PDA

View Full Version : lefas superbike



Σελίδες : [1] 2

afric
10/01/2016, 00:54
http://ardin-rixi.gr/archives/197141.

7Tolis
10/01/2016, 02:00
Δεν έχει σημασία το τι έχεις στα χέρια σου αλλά ποιές άκρες έχεις.Υπάρχουν σχήματα για την εφευρεση αυτή;Ειναι κανείς άλλος που να το έχει ζήσει αυτό το σύστημα;

Dant3
10/01/2016, 02:23
Σοβαρο αρθρο(wanna be) που λεει την cagiva,gagiva...
Μαιστα.

Δεινόσαυρος
10/01/2016, 02:45
Σοβαρο αρθρο(wanna be) που λεει την cagiva,gagiva...
Μαιστα.

Αυτό σε μάρανε;

Οι ηχητικοί περιορισμοί της Ελληνικής γλώσσας και η απορρέουσα έλλειψη δυνατότητας του μέσου Έλληνα να προφέρει οποιαδήποτε ξένη λέξη σωστά είναι πασίγνωστες ανά την υφήλιο, και φυσικά συχνά οδηγούν και σε ορθογραφικά ευτράπελα του τύπου που ανέφερες.
Δεν νομίζω όμως να αποτελούν κριτήριο σοβαρότητας. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι κάποιος πρέπει να ξέρει να γράφει το Cagiva σωστά για να γνωρίζει από μοτοσυκλέτες. Πλήζ...

Τώρα για το άρθρο, σοβαρό-ασόβαρο δεν ξέρω, αλλά πουθενά αλλού δεν έχω δει τόσες πληροφορίες μαζεμένες για το θέμα, και ένα μεγάλο μπράβο στους αρθρογράφους που μπήκαν στον κόπο. Και δεκαπλό μπράβο για το βίντεο.

ΝIKOLTSOS
10/01/2016, 07:02
O Ασυμβίβαστος.......... ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΕΦΑΣ. (https://www.facebook.com/konstantinos.tsatsakis/posts/1233946723298226)

Ο Πρωτοπόρος Θανάσης Λέφας και το project FSD I1 (http://moto-news.blogspot.gr/2011/11/lefas-fsd-i1.html?m=1)

350131

350132

tools
10/01/2016, 07:29
Σοβαρο αρθρο(wanna be) που λεει την cagiva,gagiva...
Μαιστα.

αν ο χοιδας δεν ειναι σοβαρος αρθρογραφος, στον χωρο του ελληνικου ειδικου τυπου, τοτε ποιος ειναι?

πολυ ωραιο αρθρο.

free rider
10/01/2016, 08:26
θυμάμαι τις αναφορές στο πρωτοποριακό σύστημα που είχε εφεύρει ο κ. Λέφας , όμως όσο κι αν είχα προσπαθήσει να καταλάβω τι είχε κάνει δεν μπορούσα, φαντάζομαι και ο υπόλοιπος κόσμος μάλλον το ίδιο πρόβλημα θα είχε και βλέποντας στο βίντεο τώρα πως έστριβε το μπροστινό του ένοιωσα μια μεγάλη έκπληξη.
Μάλλον ήμουνα πολύ προσκολλημένος σε αυτό που είχα μάθει πως είναι και δεν μπορούσα καν να φανταστώ τι πρότεινε η τεχνολογική καινοτομία που έφερε αυτή η κατασκευή.

Hub Stearing? Ψάχνοντας βρήκα πολλές αναφορές στο ιντερνετ


https://www.youtube.com/watch?v=FvbFHsxwsPY

https://en.wikipedia.org/wiki/Hub-center_steering

http://www.isrbrakes.se/products/ns2/


http://www.odd-bike.com/2013/03/vyrus-motorcycles-hub-centre-perfection.html

free rider
10/01/2016, 08:30
The hub-center steer concept is a very old one used as early as 1910 by the British James Cycle Co, and in 1920 by Ner-a-Car, and enjoyed an aftermarket vogue in the 1970s through the work of Jack Difazio in the UK. Mead & Tomkinson Racing pioneered the use of hub-centre steering in long-distance motorcycle endurance racing. Their first version of "Nessie" was powered by a modified Laverda 3C 1000 cc triple, but they later designed a Kawasaki-engined bike that became known as Nessie II. The Tomkinson's efforts encouraged the Elf racing team in the 1980s to create a succession of endurance and GP race bikes. In the 90's there was a flurry of action, first was the Bimota Tesi 1D in 1991 however this was expensive and was only ever produced in small numbers. Then in 1993 Yamaha launched the GTS1000 based on James Parker's RADD design. It raced at the Isle of Man TT but was always blighted with a reputation for being a bit heavy and clumsy in use. In 1995 Michael Tryphonos built a prototype based on the Defazio system that did race at the Isle of Man with some success reaching 11th in the Senior TT.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hub-center_steering

DrBig
10/01/2016, 08:43
Τελελεβερ είναι το σύστημα του λεφα, με την διαφορά ότι ο τροχός στρίβει όπως στο hub steering. Μερικά κλικ πάνω περιπλοκοτητα δηλαδή από το τελε.

Κλασσικό πηρουνι κι άγιος ισχυρός.

free rider
10/01/2016, 08:51
πόσο διαφορετικό στρίψιμο όμως φέρνει το σύστημα Λέφα?

DrBig
10/01/2016, 09:22
πόσο διαφορετικό στρίψιμο όμως φέρνει το σύστημα Λέφα?

Τι εννοείς;

daculas
10/01/2016, 10:06
Τελελεβερ είναι το σύστημα του λεφα, με την διαφορά ότι ο τροχός στρίβει όπως στο hub steering. Μερικά κλικ πάνω περιπλοκοτητα δηλαδή από το τελε.

Κλασσικό πηρουνι κι άγιος ισχυρός.

Aν είχες οδηγήσει τη μηχανή του Λέφα, θα είχες άλλη άποψη:)

free rider
10/01/2016, 10:12
στην πράξη τι το διαφορετικό φέρνει.

Διαβάζω ότι στην ευθεία είναι σταθερότατο και στρίβει σαν δυόμισι δίχρονο κι όλα αυτά με κάστερ 11 μοίρες?

μεγάλες κάστερ π.χ. 25 μοίρες σημαίνει , αν δεν κάνω λάθος, τουριστάδικο μηχανάκι σταθερό για ευεθέιες, μικρή κάστερ σημαίνει παπάκι ευέλικτο
πως μπορεί στην πράξη να συνδυάζεται κατά την οδήγηση αυτό?

350135

350136

Tedvj23
10/01/2016, 10:30
Ποιος ειναι ο ιδιοκτητης αυτη της μοτο τωρα..?Ειχε χαθει καποια χρονια η μοτο?Που βρισκοτανε?

Μανολης67
10/01/2016, 10:32
Μια διαφορά ήταν η εξής: το κλασικό πηρούνι βυθίζεται στην διάρκεια της στροφής, και η γωνιά κάστερ, και η γεωμετρία της μοτοσυκλέτας αλλάζει, αυτό δεν συνεβαινε στο συστημα του Λέφα,
Μεγάλο μειον, ότι χρησιμοποιούσε ντίζες για τον έλεγχο κατευθυνσης του τροχού..
Η Ηonda με την ELF (θυγατρική της Honda στην ουσια) πειραματιστηκε με παρόμοιο σύστημα, και απέτυχε, μεγαλο μειον η δυσκολία της επαναφοράς της μοτό στην κάθετο, στην εξοδο της στροφής!

350137

sapila racing
10/01/2016, 10:41
Τελελεβερ είναι το σύστημα του λεφα, με την διαφορά ότι ο τροχός στρίβει όπως στο hub steering. Μερικά κλικ πάνω περιπλοκοτητα δηλαδή από το τελε.

Κλασσικό πηρουνι κι άγιος ισχυρός.

