PDA

View Full Version : Κρισημη Απόφαση:Metzeler Tourance ή Michelain Anakee ?



zoudis
07/11/2005, 15:12
Η ώρα έφτασε....

Αποφάσισα καλοί μου φίλοι να αλλάξω λάστιχα στην καλή μου V 650 μετά από 30.000 κμ. Kαι εδώ είναι που μπαινετε εσεις :

Τι βάζω ? Metzeler Tourance (μου τα λεει 280 γιουρο) ή Μιchelain Anakee (265 euro) ???

Εδω σας θέλω....

Γνώμες-απόψεις τώρα που το πήρα απόφαση να μην το μετανιώσω πλιιιιιζζζζ ....

:wave2: :wave2: :wave2:

nassosxlvbros
07/11/2005, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Η ώρα έφτασε....

Αποφάσισα καλοί μου φίλοι να αλλάξω λάστιχα στην καλή μου V 650 μετά από 30.000 κμ. Kαι εδώ είναι που μπαινετε εσεις :

Τι βάζω ? Metzeler Tourance (μου τα λεει 280 γιουρο) ή Μιchelain Anakee (265 euro) ???

Εδω σας θέλω....

Γνώμες-απόψεις τώρα που το πήρα απόφαση να μην το μετανιώσω πλιιιιιζζζζ ....

:wave2: :wave2: :wave2:





Anakee ασυζητητι!!! παντου καλυτερα,μεχρι ρανιδας

athandim
07/11/2005, 17:56
Χωρίς να έχω ιδία άποψη (2.700 klm ακόμα ο ψαράς.. :lol: ), όποτε
πέφτω σε ανάλογη συζήτηση οι ψήφοι είναι συντριπτικές υπέρ του Anakee...

Κάνε χρήση της "εύρεσης"...θα βρεις πολλά....

Και μην ξεχνάς ότι είναι πολύ βασικό να το ψάξεις με βάση τη χρήση που κάνεις. Εγώ π.χ. τη μηχανή 99,9% την οδηγώ σε άσφαλτο. Για να αποφασίσω να αλλάξω τα μαμίσια TW-που είναι σχεδιασμένα γι' αυτή τη χρήση- θα πρέπει να πεισθώ οτι π.χ. τα Anakee είναι καλύτερα αποκλειστικά σε χρήση on road...(τι με νοιάζει η συμπεριφορά στο χώμα, αφού δεν πάω εκεί).

Αυτά...Να μας πεις τί αποφάσισες, και εντυπώσεις (όταν με το καλό..)



Α..αν δεν τα πρόσεξες : δες και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11030) :wave2:

makaronachis
07/11/2005, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Η ώρα έφτασε....

Αποφάσισα καλοί μου φίλοι να αλλάξω λάστιχα στην καλή μου V 650 μετά από 30.000 κμ. Kαι εδώ είναι που μπαινετε εσεις :

Τι βάζω ? Metzeler Tourance (μου τα λεει 280 γιουρο) ή Μιchelain Anakee (265 euro) ???

Εδω σας θέλω....

Γνώμες-απόψεις τώρα που το πήρα απόφαση να μην το μετανιώσω πλιιιιιζζζζ ....

:wave2: :wave2: :wave2:
280 ευρώ τα tourance?Πολύ ακριβά μου φαίνονται.Πριν από 3-4 χρόνια τα είχα βάλει γύρω στα 200.

zoudis
08/11/2005, 08:49
Θενκ γιου ολ !

Τις έψαξα όλες τις συζητήσεις εδώ. 'Οντώς όλοι είναι υπέρ των Ανακι αλλά από ότι κατάλαβα, επείδη ακριβώς είναι μαλακά και ζεσταινονται γρήγορα λόγω πιριτίου, φθειρονται και γρήγορα...

Και δεν θέλω να πληρώσω, να βάλω λάστιχα και σε 10.000χλμ να ΜΗΝ έχω λάστιχα πάλι....:nono:

Και έτσι πως έχω μάθει απο τα ΒΤ Τραιαλγουινκς που είναι στα 30.000 χλμ....και ακόμα τσουλάν αξιοπρεπώς :eyepop:

Γι 'αυτό λέω και τα Τουράνς, λόγω του ότι έχουν καλύτερη διάρκεια ζωής και μοάζουν σαν πάτημα περισσότερο με τα μαμίσια ΒΤ. Τα ανακί δεν είναι λίγο τετραγωνισμένα ? 'η τουλάχιστον έτσι γίνονται μετά από λίγο, που τα έχω δει σε μηχανάκια.

Και όντως τα 280 είναι πολλά :eek: :bigcry:

αλλά αλλάξαν οι τιμές τα τελευταια 3-4 χρόνια αρκετά :bigcry:

:wave2:

makaronachis
08/11/2005, 16:50
280 ευρώ,συνεχίζουν να μου φαίνονται πολλά,παρόλα τα χρόνια που πέρασαν...Μήπως δεν το έχεις ψάξει αρκετά;Όσο για αντοχή τα tourance τα είχα γύρω στα 25000 κμ:eyepop: ,ε μπορεί και παραπάνω,ακόμα και στα τελευταία τους για τα χιλιόμετρα τους κρατούσαν καλά.Ότι εννοεί βέβαια ο καθένας μας καλά.

xtapodias
08/11/2005, 16:51
Καταρχήν μπράβο που έβγαλες τόσα χιλιόμετρα με τα μαμίσια. Εγώ απο συζητήσεις με φίλους και απο διάφορα sites, κατάλαβα οτι για 99% οδήγηση σε άσφαλτο, δικάβαλος 90% των περιπτώσεων, και υπέρβαρος, η μέση απόσταση που κάνεις είναι γύρω στα 15000 χλμ. Από αυτά που δίαβασα από αγγλόφωνα sites (κυρίως USA), έβγαλα το εξής συμπέρασμα. Τα metzeler είναι τσόκαρα. Κρατάνε πολύ περισσότερο λόγω κάποιων ενισχύσεων που έχουν στο πέλμα αλλά από ζέσταμα και βροχή άστα. Ακόμα και στο cornering έχουν ψιλοπρόβλημα. Τα michelin είναι όντως καλύτερα αλλά όντως τρώγονται και γρηγορότερα. Εχουν και καλύτερη συμπεριφορά. Πολύ καλά λόγια λένε και για τα Dunlop. Για την ακρίβεια δεν λένε άσχημα όπως συμβαίνει για τα δύο προηγούμενα. Εχουν ίσως το καλύτερο πάτημα. Εγώ τώρα που θα αλλάξω είμαι μεταξύ Dunlop και Michelin. Ολα τα παραπάνω είναι βεβαίως υποκειμενικά, λόγω του τρόπου που χρησιμοποιεί ο καθένας τη μηχανή του.

zoudis
08/11/2005, 17:08
Το ψαξα παιδία, πηρα 3-4 τηλέφωνα, τόσο παιζουν παντου...τα τουράνς τα λένε και 300 γιουρο μερικοί....

τώρα, αυτά που λέει ο χταπόδιας δεν έχει άδικο...έτσι ακριβώς είναι. Βρόχη και μηχανή προσπάθω να το αποφευγώ, να μην κυκλοφορώ ή ν παίρνω το κουτί, οπότε με πιανει 5 μερες το χρόνο ? και πολύ λέω. Οπότε είναι θέμα αναλογίας απόδοσης (ζέσταμα) και αντοχής οπου πρέπει να καταλήξω....

