PDA

View Full Version : Ο 888 ξαναχτυπά



ΟΚΤΑΝΙΟ
13/01/2016, 12:48
O 888 ξαναχτυπα :lol:


https://www.facebook.com/nikolas.laoutaris/posts/10208526165016511?comment_id=10208528613997734&reply_comment_id=10208528870644150&ref=notif&notif_t=feed_comment_reply

teogtp
13/01/2016, 13:21
Καλα ουτε εγω τους παω τους βλαμμενους ποδηλατες,αλλα να μην λεμε οτι θελουμε......
Φαινεται καθαρα οτι ποδηλατης ειναι στο ρευμα του και κανει την κινηση να αλλαξει λωριδα μετα την διασταυρωση οπου οι λωριδες απο 2 γινονται 3 και να ερθει δεξια.
Ο νταλικιερης κινειτε ξεκαθαρα σε χωρο μη οριοθετημενο και προσπερνα και απο δεξια .......

taisteal
13/01/2016, 13:23
Καλα ουτε εγω τους παω τους βλαμμενους ποδηλατες,αλλα να μην λεμε οτι θελουμε......
Φαινεται καθαρα οτι ποδηλατης ειναι στο ρευμα του και κανει την κινηση να αλλαξει λωριδα μετα την διασταυρωση οπου οι λωριδες απο 2 γινονται 3 και να ερθει δεξια.
Ο νταλικιερης κινειτε ξεκαθαρα σε χωρο μη οριοθετημενο και προσπερνα και απο δεξια .......

Την περιπτωση ο ποδηλατης να κινειται σε εντελως ακυρο δρομο για ποδηλατο την εξεταζουμε;

sniper
13/01/2016, 13:25
Την περιπτωση ο ποδηλατης να κινειται σε εντελως ακυρο δρομο για ποδηλατο την εξεταζουμε;


Κάθε φορά που τους βλέπουμε να κινούνται στο δρόμο σαν να τους ανήκει και σκεφτόμαστε αν μπορούμε να πάμε φυλακή ή δεν αξίζει τον κόπο.

BLiTzER
13/01/2016, 13:26
Γιεπ. Αν όλα τα οχήματα (στο βίντεο) κινούνται κανονικά σε αυτοκινητόδρομο, τότε φταίει ο νταλικέρης. Αλλά δε νομίζω ότι τα ποδήλατα επιτρέπονται εκεί. Χωρίς να λαμβάνω καν υπόψη την παντελή έλλειψη καθρεπτών και ελέγχου πριν την αλλαγή λωρίδας.

teogtp
13/01/2016, 13:27
Την περιπτωση ο ποδηλατης να κινειται σε εντελως ακυρο δρομο για ποδηλατο την εξεταζουμε;

Εχεις ενα δικιο αλλα κρατω μια επιφυλαξη για τον Ρωσικο ΚΟΚ.
Και λεω.......
Πετυχαινεις εναν τετοιο μπροστα σου.
Τον Χτυπας;
Δεν μπορεις να τον προσπερασεις κανονικα απο αριστερα;
Ο τυπος με την νταλικα νομιζε οτι καβαλουσε το Ζ και εκανε διηθηση......

sniper
13/01/2016, 13:28
Γιεπ. Αν όλα τα οχήματα (στο βίντεο) κινούνται κανονικά σε αυτοκινητόδρομο, τότε φταίει ο νταλικέρης. Αλλά δε νομίζω ότι τα ποδήλατα επιτρέπονται εκεί. Χωρίς να λαμβάνω καν υπόψη την παντελή έλλειψη καθρεπτών και ελέγχου πριν την αλλαγή λωρίδας.


Μα έβγαλε το χέρι δεξιά κι έκοψε το τιμόνι.... ταρίφας στάιλ... :a25:

taisteal
13/01/2016, 13:30
Αν δεν ενδιαφερει τον ιδιο η σωματικη του ακεραιοτητα,θα νοιαξει τον νταλικερη;;
Το θεμα ειναι ποιος χανει στο τελος..

BLiTzER
13/01/2016, 13:31
Ναι, αυτό το βγάζω-το-χέρι-και-αλλάζω-πορεία-αργά-και-χαλαρά-χωρίς-να-ελέγξω-με-την-ελπίδα-να-μην-έρχεται-κάποιος-με-+50-από-πίσω το βλέπω συχνά και από μοτοσυκλετιστές και απορώ.

Από την άλλη, είμαι θερμός υποστηρικτής του Δαρβίνου.

amyroukai
13/01/2016, 13:35
Και λέω και εγώ, κατι έκανε ο Θεόφιλος πάλι...;

ptc
13/01/2016, 13:36
Ναι, αυτό το βγάζω-το-χέρι-και-αλλάζω-πορεία-αργά-και-χαλαρά-χωρίς-να-ελέγξω-με-την-ελπίδα-να-μην-έρχεται-κάποιος-με-+50-από-πίσω το βλέπω συχνά και από μοτοσυκλετιστές και απορώ.

Από την άλλη, είμαι θερμός υποστηρικτής του Δαρβίνου.

Οπως το λες. Αυτα τα πραγματα εχουν ενα μαγικο τροπο να αυτορυθμιζονται...

Pan (dvs)
13/01/2016, 13:44
Αν δεν κανω λαθος,δεν επιτρεπετε να κυκλοφορουνε ποδηλατα χωρις ειδικη συνοδεια, σε δρομους ταχειας κυκλοφοριας και απ οτι βλεπω αυτος ειναι ταχειας.




Περα απο αυτο ,δεν σταματησε κανενα αυτοκινητο η δεν ειδα καλα?

SHOOTER045
13/01/2016, 13:44
Την περιπτωση ο ποδηλατης να κινειται σε εντελως ακυρο δρομο για ποδηλατο την εξεταζουμε;

Νομίζω οτι για να κινούνται σε εθνική οδό (και οχι μόνο) πρέπει να κινούνται με συνοδεία οχήματος το οποίο έχει ηχοφωτεινα σήματα (αλαρμ)κατα την κίνηση και συνοδεύει τους ποδηλάτες.
Μετά όσον αφορά καθεαυτό το βίντεο.
Στην αρχή φαίνεται οτι παει πάνω στην γραμμή του (άκρη δεξιά)
Αλλά ανοίγοντας ο δρόμος στην διασταύρωση συνεχίζει να κινείται ευθεία. Χωρίς να πηγαίνει όσο δεξιά του ορίζει το ρεύμα που θέλει να κινηθεί.
Αν όμως είχε πάει ποιό δεξιά θα τον είχε πάρει απο κάτω.
Έπρεπε να γυρίσουν πίσω να κοιτάξουν αν έρχεται κανείς νομίζω.
Το οτι έβγαλε χέρι δεν σημαίνει οτι στριβω η αλλαζω ρεύμα και κατεύθυνση.
Όπως με το φλας.
Το αναβουμε νωρίτερα για να ενημερώσουμε τους αλλους οδηγούς (χρήστες της οδού)
Οτι έχουμε την πρόθεση να αλλάξουμε ρεύμα, να προσπεράσουμε η κατεύθυνση.
Το φλας δεν σου δίνει προτεραιότητα ,είναι για να ενημερώνει τους άλλους οκ.
Ο νταλικερης δεν ξέρω αν και κατά πόσο παει με το όριο ταχύτητας ,αλλά μάλλον τραβιέται ποιο δεξιά για να αποφύγει την πομπή με τα ποδήλατα και επιστρέφει στο ρεύμα τού.

