PDA

View Full Version : ομαδα ΔΙαροια ΑΣτυνομιας..



Σελίδες : [1] 2 3 4

mikes
10/01/2016, 16:04
Η ιστορια μας ελαβε χωρα εχθες (9-1) και περι ωρα 15:30 σε αυτό το σημειο:

350148


πιστευω ολοι οσοι κατοικειτε στην αθηνα, το αναγνωρίζετε το σημειο.. είναι η συμβολή των οδων κων/πολεως και αμφιπολεως , στο ρουφ!

είμαι που λετε σταματημένος ακριβως εκει που είναι και η μοτοσυκλετα της φωτο..
βλεπω ότι στο αντιθετο ρευμα σταματάνε στο κοκκινο, οι της αμφιπολεως αρχιζουν και στριβουν δεξια οποτε λεω αναψε πρασινο και φευγω για αριστερα..
(σημ: το φαναρι για ευθεια και το φαναρι για αριστερα εκει που περιμενα αναβουν με μερικα δευτερόλεπτα διαφορα και όχι μαζι)
ελα όμως που το δικο μου όταν ξεκινησα δεν ειχε αναψει ακομη... και πισω μου ηταν δυο μηχανες ΔΙΑΣ..

με σταματάνε λοιπον και αρχισει η στοιχομυθια..

-καλησπέρα παιδια, καλη χρονια...
-καλησπέρα, βγαλε κρανος..
-....
-εφυγες με κοκκινο...
-ναι? παρανοησα, ειδα ότι σταματησαν οι απενατι, ξεκινησαν οι πλαινοι, δεν ειχα και οπτικη επαφη, υπεθεσα ότι αναψε.. μαλακια μου! (με ευδιαθετο υφος και χαμογελο)
εκεινη την ωρα ορθωνει ανάστημα ο ενας με υφακι "στριμμενο ματι" σαν του κασιδιαρη ένα πραμα και φωναχτα και με τσαμπουκα μου λεει:
-δλδ ετσι? στ'αρχιδια σου?
εκει είναι που μου γυρναει εμενα το αντερο και τα παιρνω κρανιο...
(συνεχιζεται..)

εντιτ μετα από 200+ σχολια..
παρακληση προς διαχειριστες
μην ξυρισετε τα σπαμ και ασχετα με το θεμα σχολια, εχουν πλακα και δινουν ευχαριστη νοτα στο θεμα..
ευχαριστω!

taisteal
10/01/2016, 16:23
Ελα και περιμενουμε :D


:a014:

mikes
10/01/2016, 16:28
εγω λοιπον με επιτακτικο και φανερα ενοχλημενο υφακι:
-σε παρακαλω να μιλας πιο ομορφα και με την ιδια ευγενεια και ηρεμια που σου μιλαω εγω.. δεν ειμαστε ουτες κολληταρια ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις και εισαι υποχρεωμένος να εισαι ευγενικος από τη στιγμη που εγω είμαι πλήρως συνεργάσιμος... τους τσαμπουκάδες αστους για αλλου, όχι σε εμενα..
(εν το μεταξυ ενας ψηλος με περναει σωματικο ελεγχο)
εκεινη τη στιγμη ο ψηλος που μου μιλησε αρχικα αρχισε να τσαμπουκαλευεται και αυτος, με πλησιαζουν και οι δυο και με στριγμωνουν..
(οι αλλοι δυο σχετικα αμετοχη προς στιγμη..) ακολουθει εντονος διαλογος... (με πυγμη και τσαμπουκα..)
-ρε εκανες μαλακια και μιλας κιολας? αμα σκότωνες κανεναν τι θα γινονταν?
- γιατι σας ειπα ότι δεν εκανα?
-ναι αλλα σε βρισκω απαθεστατο.. (με στριγμωνουν κι άλλο, τους απωθώ..
-μη μας ακουμπάς κατω τα χερια..
-μη με στριγμωνετε και κοψτε τους τσαμπουκάδες αμα θελετε να συνεργαστω ομορφα και ωραια..
με σταματήσατε γιατι εκανα μια μαλακια, πραξτε τα καθέκαστα αλλα να εισαστε πιο ευγενικοι..
-δλδ τωρα τι γουστάρεις να σε παω στο τμημα για απειθια και αντισταση? (με εχει πλεον πλησιασει τοσο που ακουμπάει πανω μου και τον απωθώ εκ νεου, ενώ βγαζει χειροπεδες)
-ότι τι τωρα? θα μου περασεις χειροπεδες επειδή περασα με κοκκινο? εχεις ενταλμα να με συλαβεις με ποια κατηγορια, ασε μας ρε φιλε δεν παω πουθενα και φερε μου ολη τη ΓΑΔΑ εδώ περα.

κανει να μου γυρισει τα χερια πισω, να μου τις περασει κανω κινηση και απελευθερονωμαι ο άλλος που αρχικα μου πουλησε τον τσαμπουκα κλοτσαγε και κοπαναγε ότι εβρισκε μπροστα του σαν μολις να ειχε πιασει τη γκομενα του να πηδιέται με αλλον.. και να μου φναζουν κατι για αντισταση απειθια, κρατητήρια και αυτόφωρα..
-ρε δε με πατε και στον αριο παγο, οι τσαμπουκάδες σε μενα δεν περνανε και δε φευγω από εδώ αν δεν φερετε πληρωμα με αξιωματικο και αν δεν ερθει ο δικηγορος μου
επεμβαινει ο αρχηγος της ομαδας..
-για αφηστε τον λιγο.. (με πλησιαζει)
-εγω είμαι ο ανωτερος εδώ τι θελεις? (ηρεμος)
-ρε φιλε είναι συμπεριφορα αυτή?
-γιατι είναι η δικη σου?
-εγω συνεργάσιμος ημουν από την αρχη, αυτος (δειχνονταςτον "κασιδιαρη" τη χαλασε και τσαμπουκαλευτηκε πρωτος
-νταξ ρε φιλε δλδ επειδή σου μιλησαμε λιγο πιο λαικα ενοχλήθηκες?
-δεν ενοχληθηκα επειδή μου μιλησατε λαικα, επειδή μου εκανε τσαμπουκα ενοχληθηκα..
(συνεχιζεται..)

AUFGEBRACHT
10/01/2016, 16:29
Δεν θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου αλλά το θέμα ξεκινάει λάθος - συγγνώμη mikes... εάν αντί για το παρόν διαβάζαμε για ένα ΙΧ που πήρε σβάρνα μια μοτοσυκλέτα επειδή ο οδηγός αντί να κοιτάει το φανάρι του κοιτάει πότε ξεκινούν οι απέναντι, όλοι ξέρουμε το τι θα είχε γραφτεί εδώ μέσα. Στη δε φωτό που παρέθεσες, ο οδηγός της μοτό προφανέστατα στέκεται λάθος και αντί να δει πότε άναψε πράσινο περιμένει κι αυτός πότε θα του κορνάρουν ή πότε θα φύγουν οι απέναντι... Τα περί ΔΙΑΣ και διάρροιας είναι για τις εντυπώσεις λόγω των γνωστών αισθημάτων για τους ένστολους (που πάντα καταλήγουν σε σκούπισμα και κλείδωμα).

BoSS_Man*
10/01/2016, 16:29
Αναφορά άμεσα γραπτώς και καλό είναι να κινηθείς νομικά να δεις πότε οι μάγκες αυτοί γίνονται κυρίες, ήταν μπροστά κόσμος τα είδε όλα.

BoSS_Man*
10/01/2016, 16:31
Δεν θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου αλλά το θέμα ξεκινάει λάθος - συγγνώμη mikes... εάν αντί για το παρόν διαβάζαμε για ένα ΙΧ που πήρε σβάρνα μια μοτοσυκλέτα επειδή ο οδηγός αντί να κοιτάει το φανάρι του κοιτάει πότε ξεκινούν οι απέναντι, όλοι ξέρουμε το τι θα είχε γραφτεί εδώ μέσα. Στη δε φωτό που παρέθεσες, ο οδηγός της μοτό προφανέστατα στέκεται λάθος και αντί να δει πότε άναψε πράσινο περιμένει κι αυτός πότε θα του κορνάρουν ή πότε θα φύγουν οι απέναντι... Τα περί ΔΙΑΣ και διάρροιας είναι για τις εντυπώσεις λόγω των γνωστών αισθημάτων για τους ένστολους (που πάντα καταλήγουν σε σκούπισμα και κλείδωμα).

Εγώ θα κάνω τον συνήγορο εδώ όμως, οι συγκεκριμένοι περνάνε κόκκινα κάνουν μαλακίες στον δρόμο, έκανε λάθος δεν είναι λαϊκό δικαστήριο εδώ. Δεν είναι δυνατόν να το παίζουν έτσι μάγκες κάποιοι χωριατόμαγκες και καμία απάθεια αλλά απάθεια προς τέτοιους χαρακτήρες. Άντε με κάθε βλάκα μάγκα του κώλου! :a52:

Πιστεύω στο τέλος θα αρχίσαν τις κλασσικές συγνώμες και τα του δεν ήξερα με ποιον έχω να κάνω, δεν φτάνει που έχει μια δουλειά από το χωριό που κουβαλήθηκε την είδανε και μάγκας, όξω από εδώ ρε!

kostaskk
10/01/2016, 16:34
να σταματας πριν τα φαναρια..

notakos600
10/01/2016, 16:36
Η ουσία είναι πως πέρασες με κόκκινο.....τα υπόλοιπα τα διάβασα και τα ξέχασα.

Pan (dvs)
10/01/2016, 16:36
Δεν θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου αλλά το θέμα ξεκινάει λάθος - συγγνώμη mikes... εάν αντί για το παρόν διαβάζαμε για ένα ΙΧ που πήρε σβάρνα μια μοτοσυκλέτα επειδή ο οδηγός αντί να κοιτάει το φανάρι του κοιτάει πότε ξεκινούν οι απέναντι, όλοι ξέρουμε το τι θα είχε γραφτεί εδώ μέσα. Στη δε φωτό που παρέθεσες, ο οδηγός της μοτό προφανέστατα στέκεται λάθος και αντί να δει πότε άναψε πράσινο περιμένει κι αυτός πότε θα του κορνάρουν ή πότε θα φύγουν οι απέναντι... Τα περί ΔΙΑΣ και διάρροιας είναι για τις εντυπώσεις λόγω των γνωστών αισθημάτων για τους ένστολους (που πάντα καταλήγουν σε σκούπισμα και κλείδωμα).

Οπως ειπε και ο mikes "- γιατι σας ειπα ότι δεν εκανα?".

Απο εκει και περα ομως,με προφαση τη "μαλακια" του δεν πρεπει να ξεπερασουνε καποια ορια.

Επισης και εμεις με τη σειρα μας,δεν πρεπει να ξεπερασουμε καποια ορια,για να μην χρειαστει ουτε να σκουπιστει,ουτε να κλειδωθει.

AUFGEBRACHT
10/01/2016, 16:37
Εγώ θα κάνω τον συνήγορο, οι συγκεκριμένοι περνάνε κόκκινα κάνουν μαλακίες στον δρόμο, έκανε λάθος δεν είναι λαϊκό δικαστήριο εδώ. Δεν είναι δυνατόν να το παίζουν έτσι μάγκες κάποιοι χωριατόμαγκες και καμία απάθεια αλλά απάθεια προς τέτοιους χαρακτήρες. Άντε με κάθε βλάκα μάγκα του κώλου! :a52:

Όταν λες οι συγκεκριμένοι; το κάνεις πιο συγκεκριμένο; Οι συγκεκριμένοι που σταμάτησαν τον mikes? Άπαντες οι ΔΙΑΣ; Κάποιοι ΔΙΑΣ; Το λαϊκό δικαστήριο που το είδες;

Υ.Γ. Την τελευταία φράση με τους βλάκες μάγκες του κώλου την κρατάω. και για να μην προτρέξει κάποιος κακεντρεχής δεν εννοώ το mikes τον οποίο δεν γνωρίζω προσωπικά αλλά είναι συμπαθέστατος...