Το Telelever απλά διαχωρίζει την αναρτηση απο το συστημα διεύθυνσης, δεν δίνει δυνατότητα ρύθμισης caster, ούτε μπορεί να λειτουργήσει με τόσο ακραίες τιμές caster/trail.

lykourgi
10/01/2016, 10:43
Ποιος ειναι ο ιδιοκτητης αυτη της μοτο τωρα..?Ειχε χαθει καποια χρονια η μοτο?Που βρισκοτανε?
Θυμάμαι πως είχα διαβάσει ότι την έχει ο Ηλιόπουλος.
Δεν είμαι όμως σίγουρος.

sapila racing
10/01/2016, 10:46
Μια διαφορά ήταν η εξής: το κλασικό πηρούνι βυθίζεται στην διάρκεια της στροφής, και η γωνιά κάστερ, και η γεωμετρία της μοτοσυκλέτας αλλάζει, αυτό δεν συνεβαινε στο συστημα του Λέφα,
Μεγάλο μειον, ότι χρησιμοποιούσε ντίζες για τον έλεγχο κατευθυνσης του τροχού..
Η Ηonda με την ELF (θυγατρική της Honda στην ουσια) πειραματιστηκε με παρόμοιο σύστημα, και απέτυχε, μεγαλο μειον η δυσκολία της επαναφοράς της μοτό στην κάθετο, στην εξοδο της στροφής!

350137

To συστημα τηε ELF, του de Cortanze δηλαδή, είναι τελείως διαφορετικό σε σύλληψη και λειτουργία.

Η ELF δεν είναι ούτε ήταν ποτέ θυγατρική της Honda!! Καμμία σχέση.
Απλά πούλησε κάποιες πατέντες της στην Honda ωστε να έχει χρήματα για να προχωρήσει τα σχέδιά της. Οι πατέντες αυτες ηταν και για εμπρός σύτημα hub steering, αλλά και για τα μονόμπρατσα πίσω ψαλίδια που χρησιμοποίησε η Honda σε παραγωγή απο το 1987.

sapila racing
10/01/2016, 10:47
Ποιος ειναι ο ιδιοκτητης αυτη της μοτο τωρα..?Ειχε χαθει καποια χρονια η μοτο?Που βρισκοτανε?

Ο ιδιοκτήτης της ειναι πλέον ο Τάκης Γκόνης, ο ψηλός που μιλαει στο video.

mankam
10/01/2016, 10:48
https://www.youtube.com/watch?time_continue=751&v=os_WVm1ZMDs

Στο 13.28 και μετά περιγράφεται η καινοτομία της μοτοσυκλέτας.

bros400pgm
10/01/2016, 10:48
Το οτι διαχωριζει τις δυναμεις πεδησης απο αυτες τις αναρτησης, ειναι το σημαντικοτερο πλεονεκτημα. Νομιζω υστερει στην πολυπλοκοτητα και στο βαρος(?) και γιαυτο γενικως δεν πειραματιζονται στους αγωνες με αυτο.
Νομιζω ομως οτι ειναι μοτοσυκλετα σταθμος και εχει 2πλη αξια για εμας, γιατι βγηκε απο Ελληνα.

Οταν καποιος την οδηγησει, τοτε μονο δικαιουτε να εκφερει αποψη. Προς το παρων ας μεινει στο γεγονος της αγνοιας και να ακουει αυτους που την εχουν οδηγησει (εκπομπη 2Ride) :wave2:





Ποιος ειναι ο ιδιοκτητης αυτη της μοτο τωρα..?Ειχε χαθει καποια χρονια η μοτο?Που βρισκοτανε?




Ο μαστρο-Τακης που μιλαει και στο βιντεο. Οποτε θες κανονιζω και ανεβαινουμε να την δουμε απο κοντα (αυτη και τα υπολοιπα του-μερικα φαινονται νομιζω και στο βιντεο) :beer:
http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=38&t=28902

Tedvj23
10/01/2016, 10:58
Οκ την εχει ο Τάκης Γκόνης τωρα πριν ομως σε ποιον ανηκε και που ητνα τοσα χρονια και με τι χαρτια αλλαζε χερια με υπευθυνες δηλωσεις...?

sapila racing
10/01/2016, 11:00
Οκ την εχει ο Τάκης Γκόνης τωρα πριν ομως σε ποιον ανηκε και που ητνα τοσα χρονια και με τι χαρτια αλλαζε χερια με υπευθυνες δηλωσεις...?

Δεν άλλαξε άλλα χέρια. Η αδελφή του Λεφα τον κληρονόμησε και την πούλησε στον Τακη μαζί με όλο το αρχείο του.

Tedvj23
10/01/2016, 11:01
Δεν άλλαξε άλλα χέρια. Η αδελφή του Λεφα τον κληρονόμησε και την πούλησε στον Τακη μαζί με όλο το αρχείο του.

:a013:

lykourgi
10/01/2016, 11:02
Ο ιδιοκτήτης της ειναι πλέον ο Τάκης Γκόνης, ο ψηλός που μιλαει στο video.
Λάθος μου, λοιπόν.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.

stefanos
10/01/2016, 11:23
http://issuu.com/julien1a/docs/lefas

Λειτουργεί σαν πηρούνι με πολλαπλάσια ακαμψία και πολύ μικρότερη τριβή.

sapila racing
10/01/2016, 11:28
http://issuu.com/julien1a/docs/lefas

Εκεί είναι που έπεσε πανω στην προγενεστερη πατεντα της Cagiva λοιπόν...

free rider
10/01/2016, 11:29
κοίτα να δεις όμως σε τι μπουρδέλο χώρα ζούμε όμως ε?
τι να πει κανείς...
σε κάθε εκδήλωση της αυτή η χώρα είναι ένα σύνολο ανθρώπων που πάνε χαμένοι
το παράδειγμα του κ.Λέφα είναι ένα ακόμα, εδώ ο Γκιόλβας σχεδίασε ολόκληρο οπλικό σύστημα Αρτεμις και τον έφαγε η μαρμάγκα ...

τελικά εδώ επιβιώνουν μόνο οι φελλοί και τα σκατά

SHOOTER045
10/01/2016, 11:30
Κραταω απ όλα μια φράση
{Η ελληνική πραγματικότητα,απογοητευε,απογοητεύει, και θα συνεχίσει να απογοητεύει}

stefanos
10/01/2016, 11:40
Κραταω απ όλα μια φράση
{Η ελληνική πραγματικότητα,απογοητευε,απογοητεύει, και θα συνεχίσει να απογοητεύει}

Αυτή είναι η παγκόσμια πραγματικότητα.
Υπάρχει ένα κατεστημένο που έχει συμφέροντα να υπερασπίσει.
Εταιρείες που φτιάχνουν πηρούνια, σκελετούς μοτοσυκλέτες και δεν γουστάρουν ούτε να ρισκάρουν ούτε να επενδύσουν σε προιόντα ανταγωνιστικά με αυτά που παράγουν ήδη.

SHOOTER045
10/01/2016, 11:46
Με λίγα λόγια, απο αυτά που άκουσα στην συνέντευξη μια πρόταση που είχε γίνει για αγορά της πατέντας-μηχανισμου ,σκοπό είχε να {θάψει} την ανάρτηση, ώστε να μην αποδειχθεί ανώτερη- καλύτερη κλπ και να συνεχίσουν να πουλάνε τα ήδη υπάρχοντα

hlektronio
10/01/2016, 11:47
Εκεί είναι που έπεσε πανω στην προγενεστερη πατεντα της Cagiva λοιπόν...

τσου ,αυτη ειναι η τελική ιδέα του λέφα

free rider
10/01/2016, 11:49
http://issuu.com/julien1a/docs/lefas

Λειτουργεί σαν πηρούνι με πολλαπλάσια ακαμψία και πολύ μικρότερη τριβή.

μπράβο Στέφανε
τώρα νομίζω είναι πιο κατανοητό
350138

free rider
10/01/2016, 11:53
κι εδώ
350139

Dant3
10/01/2016, 12:04
Αυτό σε μάρανε;

Οι ηχητικοί περιορισμοί της Ελληνικής γλώσσας και η απορρέουσα έλλειψη δυνατότητας του μέσου Έλληνα να προφέρει οποιαδήποτε ξένη λέξη σωστά είναι πασίγνωστες ανά την υφήλιο, και φυσικά συχνά οδηγούν και σε ορθογραφικά ευτράπελα του τύπου που ανέφερες.
Δεν νομίζω όμως να αποτελούν κριτήριο σοβαρότητας. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι κάποιος πρέπει να ξέρει να γράφει το Cagiva σωστά για να γνωρίζει από μοτοσυκλέτες. Πλήζ...