Για τα Ντάνλοπ το παρακάτω λινκ δεν λέει και τίποτα το θετικό....

http://motorcycleinfo.calsci.com/VStrom3.html

xtapodias
09/11/2005, 07:57
Γιατί το λες αυτό? Εγω διαβάζω ότι :

Dunlop Trailmax D607 - Decent on/off road compromise $74/$90

ρε zoudi πες μου κάτι εσένα τα μαμίσια δεν σου γλύστρισαν ποτέ? Διάβασα σε κάτι sites οτι τα μαμίσια είναι γαμάτα δεν γλυστράνε δε κάνουν δε ράνουν. Εγω ξέρω οτι σε κάτι Θηβών σε κατι εισόδους της εθνικής, στη Γαλατσίου κλπ αν δεν προσέξω θα ψάχνω να βρω τον κώλο μου. Γι' αυτό θέλω να βάλω πιό μαλακά κι ας φθαρούν πιο γρήγορα.

zoudis
09/11/2005, 09:10
Βλέπεις ? δεν λεει και κάτι το τρομερό, απλά καλά-επαρκείς αναλογία χώμα δρόμου. Τίποτα το συνταρακτικό (βλ . ΒΤ020 και τα άλλα που λέει και ένα καλό λόγο).

Τα μαμίσια ειναι καλά αλλά εχουν έμφαση στη σκληράδα και στο να κρατάν πολλά χιλιόμετρα και τα καταφέρνουν καλα σ' αυτό. Η αλήθεια είναι ότι και γω στα τελευταία 10.000 χλμ που κάνω εξασκώ την ισοροποία μου. Το νιώθω το πίσω μέρος να φέυγει ή να παίζει αλλά κάνει τα τσαλίμια του και σταματάει εκει....

Είναι σκληρό λάστιχο και γλιστράει εννίοτε, δεν γίνεται΄να μην, είναι λογικό....

Εγώ αυτά θα έβαζα πάλι (που είναι και πιο φτηνά με 240 γιούρο) γιατί είναι "καλά" απλά και σκυλιά αλλά ο μάστορας μου επιμένει και είναι πολέμιος των ΒΤ γιατί λεει δεν ζεστένονται με την καμία....και ότι θα πάθω πλάκα με το πως πάει η μηχανή με τα Ανακι ή έστω τα Τουράνς....

Και εφόσον τα Ανακι είναι πιο μαλακά (καλύτερο κράτημα και μοναδικά για βροχή) απο τα Τουράνς ΑΛΛΑ φθείρονται και πιο γρήγορα, λέω να πάω στα Τουράνς που είναι επίσης μαλακά αλλά θα κρατήσουν και 25.000 χλμ.

nassosxlvbros
09/11/2005, 16:26
Ti Anakee τι Τurance αν το κυνηγας το μοτορι,στο χρονο πανω θες λαστιχα...ασε που η χρυση τομη συνηθως οδηγει σε μετριο αποτελεσμα...οποτε η μαλακο και κρατημα,η προς το τουβλο και πολλα κμ...
Αν θες ακουσε με: εβαλα ενα μεταχειρω ανακεε-το'κοβα να'χε καμια 8000κμ και του εκανα αλλα 12000!!!...το λαστιχο μεχρι την τελευταια βροχη -πηγαινοντας για φρεσκα λαστιχα,κραταγε κ-α-ν-ο-ν-ι-κ-ο-τ-α-τ-α!!!και μιλαμε το'χα φτασει στο οριο φθορας (δεικτες)και τα τουρανς λενε οτι ειναι καλα αλλα ειναι..τουρανς,και αρκετες γενιες πισω...απλα θα δοκιμαζα τα τουρανς και γω αλλα οταν ακους 1500 διχασμενες γνωμες,ε,δε μπορει κατι χου εχει η δουλεια,για τα μισελεν δεν ακουσα παραπονο ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ!!!και ξερεις τι ειναι να εισαι πλαγιασμενος και να δεις νερα κατα μηκος την τελευταια στιγμη...με τα μισελεν σα ναταν στεγνο....τα μετζελερ (σαχαρα) που ειχα χαλια εως απαραδεκτα τα Sirac (Michelin)καλα αλλα....πολυ λιγα κμ (ουτε 10000 δεν εβγαλε το πισω)δεν ειμαι προκατειλλημενος με τα μετζελερ/πιρελλι γενικα αλλα δυο-τρεις στραβες που μου ετυχαν δε τα κοβω για τοπ επιλογη...και να σου πω και κατι τελευταιο;σε δυο ρημαδολαστιχα πατας...ε,ας ειναι οτι καλυτερο απο κρατημα,διαολε!
οτι κι αν διαλεξεις καλοφαγωτα ναναι,αδερφε!!!:beer: :beer:

athandim
09/11/2005, 17:36
:rolleyes:
Νάσο εμένα πάντως με έπεισες.....:wave2:

nassosxlvbros
10/11/2005, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
:rolleyes:
Νάσο εμένα πάντως με έπεισες.....:wave2:

αδερφε δε σκοπευω να πεισω κανενα..:) μεγαλα παιδια ειμαστε,και ο καθενας κανει τις επιλογες του μη το ψειριζουμε το θεμα αλλο...επειδη ομως οι επιλογες δεν ειναι του στυλ "βαλτο μεγαλε και αμα δε σ'αρεσει φερτο πισω"λεμε τη γνωμη μας,ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΧΡΗΣΗΣ του ελαστικου και βγαζουμε καποια συμπερασματα...πχ τα Α κρατανε παντου και παντα,τα Β βγαζουν χιλιομετρα,τα Γ υποφερουν παντου αλλα ειναι φτηνα απλα πραματα,διαλεγεις και παιρνεις...και προς αποφυγη παρεξηγησεων ουτε απο τους λαστιχαδες τα παιρνω ουτε απο τη μισελεν ουτε απο τη μετζελερ...σαν απλος πελατης παω (καθε χρονο,εστω και μεταχειρω στην αναγκη)βαζω λαστιχα, οδηγω και μεταφερω τη γνωμη μου...:wave2: :wave2: :beer:

zoudis
11/11/2005, 08:59
Θενκ γιου ολ κγάις ιντιτ !

Χτες αλλάξα τελικά λάστιχα. Ειπά να μην κάνω του ξερο-κεφαλιού μου αυτή τη φορά, και να ακούσω την γνώμη-άποψη των πολλών, που λένε ότι το Ανακι είναι κάλύτερο λάστιχο σε πολλούς τομείς. Ετσι μετά από ΠΟΛΥ σκέψη, κατάληξα ότι πρέπει να δοκιμάσω τα Ανακι :winka: που όλοι μιλάν γι αυτά, και ας μου κρατήσουν λιγότερο. Αν δεν δω κάτι το συνταρακτικό, την αλλη φορά θα βάλω τα τραιαλγουικς που ειναι μέτρια μεν, σκυλιά δε...

