PDA

View Full Version : Βροχή - Εθνική - ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΡΕΕΕΕΕ



danaos75
07/11/2005, 16:50
Απορία για τους έμπειρους βροχο-οδηγους. Την περασμένη Πέμπτη πήγα Αυλίδα και σε όλη την διαδρομή έριχνε συνέχεια ψιλόβροχο. Έχω οδηγήσει πολλές φορές στην βροχή αλλα ποτέ στην Εθνική Οδό και μάλιστα στον παράδρομο. Το πρωτο σοκ ήρθε όταν πλησίασα μία νταλικά, και έφαγα όλο το σύννεφο νερου που "ψεκαζαν" οι τροχοί της :eyepop: . Το χέρι μου δούλευε σαν καθαριστήρας μέχρι που απομακρύνθηκα λίγο πιο πίσω και ηρέμησε το φαινόμενο. Κάποια στιγμή σε μία ευθεία με καλή ορατότητα, αποφασίζω να την προσπεράσω. ΜΠΑΜ το δευτερο σοκ :uplate: :eyepop: :uplate: , μόλις βγαίνω δίπλα της και πλησιάζω, νόμιζα ότι κάποιος μου κατάβρεχε την μουρη με μανικα. Μιλάμε δεν έβλεπα ΤΙΠΟΤΑ ούτε στα 10 μέτρα, ούτε αν πλησίαζα σε στροφή, ή αν ερχόταν άλλος στο αντιθετο ρευμα στο οποιο ήδη βρισκόμουν. Τα ειδα ολα, το αριστερό μου χέρι να σκουπίζει συνεχώς την ζελατίνα, και το δεξί να δίνει ότι γκαζι εχει το ΧΤακι (400αρι γαρ, δικάβαλο και φορτωμένο), για να περάσω γιατι πίσω μου είχαν ήδη έρθει αυτοκίνητα και έιχαν κολλήσει για να περάσουν και αυτοί.

Περριτο να σας πώ οτι δεν ξαναέκανα προσπεραση μεχρι να φτάσω. :look: :look:

Η απορία μου είναι τι στο καλό μπορείς να κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις??? :confused:

Συμπέρασμα : Το σύννεφο νερού που σηκώνουν τα κουτια και κυρίως τα νταλικόκουτα είναι 1000 φορές πιο επικύνδυνο απο την ίδια την βροχή.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
08/11/2005, 10:46
καθεσαι πισο σε τοση αποσταση που να εχεις ορατοτιτα και ελενχεις τον δρομο μπροστα απο την νταλικα. οταν εχεις ορατοτητα σε μεγαλο κοματι δρομου τοτε προσπερνας. γιατι οταν θα εισαι διπλα του και δεν θα βλεπεις τουλαχιστον να εχεις σηγουρευτη οτι ο δρομος ειναι ευθεια και οτι εχωντας ορατοτητα για μεγαλο μηκος δρομου δεν ερχετε απο την αλλη μερια αυτοκηνητο. επισης μπορεις να περασης την νταλικα την ωρα που την περνα ενα αυτοκηνητο και τροει αυτο την μπορα και να εισαι στο αριστερο φαναρι απο πισο του ιχ. παλυ θα πρεπει να εχεις δει τον δρομο γιατι μπορει ο ΙΧης να μην εχει ελενξη καλα και να σε παρει στον λαιμο του. εγω παντως εχω το σηνδρομο της κοττας... καθομε απο πισω του για οσο κα να χρηαστη σαν καλη κοτουλα και μονο οταν ειμαι 1000% συγουρος περναω:rotflmao:

MIKE_16V
08/11/2005, 11:17
Ερωτηση!