BoSS_Man*
10/01/2016, 16:41
Όταν λες οι συγκεκριμένοι; το κάνεις πιο συγκεκριμένο; Οι συγκεκριμένοι που σταμάτησαν τον mikes? Άπαντες οι ΔΙΑΣ; Κάποιοι ΔΙΑΣ; Το λαϊκό δικαστήριο που το είδες;

Υ.Γ. Την τελευταία φράση με τους βλάκες μάγκες του κώλου την κρατάω. και για να μην προτρέξει κάποιος κακεντρεχής δεν εννοώ το mikes τον οποίο δεν γνωρίζω προσωπικά αλλά είναι συμπαθέστατος...

Ένα μεγάλο ποσοστό αυτών στην συγκεκριμένη υπηρεσία, τα ξέρουμε όλοι τώρα.

Υ.Γ. Την τελευταία φράση τι και καλά τι φάση; Παρεξηγήθηκες για κάτι; Λες να μιλάω για εσένα;

AUFGEBRACHT
10/01/2016, 16:43
Οπως ειπε και ο mikes "- γιατι σας ειπα ότι δεν εκανα?".

Απο εκει και περα ομως,με προφαση τη "μαλακια" του δεν πρεπει να ξεπερασουνε καποια ορια.

Επισης και εμεις με τη σειρα μας,δεν πρεπει να ξεπερασουμε καποια ορια,για να μην χρειαστει ουτε να σκουπιστει,ουτε να κλειδωθει.


Το καλοκαίρι αξιωματικός υπηρεσίας άρχισε να μου φωνάζει και να μιλάει για απείθεια επειδή δεν του χτύπησα την πόρτα και άρχισα να του μιλάω χωρίς να μου δώσει το λόγο όταν είχα πάει να καταθέσω μια μήνυση, οπότε ξέρω καλά. Προφανώς υπάρχουν κακοί μπάτσοι και ανάγωγοι μπάτσοι και ασυνείδητοι, όπως σε όλα τα επαγγέλματα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση πέρασε με κόκκινο, το παραδέχτηκε, αλλά και πάλι υπάρχει αντίλογος, δεν έχει νόημα να πάει αντιπαραθέσεις και κλείδωμα, άλλωστε το έγραψα παραπάνω...

AUFGEBRACHT
10/01/2016, 16:44
Ένα μεγάλο ποσοστό αυτών στην συγκεκριμένη υπηρεσία, τα ξέρουμε όλοι τώρα.

Υ.Γ. Την τελευταία φράση τι και καλά τι φάση; Παρεξηγήθηκες για κάτι; Λες να μιλάω για εσένα;


Όχι, δεν παρεξήγησα τίποτα και προφανώς δεν μιλάς για εμένα, είπα κρατάω τη φράση!!! Ισχύει αυτό που είπες.

mreza
10/01/2016, 16:47
Δεν ήταν η μέρα σου, ατύχησες. Έπρεπε να πέσεις σ' αυτόν τον ζ που σουζάρει αβέρτα και το μοστράρει και στο fb :smokin:

350149

taisteal
10/01/2016, 16:48
Ρε μην τσακωνεστε ακομη,περιμενετε να τελειωσει η περιγραφη

mikes
10/01/2016, 16:48
... επεμβαινει ο "κασιδιαρης"..
-τα πηρα επειδή σε ειδα αδιαφορο
-ρε φιλε με δουλευεις? εκανα μια μαλακια από παρανοηση, με ειδατε με σταματήσατε, την παραδεχτηκα εφ'οσον θεωρω ότι αμα δεν την εκανα δεν θα με σταματούσατε και τελος! για ποια αδιαφορια μιλας? τι επρεπε να κανω δλδ? οι συνάδελφοι σου δλδ που σφαζουν κοκκινα κατά συρροη είναι πιο μαγκες?
αρχηγος ομαδας
-ξερεις που πανε οι συνάδελφοι όταν σφαζουν κοκκινα όπως λες? μπορει εκεινη την ωρα να κινδυνευει η μανα σου και να πανε να τη σωσουν..
-αμα οι συνάδελφοι πανε για επεμβαση, εχουν φαρους και σειρήνες αναμενους και πανε σαν τρελοι, δεν πανε χαλαρα και χαλαβεδιαζουν πανω στα μηχανάκια και "νταξ μωρε ας το σφαξουμε το φαναρι εξουσια ειμαστε" κι ετσι.. ελα τωρα μαζι μου μιλας, δε μιλας με κανα γιδι.. τες πα εκανα μαλακια, κανε ότι οριζει ο νομος και να παει ο καθενας στη δουλεια του..
-(ο 4ος της ομαδας) δλδ τη γουστάρεις να φας την 700αρα? αυτό μας λες τωρα?
-δεν μου περισευουν αυτά τα λεφτα, αλλα από τα γινομαι αποδεκτης της καυλας του καθενα που επειδή σαλταρε με καποιο περιστατικο και ξεσπαει πανω μου, ναι το προτιμω, από τη στιγμη που εκανα βλακεια είμαι και ετοιμος να υποστω τις συνεπειες..
-(ψηλος) αφου είναι ετσι τοτε γιατι αντισταθηκες της συλληψης?
-γιατι δεν ειχες κανεναν λογο να με συλλάβεις και η προσπαθεια συλληψης ηταν αποτέλεσμα του ότι δεν μασησα στον τσαμπουκα που πηγατε να μου πουλήσετε..
-όχι εδειξες απειθια και αρνηση συνεργασίας και αυτό επισυρει αυτοφωρο
-να καλα ότι πεις... εγω συνεργάσιμος ημουν από την αρχη παντως, ο συνάδελφος από εκει τη χαλασε τη φαση..

η υπολοιπη συζητηση μεχρι να παρουν απαντηση από το κεντρο για το ποιον μου εξελιχθηκε ομαλα για το ποσο σαλταρισμένοι είναι που βλεπουν ένα σκασμο ασχημα περιστατικα κάθε μερα, και ότι πρεπει να είναι τσαμπουκάδες για να επιβαλονται, με εμενα να του δινω οδηγιες ότι παραηταν τσαμπουκάδες, και ότι ναι πρεπει να είναι επιτακτικοι για να παιρνουν τον αερα αλλα όχι ετσι.. μεχρι που μετα από φαση του αρχηγου της ομαδας και αφου με βρηκαν πεντακαθαρο, με αφησαν ελευθερο..

δεν εχω κατι με την ομαδα ΔΙΑΣ, σε γενικες γραμμες εχω συναντησει καλα παιδια εκει μεσα, αλλα η συμπεριφορα των δυο (ψηλου και κασιδιαρη) χθεσινών με ενοχλησε αφανταστα γιατι ηταν ακρως προσβλητικη προς πολιτη που απλα εκανε μια τροχαια παραβαση... και δεν είναι μονο αυτοι.. από σχολια που εχουν γραφτει εδώ μεσα και από περιστατικα που εχω ακουσει εξω, είναι αρκετοι, και όχι μονο στην ομαδα ΔΙΑΣ αλλα σε όλα τα σωματα της αστυνομιας.. και ερωτω: με τι κριτήρια μπηκαν στην αστυνομια αυτοι οι ανθρωποι?

taisteal
10/01/2016, 16:52
Μικε,εισαι καραφαουλ....
Περασες κοκκινο,και μετα με χαμογελακι ειπες εκανα μαλακεια.
Ποσοι απο εμας εκνευριζομαστε οταν τρωνε κοκκινο οι αλλοι;;

Κακως μιλησαν ετσι οι Διας,αλλα κι εσυ το τραβηξες....

bros400pgm
10/01/2016, 16:56
και ερωτω: με τι κριτήρια μπηκαν στην αστυνομια αυτοι οι ανθρωποι?



Μου επιτρεπεις να σου απαντησω. Το κριτηριο ειναι το διαβασμα. Εαν θυμασαι ομως, οφειλεις να παραδεχτεις το εξης λαθος σου:Εκεινα τα σπασικλακια στην 3η Λυκειου που τα κοροιδευαμε και τα ειχαμε της καρπαζιας (οκ, οχι εσυ αλλα καταλαβες) τωρα βγαζουν το αχτι τους :rolleyes:

BoSS_Man*
10/01/2016, 16:59
Μου επιτρεπεις να σου απαντησω. Το κριτηριο ειναι το διαβασμα. Εαν θυμασαι ομως, οφειλεις να παραδεχτεις το εξης λαθος σου:Εκεινα τα σπασικλακια στην 3η Λυκειου που τα κοροιδευαμε και τα ειχαμε της καρπαζιας (οκ, οχι εσυ αλλα καταλαβες) τωρα βγαζουν το αχτι τους :rolleyes:

Τι λες ρε φίλε; Σοβαρολογείς; Από πότε οι ε/φ μπαίνουν με κριτήρια του διαβάσματος; Άσε άλλους να ξέρουν καλύτερα, συνήθως είχανε ένα απολυτήριο, από Αγγλικά επίσης, ένα δίπλωμα αυτοκινήτου και μηχανής και μετά βγάλανε και ένα ΙΕΚ δώσανε τα χαρτιά και μπήκανε, δεν περάσανε από Πανελλήνιες! Δεν περάσανε από καμία επιτροπή σοβαρή ότι να ναι με τον καθένα εδώ μέσα. Μην νομίζεις κάθε χρόνο πάρα πολλούς από αυτούς τους βάζουν σε διαθεσιμότητα για διάφορες μαλακίες που κάνουνε.

mikes
10/01/2016, 17:00
.......
μαζι σου.. κι εχεις εν μερει δικιο, γιατι πρωτον ναι στεκομουν λαθος στο φαναρι, και εφυγα με κοκκινο από παρανοηση και όχι σκοπιμα.. αλλα αυτό δεν σημαινει ότι ο μπατσος μπορει να μου φερεται σαν εγκληματια παιδεραστή που του πηδηξε το πιτσιρικι.. υποχρεωση του είναι να μου φερθει ευγενικα και ψυχραιμα ποσο δε μαλλον από τη στιγμη που με βρισκει ευδιαθετο και πλήρως συνεργασιμο..


Αναφορά άμεσα γραπτώς και καλό είναι να κινηθείς νομικά να δεις πότε οι μάγκες αυτοί γίνονται κυρίες, ήταν μπροστά κόσμος τα είδε όλα.
όπως θα διαβασεις στο τελευταιο μερος της ιστοριας, μια εξηγηση από μερους τους δοθηκε γιατι είναι τοσο σαλταρισμένοι.. και είναι αληθεια ότι βλεπουν πολλα αυτά τα παιδια και παιρνουν πολλα ρισκα για τις απολαβες τους.. αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογειται αυτή η συμπεριφορα.. κοσμος δεν υπηρχε στο σημειο καθως εκει είναι ας το πουμε "βοιμηχανικη ζωνη" οποτε πεζοι ελάχιστοι και ειδικα σαββατο μεσημερι ουτε κινηση υπηρχε... μαρτυρε για αναφορα δεν ειχα οποτε δεν θα εκανα τιποτα, αλλα και από την αλλη γιατι να το κανω, εφ'οσον σκαπουλαρα τη κληση για το κοκκινο?

thunder ace
10/01/2016, 17:00
Αυτο που λεω και κανω στη ζωη μου:μακρια και αγαπημενοι.Αν ομως ερθεις σε "επαφη'' οπως ο mikes φερσου εξυπνα.

taisteal
10/01/2016, 17:02
σκαπουλαρα τη κληση για το κοκκινο


:rolleyes:

mikes
10/01/2016, 17:03
Μου επιτρεπεις να σου απαντησω. Το κριτηριο ειναι το διαβασμα. Εαν θυμασαι ομως, οφειλεις να παραδεχτεις το εξης λαθος σου:Εκεινα τα σπασικλακια στην 3η Λυκειου που τα κοροιδευαμε και τα ειχαμε της καρπαζιας (οκ, οχι εσυ αλλα καταλαβες) τωρα βγαζουν το αχτι τους :rolleyes:
κοιτα.. για να πω την αληθεια κι εγω στο σχολειο σπασικλακι της καρπαζια ημουν αλλα στη πορεια βγηκα ενας υγειης νοητικα ενηλικα με πολύ χιουμορ.. οποτε λιγο ατοπο αυτό αν και εχει μια βαση..