Stabak
13/01/2016, 13:46
98% ο νταλικιερης ειναι ζαντα απο το μεθυσι....
περι προκαταλειψεων γενικως

taisteal
13/01/2016, 13:47
Νταλικερηδες φονιαδες αλητες

:lol::lol:

H.A.Balafoutre
13/01/2016, 13:52
Έχω την εντύπωση πως οι τύποι πήγαιναν κανονικά και δεξιά και μόλις εμφανίστηκε η έξοδος (και λόγω σχεδιασμού του συγκεκριμένου δρόμου εκεί) φάνηκε πως είναι στη μέση του δρόμου. Πάντως ο πίσω έχει πάντα την ευθύνη. Πρέπει να μπορεί να αξιολογεί την κατάσταση των εμπρός οχημάτων. Έχω την εντύπωση πως εδώ φταίει ο φορτηγατζής. Εδώ όμως, σε αυτή την περίπτωση. Από την άλλη για τους ποδηλάτες απλά εμπιστεύομαι το γεγονός πως οι περισσότεροι θα έχουνε δίπλωμα ώστε η εν γένη συμπεριφορά τους στο δρόμο να είναι η σωστή και πιστεύω πως ως ένα σημείο είναι. Όμως ένα ζευγάρι καθρέπτες είναι ζωτικής σημασίας.

BLiTzER
13/01/2016, 13:57
Φυσικά και δεν έχει ο πίσω την ευθύνη όταν ο μπροστά αλλάζει λωρίδα, λολ. Δεν είναι πίστα.

theofilos888
13/01/2016, 16:11
Φυλακη θα μας στειλουν οι ποδηλατες.......

stefanos
13/01/2016, 16:48
Έχω την εντύπωση πως οι τύποι πήγαιναν κανονικά και δεξιά και μόλις εμφανίστηκε η έξοδος (και λόγω σχεδιασμού του συγκεκριμένου δρόμου εκεί) φάνηκε πως είναι στη μέση του δρόμου. Πάντως ο πίσω έχει πάντα την ευθύνη. Πρέπει να μπορεί να αξιολογεί την κατάσταση των εμπρός οχημάτων. Έχω την εντύπωση πως εδώ φταίει ο φορτηγατζής. Εδώ όμως, σε αυτή την περίπτωση. Από την άλλη για τους ποδηλάτες απλά εμπιστεύομαι το γεγονός πως οι περισσότεροι θα έχουνε δίπλωμα ώστε η εν γένη συμπεριφορά τους στο δρόμο να είναι η σωστή και πιστεύω πως ως ένα σημείο είναι. Όμως ένα ζευγάρι καθρέπτες είναι ζωτικής σημασίας.

+1000.
Οι τύποι είναι δεξιά στη δεξιά λωρίδα.
Το φορτηγό είναι παράνομα στην λωρίδα που στρίβει και τελευταία στιγμή αλλάζει λωρίδα και πάει ευθεία.

MG-KTiNoS
13/01/2016, 17:22
Νομίζω οτι για να κινούνται σε εθνική οδό (και οχι μόνο) πρέπει να κινούνται με συνοδεία οχήματος το οποίο έχει ηχοφωτεινα σήματα (αλαρμ)κατα την κίνηση και συνοδεύει τους ποδηλάτες..

Δεν ξέρω στην Ελλάδα τι παίζει αλλά στας Ευρώπας σε εθνική με ποδήλατο.... ΔΕΝ.
(ούτε με μικρό μηχανάκι κάτω από 150κ .εκ ούτε με τρίκυκλο ούτε με μικρό αμάξι)

Γενικά το θέμα ποδήλατο έξω απο ποδηλατόδρομο είναι... πρόβλημα

virus
13/01/2016, 18:07
κατ εμε φταινε οι ποδηλατες.

καταρχην ποδηλατο σε δημοσιο δρομο νομιζω δεν προβλεπετε απο ΚΟΚ. (αυτο ειναι μια μεγαλη ιστορια ας το αφησουμε)

θελει να παει στην δεξια λωριδα χωρις να γυρισει την κεφαλα του. Ε τι να πω....

εβγαλε χερι. και; ειναι απλα ειδοποιηση στους αλλους οτι θελει να παει δεξια. γυρνα την κεφαλα σου και με ασφαλεια αλαξε λωριδα.

ο νταλικιερης μπορει ναναι παρανομος ομως φρεναρισε. φαινεται απο τον καπνο που εβγαλαν τα λαστιχα του. και βλεπω οτι φρεναρισε πολυ μετα. αυτο για μενα πιστευω οτι η φαση εγινε πολυ γρηγορα και δεν προλαβε να αντιδρασει. και ειναι δυσκολο μια νταλικα να κατεβασει τα χιλιομετρα στο πιτς φυτιλι που εγινε η φαση.

φαουλ οι ποδηλατες.

sapila racing
13/01/2016, 18:25
+1000.
Οι τύποι είναι δεξιά στη δεξιά λωρίδα.
Το φορτηγό είναι παράνομα στην λωρίδα που στρίβει και τελευταία στιγμή αλλάζει λωρίδα και πάει ευθεία.

Ετσι ακριβώς.


κατ εμε φταινε οι ποδηλατες.

καταρχην ποδηλατο σε δημοσιο δρομο νομιζω δεν προβλεπετε απο ΚΟΚ. (αυτο ειναι μια μεγαλη ιστορια ας το αφησουμε)

θελει να παει στην δεξια λωριδα χωρις να γυρισει την κεφαλα του. Ε τι να πω....

εβγαλε χερι. και; ειναι απλα ειδοποιηση στους αλλους οτι θελει να παει δεξια. γυρνα την κεφαλα σου και με ασφαλεια αλαξε λωριδα.

ο νταλικιερης μπορει ναναι παρανομος ομως φρεναρισε. φαινεται απο τον καπνο που εβγαλαν τα λαστιχα του. και βλεπω οτι φρεναρισε πολυ μετα. αυτο για μενα πιστευω οτι η φαση εγινε πολυ γρηγορα και δεν προλαβε να αντιδρασει. και ειναι δυσκολο μια νταλικα να κατεβασει τα χιλιομετρα στο πιτς φυτιλι που εγινε η φαση.

