PDA

View Full Version : Raspberry Pi



nikos_abel
10/01/2016, 12:11
Ανακάλυψα την ύπαρξή του χθες και εντυπωσιάστηκα από τις δυνατότητές του. Το σκέφτομαι για αρχή σαν media center και βλέπουμε μετά.

Ασχολείται κανένας;

https://en.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi

Μανολης67
10/01/2016, 12:25
Φίλε μου.τι ειναι αυτό?

teogtp
10/01/2016, 13:01
Νικόλα δες στο avclub μια ματιά.
Εχει αρκετές πληροφορίες για αυτό που θες.

nikos_abel
10/01/2016, 15:03
Φίλε μου.τι ειναι αυτό?

Μια πλακετίτσα που ειναι ολόκληρος υπολογιστής. Κανει κανα 60άρι (μαζί με ένα κουτάκι της προκοπής) και από όσο έχω δει τρέχει με κάποιες Linux προς το παρόν.


Νικόλα δες στο avclub μια ματιά.
Εχει αρκετές πληροφορίες για αυτό που θες.

:beer:

Ωχ! Άλλο ένα φόρουμ να γίνω μέλος :lol:

LogOutGoRide
10/01/2016, 16:33
Θα του περάσεις το Kodi και θα είσαι αρχηγός.

free rider
10/01/2016, 16:49
arduino γιατί είναι πιο εύκολος
:wave2:
έχει τεράστια βιβλιογραφία , αλλά είναι κατώτερος απο τον ρασ

Ζεύκας
10/01/2016, 17:23
Ανακάλυψα την ύπαρξή του χθες και εντυπωσιάστηκα από τις δυνατότητές του. Το σκέφτομαι για αρχή σαν media center και βλέπουμε μετά.

Ασχολείται κανένας;

https://en.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi

Να βάλω και το intel compute stick σαν επιλογή.

Έτοιμος υπολογιστής που χωράει στη παλάμη σου και συνδέεται σε όλες
τις οθόνες μέσω hdmi. Για απλά πράγματα όπως media center είναι μια χαρά

nikos_abel
10/01/2016, 17:36
Να βάλω και το intel compute stick σαν επιλογή.

Έτοιμος υπολογιστής που χωράει στη παλάμη σου και συνδέεται σε όλες
τις οθόνες μέσω hdmi. Για απλά πράγματα όπως media center είναι μια χαρά

Ωραίο γιατί είναι έτοιμη λύση αλλά είναι αρκετά ακριβότερο βλέπω (και είναι και win :yuck: :lol: )

Ζεύκας
10/01/2016, 17:38
στο insomnia βρίσκεις ελαφρώς μεταχειρισμένο με εγγύηση στα 99 ευρώ

Ohm
10/01/2016, 18:59
για το intel compute stick, θα βλαστημίσεις την ώρα και τη στιγμή. θα σου πρότεινα να το αποφύγεις

Το rpi από την άλλη, νταξ οκ τρώγεται, αν εξαιρέσεις ότι οι usb του μαλακίζονται.

αν θες κάτι για να πειραματιστείς με ηλεκτρονικά κτλπ, rpi.

μετά πας σε cubieboard2 που έχει και sata

tuonino
10/01/2016, 21:31
Ακόμα και το pi2 είναι πολύ αργό. Το intel είναι οριακό. Αν είναι μόνο για media center πάρε κάποιο tv box από Κίνα με 2gb ram και android.

xaotikos
11/01/2016, 07:43
Android? κίνα? γιατί? για να πεδεύεται με ασυμβατότητες λειτουργικού/firmware/hardware?
Για media player θα πρότεινα πρώτα απο ολα να δει ο φίλος τι θέλει να βλεπει και μετά να διαβάσει λίγο στο kodi.tv.
Το Openelec ειναι ισως το κορυφαιο λειτουργικο για kodi. Απο εκει και περα σαν συσκευες:
Το Ras pi το χρησιμοποιεί πάρα πολύς κόσμος εδώ και χρόνια. Το ίδιο και τα chromeboxes. Υπάρχουν αρκετά φθηνά android boxes από κίνα αλλά οχι μοντελα στην τυχη, συγκεκριμένα κουτιά με τα + και τα - τους. Μετά ανεβαινουμε λίγο σε budget

Και λέω να δεις τι θέλεις από ενα media player γιατί μπορει να ξεκινας με το φθηνό και τελικά μετά απο λιγο να καταληγεις να εχεις ξοδψει περισσοτερα για αυτο που θελεις.

