PDA

View Full Version : Καρυδάκι-κλειδί για ανοδειωμένη βίδα προφόρτησης πηρουνιού.



Leon67
15/01/2016, 18:17
Υπάρχει περίπτωση η αλουμινένια βίδα της προφόρτισης να είναι κάτι άλλο από 14mm?

Ρωτάω γιατί δεν θέλω να την χαλάασω-σημαδεύψω. Έκανα τα παρακάτω τσέκ:
1. Το ολοκαίνουργιο καλό (Hazet) εξάγωνο καρυδάκι 14mm παίζει αρκετά ενώ το ανοδειωμένο κεφάλι δεν είναι φαγωμένο. Κάτι παλαιότερα καρυδάκια της Walter 1/2 καρέ και κάποιο Japan 3/8 καρέ αλλά χωρίς φίρμα παίζουν βέβαια περισότερο.
2.Ένα παλιό 12αγωνο καρυδάκι 9/16 νομίζω ότι παίζει λιγότερο αλλά δεν το έστριψα γιατί δεν είναι εξάγωνο που θα ήθελα και είναι αρκετά παλιό και δουλεμένο.
3. Το αρκετά καλό αλλά σχετικά δουλεμένο παχύμετρό μου (Etalon) βγάζει 14,2 περίπου και ένα άλλο παχύμετρο κάτι ανάμεσα σε 74 και 79/128 της ίντζας.

Το τυλίγω με μονωτκή; Αγοράζω καρυδάκι σε ίντζες εξάγωνο ή εμπιστεύομαι το ολοκαίνουργιο Hazet καρυδάκι;

sapila racing
15/01/2016, 19:37
Υπάρχει περίπτωση η αλουμινένια βίδα της προφόρτισης να είναι κάτι άλλο από 14mm?

Ρωτάω γιατί δεν θέλω να την χαλάασω-σημαδεύψω. Έκανα τα παρακάτω τσέκ:
1. Το ολοκαίνουργιο καλό (Hazet) εξάγωνο καρυδάκι 14mm παίζει αρκετά ενώ το ανοδειωμένο κεφάλι δεν είναι φαγωμένο. Κάτι παλαιότερα καρυδάκια της Walter 1/2 καρέ και κάποιο Japan 3/8 καρέ αλλά χωρίς φίρμα παίζουν βέβαια περισότερο.
2.Ένα παλιό 12αγωνο καρυδάκι 9/16 νομίζω ότι παίζει λιγότερο αλλά δεν το έστριψα γιατί δεν είναι εξάγωνο που θα ήθελα και είναι αρκετά παλιό και δουλεμένο.
3. Το αρκετά καλό αλλά σχετικά δουλεμένο παχύμετρό μου (Etalon) βγάζει 14,2 περίπου και ένα άλλο παχύμετρο κάτι ανάμεσα σε 74 και 79/128 της ίντζας.

Το τυλίγω με μονωτκή; Αγοράζω καρυδάκι σε ίντζες εξάγωνο ή εμπιστεύομαι το ολοκαίνουργιο Hazet καρυδάκι;

Φυσικά και μπορεί να μην είναι 14. Δεν λες όμως καν τι μηχανή είναι.
Η απάντηση είναι:

Μετρα με σωστό παχύμετρο και χρησιμοποίησε το σωστό κλειδί.

virus
15/01/2016, 19:38
θα αγοραζα ενα φθηνο καρυδακι ιντζας να σιγουρευτω. και μετα θα πεταγα την βιδα.

μηπως ειναι κωνικο το καρε της βιδας; βαλε καμια φωτο.

lykourgi
15/01/2016, 19:48
Ένα κομμάτι μαλακό ύφασμα, ανάμεσα εργαλείο και βίδα, θα προστατέψει το αλουμίνιο.

Alexandross
15/01/2016, 21:50
Υπάρχει περίπτωση η αλουμινένια βίδα της προφόρτισης να είναι κάτι άλλο από 14mm?

Ρωτάω γιατί δεν θέλω να την χαλάασω-σημαδεύψω. Έκανα τα παρακάτω τσέκ:
1. Το ολοκαίνουργιο καλό (Hazet) εξάγωνο καρυδάκι 14mm παίζει αρκετά ενώ το ανοδειωμένο κεφάλι δεν είναι φαγωμένο. Κάτι παλαιότερα καρυδάκια της Walter 1/2 καρέ και κάποιο Japan 3/8 καρέ αλλά χωρίς φίρμα παίζουν βέβαια περισότερο.
2.Ένα παλιό 12αγωνο καρυδάκι 9/16 νομίζω ότι παίζει λιγότερο αλλά δεν το έστριψα γιατί δεν είναι εξάγωνο που θα ήθελα και είναι αρκετά παλιό και δουλεμένο.
3. Το αρκετά καλό αλλά σχετικά δουλεμένο παχύμετρό μου (Etalon) βγάζει 14,2 περίπου και ένα άλλο παχύμετρο κάτι ανάμεσα σε 74 και 79/128 της ίντζας.

Το τυλίγω με μονωτκή; Αγοράζω καρυδάκι σε ίντζες εξάγωνο ή εμπιστεύομαι το ολοκαίνουργιο Hazet καρυδάκι;



Πιο συγκεκριμένα :
Το 14mm παίζει αρκετά
Το 9/16'' παίζει λιγότερο = 14,29mm
Οι μετρήσεις που έχεις είναι
1.14,2mm
2.14,68mm(74/128''=37/64''=0.578''=14,68mm)
3.15,68mm (79/128''=15,68mm)

Leon οι μετρήσεις σου δεν συμβαδίζουν.
Ή κάνεις κάποιο λάθος εσύ στην μέτρηση ή δεν τα λέει καλά το ψηφιακό παχύμετρο .
Μιλάμε για διαφορά των μετρήσεων σου από 5 mm έως 15 mm!!!
Προσπάθησε να το μετρήσεις σωστά χρησιμοποιώντας ένα παχύμετρο που έχει δέκατα για μεγαλύτερη ακρίβεια .