Υπαρχει ενα υγρο για το μπαμπριζ του αυτοκινητου, το οποιο κανει θαυματα, κινησε με 120 και πανω με βροχη και δεν χρειαζετε να ανοιξεις καν καθαριστηρες, στην ζελατινα αραγες κανει να το βαλεις??

furious
08/11/2005, 21:09
Το σπουδαιότερο δε μας είπες : ποιο είναι αυτό το θαυματουργό υγρό;

McGyver
08/11/2005, 21:17
Νομίζω πως αναφέρεστε στο Rain-X...
http://www.rainx.com

Μου το έχει συστήσει και ο tifoefs (ο οποίος, όσο να 'ναι, κάτι ξέρει από οδήγηση στη βροχή)...
Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά στο Internet δεν έχω βγάλει άκρη για το κατά πόσο κάνει για ζελατίνα κράνους...

gcrook
09/11/2005, 01:18
Να ξερετε οτι η χρηση χημικων υγρων στην ζελατινα του κρανους απαγορευεται δια ροπαλου, διοτι υπαρχει η πιθανοτητα, η ζελατινα μετα απο καιρο να χασει την ελαστικοτητα της (βαλτε την κατω και πατηστε την για να καταλαβετε για τι ελαστικοτητα μιλαμε), αρα και την αντοχη της.
Αν εχετε φαει χαλικι στην ζελατινα και οχι μονο, απο νταλικα σε επαρχιακο δρομο με καμμια 80αρια χιλιομετρα θα με καταλαβετε.
Οι γρατζουνιες στην ζελατινα ειναι σουβενιρ.
Οι τρυπες ειναι 5-6 ραμματα για πλακα.

Επισης ξεχασα να προσθεσω οτι σε περιπτωση που σκουπισουμε την ζελατινα με το γαντι επιδεινωνουμε την κατασταση, και πραγματικα δεν θα βλεπουμε σε λιγη ωρα τιποτα.
Υπαρχουν πολλα γαντια στην αγορα με "υαλοκαθαριστηρα" στον αριστερο αντιχειρα η στον δεικτη, και δουλευουν τελεια.
Tετοια εχει και η Colori και τα ειχα καποτε, καθως η Hebo αν δεν κανω λαθος.:beer:

Tropeas
09/11/2005, 01:41
Και η Acerbis...

McGyver
09/11/2005, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και η Acerbis...

:a018: :a018: :a018:

danaos75
09/11/2005, 09:42
Υπαρχουν πολλα γαντια στην αγορα με "υαλοκαθαριστηρα" στον αριστερο αντιχειρα η στον δεικτη, και δουλευουν τελεια.

ακριβως αυτο το γαντακι έχω και εγώ, της COLORI, και πραγματικα κάνει πολυ καλη δουλεια. :wave2: :wave2:


αλλα δεν μπορεις να οδηγας και με το ένα χερι συνέχεια,
;)

Tropeas
09/11/2005, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:a018: :a018: :a018:

:rotflmao: :lol: :rotflmao: για σένα το γραψα που το ξύλωσες.... χαχαχα γιατί εμένα μου χε φανεί πολύ χρήσιμο, το ξέρεις ότι μες τις επόμενες μέρες που συζητάγαμε για τα γαντάκια αυτά , τα έχασα? ξεκίνησα την μηχανή ενω τα χα ακουμπήσει απάνω.... χαχαχα:bawl:

ruyjin
23/11/2005, 13:33
ταξιδι 1ο
με το CB περυσι ή προπερσι ανημερα Χριστουγεννων με προβλεψη ημερας ΚΑΡΕΚΛΟΠΟΔΑΡΑ!!!
ξυπναω, φορτωνω, ξεκιναω για Λαμια
την τελευται 1μιση ωρα προς Λαμια εριχνε ασταματητα και τοτε ειμουνα με ενα δερματινακι και ενα αδιαβροχο του κ..λου με κατι μποτακια. Εφτασα μελανιασμενος!
Ορατοτης 0!!!!!!!! κινηση οχι πολυ, αλλα ο ελλειπης εξοπλισμος το εκανε δυσκολο