φαουλ οι ποδηλατες.

O νταλικέρης ηταν στην λωρίδα που στρίβει δεξιά υποχρεωτικά αλλά τελικά πήγε ευθεία.

Το αν ειναι εξυπνο ή και επιτρεπτό να κινούνται ποδήλατα σε τέτοιο δρόμο είναι βέβαια θέμα.

Ομως ο νταλικέρης φταίει για το ατύχημα 100%.

stefanos
13/01/2016, 18:33
Το αν ειναι εξυπνο ή και επιτρεπτό να κινούνται ποδήλατα σε τέτοιο δρόμο είναι βέβαια θέμα.



Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να κάνουν ποδήλατο σε τέτοιους δρόμους με πολλές λωρίδες κυκλοφορίας
παρά σε επαρχιακή με μιά λωρίδα ανά κατεύθυνση.

lykourgi
13/01/2016, 18:53
Συμφωνώ με stefano και sapila.

Η ευθύνη για την επαφή ανήκει αποκλειστικά στον νταλικιέρη.
Από τη στιγμή που βρίσκεται στη λωρίδα εξόδου πρέπει να παραχωρήσει προτεραιότητα στο ποδήλατο, προκειμένου να ξαναμπεί στον δρόμο.
Ασε που δεν ξέρω αν μπορεί να ξαναμπεί ή να συνεχίσει υποχρεωτικά για "έξω".

Road Pirat
13/01/2016, 18:55
Οι ποδηλάτες είναι στην δεξιά λωρίδα με πρόθεση να πάνε λογικά στην ΛΕΑ. Ο νταλικέρης έρχεται από την διαγράμμιση τύπου ζέβρας άρα ή καταλάθως πήγαινε για την έξοδο ή πήγε να τούς περάσει από δεξιά. Για μένα φταίει ο νταλικέρης, δεν έπρεπε να τους πέραση από εκεί. Αλλά υπάρχει και ένα άλλο θέμα, τι δουλεία είχαν τα ποδήλατα σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας με κατώτατα όρια ταχύτητας ?

SHOOTER045
13/01/2016, 18:59
Μπορεί ο νταλικερης να πήγαινε κανονικά ατο ρεύμα τού αλλά αντιλαμβανόμενος τους ποδηλάτες να μην μπορούσε να προσπεράσει απο αριστερά (δεν έχουμε οπτική προς τα πίσω) και έκανε αυτόν τον ελιγμό (κακώς) η όντως να αντιλήφθηκε την σωστή πορεία του τελευταί στιγμή

amyroukai
13/01/2016, 19:02
Οι ποδηλάτες είναι στην δεξιά λωρίδα με πρόθεση να πάνε λογικά στην ΛΕΑ. Ο νταλικέρης έρχεται από την διαγράμμιση τύπου ζέβρας άρα ή καταλάθως πήγαινε για την έξοδο ή πήγε να τούς περάσει από δεξιά. Για μένα φταίει ο νταλικέρης, δεν έπρεπε να τους πέραση από εκεί. Αλλά υπάρχει και ένα άλλο θέμα, τι δουλεία είχαν τα ποδήλατα σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας με κατώτατα όρια ταχύτητας ?

Είσαι εγκάθετος, αντιοικολόγος, δοσίλογος της αυτοκινητοβιομηχανίας και δεν σέβεσαι τους ανθρώπους που δηλαδή αν είχαν πάρει το αυτοκίνητο ξέρεις τι ουρά θα γινόταν στο δρόμο ρε τύπε, κοίτα τον τώρα, δηλαδή φόρους δεν μπλερώνουν και αυτοί όπως και εσύ και άρα δικαιούνται να είναι σε όποιο δρόμο γουλάρουν και αμαλάχει ο ΚΟΚ λέει για 50χαω ελάχιστη ταχύτητα και το κουρσάκι τύπε μου για πλάκα τα έχει γιατί είναι κάρμπον και με ντεραγιέ σιμάνο και μεσαία τριβή σταπιάνο και πιο ακριβό από το χρέπι σου ΄μα θες να ξέρεις... :bawl:

byron
13/01/2016, 19:13
Ετσι ακριβώς.



O νταλικέρης ηταν στην λωρίδα που στρίβει δεξιά υποχρεωτικά αλλά τελικά πήγε ευθεία.

Το αν ειναι εξυπνο ή και επιτρεπτό να κινούνται ποδήλατα σε τέτοιο δρόμο είναι βέβαια θέμα.

Ομως ο νταλικέρης φταίει για το ατύχημα 100%.

+990

To αν έπρεπε ή δεν έπρεπε να είναι εκεί, είναι δουλειά της τροχαίας. ΔΕΝ δημιουργεί συνυπευθυνότητα όμως.

Διαφορετικά, όπου δούμε πεζό εκτός διάβασης περνάμε από πάνω, ή περνάμε ένα κόκκινο και είναι συνυπεύθυνος και ο άλλος γιατί αν δεν ήταν εκεί, δεν θα γινόταν ατύχημα.
Μην λέμε οτι θέλουμε παίδες.

stefanos
13/01/2016, 19:38
Πάντως η Αγία Πετρούπολη δεν τους προστάτεψε.....................:look:

cityfly
13/01/2016, 19:44
Αν δεν κανω λαθος,δεν επιτρεπετε να κυκλοφορουνε ποδηλατα χωρις ειδικη συνοδεια, σε δρομους ταχειας κυκλοφοριας και απ οτι βλεπω αυτος ειναι ταχειας.




Περα απο αυτο ,δεν σταματησε κανενα αυτοκινητο η δεν ειδα καλα?

δεν μοιάζει με ταχείας, μοιάζει με αυτοκινητόδρομο, ακόμα χειρότερα δηλαδή

από την άλλη το φορτηγό έρχεται από σημείο που ουσιαστικά δεν υπάρχει λωρίδα, οι ποδηλάτες ήταν ήδη στη δεξιά λωρίδα και φαίνεται να ήθελαν να μπούνε ακόμα πιο δεξιά μετά το κομμάτι αυτό.
Για μένα, ανεξαρτήτως του να επιτρεπόταν ή όχι να είναι εκεί έπρεπε να είναι όσο πιο δεξιά στο οδόστρωμα μπορούσαν.
Τώρα το γιατί το φορτηγό χώθηκε από εκεί δεν προκύπτει από το βίντεο.