Επίσης ανακαλυψα ότι δεν έχω τακάκια πίσω, τα άλλαξα κι αυτά. Έβαλα κάτι μάλακα και όχι τα μεταλλικά τις Νισιν (γαματα μεν, τρώνε δισκούς δε), εφόσον προκειτε για τέτοιο απλό και φτηνό αλλά συμαντικό αναλώσιμο, ας αλλάζω συχνότερα, δεν πειράζει.

Καλά χιλιόμετρα μου έυχομαι, και θα σας πω εντυπώσεις από πρώτο χέρι ιν δε νιαρ φιουτιουρ !
:wave2: :wave2: :wave2:

Α, τελικά 250 γιούρο μου πήρε για τα Ανακι. Καλα δεν είναι ?
και 26 γιουρο τα τακάκια (Mercury i think...)


:wave2:

nassosxlvbros
11/11/2005, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Θενκ γιου ολ κγάις ιντιτ !

Χτες αλλάξα τελικά λάστιχα. Ειπά να μην κάνω του ξερο-κεφαλιού μου αυτή τη φορά, και να ακούσω την γνώμη-άποψη των πολλών, που λένε ότι το Ανακι είναι κάλύτερο λάστιχο σε πολλούς τομείς. Ετσι μετά από ΠΟΛΥ σκέψη, κατάληξα ότι πρέπει να δοκιμάσω τα Ανακι :winka: που όλοι μιλάν γι αυτά, και ας μου κρατήσουν λιγότερο. Αν δεν δω κάτι το συνταρακτικό, την αλλη φορά θα βάλω τα τραιαλγουικς που ειναι μέτρια μεν, σκυλιά δε...

Επίσης ανακαλυψα ότι δεν έχω τακάκια πίσω, τα άλλαξα κι αυτά. Έβαλα κάτι μάλακα και όχι τα μεταλλικά τις Νισιν (γαματα μεν, τρώνε δισκούς δε), εφόσον προκειτε για τέτοιο απλό και φτηνό αλλά συμαντικό αναλώσιμο, ας αλλάζω συχνότερα, δεν πειράζει.

Καλά χιλιόμετρα μου έυχομαι, και θα σας πω εντυπώσεις από πρώτο χέρι ιν δε νιαρ φιουτιουρ !
:wave2: :wave2: :wave2:

Α, τελικά 250 γιούρο μου πήρε για τα Ανακι. Καλα δεν είναι ?
και 26 γιουρο τα τακάκια (Mercury i think...)


:wave2:

καταρχην καλωφαγωτα!:)
αλλα 250 ? σαν ψιλοπολλα μου φαινονται ρε γαμωτ...-μηπως να σου συστηναμε και λαστιχα;smilea: χεχεχε την τελευταια φορα που ρωτησα σε γειτονικα λαστιχαδικα (Νεος Κοσμος-Σεπτεβρη)η τιμη ηταν 200? και τα δυο,τοποθετημενα,και με σαμπρελες 220...εκτος αν φορας πισω 140αρι και ειναι ακριβοτερο (το ΤΑ φοραει 120/90/17)
αν θες καλο λαστιχα την επομενη φορα στον Ααρων στη Βουλιαγμενης...δε λεει μαλακιες και ειναι οκ και απο τιμες :a10:
Περιμενουμε γρηγορα εντυπωσεις!!!:wave2::

xtapodias
11/11/2005, 16:29
DL650
μπροστινό : 110/80/19
πίσω : 150/70/17

Φίλε zoudi καλά μας ταξίδια, κι εγώ χθές τα anakee έβαλα. Οσό για την τιμή (αν και δεν το πολυψάγνω) τρία τηλέφωνα πήρα. Ο ένας τα είχε 240, ο δεύτερος 245 (αυτόν τον βρήκα από γνωστό), και ο τελευταίος 260. Προτίμησα τελικά τον τελευταίο διότι είναι κάτω από το σπίτι μου και δεν ήθελε και ραντεβού (με το που πήγα σε 20 λεπτάκια έφυγα).

Καλοφάγωτα.

nassosxlvbros
11/11/2005, 16:37
οοοοκ αρα δικαιολογημενη η(ακριβωτερη τιμη:)
το σιγουρο ειναι πως θα τα χαρειτε σε καθε συνθηκη (αυτο δε σημαινει βεβαια να προσπαθησεις να ξυσεις στο βρεγμενο!!:nono: ) αλλα να εχεις ενα "σιγουρο πατημα"χωρις εκπληξεις σε στιγμιαιες αλλαγες του οδοστρωματος!!
καλωφαγωτα και σε σενα!!!:cool: :wave2:

zoudis
11/11/2005, 16:54
nai re paidia, auti einai i timi. Pio fthna 'en paizei, apo ta thl. pou pira.

Kala xiliometra mas euxomai kai Asfalh panw apo ola.

Gia kamia 200 xlm kurile twra, na pathsoun, kai meta bour gia na sas poume entypwseis !

:beer:

:wave2: :wave2: :wave2:

nassosxlvbros
11/11/2005, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
nai re paidia, auti einai i timi. Pio fthna 'en paizei, apo ta thl. pou pira.

Kala xiliometra mas euxomai kai Asfalh panw apo ola.

Gia kamia 200 xlm kurile twra, na pathsoun, kai meta bour gia na sas poume entypwseis !

:beer:

:wave2: :wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

DPF
18/11/2005, 10:48
KOITAKSE EDW EINAI ENDIAFERON SITE !!!!

http://motorcycleinfo.calsci.com/VStrom3.html

:beer:

x-rider
18/11/2005, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
nai re paidia, auti einai i timi. Pio fthna 'en paizei, apo ta thl. pou pira.

Kala xiliometra mas euxomai kai Asfalh panw apo ola.

Gia kamia 200 xlm kurile twra, na pathsoun, kai meta bour gia na sas poume entypwseis !

:beer:

:wave2: :wave2: :wave2:




καλες βολτες

και μην ξεχαστεις, για τις εντυπωσεις μιλαω

γιατι και εγω μαλλον αυτα θα βαλω:beer:

xtapodias
20/11/2005, 08:16
φίλε x-rider κι εγώ τα anakee εβαλα όπως θα διάβασες και πιο πάνω. Εχω κάνει 300 χλμ δηλαδή μόλις πριν λίγο τα έστρωσα. Οι μέχρι στιγμής εντυπώσεις μου και με δεδομένο οτι εκτος από τα μαμισια στο dl650 και αυτά που έβαλα δεν έχω προσωπική εμπειρία από άλλο λάστιχο. Λοιπόν, με τα anakee, κατάλαβα τι πάει να πει πλάγιασμα. Τα μαμίσια ήταν καρατετράγωνα στην αίσθηση (τα μαμίσια δεν είχαν τετραγωνίσει από τη χρήση καθόλου, τα ειχα 13000χλμ). Το ποιό σημαντικό όμως είναι η βροχή. Ρε παιδια τι να σας πώ. Πήγα το Σάββατο για μπάλα και πιάνει βροχή. Λέω τώρα εδώ είμαστε. Τελικά κάποια στιγμή συνειδητοποιώ οτι πάω με απίστευτη άνεση, κοψίματα, ανοίγματα κλπ και τα λάστιχα συμπεριφέρονται άψογα. Αυτά προς το παρόν μόλις θα πάω και παραέξω θα πώ κι άλλα.

