PDA

View Full Version : Καπακι γεννητριας (αριστερα) σε 990 ADV '08



iKTM
12/01/2016, 23:18
350239

Μπορει καποιος να μου πει ποιο εργαλειο χρειαζεται για να αφαιρεθει η βιδα που βλεπετε στην φωτο απο το αριστερο καπακι (δηλ. αυτο της γεννητριας/πηνιων) απο το 990 ADV?
Απορω ΓΙΑΤΙ ενω η ΚΤΜ εχει φροντισει και μεσα στην εργαλειοθηκη της μηχανης εχει ΟΛΑ οσα εργαλεια χρειαστεις για να επισκευασεις το προφανεστερα πανω στην μηχανη (στην αναγκη στην ακρη του δρομου), ΔΕΝ εχει το εν λογω εργαλειο το οποιο ειναι ομως απαραιτητο για να εχεις προσβαση στο αριστερο κομματι της μοτο ???

p@nos
13/01/2016, 06:00
γιατι οπως ειπες δε θα σου χρειαστει ποτε για την ακρη του δρομου ισως? :confused:

toyar
13/01/2016, 06:20
ειδικο εργαλειο το αλλεν;:rolleyes:

iKTM
13/01/2016, 08:28
Δεν ειπα πουθενα "ειδικο" εργαλειο εγω. Ουτε οτι δεν θα χρειαστει στην ακρη του δρομου πιθανως. Η εργαλειοθηκη προσφερεται για ολες τις τιεριπτωσεις, ειτε στον δρομο, ειτε στο γκαραζακι. Ομως ενω εχει προβλεφθει πληρης σειρα, τελικα λειπει αυτο το αλλεν... Και ρωταω οποιον γνωριζει με τι εχουν αφαιρεσει την βιδα αυτη...
Μηπως στο δικο μου κιτ λειπει το συγκεκριμενο... Μηπως υπαρχει μια πατεντα, μηπως ενας αλλος τροπος ...που να γνωριζει καποιος εαν μεινεις στον δρομο να μπορεις να το αφαιρεσεις... και λεω στον δρομο γιατι στην προγραμματισμενη επισκευη μπορεις να πας να το βρεις/δανειστεις/αγορασεις κλπ. Αν και φανταζει ακριβο...(ειναι μεγαλη διασταση, ως προς αυτο ναι ειναι ιδιατερο, ΔΕΝ ειναι μια κοινη αλλεν διασταση που εχει ο καθενας στην αρμαθια με τα αλλεν του στο σπιτι)
Μπορει καποιος που εχει κανει τετοιο ανοιγμα (στο αριστερο μερος) να μου δωσει τα xenon ε.... τα φωτα του?

πυξιδας990
13/01/2016, 08:49
εγω το ειχα αλλαξει με πορτοκαλι παντως....

iKTM
13/01/2016, 09:02
εγω το ειχα αλλαξει με πορτοκαλι παντως....
Συγγνωμη δεν σε καταλαβαινω... μπορεις να μου το εξηγησεις τι εννοεις "το ειχα αλλαξει με πορτοκαλι" ???
Εχει την ιδια τυπου βιδα? αλεν? και εαν το αλαξες με ποιον τροπο (ποιον εργαλειο δηλαδη) το ξεβιδωσες το αρχικο?