skylaros
13/01/2016, 19:44
Υπάρχει ευθύνη από τους ποδηλάτες γιατί είναι σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας που ίσως να είναι και Εθνική οδός. Ο νταλικέρης όμως φταίει, οι τριγωνικές διαγραμμίσεις σημαίνουν "τοίχο" απαγορεύεται από τον ΚΟΚ να τις ακουμπάς και ο τύπος εδώ περνάει από πάνω τους. Αν σταμάτησε ή όχι δε μπορώ να το δω μετά, αν δε σταμάτησε εκτός από μ@λάκας είναι και κουφάλα. Ένα θέμα με την κίνηση των ποδηλατών το έχω για πολλούς λόγους αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση φταίνε μόνο για το ότι βρέθηκαν εκεί.

giannis21
13/01/2016, 19:46
ο φορτηγατζης φταιει για το ατυχημα.Αλλα για τη σωματικη τους ακαιρεοτητα ειναι απο μονοι τους υπευθηνοι.Θα επρεπε να ειναι καλυτερα προετοιμασμενοι και σε εγρηγορση εφοσον αποφασισαν να οδηγησουν σε τετοιο δρομο.

amyroukai
13/01/2016, 20:03
Το βασικό είναι ότι ποδήλατα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας απαγορεύονται. Τώρα ειδικώς και γενικώς όταν είσαι "χύμα" σε έναν δρόμο που ο τυπικός χρήστης θα κυκλοφορεί με +100χαω από την δική σου ταχύτητα, σε τρώει να μην γυρίσεις ποτέ σπίτι σου. Δεν έχουν γίνει λίγα και στην δική μας ΕΟ αλλά τα τουρ-ντε-φρανς μοδόπληκτα είναι ακόμα εκεί.


Στη συγκεκριμένη φάση νομίζω ότι ο φορτηγατζής πήγαινε ας πούμε "παράλογα" γρήγορα για το σημείο, με την ταχύτητα αυτή δεν υπάρχει περίπτωση να ήθελε να βγει από τον αυτοκινητόδρομο, μάλλον τους είδε τελευταία στιγμή και πήγε να περάσει από δεξιά αλλά δεν πρόλαβε πριν κάνει τον ελιγμό του ο ποδηλάτης.

Billymuse
13/01/2016, 21:44
Νταλικέρης μεγάλος χάρος-μαλάκας-μπεκρής και όλα τα πιθανά επίθετα...
Ποδηλάτες μεγάλοι μαλάκες με άγνοια κινδύνου πρωτον γιατί οδηγάνε εκει που οδηγάνε και δευτερον που βάλανε τον leader να στρίβει
χωρίς καν να γυρνάει το κεφάλι και οι άλλοι απο πίσω να τον ακολουθούν στα τυφλά..

nikolis!
13/01/2016, 22:04
Δηλαδή αν οδηγούσαν μηχανάκι τα παιδιά θα είχε διαφορά?

Η ουσία του βίντεο είναι η παράνομη προσπέραση με μεγάλη διαφορά ταχύτητας από δεξια, πράγμα εξίσου επικίνδυνο ανεξαρτήτως οχήματος που οδηγεί κανείς. Εδώ ήταν με νταλίκα, λεπτομέρειες να μου πεις...

Γραφικότατο το σχόλιο πάνω από το βιντεο περί ποδηλατικών κινητρων. Προφανώς ο τύπος δεν γνωρίζει ότι τα ποδήλατα και ο εξολπισμός που βλέπει κοστίζουν όσο το αμαξι και το τροχοσπιτό του μαζι.

amyroukai
13/01/2016, 22:22
γνωρίζει μάλλον ότι το iq των εν λόγω ποδηλατών είναι αντίστροφα ανάλογο της τιμής των ποδηλάτων τους.

nikolis!
13/01/2016, 22:32
γνωρίζει μάλλον ότι το iq των εν λόγω ποδηλατών είναι αντίστροφα ανάλογο της τιμής των ποδηλάτων τους.

Άρα όποτε βλέπουμε οδηγό(ανεξαρτήτου οχήματος) με χαμηλό IQ τον πατάμε. Got it.

Stabak
13/01/2016, 22:37
Πιθανολογώ πως στην Ρωσία, λόγω έκτασης, η τύπου εθνικη οδος να ειναι και η μόνη οδικη συνδεση περιοχών δίχως να υπάρχει εναλλακτική παράπλευρων δρόμων. Ισως μονο χωματοδρομοι να υπάρχουν. Ισως οι ποδηλάτες να χρησιμοποίησαν το τμημα αυτό αναγκαστικά δλδ όπως θα κανε ενα καρο ή μια μπουλντόζα. Στα πλαίσια της αυτοπροστασίας επραξαν κακως μιας και οι οδηγοι στις συγκεκριμενες περιοχές δεν καταλαβαινουν χριστό....

κατα τα αλλα η αλληλεγγυη του δικυκλου ειναι κατι το φοβερο :moutza:

amyroukai
13/01/2016, 23:20
Άρα όποτε βλέπουμε οδηγό(ανεξαρτήτου οχήματος) με χαμηλό IQ τον πατάμε. Got it.

ενυδρείο;

spyrakos35
14/01/2016, 04:54
εγώ στο συγκεκριμένο συμβάν είμαι με τους ποδηλάτες....
δεν τους γουστάρω όταν τους βλέπω στο δρόμο, αλλά εδώ η μαλακία είναι του νταλικιέρη

σαπίλας
βύρωνας
στέφανος
γιάννης 21
(+ όσοι ξεχνάω)

+1300

:beer:

BLiTzER
14/01/2016, 09:27
Δε νομίζω ότι υποστήριξε κανείς ότι ο νταλικέρης είναι νόμιμος. Δεν είναι. Αλλά οι καθυστερημένοι άλλαξαν λωρίδα χωρίς να ελέγξουν, επειδή έβγαλαν χέρι. Σαν μοτοσυκλετιστές, θα έπρεπε να καταλάβετε ότι το θέμα δεν είναι ποιος θα δικαιωνόταν σύμφωνα με τον ΚΟΚ, αλλά ποιος είναι πιο ηλίθιος και θα μπορούσε να γλυτώσει τη ζωούλα του με μια απλή κίνηση, το οποίο είναι προφανές.

byron
14/01/2016, 09:57
Δε νομίζω ότι υποστήριξε κανείς ότι ο νταλικέρης είναι νόμιμος. Δεν είναι. Αλλά οι καθυστερημένοι άλλαξαν λωρίδα χωρίς να ελέγξουν, επειδή έβγαλαν χέρι. Σαν μοτοσυκλετιστές, θα έπρεπε να καταλάβετε ότι το θέμα δεν είναι ποιος θα δικαιωνόταν σύμφωνα με τον ΚΟΚ, αλλά ποιος είναι πιο ηλίθιος και θα μπορούσε να γλυτώσει τη ζωούλα του με μια απλή κίνηση, το οποίο είναι προφανές.