BoSS_Man*
10/01/2016, 17:05
μαζι σου.. κι εχεις εν μερει δικιο, γιατι πρωτον ναι στεκομουν λαθος στο φαναρι, και εφυγα με κοκκινο από παρανοηση και όχι σκοπιμα.. αλλα αυτό δεν σημαινει ότι ο μπατσος μπορει να μου φερεται σαν εγκληματια παιδεραστή που του πηδηξε το πιτσιρικι.. υποχρεωση του είναι να μου φερθει ευγενικα και ψυχραιμα ποσο δε μαλλον από τη στιγμη που με βρισκει ευδιαθετο και πλήρως συνεργασιμο..


όπως θα διαβασεις στο τελευταιο μερος της ιστοριας, μια εξηγηση από μερους τους δοθηκε γιατι είναι τοσο σαλταρισμένοι.. και είναι αληθεια ότι βλεπουν πολλα αυτά τα παιδια και παιρνουν πολλα ρισκα για τις απολαβες τους.. αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογειται αυτή η συμπεριφορα.. κοσμος δεν υπηρχε στο σημειο καθως εκει είναι ας το πουμε "βοιμηχανικη ζωνη" οποτε πεζοι ελάχιστοι και ειδικα σαββατο μεσημερι ουτε κινηση υπηρχε... μαρτυρε για αναφορα δεν ειχα οποτε δεν θα εκανα τιποτα, αλλα και από την αλλη γιατι να το κανω, εφ'οσον σκαπουλαρα τη κληση για το κοκκινο?

Δεν υπάρχει εξήγηση, αν είναι σαλταρισμένος να πάει σπίτι του και τέλος δεν εξηγείται τέτοια συμπεριφορά απέναντι σε πολίτη, μετά από λίγο και αυτοί θα περνούσαν τα κόκκινα αβέρτα! Σκαπούλαρες εσύ την κλήση αλλά οι συγκεκριμένοι αύριο μεθαύριο θα κάνουν τίποτα χειρότερο σε κάποιον!

ggs
10/01/2016, 17:07
Μικε, πήγαινε παραδοσου μόνος σου, να ελαφρυνεις την θέση σου...

mikes
10/01/2016, 17:07
Η ουσία είναι πως πέρασες με κόκκινο.....τα υπόλοιπα τα διάβασα και τα ξέχασα.
ακριβως, περασα με κοκκινο, ουτε σκοτωσα ένα τσουρμο αθωους ουτε βιασα κανα πιτσιρικι για να δικαιολογει τετοια συμπεριφορα.. και το κοκκινο δεν το περασα σκοπιμα.. αλλα τι να κανουμε δεν ειμαστε ολοι αγιοι, καπως καπου καποτε τη μαλακια μας θα την κανουμε.. το παν είναι να τη παραδεχτούμε και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας.. (όπως επραξα εν προκειμενω και όπως παντα πρατω..)

aldel
10/01/2016, 17:08
Μικε,εισαι καραφαουλ....
Περασες κοκκινο,και μετα με χαμογελακι ειπες εκανα μαλακεια.
Ποσοι απο εμας εκνευριζομαστε οταν τρωνε κοκκινο οι αλλοι;;

Κακως μιλησαν ετσι οι Διας,αλλα κι εσυ το τραβηξες....

Αν κατάλαβα καλά, τους είπε κάτι σε "μάλιστα κύριοι, την έκανα τη μαλακία και πράξτε τα δέοντα". Τι έπρεπε να κάνει δηλαδή;

bros400pgm
10/01/2016, 17:08
κοιτα.. για να πω την αληθεια κι εγω στο σχολειο σπασικλακι της καρπαζια ημουν αλλα στη πορεια βγηκα ενας υγειης νοητικα ενηλικα με πολύ χιουμορ.. οποτε λιγο ατοπο αυτό αν και εχει μια βαση..


Δεν πηγες στην σχολη των τσεων ομως ;)

mikes
10/01/2016, 17:11
Μικε,εισαι καραφαουλ....
Περασες κοκκινο,και μετα με χαμογελακι ειπες εκανα μαλακεια.
Ποσοι απο εμας εκνευριζομαστε οταν τρωνε κοκκινο οι αλλοι;;

Κακως μιλησαν ετσι οι Διας,αλλα κι εσυ το τραβηξες....ρε φιλε όταν λεω με χαμογελο δεν εννοω με το γνωστου τυπου χαμογελο του "νταξ μωρε και τι εγινε τωρα.." εννοω με το γνωστο ευδιαθετο υφακι που εχω παντα και που γνωριζεις εσυ και πολλοι αλλοι εδώ μεσα..

Pan (dvs)
10/01/2016, 17:12
Δεν υπάρχει εξήγηση, αν είναι σαλταρισμένος να πάει σπίτι του και τέλος δεν εξηγείται τέτοια συμπεριφορά απέναντι σε πολίτη, μετά από λίγο και αυτοί θα περνούσαν τα κόκκινα αβέρτα! Σκαπούλαρες εσύ την κλήση αλλά οι συγκεκριμένοι αύριο μεθαύριο θα κάνουν τίποτα χειρότερο σε κάποιον!

Ωπα ρε,παρτο αλλιως,δεν ειναι η μερα που κρεμαμε κοσμο.:beer:

taisteal
10/01/2016, 17:13
ρε φιλε όταν λεω με χαμογελο δεν εννοω με το γνωστου τυπου χαμογελο του "νταξ μωρε και τι εγινε τωρα.." εννοω με το γνωστο ευδιαθετο υφακι που εχω παντα και που γνωριζεις εσυ και πολλοι αλλοι εδώ μεσα..

Εγω αυτο καταλαβα,οτι το γελακι ηταν αυτο που περιεγραψες.
Λες και δεν ξερεις οτι τα γελακια δεν αρεσουν στην εξουσια,και σηκωνουν το γαντι με το παραμικρο...

Ζεύκας
10/01/2016, 17:17
Μικέ έκανες μαλακία και κακώς το συνέχισες. Στην ΕΛΑΣ μια χαρά λογικα υπάρχουν και
άμα τους μιλήσεις σωστά ποτέ δεν θα έχεις θέμα ποτέ.

Και αφού έκανες μαλακία θα κάτσεις να ακούσεις το σκατό που θα σου ρίξουνε.

Γιατί στη Γερμανία θα έπρεπε τώρα να είχες πάρεις δάνεις για τα πρόστιμα που θα σου ρίχνανε.

Και στις ΗΠΑ άμα πούλαγες αυτό το υφάκι τώρα θα ήσουν ξάπλα στο δρόμο με το γόνατο του
μπάτσου στο σβέρκο σου και δεμένος με χειροπέδες

AUFGEBRACHT
10/01/2016, 17:18
Και στις ΗΠΑ άμα πούλαγες αυτό το υφάκι τώρα θα ήσουν ξάπλα στο δρόμο με το γόνατο του
μπάτσου στο σβέρκο σου και δεμένος με χειροπέδες

Στην καλύτερη περίπτωση...

ionized
10/01/2016, 17:20
Φτηνα την γλυτωσες..λιγο ακομα και θα περνανε χαμπαρι οτι εισε ο νο1 καταζητουμενος σι αι ει και ιντερπολ..σου κανανε ψυχολογικο πολεμο να τα ξερασεις ολα...να προσεχεις τα κοκκινα για να αποφευγεις τετοιες συναντησεις με τα τσακαλια του νιου γιορκ πιντι και για να μην σου ριξει κανα σουτ κανας κουτακιας και ψαχνεσαι.

ggs
10/01/2016, 17:21
Έτσι είναι Μικε..... Και να λες πάλι καλά που δεν ήσουν και σεξυ , γιατί με το "δίκιο" που είχαν θα έπρεπε να σου ρίχναν κι ένα "μανίκι"...

BLiTzER
10/01/2016, 17:21
Είσαι φάουλ γιατί πέρασες με κόκκινο και αν προκαλούσες κάποιο ατύχημα, θα λέγαμε πολύ διαφορετικά πράγματα τώρα, αλλά, αν τα πράγματα έγιναν ακριβώς όπως λες, θα μπορούσαν να έχουν φερθεί καλύτερα. Και χειρότερα, φυσικά. Γενικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη συνεργαστείς και να μη μιλήσεις όμορφα. Με έχουν σταματήσει ΔΙΑΣ ΑΠΕΙΡΕΣ φορές (9 στις 10 χωρίς πινακίδα) και ποτέ δε δημιουργήθηκε το παραμικρό πρόβλημα.

Πάντως, το συγκεκριμένο φανάρι δε δουλεύει έτσι. Αυτοί στα αριστερά σου, όταν έχουν πράσινο, μπορούν να μπουν και στα 2 ρεύματα της Κων/πόλεως, άρα προφανώς δε μπορείς να έχεις πράσινο και εσύ. Για να σε βοηθήσω, για την επόμενη φορά, θα κοιτάζεις το φανάρι στα δεξιά σου, πάνω στις ράγες. Αναβοσβήνει πορτοκαλί και μετά από λίγο ανάβει κόκκινο. Από τη στιγμή που θα ανάψει κόκκινο, 2-3 δευτερόλεπτα μετά, ανάβει πράσινο για σένα.

amyroukai
10/01/2016, 17:26
όσο είχα το Ζ, μου την είχαν πέσει δυο φορές, μια στην καλλιθεα μια Άγιο στέφανο γιατί... "τι κάνεις παρκαρισμένος έξω από τράπεζα ρε φίλε", Δηλαδή αν έχεις μηχανή δεν συναλλάσσεσαι με τράπεζα ρε παλικαρια; Στην Καλλιθέα τυχαίνει η πολεοδομία να είναι (ηταν πιο σωστά) δίπλα πόρτα με τράπεζα...
άλλη μια φορά στην Κηφισίας, κατέβα, άνοιξε μπουφάν να δούμε αν έχεις όπλο...

είναι τυποι και τυποι, τι να πεις. αγένεια πάντως και τέτοια μαγκιά σε καμία περίπτωση.

noodles
10/01/2016, 17:27
εσυ απο την πλευρα σου το μονο που εκανες ειναι που παρανομησες. επρεπε να πραξουν τα σχετικα που προβλεπονται για να σε τιμωρησουν. οι τσαμπουκαδες δεν εχουν νοημα στην περιπτωση σου. βλεπουν πολλα και αυτοι καθε μερα, αλλα ειναι να νευριαζουν με το παραμικρο σε λιγο θα φυτευουν σφαιρες με το καλημερα σας. θελω να πιστευω πως υπαρχει καποια εκπαιδευση στη σημπεριφορα τους ως προς τους πολιτες (μαλλον φανταζομαι πολλα ε?:)). ναι μεν ειναι οργανα της ταξης και πρεπει επιβληθουνε στους πολιτες, αλλα να μην ξεπερνανε και τα ορια χωρις λογο.