2ο με τη Βεφα
Βεβαια υπαρχουν και μεγαλυτερες δυσκολιες οταν αυτο γινεται βραδυ, γιατι απ τη μια η ορατοτητα ειναι 0 και απο την αλλη τα τουτου, φορτηγα κλπ σε τυφλωνουν με τα φωτα, μιας και τα φωτα αντανακλωνται στο νερο που πεφτει.
τι εκανα? περνουσα αναμεσα απο τα τουτου-φορτηγα δια της ατοπου απαγωγης..
απο δω δε παω, απο κει δε παω, αρα παω εδω, μιας και το μονο που φαινεται ειναι ..... λιγα πραγματα :D
εξοπλισμος τελειος, αλλα το βραδυ ειναι πιο επικινδινα

για προσπεραση αφου εχεις ορατοτητα και αξιολογησεις το δρομο οτι δεν θα πεσει το φορτηγο σε λιμνη για να σε μουσκεψει προσπερνας.
Το νερο που απλα πετανε τα ελαστικα δεν ειναι το μαγαλυτερο προβλημα, αλλα οταν το φορτηγο πεσει σε στασημα νερα και εσυ βρεθεις διπλα του. ...Τσουναμι!!!

zeli
23/11/2005, 14:20
Τι να πω:look: :look: Είστε παλικάρια:look: :look:

Εγω χθες που γυρνούσα απο Λουτράκι κατα τις 18:00 και σήμερα που πήγαινα για δουλειά από Αττική οδο οι υαλοκαθαριστήρες του κουτιού δούλευαν στο τέρμα και πάλι δεν έφταναν να καθαρίσουν το νερο.:look: :look:

Σε τέτοιες συνθήκες προτείνω στάση να περάσει η μπόρα.

kinhsh
23/11/2005, 23:17
Oδηγηση με βροχη στην εθνικη,πολυ επικινδυνο,εκτος αν πηγαινεις με 70. Νυχτα στην εθνικη με βροχη σκετη αυτοκτονια λογω ακριβως του σπρει που δεν βλεπεις τιποτε. Η αποψη μου λοιπον με βροχη μονο σε δρομους χωρις κινηση.

ruyjin
25/11/2005, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Η αποψη μου λοιπον με βροχη μονο σε δρομους χωρις κινηση.


δηλαδη κανεις το γυρω του τετραγωνου του σπιτιου σου
εκτος αν μενεις σε κεντρικο δρομο, οποτε και παλι θα εχει κινηση :D (αστειευομαι)

κοιτα εχω ενα κακο...

αν εχω κανονισει να φυγω και δε το διαχωριζω σε μερα ή νυχτα, θα φυγω οτι καιρο και να εχει ως προβλεψη.
εγω καποια στιγμη τυχαινε και τα εκανα ολα βραδυ,
τι απο Μεσολογγι να ξεκιναω μετα τις 8,
τι απο Σπαρτη να ξεκιναω 9,
απο Αραχωβα παλι βραδυ

τις προαλλες ανεβαινα Λαμια και εβρεχε ανα 20χλμ (παλαβο)
μπαινω Υλικη στις στροφες χωρις βροχη και στη δευτερη στροφη λες και ειχε συνεφακι απο πανω και ανοιξε η βρυση, καρεκλες μεχρι που τελειωσαν οι στροφες και σταματησε :hypnotize

ηταν δυσκολο γιατι ηταν βραδυ με φορτηγα σε ολες τις στροφες και ορατοτητα μικρη

Ειχα κανει δεξια με φλας αναμενο συνεχεια για να με προσεχουν τατουτου απο πισω μου. Οποτε μπορουσα να δω οτι δε με ακολουθουσε αυτοκινητο εκανα αριστερα και προσπερνουσα το φορτηγο
και με πολυ νερο απο τα λαστιχα του φορτηγου + απο τα νερα που πατουσαν οι ροδες του και εκτοξευοταν πανω μου

ruyjin
25/11/2005, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli

Σε τέτοιες συνθήκες προτείνω στάση να περάσει η μπόρα.