Τώρα για το άρθρο, σοβαρό-ασόβαρο δεν ξέρω, αλλά πουθενά αλλού δεν έχω δει τόσες πληροφορίες μαζεμένες για το θέμα, και ένα μεγάλο μπράβο στους αρθρογράφους που μπήκαν στον κόπο. Και δεκαπλό μπράβο για το βίντεο.

Ε οταν αναφερεσαι σε μια μαρκα και δε ξερεις καν το ονομα σωστα ,εμενα κατι μου λεει για τη σοβαροτητα αυτο.
Ποσο μαλλον οταν εισαι και αρθρογραφος και σε εχουν για σοβαρο.
Τα υπολοιπα περι της μηχανης κτλ τα εχω ξαναδιαβασει.
Καθε λιγο τον θυμουνται και τα αναφερουν.

stefanos
10/01/2016, 12:08
μπράβο Στέφανε
τώρα νομίζω είναι πιο κατανοητό
350138

Ουσιαστικά προκύπτει και οικονομία στο πλαίσιο.

sapila racing
10/01/2016, 12:16
Εκεί είναι που έπεσε πανω στην προγενεστερη πατεντα της Cagiva λοιπόν...


τσου ,αυτη ειναι η τελική ιδέα του λέφα

τσού? :confused:

Δες τι είπε ο Χοιδάς στην συνέντευξη σχετικά με την Cagiva, και δες και τις αναφορές της έρευνας του Patents Office στις τελευταίες 2 σελίδες της αίτησης.

Αναλυτικά, για το 1ο claim βρέθηκαν 2 σχετικές Ευρωπαικες πατέντες της Cagiva, μια Ευρωπαική πατεντα της bimota, μια Αμερικάνικη πατεντα του Parker, μια Γερμανική πατέντα της Elf, και μια Αυστριακή του Schnurch.

To 2ο claim στηριζόταν στο 1ο.

To αποτέλεσμα της έρευνας είναι:

122 - EP: pct app. not ent. europ. phase

Δηλαδή σύμφωνα με τον κανονισμό που φαίνεται εδω:
https://images.webofknowledge.com/WOK46/help/TCT/lsc_wo.htm

η απόφαση είναι αρνητική.

DrBig
10/01/2016, 12:19
Το Telelever απλά διαχωρίζει την αναρτηση απο το συστημα διεύθυνσης, δεν δίνει δυνατότητα ρύθμισης caster, ούτε μπορεί να λειτουργήσει με τόσο ακραίες τιμές caster/trail.

Σωστό αυτό, αλλά από την άλλη είναι πολύ πιο απλό.

DrBig
10/01/2016, 12:22
Aν είχες οδηγήσει τη μηχανή του Λέφα, θα είχες άλλη άποψη:)

Το ακλονητο δεν είναι πάντα το καλλιτερο. Βλέπε τελελεβερ. Για μένα είναι exercise in futility, που λένε και στο χωριό του Μπογδανου.

DrBig
10/01/2016, 12:24
http://issuu.com/julien1a/docs/lefas

Λειτουργεί σαν πηρούνι με πολλαπλάσια ακαμψία και πολύ μικρότερη τριβή.

Ακαμψια που δε θέλεις να την έχεις. Και πολύ μεγαλύτερο βάρος.

sapila racing
10/01/2016, 12:27
Ε οταν αναφερεσαι σε μια μαρκα και δε ξερεις καν το ονομα σωστα ,εμενα κατι μου λεει για τη σοβαροτητα αυτο.
Ποσο μαλλον οταν εισαι και αρθρογραφος και σε εχουν για σοβαρο.
Τα υπολοιπα περι της μηχανης κτλ τα εχω ξαναδιαβασει.
Καθε λιγο τον θυμουνται και τα αναφερουν.

Μήπως θα έπρεπε να το δείς λίγο πιο σωστά και να καταλάβεις το αυτονόητο?
Οτι δηλαδή το 'Gagiva' είναι τυπογραφικό λάθος κατα την μεταφορά του κειμένου από το original, μαλλον απο το facebook απ οτι αναφέρει.

Aν αντι αυτού επιλέγεις να πεταξεις το αρθρο στα σκουπίδια εσυ είσαι ο χαμένος.

sapila racing
10/01/2016, 12:29
Ακαμψια που δε θέλεις να την έχεις. Και πολύ μεγαλύτερο βάρος.

Ακαμψία στο εμπρός σύστημα θέλεις.
Αυτό που δεν θέλεις είναι να μην εχεις πληροφόρηση, κατι που καταφέρνει αυτό το σύστημα μεσω των συνδέσμων που χρησιμοποιεί, σε αντιθεση με το telelever που δεν δίνει καμμία πληροφορία στον οδηγό.

stefanos
10/01/2016, 12:30
Ακαμψια που δε θέλεις να την έχεις. Και πολύ μεγαλύτερο βάρος.

Ναι αλλά τα usd τα αγοράζουμε προκειμένου να την πετύχουμε.:)
Ίδια ακαμψία με κλάσμα του βάρους λοιπόν.

SHOOTER045
10/01/2016, 12:31
Ακαμψια που δε θέλεις να την έχεις. Και πολύ μεγαλύτερο βάρος.

Οπτικά το παρατήρησα,αλλά ίσως τότε η μηχανουργία της εποχής δεν διέθετε την ύπαρξη δυνατών και ελαφριών υλικών (ανθρακόνημα) που ειδικά στην F1 ψαλίδια βραχίονες είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη.
Αν κάποια τμήματα της κατασκευής ηταν φτιαγμένα απο αυτό το υλικό το βάρος θα μειωνόταν, σωστά?

stefanos
10/01/2016, 12:38
Ακαμψία στο εμπρός σύστημα θέλεις.
Αυτό που δεν θέλεις είναι να μην εχεις πληροφόρηση, κατι που καταφέρνει αυτό το σύστημα μεσω των συνδέσμων που χρησιμοποιεί, σε αντιθεση με το telelever που δεν δίνει καμμία πληροφορία στον οδηγό.

Τα "ψαλίδια" βάζουν και διαφορετική γεωμετρία στην βύθισή τους από τα πιρούνια που πιθανόν ξενίζει τον χρήστη πιρουνιών.

DrBig
10/01/2016, 12:39
Ακαμψία στο εμπρός σύστημα θέλεις.
Αυτό που δεν θέλεις είναι να μην εχεις πληροφόρηση, κατι που καταφέρνει αυτό το σύστημα μεσω των συνδέσμων που χρησιμοποιεί, σε αντιθεση με το telelever που δεν δίνει καμμία πληροφορία στον οδηγό.

Δεν συμφωνώ. Όταν είσαι υπό κλίση στο όριο, η οποια ευκαμψια του μπροστινου είναι η μόνη ανάρτηση που έχεις.

sapila racing
10/01/2016, 12:42
Τα "ψαλίδια" βάζουν και διαφορετική γεωμετρία στην βύθισή τους από τα πιρούνια που πιθανόν ξενίζει τον χρήστη πιρουνιών.

Συμφωνά κι επαυξάνω.

Εγω το telelever πχ δεν το θέλω, δεν μου αρέσει, δεν μου δίνει την πληροφορία που χρειάζομαι κι εχω συνηθίσει.
Η πρωτη μοτο που καβάλησα μετα απο 50ρι ηταν το BMW R26 που το έχω ακόμα. Και με αυτό που εχει ψαλίδι Earles εμπρός ίδια κατάσταση με το telelever.

Μανολης67
10/01/2016, 12:49
Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
Συμφωνώ μαζί του.

DrBig
10/01/2016, 12:50
Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
Συμφωνώ μαζί του.

Ετσι ακριβως.

sapila racing
10/01/2016, 12:55
Δεν συμφωνώ. Όταν είσαι υπό κλίση στο όριο, η οποια ευκαμψια του μπροστινου είναι η μόνη ανάρτηση που έχεις.

Δεν είναι έτσι ακριβως. Να ενα ωραίο άρθρο γι αυτό το θέμα.
http://www.tonyfoale.com/book/LATSUS.PDF

pipe_smoker
10/01/2016, 13:01
Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
Συμφωνώ μαζί του.

Αυτο ειναι το ενα σενάριο, και το πιο πιθανό ίσως.