υγ. εμενα μου ειχανε κανει μανουρα (μικτο κλιματικιο) για τα ξεχασμενα ασπρα πλαστικα καλυμματα στις πινακιδες στο κουτι. ak47 με οπλοβομβιδα να ειχα, θα ηταν πιο ασυμαντο απο τα πλαστικα στις πινακιδες. :lol:

9/10 φορες μου εχουν συμπεριφερθει σωστα, ειτε διας ειτε τροχαιοι... ειδικα οταν ειμαι με τη μηχανη, μου φερονται ακομα καλυτερα.

aldel
10/01/2016, 17:29
Και στο Βέλγιο έχω κάνει αστυνομικό κόκκινο από το θυμό με αυτά που με ειδε να κάνω, αλλά ούτε με έβρισε, ούτε μου πούλησε τσαμπουκά. Ευγενικός και κύριος "έπραξε τα δέοντα" και τα δέοντα ηταν αρκετά ώστε να μην το ξανακάνω. Δεν καταλαβαίνω πως μπορουμε να θεωρούμε φυσιολογικό να μας μπινελικώνει το καθε σαλταρισμένο εικοσάχρονο, πόσο μάλλον να αφήνουμε να εννοηθεί πως θα έπρεπε να μας την ανάβει κιόλας, οπως Αμερική... :confused:

Ζεύκας
10/01/2016, 17:33
Και στο Βέλγιο έχω κάνει αστυνομικό κόκκινο από το θυμό με αυτά που με ειδε να κάνω, αλλά ούτε με έβρισε, ούτε μου πούλησε τσαμπουκά. Ευγενικός και κύριος "έπραξε τα δέοντα" και τα δέοντα ηταν αρκετά ώστε να μην το ξανακάνω. Δεν καταλαβαίνω πως μπορουμε να θεωρούμε φυσιολογικό να μας μπινελικώνει το καθε σαλταρισμένο εικοσάχρονο, πόσο μάλλον να αφήνουμε να εννοηθεί πως θα έπρεπε να μας την ανάβει κιόλας, οπως Αμερική... :confused:


Για πες μας λίγο εδώ στους Έλληνες ποιά είναι τα δέοντα που έπραξε ο ευγενικός Βέλγος;

AUFGEBRACHT
10/01/2016, 17:34
Ήταν γαλλόφωνος ή Φλαμανδός;

lonerider
10/01/2016, 17:38
Στην χώρα της μαλακιας ένας περνάει με κοκκινο,ο ένας πουλάει τσαμπουκά στον άλλον, και στο τέλος καμιά παράβαση από κανέναν. ....καμιά τιμωρία για κανέναν. ..και πάμε παρακάτω. ....ξανά τσαμπουκά δες και ξανά κόκκινα φανάρια ως διακοσμητικά. ...

STOYBI
10/01/2016, 17:38
Εγω δεν καταλαβα στο τελος της αφηγησης......

Συλληψη - αυτοφορο στο τελος υπηρχε.....??

( Γιατι για να ειναι ο μικες να γραφει για διαροιες κυριακατικα μαλλον δεν..??? )

aldel
10/01/2016, 17:39
Για πες μας λίγο εδώ στους Έλληνες ποιά είναι τα δέοντα που έπραξε ο ευγενικός Βέλγος;

450 γιούρια πρόστιμο, πληρωτέα επιτόπου μέσω κάρτας, αλλιώς βόλτα στο τμήμα για περισσότερα δέοντα, που προτίμησα να μη μάθω ποια είναι...

mikes
10/01/2016, 17:39
Μικέ έκανες μαλακία και κακώς το συνέχισες. Στην ΕΛΑΣ μια χαρά λογικα υπάρχουν και
άμα τους μιλήσεις σωστά ποτέ δεν θα έχεις θέμα ποτέ.

Και αφού έκανες μαλακία θα κάτσεις να ακούσεις το σκατό που θα σου ρίξουνε.

Γιατί στη Γερμανία θα έπρεπε τώρα να είχες πάρεις δάνεις για τα πρόστιμα που θα σου ρίχνανε.

Και στις ΗΠΑ άμα πούλαγες αυτό το υφάκι τώρα θα ήσουν ξάπλα στο δρόμο με το γόνατο του
μπάτσου στο σβέρκο σου και δεμένος με χειροπέδες όχι φιλε αυτό που λες δεν το δεχομαι με την καμια! η σωστη διαδικασια εχει ως εξης:
περναω από σποντα ένα κοκκινο, με σταματάνε, με ελεγχουν, μου ριχνουν τη καμπανα και τελος! ολο αυτό συνοδευεται με απολυτη ευγενεια από τη στιγμη που είμαι κι εγω ευγενικος και πλήρως συνεργάσιμος!
αλλα είμαι και ατομο με αξιοπρεπεια και δεν δεχομαι να μου μιλαει όπως γουσταρει το κάθε τσουτσεκι επειδή νομιζει ότι εχει εξουσια.. δεν αρνηθηκα να φαω καμπανα δεν αρνηθηκα ελεγχο και πολύ περισσοτερο δεν αρνηθηκα ότι εκανα μαλακια...και φυσικα ημουν εξαρχής ευγενικότατος.. αυτοι αρχισαν τον τσαμπουκα, και πιστευω πως ο λογος που τελικα δαν μου εκαναν τιποτα είναι ότι καταλαβαν όταν ηρεμησαν τα πνεύματα ότι παραφερθηκαν...

aldel
10/01/2016, 17:41
Ήταν γαλλόφωνος ή Φλαμανδός;

Δεν έχω ιδέα...

mikes
10/01/2016, 17:42
Εγω δεν καταλαβα στο τελος της αφηγησης......

Συλληψη - αυτοφορο στο τελος υπηρχε.....??

( Γιατι για να ειναι ο μικες να γραφει για διαροιες κυριακατικα μαλλον δεν..??? )
όχι στο τελος με αφησαν..

lykourgi
10/01/2016, 17:45
Αν σε σταματήσουν μετά από τροχαία παράβαση και αρχίσουν ενικό, μαγκιές κλπ, κατα 99% δεν έχουν σκοπό να σε γράψουν.
Αν υπάρχει τυπικότητα, πληθυντικός κλπ, κατά 99% την έφαγες.

BLiTzER
10/01/2016, 17:49
αλλα είμαι και ατομο με αξιοπρεπεια και δεν δεχομαι να μου μιλαει όπως γουσταρει το κάθε τσουτσεκι επειδή νομιζει ότι εχει εξουσια..

Υπάρχουν άτομα με αξιοπρέπεια, χωρίς παρακάλια και κλάματα, οι οποίοι ξέρουν να μιλούν. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο ;)

ionized
10/01/2016, 17:49
βασικα φιλε μικες δεν νομιζουν οτι εχουν εξουσια..εχουν εξουσια..το πως θα την ερμηνευσει στον πολιτη ειναι το θεμα.
Εγω προσωπικα αφου καταλαβαινα οτι καταλαβες οτι εκανες μαλακια θα σε αφηνα..αλλος συναδελφος θα σε εγραφε..αλλος θα σε κραζε και θα σε γραφε και αλλος θα εκανε πως δεν σε ειδε γιατι βαριεται

mikes
10/01/2016, 17:51
Έτσι είναι Μικε..... Και να λες πάλι καλά που δεν ήσουν και σεξυ , γιατί με το "δίκιο" που είχαν θα έπρεπε να σου ρίχναν κι ένα "μανίκι"...
τι εννοεις "δεν ημουν σεξυ?? δεν είμαι εγω σεξυ?? :lol:

tai
10/01/2016, 17:52
Οσο "νταξ εκανα μισ μαλακια δεν σου γσμησα την μανα" ειναι ο καθε ενας μας στην παρανομια που ΕΜΕΙΣ κρινουμε μικρη, αλλο τοσο " νταξ δεν τον δειραμε κιολα να ουμ" ειναι και η σημπεριφορα των ΔΙΑΣ που και αυτοι κρινουν οπως τους βολευει την αυστιροτητα. Γενημενοι και γαλουχιμενοι ΟΛΟΙ μας, στο οτι η τυπικοτιτα και η αυστιροτητα του νομου ειναι για τους αλλους.

alres
10/01/2016, 17:52
Αν δε μίλαγες ελληνικά δηλαδή, τι θα σου έκαναν;

mikes
10/01/2016, 17:54
Υπάρχουν άτομα με αξιοπρέπεια, χωρίς παρακάλια και κλάματα, οι οποίοι ξέρουν να μιλούν. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο ;)
ακριβως.. ουτε παρακαλεσα, ουτε εκλαψα.. απαιτησα από τον μπατσο που ξεκινησε τον τσαμπουκα να είναι το ιδιο ευγενικος όπως κι εγω.. κι εκει τα πηραν οι αλλοι..
σημειωτεον: τους τσαμπουκάδες τους καναν μονο οι δυο.. οι αλλοι δυο παρακολουθουσαν αμετοχοι μεχρι την επεμβαση του αρχηγου της ομαδας που ηρεμησε τα πνευματα

toyar
10/01/2016, 17:54
ειναι δεδομενο κατανοητο και λογικο οτι υπαρχουν στραβοι μπατσοι οπως και δασκαλοι γιατροι δημοσιοι υπαλληλοι περιπτεραδες και βιζιτουδες
στον στραβο το απολυτο οπλο ειναι η ευγενεια μεχρι βλακειας και το να πας με τα νερα του μεχρι τελος
οσο συμφωνεις μαζι του σιγα σιγα μαλακωνει και στο τελος φευγεις κυριος
επισης σε μια ομαδα 4 ατομων το πολυ να ειναι στραβοι οι δυο αν τσαμπουκαλευτεις μ αυτους θα στραβωσουν και οι υπολοιποι
τα παραπανω ισχυουν ακομα κι αν εχεις δικιο ποσο μαλλον τωρα που ησουν και απο κατω

STOYBI
10/01/2016, 17:55
όχι στο τελος με αφησαν..


Mηπως ηταν επηρεασμενοι.......http://www.zougla.gr/greece/article/sovaro-atixima-gia-omada-dias-ston-neo-kosmo

Μηπως επρεπε να το τονισεις και αυτο στην αφηγηση σου ( οτι σε αφησαν ......)

Μηπως πρεπει να καταλαβουμε καποια στιγμη οτι στο καθενα απο αυτους που καβαλανε καθε μερα , 8ωρα μηχανη δικαβαλοι εχουν παει να τους σκοτωσουν με τα κοκκινα ποιο πολλα ατομα απο οτι....

Ολοι οι ΣΕ ΕΙΔΑ εδω μεσα που καβαλανε το μηχανακι τους μιση ωρα και μετα πιανουν το πληκτρολογιο..??

Και στο τελος ... Δεν ξερω σε ποιες εποχες εζησες αλλα παλια οι Ζταδες σε απλα μπλοκα....

Πρωτα σου βαραγαν φαπα στο κρανοςη και χωρις αυτο ( ενω συγχρονος σου καρφωναν πρωτη να σβησουν αυτοι το μηχανακι ) και μετα σου ελεγαν φερε ρε μαλακα τα χαρτια σου...

Φυσικα δεν σηζηταμε να πουλαγες με το δικιο σου τσαμπουκα και να ησουν εξω αυτη την στιγμη..

Σορρυ αλλα οταν κανουμε μαλακια πρπει να καταλαβουμε καποια στιγμη γιατι και ποτε να σιωπουμε..!

Φιλικα ...:beer:

BLiTzER
10/01/2016, 17:59
Έλα τώρα, μεταξύ μας, μάλλον είσαι λίγο προκατειλημμένος, πούλησες λίγο υφάκι παραπάνω, στράβωσαν και άρχισαν τα κλασικά τσαμπουκαλίκια τους κτλ κτλ. Την έχουμε ξαναδεί την ιστορία :p

Παρόμοια εμπειρία, κάπου στο Παγκράτι, σε μια μικρή πλατεία, όπου έχει φανάρι, το οποίο δεν προσέχεις για κανένα λόγο, αν δεν το γνωρίζεις. Έλεγξα καλά τον κάθετο δρόμο και ξεκίνησα (2 δευτερόλεπτα πριν ανάψει το πράσινο για μένα, όπως έμαθα αργότερα). Απέναντι τροχαίος, με αυτοκίνητο, με σταματάει.

"Γιατί είσαι βιαστικός;"
"Εχμ... Τι εννοείς;"
"Έχει φανάρι εκεί."
"Μμ... αν σου πω ότι δεν το είδα, θα με πιστέψεις;"

Λέξη προς λέξη. Δε με έγραψε. Και ήταν τροχαίος. Γενικά αυτά τα "θα είσαι όσο ευγενικός είμαι κι εγώ" δε λειτουργούν πολύ καλά στους Έλληνες. Άλλαξε τακτική :p

mikes
10/01/2016, 18:01
Mηπως ηταν επηρεασμενοι.......http://www.zougla.gr/greece/article/sovaro-atixima-gia-omada-dias-ston-neo-kosmo

Μηπως επρεπε να το τονισεις και αυτο στην αφηγηση σου ( οτι σε αφησαν ......)

Μηπως πρεπει να καταλαβουμε καποια στιγμη οτι στο καθενα απο αυτους που καβαλανε καθε μερα , 8ωρα μηχανη δικαβαλοι εχουν παει να τους σκοτωσουν με τα κοκκινα ποιο πολλα ατομα απο οτι....