nassosxlvbros
20/11/2005, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
φίλε x-rider κι εγώ τα anakee εβαλα όπως θα διάβασες και πιο πάνω. Εχω κάνει 300 χλμ δηλαδή μόλις πριν λίγο τα έστρωσα. Οι μέχρι στιγμής εντυπώσεις μου και με δεδομένο οτι εκτος από τα μαμισια στο dl650 και αυτά που έβαλα δεν έχω προσωπική εμπειρία από άλλο λάστιχο. Λοιπόν, με τα anakee, κατάλαβα τι πάει να πει πλάγιασμα. Τα μαμίσια ήταν καρατετράγωνα στην αίσθηση (τα μαμίσια δεν είχαν τετραγωνίσει από τη χρήση καθόλου, τα ειχα 13000χλμ). Το ποιό σημαντικό όμως είναι η βροχή. Ρε παιδια τι να σας πώ. Πήγα το Σάββατο για μπάλα και πιάνει βροχή. Λέω τώρα εδώ είμαστε. Τελικά κάποια στιγμή συνειδητοποιώ οτι πάω με απίστευτη άνεση, κοψίματα, ανοίγματα κλπ και τα λάστιχα συμπεριφέρονται άψογα. Αυτά προς το παρόν μόλις θα πάω και παραέξω θα πώ κι άλλα.

xexexexexe:)
ειχα δικιο που επεμενα;ειναι απιστευτη η αιαθηση τους στη βροχη ! και η συμπεριφορα τους ειναι ετσι μεχρι το οριο φθορας!!!!καλο;:beer:

x-rider
21/11/2005, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
φίλε x-rider κι εγώ τα anakee εβαλα όπως θα διάβασες και πιο πάνω. Εχω κάνει 300 χλμ δηλαδή μόλις πριν λίγο τα έστρωσα. Οι μέχρι στιγμής εντυπώσεις μου και με δεδομένο οτι εκτος από τα μαμισια στο dl650 και αυτά που έβαλα δεν έχω προσωπική εμπειρία από άλλο λάστιχο. Λοιπόν, με τα anakee, κατάλαβα τι πάει να πει πλάγιασμα. Τα μαμίσια ήταν καρατετράγωνα στην αίσθηση (τα μαμίσια δεν είχαν τετραγωνίσει από τη χρήση καθόλου, τα ειχα 13000χλμ). Το ποιό σημαντικό όμως είναι η βροχή. Ρε παιδια τι να σας πώ. Πήγα το Σάββατο για μπάλα και πιάνει βροχή. Λέω τώρα εδώ είμαστε. Τελικά κάποια στιγμή συνειδητοποιώ οτι πάω με απίστευτη άνεση, κοψίματα, ανοίγματα κλπ και τα λάστιχα συμπεριφέρονται άψογα. Αυτά προς το παρόν μόλις θα πάω και παραέξω θα πώ κι άλλα.



ΨΗΝΟΜΑΙ, ΨΗΝΟΜΑΙ.


Το μονο που θελω να εξακριβωσω ειναι πως συμπεριφερονται σε

τελικες γιατι τα μαμισια μαλλον καποιο προβλημα ειχαν,και οταν

περναγα τα 200-210 η μηχανη εκανε σαν να ηθελε να με πεταξει

απο πανω!!

zoudis
22/11/2005, 09:18
Για να πω και γω λοιπόν τις πρώτες εντυπώσεις μου....

Εχουμε και λέμε, λέμε και δεν έχουμε....:lol:

Εχώ με τα Ανακί 400 χλμ περίπου. Την πρώτη μέρα που τα έβαλα, καθότι ανυπόμονος και βλάξ, μου γλιστρισε κανα 2 φορές αλλά ελεγχόμενα φυσικά. Και σε μία ανηφόρα με νερά, άνοιξα το γκάζι και έκανε κανα δυο οχτάρια από πίσω...αλλά αυτά δεν μετράνε καθότι απάτητο το λαστιχο....

Τα λάστιχα κρατάνε στις στροφές στάνταρ. Βεβαίως και τα ΒΤ Τραιαλγουικς κρατούσανε. Και εδ'ω είναι η απορία μου. Δεν είδα ρε παιδια τρομερή διαφορά. Τα ΒΤ μου κάνανε γλυστριματα από τα 25.000χλμ και μετά, μέχρι τα 30.000 που τα άλλαξα. Πιο μπροστα ήταν τρένο. Στον περιφερειακό έκανα παπάδες. 120-140 και στην ευθεία του 251 ΓΝΑ προσπάθούσα να τελικίασω και έφτανα τα 170-180χλμ/ω. Και όλα αυτα χωρίς το παραμικρό....

Και στη βροχή δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Τα Ανακί δεν τα πάτησα σε βροχή ακόμα. Γενικά αποφευγω να κυκλοφορώ με βροχή γιατί λερώνει και σπάααααζομαι...:lol: :rotflmao:

Τα Ανακί είναι καλύτερα (καθότι εμφανώς μαλακότερα) στο φρενάρισμα. Πατάς και σταματάς χωρίς το παραμικρό μπλοκάρισμα. Και έχω την εντύπωση ότι έχουν καλύτερα ποιότητα κύλισης. Το μηχανάκι τσουλάει πιο εύκολα, πιο ντελικάτα και νομίζω ότι πηγαίνω....γρηγορότερα...:eyepop:

ΑΛΛΑ, αξίζουν αυτά για την ακριβότερη τιμή και τα λιγότερα χλμ που σου βγάζουν ??? :dizzy:

Ιδου η απορία....:confused:

Αυτά. ¨οταν έχω και αλλές εντυπώσεις θα τις πω.

:wave2: :wave2: :wave2:

ΥΓ. Παράπονο πάντως δεν έχω κανένα, η αλήθεια να λέγετε...

nassosxlvbros
22/11/2005, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Για να πω και γω λοιπόν τις πρώτες εντυπώσεις μου....

Εχουμε και λέμε, λέμε και δεν έχουμε....:lol:

Εχώ με τα Ανακί 400 χλμ περίπου. Την πρώτη μέρα που τα έβαλα, καθότι ανυπόμονος και βλάξ, μου γλιστρισε κανα 2 φορές αλλά ελεγχόμενα φυσικά. Και σε μία ανηφόρα με νερά, άνοιξα το γκάζι και έκανε κανα δυο οχτάρια από πίσω...αλλά αυτά δεν μετράνε καθότι απάτητο το λαστιχο....

Τα λάστιχα κρατάνε στις στροφές στάνταρ. Βεβαίως και τα ΒΤ Τραιαλγουικς κρατούσανε. Και εδ'ω είναι η απορία μου. Δεν είδα ρε παιδια τρομερή διαφορά. Τα ΒΤ μου κάνανε γλυστριματα από τα 25.000χλμ και μετά, μέχρι τα 30.000 που τα άλλαξα. Πιο μπροστα ήταν τρένο. Στον περιφερειακό έκανα παπάδες. 120-140 και στην ευθεία του 251 ΓΝΑ προσπάθούσα να τελικίασω και έφτανα τα 170-180χλμ/ω. Και όλα αυτα χωρίς το παραμικρό....