Ρε ΄σεις...σαν τους γέρους του muppet show κάνετε...
Αίντε και κοίταγαν προς τα πίσω (που δεν είναι και το πιο εύκολο με το ποδήλατο), και έβλεπαν με μεγάλα γράμματα to KAMA3 να τους έρχεται με τον πίτα κατα πάσα πιθανότητα οδηγό...
Τι θα έκαναν? Πιο γρήγορα πετάλι?

Προσέξτε και λίγο με την αφ' υψηλού κριτική (και δεν μιλάω για τον blitz). Είναι ηλίθιοι, μαλάκες, πάνε γυρεύοντας και άλλα όμορφα που πετάτε, δεν διαφέρουν και πολύ απ΄τα σχόλια που κάνουν οι υπόλοιποι χρήστες της ΕΟ όταν περνάμε με 200+ ανάμεσα.

My 2 cents...

GFawkes
14/01/2016, 10:03
Aναμεσα σε φορτηγατζηδες και ποδηλατες για το ποιος φταιει θα ελεγα....











οι μπατσοι!
:D

BLiTzER
14/01/2016, 10:14
Κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου γιατί έχω σιχαθεί τους Έλληνες ποδηλάτες (εκεί μπορεί να είναι πιο σωστοί :p).

Θα έμεναν στη λωρίδα τους αντί να ελιχθούν προς τα δεξιά. Δε σου'χει τύχει ποτέ να γυρίσεις κεφάλι και στο επόμενο δευτερόλεπτο να σε περάσει μοτοσυκλέτα ξυστά με +50; Εμένα μου'χει τύχει. Έμεινα στη θέση μου, αντί να χεστώ και να πέσω πάνω του. Αν έκανα κίνηση, θα γινόμασταν σμπαράλια. Θα έφταιγε; Ναι. Θα έφταιγα; Ίσως. Θα μπορούσα να το αποφύγω, όπως και έκανα, κάνοντας απλά το σωστό και, κυρίως (γάμησέ τον τον ΚΟΚ, εδώ μιλάμε για τη ζωή μας), συνετό; Ναι.

Ας ξεκινήσουμε με το γεγονός ότι τα ποδήλατα και τα αργά οχήματα απαγορεύονται σε τέτοιους δρόμους γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο.

2ον δεν έχουμε ιδέα τι έγινε με τον νταλικέρη πίσω, αφού δεν έχουμε εικόνα. Η μια εκδοχή είναι να πρόκειται για μαλάκα, γκαζοφονιά, πιωμένο, οτιδήποτε. Μια άλλη εκδοχή είναι να πήγαινε κανονικά στη λωρίδα του (ας πούμε με 80 χλμ/ώρα) και ξαφνικά να είδε 3 μαλάκες μπροστά του με 20 χλμ/ώρα. Ε το έκοψε δεξιά, πάνω από τη διαγράμμιση, για να μην κάνει τους ίδιους διαγράμμιση. Δεν ξέρουμε τι συνέβη.

Αλλά ό,τι και να συνέβη, ακόμα κι αν ο νταλικέρης φταίει 100%, οι ποδηλάτες θα έπρεπε να προσέχουν 4 φορές παραπάνω. Αλλιώς συμβαίνουν αυτά. Δεν κινούνται όλοι στον δημόσιο δρόμο νόμιμα ή όπως θέλουμε εμείς. Σκοπός μας είναι να προλαμβάνουμε το απρόβλεπτο.

amyroukai
14/01/2016, 10:15
My 2 cents...

Γιατί, όποιος πάει με +200 στην κίνηση, δεν ξέρει ότι ανά πάσα ώρα γίνεται ήχος και φως; Παίρνει το ρίσκο του.

byron
14/01/2016, 10:25
Γιατί, όποιος πάει με +200 στην κίνηση, δεν ξέρει ότι ανά πάσα ώρα γίνεται ήχος και φως; Παίρνει το ρίσκο του.

Δεν μίλησα για κίνηση, μίλησα για ΕΟ. Και προφανώς παίρνουμε τα ρίσκα μας. Το πως μας βλέπουν και μας κρίνουν οι άλλοι μιλάω, και την ευκολία με την οποία πηδάμε πλευρά.

Εύκολα σου βρίσκω 100 thread εδώ μέσα, για το δικαίωμα να κάνουμε οτι μαλακία μας έρθει. Να κουνάμε τον ΚΟΚ όταν το κάνουν άλλοι, είναι ολίγον αστείο.

BLiTzER
14/01/2016, 10:31
Δε διαφωνώ. Ποτέ δεν ήμουν απόλυτος με τον ΚΟΚ εγώ προσωπικά. Αν κάποιος πηγαίνει με 200+, πάλι θα δώσω ευθύνη σε αυτόν που αλλάζει πορεία μπροστά του. Αυτό δε μειώνει στο ελάχιστο την ευθύνη του πρώτου να προσέχει τριπλά για τη ζωή του (κι όχι για την κλήση).

Coyote.V
14/01/2016, 10:39
Μα έβγαλε το χέρι δεξιά κι έκοψε το τιμόνι.... ταρίφας στάιλ... :a25:

Ακριβώς.... χωρίς να δει τι γίνεται πίσω του, Σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας, όπου σε τέτοιους δρόμους απαγορεύονται ακόμα και τα 50άρια.... 'Ελεος ! Τους συμπαθώ τους ποδηλάτες αλλά δεν μπορούν να κινούνται οπουδήποτε εκ των πραγμάτων.
Πχ στην Αττική οδό και εθνική κάτω από 125cc δεν σε αφήνουν να μπεις (αν σε πάρουν χαμπάρι)

spyrakos35
14/01/2016, 10:43
Ρε παιδια......

Στο συγκεκριμενο σημειο ΔΕΝ θα επρεπε να ερθει ΚΑΝΕΙΣ απο δεξια.....

Και που εβγαλε χερι, πολυ ηταν....

teogtp
14/01/2016, 10:45
Ρε παιδια......

Στο συγκεκριμενο σημειο ΔΕΝ θα επρεπε να ερθει ΚΑΝΕΙΣ απο δεξια.....

Και που εβγαλε χερι, πολυ ηταν....

Φωνη βοωντος εν το καραβι........

BLiTzER
14/01/2016, 10:49
Ρε παιδια......

Στο συγκεκριμενο σημειο ΔΕΝ θα επρεπε να ερθει ΚΑΝΕΙΣ απο δεξια.....

Και που εβγαλε χερι, πολυ ηταν....

Αλήθεια; Έτσι λειτουργείς εσύ; Κάνεις πράγματα χωρίς να ελέγξεις επειδή "δε θα έπρεπε"; Famous last words.

byron
14/01/2016, 10:51
Δε διαφωνώ. Ποτέ δεν ήμουν απόλυτος με τον ΚΟΚ εγώ προσωπικά. Αν κάποιος πηγαίνει με 200+, πάλι θα δώσω ευθύνη σε αυτόν που αλλάζει πορεία μπροστά του. Αυτό δε μειώνει στο ελάχιστο την ευθύνη του πρώτου να προσέχει τριπλά για τη ζωή του (κι όχι για την κλήση).