Ολοι οι ΣΕ ΕΙΔΑ εδω μεσα που καβαλανε το μηχανακι τους μιση ωρα και μετα πιανουν το πληκτρολογιο..??

Και στο τελος ... Δεν ξερω σε ποιες εποχες εζησες αλλα παλια οι Ζταδες σε απλα μπλοκα....

Πρωτα σου βαραγαν φαπα στο κρανοςη και χωρις αυτο ( ενω συγχρονος σου καρφωναν πρωτη να σβησουν αυτοι το μηχανακι ) και μετα σου ελεγαν φερε ρε μαλακα τα χαρτια σου...

Φυσικα δεν σηζηταμε να πουλαγες με το δικιο σου τσαμπουκα και να ησουν εξω αυτη την στιγμη..

Σορρυ αλλα οταν κανουμε μαλακια πρπει να καταλαβουμε καποια στιγμη γιατι και ποτε να σιωπουμε..!

Φιλικα ...:beer:

ξαναλεω: δεν πουλησα κανεναν τσαμπουκα, ημουν ευγενικότατος και συνεργάσιμος.. τσαμπουκα πουλησε ο σαλταρισμένος μπατσος πρωτος.. διαβασε καλα την ιστορια.. και όχι δεν θα τους δωσω και κωλο επειδή ετσι γουσταρουν αυτοι να κανουν.. εξω αξιοπρεπεια και απαιτω να μου φερονται με σεβασμο και ευγενεια όπως φερομαι κι εγω.. δεν μου φερθουν ετσι, ε αναλογη συμπεριφορα θα εισπραξουν.. μπορει να καταληξω "μεσα" αλλα τη χαρη δεν θα τους την κανω!

Ζεύκας
10/01/2016, 18:02
όχι φιλε αυτό που λες δεν το δεχομαι με την καμια! η σωστη διαδικασια εχει ως εξης:
περναω από σποντα ένα κοκκινο, με σταματάνε, με ελεγχουν, μου ριχνουν τη καμπανα και τελος! ολο αυτό συνοδευεται με απολυτη ευγενεια από τη στιγμη που είμαι κι εγω ευγενικος και πλήρως συνεργάσιμος!
αλλα είμαι και ατομο με αξιοπρεπεια και δεν δεχομαι να μου μιλαει όπως γουσταρει το κάθε τσουτσεκι επειδή νομιζει ότι εχει εξουσια.. δεν αρνηθηκα να φαω καμπανα δεν αρνηθηκα ελεγχο και πολύ περισσοτερο δεν αρνηθηκα ότι εκανα μαλακια...και φυσικα ημουν εξαρχής ευγενικότατος.. αυτοι αρχισαν τον τσαμπουκα, και πιστευω πως ο λογος που τελικα δαν μου εκαναν τιποτα είναι ότι καταλαβαν όταν ηρεμησαν τα πνεύματα ότι παραφερθηκαν...

εσύ μπορεί να νομίζεις ότι ήσουν σωστός, αλλά για τους ΔΙΑΣ μπορεί να είχες υφάκι και να μην το είχες καταλάβει.

ΜΠΟΡΕΙ, το τονίζω, δεν είμαι δικαστής να σε κρίνω, ουτε βγαζω κάποιο συμπερασμα

12 χρόνια με έχουν σταματήσει άμέτρητες φορές σε αθήνα και επαρχία και ποτέ μου δεν αντιμετώπισα πρόβλημα συμπεριφοράς.
Και να είναι σίγουρος ότι τουλ τις μισές ήμουν παράνομος.

Μία φορά το έπαιξα ιστορία με υφάκι και έφαγα -ορθώς- μια εφτακοσάρα και ένα μήνα αφαίρεση διπλώματος και μερικά ποντάκια.

nikos_abel
10/01/2016, 18:03
Εγώ τον καταλαβαίνω απόλυτα. Όταν κάποτε πέρασα με κοκκινο και ήμουν και λιάδα μεθυσμένος (θα το βάλω στο ιστορίες του δρόμου κάποτε),
μόλις με σταμάτησε το μπλόκο απλά έσκυψα το κεφάλι και ετοιμάστηκα για αποκεφαλισμό.
Αν τότε ο μπάτσος μου έβριζε τη μάνα θα καθόμουν σα τη βρεγμένη γάτα.

Τότε όμως που πέρασα με ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ και το όργανο επέμενε ότι ήταν κόκκινο, αν δεν ήταν ευγενικός και άρχιζε τους τσαμπουκάδες
(και δεν μου έλεγε με ηρεμία ότι αν με άφηνε θα έπρεπε να αφήσει και άλλους 3 που σταμάτησαν πίσω μου)
ακόμα ξυλο θα παίζαμε (ή θα έτρωγα τέλος πάντων :lol: )

mikes
10/01/2016, 18:07
Έλα τώρα, μεταξύ μας, μάλλον είσαι λίγο προκατειλημμένος, πούλησες λίγο υφάκι παραπάνω, στράβωσαν και άρχισαν τα κλασικά τσαμπουκαλίκια τους κτλ κτλ. Την έχουμε ξαναδεί την ιστορία :p

Παρόμοια εμπειρία, κάπου στο Παγκράτι, σε μια μικρή πλατεία, όπου έχει φανάρι, το οποίο δεν προσέχεις για κανένα λόγο, αν δεν το γνωρίζεις. Έλεγξα καλά τον κάθετο δρόμο και ξεκίνησα (2 δευτερόλεπτα πριν ανάψει το πράσινο για μένα, όπως έμαθα αργότερα). Απέναντι τροχαίος, με αυτοκίνητο, με σταματάει.

"Γιατί είσαι βιαστικός;"
"Εχμ... Τι εννοείς;"
"Έχει φανάρι εκεί."
"Μμ... αν σου πω ότι δεν το είδα, θα με πιστέψεις;"

Λέξη προς λέξη. Δε με έγραψε. Και ήταν τροχαίος. Γενικά αυτά τα "θα είσαι όσο ευγενικός είμαι κι εγώ" δε λειτουργούν πολύ καλά στους Έλληνες. Άλλαξε τακτική :pναι ρε φιλε κι εγω δεν εχω τυχει ποτε ανάλογης αντιμετοπισης από οργανα οσες φορες με εχουν σταματησει...παντα ευγενικοι είναι καθως "υφακι" δεν εχω ποτε..
μονο μια φορα ειχα περιστατικο αγενους αντιμετωπισης και ειχα κανει ενσταση στο τμημα.. αλλα όχι σε τετοιο βαθμο όπως χθες.

alres
10/01/2016, 18:09
Η προέκταση της συμπεριφοράς αυτής (την οποία απευχόμαστε πολλοί) είναι να σε ρωτάει το όνομά σου αφού σε πυροβολήσει.
Εκεί θέλουν να το πάνε.
Τα τωρινά είναι πρόλογος.
Και τσαμπουκάδες πουλάνε εκεί που ξέρουν ότι δε θα χουν επιπτώσεις. Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

opeth
10/01/2016, 18:10
επεσες σε τυπα που εχει σπαρτιατες και λογχες κτλπ στο fb του και friendlist οτιδηποτε με 2 ποδια κ κολαν.
προφανως δεν ειναι ολοι η αστυνομια ετσι αλλα μια δυο τρεις θα πεσεις σε τετοιους @@δατους που οταν ειναι να κανουν
την πλακα τους ειναι δικαστες και οταν ειναι να παρουν ευθυνη ειναι απλα οργανα....και μετα θα λες 1312...

συγγενεις εχω στο σωμα που κανουν ΟΤΙ καγκουρια τους κατεβει αλλα ειναι "δικοι μας" δε μας γραφουν μου λενε...
ρε αι σιχτιρ που θα πω οτι ο mikes ειναι φαουλ επιδη παραδεχτηκε το σφαλμα του τετοια κανετε στους λεφταδες που πιανετε με 300αρες με τα supercar? Δε νομιζω μπατσε..

mikes
10/01/2016, 18:11
εσύ μπορεί να νομίζεις ότι ήσουν σωστός, αλλά για τους ΔΙΑΣ μπορεί να είχες υφάκι και να μην το είχες καταλάβει.

ΜΠΟΡΕΙ, το τονίζω, δεν είμαι δικαστής να σε κρίνω, ουτε βγαζω κάποιο συμπερασμα

12 χρόνια με έχουν σταματήσει άμέτρητες φορές σε αθήνα και επαρχία και ποτέ μου δεν αντιμετώπισα πρόβλημα συμπεριφοράς.
Και να είναι σίγουρος ότι τουλ τις μισές ήμουν παράνομος.

Μία φορά το έπαιξα ιστορία με υφάκι και έφαγα -ορθώς- μια εφτακοσάρα και ένα μήνα αφαίρεση διπλώματος και μερικά ποντάκια.

κοιτα.. κι εμενα με εχουν σταματησει και ποτε δεν ειχα πρόβλημα.. υφακι σου ξαναλεω δεν ειχα σε καμια περιπτωση! το απεκτησα όταν μου πουλησε τσαμπουκα ο στριμμενος..
και να σου πω και το άλλο? όταν μετα ηρεμησαν τα πνεύματα.. γιατι με αφησαν και δεν με πηγαν σηκωτο στο τμημα? γιατι ουτε καν μου εριξαν τη καμπανα για το κοκκινο (την οποια τονιζω ότι ουδέποτε αρνηθηκα) μηπως και αυτοι καταλαβαν ότι παραφερθηκαν λιγο?

BLiTzER
10/01/2016, 18:11
Μια φορά έχω πετύχει πραγματικά ΒΛΑΚΑ μπάτσο, ο οποίος δεν έπαιρνε από ανθρώπινα λόγια. Και, φυσικά, δεν παρακαλάω κανέναν. Και με έγραψε στο τέλος. Και δεν ήταν καν τροχαίος, αλλά Άμεση Δράση. Διπλά βλάκας. Πάντως, πραγματικά από ΔΙΑΣ δεν είχα ποτέ παράπονο. Μάλλον μας αντιμετωπίζουν διαφορετικά εμάς τους μοτοσυκλετιστές, γιατί ο κόσμος γενικά δε νομίζω ότι τους συμπαθεί ιδιαίτερα.

STOYBI
10/01/2016, 18:12
ξαναλεω: δεν πουλησα κανεναν τσαμπουκα, ημουν ευγενικότατος και συνεργάσιμος.. τσαμπουκα πουλησε ο σαλταρισμένος μπατσος πρωτος.. διαβασε καλα την ιστορια.. και όχι δεν θα τους δωσω και κωλο επειδή ετσι γουσταρουν αυτοι να κανουν.. εξω αξιοπρεπεια και απαιτω να μου φερονται με σεβασμο και ευγενεια όπως φερομαι κι εγω.. δεν μου φερθουν ετσι, ε αναλογη συμπεριφορα θα εισπραξουν.. μπορει να καταληξω "μεσα" αλλα τη χαρη δεν θα τους την κανω!


Δεν ειπα οτι πουλησες τσαμπουκα σε καποιον.....

Οπως πιστευω οτι το να περναει καποιος με κοκκινο, ειναι τσαμπουκας και για εμας, και ας μην μας αφορουσε ( ολοι καποιον εχουμε μπινελικιασει βλεποντας τον στον δρομο..)

Μαλλον και για αυτους τσαμπουκας ηταν η παραβαση σου ηδη.....

Πιστευω οτι ο τιτλος του θρεντ ειναι παρατραβηγμενος...

Πιστευω οτι εαν αληθεια ηθελαν να σε ταλαιπωρησουν οτι θα μας εγραφεςν αυριο μετα το αυτοφορο...

STOYBI
10/01/2016, 18:15
κοιτα.. κι εμενα με εχουν σταματησει και ποτε δεν ειχα πρόβλημα.. υφακι σου ξαναλεω δεν ειχα σε καμια περιπτωση! το απεκτησα όταν μου πουλησε τσαμπουκα ο στριμμενος..
και να σου πω και το άλλο? όταν μετα ηρεμησαν τα πνεύματα.. γιατι με αφησαν και δεν με πηγαν σηκωτο στο τμημα? γιατι ουτε καν μου εριξαν τη καμπανα για το κοκκινο (την οποια τονιζω ότι ουδέποτε αρνηθηκα) μηπως και αυτοι καταλαβαν ότι παραφερθηκαν λιγο?