p@nos
13/01/2016, 09:04
Δεν ειπα πουθενα "ειδικο" εργαλειο εγω. Ουτε οτι δεν θα χρειαστει στην ακρη του δρομου πιθανως. Η εργαλειοθηκη προσφερεται για ολες τις τιεριπτωσεις, ειτε στον δρομο, ειτε στο γκαραζακι. Ομως ενω εχει προβλεφθει πληρης σειρα, τελικα λειπει αυτο το αλλεν... Και ρωταω οποιον γνωριζει με τι εχουν αφαιρεσει την βιδα αυτη...
Μηπως στο δικο μου κιτ λειπει το συγκεκριμενο... Μηπως υπαρχει μια πατεντα, μηπως ενας αλλος τροπος ...που να γνωριζει καποιος εαν μεινεις στον δρομο να μπορεις να το αφαιρεσεις... και λεω στον δρομο γιατι στην προγραμματισμενη επισκευη μπορεις να πας να το βρεις/δανειστεις/αγορασεις κλπ. Αν και φανταζει ακριβο...(ειναι μεγαλη διασταση, ως προς αυτο ναι ειναι ιδιατερο, ΔΕΝ ειναι μια κοινη αλλεν διασταση που εχει ο καθενας στην αρμαθια με τα αλλεν του στο σπιτι)
Μπορει καποιος που εχει κανει τετοιο ανοιγμα (στο αριστερο μερος) να μου δωσει τα xenon ε.... τα φωτα του?


καλα οτι να ναι...

iKTM
13/01/2016, 09:07
θες να γινεις πιο συγκεκριμενος?

πυξιδας990
13/01/2016, 09:08
ενα αλλεν θελει, και ξεβιδωνει.πορτοκαλι πουλαει η ktm για πιο μουρη.τα εργαλεια που εχει απο τη μανα του ειναι μια χαρα,αν λειπει κατι το συμπληρωνεις.εδω αλλα δεν εχουν καθολου.....

lykourgi
13/01/2016, 09:08
εγω το ειχα αλλαξει με πορτοκαλι παντως....
Ναι, αλλά .................................................................................................... .......... στην άκρη του δρόμου; :lol:







Βρε iktm, πες ότι το άνοιξες το καπάκι. Μετά τι θα κάνεις;

spyro
13/01/2016, 09:32
ένα άλεν τεραστίων διαστάσεων είναι (μου διαφεύγει τώρα το νούμερο) το οποίο δε χρησιμέυει πουθενά άλλου στο μηχανάκι. νομίζω οτι και εσυ στη θέση τους θα συμφωνούσες οτι δεν είναι αντικείμενο που χρειάζεται στο quick tool box

bros400pgm
13/01/2016, 11:13
Εχει δικιο το παλικαρι. Στην εργαλειοθηκη η ΚΤΜ επρεπε να εχει ολα τα εργαλεια που θα χρειαστουν οταν θα ξεμεινεις στον δρομο. Αλλωστε δεν ειναι σπανιο το γεγονος να ξεμενουν. Ακομα δε, ειναι πολυ πιθανο να θελεις να γυρισεις το βολαν για να χρονισεις εκκεντροφορους, στην ακρη του δρομου. Πως θα βγαλεις λοιπον το συγκεκριμενο καπακι; Ή θα πρεπει να λυσεις ολο το πλαινο για να γυρισεις βολαν;

Φιλε, κοιτα μηπως το πολυγωνο που εχει κανει για αυτη την βιδα. Δεν χρειαζεται απαραιτητα αλεν.

sniper
13/01/2016, 11:24
Αλλάζει εν κινήσει ο χρονισμός στα ΚΤΜ και πρέπει να σταματάς να τον φτιάχνεις; :confused:

byron
13/01/2016, 11:30
Αλλάζει εν κινήσει ο χρονισμός στα ΚΤΜ και πρέπει να σταματάς να τον φτιάχνεις; :confused:

Εύκολα, για wild ADV καταστάσεις. Το κάνεις πιο ήπιο, πιο άγριο, μοβόρο κλπ.

Κανονικά θα έπρεπε να έχει και δυναμόκλειδο μέσα το στο quick tool box πάντως. Πως κατεβάζεις μοτέρ στην άκρη του δρόμου πχ...?