Και στη βροχή δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Τα Ανακί δεν τα πάτησα σε βροχή ακόμα. Γενικά αποφευγω να κυκλοφορώ με βροχή γιατί λερώνει και σπάααααζομαι...:lol: :rotflmao:

Τα Ανακί είναι καλύτερα (καθότι εμφανώς μαλακότερα) στο φρενάρισμα. Πατάς και σταματάς χωρίς το παραμικρό μπλοκάρισμα. Και έχω την εντύπωση ότι έχουν καλύτερα ποιότητα κύλισης. Το μηχανάκι τσουλάει πιο εύκολα, πιο ντελικάτα και νομίζω ότι πηγαίνω....γρηγορότερα...:eyepop:

ΑΛΛΑ, αξίζουν αυτά για την ακριβότερη τιμή και τα λιγότερα χλμ που σου βγάζουν ??? :dizzy:

Ιδου η απορία....:confused:

Αυτά. ¨οταν έχω και αλλές εντυπώσεις θα τις πω.

:wave2: :wave2: :wave2:

ΥΓ. Παράπονο πάντως δεν έχω κανένα, η αλήθεια να λέγετε...

δε χρειαζεται να ριξει παπαδες για να δεις αν αξιζουν....μπορει να σου τυχει ρυακι απο λιωμενο χιονι πανω σε στροφη (μου εχει τυχει στα Καλαβρυτα)και να συνεχισεις πλαγιασμενος σα να μη συνεβη τιποτα...γιαααα καντε το με τα σαχαρα να δω τι αντρες ειστε....ΕΚΕΙ θα σου βγαλει τα λεφτα του φιλε...γιατι μολις θαχεις γλυτωσει ενα σαβουριασμα η στην καλυτερη ενα γερο κοψοχολιασμα...:beer: :beer:

zoudis
23/11/2005, 08:51
Εμπειριών σύνέχεια...

Λοιποοον, τα Ανακι έχουν ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ :lol: :rotflmao:

Πήγα σπίτι χτες και γελούσα ! Γιατί ? Με έπιασε βροχή....ΜΟΥΑΧΑΧΑ !

Είτε έβρεχε, είτε δεν έβρεχε, το ένα και το αυτό :eek:

Απίστευτο παιδιά...Και τα Τραιαλγουινκς με κρατούσαν, δεν λέω, αλλά όχι και έτσι ρε παιδιά. Πήγαινά κανονικά αλλά ελεγχόμενα με τα ΒΤ, είχα 'ενα σφιξιμό δηλαδή, δεν είμουν ξεθάτετος, αλλά χτές.....Έτρεχα, πλαγιαζα απ΄ολα, σαν να μην συμβαίνει τίποτα....Στανταρ θα με έβλεπαν μέσα από τα κουτιά και θα λέγαν "που πάει ο τρελός" και θα τις κόβαν....

Και εγώ ? Κυριλέ....Τι ? βρέχει ? ειναι βρεγμένα κάτω ? που ρε παιδιά ? :eyepop: :eyepop:

:smokin: :smokin: :smokin:

nassosxlvbros
23/11/2005, 18:30
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
[B]Εμπειριών σύνέχεια...

Λοιποοον, τα Ανακι έχουν ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ :lol: :rotflmao:

Πήγα σπίτι χτες και γελούσα ! Γιατί ? Με έπιασε βροχή....ΜΟΥΑΧΑΧΑ !

Είτε έβρεχε, είτε δεν έβρεχε, το ένα και το αυτο!!!

χεχεχεχεε κορυφη ετσι;:a23:δε σου τολεγα; ειναι απλα απαιχτα!!! :a08: :a23: :a23: ακριβως τα ιδια ενιωθα και γω!!!σα να μην τρεχει τιποτα!!!:wave2: :wave2: :beer:
πςςςςτ! μη το παρακανεις ελληνικοι δρομοι ειναι....απλα εκμεταλευσου αυτο το+ των ελαστικων αλλα μη ξεθαρρευεις!!!
καλοφαγωτα!!!(σιγουρα ταβγαλαν τα λεφτα τους κιολας ετσι;:beer:

thryleon
24/11/2005, 08:59
ΤΟ MICHELAIN ANAKEE ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ METZELER ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΩΧΕΙ ΟΤΑΝ ΡΙΧΝΕΙ ΨΗΛΟΒΡΟΧΟ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΣΡΟΦΗΛΙΚΙΑ.

Conos
24/11/2005, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
[QUOTE]
πςςςςτ! μη το παρακανεις ελληνικοι δρομοι ειναι....απλα εκμεταλευσου αυτο το+ των ελαστικων αλλα μη ξεθαρρευεις!!!
beer:

Σωστός ο nassos!!! Λάστιχο είναι και αυτό που πατάει σε παγοδρόμιο!!:beer: :beer:

Καλοφάγωτα και από μένα λοιπόν!!:sun:

zoudis
24/11/2005, 13:59
Ευχαριστώ Παιδιά !

Καλες βόλτες σε όλους ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ !!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

nassosxlvbros
24/11/2005, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από thryleon
ΤΟ MICHELAIN ANAKEE ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ METZELER ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΩΧΕΙ ΟΤΑΝ ΡΙΧΝΕΙ ΨΗΛΟΒΡΟΧΟ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΣΡΟΦΗΛΙΚΙΑ.

Οταν ξεκιναει η βροχη ΚΑΝΕΝΑ λαστιχο δεν κραταει....απλα μετα το πρωτο ξεπλυμα,το ΑΝΑΚΕΕ ειναι σε δικη του κλαση...:beer: :wave2:

arhagellos
13/12/2005, 16:01
Εγω εβαλα τελικα τα μαμισια παλι μετα απο 25000
Μια χαρα μου φαινονται ασε που τα anakee εν θα αντεχαν ουτε το μισο

zoudis
14/12/2005, 08:59
Μια χαρά είναι και τα μαμίσια, το είπαμε αυτό. Αλλά μέχρι έκει. Αν δεν πάρει κάποιος την "εμπειρία" και από άλλα λάστιχα, δεν μπορεί να συγκρινή και να έχει ολοκληρωμένη άποψη.

Σίγουρα είναι πιο φτηνά και κρατάνε πιο πολύ, αλλά μέχρι έκει φίλε μου. Και για να δεις πόσο 'γλυστράνε' πρέπει να καβαλήσεις το Στρομάκι με τα Ανακι. Εκέι θα δεις την Τεράστια διαφορά ! :cool:

Θυμάμαι μια φορά που με έπιασε μπόρα μες την Αθήνα, με τα μαμίσια, και νόμιζα ότι χάλασε η μηχανή μου ρε παιδιά :lol: :rotflmao:
μιλάμε για τέτοια γλίστρα ! Νόμιζα ότι ήμουν αθλητής της ενόργανής και ισορροπούσα πάνω στη δοκό :rotflmao:

Ενώ με τώρινα....αντέ γεία, τα λέμε :wave2:

Καλά χιλιόμετρα. Απεφευγε την βρόχη όπως ο διαολός το θυμιάμα, και δεν θα έχεις πρόβλημα.

:wave2: :wave2:

Grammarios
22/01/2006, 23:09
ΕΒΑΛΕΣ ΤΑ TRAILWING H TA NEA BATTLEWING?