Eνταξει......:lol::lol: Δεν σου εριξαν ουτε την καμπανα...??? Και τους εβγαλες και χεσμενους δημοσια ....!!!

Ενταξει εισαι ωραιος.... :lol::lol:

Ζεύκας
10/01/2016, 18:18
γιατι με αφησαν και δεν με πηγαν σηκωτο στο τμημα?


το πλεονέκτημα του να τρως συνέχεια χοιρους και αμνοερίφια...:p

taisteal
10/01/2016, 18:19
το πλεονέκτημα του να τρως συνέχεια χοιρους και αμνοερίφια...:p

:bawl::bawl:

mikes
10/01/2016, 18:21
Eνταξει......:lol::lol: Δεν σου εριξαν ουτε την καμπανα...??? Και τους εβγαλες και χεσμενους δημοσια ....!!!

Ενταξει εισαι ωραιος.... :lol::lol:δεν τους ειπα εγω να μην τη ριξουν... αυτοι το επελεξαν, αλλα αυτό σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει την συμπεριφορα τους

mikes
10/01/2016, 18:22
το πλεονέκτημα του να τρως συνέχεια χοιρους και αμνοερίφια...:p
του πουστη ρε ζευκα, δεν θα μπορουσαν να με σηκωσουν 4 νοματαίοι? ΜΟΝΟ 120 κιλα είμαι :lol:

SHOOTER045
10/01/2016, 18:43
:a014::a014::a014:

BoSS_Man*
10/01/2016, 18:51
Νομίζω τα είπαμε, δεν βγάλαμε πάλι λύση να είχαμε να λέγαμε ας κλείσει λοιπόν.

fz600
10/01/2016, 18:52
...τυχερος εισαι που γλητωσες την καμπανα, αλλα και αυτοι ηταν απαραδεκτοι στην συμπεριφορατους. Ειναι καθηκον και υποχρεωση τους να ειναι ευγενικοι με τους πολιτες, θα μου πεις βεβαια δεν ειναι ολα τα δαχτυλα ιδια...

pipe_smoker
10/01/2016, 18:55
Αν κατάλαβα καλά, τους είπε κάτι σε "μάλιστα κύριοι, την έκανα τη μαλακία και πράξτε τα δέοντα". Τι έπρεπε να κάνει δηλαδή;

Πλάκα κανεις τώρα έτσι?

Ούτε κάν στα 4 δεν έπεσε και να σαλιωθει και μόνος του:lol:


Μικέ έκανες μαλακία και κακώς το συνέχισες. Στην ΕΛΑΣ μια χαρά λογικα υπάρχουν και
άμα τους μιλήσεις σωστά ποτέ δεν θα έχεις θέμα ποτέ.

Και αφού έκανες μαλακία θα κάτσεις να ακούσεις το σκατό που θα σου ρίξουνε.

Γιατί στη Γερμανία θα έπρεπε τώρα να είχες πάρεις δάνεις για τα πρόστιμα που θα σου ρίχνανε.

Και στις ΗΠΑ άμα πούλαγες αυτό το υφάκι τώρα θα ήσουν ξάπλα στο δρόμο με το γόνατο του
μπάτσου στο σβέρκο σου και δεμένος με χειροπέδες

Και πάλι καλα που δεν ηταν σε καμια Ανγκόλα, ή σε καμια Σιερα Λεονε.
Θα του είχανε σκορπίσει τα αντερα στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα....

Ρε Μπαμπινο, σ'αγαπαω, σ'εκτιμαω, σε συμπαθώ, αλλα μα την Παναγία δεν καταλαβαίνω πώς σκέφτεσαι ώρες ώρες.

mikes
10/01/2016, 18:59
ειναι δεδομενο κατανοητο και λογικο οτι υπαρχουν στραβοι μπατσοι οπως και δασκαλοι γιατροι δημοσιοι υπαλληλοι περιπτεραδες και βιζιτουδες
στον στραβο το απολυτο οπλο ειναι η ευγενεια μεχρι βλακειας και το να πας με τα νερα του μεχρι τελος
οσο συμφωνεις μαζι του σιγα σιγα μαλακωνει και στο τελος φευγεις κυριος
επισης σε μια ομαδα 4 ατομων το πολυ να ειναι στραβοι οι δυο αν τσαμπουκαλευτεις μ αυτους θα στραβωσουν και οι υπολοιποι
τα παραπανω ισχυουν ακομα κι αν εχεις δικιο ποσο μαλλον τωρα που ησουν και απο κατωκι όμως όπως ειπες στραβοι οι δυο, και παρα το περιστατικο, οι αλλοι δυο παρεμειναν ψυχραιμοι, και μαλιστα όπως εγραψα η εξελιξη ηταν να μαλακωσουν και οι δυο τσαμπουκάδες στο τελος..

Ζεύκας
10/01/2016, 19:02
Ρε Μπαμπινο, σ'αγαπαω, σ'εκτιμαω, σε συμπαθώ, αλλα μα την Παναγία δεν καταλαβαίνω πώς σκέφτεσαι ώρες ώρες.

ούτε εγώ εσένα αλλά δεν το κάνω θέμα :)

pipe_smoker
10/01/2016, 19:14
ούτε εγώ εσένα αλλά δεν το κάνω θέμα :)

Και δεν το κάνεις?

Δε θα μας βγει σε κακό, δε θα παίξουμε μπουνιές.

Μπορεί μέσα από τη συζήτηση να βγάλουμε καμιά άκρη:beer:

mikes
10/01/2016, 19:17
διευκρινησεις και συμπερασματα μεχρι στιγμης:

το θρεντ ανοιχτηκε για καταγραφη της εμπειριας και μονο.. όπως θα διαβασετε στο σχολιο που κανω στο τελος της αφηγησης (ποστ 16,σελ 2)
δεν τους βριζω και δεν τους κατηγορω καν.. (τους ΔΙΑΣ εννοω όχι το συγκεκριμενο κλιμακιο) εκφραζω απλα μια απορια του πως τετοια σαλταρισμένα ατομα μπαινουν στην αστυνομια.
ωστοσο είμαι ακομα αρκετα ενοχλημένος από τη συμπεριφορα των δυο συγκεκριμενων παρα το γεγονος (όπως αναφέρεται στο τελος της αφηγησης) ότι μετα συζητηθηκε σε ηρεμο τονο το τι αντιμετωπιζουν κάθε μερα και γιατι είναι ετσι..

αρκετοι από εσας προκειμενου να πεσετε στα μαλακα δεχετε να σκυψετε το κεφαλι και να σας προσβαλουν, με αποτέλεσμα να θεωρείτε λανθασμενη τη συμπεριφορα μου..
εγω δεν είμαι τετοιος τυπος.. εγω δεν σκυβω πουθενα το κεφαλι, και διεκδικώ τα δικαιώματα μου.. ότι συνεπειες και αν εχει.. το ότι γλυτωσα τη καμπανα ηταν αποφαση του αρχηγου της ομαδας.. εγω σαν υπευθυνο ατομο από τη στιγμη που εκανα τη βλακεια εστω και από παρανοηση, ημουν ετοιμος να τη φαω.. όχι όμως απολαμβανωντας τέτοιας ανάρμοστης συμπεριφορας..

ναι περασα με κοκκινο (δευτερόλεπτα πριν αναψει πρασινο) και βλακεια μου.. μερικοι απ'ολη την ιστορια κρατησατε μονο αυτό.. εσεις λοιπον που πιαστηκατε από αυτό και με κρινετε, ειστε αγιοι? πατε παντα με το γραμμα του νομου στον δρομο? απολυτως παντου?

macdeath_s
10/01/2016, 19:22
mikes έκανες τεράστιο λάθος από τη μία αλλά από την άλλη 1000μπράβο που δεν μάσησες.

Όλοι μας βλέπουμε καθημερινά ακράνωτους, απινακίδωτους, ξετάπωτους να σφάζουν κόκκινα και να κάνουν μλκιες. Και όταν τους πλησιάζεις να βλέπεις μπατσοφόρμα και το κλασικό κράνος των ΔΙΑΣ. Οι δύσπιστοι αρκεί να πάνε πάνω σε ώρα αλλαγής βάρδιας στην Κατεχάκη που φεύγουν όλα τα μπουμπούκια.

Το πρόβλημα με τους μπάτσους πέραν από την ίδια τους τη δουλειά :P είναι η ατιμωρησία. Κανένας τους δεν έχει τιμωρηθεί ποτέ και για τίποτα με εξαίρεση τον Κορκωνέα. Και μιλάω φυσικά για σοβαρά περαστατικά και όχι για τσαμπουκάδες του δρόμου. Άπειρα τα περαστατικά βίας που δεν έχει τιμωρηθεί κανείς. Όταν λοιπόν σε σταματάνε στο δρόμο, γνωρίζοντας αυτή τη συνθήκη δεν υπάρχει κανένας λόγος να σου συμπεριφερθούν σωστά ή να μην το παίξουν τσαμπουκάδες ακόμη και την κότα να κάνεις. Δυστυχώς αν δεν ανήκεις στην ελίτ και ξύλο να φας πάνω σε απλό έλεγχο το δίκιο σου δεν θα το βρεις.

Πλέον αυτά δεν είναι απόψεις αλλά αριθμοί.

taisteal
10/01/2016, 19:25
αρκετοι από εσας προκειμενου να πεσετε στα μαλακα δεχετε να σκυψετε το κεφαλι και να σας προσβαλουν, με αποτέλεσμα να θεωρείτε λανθασμενη τη συμπεριφορα μου..
εγω δεν είμαι τετοιος τυπος.. εγω δεν σκυβω πουθενα το κεφαλι, και διεκδικώ τα δικαιώματα μου.. ότι συνεπειες και αν εχει.. το ότι γλυτωσα τη καμπανα ηταν αποφαση του αρχηγου της ομαδας.. εγω σαν υπευθυνο ατομο από τη στιγμη που εκανα τη βλακεια εστω και από παρανοηση, ημουν ετοιμος να τη φαω.. όχι όμως απολαμβανωντας τέτοιας ανάρμοστης συμπεριφορας..



Για κανενα λογο δεν εχω σκυψει το κεφαλι σε κανεναν,αλλα γνωριζεις κι εσυ πολυ καλα οτι οι τσεοι πολλες φορες ψαχνονται,
και οσο μπορεις τους αποφευγεις.
Ολοι νομιζω εχουμε παρανομησει και πολλοι την πληρωσαμε κιολας,αλλα λαθος θεωρω να εχεις κανει τη μαλακεια
και να εχεις υφακι,πραγμα το οποιο οπως ειπες δεν ειχες.



Και τελος,καταδικαζουμε τη βια απο οπου κι αν προερχεται

:lol::lol:

Iamthagod
10/01/2016, 19:25
Δηλαδή πολλοί εδώ μέσα συμφωνήσατε με τη συμπεριφορά των αστυνομικών και επιμένετε πως ακόμα και όταν του κορδώθηκαν σαν τα παγώνια και τον ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ, αυτός έπρεπε να συνεχίσει τα συγγνώμη χτυπήστε με κτλ... Επίσης διάβασα και αναφορές στην Αμερική και στον τρόπο που αντιμετωπίζουν εκεί τα διάφορα περιστατικά τα "όργανα" της τάξης. Αυτοί είμαστε λοιπόν, όποτε μας βολεύει είμαστε Ελλάδα και όποτε θέλουμε να παραθέσουμε και να επιβάλλουμε την άποψη μας συγκρίνουμε το τι θα γινόταν σε άλλη χώρα.

Οι αστυνομικοί κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη ήταν εντελώς ΦΑΟΥΛ, καθώς δεν έπραξαν τα προβλεπόμενα σε κανένα σημείο του συμβάντος.