Για βγάλε άκρη...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=78612
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=101756

και ένα καλο

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137359

sniper
14/01/2016, 10:52
Ρε παιδια......

Στο συγκεκριμενο σημειο ΔΕΝ θα επρεπε να ερθει ΚΑΝΕΙΣ απο δεξια.....

Και που εβγαλε χερι, πολυ ηταν....


Το στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα είναι σοφό, κι επειδή η ζωή δεν δίνει δεύτερες ευκαιρίες εύκολα, ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει.

Coyote.V
14/01/2016, 10:57
Αν προσέξατε είναι σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας ... κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχουν καν ποδήλατα εκεί !

stefanos
14/01/2016, 11:01
Αν προσέξατε είναι σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας ... κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχουν καν ποδήλατα εκεί !

Αυτό προκύπτει απο τον Ρώσικο Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας ή είναι αποτέλεσμα του οτι η Ελλάς είναι ο ομφαλός της Γης και τα πάντα περιστρέφονται γύρω απο αυτή?

Bladerunner
14/01/2016, 11:02
Νομίζω πως ολόκληρο το βίντεο είναι καλύτερο για τα όποια συμπεράσματα... (https://www.youtube.com/watch?v=LpMK-sPE6Ps)

Κινούνται στο άκρο δεξιά του δρόμου και ανοίγονται αριστερά μόνο όταν η δεξιά λωρίδα είναι για την έξοδο. Κατόπιν, ξαναμπαίνουν άκρη δεξιά.

Εκεί που έγινε το ατύχημα ήταν ευθεία. Ο νταλικιέρης μια χαρά τους είχε δει. Ή προσπάθησε να περάσει από δεξιά -καραπαράνομα- και δεν πρόλαβε, ή ήθελε να βγει στην έξοδο και το μετάνιωσε. Το 1ο σενάριο μου φαίνεται το πιο πιθανό λόγω της ταχύτητας του φορτηγού.
Το αν έπρεπε να είναι εκεί τα ποδήλατα, δεν γνωρίζω τον ρωσικό ΚΟΚ. Εικάζω, όπως έγραψε κι ο Stabak παραπάνω, ότι λόγω μορφολογίας να είναι οι μοναδικοί δρόμοι που συνδέουν πόλεις-χωριά μεταξύ τους.

Edit: Αντιγράφω από τα σχόλια:

"As you see blue information sheets on the road, this is not a highway. Highways have green sheets. So it is allowed to ride on the right edge of the road, or on the "road shoulder". So they did at the moment of crash. The truck driver appeared on the "road shoulder", where he may not drive.Regarding what they are saying. The driver of the truck comes and argues who is right and who is wrong. Then one calls emergency."

BLiTzER
14/01/2016, 11:02
Για βγάλε άκρη...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=78612
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=101756

και ένα καλο

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137359

Το ότι οι απόψεις διίστανται, σε ένα φόρουμ με 500 ενεργά, κάθε λογής άτομα, είναι επόμενο. Κάποιοι αγοράζουν μοτοσυκλέτες για τουρισμό και κάποιοι για οδηγική ευχαρίστηση.

Οι δικές μου απόψεις επί του θέματος παραμένουν σταθερές (και, συχνά, "αιρετικές") όλα αυτά τα χρόνια πάντως :p

Coyote.V
14/01/2016, 11:07
Αυτό προκύπτει απο τον Ρώσικο Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας ή είναι αποτέλεσμα του οτι η Ελλάς είναι ο ομφαλός της Γης και τα πάντα περιστρέφονται γύρω απο αυτή?

.... Οκ, δηλαδή στην Ρωσία επιτρέπονται;

Πολύ θα γούσταρα μια έρευνα πάνω σε αυτό το θέμα. Συνήθως σε όλη την Ευρώπη τα ποδήλατα απαγορεύονται εκτός ποδηλατόδρομου που υπάρχει. Και αυτό για να δούμε πόσο πίσω είμαστε. Εσύ τι πιστεύεις ότι επιτρέπονται ;

bros400pgm
14/01/2016, 11:20
O τυπος εχει βογγηξει εκει χαμω και θα βογγαει για ακομα ενα μηνα... και ας μην εφταιγε :lol:

spyrakos35
14/01/2016, 11:47
Αλήθεια; Έτσι λειτουργείς εσύ; Κάνεις πράγματα χωρίς να ελέγξεις επειδή "δε θα έπρεπε"; Famous last words.

Δεν εξεταζουμε τι θα εκανα εγω
Εξεταζουμε μια περιπτωση οχηματος που κινειται σωστα (ποδηλατο) και ενος που κινειται .... (βαλε εσυ την λεξη)

Το αν καλως ή οχι το ποδηλατο ηταν εκει, ειναι αλλο θεμα και δεν πρεπει να μας απασχολει.... Για τη δικη σου ευκολια, βαλε στη θεση του παπι

BLiTzER
14/01/2016, 11:50
Το πρώτο μου ποστ εδώ ήταν αυτό:


Γιεπ. Αν όλα τα οχήματα (στο βίντεο) κινούνται κανονικά σε αυτοκινητόδρομο, τότε φταίει ο νταλικέρης. Αλλά δε νομίζω ότι τα ποδήλατα επιτρέπονται εκεί. Χωρίς να λαμβάνω καν υπόψη την παντελή έλλειψη καθρεπτών και ελέγχου πριν την αλλαγή λωρίδας.

Αλλά επειδή εδώ είμαστε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ, θα ήθελα να βοηθήσω έστω και έναν εδώ μέσα να σκέφτεται με βάση το αν θα ζήσει στην επόμενη κίνησή του κι όχι αν θα είναι νόμιμος βάσει ΚΟΚ.