GFawkes
11/01/2016, 08:23
Συσκευες που ο καθε ενας φανταζεται οτι θα κανει τα παντα φτηνα..."ευκαιρια"
και τελικα ουτε το 5% δεν μπορει να τις δουλεψει οπως πρεπει!!!

Παρε κατι ετοιμο, εκτος και εαν ξερεις programming ή εισαι ΗΗΜ.

Ohm
11/01/2016, 08:54
Ωραίο γιατί είναι έτοιμη λύση αλλά είναι αρκετά ακριβότερο βλέπω (και είναι και win :yuck: :lol: )

το πρόβλημα δεν είναι ότι είναι win ή ότι κάνει 130 ευρά

το πρόβλημα είναι πως είναι σκατοφτιαγμένο, πολύ αργό και πολύ περιορισμένο

p@nos
11/01/2016, 20:17
To pi ειναι καλο για low vudget καταστασεις...γενικα οπως ειπωθηκε τα φτηνα φλασακια ειναι ψιλοσκουπιδια, η καλυτερη λυση αν εχετε κανα παλιο κινητακι αξιοπρεπες ειναι συνδεση στην τηλεοραση με slimport...με ενα bluetooth ποντικακι και πληκτρολογιο καβεις τα παντα...αν δεν εχετε αγοραζετε ενα κινητο σε αυτα τα λεφτα...

Stabak
11/01/2016, 21:19
Όλα αυτα τα πιτσιρικια καπου σε περιοριζουν, ειτε θα θες περισσοτερες usb, ειτε bluetooth θεματα drivers κλπ κλπ. Αν δεν υπαρχει θεμα φορητότητας, νομιζω με ενα boxακι με ελαφρυ distro κ kodi καμεις δουλεια

teogtp
11/01/2016, 21:24
Εγω εχω χτυπησει ενα τετοιο και ειμαι αρχηγοπουλο.
http://www.geekbuying.com/item/PIPO-X7-Windows-8-1-Smart-Mini-PC-TV-Box-Media-Player-2G-RAM-32G-ROM-Intel-3736F-1-8GHz-Quad-Core---Silver-339668.html
Εχει Win επανω,του εχω περασει και Kodi και παει σφαιρα.

LogOutGoRide
12/01/2016, 08:46
Εγω εχω χτυπησει ενα τετοιο και ειμαι αρχηγοπουλο.
http://www.geekbuying.com/item/PIPO-X7-Windows-8-1-Smart-Mini-PC-TV-Box-Media-Player-2G-RAM-32G-ROM-Intel-3736F-1-8GHz-Quad-Core---Silver-339668.html
Εχει Win επανω,του εχω περασει και Kodi και παει σφαιρα.

Δες λίγο το link σε παρακαλώ.

teogtp
12/01/2016, 09:21
Δες λίγο το link σε παρακαλώ.

Παιζει κανονικα.

dimmie_72
12/01/2016, 09:58
Εγω εχω χτυπησει ενα τετοιο και ειμαι αρχηγοπουλο.
http://www.geekbuying.com/item/PIPO-X7-Windows-8-1-Smart-Mini-PC-TV-Box-Media-Player-2G-RAM-32G-ROM-Intel-3736F-1-8GHz-Quad-Core---Silver-339668.html
Εχει Win επανω,του εχω περασει και Kodi και παει σφαιρα.

αυτοί είναι που στέλνουν μαζί δώρο jumpers και παντόφλες; :rolleyes:

BLiTzER
12/01/2016, 11:05
Γιατί να αγοράσεις νέο μηχάνημα για media player; Ένα τοπικό δίκτυο κι ένας καλός DLNA media server αρκούν.

Ζεύκας
12/01/2016, 11:16
το pipo έχει 4πύρηνο atom 3736 με 2gb ram & 32gb σκληρο και πάει σφαίρα.