πυξιδας990
13/01/2016, 11:34
ρε,το κλειδι για τη μπυρα,φτανει για ολα τα μονταρισματα.....

sapila racing
13/01/2016, 11:35
Μια απλή πατέντα για καποιον που δεν εχει το σωστό allen ειναι να παρει μια βίδα με κεφαλι ιδιας διαστασης και 2 παξιμαδια.
Βιδώνοντας τα δύο παξιμαδια στην βίδα και σφίγγοντας τα μεταξύ τους σαν κοντρα παξιμαδι, εχεις ενα αυτοσχέδιο allen της διαστασης που θέλεις.
Αν η βίδα παίρνει μεγαλη ροπή, ισως υπαρξει πρόβλημα, αλλά λογικά αυτη η ταπα χρονισμού δεν θα εχει θέμα.

OldMan
13/01/2016, 13:19
Αρκεί να ξεβιδωσει από το μεσα παξιμαδι..

sniper
13/01/2016, 13:26
Αρκεί να ξεβιδωσει από το μεσα παξιμαδι..


Αν το κλωτσήσεις, δεν σκορπάει;

OldMan
13/01/2016, 13:34
Αν το κλωτσήσεις, δεν σκορπάει;

Προφανως..
(αλλα δεν νομίζω να παρεχει μποτα κλωτσήματος στα εργαλεία η ΚΤΜ..)

SHOOTER045
13/01/2016, 13:53
Μια απλή πατέντα για καποιον που δεν εχει το σωστό allen ειναι να παρει μια βίδα με κεφαλι ιδιας διαστασης και 2 παξιμαδια.
Βιδώνοντας τα δύο παξιμαδια στην βίδα και σφίγγοντας τα μεταξύ τους σαν κοντρα παξιμαδι, εχεις ενα αυτοσχέδιο allen της διαστασης που θέλεις.
Αν η βίδα παίρνει μεγαλη ροπή, ισως υπαρξει πρόβλημα, αλλά λογικά αυτη η ταπα χρονισμού δεν θα εχει θέμα.
Μήπως με αρσενικό καρυδάκι σαν αυτά που εχουν τα κουτιά για τις ζάντες?

TOMASKTM
13/01/2016, 15:19
14 allen είναι πάντως,πληροφοριακά.

textuadon
13/01/2016, 17:29
Δεν νομίζω να υπάρχει μοτο που στο κιτ των εργαλείων της να εχει τόσο μεγάλο νούμερο αλλεν. Τα εργαλεία του κιτ είναι για περιπτώσεις άμεσης ανάγκης (π.χ. για μια βίδα που χαλάρωσε και ανεμίζει σαν σημαία ο καθρέπτης)και οχι επειδή ακούγονται οι βαλβίδες να κάτσεις στην άκρη του δρομου να τις ρυθμίσεις. ;-)

leo1964
13/01/2016, 18:59
Δεν νομίζω να υπάρχει μοτο που στο κιτ των εργαλείων της να εχει τόσο μεγάλο νούμερο αλλεν. Τα εργαλεία του κιτ είναι για περιπτώσεις άμεσης ανάγκης (π.χ. για μια βίδα που χαλάρωσε και ανεμίζει σαν σημαία ο καθρέπτης)και οχι επειδή ακούγονται οι βαλβίδες να κάτσεις στην άκρη του δρομου να τις ρυθμίσεις. ;-)

:eek:

iKTM
14/01/2016, 12:30
Θελω να ευχαριστησω οσους πραγματικα προσπαθησαν να δωσουν μια βoηθεια και απαντηση στην ερωτηση μου.
Για τους τρόλους δεν σχολιαζω. δεν περιμενα και πολυ καλυτερο επιπεδο απο μια καποια %ψηφια. Γνωστη φαση σε ολα τα .gr φορα.
Σημειωνω μονο την προσπαθεια τους να πουν κατι και να ΜΗΝ βαλουν εστω καποιο :-) στα αστειακια τους.
Οπως θα ειδατε εχω γραψει καμμια 15αρια μηνυματα, αρα ειμαι καινουριος, εδω.
Εχετε εσεις βρει τον τροπο να καλωσοριζετε βρε!