Random
23/01/2006, 17:32
THIS THREAD IS USELESS WITHOUT PICS:ZZZ:

sinvag
26/01/2006, 20:36
καλησπερα σε ολους, εγω παιδια εβαλα anakee,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος .τα μαμισια τα αλλαξα στα 5000χμ.με ενδιαφερη η ασφαλεια και οχι αν θα τα αλλαξω σε ενα χρονο επειδη ειναι μαλακα.και μου τα εβαλαν 240ευρω.:beer: :confused: :cry:

Vstrommer71
06/03/2006, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Γιατί το λες αυτό? Εγω διαβάζω ότι :

Dunlop Trailmax D607 - Decent on/off road compromise $74/$90

ρε zoudi πες μου κάτι εσένα τα μαμίσια δεν σου γλύστρισαν ποτέ? Διάβασα σε κάτι sites οτι τα μαμίσια είναι γαμάτα δεν γλυστράνε δε κάνουν δε ράνουν. Εγω ξέρω οτι σε κάτι Θηβών σε κατι εισόδους της εθνικής, στη Γαλατσίου κλπ αν δεν προσέξω θα ψάχνω να βρω τον κώλο μου. Γι' αυτό θέλω να βάλω πιό μαλακά κι ας φθαρούν πιο γρήγορα.
+1000 για τα...Deathwing.Έβαλα τα Anakee και βρήκα την υγειά μου.Είμαι στο δεύτερο ζευγάρι.Τα Trailwing είναι τα απολύτως χειρότερα λάστιχα που έχω οδηγήσει μαζί με κάτι κινέζικα παπίσια.Παραδόξως τα Anakee κρατάνε και τίμια στο χώμα,παρότι έχουν ελάχιστο τακούνι:D :D

costas81
07/03/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
[B
Θυμάμαι μια φορά που με έπιασε μπόρα μες την Αθήνα, με τα μαμίσια, και νόμιζα ότι χάλασε η μηχανή μου ρε παιδιά :lol: :rotflmao:
μιλάμε για τέτοια γλίστρα ! Νόμιζα ότι ήμουν αθλητής της ενόργανής και ισορροπούσα πάνω στη δοκό :rotflmao:
[/B]

Καλα νομιζω υπερβαλεις λιγο!
Γλυστρανε λιγο αυτο ειναι αληθεια!
Η συμπεριφορα του ελαστικου εχει σχεση και με την χρηση που του εχεις κανει!
Αμα το εχεις ξεσκισει στα παιχνιδια και ειναι κακοφαγωμενο τι να σου κανει το καημενο θα κανει πατιναδες οταν το χρειαστεις!
Εγω με τα μαμισια σε βροχη μου πεταχτηκε ατομο απο στοπ και εκανα ενα φρεναρισμα που δεν το πιστευα!Ακομα και το πως θα πεσεις στα φρενα μετραει!
Τα michelin οντως ειναι καλυτερα αλλα η διαφορα δεν ειναι τοσο απιστευτη οσο την παρουσιαζετε!

nassosxlvbros
07/03/2006, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Καλα νομιζω υπερβαλεις λιγο!
Γλυστρανε λιγο αυτο ειναι αληθεια!
Η συμπεριφορα του ελαστικου εχει σχεση και με την χρηση που του εχεις κανει!
Αμα το εχεις ξεσκισει στα παιχνιδια και ειναι κακοφαγωμενο τι να σου κανει το καημενο θα κανει πατιναδες οταν το χρειαστεις!
Εγω με τα μαμισια σε βροχη μου πεταχτηκε ατομο απο στοπ και εκανα ενα φρεναρισμα που δεν το πιστευα!Ακομα και το πως θα πεσεις στα φρενα μετραει!
Τα michelin οντως ειναι καλυτερα αλλα η διαφορα δεν ειναι τοσο απιστευτη οσο την παρουσιαζετε!


τα εχεις δοκιμασει; (τα ΑΝΑΚΕΕ εννοω) ακομα και ΜΕΤΑΧΕΙΡΩ ΑΝΑΚΕΕ που ειχα στο ΤΑ σε συγκριση με ολοκαινουργιο λαστιχο (pirelli Scorpion)...ηταν κλααασεις ανωτερο το ανακι,και σημειωσε μεταχειρω με φθορα παντου :D και στο κεντρο ηταν στο δεικτη φθορας!!! η διαφορα ειναι απλα απιστευτη....δεν εχω κανενα λογο να υπερβαλλω...:nono:...εδωσα το μηχανακι πιο νωρις απο οτι υπολογιζα... απλα αν κραταγα το μηχανακι κανα μηνα ακομα πηγαινα για ενα σετ ανακι...ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΙΡΕΛΙ !!!(στη βροχη ετσι; γιατι στο στεγνο ηταν μια χαρα)

zoudis
08/03/2006, 09:13
akribws gi auto den apanthsa nwritera file nassos....giati oi gnwmes einai san tis kolotrypides...Oloi exoun apo mia...:lol: :rotflmao:

Emeis edw den milame me apopseis alla me pragmatika diapistwmena gegonota. Kai an kapoios 3erei, den "yperbalh" :winka: an me pianeis...

Shmera gia mia akomi fora epibabaio8hke h parapanw diapistwsei pou eixame kanei: Ta Anakee, apla DEN PAIZONTAI sth broxh :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Shmera erixne toso nero, kai go pigaina mamiontas sto dromo san na htan stegno ! Sti banta banta, pairnane ta commanda !!! :rotflmao:

Oxi glitsa, giati ekei ola glistran, oxi stegno giati kai ekei panw katw ta idia einai (an kai ta Anakee Yperexoun KAI PALI) alla h TERASTIA diafora einai sto bregmeno....

:wave2:

DPF
08/03/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
+1000 για τα...Deathwing.Έβαλα τα Anakee και βρήκα την υγειά μου.Είμαι στο δεύτερο ζευγάρι.Τα Trailwing είναι τα απολύτως χειρότερα λάστιχα που έχω οδηγήσει μαζί με κάτι κινέζικα παπίσια.Παραδόξως τα Anakee κρατάνε και τίμια στο χώμα,παρότι έχουν ελάχιστο τακούνι:D :D

Τα μόνα ίσως που θα πρέπει να κοιτάμε είναι ο δείκτης ταχύτητας του ελαστικού (εύκολα μπορεί να γίνει το λάθος από μια απροσεξία του βουλκανιζατέρ)που πρέπει να είναι ο σωστός για την μοτοσικλέτα μας. Αν είναι μεγαλύτερος από αυτόν που πρέπει να έχουμε, τότε αυτό το λάστιχο δεν θα καταφέρει ποτέ να πιάσει την απαιτούμενη θερμοκρασία λειτουργίας κι έτσι δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά πάνω στην δική μας μοτοσικλέτα. Αν είναι μικρότερος, τότε κινδυνεύουμε από υπερθέρμανση του ελαστικού στις μεγάλες ταχύτητες να έχουμε ένα σκάσιμο.