το compute stick με 4πύρηνο atom 3735 με 2gb ram & 32gb σκληρο για να βλέπει ο φιλος ταινιες δεν μας κάνει.

μαλιστα.

Ζεύκας
12/01/2016, 11:18
Γιατί να αγοράσεις νέο μηχάνημα για media player; Ένα τοπικό δίκτυο κι ένας καλός DLNA media server αρκούν.

μπλιτζ δεν ειναι ολος ο κοσμος κομπιουτεραδες.

αν ηταν ετσι ολοι θα ειχαμε ενα καθρεφτη στο χωλ με pi απο πίσω να δείχνει λαιβ το καιρο και ειδοποιησεις ημερολογιου

teogtp
12/01/2016, 11:25
το pipo έχει 4πύρηνο atom 3736 με 2gb ram & 32gb σκληρο και πάει σφαίρα.

το compute stick με 4πύρηνο atom 3735 με 2gb ram & 32gb σκληρο για να βλέπει ο φιλος ταινιες δεν μας κάνει.

μαλιστα.

Το εχω καταευχαριστηθει αυτο το μηχανακι.
Η διαφορα τους είναι στον χρονισμό του επεξεργαστή .
Για το στικακι δεν ξέρω.

BLiTzER
12/01/2016, 11:26
Μα όλοι έχετε έναν υπολογιστή και ίντερνετ και όλες οι σύγχρονες τηλεοράσεις έχουν ethernet/wifi. Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένας software media server, ο οποίος σετάρεται αρκετά εύκολα. Με λίγο περισσότερο ζόρι αν θες ελληνικούς υπότιτλους, αλλά υπάρχουν καλοί media servers με εξαιρετικά reading/transcoding features.

Sapadak
12/01/2016, 11:27
και όλες οι σύγχρονες τηλεοράσεις έχουν ethernet/wifi.

Ε αυτό είναι το πρόβλημα :D

350212

teogtp
12/01/2016, 11:33
Ε αυτό είναι το πρόβλημα :D

350212

Σεμεδακι δεν βλέπω .....

Sapadak
12/01/2016, 11:33
Σεμεδακι δεν βλέπω .....

Το πλέκουμε εζ γουϊ σπικ :lol:

p@nos
12/01/2016, 11:34
ζευκα ποιο πιπο εχεις?

teogtp
12/01/2016, 11:35
Το πλέκουμε εζ γουϊ σπικ :lol:

Μην ξεχάσεις να του πλεξεις και μια εθερνετ......
:tooth:

nikos_abel
12/01/2016, 11:37
Το θέμα media center ήταν απλά μια βλακεία που είπα, είναι η αλήθεια.

Εφόσον έχω Ζμαρτ Τι Βι, έχω δίκτυο, έχω υπολογιστές άλλους, δεν έχει νόημα.

Απλά με άρεζε και ήθελα να μάθω περισσότερα (και έμαθα)

Ζεύκας
12/01/2016, 11:46
ζευκα ποιο πιπο εχεις?

ο τεογτπ το έχει και λέει ότι πάει σφαίρα.

και τόσα άλλα μηχανηματάκια με το ίδιο σεταπ (atom/2gb/32gb/win) πάνε μια χαρά για κοντι και σερφαρισμα.

αλλά για κάποιο λόγο το στικακι της ιντελ σερνεται......

Ζεύκας
12/01/2016, 11:48
Το θέμα media center ήταν απλά μια βλακεία που είπα, είναι η αλήθεια.

Εφόσον έχω Ζμαρτ Τι Βι, έχω δίκτυο, έχω υπολογιστές άλλους, δεν έχει νόημα.

Απλά με άρεζε και ήθελα να μάθω περισσότερα (και έμαθα)

ξερω κανα 2-3 που με επρηζαν το τι παπαδες θα κανουν με πι και αρντουινο και τελικα σκονιζονται πεταμενα στις βιβλιοθηκες χαχαχαχ

nikos_abel
12/01/2016, 11:53
ξερω κανα 2-3 που με επρηζαν το τι παπαδες θα κανουν με πι και αρντουινο και τελικα σκονιζονται πεταμενα στις βιβλιοθηκες χαχαχαχ

:lol:
Μωρέ θα φτιάξω ένα και θα το κλείσω σε λέγκο για να παίζει ο μικρός

teogtp
12/01/2016, 12:08
ο τεογτπ το έχει και λέει ότι πάει σφαίρα.