Μενω λοιπον με τα εξης χρησιμα για το ερωτημα μου:
- οτι ειναι Allen 14ΑΡΙ , πραγματι "βαρυ εργαλειακι" για under the seat, παρολ αυτα μπορουσε να ειναι "κολλημενο" πανω στο κλειδι για το ξεβιδωμα του παξιμαδιου του πισω τροχου ενα "κεφαλι" απο αλλεν 14αρι μηκους 50-70mm (πολυ σωστα, ΔΕΝ χρειαζεται ιδιαιτερη δυναμη για ξεσφιγμα της συγκεκριμενης βιδας ετσι κι αλλιως)
- με την ιδεα/πατεντα/λυση αναγκης της βιδας και 2 παξιμαδιων, ξεβιδωνοντας πολυ σωστα απο το μεσα παξιμαδι !!!
- καρυδακι αρσενικο 14αρι ? - δεν τα ξερω τα κουτια απο ζαντες που λες.
- το "πολυγωνο" ή αλλο κλειδι, δοκιμαστηκαν και δεν κανουν με κανενα τροπο

Αξιζει να τονισουμε οτι η ΚΤΜ εχει μεριμνησει να βαζει πολυ πληρη εργαλεια στο 990ADV της (το κυριοτερο: την εχει "σχεδιασει" ετσι!). Λυνεις ΟΛΗ τη μοτο και εχεις προσβαση ΚΑΙ σε εκκεντροφορους/βαλβιδες, μονο με οτι εχει μεσα η πορτοκαλι θηκη κατω απο την σελλα. ΔΕΝ ειναι φτιαγμενο για να σφιγγεις μονο τους καθρεπτες. Ειναι ενα αξιομαχο σετ εργαλειων για να κανεις στην κυριολεξια επισκευη στην ακρη του δρομου, σε μια μηχαναρα που μπορει να σε παει πχ. 17.500χλμ μακρυα προς οποια κατευθυνση επιλεξεις εσυ.
Αυτη η μεριμνα συμβαινει σε μειοψηφια μοτοσυκλετων -δεν ειναι ο κανονας.
2 ελλειψεις που προκαλουν ομως απορια: μια ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΗ (κατα την γνωμη μου) : μπουζοκλειδο ...δεν υπαρχει!!!!!!!! (το 950 ειχε!!!)
και μια, οντως λιγοτερο σημαντικη, το 14αρι allen για προσβαση/ανοιγμα προς την γεννητρια (αριστερο καπακι). Αποριας αξιον, πως σχεδιαστικα η ΚΤΜ δεν εβαλε σε αυτο το καπακι κατι πιο κοινοτυπο οπως μια χοντρη εγκοπη αντι για αλλεν, η οποια θα μπορουσε να ξεβιδωνει με ενα απο τα κλειδια των παξιμαδιων των τροχων ή με ενα χοντρο κατσαβιδι. Εννοειται οτι φευγοντας ταξιδι ολα αυτα μπορεις να τα φροντισεις -ευτυχως ομως ΟΛΑ τα αλλα ειναι εκει!!!

Τωρα ΤΙ στον φουτσο θαθελες να κανεις προς το αριστερο καπακι ... ε αυτο ψαχτε το λιγο.
Εκτος κι αν θελετε να σας βοηθησω σε αυτο.
Στο advrider.com παντως εαν ρωτησετε σας εγγυωμαι οτι δεν θα φροντισουν να σας χλευασουν ή να σας τρολαρουν !

Lioulios
14/01/2016, 12:36
Κωλοπαιδα , αλήτες , μηχανοβιοι.