Το δανείστηκα από άλλο Φόρουμ .Έχει σημασία η θερμοκρασία του ελαστικού για τα καλά κρατήματα της μηχανής .Το Anakee κρατάνε επειδή έχει το πυρίτιο και θερμαίνεται γρήγορα το brigestone TW όπως και άλλα ελαστικά θέλουν προθέρμανση ποιο πολλή άλλα όχι ότι δεν κρατάνε !!!

Λοιπόν προσοχή στο δείκτη ταχύτητας (H , V) To Η θερμαίνεται ποιό γρήγορα από το V.-

:wave2: :beer:

costas81
08/03/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
akribws gi auto den apanthsa nwritera file nassos....giati oi gnwmes einai san tis kolotrypides...Oloi exoun apo mia...:lol: :rotflmao:

Emeis edw den milame me apopseis alla me pragmatika diapistwmena gegonota. Kai an kapoios 3erei, den "yperbalh" :winka: an me pianeis...

:wave2:

Απαντώντας στην πολύ τεκμηριωμένη απαντηση σου θα θελα να σου πω οτι οι γνωμες ειναι πολλες οχι επειδη ειναι οπως αυτο που της συγκρηνες αλλα επειδη ο καθενας έχει διαφορετικα κριτηρια και μετρα συγκρισης!
Για να σου απανταμε παει να πει οτι τα εχουμε δοκιμασει και οτι οπως εμεις σεβομαστε την γνωμη σου ετσι πρεπει να σεβαστεις και συ την δικια μας!
Καλυτερο ειναι κατι για σενα επειδη καλυπτει τις δικες σου αναγκες και οχι ολων των άλλων!
Το ιδιο ισχυει ειτε μιλας για αυτοκινητα μηχανες σπιτια γυναικες κλπ!Αν ήταν έτσι οπως τα λετε εσεις θα ειχαμε ολοι το καλυτερο αμαξι την καλυτερη γυναικα το καλυτερο σπιτι!

nassosxlvbros
08/03/2006, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Απαντώντας στην πολύ τεκμηριωμένη απαντηση σου θα θελα να σου πω οτι οι γνωμες ειναι πολλες οχι επειδη ειναι οπως αυτο που της συγκρηνες αλλα επειδη ο καθενας έχει διαφορετικα κριτηρια και μετρα συγκρισης!
Για να σου απανταμε παει να πει οτι τα εχουμε δοκιμασει και οτι οπως εμεις σεβομαστε την γνωμη σου ετσι πρεπει να σεβαστεις και συ την δικια μας!
Καλυτερο ειναι κατι για σενα επειδη καλυπτει τις δικες σου αναγκες και οχι ολων των άλλων!
Το ιδιο ισχυει ειτε μιλας για αυτοκινητα μηχανες σπιτια γυναικες κλπ!Αν ήταν έτσι οπως τα λετε εσεις θα ειχαμε ολοι το καλυτερο αμαξι την καλυτερη γυναικα το καλυτερο σπιτι!


μην το πας "αλλου" αδερφε! Σου μιλαμε για τα συγκεκριμενα λαστιχα (ανακεε),2 αγνωστοι μεταξυ τους που ο ενας τα εβαλε καινουργια (zudi)εγω μεταχειρω...ο ενας με ον οφ της Σουζουκι,εγω με ΤΑ 650 (καμμια σχεση δηλαδη ουτε με γκαζια ουτε με διαστασεις ελαστικων κλπ...)..και σου λεμε: ΠΩΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΓΙΑ ΟΝΟΦ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΤΑ ΑΝΑΚΕΕ ΔΕΝ ΠΑΙ-ΖΟ-ΝΤΑΙ...ουτε τα παιρνουμε για διαφημηση ουτε τιποτα...
κι εχω δοκιμασει ουκ ολιγα ζευγαρια...
Bridgestone Trailwing...
MIchelin Sirac...
Metzeler Turance/sahara...
Pirelli scorpion...
Pirelli MT-21 (ναι,ναι!!)...
e,ma ποσο πιο "λιανα"να το κανω;

θες να ακουσεις; εχει καλως μη στραβωνεις ομως!
:nono: σου λεμε για κατι διασταυρωμενο και απο 100αδες ατομα,και την προσωπικη μας εμπειρια...θες ;οκ.. οχι; οκ παμ 'παρακατ'....:beer:

nassosxlvbros
08/03/2006, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
akribws gi auto den apanthsa nwritera file nassos....giati oi gnwmes einai san tis kolotrypides...Oloi exoun apo mia...:lol: :rotflmao:

Emeis edw den milame me apopseis alla me pragmatika diapistwmena gegonota. Kai an kapoios 3erei, den "yperbalh" :winka: an me pianeis...

Shmera gia mia akomi fora epibabaio8hke h parapanw diapistwsei pou eixame kanei: Ta Anakee, apla DEN PAIZONTAI sth broxh :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Shmera erixne toso nero, kai go pigaina mamiontas sto dromo san na htan stegno ! Sti banta banta, pairnane ta commanda !!! :rotflmao:

Oxi glitsa, giati ekei ola glistran, oxi stegno giati kai ekei panw katw ta idia einai (an kai ta Anakee Yperexoun KAI PALI) alla h TERASTIA diafora einai sto bregmeno....

:wave2:

χεχεχε φιλε μερικοι μαθαινουν by the hard way....it's OK with me...:beer: εδω του δειχνεις το δρομο, οοοχι απο το γκρεμι.....καλα νασαι!

Bil
08/03/2006, 18:51
Δεν θέλω να *@μήσω το πόστ σας αλλά μιας και μιλάτε για λάστιχα, έχει βάλει κανένας σε Strom τα Continental TKC 80 (χωματερά λάστιχα) ;
Εντυπώσεις από αυτά ;

nassosxlvbros
08/03/2006, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Δεν θέλω να *@μήσω το πόστ σας αλλά μιας και μιλάτε για λάστιχα, έχει βάλει κανένας σε Strom τα Continental TKC 80 (χωματερά λάστιχα) ;
Εντυπώσεις από αυτά ;

Τα TKC 80 ειναι σαν τα KAROO..αλλα γενικα τα κοντινεταλ δεν παραπροτιμουνται...δεν ξερω γιατι....παντως μπαινεις χωμα και λυσσας καλα! αλλα με το στρομ; σε χωμα; μπα....για ηρεμη βολτα ναι,αλλα αυστηρα τιποτα περισσοτερο ειναι "ξεβρακωτο" το μηχανακι (ποδιες κλπ) και θα σκορπαει ψυγεια... εχει πιο ασφαλτινο προορισμο απο το ΤΑ...τωρα αν θες σωνει και καλα να ανακαλυψεις το μοτορι σου,θα προτεινα να βαλεις οπως και δηποτε ποδια,πατεντα ψηλο φτερο, και τα Metzeler Karoo που ειναι πιο "ακουστα"αλλα ακριβα,και πας ααανετα χωμα αλλα και στην ασφαλτο πας με 160-170+...τωρα αν τα TKC 80 (που δε νομιζω)ειναι φτηνοτερα μεσα! το πολυ πολυ ναχεις εναλαξιμα και τα ασφαλτινα!!! αρχοντας!!! :wave2::beer: :beer:

Bil
09/03/2006, 10:58
Ευχαριστώ Nasosxlvbros αλλά σαφώς δεν περιμένω το Strom με τα off-road λάστιχα να γίνει KTM απλά να έχω περισσότερη σιγουριά στα χωμάτινα κομμάτια (τα οποία συχνά τιμώ;) )...
Γνωρίζεις τιμές από Karoo ;

nassosxlvbros
09/03/2006, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Ευχαριστώ Nasosxlvbros αλλά σαφώς δεν περιμένω το Strom με τα off-road λάστιχα να γίνει KTM απλά να έχω περισσότερη σιγουριά στα χωμάτινα κομμάτια (τα οποία συχνά τιμώ;) )...
Γνωρίζεις τιμές από Karoo ;

χοντρικα 160 το πισω 120 το μπροστινο

δες τιμες στο www.motoroda.gr και αν πας ολιγον ψαχνοντας μπορει να πετυχεις και φτηνοτερες τιμες...