Έχεις πρόσβαση με πολύγωνο κλειδί ή μπαίνει μόνο καρυδάκι;

daz
15/01/2016, 22:09
350396

H βιδα σου είναι 14αρα. Τα καινούρια καρυδάκια (με την καινούρια σχεδίαση) έχουν περισσότερες ανοχές με τη βίδα αλλά παρόλα αυτά την πιάνουν από πιο μέσα και όχι απ' τις άκρες. Γι' αυτό έχουν και τις ανοχές.

Αυτά που έβαλα επάνω στη φωτό (surface dirve) έχουν ακόμα περισσότερες ανοχές.

Παρόλα αυτά δεν αφήνουν κανένα σημάδι στην βίδα ακόμα και σε μεγάλες ροπές.

Τα βρίσκεις και σε φθηνές μάρκες (force, ktl.) αλλά δεν ξέρω τι δουλειά κάνουν όσο αφορά τα σημάδια (φαντάζομαι το ίδιο αλλά..)

Leon67
18/01/2016, 01:48
Ευχαριστώ για απαντήσεις. Τελικά και τα δύο παχύμετρα είναι με αρκετές ανοχές-λογικό αφού πέρασαν καμμια 20αριά χρόνια σε μηχανουργείο. Με βλέπω για καινούργιο με ρολόι για να βλέπω τώρα που αρχίζει η στραβομάρα. Έκανα και μία λάθος μέτρηση. Τελικά ανακάλυψα και ένα μικρόμετρο μάλλον αδούλευτο -ανατολικού μπλόκ που έχει αγοραστεί σε παζάρι κάπου στα μέσα του '90. Αλλά και αυτό δεν βοήθησε πολύ, εκτός από νέο παχύμετρο χρειάζομαι γυαλιά και καινούργια μέση. Την προφόρτηση θέλω να την λασκάρω λιγάκι γιατί στις κοντινές βόλτες οι δρόμοι του Πειραιά είναι χάλι μαύρο και εθνική δεν πάω από τότε που έβαλλαν τα διπλά διόδια για Κόρινθο. Το μηχανάκι είναι Suzuki GSXR 1000 K3 και έχω κάνει σέρβις στο πηρούνι σχετικά πρόσφατα, 2-3 χρόνια. Ίσως και να μου φαίνεται περίεργο γιατι είναι το μαμα ενώ πίσω φοράω Ohlins.
Τελοςπάντων, το ξέσφιξα με το καλύτερο και πιό αδούλευτο καρυδάκι της Hazet από την mini κασετίνα που πήρα πρόσφατα αφού το τύλιξα με μια διαφανή μεμβράνη κουζίνας. Δεν φαίνεται κανα σημάδι. Μόλις πάρω αξιοπρεπές παχύμετρο (και γυαλιά) θα το ξανακοιτάξω για να μου φύγει η απορία. Παίζει πάντως να είναι 9/16 αφού με το μικρόμετρο που ήταν στο κουτί του κάπου στα 14,2.. 14,3.. έπεφταν οι μετρήσεις. Θα πάρω ένα αξιοπρεπές εξάγωνο 9/16 και το πολύ-πολύ να το βάλω μαζί με τα παλιά στην κασετίνα της ίντζας.
Πόσα για ένα αξιοπρεπές παχύμετρο; 50-80 είναι ΟΚ;
Αυτό είναι καλά για χρήση όπως αυτή που περιγράφω;
http://www.organametrisis.gr/collections/paxymetra?constraint=0-01mm+dial

daz
18/01/2016, 02:16
vögel (γερμανικά) και metrica (ιταλικά), τα βρίσκεις φθηνά. Τα insize ίσως είναι ακόμα φθηνότερα και απ' ότι λένε είναι καλά μα εγώ δεν τα ξέρω.

Αναλογικό βρίσκεις κάτω από 40 ευρώ εύκολα.

Αν η βίδα είναι 14.2 ή 14.3 το καρυδάκι της hazet δεν θα έμπαινε καν.

Γιατί τα κάνεις δύσκολα? Δοκίμασε το ίδιο καρυδάκι σε μια βίδα που ξέρεις ότι είναι 14αρα και δες αν έχει τα ίδια μπόσικα με τη βίδα των αναρτήσεων. Θα το ξαναπώ, το πόσο "μπόσικο" είναι το καρυδάκι επάνω στη βίδα δεν δείχνει τις πραγματικές ανοχές που έχει. Όχι σήμερα, με την σχεδίαση flank drive ή όπως την ονομάζει ο κάθε κατασκευαστής.

Πάντως αυτή η βίδα δεν θέλει καθόλου δύναμη. Βάζοντας μονωτική ίσως ήταν εύκολο να την γυρίσεις ακόμα και με ένα καλό γαλλικό. Ή αν έχεις, με αυτό..
που "σφίγγει" επάνω στη βίδα και δεν έχει καθόλου κενό.

350491


googlare knipex plier wrench και γύρνα το στις εικόνες ή στο βιντεο.

Υπάρχουν κι' άλλες λύσεις (για υδραβλικα) που είναι εξίσου ακριβές και δεν θα έχουν την ιδια χρησιμότητα με το παραπάνω.
Το καρυδάκι με την σχεδίαση surface dr πάντως είναι η πιο φθηνή λύση.