Πάντως δεν είναι κάτι που θα σου χρειαστεί και ειδικα στην άκρη του δρόμου .
Όταν θα χρειαστεί να λυθεί το συγκεκριμένο , αυτό θα γίνει σε συνεργείο η στο γκαράζ σου αν μπορείς εσύ , κάτω από συνθηκες λησιματος μότο , πιπιλισματος κτλ .
...Όχι βιαστικά σε μια άκρη κάπου κάπως,

iKTM
14/01/2016, 12:40
Κωλοπαιδα
Σε καμμια περιπτωση!

Δεν θα ελεγα ποτε κατι τετοιο για καποιον/-ους που δεν εχω γνωρισει απο κοντα (πρωτα!).
Απλα δεν μπρουσα να αφησω ασχολιαστη καποια συμπεριφορα που ειμαι σιγουρος οτι εχει ενοχλησει και αλλους οταν εχουν βρεθει στην δυσκολη θεση να ζητησουν μια πληροφορια για κατι που τους ταλανιζει.

Μενω στο γεγονος οτι μου δοθηκε απαντηση μεσα απο τις (ακομα και τετραπερατες!) λυσεις και ευχαριστω το φορουμ , εν συνολω, γι αυτο!

Lioulios
14/01/2016, 12:45
Nα σαι καλα και πάντα χαρές να χεις στη ζωή σου

lykourgi
14/01/2016, 13:00
το 14αρι allen για προσβαση/ανοιγμα προς την γεννητρια (αριστερο καπακι). ........................................................
Τωρα ΤΙ στον φουτσο θαθελες να κανεις προς το αριστερο καπακι ... ε αυτο ψαχτε το λιγο.
Εκτος κι αν θελετε να σας βοηθησω σε αυτο.
Ανοίγοντας αυτή την τάπα δεν έχεις πρόσβαση στη γεννήτρια. Ούτε να δεις μέσα δεν μπορείς καλά-καλά.
Για να γίνει αυτό πρέπει να λύσεις όλο το πλαϊνό καπάκι.

Οπότε ναι, θα ήθελα να με βοηθήσεις σχετικά με το τι θα σου χρησίμευε το άνοιγμα αυτής της τάπας, εκτός της ρύθμισης βαλβίδων.
Μπορεί να είναι κάποια ιδιαιτερότητα των KTM που δεν γνωρίζω.

sniper
14/01/2016, 13:03
Ανοίγοντας αυτή την τάπα δεν έχεις πρόσβαση στη γεννήτρια. Ούτε να δεις μέσα δεν μπορείς καλά-καλά.
Για να γίνει αυτό πρέπει να λύσεις όλο το πλαϊνό καπάκι.

Οπότε ναι, θα ήθελα να με βοηθήσεις σχετικά με το τι θα σου χρησίμευε το άνοιγμα αυτής της τάπας, εκτός της ρύθμισης βαλβίδων.
Μπορεί να είναι κάποια ιδιαιτερότητα των KTM που δεν γνωρίζω.

Κι επίσης δεν πιστεύω ότι έχει μέσα στο σετάκι της η ΚΤΜ κλειδί για το βολάν, εκτός βέβαια κι αν κάνω λάθος.

Κανένα τρολάρισμα iKTM, απλά ρωτήσαμε γιατί θες να ανοιξεις στο δρόμο αυτό το καπάκι (που δεν ανοιγει κι απο την εν λογω τάπα).

spyro
14/01/2016, 13:40
Αν δε σου κάνει κόπο μετέφρασε το πρω μήνυμα σου και βάλτο στο advrider

OldMan
14/01/2016, 16:18
Αφου γουσταρετε BMW γιατί παιρνετε ΚΤΜ..???

Mariner
14/01/2016, 17:07
Γιατί ποιος τον ακούει τον Τέρενς μετά.. :p

notakos600
14/01/2016, 18:44
Μπαίνει το τρολ και ρωτάει τρολιές και λέει πως τον τρολάρουν....
Ναι είναι συχνό φαινόμενο σε .gr φόρα.....

textuadon
15/01/2016, 12:30
Σύντροφε iKTM μάλλον εσύ τρολάρεις.