και ερωτω!αφου τιμας το χωματακι μηηηπως λεω τωρα μηηηπως να ετοιμαζεσαι για κανα πιο ειδικο για χωμα εργαλειο;οχι κανα εξωφρενικο αλλα και DT 200 να βρεις κανεις τη δουλιτσα σου και τη τρελη πλακα μια χαρα!!
ψηνεσαι;
(εγω ψημενος ειμαι,χεχεχε)

:beer:

Mimas
13/09/2007, 08:20
Καλημέρα σε όλους,
ήρθε και μένα η ώρα μου για αλλαγή μετά απο 21000 με τα Metzeler Tourance και φυσικά μετά απο διάβασμα εδώ προβληματίζομαι λίγο για τα ποιά να βάλω.
Είδα χθές στο συνεργείο που πήγα για λαδάκια τα καινούργια της Metzeler τα Tourance EXP, που όπως μου είπε ο μάστορας γίνονται ανάρπαστα για τον λίγο καιρό που βγήκαν.
Έχει κανείς δοκιμάσει ή ακούσει κάτι για τα EXP και τιμή δεν μου είπαν οπότε άν γνωρίζετε....


Thnx
Mimas

costas81
13/09/2007, 12:52
μακρια παντος απο anakee

:wave2:

tthodor
13/09/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
Καλημέρα σε όλους,
ήρθε και μένα η ώρα μου για αλλαγή μετά απο 21000 με τα Metzeler Tourance και φυσικά μετά απο διάβασμα εδώ προβληματίζομαι λίγο για τα ποιά να βάλω.
Είδα χθές στο συνεργείο που πήγα για λαδάκια τα καινούργια της Metzeler τα Tourance EXP, που όπως μου είπε ο μάστορας γίνονται ανάρπαστα για τον λίγο καιρό που βγήκαν.
Έχει κανείς δοκιμάσει ή ακούσει κάτι για τα EXP και τιμή δεν μου είπαν οπότε άν γνωρίζετε....


Thnx
Mimas

Τα έβαλε πρόσφατα γνωστός σε Vara, πήγαν γύρω στα 270...
Δες ένα Review
http://www.superbike.co.uk/news/SuperBike_Metzeler_Tourance_EXP_tyre_news_120635.html

Δες και το λάστιχάκι...

http://www.moto-net.com/images/metzeler-tourance-exp-2007/pneus-02.jpg

Mimas
13/09/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μακρια παντος απο anakee

:wave2:

Γιατί ρε Costas81???

Respect
13/09/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μακρια παντος απο anakee

:wave2: Ναι ρε, γιατί; :confused:

costas81
17/09/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
Γιατί ρε Costas81???

Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ναι ρε, γιατί; :confused:

Οδηγησα φιλου με ενος μηνα anakee και ειναι αλλου για αλλου. Μαλακο λαστιχο μεν και ζεστενεται γρηγορα αλλα δεν στριβει το λαστιχο. Μεσα στην στροφη ενιωθα την μηχανη οτι μια χανει μουτρα μια κωλο! Μου ειπε το παλικαρι οτι το νιωθει το λαστιχο με τις ωρες του. Στα φρενα μια ουρλιαζει σαν τρελο και μια παει τσουληθρα. Σε καμια περιπτωση δεν θα το ξαναβαλει. Παντος σου λεω και εγω που αλλαξαμε μηχανακια δεν το ενιωθα να μου ταιριαζει. Προσπαθησα να το βγαλω διπλωμενο με δευτερα σε μια στροφη λιωμα (που με το δικο μου θα την πηγαινα ολη πλαι) και ενω εφυγε ωραια και γλυκα ξαφνικα ζεσταθηκε και επιασε και μου κανει ενα μαζεμα πολυ ασχημο στο σημειο που ειχα διπλωσει τελειως .

:sick:

painterakis
17/09/2007, 13:36
Δεν εχω διαβασει τα προιγουμενα ποστ (ειναι πολλα και δεν εχω το χρονο) αλλα στη ερωτηση του τοπικ η απαντηση μου οτι τα anakee ειναι αισχος.
Λεω αισχος για ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΑ.Φωραω εδω και 6 μηνες και 10000 χιλιομετρα σχεδον τα anakee και δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημενος.
Τα συμπερασματα μου ειναι τα εξης:
1. οταν ειμαι πλαγιασμενος μεσα στη στροφη αισθανομαι ενα περιεργο χασιμο του πισω ελαστικου,κατι σαν να διπλωνει το προφιλ του ελαστικου,το οποιο ειναι ποιο εντονο οταν ειμαι διπλος (και απο τα 34000 km που εχω γραψει συνολικα,τα περισσοτερα ειμαι διπλος).
2. οταν εχει πολυ ζεστη (και εχει πολυ στη κρητη) στους στριφτερους βουνισιους αλλα και με χαλια πισα δρομους εχω χασει πολλες φορες το εμπρος λαστιχο.τι εννοω;δεν εχω πεσει (μακρια απο μας) αλλα μου δινει την εντυπωση δε κραταει και ανοιγω πολυ τη τροχια μου.
3. στη βροχη,την πολυ βροχη ειναι απεχτα κρατανε σα βεντουζα.τι φουλ γκαζι οταν ξεκινας,τι ανοιγμα του γκαζιου στη στροφη,τι φρεναρισμα,αλλη φαση.Αλλα... υπαρχουν 2 αλλα.
__ α. αν εχει λιγο νερο,π.χ. εχει μια λουριδα νερου στο δρομο τοτε αστα και βραστα,καμια σχεση με το αν εχει πολυ βροχη,και
__ β. δεν βρεχει συχνα στη κρητη.
4. στο χωμα δε μπορω να πω και πολλα πραγματα γιατι
__ α. ειμαι ασχετος με το αθλημα αλλα και
__ β. οταν το πατω,πηγαινω σιγα.Αρα οτι και να πω ... λαθος θα ειναι.
Τα παραπανω τα λεω σε σχεση παντα με τα μαμα brigestoone TW που τα ειχα πανω για 24000 km και δεν ειχα αντιμετωπισει τοσο εντονα τα παραπανω προβληματα.
Εκει που επαθα πλακα ειναι με τα καινουρια brigestoone BW που φοραει ο κολλητος μου με το 1000αρι.Οποτε το περνω μετανιωνω καθε ευρω που εδωσα για τα anakee,αλλη κλαση.

EKEINOS
17/09/2007, 19:16
Τα καινουργια Metzeler ESP