Road Pirat
14/01/2016, 12:24
Είσαι εγκάθετος, αντιοικολόγος, δοσίλογος της αυτοκινητοβιομηχανίας και δεν σέβεσαι τους ανθρώπους που δηλαδή αν είχαν πάρει το αυτοκίνητο ξέρεις τι ουρά θα γινόταν στο δρόμο ρε τύπε, κοίτα τον τώρα, δηλαδή φόρους δεν μπλερώνουν και αυτοί όπως και εσύ και άρα δικαιούνται να είναι σε όποιο δρόμο γουλάρουν και αμαλάχει ο ΚΟΚ λέει για 50χαω ελάχιστη ταχύτητα και το κουρσάκι τύπε μου για πλάκα τα έχει γιατί είναι κάρμπον και με ντεραγιέ σιμάνο και μεσαία τριβή σταπιάνο και πιο ακριβό από το χρέπι σου ΄μα θες να ξέρεις... :bawl:

:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::beer:

Εγώ πάντως δεν μπορώ να τους καταλάβω, έχω να οδηγήσω ποδήλατο τρία τέσσερα χρόνια αλλά πάντα πήγαινα σε γειτονιές. Το μηχανάκι μου είναι 125 cc με τελική 120 χλμ/ωρ. με δεύτερο άτομο κάτω από 100 σε δρόμο όπως η Συγγρού πχ. όταν περνάνε από δίπλα μου δεν νιώθω άνετα και κοιτάω συνέχεια καθρέφτες. Η διαφορά ταχύτητας είναι +20-40 χλ/ωρ, αυτοί με + 100 νοιώθουν άνετα ?

Billymuse
14/01/2016, 13:15
Παιδες είναι απλό κανείς νοήμων μόνιμος κάτοικος Ρωσίας, δεν θα έπρεπε να οδηγούσεποδήλατο όχι μονο σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας αλλα ούτε έξω απο το σπίτι του (ναι ξέρω μαλακία) αλλα πρέπει να υπάρχουν γυρω στα 2021312312 βιντεο με ατυχήματα που σηκώνουν στο youtube και πραγματικά δε ξέρεις απο που θα σε βρει στη συγκεκριμένη χώρα.

BLiTzER
14/01/2016, 13:22
Παιδες είναι απλό κανείς νοήμων μόνιμος κάτοικος Ρωσίας, δεν θα έπρεπε να οδηγούσεποδήλατο όχι μονο σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας αλλα ούτε έξω απο το σπίτι του (ναι ξέρω μαλακία) αλλα πρέπει να υπάρχουν γυρω στα 2021312312 βιντεο με ατυχήματα που σηκώνουν στο youtube και πραγματικά δε ξέρεις απο που θα σε βρει στη συγκεκριμένη χώρα.

https://www.youtube.com/watch?v=ysJ-1wPoL08

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

pipe_smoker
14/01/2016, 13:23
Αλλά επειδή εδώ είμαστε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ, θα ήθελα να βοηθήσω έστω και έναν εδώ μέσα να σκέφτεται με βάση το αν θα ζήσει στην επόμενη κίνησή του κι όχι αν θα είναι νόμιμος βάσει ΚΟΚ.

Αυτό ακριβώς και τίποτ'άλλο.

Αν κάποιος είδε το βίντεο και το χάρηκε η ψυχούλα του, οκ σαφώς και έχει πρόβλημα και πρέπει να κοιταχτεί.
Δε μιλάμε για κάτι τέτοιο.

Προσωπικά ο βασικότερος λόγος που έχω πρόβλημα με τους ποδηλάτες είναι γιατί με την παρουσία τους στο δρόμο αυξάνεται τρομερά το ενδεχόμενο να καταλήξουν αυτοί στο χώμα κι εγώ στη φυλακή. Όταν είμαι με αυτοκίνητο. Όταν είμαι με μηχανή υπάρχουν κι άλλες παραλλαγές.

Όχι γιατί θα με καθυστερήσουν (εκτός και μιλάμε για τα τσούρμα που βγαίνουν και κλείνουν όλο το δρόμο).

Από κει και πέρα τα έχουμε χιλιοπεί.

Αν μια πέτρα (όσο ένοχη και να είναι, όσο μεθυσμένη και να είναι, όσο κουλάδι και να είναι, όσο γτπκ και να είναι), συγκρουστεί με ένα αυγό, θα την πληρώσει το αυγό (κι ας είναι αθώο, ξεμέθυστο, χεράτο).

Billymuse
14/01/2016, 13:24
https://www.youtube.com/watch?v=ysJ-1wPoL08

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Eκει θα βγει το GTA6 με ρεαλιστικά πλάνα όχι animation

pipe_smoker
14/01/2016, 13:26
https://www.youtube.com/watch?v=ysJ-1wPoL08

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τώρα γιατί γίνεσαι κακός?

Γράφει 2013 το βίντεο.
Έχουν αλλάξει τα πράγματα πλέον:lol:

stefanos
14/01/2016, 17:12
Το στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα είναι σοφό, κι επειδή η ζωή δεν δίνει δεύτερες ευκαιρίες εύκολα, ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει.

Σαν να ακούω τον πατέρα μου:lol:
Κυκλοφορείς με μοτοσυκλέτα είπαμε?

H.A.Balafoutre
14/01/2016, 18:24
Άαααααα, γύρισε ο νταλικέρης....μπράβο του ρε...

Πάντως ρε παιδιά...κι αυτό το πράγμα βάζω το κεφάλι μπροστά σε δρόμους όπου όλοι πάνε πιο γρήγορα κι ευελπιστώ πως δε θα γίνει κάτι, είναι απίστευτο...με τίποτα δε θέλω να κάνω ποδήλατο σε τέτοιες συνθήκες, αποφεύγω το δρόμο όσο και όπου μπορώ και πάω από το πεζοδρόμιο....δεν είναι το ίδιο να είναι μια μηχανή χωρίς καθρέπτες...η μηχανή παει πιο γρήγορα από τα υπόλοιπα οχήματα....το ποδήλατο όμως....

sniper
14/01/2016, 18:48
Σαν να ακούω τον πατέρα μου:lol:
Κυκλοφορείς με μοτοσυκλέτα είπαμε?


Nαι, φοβάμαι να κυκλοφορήσω με ποδήλατο εδώ και χρόνια.

kostaskk
14/01/2016, 18:55
μαλακας ημουν που εκανα ολη την διαδρομη αρτα-αθηνα στην λωρίδα εκτακτης αναγκης?
καλα να παθει που παει με το ποδήλατο στο κεντρο του δρομου.

spyrakos35
14/01/2016, 19:14
μαλακας ημουν που εκανα ολη την διαδρομη αρτα-αθηνα στην λωρίδα εκτακτης αναγκης?
καλα να παθει που παει με το ποδήλατο στο κεντρο του δρομου.

:confused:

stefanos
14/01/2016, 19:18
Παιδιά στο ΚΑΤ είμαστε πιο συχνοί πελάτες από τους ποδηλάτες, άρα είμαστε επίσης "αυγά"
και μπορεί οι ατάκες για τους αλήτες μηχανόβιους και το πόσο επικίνδυνες είναι οι μοτοσυκλέτες
και οι κοινωνική κατακραυγή το 80 να έχει ψιλοχαθεί αλλά δεν είναι ανάγκη να αναπαράγουμε τα ίδια που τραβήξαμε εμείς στους ποδηλάτες.

spyrakos35
14/01/2016, 19:27
Παιδιά στο ΚΑΤ είμαστε πιο συχνοί πελάτες από τους ποδηλάτες, άρα είμαστε επίσης "αυγά"
και μπορεί οι ατάκες για τους αλήτες μηχανόβιους και το πόσο επικίνδυνες είναι οι μοτοσυκλέτες
και οι κοινωνική κατακραυγή το 80 να έχει ψιλοχαθεί αλλά δεν είναι ανάγκη να αναπαράγουμε τα ίδια που τραβήξαμε εμείς στους ποδηλάτες.