ρε Γιαννη δε μεμ θελει :mad:
στο 2ο ταξιδι που λεω πιο πανω με τη Βεφα και τη βραδινη βροχη,
ειπα να σταματησω στα διοδια για να περασει η βροχα
και εκει που σταματησα ηταν το μονο σημειο που ειχε ανοιγμα απο πανω τα διοδια και περνουσε βροχη
οποτε λεω αφου δε με θελει, συνεχιζω! :D

sapila racing
25/11/2005, 11:58
Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα συνήθειας.

Ποτέ δεν με σταμάτησε η βροχή, μια φορά βρέθηκα στην Εθνική με πολλά χιόνια και ημουνα εγώ και το grader....
Εντάξει δεν ήταν και πολύ έξυπνο, αλλά ήμουν νέος και δεν καταλάβαινα τίποτα.
Ομως με βροχή πάω παντού ακόμα και σήμερα (που μεγάλωσα κι έβαλα μυαλό ??? )

Οδηγίες προς ναυτιλομένους....

- Αν δεν ξέρετε τον δρόμο ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ η ταχύτητα πρέπει να μειωθεί πολύ.
- Το ίδιο την νύχτα.
- Υπάρχει περ'ίπτωση πχ να πάτε να βγείτε πίσω από πουλμαν η φορτηγό για προσπέραση και ακριβώς εκεί να αρχίζει νησίδα.
- Αν δεν έχετε καλό εξοπλισμό μην επιχειρήσετε ταξίδι.
- Αν μπορείς να πάς λίγο πιο γρήγορα βλέπεις καλύτερα. Γυρνωντας το κεφάλι μια δεξιά και μι ααριστερά η ζελατίναι του κράνους καθαρίζει αρκετά.
- Μαλακά με το γκάζι και με τα φρένα. Προβλέπουμε ακόμα μακρύτερα και κανονίζουμε την πορεία μας.
- Ακόμα κι αν δεν βρέχει πολύ και έχετε ατελείωτη ευθεία μπροστά σας μην ανοίγετε και πολύ. Μου έχει φύγει πίσω με 180 στην ευθεία του Σείριου. Λέγεται υδρολίσθηση - aquaplaning -
- Πάντα τουλάχιστον 2 ζευγάρια γάντια μαζί σας όταν πάτε μακριά. Το 2ο το βάζετε στην επιστροφή, η και σε ενδιάμεση στάση.
- Αν πέσετε σε πυκνή ομίχλη, να πατάτε το φρένο λίγο, ώστε να ανάβει το στόπ. Κάτι σαν φώς ομίχλης δηλαδή. Καλύτερα να το αναβοσβήνετε. Δεν είναι δύσκολο, αν δεν σου έχουν παγώσει τελείως τα χέρια, (βλέπε 2α γάντια).....Εννοείται ότι το πατάτε ίσα ίσα να ανάψει το στόπ, χωρίς να φρενάρει το μηχανάκι. Για μεγάλη απόσταση σε ομίχλη, ίσως αξίζει να ρυθμιστεί η βαλβίδα του πίσω φρένου να μείνει αναμμένη μόνιμα.
Αν το μηχανάκι έχει alarm μπορείτε να τα ανάψετε. Το νόημα είναι να φαίνεστε από μια λογική απόσταση. Τα στοπ και φλας είναι 21Watt ενώ το πορείας πίσω είναι 5.
- Στη βροχή η αλυσίδα ξεπλένεται έυκολα, παρτε σπρει μαζί σας.

Θα επανέλθω μόλις σκεφτώ τίποτα άλλο....

ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΥΜΑ!!!!
:rotflmao: :rotflmao:

ruyjin
25/11/2005, 12:37
οπως ειπα σε εντονη βροχη και ομιχλη (Αρτεμησιο) εχω αναψει το φλας
το νοημα ειναι να φαινεσαι οπως ειπες!!!

kaps
25/11/2005, 13:44
Κάποτε στα παλιά χρόνια (1992) που ήμουν πιο λαλά και χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις ανέβαινα σε DT 200 R με εξοπλισμό εμού του ιδίου λόγω ότι ήμουν φοιτητής άρα και το κασέ μικρό ( γάντια για σκι , μπουφάν δερμάτινο για σαλόνια , αδιάβροχο ένα αντιανεμικό της POLO και κάποιες άλλες ενδυματολογικές εκπλήξεις δικής μου πρετ α πορτε ) και πήγαινα στη σχολή μου που βρισκόταν σε υψόμετρο 1100 μ περνώντας όμως πρώτα από Ράχες Τυμφρηστού με το χιόνι να είναι τουλάχιστον 20 εκ. Τι αέρηδες με έσπρωχναν προς τα πίσω τι νταλίκες με ρούφαγαν καθώς τις προσπέρναγα , τι λούτσα από λασπόνερα και άλλα διάφορα που συμπαρασύρει η βροχή και η κάθοδος των κουτιών τα έπαιρνα παραμάζωμα . Λοιπόν κατάφερα να επιβιώσω διότι δεν πήγα μόνο μια φορά αλλά τουλάχιστον αμέτρητες .Τώρα βέβαια που σαραντάρησα αλλά εξακολουθώ να καβαλάω μηχανή έχω αυτά να τα σκέφτομαι να τα θυμάμαι και καμιά φορά να είμαι σε φάση να τα ξανακάνω αλλά για μια φορά και πιο προετοιμασμένος . Τώρα δε που παίρνω καθημερινά την Εθνική και έχω τύχει και βροχές και μπόρες μου φαίνονται απλή εκδρομή όλα όσα συμβαίνουν με βροχή . Είναι αυτό που λέμε ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται .

Turistas
26/11/2005, 04:05
ΝΕΡΑΚΙ ΣΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ

ΥΛΙΚΑ:
1 ΠΑΤΑΤΑ
ΤΗΝ ΚΟΒΟΥΜΕ
ΤΗΝ ΑΛΟΙΦΟΥΜΕ ΣΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 7-9 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΞΕΘΑΜΠΩΣΕΙ
ΚΑΙ ΣΕΡΒΙΡ.....Ε.......ΦΕΥΓΟΥΜΕ

ΤΙΣ ΝΤΑΛΙΚΕΣ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΤΑ 192 ΜΕΤΡΑ.....
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΕ PARKING H ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ.....
ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ ΑΥΤΟΣ , Ε ΤΟΤΕ ΜΠΕΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ......
ΣΩΣΤΟΣ;;;

Xlitos
26/11/2005, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

- Ακόμα κι αν δεν βρέχει πολύ και έχετε ατελείωτη ευθεία μπροστά σας μην ανοίγετε και πολύ. Μου έχει φύγει πίσω με 180 στην ευθεία του Σείριου. Λέγεται υδρολίσθηση - aquaplaning -


Τι μου θύμησες τώρα. :uplate: Το παθα με 200χλμ/ώρα γυρνώντας από Σέρρες τέλος Μαρτίου πριν τη Λαμία.Απίστευτο πέρασα πάνω από λιμνούλα(ήταν βράδυ,δεν την είδα) και χωρίς να κλείσω γκάζι έκοψε στα 170 χλμ/ώρα με ένα πολύ έντονο κούνημα του πίσω.Χέστηκα λέμε.Το ίδιο έπαθε και το 1200GS που ακολουθούσε.

Εγω:-''Α ώστε αυτό είναι η υδρολίσθηση'' :uplate:

nassosxlvbros
26/11/2005, 17:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
[B]Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα συνήθειας.