Μηδέν ευγένεια, μηδέν επαγγελματισμός, μηδέν υπομονή, τεράστια εμπάθεια, και το κερασάκι στο τέλος, μη τήρηση του ΝΟΜΟΥ, τον οποίο επιβάλλουν κανονικά, με δημοκρατικό και έννομο πάντα τρόπο, δηλαδή χωρίς εν τέλει να βάλουν το πρόστιμο που προβλεπόταν για το συγκεκριμένο παράπτωμα... Φυσικά καταλαβαίνω πως ο μικες δε το ήθελε και το κανε άθελα, αλλά το παράπτωμα δεν παύει να είναι παράπτωμα.

DAYMAN
10/01/2016, 19:25
οι ομαδες ΔΙΑΣ μπορουν να βεβαιωσουν παραβαση του κ.ο.κ.;

macdeath_s
10/01/2016, 19:27
οι ομαδες ΔΙΑΣ μπορουν να βεβαιωσουν παραβαση του κ.ο.κ.;

Όχι θα έπρεπε να σκάσει Ζητάς (με σούζα εννοείται) :P

DAYMAN
10/01/2016, 19:31
Όχι θα έπρεπε να σκάσει Ζητάς (με σούζα εννοείται) :P

ναι η οχι τελικα;

ggs
10/01/2016, 19:32
Η παρακατω ιστορια επιστημονικης φαντασιας δεν αφορα ανθρώπους σε τουτο το φορουμ που ,λογω της απόλυτης νομιμότητας τους, δεν θα βρεθούν ποτε σε αντίστοιχη θεση.
Γιατι δεν περναν κοκκινα.
Δεν παταν διπλη διαχωρστικη.
Δεν πανε ποτε πανω από το οριο ταχυτητας
Και οι εξατμίσεις τους κάνουν θόρυβο όπως το απαλο ανοιξιάτικο αερακι που χαϊδεύει τις ανθισμένες κερασιές…

Αν ,κουφια η ωρα , κανει καποιος κατι παρανομο όπως τα παραπανω, φυσικα κατά λαθος (ωχ καποιος φυτεψε δυο ξεταπωτες ακραπες στο μηχανακι μου) ,θα μπορουσε να συμβει το παρακατω:
-κανω την μλκια…
-με βλεπουν τα οργανα…
-μου κάνουν σημα να σταματησω
-σταματαω (χωρις τσαμπουκαδες)
-μου ζηταν χαρτια (χωρις τσαμπουκαδες)
-τους τα δινω (χωρις τσαμπουκαδες)
-μου ραβουν το κουστουμι (χωρις τσαμπουκαδες )
-φοραω το κουστουμι ( χωρις τσαμπουκαδες ή κλαψες)

Και τραβαει ο καθενας τον δρομο του…

Αλλα ειπαμε ,αυτά είναι επιστημονικη φαντασια…. εδώ στην ελλαδα ,αφου δεν μας πυροβολουν (ευκολα) εεε…λιγος τσαμπουκας ,κανα καντηλακι,ισως κανα χαστουκακι (γιατι ειμαστε και κινκυ ) δεν πειραζει…

Αλλωστε , τα παιδια εχουν αγχος και πιεση …δεν είναι σαν κι εμας που κάνουμε κάθε μερα διακοπες στο κοτερο με χαβιαρι και ημιγυμνες γκομενες….

Αλλα ειπαμε… δεν είναι ολοι ιδιοι…
Όμως ΟΛΟΙ,εχουν το δικαιωμα να σου στερησουν τα δυο πιο πολυτιμα αγαθα..την ελευθερια και την ζωη…
Και αν πεσεις σε αυτόν που δεν είναι ιδιος με τους αλλους??

Γι αυτό ,μακρια κι αγαπημενοι(?)….

Μικε , η μλκια που εκανες ηταν ότι εδωσες δικαιωμα να σε σταματησουν…
Όλα τα αλλα είναι μλκια των μπατσων…ακομα και ότι δεν σου εδωσαν κληση…

BoSS_Man*
10/01/2016, 19:40
ναι η οχι τελικα;

Ναι μερικοί μπορούν ή καλούν τροχαία.

Iamthagod
10/01/2016, 19:41
Η παρακατω ιστορια επιστημονικης φαντασιας δεν αφορα ανθρώπους σε τουτο το φορουμ που ,λογω της απόλυτης νομιμότητας τους, δεν θα βρεθούν ποτε σε αντίστοιχη θεση.
Γιατι δεν περναν κοκκινα.
Δεν παταν διπλη διαχωρστικη.
Δεν πανε ποτε πανω από το οριο ταχυτητας
Και οι εξατμίσεις τους κάνουν θόρυβο όπως το απαλο ανοιξιάτικο αερακι που χαϊδεύει τις ανθισμένες κερασιές…

Αν ,κουφια η ωρα , κανει καποιος κατι παρανομο όπως τα παραπανω, φυσικα κατά λαθος (ωχ καποιος φυτεψε δυο ξεταπωτες ακραπες στο μηχανακι μου) ,θα μπορουσε να συμβει το παρακατω:
-κανω την μλκια…
-με βλεπουν τα οργανα…
-μου κάνουν σημα να σταματησω
-σταματαω (χωρις τσαμπουκαδες)
-μου ζηταν χαρτια (χωρις τσαμπουκαδες)
-τους τα δινω (χωρις τσαμπουκαδες)
-μου ραβουν το κουστουμι (χωρις τσαμπουκαδες )
-φοραω το κουστουμι ( χωρις τσαμπουκαδες ή κλαψες)

Και τραβαει ο καθενας τον δρομο του…

Αλλα ειπαμε ,αυτά είναι επιστημονικη φαντασια…. εδώ στην ελλαδα ,αφου δεν μας πυροβολουν (ευκολα) εεε…λιγος τσαμπουκας ,κανα καντηλακι,ισως κανα χαστουκακι (γιατι ειμαστε και κινκυ ) δεν πειραζει…

Αλλωστε , τα παιδια εχουν αγχος και πιεση …δεν είναι σαν κι εμας που κάνουμε κάθε μερα διακοπες στο κοτερο με χαβιαρι και ημιγυμνες γκομενες….

Αλλα ειπαμε… δεν είναι ολοι ιδιοι…
Όμως ΟΛΟΙ,εχουν το δικαιωμα να σου στερησουν τα δυο ποιο πολυτιμα αγαθα..την ελευθερια και την ζωη…
Και αν πεσεις σε αυτόν που δεν είναι ιδιος με τους αλλους??

Γι αυτό ,μακρια κι αγαπημενοι(?)….

Μικε , η μλκια που εκανες ηταν ότι εδωσες δικαιωμα να σε σταματησουν…
Όλα τα αλλα είναι μλκια των μπατσων…ακομα και ότι δεν σου εδωσαν κληση…

ακριβώς τα λόγια μου, αλλά το δικό σου είναι πιο πιασάρικο στο διάβασμα :D:beer:

harris_x
10/01/2016, 19:42
Η παρακατω ιστορια επιστημονικης φαντασιας δεν αφορα ανθρώπους σε τουτο το φορουμ που ,λογω της απόλυτης νομιμότητας τους, δεν θα βρεθούν ποτε σε αντίστοιχη θεση.
Γιατι δεν περναν κοκκινα.
Δεν παταν διπλη διαχωρστικη.
Δεν πανε ποτε πανω από το οριο ταχυτητας
Και οι εξατμίσεις τους κάνουν θόρυβο όπως το απαλο ανοιξιάτικο αερακι που χαϊδεύει τις ανθισμένες κερασιές…

Αν ,κουφια η ωρα , κανει καποιος κατι παρανομο όπως τα παραπανω, φυσικα κατά λαθος (ωχ καποιος φυτεψε δυο ξεταπωτες ακραπες στο μηχανακι μου) ,θα μπορουσε να συμβει το παρακατω:
-κανω την μλκια…
-με βλεπουν τα οργανα…
-μου κάνουν σημα να σταματησω
-σταματαω (χωρις τσαμπουκαδες)
-μου ζηταν χαρτια (χωρις τσαμπουκαδες)
-τους τα δινω (χωρις τσαμπουκαδες)
-μου ραβουν το κουστουμι (χωρις τσαμπουκαδες )
-φοραω το κουστουμι ( χωρις τσαμπουκαδες ή κλαψες)

Και τραβαει ο καθενας τον δρομο του…

Αλλα ειπαμε ,αυτά είναι επιστημονικη φαντασια…. εδώ στην ελλαδα ,αφου δεν μας πυροβολουν (ευκολα) εεε…λιγος τσαμπουκας ,κανα καντηλακι,ισως κανα χαστουκακι (γιατι ειμαστε και κινκυ ) δεν πειραζει…

Αλλωστε , τα παιδια εχουν αγχος και πιεση …δεν είναι σαν κι εμας που κάνουμε κάθε μερα διακοπες στο κοτερο με χαβιαρι και ημιγυμνες γκομενες….

Αλλα ειπαμε… δεν είναι ολοι ιδιοι…
Όμως ΟΛΟΙ,εχουν το δικαιωμα να σου στερησουν τα δυο ποιο πολυτιμα αγαθα..την ελευθερια και την ζωη…
Και αν πεσεις σε αυτόν που δεν είναι ιδιος με τους αλλους??

Γι αυτό ,μακρια κι αγαπημενοι(?)….

Μικε , η μλκια που εκανες ηταν ότι εδωσες δικαιωμα να σε σταματησουν…
Όλα τα αλλα είναι μλκια των μπατσων…ακομα και ότι δεν σου εδωσαν κληση…

+675

BoSS_Man*
10/01/2016, 19:43
Επίσης διάβασα και αναφορές στην Αμερική και στον τρόπο που αντιμετωπίζουν εκεί τα διάφορα περιστατικά τα "όργανα" της τάξης. Αυτοί είμαστε λοιπόν, όποτε μας βολεύει είμαστε Ελλάδα και όποτε θέλουμε να παραθέσουμε και να επιβάλλουμε την άποψη μας συγκρίνουμε το τι θα γινόταν σε άλλη χώρα.



Ο νεοέλληνας πάντα μιλάει για άλλες χώρες ότι τον συμφέρει ακριβώς. Εν τω μεταξύ άλλη χώρα, άλλη νομοθεσία, άλλος πληθυσμός αλλά ο νεοέλληνας τα ξέρει όλα, είναι υδραυλικός, είναι δικηγόρος, είναι προπονητής, είναι πρωθυπουργός, είναι διπλωμάτης, είναι πολιτικός και άλλα πολλά όποτε χρειαστεί και πάντα μα πάντα τα ξέρει όλα :D

STOYBI
10/01/2016, 19:44
διευκρινησεις και συμπερασματα μεχρι στιγμης:

το θρεντ ανοιχτηκε για καταγραφη της εμπειριας και μονο.. όπως θα διαβασετε στο σχολιο που κανω στο τελος της αφηγησης (ποστ 16,σελ 2)
δεν τους βριζω και δεν τους κατηγορω καν.. (τους ΔΙΑΣ εννοω όχι το συγκεκριμενο κλιμακιο) εκφραζω απλα μια απορια του πως τετοια σαλταρισμένα ατομα μπαινουν στην αστυνομια.
ωστοσο είμαι ακομα αρκετα ενοχλημένος από τη συμπεριφορα των δυο συγκεκριμενων παρα το γεγονος (όπως αναφέρεται στο τελος της αφηγησης) ότι μετα συζητηθηκε σε ηρεμο τονο το τι αντιμετωπιζουν κάθε μερα και γιατι είναι ετσι..

αρκετοι από εσας προκειμενου να πεσετε στα μαλακα δεχετε να σκυψετε το κεφαλι και να σας προσβαλουν, με αποτέλεσμα να θεωρείτε λανθασμενη τη συμπεριφορα μου..
εγω δεν είμαι τετοιος τυπος.. εγω δεν σκυβω πουθενα το κεφαλι, και διεκδικώ τα δικαιώματα μου.. ότι συνεπειες και αν εχει.. το ότι γλυτωσα τη καμπανα ηταν αποφαση του αρχηγου της ομαδας.. εγω σαν υπευθυνο ατομο από τη στιγμη που εκανα τη βλακεια εστω και από παρανοηση, ημουν ετοιμος να τη φαω.. όχι όμως απολαμβανωντας τέτοιας ανάρμοστης συμπεριφορας..