και τόσα άλλα μηχανηματάκια με το ίδιο σεταπ (atom/2gb/32gb/win) πάνε μια χαρά για κοντι και σερφαρισμα.

αλλά για κάποιο λόγο το στικακι της ιντελ σερνεται......

Δεν ξέρω για πιο στικακι λες.

Ζεύκας
12/01/2016, 12:11
Δεν ξέρω για πιο στικακι λες.

αυτό που πρότεινα στο ποστ νο #7 και έχει ίδια χαρ/κα με το πιπο

teogtp
12/01/2016, 12:35
Δεν βλέπω τον λόγο να μην παίζει ταινίες.
Εκτος αν πέσεις σε κατασκευαστή του κωλου και έχει θεμα το προϊόν.
Εγω το δικο μου το αγόρασα μετα απο "έρευνα " απο αλλους χρήστες που το ειχαν και ετσι το χτύπησα.
Κάποιοι του εχουν φορτώσει και mame και το λιώνουν στο παιχνίδι.
Λύσεις με Android που ειχα δοκιμάσει δεν με ειχαν ικανοποιήσει. Ειχα σπασίματα στην κίνηση και χαμηλό bitrate.

Ohm
12/01/2016, 12:36
@nikos_abel

για πειραματισμό το θες ή για μίδια πλέιερ;

nikos_abel
12/01/2016, 12:52
@nikos_abel

για πειραματισμό το θες ή για μίδια πλέιερ;

Για να του βγάλω τα μάτια σε ότι βλακεία μου έρθει.

Να του φορτώσω Unix και να κάνω βλακείες.

Τώρα, αν μου δουλέψει και ως media, δε θα με χαλάσει

Και δεν κολλάω στο συγκεκριμένο. Ανακάλυψα ότι υπάρχουν πολύ περισσότερες λύσεις.

Περισσότερο για να μάθω ξεκίνησα το θέμα.

Ohm
12/01/2016, 14:21
ό,τι θες, ρώτα

PortisHead
12/01/2016, 15:00
Εδω ρωταμε για media players ?
Υπαρχει κανενας media player που να παιζει .avi, .mp4, .mkv κλπ αρχεια απο USB stick ας πουμε
αλλα ταυτόχρονα να ειναι και αποκωδικοποιητής MPEG4 για την Digea ?

nikos_abel
12/01/2016, 15:04
Εδω ρωταμε για media players ?
Υπαρχει κανενας media player που να παιζει .avi, .mp4, .mkv κλπ αρχεια απο USB stick ας πουμε
αλλα ταυτόχρονα να ειναι και αποκωδικοποιητής MPEG4 για την Digea ?

Έλα βρε, οι περισσότεροι αποκωδικοποιητές του συρμού, τα παίζουν όλα αυτά, αλλά δεν είναι media center.

Δες και εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131667&highlight=%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B7 %CF%82

PortisHead
12/01/2016, 15:21
Έλα βρε, οι περισσότεροι αποκωδικοποιητές του συρμού, τα παίζουν όλα αυτά, αλλά δεν είναι media center.

Δες και εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131667&highlight=%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B7 %CF%82


Ναι , καλα θυμαμαι.
Ο ενας παιζει avi , mkv κλπ αλλα δεν εχει υποτιτλους,
ο αλλος εχει υπίτιτλους αλλα δεν παιζει mkv,
ο αλλος γραφει οτι παιζει ολα τα format ηχου , στα σχολια χρηστων γραφαν οτι δεν παιζει τπτ.

Καποιος που να τα κανει ολα (και αξιοπιστος) δεν υπάρχει ?