Να προσθεσω και γω οτι τραγουδαω ενα παλιο του Κινουση "δε καταλαβαινωωωω τιιιοποοοταααα τιιιιιιποοοτααα":rotflmao:
για να παιρνω κουραγιο και βουρ στο πατσα...εχω σε αποσταση τις νταλικες και τις προσπερνω μολις ειμαι 1000%σιγουρος για τι βλεπω και ΤΙ βλεπει... και το τι προκειται να δω λιγο παρακατω...;) και ενα τιπ στεγνωματος: (το κανω ολη τη βδομαδα) βαζω τα γαντια στα πλαγια του μοτερ και στο σχολασμα ειναι ολοστεγνα.Επισης οι γαλοτσες ειναι οτι πρεπει για μικρες αποστασεις,(αν σκοπευεις να πας πανω απο 100-200 κμ θα παγωσουν τα ποδια σου...δε πιανουν χωρο και ΔΕ γλυστρανε!!!:eek: οπως οι αηδιαστικες σακουλες που βλεπω (τι μαλακια μας πιανει με τις σακουλες δε τοχω καταλαβει...8? εχουν οι γαλοτσες στο πρακτικερ/λιντλ...γαμωτο δηλαδη:yuck:
αααα!!και βασικο:επιγονατιδες εντουραδικες με 20 ?για ναχουμε κατιτι να σωσουμε...(κοβουν και γαμω τα κρυα μπαι δε γουεη) και για οσους διαθετουν μπαγκαζιερα ενα εξτρα ζευγαρι καλτσες/παπουτσια και -γιατι οχι-και φανελιτσα/σωβρακο/παντελονι,να μη "πλεμονιασουμε" ολη μερα,ε;....:lol:


υγ.:οσο για το κρανος,με ενα ανοιγματακι 1-2 χιλιοστα αεριζεται και δε θαμπωνει,και αν δε διαθετετε γαντια με "υαλοκαθαριστηρα"ενα κομματι wettex-vileda (το μπλε),κανει τελεια δουλεια...
επισης (σας επρηξα,ε;) βοηθαει στο κρατημα 2-3 psi παραπανω μπρος/πισω...μη ξεχνατε την αλυσιδα στην επιστροφη γιατι στεγνωνει ΕΝΤΕΛΩΣ!!!

αντε καλοδρομο και προσοχη!!!:beer:

Bil
27/11/2005, 09:27
Να συμπληρώσω κάτι ...
Είχα διαβάσει παλιά στο ΜΟΤΟ κάτι άρθρα για την οδήγηση σε βροχή και για το πρόβλημα της ζελατίνας έλεγε, πρώτον να την σκάμε λίγο (1 - 2 δαχΤΛα:lol: ) και να έχουμε μαζί μας ένα λαστιχάκι από υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου περίπου 5 - 10 εκ που το στερεώνουμε στην ραχιαία επιφάνεια του αριστερού δείκτη με κλιπάκια ή ακόμα και με λάστιχα.
Λίγο Mackgyver λύση δουλεύει.
Τώρα γενικά πιστεύω οτι σε συνθήκες επανάληψης του Κατακλυσμού του Νώε καλό είναι να πιάσεις άκρη, βρές καταφύγιο (μπές σε μια καφετέρια, ένα βενζινάδικο, κτλ γνωρίζεις και συνανθρώπους μας έτσι, να η κοινωνικότητα του μοτοσυκλετιστή...) και περιμενε να κοπάσει. Μπόρα είναι θα περάσει...
Ασε που σε τέτοιες συνθήκες, ούτε το αυτοκίνητο είναι ασφαλές...