γέρο

:lol:

lykourgi
14/01/2016, 19:29
μαλακας ημουν που εκανα ολη την διαδρομη αρτα-αθηνα στην λωρίδα εκτακτης αναγκης?
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τον χαρακτηρισμό που έγραψες, αλλά η οδήγηση στη ΛΕΑ είναι λάθος. Εξαιρείται η Κορίνθου - Πατρών.


καλα να παθει που παει με το ποδήλατο στο κεντρο του δρομου.
Ξανασκέψου το. Το "καλά να πάθει" δεν είναι ωραίο για κάποιον που τραυματίζεται σε ατύχημα.
Ασε που οδηγούσε στην άκρη.

stefanos
14/01/2016, 19:30
γέρο

:lol:

Τη δεκαετία ευνοούσα το 1980 ήμουν παιδί:cool:

sniper
14/01/2016, 19:31
Παιδιά στο ΚΑΤ είμαστε πιο συχνοί πελάτες από τους ποδηλάτες, άρα είμαστε επίσης "αυγά"
και μπορεί οι ατάκες για τους αλήτες μηχανόβιους και το πόσο επικίνδυνες είναι οι μοτοσυκλέτες
και οι κοινωνική κατακραυγή το 80 να έχει ψιλοχαθεί αλλά δεν είναι ανάγκη να αναπαράγουμε τα ίδια που τραβήξαμε εμείς στους ποδηλάτες.


Nαι σωστά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144296&page=34&p=2691300#post2691300)

sniper
14/01/2016, 19:32
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τον χαρακτηρισμό που έγραψες, αλλά η οδήγηση στη ΛΕΑ είναι λάθος. Εξαιρείται η Κορίνθου - Πατρών.

..

Εκεί είναι λάθος να πας έτσι κι αλλιώς.

pipe_smoker
14/01/2016, 19:42
Παιδιά στο ΚΑΤ είμαστε πιο συχνοί πελάτες από τους ποδηλάτες, άρα είμαστε επίσης "αυγά"

Σαφώς.

Και εννοείται πως αναφερόμουν και σε εμάς.

Με τα γραφόμενά μου συμφωνώ με τον Μπλίτσερ που λέει ας βάλουμε το κεφάλι μας να δουλέψει να δούμε τί θα μας κρατήσει ασφαλείς κι ας αφήσουμε τον ΚΟΚ σε δεύτερη μοίρα.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε 2η. Όχι να τονε γράφουμε στον μπέο μας. Και μιλάω για ζητήματα που αφορούν την ασφάλειά μας.

Αντιστοίχως λοιπόν, κι εμένα ο ΚΟΚ μου επιτρέπει να μπω αέρα πατέρα σε μια πλατεία γιατί έχω προτεραιότητα, αλλά τον γράφω στα απαυτάρια μου τον ΚΟΚ και κόβω κι ελέγχω γιατί δε θέλω να γίνω θρεντ στα στραβά κι ανάποδα.

ΟΚΤΑΝΙΟ
14/01/2016, 20:07
:confused:



Αλλο βιντεο ειδε μαλλον ;)


edit γιατι μεχρι να ποσταρω δημοσιευτηκαν 3 μυνηματα και δε θα εβγαινε νομημα)

spyrakos35
14/01/2016, 20:32
Με τα γραφόμενά μου συμφωνώ με τον Μπλίτσερ που λέει ας βάλουμε το κεφάλι μας να δουλέψει να δούμε τί θα μας κρατήσει ασφαλείς κι ας αφήσουμε τον ΚΟΚ σε δεύτερη μοίρα.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε 2η. Όχι να τονε γράφουμε στον μπέο μας. Και μιλάω για ζητήματα που αφορούν την ασφάλειά μας.

Αντιστοίχως λοιπόν, κι εμένα ο ΚΟΚ μου επιτρέπει να μπω αέρα πατέρα σε μια πλατεία γιατί έχω προτεραιότητα, αλλά τον γράφω στα απαυτάρια μου τον ΚΟΚ και κόβω κι ελέγχω γιατί δε θέλω να γίνω θρεντ στα στραβά κι ανάποδα.

με την βλακεία που κυκλοφορεί στον κόσμο, αυτό που αντικειμενικά θεωρείται το πλέον ασφαλές, μπορεί να αποδειχτεί λάθος....

και το χειρότερο? μπορεί να σου βγουν και από πάνω

παθών

pipe_smoker
14/01/2016, 21:56
με την βλακεία που κυκλοφορεί στον κόσμο, αυτό που αντικειμενικά θεωρείται το πλέον ασφαλές, μπορεί να αποδειχτεί λάθος....

και το χειρότερο? μπορεί να σου βγουν και από πάνω

παθών

Με τη βλακεία που κυκλοφορεί πλέον στον κόσμο, η αντικειμενικότητα μάλλον έχει μπει στο διαστημόπλοιο της και την έχει κάνει για αλλού εδώ και χρονια:lol:

Οποτε κρατα (κι εσύ κι εγω κι ο καθένας μας) το πείσμα και την "ξεροκεφαλια" για τους εαυτούς μας και για πρόσωπα πολυ κοντινά μας που τα αγαπάμε, κι απο κει και πέρα....
-Ο γάιδαρος πετάει.
-Ε, να, ξέρεις φίλε... Οι γάιδαροι δεν πετούν...
-Ο γάιδαρος πετάει!!!!
-Ο,τι πεις αφεντικό! Άντε και καλές πτήσεις!

teogtp
14/01/2016, 22:26
Με τη βλακεία που κυκλοφορεί πλέον στον κόσμο, η αντικειμενικότητα μάλλον έχει μπει στο διαστημόπλοιο της και την έχει κάνει για αλλού εδώ και χρονια:lol:

Οποτε κρατα (κι εσύ κι εγω κι ο καθένας μας) το πείσμα και την "ξεροκεφαλια" για τους εαυτούς μας και για πρόσωπα πολυ κοντινά μας που τα αγαπάμε, κι απο κει και πέρα....
-Ο γάιδαρος πετάει.
-Ε, να, ξέρεις φίλε... Οι γάιδαροι δεν πετούν...
-Ο γάιδαρος πετάει!!!!
-Ο,τι πεις αφεντικό! Άντε και καλές πτήσεις!

Εδω και καιρο.......



350353


:D