RizlaPlusPlus
12/01/2016, 16:55
To raspi ειναι λιγο σκουπιδι τεχνικα. Καλη φαση στο να παιξει γραφικα ομως, οποτε αν θες να εχεις ενα σκετο xbmc/kodi ΧΩΡΙΣ να κανεις live streaming, τοτε εισαι οκ με αυτο.
Στα πολυ τεχνικα, οσο πιο απλα μπορω:

α). Δεν εχει αρκετο ζουμι η cpu για να δωσει γρηγορα δεδομενα απο το δισκο. Δηλαδη, κατεβαζεις αρχειο, πας να το τραβηξεις σε αλλο μηχανημα, και κλανει πανω του.
β). Δεν εχει αρκετο ζουμι η cpu για να διαχειριστει κανενα σοβαρο torrent client. Αν κανεις κανα αστειο δε, και του βαλεις τιποτα ομορφο οπως το transmission, θα γινει πυροτεχνημα.
γ). Δεν εχει καλα ρευματα. Δηλαδη αν εχεις λιιιγο περιεργο δικτυο σπιτι, και το εχεις συνδεσει σε ενα απλο φορτιστη κινητου, με USB stick και ζητας απο τη CPU να παιζει στους κοφτες, καποια στιγμη θα τη φας. Και οταν τη φας, θα σου μπετωσει στα χερια και θα τρεχεις να το κανεις recover, δεν ειναι δηλαδη ενα απλο reset.

Κατα τ'αλλα εχει αριστη καρτουλα γραφικων, και αν του δωσεις σκετο "παιξε ταινια απο ΑΛΛΟ DLNA" τοτε παιζει φετες, με εντυπωσιακα καλα γραφικα.


Περα απο αυτα, το raspi2 ειναι αρκετα πιο γρηγορο και με πιο αξιοπρεπη επεξεργαστη. Φανταζομαι θα παιζει καλυτερα, αν κ το δικο μου το περιμενω ακομα. Αυτα. Για ο,τι αλλο, ευχαριστως να σε βοηθησω.

DrEvil
12/01/2016, 17:15
Να του φορτώσω Unix και να κάνω βλακείες.
σιγα μην σηκωσεις και HACMP
Περισσότερο για να μάθω ξεκίνησα το θέμα.
Κατεληξες πουθενα;
Προσωπικα (ισως εσφαλμενα) δεν τα γουσταρα ποτε αυτα τα devices. Ακριβως για τον λογο που αναφερει ο Μπλιτς νωριτερα.
Υπαρχουν αλλοι τροποι, συνηθως εχουμε τα μεσα διπλα μας και στο τελος τσαμπα το παιδευουμε.

nikos_abel
12/01/2016, 17:26
Κατέληξα. Mini mac.

RizlaPlusPlus
12/01/2016, 18:39
Κατέληξα. Mini mac.

Αμα θες κατι που να παιζει μονο του, να σου κοστισει οσο ενας βασικος Ελληνα πολιτη και να μην κανει τιποτα εκτος αυτου που φτιαχτηκε, τι μας ταλαιπωρεις να σου λεμε τις εναλλακτικες; Εντελως φιλικα.

Αλλα αμα θες κατι ετοιμο τοτε MiniMac / Intel NUC. Αλλη κατηγορια...

nikos_abel
12/01/2016, 18:49
Πλάκα κάνω ρε.






(μινι μακ έχω ήδη εξάλλου :p )

Ζεύκας
12/01/2016, 19:00
Εδω ρωταμε για media players ?
Υπαρχει κανενας media player που να παιζει .avi, .mp4, .mkv κλπ αρχεια απο USB stick ας πουμε
αλλα ταυτόχρονα να ειναι και αποκωδικοποιητής MPEG4 για την Digea ?

Εχω τον crystal-hd της crystal audio και τον προτεινω ανεπιφύλακτα

RizlaPlusPlus
12/01/2016, 20:12
Ε αν είναι έτσι, περίμενε να πάρω το δικό μου raspi2 να σου πω αποψη. Καιρό τώρα θέλω να αναβαθμίσω το χρεπι :)

xaotikos
13/01/2016, 00:11
Εγώ λέω για κάτι τέτοιο http://www.amazon.com/ASRock-BEEBOX-N3150-Barebone-System/dp/B012SXAE0W με dual boot win/openelec με εναν σκληρό μεςα και πάνω του εναν usb3 με τα αρχεια που ειτε θα κατεβαζει ειτε θα στελνονται απο το gigabit δικτυο.
Σκοπος να παιζει τα παντα μεσω openelec/kodi (μεχρι 1080 με ενδιαφερει) + φωτο gopro videos κλπ και απο εκει και περα win για browsing κανα facebook game της κυρας κλπ

RizlaPlusPlus
25/01/2016, 14:02
Λοιπον, επεστρεψα δριμυτερος.