Το άλλο σενάριο, χωρίς Λιακοπουλέικες συνωμοσιολογίες, ειναι οτι έχουμε προχωρήσει πολυ (κι έχουμε επενδύσει και πολυ βεβαίως) προς μια κάποια συγκεκριμένη κατεύθυνση, που δε μας παίρνει να κανουμε πίσω και να το πιάσουμε απ'την αρχή με άλλο τροπο.

stefanos
10/01/2016, 13:16
Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
Συμφωνώ μαζί του.

Αυτό δεν είναι εναλλακτικό.

Δεινόσαυρος
10/01/2016, 14:05
Αναλυτικά, για το 1ο claim βρέθηκαν 2 σχετικές Ευρωπαικες πατέντες της Cagiva, μια Ευρωπαική πατεντα της bimota,


H πατεντα της bimota έχει κάποια σχέση με αυτό:

350143

Άλλη μια ερώτηση: Έχει ομοιότητες καθόλου με το σύστημα του Britten;

Πάντως αν είχα λεφταααά θα συνιστούσα μια ομάδα καλών μηχανικών να το μελετήσουν. Μές την ασχετίλα μου, είμαι της γνώμης ότι έχει κάτι το πολύ σωστό.
Ο Britten που θεωρείται γενικά ο κορυφαίος home-εφευρέτης παγκοσμίως δεν τον είχε για τα μπάζα τον Λέφα, μάλιστα του πρότεινε να πάει να μείνει ΝΖ. Κρίμα, φύγαν κι οι δυό τους σχετικά νέοι.
Πάντως παίζει να είχε και καλύτερες ιδέες ο Λέφας, και το λέω εγώ, που σιχαίνομαι πιο πολύ από τον καθένα τις γνωστές εκδηλώσεις Ελληνοπληξίας.
Καλό θα ήταν να συντηρηθούν τα σχέδια και μάλιστα να υπάρχουν και σε πολλαπλές κόπιες.

Πρόσεξε κανείς ότι με τους σεισμούς στη ΝΖ μεγάλος όγκος των χαρτιών και των σχεδίων του Britten καταστράφηκαν; Και μάλιστα μπήκαν κάποιοι τύποι "παράνομα" στην σεισμόπληκτη περιοχή, για να σώσουν δυο μοτο από το κτήριο. Το οποίο, στο επόμενο κούνημα έπεσε εντελώς, και καταστράφηκαν τα πάντα.
Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, μπράβο στον κ. Γκόνη, ελπίζω να διαφυλάξει σωστά αυτό που βρέθηκε στα χέρια του.

Δεινόσαυρος
10/01/2016, 14:08
Το θέμα εχει επαναληφθεί σε άλλο φόρουμ, κάποιος κατέληξε, οτι αν εναλλακτικά αυτά συστήματα ηταν καλύτερα, τελικά θα επικρατούσαν.
Συμφωνώ μαζί του.

Δεν νομίζω ότι έχουν δοκιμαστεί αρκετά για να μπορούμε να έχουμε γνώμη. Έχουν γίνει κάπου τεστ σε telever με hub-centre steering;
Πόσα εκατομμύρια, πόσα χρόνια, πόσες εταιρείες έχουν φαγωθεί στον σχεδιασμό του συμβατικού πιρουνιού;

DrBig
10/01/2016, 14:10
Δεν νομίζω ότι έχουν δοκιμαστεί αρκετά για να μπορούμε να έχουμε γνώμη. Έχουν γίνει κάπου τεστ σε telever με hub-centre steering;
Πόσα εκατομμύρια, πόσα χρόνια, πόσες εταιρείες έχουν φαγωθεί στον σχεδιασμό του συμβατικού πιρουνιού;

Γιατί δεν έχει (έχουν) δοκιμαστεί άραγε;

DrBig
10/01/2016, 14:15
Δεν είναι έτσι ακριβως. Να ενα ωραίο άρθρο γι αυτό το θέμα.
http://www.tonyfoale.com/book/LATSUS.PDF

Δεν νομίζω να λεει κάτι επί της ουσίας Αρη. Και το γεγονός ότι πέφτει αρεντι για την βέλτιστη ελαστικότητα των πλαισιων παραπέμπει στο αντίθετο.
Αν μάλιστα θυμάμαι καλά η ντουκατι εγκατέλειψε το ανθρακονηματινο ψαλίδι για κάποιο παρόμοιο λόγο.

pipe_smoker
10/01/2016, 14:36
Γιατί δεν έχει (έχουν) δοκιμαστεί άραγε;

Ίσως γιατι όπως έγραψα πιο πάνω και συμπληρώνοντας με αυτο που είπε κι ο δεινοσαυρος, είχαν ήδη δαπανηθεί πολλα εκατομμύρια, πολλα χρονια, πολλή μελέτη για την εξέλιξη του συμβατικού πηρουνιου, που ηταν τρομερά ασύμφορο και κοστοβορο να ρισκάρουν να καταληξουν όλα αυτά στα σκουπίδια, ανάλογα με το πού θα πήγαινε η δουλεια με τα τελε hub center steering κλπ.

Μπορεί βέβαια να ηταν όντως και "μαλακια".

Μου θυμίζει ενα βίντεο που είχες ποσταρει κάποτε με έναν φυσικό/αστροφυσικό δε θυμάμαι ακριβώς, ο οποιος είχε μελετήσει και βρει στοιχεία οτι παρα πολλές απο τις διάφορες "σταθερές" μας, μόνο σταθερές δεν ειναι.

Κι όταν είχε εκφράσει την απορία του στο BIPM μαζί με την πρόταση να μελετηθούν οι διαφορες αλλαγές που συμβαίνουν ανα τα χρονια σε αυτές τις σταθερές, του είπαν οτι δε μας παίρνει να αλλάξουμε τον κόσμο και τον τροπο που τον βλέπουμε μεχρι σήμερα.
(χοντρικα. 'πιστημονες άνθρωποι, δεν του τα είπαν έτσι :p)

sapila racing
10/01/2016, 14:44
Δεν νομίζω να λεει κάτι επί της ουσίας Αρη. Και το γεγονός ότι πέφτει αρεντι για την βέλτιστη ελαστικότητα των πλαισιων παραπέμπει στο αντίθετο.
Αν μάλιστα θυμάμαι καλά η ντουκατι εγκατέλειψε το ανθρακονηματινο ψαλίδι για κάποιο παρόμοιο λόγο.

Κοίταξε να δείς πως το βλέπω εγω.

Το αρθρο του Foale τονίζει οτι η ρύθμιση της αναρτησης φταίει που δεν δουλευει το τηλσκοπικό υπό μεγαλη κλίση.
ΟΚ, και λοιπόν? Το οτι το οποιοδήποτε μπροστινό ( ή και όλη η μοτοσυκλέτα αν θέλεις ) για να δουλέψει θέλει μια ελαστικότητα είναι σίγουρο, κι έτσι έχουμε συνηθισει κιόλας. Ποιά είναι αυτή για καθε εφαρμογή? Θέλει πολύ μελέτη, η Honda πχ έχει δώσει μεγαλο βαρος σε αυτό.

Αυτό ειναι άσχετο με την αρχή λειτουργίας του συστήματος του Λέφα.
Δεν διατείνεται οτι προσφέρει ακαμψία, άλλα πράγματα κάνει και δουλεύει με caster/trail απίστευτα για τηλεσκοπικό. Επίσης προσφέρει τρελλές ρυθμίσεις εύκολα.
Η ακαμψία του άλλωστε θα μπορούσε να είναι οση επιλέξει ο σχεδιαστής εύκολα.

Δεινόσαυρος
10/01/2016, 14:56
Γιατί δεν έχει (έχουν) δοκιμαστεί άραγε;

Βασικα: Δεν ξέρω.

Και δυστυχώς δεν είναι ούτε οι γνώσεις μου ή η εμπειρία μου αρκετά επαρκείς για να εκφέρω εμπεριστατωμένη γνώμη. Ούτε καν.

Από ένα hunch και μόνο λέω. Πάντως, ούτε την άποψη ότι μπορεί να απειλεί συμφέροντα δεν την θεωρώ αναγκαστικά επί του θέματος. Συμφέροντα αλλάζουν συχνά-πυκνά και οι έξυπνες εταιρίες προσαρμόζονται.

Ίσως αυτό που δεν αλλάζει είναι η συνήθεια. Αν ο αναβάτης έχει συνηθίσει μηχανή που κάνει dive στο φρενάρισμα, τότε αυτό που του ζητείται είναι να μάθει έναν άλλο τρόπο οδήγησης, ένα διαφορετικό όχημα, μαθές.

