PDA

View Full Version : Πρόβλημα με εξαγωγή βολάν.



GEORGE171
10/01/2016, 21:47
Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Αφορμή για το πρώτο μου post είναι το πρόβλημα που συνάντησα με την εξαγωγή του βολάν από YAMAHA VIRAGO XV250.
Εδώ και ένα μήνα περίπου αγόρασα εν γνώση μου το Virago με βλάβη στην στροφαλομπιέλα.
Προσπαθώ με αυτοσχέδιο εξωλκέα να την αφαιρέσω αλλά μάταια.
Πραγματικά με τις λίγες γνώσεις που έχω κατασκεύασα ένα εξωλκέα αλλά το αποτέλεσμα είναι να χαλάν τα κολλήμενα παξιμάδια ή ακόμα και να κόβεται η ατσάλινη βίδα από εργοστασιακό εξωλκέα.
Δοκίμασα θέρμανση του βολάν με θερμοπίστολο ,μικρές σφυριές στο κέντρο μήπως ξεκολλήσει αλλά μάταια.
Πλέον προσανατολίζομαι να ζητήσω την βοήθεια μηχανικού (με την ουρά στα σκέλια... :) ).
Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες.350165350166350167
Παρακαλώ την βοήθειά σας από ανάλογη εμπειρία ή ακόμα για υπόδειξη κάποιου μηχανικού ,κατά προτίμηση προς Ηλιούπολη Αττικής.
Ευχαριστώ.

mankam
10/01/2016, 23:32
Έπρεπε να ρωτήσεις πρίν ξεκινήσεις,Ζέσταμα στο βολάν απαγορεύεται, τυχερός θα είσαι αν δεν απομαγνητίστηκε και είναι για πέταμα, ο εξωλκέας σου δέν κάνει δουλειά, πήγαινε σε ένα συνεργείο καλύτερα,

toyar
11/01/2016, 07:25
με τετοιο δοκιμασες;
350178

GEORGE171
11/01/2016, 09:10
με τετοιο δοκιμασες;
350178
Δεν ταιριάζει αυτός ο τύπος. Αυτό το σχέδιο που κατασκεύασα είναι το σωστό. Απλά έχει σφηνωσει πολύ άσχημα...

toyar
11/01/2016, 09:16
καταλαβα........
μου φανηκε οτι ειχε σπειρωμα στο κεντρο
πιθανον να θελει κρουση στη βιδα για να ξεκολλησει
για wd40 στον αξονα μη ρωτησω ε;

sapila racing
11/01/2016, 09:21
Δεν ταιριάζει αυτός ο τύπος. Αυτό το σχέδιο που κατασκεύασα είναι το σωστό. Απλά έχει σφηνωσει πολύ άσχημα...

Δεν το έχεις φτιάξει σωστά.
Η πλάκα του εξολκέα σου δεν καθεται ίσια. Ακόμα και με το μάτι φαίνεται οτι η κεντρική βίδα δεν ισαπέχει απο τις αλλες 3 όπως θα έπρεπε.
Επίσης για να κανεις δουλειά θέλει καλής ποιότητας βίδες, οχι της πλάκας.

GEORGE171
11/01/2016, 09:54
καταλαβα........
μου φανηκε οτι ειχε σπειρωμα στο κεντρο
πιθανον να θελει κρουση στη βιδα για να ξεκολλησει
για wd40 στον αξονα μη ρωτησω ε; Και κρούση και wd40... Τίποτα

GEORGE171
11/01/2016, 10:00
Δεν το έχεις φτιάξει σωστά.
Η πλάκα του εξολκέα σου δεν καθεται ίσια. Ακόμα και με το μάτι φαίνεται οτι η κεντρική βίδα δεν ισαπέχει απο τις αλλες 3 όπως θα έπρεπε.
Επίσης για να κανεις δουλειά θέλει καλής ποιότητας βίδες, οχι της πλάκας.... Μάλλον σε ξεγελά η φωτογραφία. Η πλάκα είναι τετράγωνη αλλά οι τρύπες είναι σε τριγωνική θέση όπως πρέπει. Για την κεντρική βιδα φαντάσου έβαλα από κανονικό εξωλκεα και την έκοψε...το σημείο επαφής έχει αρχίσει πάνω στον στρόφαλο να "καπελωνει ".Πραγματικά έχει σφηνωσει για κάποιον λόγο...

OldMan
11/01/2016, 14:09
... Μάλλον σε ξεγελά η φωτογραφία. Η πλάκα είναι τετράγωνη αλλά οι τρύπες είναι σε τριγωνική θέση όπως πρέπει.
Η κεντρική βιδα θα έπρεπε να ισαπέχει απο τις αλλες 3..
(να βρισκεται στο σημειο τομής των 3 διαμέσων του τριγώνου..)

vaska
11/01/2016, 14:12
Δεν το έχεις φτιάξει σωστά.
Η πλάκα του εξολκέα σου δεν καθεται ίσια. Ακόμα και με το μάτι φαίνεται οτι η κεντρική βίδα δεν ισαπέχει απο τις αλλες 3 όπως θα έπρεπε.
Επίσης για να κανεις δουλειά θέλει καλής ποιότητας βίδες, οχι της πλάκας.


Η κεντρική βιδα θα έπρεπε να ισαπέχει απο τις αλλες 3..
(να βρισκεται στο σημειο τομής των 3 διαμέσων του τριγώνου..)

Κι εγώ αυτό νομίζω, δεν έχεις σωστές αποστάσεις στις βίδες με αποτέλεσμα όταν τραβάει ο εξωλκέας να γωνιάζει .

ikarosk
11/01/2016, 14:22
Ελπίζω να μην έγινε ζημιά στο σπείρωμα του στροφάλου και το παξιμάδι να βιδώνει κανονικά.....
Το βολάν δεν έχει σφηνώσει........
Η βίδα που χρησιμοποιείς στο κέντρο δεν είναι η σωστή.....πρέπει να χρησιμοποιήσεις βίδα μεγαλύτερης διαμέτρου και λεπτού σπειρώματος πχ. Μ18Χ1,5
Χρειάζεται τορνίρισμα η βίδα στο άκρο της για να γίνει επίπεδη.....
Ο εξωλκέας πρέπει να γίνει κάπως έτσι.......
350189

και η βίδα......
350190

Επίσης θα κανονίσεις όταν ασκήσεις την πίεση, αυτή να ασκηθεί στο παξιμάδι που θα έχεις ήδη βιδώσει στο στρόφαλο και όχι απ'ευθείας στο άκρο του στροφάλου.

Μην δοκιμάσεις να βάλεις μπίλια στο κέντρο του στροφάλου........θα ανοίξει σαν μπανάνα......
Αν η πλάκα και οι άλλες τρείς βίδες αντέξουν θα βγει με την πρώτη......
Απαιτείται να είναι καλά κεντραρισμένο το μεσαίο παξιμάδι με τα άλλα τρία.......ότι σου γράφουν οι από πάνω.....

Καλή επιτυχία....:)

GEORGE171
11/01/2016, 15:40
Αυτό με το παξιμάδι πάνω στον στρόφαλο θα το δοκιμάσω γιατί ήδη έχει καταπόνηθει αρκετά. Το σίγουρο είναι ότι το κεντρικό πάντα ήταν κεντραρισμενο στο κέντρο του στροφαλου. Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

GEORGE171
11/01/2016, 15:41
Αν δεν... Βουρ για μηχανικό... :)