hornet
28/11/2005, 09:59
Κοιταξτε υπαρχουν διαφορες κατηγοριες βροχης με τη πυκνη βροχη το καλυτερο διοτι λογω ταχυτητας εστω με 100 στην εθνικη παντα η σταλες δεν καθονται μπροστα διοτι ο αερας τις διωχνει και δεν επιτρεπει επισης το σπρει να μεινει στη ζελατινα.
Νταλικες απο μακρυα εαν σας παιρνει την περνατε με οσο το δυνατον μεγαλυτερη αποσταση εαν δεν βρεχει πλεον αλλα το σπρει υφισταται αναγκαστικα με το δεικτη σας κανετε τον καθαριστηρα

Grammarios
24/01/2006, 22:45
ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ INTERFLON WAX ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΘΟΛΩΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Turistas
25/01/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ INTERFLON WAX ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.ΑΚΟΜΑ ΔΕ ΘΟΛΩΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΠΑΤΑΤΑ....
ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ:D

Grammarios
26/01/2006, 11:36
Η ΠΑΤΑΤΑ; ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ;

Turistas
26/01/2006, 15:00
ΤΡΙΒΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ,ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΝΕΡΑ


:rolleyes: :rolleyes:

Grammarios
27/01/2006, 12:14
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ,ΔΕ ΜΥΡΙΖΕΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΗΜΑ ΟΜΩΣ;

jent
28/01/2006, 22:49
Καλά η βροχή, πες πως με καλό εξοπλισμό και προσοχή αντιμετωπίζεται, ο αέρας;
Δυο φορές που γύρναγα από εθνική πρόσφατα με βροχή και αέρα τα είδα όλα στην ευθεία του ασπρόπυργου στην αττική οδό από πλευρικό άνεμο.:eyepop: Η μηχανή "έπαιξε" μπρος πίσω, ενώ αλλού με δυνατό αέρα π.χ στους βράχους που είναι κοντά στα μέγαρα, αν δε κάνω λάθος, άντε να παίξει λίγο το μπροστινό.
Σας έχει ζορίσει ποτέ δυνατός άνεμος; Είναι επικίνδυνο; Υπάρχει περίπτωση να πέσει η μηχανή; Τι είναι καλύτερο λιγότερο ή περισσότερο γκάζι; :confused: Εγώ πάντως κόβω στα 80-90 χλμ. μέχρι να περάσουν οι πολύ δυνατοί άνεμοι αλλά εξακολουθώ να αισθάνομαι ανασφαλής.

zolotas
28/01/2006, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από jent
Καλά η βροχή, πες πως με καλό εξοπλισμό και προσοχή αντιμετωπίζεται, ο αέρας;
Δυο φορές που γύρναγα από εθνική πρόσφατα με βροχή και αέρα τα είδα όλα στην ευθεία του ασπρόπυργου στην αττική οδό από πλευρικό άνεμο.:eyepop: Η μηχανή "έπαιξε" μπρος πίσω, ενώ αλλού με δυνατό αέρα π.χ στους βράχους που είναι κοντά στα μέγαρα, αν δε κάνω λάθος, άντε να παίξει λίγο το μπροστινό.
Σας έχει ζορίσει ποτέ δυνατός άνεμος; Είναι επικίνδυνο; Υπάρχει περίπτωση να πέσει η μηχανή; Τι είναι καλύτερο λιγότερο ή περισσότερο γκάζι; :confused: Εγώ πάντως κόβω στα 80-90 χλμ. μέχρι να περάσουν οι πολύ δυνατοί άνεμοι αλλά εξακολουθώ να αισθάνομαι ανασφαλής.

να πεσει αποκλειεται παντως απο αερα,θελει προσοχη οταν προσπερνας νταλικες και σου σκαει ολο το ρευμα αποτομα .

και να πηγαινεις αργα χειροτερα ειναι .....εθνικη προς αθηνα αρκετα μποφορ με περναει ενας με ss πανω απο 200.....λεω οκ.....με περναει και ενα 650...λεω αντε γ@μηθειτε ...οποτε το εδωσα και γω με αποτελεσμα να πηγαινω μεχρι 170 χωρις προβλημα.