Σε αυτό το θέμα έχω και γνώμη και εμπειρία, από άλλους τομείς. Καμιά φορά η ιδέα και μόνο της αλλαγής (όσα και να είναι τα τελικά πλεονεκτήματα, σε βάθος χρόνου) τρομάζει τόσο που λέμε... αστό καλύτερα για κάνα άλλο κορόιδο.

Θέλω να πω ότι όταν τα πλεονεκτήματα δεν εμφανίζονται άμεσα (= χθες), δύσκολα θα πουλήσεις.
Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει απαραίτητα για το παρόν θέμα, αλλά ούτε μπορώ να αγνοήσω την πιθανότητα.

stefanos
10/01/2016, 15:06
Βρε παιδιά το συγκεκριμένο είναι "τηλεσκοπικό"
Το οποίο σημαίνει ότι κατά την λειτουργία του έχει ακριβώς τις ίδιες μεταβολές στην γεωμετρία όπως τα καθημερινά μας πιρούνια.
Και αν γουστάρουμε να βάλουμε και τις ίδιες ελαστικότητες στο πλαίσιό μας το καταφέρνουμε με πολύ λιγότερο υλικό-βάρος σε πλαίσιο και πηρούνι.

stefanos
10/01/2016, 15:16
H πατεντα της bimota έχει κάποια σχέση με αυτό:

350143

Άλλη μια ερώτηση: Έχει ομοιότητες καθόλου με το σύστημα του Britten;



Καμία.Το σύστημα του britten είναι ουσιαστικά ένα διπλό ψαλίδι όπως των αυτοκινήτων.http://www.motorcyclistonline.com/blogs/1992-britten-v1000?image=5

Bob_o_mastoras
10/01/2016, 16:56
Σουπερ ενδιαφερον..!! :a014::a014:

DAYMAN
10/01/2016, 19:36
και ο Χοιδας εγινε αντικειμενο κριτικης;

leo1964
10/01/2016, 20:36
Αυτό σε μάρανε;

Οι ηχητικοί περιορισμοί της Ελληνικής γλώσσας και η απορρέουσα έλλειψη δυνατότητας του μέσου Έλληνα να προφέρει οποιαδήποτε ξένη λέξη σωστά είναι πασίγνωστες ανά την υφήλιο, και φυσικά συχνά οδηγούν και σε ορθογραφικά ευτράπελα του τύπου που ανέφερες.
Δεν νομίζω όμως να αποτελούν κριτήριο σοβαρότητας. Εκτός κι αν πιστεύεις ότι κάποιος πρέπει να ξέρει να γράφει το Cagiva σωστά για να γνωρίζει από μοτοσυκλέτες. Πλήζ...

Τώρα για το άρθρο, σοβαρό-ασόβαρο δεν ξέρω, αλλά πουθενά αλλού δεν έχω δει τόσες πληροφορίες μαζεμένες για το θέμα, και ένα μεγάλο μπράβο στους αρθρογράφους που μπήκαν στον κόπο. Και δεκαπλό μπράβο για το βίντεο.

:beer:Σωστή τοποθέτηση

toyar
10/01/2016, 20:42
ο πρωτος που θα βγαλει στην παραγωγη ενα τελειως νεο συστημα θα φορτωθει ολο το κοστος εξελιξης και διαφημισης + τα προβληματα-αστοχιες που πιθανοτατα θα υπαρξουν στην αρχη
ενω με το κλασσικο πηρουνακι εχουν ολοι το κεφαλι τους ησυχο και τα λεφτα στην τσεπη
το χοντραινουν λιγο βαζουν και κανα χρωματακι με ανοδιωση και πουλανε νεα μοντελα

DrBig
10/01/2016, 20:44
ο πρωτος που θα βγαλει στην παραγωγη ενα τελειως νεο συστημα θα φορτωθει ολο το κοστος εξελιξης και διαφημισης + τα προβληματα-αστοχιες που πιθανοτατα θα υπαρξουν στην αρχη
ενω με το κλασσικο πηρουνακι εχουν ολοι το κεφαλι τους ησυχο και τα λεφτα στην τσεπη
το χοντραινουν λιγο βαζουν και κανα χρωματακι με ανοδιωση και πουλανε νεα μοντελα

Έβγαλε η BMW δύο εναλλακτικα μπροστινα και δεν είδα να την ακολούθησε κάνεις.
Το ίδιο και η γιαμαχα 25 χρόνια πριν.

leo1964
10/01/2016, 20:53
Κραταω απ όλα μια φράση
{Η ελληνική πραγματικότητα,απογοητευε,απογοητεύει, και θα συνεχίσει να απογοητεύει}

Η Ελληνική πραγματικότητα,μισεί και καταστρέφει κάθε τι Ελληνικό!!!
Από σύμφωνα συμβίωσης όμως........εεεεεε!!!!

toyar
10/01/2016, 20:54
γιατι να ακολουθησουν;
η bmw ετσι κι ετσι φορτωνει τα κοστη-ζημιες στους δυστυχεις πελατες της
η yamaha εκανε απλα μια ασκηση τεχνολογιας σε μοτοσυκλετα της ανωτερης κατηγοριας τιμης σε αλλες εποχες και τελος
εδω η αγορα εχει γυρισει σε μηχανακια φτιαγμενα σε τριτες χωρες με χαμηλη τιμη και ποιοτητα και μιλαμε για εξελιγμενα συστηματα διευθυνσης;

DrBig
10/01/2016, 20:58
γιατι να ακολουθησουν;
η bmw ετσι κι ετσι φορτωνει τα κοστη-ζημιες στους δυστυχεις πελατες της
η yamaha εκανε απλα μια ασκηση τεχνολογιας σε μοτοσυκλετα της ανωτερης κατηγοριας τιμης σε αλλες εποχες και τελος
εδω η αγορα εχει γυρισει σε μηχανακια φτιαγμενα σε τριτες χωρες με χαμηλη τιμη και ποιοτητα και μιλαμε για εξελιγμενα συστηματα διευθυνσης;

Εσύ τα θεωρείς εξελιγμένα. Εγώ τα βλέπω σα μέσο για να πουλιωνται κάποια μηχανακια σε αστρονομικες τιμές.
Σε κάποια πρραγματα είναι καλλίτερα. Ειδικά σε όσα αφορούν μηχανη να συμπεριφερεται σα μισό αυτοκινητο. Αυτό δεν ειναι ειρωνικό.

ptc
10/01/2016, 21:59
Πολυ ενδιαφερον παντως το θεμα, ηταν κατι που δεν το ειχα ξανακουσει. Να κανω κι εγω παντως μια παρατηρηση.

Και στο βιντεο αλλα και σε σχολια ακουω να επαναλαμβανεται το παραπονο οτι η ελληνικη πραγματικοτητα καταστρεψε αυτην την ιδεα. Δλδ για να καταλαβω, τι επρεπε να γινει; Να παρει την πατεντα το υπουργειο μεταφορων και να ανοιξει κανα εργοστασιο με χρηματα του ελληνικου λαου για να πραγματοποιηθει το οραμα/ονειρο ενος (πιθανοτατα ταλαντουχου, δε λεω) μηχανικου;

Εγω αυτο που ξερω ειναι πως αν πιστευεις πως εχεις μια καλη ιδεα με εμπορικη αξια, ρισκαρεις επιχειρηματικα, πονταρεις σε αυτην την ιδεα και μπαινεις στην αγορα να κερδισεις το μεριδιο που σου αναλογει. Ελευθερη οικονομια εχουμε, δεν ειμαστε Βορειος Κορεα. Για ολα μας φταιει η Ελλαδα δλδ; Και να δεχτω οτι επιχειρηματικα δεν ειναι καλες οι προύποθεσεις εδω(λογω γραφειοκρατιας, φορολογιας, κτλ), ΟΚ. Πολυ απλα πηγαινε στη Βουλγαρια, ή στα Σκοπια, ή οπου πιστευεις πως σε συμφερει και κανε την επιχειρηματικη σου αποπειρα. Δεν την καταλαβαινω αυτη τη λογικη. Εχει μπει τοσο βαθια στο μυαλο μας η κρατικη παρεμβατικοτητα που εφερε το ΠΑΣΟΚ του Ανδρεα που τελικα ολα πρεπει να περνανε απο το κρατος ντε και καλα;

Νομιζω πως εχουμε βρει μια καραμελα και την πιπιλαμε ολοι. Το δαχτυλο παντα δειχνει προς τους αλλους και ποτε προς τα εμας...

p@nos
10/01/2016, 22:36
Δεν ειναι καθολου καραμελα...μαθε πως ξεκινανε οι επιχειρησεις στο εξωτερικο και πως στην ελλαδα...παλιοτερα βασικα γιατι τωρα κλαφτα χαραλαμπε

toyar
11/01/2016, 08:29
Εσύ τα θεωρείς εξελιγμένα. Εγώ τα βλέπω σα μέσο για να πουλιωνται κάποια μηχανακια σε αστρονομικες τιμές.
Σε κάποια πρραγματα είναι καλλίτερα. Ειδικά σε όσα αφορούν μηχανη να συμπεριφερεται σα μισό αυτοκινητο. Αυτό δεν ειναι ειρωνικό.