ναι περασα με κοκκινο (δευτερόλεπτα πριν αναψει πρασινο) και βλακεια μου.. μερικοι απ'ολη την ιστορια κρατησατε μονο αυτό.. εσεις λοιπον που πιαστηκατε από αυτό και με κρινετε, ειστε αγιοι? πατε παντα με το γραμμα του νομου στον δρομο? απολυτως παντου?


γινεσε προσβλητιικος.......

Εσυ επεσες στα μαλακα .....!!!!!!!!

Τα παραπανω γραφομενα σου θα ειχαν βαση μονο εαν ανεξαρτητως αποτελεσματος ειχες υποβαλει μηνηση αυτη την στιγμη που μιλαμε...!!

Εαν εχεις υποβαλει παω πασο.. Εαν οχι ...

Μην εξαιρεις τον εαυτο σου απο τα παραπανω γραφομενα σου..!

skylaros
10/01/2016, 19:46
Υπάρχει συγκεκριμένος κώδικας επικοινωνίας και δεν υπάρχει τίποτα ενδιάμεσο. Το να θίγεις την εξουσία κάποιου που πιστεύει πως την έχει είναι ότι χειρότερο μπορείς να του κάνεις. Μπορείς να το δεις παντού, σε ερωτικές σχέσεις που ξαφνικά κάποιος που είναι υποχωρητικός ξεσπαθώνει, σε φιλές σχέσεις που κάποιος είναι συγκαταβατικός πάντα ξαφνικά λέει "εγώ εκεί δε πάω" ή "λες μ@λακίες" και φυσικά γίνεται περισσότερο φανερό καθαρά σε σχέσεις εξουσίας όπως αφεντικό/ υπάλληλος, δάσκαλος/μαθητής, αστυνομικός/πολίτης, γιατρός/ασθενής, ταξίαρχος/οπλίτης, ανακριτής - εισαγγελέας/ ύποπτος και πάει λέγοντας. Μερικές τέτοιες "σχέσεις είναι αναγκαίο κακό αυτής της κοινωνίας και του πως είναι δομημένη, άλλες τέτοιες σχέσεις δημιουργούνται σε ανταγωνιστικά περιβάλλοντα (προσωπικών σχέσεων, κοινωνικών χώρων, εργασίας κ.α)

Σε γενικές γραμμές δεν έχω χειρότερο... ίσως γιατί δεν είμαι καθόλου ανταγωνιστικός είναι λες και μου έχουν κάνει λοβοτομή σε αυτό τον τομέα και δε μπορώ να το διαχειριστώ συναισθηματικά όταν συμβαίνει και οι αντιδράσεις μου είναι από το μηδέν στο χίλια χωρίς ενδιάμεσο.

Θα μου πεις πως δε τους αμφισβήτησες, πως δεν έκανες κάτι επιθετικό (να αντιμιλήσεις κλπ) και όμως έκανες, στο δικό τους μυαλό ;) αμφισβήτησες την εξουσία (του φόβου συγκεκριμένα) τους όταν πέρασες με κόκκινο μπροστά τους. Θεώρησαν που τους είχες δει και το έκανες επιτηδευμένα, σε σταμάτησαν για να γίνει ο τσαμπουκάς να το ξέρεις και φυσικά πάντα έτσι λειτουργεί στα μεγάλα αστικά κέντρα τουλάχιστο ο καλός και ο κακός μπάτσος. Όταν σταμάτησες και σου είπαν πως πέρασες με κόκκινο έπρεπε να πεις κάτι σε στιλ ¨πω πω και δε το είδα και παιδιά δεν είχα δει και εσάς θα ήμουν προσεκτικότερος". Ούτε κλάψα ούτε τίποτα άλλο.

Τώρα κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει. Ναι το κόκκινο είναι τρομερό λάθος είναι ηλίθιο πράγμα αλλά το ίδιο υπό συνθήκες είναι και η παραβίαση του ορίου ταχύτητας και η διήθηση και οι σφήνες και τα ανοίγματα στο φανάρι και χίλια δύο άλλα. Μερικοί πέφτετε πάνω στον άλλο να τον φάτε όταν κάνει λάθος και σίγουρα ρίχνετε δεκάδες ελαφρυντικά στον εαυτό σας όταν κάνετε μ@λακία γιατί να μωρέ εντάξει προσέχω, δεν είναι το ίδιο, "το έχω" κλπ.

Τέλος πάντων όλα ξεκινούν από πολύ πιο πίσω, στη συγκεκριμένη περίπτωση από το ότι τα φανάρια στην Ελλάδα είναι λάθος τοποθετημένα, θα έπρεπε να είναι αρκετά πίσω από τις διασταυρώσεις και τις διαβάσεις πεζών. Να είναι μεγαλύτερα και περισσότερο φωτεινά, το οδόστρωμα να είναι καλύτερο και ειδικά κοντά σε stop και φανάρι να υπάρχει ειδικός τάπητας. Να μην έχουμε τόσα ζόρια στο μυαλό μας και να προσπαθούμε να πετάμε από πάνω μας νοοτροπίες και κουλτούρες που μας έχουν φυτέψει στο μυαλό και λειτουργούν αντανακλαστικά και αυτό αφορά και τον χρήστη του δρόμου και τον "μπάτσο"

Ξέρω ξέρω μετά να ευχόμαστε για παγκόσμια ειρήνη, να σταματήσουν οι εχθροπραξίες παντού και να έχει όλος ο κόσμος να φάει είπε το μοντέλο Ρούλα και φόρεσε το στέμμα της :p


έντιτ : τρέχει το θρέντ!

macdeath_s
10/01/2016, 19:49
ναι η οχι τελικα;

oxi kai pali όχι. Δεν κόβουν κλήσεις οι ΔΙΑΣ.

pipe_smoker
10/01/2016, 19:55
διευκρινησεις και συμπερασματα μεχρι στιγμης:

Θα σου πω εγώ τώρα...

(και θα σου τα πω και φουριόζος όπως σου τα είπαν οι τσέοι για να μη βγω off topic:lol:)


το θρεντ ανοιχτηκε για καταγραφη της εμπειριας και μονο..

Εμ περνάς το φανάρι, εμ ανοίγεις και θρεντ?

Μεγαλύτερη μαλακία η δεύτερη από την πρώτη.

Πόσο καιρό είσαι εδώ μέσα?

Αυτά δεν τα γράφουμε. Τα λέμε μεταξύ μας.
Άμα τα γράψουμε γίνεται ο καθένας μπάτσος και βγάζει το άχτι του.

Μη μαρτυράς χωρίς ξύλο.
Κράτα και κάποια πράγματα και μην τα λες.



....δεν τους βριζω και δεν τους κατηγορω καν.. (τους ΔΙΑΣ εννοω όχι το συγκεκριμενο κλιμακιο)

Χεστήκαμε κύριος.

Κυριακή βράδυ είναι, αύριο δουλεύουμε, έχουμε νεύρα. Πού θα ξεσπάσουμε?



.... εκφραζω απλα μια απορια του πως τετοια σαλταρισμένα ατομα μπαινουν στην αστυνομια...

Ααααα....

Με το μπαρδόν αλλά με αυτά που ρωτάς μάλλον έπρεπε να φας και ξύλο:lol:

Σαν τον άλλον που άνοιξε θρεντ και ρώταγε πώς γίνεται να του καθυστερούν το χαρτί της άδειας, κι αν είναι δυνατόν να συμβαίνουν τέτοια πράγματα.



ναι περασα με κοκκινο (δευτερόλεπτα πριν αναψει πρασινο) και βλακεια μου.. μερικοι απ'ολη την ιστορια κρατησατε μονο αυτό.. εσεις λοιπον που πιαστηκατε από αυτό και με κρινετε, ειστε αγιοι? πατε παντα με το γραμμα του νομου στον δρομο? απολυτως παντου?

Ναι.

Όταν έχουμε το ρόλο του δικαστή.

Όταν κοκορευόμαστε για το πόσα πιάνει η μαλακία που καβαλάμε, εννοούμε ότι πεταχτήκαμε μια Autobahn, τελικιάσαμε, και γυρίσαμε:lol:


Σοβαρά τώρα, τα είπε όλα ο GGS.

Το μόνο που πραγματικά εννοώ από αυτά που έγραψα, είναι ότι κακώς ανοίγεις θρεντ για κάτι τέτοιο.
Και δεν το λέω από "διαχειριστική" σκοπιά.

Απλά έχει γίνει τόσες φορές, που είναι γνωστό ότι και με πράσινο να πέρναγες και να έτρωγες και ξύλο, θα βρισκόταν κόσμος να σου πει ότι και λίγες έφαγες:beer:

mikes
10/01/2016, 19:55
οι ομαδες ΔΙΑΣ μπορουν να βεβαιωσουν παραβαση του κ.ο.κ.;
απ'οτι μου ειπε ο αρχηγος της ομαδας, οι ιδιοι δεν εχουν μπλοκακι, οποτε για να βεβαιωσουν παραβαση η πρεπει να καλεσουν αρμοδιο κλιμακιο, η πρεπει να παμε στο τμημα της περιοχης..
όταν πιανουν καποιον βασικα δεν τον σταματάνε με σκοπο να τον γραψουν, και δεν το κανουν αμα διαπιστωθεί ότι είναι εντελως καθαρος και νομιμος (σε όλα τα αλλα εκτος της παραβασης)

mikes
10/01/2016, 19:59
γινεσε προσβλητιικος.......

Εσυ επεσες στα μαλακα .....!!!!!!!!

Τα παραπανω γραφομενα σου θα ειχαν βαση μονο εαν ανεξαρτητως αποτελεσματος ειχες υποβαλει μηνηση αυτη την στιγμη που μιλαμε...!!

Εαν εχεις υποβαλει παω πασο.. Εαν οχι ...

Μην εξαιρεις τον εαυτο σου απο τα παραπανω γραφομενα σου..! και που ακριβως σε προσβαλα?

pipe_smoker
10/01/2016, 20:00
απ'οτι μου ειπε ο αρχηγος της ομαδας, οι ιδιοι δεν εχουν μπλοκακι, οποτε για να βεβαιωσουν παραβαση η πρεπει να καλεσουν αρμοδιο κλιμακιο, η πρεπει να παμε στο τμημα της περιοχης..


ή να πάτε στο κοντινότερο βιβλιοπωλείο να αγοράσετε μπλοκάκι:p

(δίνω απάντηση μπλιτσερική, μιας και δεν τον βλέπω να συμμετέχει :lol:)

BLiTzER
10/01/2016, 20:02
Δεν ενδιαφέρονται οι ΔΙΑΣ για τις τροχαίες παραβάσεις. Άλλα πράγματα τους ενδιαφέρουν. Μπορεί να σε σταματήσουν για να σου κάνουν παρατήρηση, αν τους μπεις στο μάτι, αλλά σπάνια θα ασχοληθούν παραπάνω, αν είσαι καθαρός. Απλά έτυχε στην περίπτωση ο Μικές.


(δίνω απάντηση μπλιτσερική, μιας και δεν τον βλέπω να συμμετέχει :lol:)

Τι να πω; Την είπα τη γνώμη μου. Κακώς ξεκίνησε χωρίς να έχει δει το φανάρι, κακώς υπερέβαλαν οι ΔΙΑΣ, αν είναι όπως τα λέει. Δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω. Όποιοι κυκλοφορούμε κάθε μέρα στην Αθήνα, τα'χουμε ζήσει δεκάδες φορές.

pipe_smoker
10/01/2016, 20:04
Timing:lol:

mreza
10/01/2016, 20:09
Και τα ψώνια έχουν το δικαίωμα να γίνουν ένστολοι αλλά παραμένουν πάλι ψώνια.Έτσι σαν αποτέλεσμα έχουμε αυτούς που ξέρουν τη δουλειά τους κι αυτούς που νομίζουν ότι ξέρουν τι δουλειά κάνουν. Τώρα σε ποιον θα πέσεις είναι καθαρά θέμα τύχης. :lol: