PDA

View Full Version : Από πού να αρχίσω τις μικροεπισκευές;



Ohm
09/01/2016, 19:04
έχω κάποιες γνώσεις και λίγη εμπειρία με μηχανικά, αλλά όχι πάνω σε μηχανή

θέλω σιγά σιγα να μαθαίνω πως να ελέγχω αν η μηχανή μου είναι οκ και να κάνω μικροεπισκευές

πχ να μια λίστα με τι θέλω να διορθώσω στη μηχανή μου

σπασμένα όργανα: αντικατάσταση
aftermarket μανέτες, καθρέφτες, undertail, φλας και κάποια άλλα πράματα: αντικατάσταση με μαμίσια/ψευδομαμίσια
χάλια καλωδίωση συναγερμού: ξεσολντάρισμα, ξανασολντάρισμα καλό, με βύσματα κ θερμοσυστελλώμενο
καμμένο λαμπάκι πορείας: αντικατάσταση
κάνει τακ κάτι στο τιμόνι με δυνατό φρενάρισμα λίγο πριν σταματήσω
στραβωμένος λεβιές ταχυτήτων
το παξιμάδι που κρατάει τη μανέτα του συμπλέκτη λύνεται εύκολα: έλεγχος και αντικατάσταση ή threadlock
κάποια κολάρα δείχνουν σκουριασμένα: αντικατάσταση με καλύτερα/ανοξείδωτα (δεν ξέρω καν αν γίνεται/αν έχει νόημα)
κάποια λάστιχα/πλαστικά σε διάφορα σημεία δείχνουν ξεραμένα/ξεφτισμένα: αντικατάσταση
μερικές φορές διστάζει κρύο: καρμπιρατέρ ίσως θέλουν ρύθμιση
για να πάρει κρύο χρειάζεται λίγο γκάζι, το τσοκ δεν αρκεί: η μίζα είναι ταλαιπωρημένη ή τα καρμπιρατέρ θέλουν ρύθμιση/καθάρισμα
ντίζες ξεφτισμένες/φαγωμένες: αντικατάσταση
τεπόζιτο γρατζουνισμένο: διόρθωση
χερούλια προπολεμικά: αντικατάσταση με καλής ποιότητας
αντικατάσταση των λυχνιών (οκ... λαμπών...) με 12v led
λείπουν τα αυτοκόλλητα (γελάτε, αλλά εγώ το μηχανάκι το αγαπάω θανατερά και θέλω να το φέρω σε κατάσταση showroom)
γδαρσίματα στα καπάκια
ραγίσματα στο φτερό
κ άλλα που ξεχνάω

απο κει και πέρα τι θέλω να μάθω:

να ξέρω με αξιοπιστία να ελέγχω στον βαθμό που μπορεί κάποιος χωρίς εξειδικευμένο εξοπλισμό: κατάσταση αλυσίδας, ελαστικών, ρεγουλατόρου, μοτέρ, φρένα... ε τεσπα να ξέρω να ελέγχω τη μηχανή μου αν είναι οκ
να αλλάζω σωστά λάδια/φίλτρα/λαμπες/φατά/σκατά

Το ερώτημά μου είναι, από πού να ξεκινήσω το όλο θέμα "κρατάω τη μηχανή μου σε όσο καλή κατάσταση μπορώ να την κρατήσω χωρίς να σκάσω 1000+ ευρά σε εξοπλισμό"

haynes έχω, workshop manual έχω, λίγα εργαλεία έχω... υπομονή και κουράγιο έχω.

Αν δεν ταιριάζει για αυτό το φόρουμ, μετέφερέ το όπου κριθεί καταλληλότερο

SHOOTER045
09/01/2016, 19:14
Για βαλε φώτο.
επίσης πολλά απο αυτά που ειπες δεν χρειάζονται εργαλεία .
Πχ τα ασπρισμενα-μαυρα πλαστικά με ενα περασμα σπρέι σιλικόνης θα γυαλισουν(honda έχεις?)
Τα ράγισματα,ρώτα για φτερό, αν δεν συμφέρει το πλένεις στεγνώνει ,κολητηρι εχεις ε?
Αν είναι μικρές τις κόλλας με το Κολλητήρι ,γεμίζεις με στόλο πλαστικού και είσαι οκ ,αν θέλεις και βάψιμο αλλάζει

Bob_o_mastoras
09/01/2016, 19:15
Τι μηχανακι εχεις Ωμ..;;;

Pan (dvs)
09/01/2016, 19:19
.....
χάλια καλωδίωση συναγερμού: ξεσολντάρισμα, ξανασολντάρισμα καλό, με βύσματα κ θερμοσυστελλώμενο
καμμένο λαμπάκι πορείας: αντικατάσταση
κάνει τακ κάτι στο τιμόνι με δυνατό φρενάρισμα λίγο πριν σταματήσω
..........


Ξεκινα με το τιμονι.Μπορει να θελει απλα σφιξιμο,ισως και ρουλεμαν.Αν υποθεσουμε οτι εισαι ενταξει με λαστιχα και φρενα,προχωρα στα πιο πανω.Εχεις πολυ δουλεια,απ οτι βλεπω.Καλωδιωσεις αμεσως μετα,μην γινει κανενα βραχυκυκλωμα.Φωτα κλπ και στο τελος τα αισθητικα.