αυτο που λεω ειναι οτι αυτη τη στιγμη οι αγορες δεν ζητανε εξεζητημενα και ακριβα πραγματα αλλα φτηνιαδουρα για τον πολυ κοσμο
αυτο ισχυει σε υπολογιστες, ηλεκτρονικα, κινητα, αυτοκινητα, μοτοσυκλετες, παντου και ξεκιναει απο την υπερπροσφορα της κινας
γι αυτο δεν ειναι εποχες για νεωτερισμους και ακριβα πειραματα αλλα συμπιεζουν τις τιμες ριχνοντας την ποιοτητα
η yamaha πουλαει 600αρι 4Κ πιο φθηνα απο οσο εκανε καποτε το xt

DrBig
11/01/2016, 08:36
αυτο που λεω ειναι οτι αυτη τη στιγμη οι αγορες δεν ζητανε εξεζητημενα και ακριβα πραγματα αλλα φτηνιαδουρα για τον πολυ κοσμο
αυτο ισχυει σε υπολογιστες, ηλεκτρονικα, κινητα, αυτοκινητα, μοτοσυκλετες, παντου και ξεκιναει απο την υπερπροσφορα της κινας
γι αυτο δεν ειναι εποχες για νεωτερισμους και ακριβα πειραματα αλλα συμπιεζουν τις τιμες ριχνοντας την ποιοτητα
η yamaha πουλαει 600αρι 4Κ πιο φθηνα απο οσο εκανε καποτε το xt

Και εγώ αυτό που λέω είναι ότι δεν περπατησαν αυτά τα μπροστινα, όχι λόγω κρίσης αλλά επειδή είναι απαντήσεις σε ερώτημα που δεν υπάρχει.

toyar
11/01/2016, 08:41
δηλαδη θεωρεις οτι το τηλεσκοπικο πηρουνι δεν εχει μειονεκτηματα;

DrBig
11/01/2016, 08:47
δηλαδη θεωρεις οτι το τηλεσκοπικο πηρουνι δεν εχει μειονεκτηματα;

Φυσικά και έχουν. Έχουν όμως επικρατήσει γιατί είναι συνολικά καλλίτερα από οτιδήποτε άλλο έχει εφευρεθει μέχρι στιγμής.

Takata Dome
11/01/2016, 09:05
Όλη η ιστορία εδώ: http://library.techlink.gr/2t/article.asp?mag=3&issue=229&article=5553

Και εδώ: http://library.techlink.gr/2t/article.asp?mag=3&issue=238&article=5784

GFawkes
11/01/2016, 09:30
Εχει γεμισει ο τοπος Jacks of all trades, masters of none!

spyro
11/01/2016, 09:50
Δεν ειναι καθολου καραμελα...μαθε πως ξεκινανε οι επιχειρησεις στο εξωτερικο και πως στην ελλαδα...παλιοτερα βασικα γιατι τωρα κλαφτα χαραλαμπε

να αποφασίσουμε όμως τι είναι αυτό που φταει στη περίπτωση του Λέφα. Φταει η γραφειοκρατία (που την εποχή του Λέφα ήταν όντως απαγορευτική) ή φταει κάποια κρατική φαντασιακή δύναμη που θα πρέπει να έχει υποχρέωση με του φορολογούμενου τα χρήματα να ενισχύσει οτιδήποτε εμφανίζεται ως καινοτόμο, ανεξαρτήτου κόστους και πιθανώς μελλοντικού κέρδους απο αυτό.

Συμφωνώ με τον ptc, είναι μια καραμέλα που μασουλάμε όλοι «Εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει ένας υπεύθυνος να βοηθήσει»


PS. στις μέρες μας ανοίγεις επιχείρηση εντoς ολίγων ημερών και υπο προϋποθέσεις αυθημερόν

GFawkes
11/01/2016, 09:52
PS. στις μέρες μας ανοίγεις επιχείρηση εντoς ολίγων ημερών και υπο προϋποθέσεις αυθημερόν


Και την κλεινεις εντος ωρων αν εισαι νοημων, να προσθεσω....

sapila racing
11/01/2016, 10:09
PS. στις μέρες μας ανοίγεις επιχείρηση εντoς ολίγων ημερών και υπο προϋποθέσεις αυθημερόν

Την ανοίγεις ΟΚ. Για να φτιάξεις όμως οχημα θα περιμένεις πολύ ακόμα.
Για δες τι τραβαει η namco εδω και κατι χρόνια.

DrBig
11/01/2016, 10:19
Να είστε (σχεδόν) σίγουροι ότι όλα τα εναλλακτικά μπρστινα έχουν κατά καιρούς δοκιμαστεί από πολλές εταιρείες και τα μόνα που επιβιωσαν την κριτική τόσο των τεχνικών όσο και των οικονομικών τμημάτων των εκάστοτε εταιρειών για να βγουν τελικά στην παραγωγή, ήταν αυτά που χρησιμοποίησε η bmw. Και αυτά μάλιστα μπηκαν σε βαριδια μηχανακια.

Το σύστημα του Λεφα είναι μια εντυπωσιακή άσκηση μηχανολογιας, αλλά δεν είναι αρκουντως έξυπνο για να είναι συνάμα ελαφρύ, απλό και φτηνό, οπως είναι τα duo και tele- lever.

Οδηγικα κάνεις δεν μπορεί να ξέρει τι ψάρια πιάνει, εκτός κι αν είναι οδηγός κλάσης και το τεστάρει στην πίστα. Αλλά κάτι μου λέει ότι το πηρουνακι θα το εσκιζε.

McGyver
11/01/2016, 11:28
Επειδή δεν είναι "Νέο", πάμε στα λημέρια του Άρη :winka:...

p@nos
11/01/2016, 11:38
δεν εχει σημασια τι εγινε στην περιπτωση του λεφα, το θεμα ειναι οτι ο λεφας ειναι αλλη μια απο τις πολλες περιπτωσεις
που θα μπορουσαν να εκαναν κατι αξιολογο και τελικα δεν υπηρξε καποια ουσιαστικη στηριξη...δεν ειπε κανεις να τα πληρωσει
ο φορολογουμενος για να κανει ο καθε λεφας το κεφι του, το να στηριξεις ιδιωτικες πρωτοβουλιες οι οποιες εχουν καποια
αξια μπορουν να γινουν με πολλους τροπους, ατοκα δανεια, περιοδος χαρητος στα πρωτα χρονια, μηδενικη φορολογια στα πρωτα
χρονια μεχρι να αναπτυχθει η επιχειριση...επισης φορεας οπου διαφοροι ανθρωποι με παρεμφερη αντικειμενα να μπορουν να
συνεργαστουν, εν ολιγης οτι γινεται στα πολιτισμενα κρατη γενικα...και ολο αυτο συνηθως καταληγει να φερνει και κερδος
στο κρατος στο τελος, απο φορους, απο εργαζομενους που θα εχουν εισοδημα...εν ολιγης ναι, δεν ειναι καραμελα το
''στην ελλαδα δεν υπαρχει ενας υπευθυνος να βοηθησει'', το ελληνικο κρατος ειναι τοσο μπουρδελο και τοσο για κλοτσιες που
δε κανει τα αυτονοητα για να εχει τελικα, οφελος, αντιθετως χαριζει δανεια σε πολιτικους, σε καναλαρχες και εφοπλιστες (α,
τους δινει και αφορολογιτο, κατι που γενικα κανει αν εχεις πολλα λεφτα)...οποτε ναι και μια δευτερη φορα, το ελληνικο κρατος
ειναι ενα μπουρδελο που οχι μονο δε σε βοηθαει να κανεις κατι, αλλα πρακτικα σε θεωρει κλεφτη, σου ζηταει προκαταβολες φορων
, και πρακτικα σου λεει να μη κανεις τιποτα...

στα του συστηματος του λεφα τωρα, η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση του μπιγκουλα και των υπολοιπων...κατ αρχην κατι για να
περασει στην παραγωγη μαζικα πρεπει και να ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που θα αντικαταστησει, και ταυτοχρονα, να ειναι και πολυ
πιο απλο, αλλα και φτηνο ταυτοχρονα...το συστημα του λεφα μαλλον ειχε πλεονεκτηματα, αλλα αυτα δεν ηταν τοσο συμαντικα
ωστε αυτο να περασει στην παραγωγη...το οτι σε αγωνες δε προχωρισε δε λεει κατι...

νομιζω ειναι ενα μπροστινο που σε καποιους θα αρεσε και σε καποιους οχι...προσωπικα, η λειτουργια του τελελεβερ να μη
βυθιζει στα φρενα ειναι κατι για μενα φανταστικο, αλλα η ελλειψη πληροφορισης ειναι προβλημα...ενα συστημα λοιπον
που δε θα βυθζε αλλα θα εδινε πληροφοριση θα ηταν κατι τελειο για μενα, δε θα αρεσε σε καποιιον αλλον ομως...και το επι
πλεον κοστος μαλλον λιγοι θα ηθελαν να το πληρωσουν...οπως και να ειχε, μαλλον δε θα εκανε βιομηχανια με αυτο, αλλα σιγουρα
με τη σωστη υποστηριξη (και βασικα οχι τρικλοποδιες απο το κρατος) θα μπορουσε να ειχε μια μικρη βιωσιμη βιοτεχνια που θα
εκαναν ιδιαιτερες κατασκευες και προτζεκτ...

byron
11/01/2016, 12:15
Ο Λέφας τότεεεεε...είχε λάβει πολλές υποσχέσεις και όνειρα, από το κράτος. Κάπου υπάρχει και φωτογραφία του να ενημερώνει τον Ανδρέα Παπανδρέου, ο οποίος είχε ενδιαφερθεί και καλά για την δημιουργία μοτο-βιομηχανίας στην Ελλάδα.

Φωτεινό μυαλό ήταν, δεν τίθεται κάποιο θέμα. Σε μια χώρα που θα ήταν φιλική προς το επιχειρείν γενικά και την καινοτομία ειδικά, θα μπορούσε να γίνει ο Έλληνας John Britten πχ. Πειραματικά και ειδικά μηχανάκια από εταιριούλες που ήταν γεμάτα καινοτομίες, αλλά δεν άλλαξαν την ιστορία της μοτοσυκλέτας και παρέμειναν στο στάδιο της βιοτεχνίας.

Μην γελιόμαστε...η ιστορία, και η εξαφάνιση σχεδόν όλης της ευρωπαϊκής μοτοβιομηχανίας από το 70 μέχρι το 90 δείχνει την προφανή τύχη που θα είχε και ένα μεγαλοεπίβολο σχέδιο κατασκευής μοτοσυκλετών ακόμα και με την υποστήριξη του κράτους. Με την εξαίρεση της Ducati-Group Piaggio-BMW-Triumph (που μόνο το brand name είχε κάποια αξία) εξαφανίστηκαν σχεδόν όλες εταιρίες με 80 χρόνια ιστορίας πίσω τους. Τα made in Greece μηχανάκια θα την γλύτωναν?

SHOOTER045
11/01/2016, 12:18
Κατι σαν Στάγιερ Ελλάς ας πούμε

p@nos
11/01/2016, 12:21
Δε θα ηταν αναγκη να εβγαζε ολοκληρωμενες μοτο μονο...θα μπορουσε να εκανε parts ,kai οχι απαραιτητα για μοτο μονο

byron
11/01/2016, 12:27
Κατι σαν Στάγιερ Ελλάς ας πούμε

Η Στάγιερ Ελλάς (ΕΛΒΟ), έλαχιστα πράγματα ήταν δική της σχεδίασης και παραγωγής. Συναρμολόγηση οχημάτων έκανε, κυρίως από τις εταιρίες που κέρδιζαν διαγωνισμούς του στρατού κλπ. Όλες αυτές οι κρατικές (συμπεριλαμβανομένης της ΕΑΒ) ζημιογόνες του κερατά ήταν, και κόστισαν πολλά 00000 σε όλους μας. Ο ρόλος που φτιάχτηκαν ήταν άλλος βέβαια, και ιδίως η ΕΑΒ θα μπορούσε να έχει άλλη εξέλιξη, αλλά το αξιοκρατικό και μακριά από συμφέροντα κράτος έκανε ως συνήθως αυτό που ξέρει καλύτερα.

Τι να λέμε? Εδώ ο Δ/νων Σύμβουλος της ΕΑΒ επί σειρά ετών, είχε πλαστο πτυχίο πανεπιστημίου...αντίο ζωή.

GFawkes
11/01/2016, 13:04
Τι να λέμε? Εδώ ο Δ/νων Σύμβουλος της ΕΑΒ επί σειρά ετών, είχε πλαστο πτυχίο πανεπιστημίου...αντίο ζωή.

(ξανα) πεφτω απ τα συννεφα λεμε!!

spyro
11/01/2016, 13:30
αυτά τα ενοχικά σας σύνδρομα. αμαν πια

δεν έχει ρε παίδες κάτι ιδιαίτερο αυτός ο τόπος στο dna του που δημιουργεί λαμόγια και ανίκανους διοικούντες και λαμόγια και ηλίθιους ψηφοφόρους. τι είναι αυτό το πράγμα με το αυτομαστίγωμα και με τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα που κουβαλάμε στις σκέψεις μας?

σε όλες τις υποανάπτυκτες περιοχές του κόσμου τα ίδια έχουμε σε επίπεδο διαφάνειας, αξιοκρατίας και λογοδοσίας. δεν είναι κάτι το μοναδικό. μια υποανάπτυκτη οικονομία με μικρή εσωτερική αγορά είμαστε. Στη Ιταλία η αναξιοκρατία, η λαμογιά, η κλεψιά και το φάγωμα ήταν και είναι απείρως μεγαλύτερο. η διαφορά μας όμως ήταν ότι αυτοί ήταν δίπλα σχεδόν στο κέντρο της Ευρώπης με πληθυσμό εξαπλάσιο από το δικό μας.

PS> η ιδιωτική πρωτοβουλία σε αυτή τη χώρα πάντα για τη μη-στήριξη γκρίνιαζε όταν δε μπορούσε να πουλήσει από μόνη της σε αυτό το τσουτσουνάκι αγοράς που είναι η δικιά μας

DAYMAN
11/01/2016, 14:19
Ο Λέφας τότεεεεε...είχε λάβει πολλές υποσχέσεις και όνειρα, από το κράτος. Κάπου υπάρχει και φωτογραφία του να ενημερώνει τον Ανδρέα Παπανδρέου, ο οποίος είχε ενδιαφερθεί και καλά για την δημιουργία μοτο-βιομηχανίας στην Ελλάδα.

Φωτεινό μυαλό ήταν, δεν τίθεται κάποιο θέμα. Σε μια χώρα που θα ήταν φιλική προς το επιχειρείν γενικά και την καινοτομία ειδικά, θα μπορούσε να γίνει ο Έλληνας John Britten πχ. Πειραματικά και ειδικά μηχανάκια από εταιριούλες που ήταν γεμάτα καινοτομίες, αλλά δεν άλλαξαν την ιστορία της μοτοσυκλέτας και παρέμειναν στο στάδιο της βιοτεχνίας.

Μην γελιόμαστε...η ιστορία, και η εξαφάνιση σχεδόν όλης της ευρωπαϊκής μοτοβιομηχανίας από το 70 μέχρι το 90 δείχνει την προφανή τύχη που θα είχε και ένα μεγαλοεπίβολο σχέδιο κατασκευής μοτοσυκλετών ακόμα και με την υποστήριξη του κράτους. Με την εξαίρεση της Ducati-Group Piaggio-BMW-Triumph (που μόνο το brand name είχε κάποια αξία) εξαφανίστηκαν σχεδόν όλες εταιρίες με 80 χρόνια ιστορίας πίσω τους. Τα made in Greece μηχανάκια θα την γλύτωναν?