Ψωνισα λοιπον ενα RPi 2 επειδη δεν ειχα παρεα για εκδρομη, και εκατσα κ το σκαλισα αρκετα. Αποτελεσματα:

α). Του εβαλα arch και εκατσα να βαλω Kodi απο source, compiled πανω στους binary drivers για τη Videocore (και τα κοκοκοψαρα τα συνδεσα με τα ψιψιψωνια κτλ κτλ).
Παιζει ΓΑΜΩ!

β). Το αποτελεσμα για οποιονδηποτε βαριεται να ψαξει τις λεπτομερειες, ειναι οτι με ενα OpenELEC ο μεσος σπασικλας λογικα θα το εχει ετοιμασει να παιζει σε ενα απογευμα.
Ενα γρηγορο ριβιου για οποον ενδιαφερεται:
1). Λειτουργει αριστα, με μοναδικο προβλημα στην καθυστερηση του μενου του Kodi οταν παιζει 1080 ταινια, πραγμα για το οποιο χεστηκαμε κιολας.
2). Δεν κανει καθολου θορυβο το ανεμιστηρακι του, ουτε οταν ζεσταινεται. Μαλλον επειδη δεν εχει ανεμιστηρακι.
3). Δουλευει ακομα και αν το πατησει αυτοκινητο. Δοκιμασμενο.

nikos_abel
25/01/2016, 16:32
1). Λειτουργει αριστα, με μοναδικο προβλημα στην καθυστερηση του μενου του Kodi οταν παιζει 1080 ταινια, πραγμα για το οποιο χεστηκαμε κιολας.


Σε όλα :lol: και :beer: εκτός αυτού

Τι εννοΑς καθυστέρηση στο μενού; Αργεί να εμφανιστεί το μενού ή κολλάει η ταινία;

Γιώργης
25/01/2016, 16:36
3). Δουλευει ακομα και αν το πατησει αυτοκινητο. Δοκιμασμενο.

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

RizlaPlusPlus
25/01/2016, 16:59
Σε όλα :lol: και :beer: εκτός αυτού

Τι εννοΑς καθυστέρηση στο μενού; Αργεί να εμφανιστεί το μενού ή κολλάει η ταινία;

Και τα 2 απο λιγο. Αλλα μιλαω ΜΟΝΟ για τα κεντρικα μενου, οχι για το μενου play/stop/pause κτλ κτλ. Δηλαδη αν θες να πας πισω στις γενικες ρυθμισεις κ να βαλεις ενα καινουριο addon την ωρα που παιζει στο background η ταινια, θα αρχισει να κολλαει λιγο η ταινια ΚΑΙ το μενου. Εναλλακτικα υπαρχει fps limit για τα μενου, κατα τη διαρκεια αναπαραγωγης. Το εβαλα και παιζει ΚΑΙ αυτο.
Γενικα θα ελεγα οτι ειναι παραπανω απο αποδεκτη η αποδοση του. Δηλαδη εγω σαν κολλημενος κομπΓιουτερας γκρινιαζω ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Μια φιλη που της το εδωσα (γιατι δεν εχω κανενα λογο να το κρατησω, απλα το εφτιαξα κ το βαρεθηκα) το εχει καταευχαριστηθει και νομιζει οτι της εδωσα καποιο υπερμηχανημα. Οποτε, θα ελεγα, αξιζει τον κοπο τελικα.

Εναλλακτικα, μπορεις να φερεις μια οθονη 1080, μια μπαλαντεζα, ενα μαους, ενα πληκτρολογιο, μια συνδεση ιντερνετ και ποπκορν στον Κρικο σημερα το βραδι, και να σου κανω ενα λαιβ ντεμο. ΑΝ μαζευτουμε κρικο. Και ΑΝ ερθω, που ολο το λεω και ποτε δεν το κανω. (Αστο, καλυτερα παρε ενα. Και αμα το βαρεθεις, πετα το στη μεση του δρομου. Δε χαλαει, τραστ μη).






:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Δοκιμασμενο μαν. 100%