Bob συμφωνα με το προφιλ του cb600f 1998

SHOOTER045
09/01/2016, 19:28
Ο λεβιες
Με εναν κάβουρα και λίγη δύναμη έρχεται
Αν έχει μπει απλά προς τα μέσα.
Συμφωνο με τον Πάνο, πρωτα η λειτουργικότητα, μετά η αισθητική

Ohm
09/01/2016, 19:54
διάβασα όλα όσα είπατε, θα απαντήσω χωρίς παράθεση, πιστεύω θα καταλάβετε τι πάει που

συμφωνώ απόλυτα: πρώτα η ασφάλεια, μετά η ευκολία και τέλος η εμφάνιση. Ο λεβιές έχει γινει σα S κάπως... δεν με εμποδίζει να αλλάξω σχέσεις (μη σου πω μου ειναι πιο εύκολο...λολ). Το τιμόνι ξέρω ότι θέλει ρουλεμάν, μου το είπε μηχανικός. Λάστιχα του έβαλα (κάτι batlax3/5 250 κάνανε), τακάκια καινούρια μπρος/πίσω.

η ερώτηση "με τι να ξεκινήσω" ήταν περισσότερο για το τι είναι τεχνικά ευκολότερο να κοιτάξω μόνος μου και χωρίς να υπάρχει ρίσκο... πχ να επέμβω στην καλωδίωση του συναγερμού ναι μεν είναι πανεύκολο απο τεχνικής σκοπιάς, αλλά το ρίσκο να κάνω κάτι λάθος είναι μεγαλύτερο από το να αλλάξω πχ λάμπες, που είναι και τεχνικά εύκολο και χωρίς ρίσκο. Αντίθετα, το να αλλάξω τακάκια για μένα είναι και τεχνικά δύσκολο και δεν εμπιστεύομαι ακόμα τον εαυτό μου να το κάνει.

ελπίζω να σας κατατόπησα καλύτερα

αν δεν απάντησα σε κάτι, σημαίνει ότι συμφωνώ στο συγκεκριμένο.

amyroukai
09/01/2016, 20:09
τακάκια είναι 10 λεπτά δουλειά, αν τα έχεις...

πχ. https://youtu.be/YBsnldHUevw


και εγώ το σκεφτόμουν, αλλά τελικά δεν είναι τίποτα.

τα περισσότερα που γράφεις είναι εύκολα, αν έχεις το service manual ή ενα haynes.

free rider
09/01/2016, 20:12
350117

ξεκίνα χαλαρά κι άμα κολλήσεις πουθενά σου έχω δασκάλα να σε βοηθήσει

SHOOTER045
09/01/2016, 20:53
διάβασα όλα όσα είπατε, θα απαντήσω χωρίς παράθεση, πιστεύω θα καταλάβετε τι πάει που

συμφωνώ απόλυτα: πρώτα η ασφάλεια, μετά η ευκολία και τέλος η εμφάνιση. Ο λεβιές έχει γινει σα S κάπως... δεν με εμποδίζει να αλλάξω σχέσεις (μη σου πω μου ειναι πιο εύκολο...λολ). Το τιμόνι ξέρω ότι θέλει ρουλεμάν, μου το είπε μηχανικός. Λάστιχα του έβαλα (κάτι batlax3/5 250 κάνανε), τακάκια καινούρια μπρος/πίσω.

η ερώτηση "με τι να ξεκινήσω" ήταν περισσότερο για το τι είναι τεχνικά ευκολότερο να κοιτάξω μόνος μου και χωρίς να υπάρχει ρίσκο... πχ να επέμβω στην καλωδίωση του συναγερμού ναι μεν είναι πανεύκολο απο τεχνικής σκοπιάς, αλλά το ρίσκο να κάνω κάτι λάθος είναι μεγαλύτερο από το να αλλάξω πχ λάμπες, που είναι και τεχνικά εύκολο και χωρίς ρίσκο. Αντίθετα, το να αλλάξω τακάκια για μένα είναι και τεχνικά δύσκολο και δεν εμπιστεύομαι ακόμα τον εαυτό μου να το κάνει.

ελπίζω να σας κατατόπησα καλύτερα

αν δεν απάντησα σε κάτι, σημαίνει ότι συμφωνώ στο συγκεκριμένο.

Βγαλε φώτο απο αυτά που θέλεις να διορθώσεις

duke200
10/01/2016, 12:30
ξεκίνα διαβάζοντας πολύ καλά το repair manual και κανε τους ελέγχους στα μηχανικά και ηλεκτρικά όπως ακριβώς αυτό λέει.

υστερα, ότι βρίσεις χαλασμένο, ebay και προχωράς σιγα σιγά.

nikos_abel
10/01/2016, 15:21
ξεκίνα χαλαρά κι άμα κολλήσεις πουθενά σου έχω δασκάλα να σε βοηθήσει

Αχ, να μου τη στείλεις να μου δείξει να αλλάξω ρουλεμάν και δισκόφρενο .....


Ωωωωωμμμμμμμμ

Αν έχεις κέφι, χρόνο και χώρο, δε σε βλέπω να έχεις πρόβλημα αλλά πολύ καλά αποτελέσματα.

Τα τακάκια μόλις το κανείς πρώτη φορά θα δεις ότι ειναι αστείο. Απλά συνήθως στοιχίζει το ίδιο να τα πάρεις μόνος σου ή να πας σε μάστορα (εκτός και βρεις να τα πάρεις σε τιμές μάστορα).

Τα ηλεκτρικά δε σε σχέση με αυτά που ασχολείσαι θα τα βρεις αστεία.

amyroukai
10/01/2016, 15:23
Όπως έχω βαρεθεί να γράφω, ο μάστορας που θα καθαρίσει έμβολα και δαγκάνες δεν υπάρχει. μόνος σου χίλιες φορές.