μαζι τους και η Mego

Δεινόσαυρος
11/01/2016, 15:09
http://issuu.com/julien1a/docs/lefas

Λειτουργεί σαν πηρούνι με πολλαπλάσια ακαμψία και πολύ μικρότερη τριβή.

Μπόρεσε κανείς να το κατεβάσει ολόκληρο (21 σελ) από αυτό το site;
Εγώ το βρήκα μανούβρα, και με firefox, χειρότερο με Chrome.
Δεν το καταλαβαίνω το σύστημα (του sιte, όχι του Λεφα), βλαμμενο μου φαίνεται....

toyar
11/01/2016, 15:28
υπαρχουν διαφορες σχολες..........
μπορουμε να γινουμε γερμανια και να παραγουμε τεχνολογια και να την πουλαμε πανακριβα; προφανως οχι
μπορουμε να γινουμε ιαπωνια ή κορεα που απο αντιγραφεις σε μια 20ετια εγιναν κυριαρχοι; οχι
μπορουμε να γινουμε αμερικη και να στηριζομαστε μονο στην εσωτερικη αγορα; προφανως οχι

μηπως για αρχη θα επρεπε να γινουμε σλοβενια τσεχια πολωνια και να κανουμε εργοστασια συναρμολογησης μεγαλων κατασκευαστων;
μηπως θα μπορουσε το ελληνικο κρατος να στηριξει αυτην την προσπαθεια αγοραζοντας μονο ''ελληνικα'' scoda πχ;
μηπως θα συνεφερε να φωναξουμε πχ καποια opel και να τους πουμε ανοιξτε εργοστασιο συναρμολογησης και σας προπαραγγελνουμε τοσες χιλιαδες κομματια για τις κρατικες αναγκες + τα ανταλλακτικα και τη συντηρηση τους
μηπως ετσι μειωναμε αμεσα την ανεργια και ειχαμε επιτελους επαρκη αριθμο οχηματων σε αστυνομια και εκαβ με μικροτερο κοστος και σωστη συντηρηση;
ποσα πτυχια πανεπιστημιου και ποσες επιτροπες ειδικων χρειαζονται για να κανουν τετοιες απλες μελετες;

byron
11/01/2016, 15:38
μηπως για αρχη θα επρεπε να γινουμε σλοβενια τσεχια πολωνια και να κανουμε εργοστασια συναρμολογησης μεγαλων κατασκευαστων;
μηπως θα μπορουσε το ελληνικο κρατος να στηριξει αυτην την προσπαθεια αγοραζοντας μονο ''ελληνικα'' scoda πχ;
μηπως θα συνεφερε να φωναξουμε πχ καποια opel και να τους πουμε ανοιξτε εργοστασιο συναρμολογησης και σας προπαραγγελνουμε τοσες χιλιαδες κομματια για τις κρατικες αναγκες + τα ανταλλακτικα και τη συντηρηση τους
μηπως ετσι μειωναμε αμεσα την ανεργια και ειχαμε επιτελους επαρκη αριθμο οχηματων σε αστυνομια και εκαβ με μικροτερο κοστος και σωστη συντηρηση;
ποσα πτυχια πανεπιστημιου και ποσες επιτροπες ειδικων χρειαζονται για να κανουν τετοιες απλες μελετες;

Προφανώς και δεν είναι τόσο απλό όσο λές.
Παραδείγματα υπάρχουν αρκετά στην Ελλάδα. Από την Namco που έκλεισε-ξανανοιξε και βολοδέρνει με την γραφειοκρατία, την Mego, τον Πετρόπουλο, και βέβαια την TEOKAP που ήταν τότε πρότυπο εργοστασίου.
http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/teokar-otan-oi-iapwnes-ypoklinotan-sthn-ellada.2863142.html

εκτός αυτού, απευθείας ανάθεση δεν μπορεί να υπάρχει λόγω νομοθεσίας, ενώ όπως μπορείς να διαβάσεις και στο άρθρο, η ελληνική αγορά είναι εξαιρετικά μικρή για να συντηρήσει το κόστος ενός εργοστασίου προκειμένου να ειναι κερδοφόρο.

toyar
11/01/2016, 15:56
δεν ειπα οτι θα κανω αναλυτικη μελετη, καποιες σκεψεις κανω απλες
η ελληνικη αγορα ειναι μικρη γι αυτο μιλαω για προσυμφωνημενο μπονους κρατικων προμηθειων
αυτη τη στιγμη κανουν διαγωνισμους και ξεσαβουρωνουν τα στοκ του καθε εισαγωγεα για να παρουν περιπολικα και μετα δεν εχουν λεφτα για ανταλλακτικα
για τη νομοθεσια μη μου μιλας γιατι ξερναω
η ιδια νομοθεσια ανοιγει παραθυρακια για βουλγαριες και offshores

sapila racing
11/01/2016, 16:02
Το θέμα είναι πλέον στο section 'Ιστορία και Κλασσικές Μοτοσυκλέτες' όπως του αρμόζει.

Αν θέλετε να συζητήσετε την εξέλιξη (sic) της Ελληνικής Μοτοβιομηχανίας, Αυτοκινητοβιομηχανίας η οποιασδήποτε αλλης βιομηχανίας, η οτιδήποτε άλλο καντε το στο καταλληλο thread/section.

daculas
11/01/2016, 17:39
Ο Λέφας είχε πάρει κάποιες υποσχέσεις από την τότε κυβέρνηση Παπανδρέου, σχετικα με την παραγωγή του trial.
To μπροστινό ήρθε αρκετά αργότερα και πάντα με πόρους δικούς του. Δεν είχε την κότα που κάνει τα χρυσά αυγά, και όσοι τον γνώρισαν ξέρουν ότι ναι μεν ήταν λαμπρό "μυαλό", αλλά η επιχείρηση είναι τελείως άλλο πράγμα από την εφεύρεση ή όπως αλλιώς θέλετε τη λέτε.

hlektronio
11/01/2016, 22:24
@ sapila δεν το βρισκω αυτο το ep122 που αναφερεις
Αλλα στην φωτογραφια ,αυτο που βλεπω ειναι το τελικο σχεδιο του λεφα με την διαφορα οτι οι ραβδοι που στρεφουν το hub ειναι εκτος των καλαμιων σε αντιθεση με την μοτοσυκλετα που βλεπουμε στο βιντεο

Απολυτητα ακαμπτο δεν πιστευω να ειναι ,η αναρτηση της μοτο συμπιεζεται και με συνεσταμενες δυναμεις
Καθως και τα ελαστικα που αποσβενουν ανωμαλιες οταν πλαγιαζουμε.
Η συγκριση με την ακαμψια στα ducati στα motogp ειναι λιγο παρακινδυνευμενη,θεωρω τα gp πολυ εξελιγμενα και καθε καινοτομια θελει την εξελιξη της αρα και τον χρονο μεχρι να γινει ανταγωνιστικη.

Anyway.η μοτο του λεφα εχει καστερ ιχνος μηδαμινα και επιμενουν οτι ειναι σταθερη,φαντασιωνεται κανεις κατι καλυτερο;

bros400pgm
12/01/2016, 07:23
Anyway.η μοτο του λεφα εχει καστερ ιχνος μηδαμινα και επιμενουν οτι ειναι σταθερη,φαντασιωνεται κανεις κατι καλυτερο;


Λιγοτερο βαρος και πολυπολοκοτητα :D

kostasdirt
12/01/2016, 09:09
Μπόρεσε κανείς να το κατεβάσει ολόκληρο (21 σελ) από αυτό το site;
Εγώ το βρήκα μανούβρα, και με firefox, χειρότερο με Chrome.
Δεν το καταλαβαίνω το σύστημα (του sιte, όχι του Λεφα), βλαμμενο μου φαίνεται....

Βασικά το διαβάζεις on line σε αυτό το site, δε το κατεβαζεις

sapila racing
12/01/2016, 09:16
@ sapila δεν το βρισκω αυτο το ep122 που αναφερεις


Δες το εδω, στο section 'Νομικές Ενέργειες'.
http://www.google.com/patents/WO1997026178A1?cl=en