PDA

View Full Version : Στεγανοποιηση σπειρωματων σε συνδεσμο γραμμης καυσιμου



bros400pgm
15/01/2016, 19:10
Ξερει κανεις τι προιον χρησιμοποιουμε για να στεγανοποιησουμε σπειρωματα τα οποια βρισκονται σε γραμμες τροφοδοσιας καυσιμων (βενζινης); Πιεση γραμμης 4-5 bar.

free rider
15/01/2016, 19:33
Λαμπριανίδης στην Καλλιρρόης

σιλικόνη που αντέχει σε βενζίνη, γκρί
γίνεται σαν μπετό μετα απο λίγο

bros400pgm
15/01/2016, 19:43
Είμαι μακριά από πολιτισμό. Ξέρεις ονομασία; Πχ permatex aviation no3 που βρήκα στο νετ (σε εξελιγμένες χώρες).

mankam
15/01/2016, 19:46
Δοκιμασμενο και με πιεση αντλιας στα 3 bar :wave2:

350385

free rider
15/01/2016, 19:50
θα σε γελάσω, δεν θυμάμαι το όνομα
θα ψάξω όμως κάπου την έχω καταχωνιάσει γιατί με αυτή είχα κολλήσει το ντεπόζιτο του τουόνο
είχε πετσικάρει απο τον ήλιο

bros400pgm
15/01/2016, 19:52
Τουλάχιστον, άμα βάλεις ταινια τεφλον, βάλε αυτή για LPG. Η συγκεκριμένη που εβαλες διαλύεται στα καύσιμα.
Είχα βάλει αυτήν για LPG αλλά διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να φύγει κομμάτι κ να φράξει την γραμμή ή κάποιο μπεκ.

mankam
15/01/2016, 20:05
Τουλάχιστον, άμα βάλεις ταινια τεφλον, βάλε αυτή για LPG. Η συγκεκριμένη που εβαλες διαλύεται στα καύσιμα.
Είχα βάλει αυτήν για LPG αλλά διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση να φύγει κομμάτι κ να φράξει την γραμμή ή κάποιο μπεκ.

Η εικονα ειναι τυχαια απο το νετ , τεφλον ταινια υδραυλικων εβαλα, εκανα καποια τεστ με βενζινη πριν την βαλω δεν αλλοιώθηκε, την χρησιμοποιησα στα σπειρωματα του ρυθμιστη πιεσης και στα επιστρεφομενα επανω στο ρεζερβουαρ. υπαρχει και τεφλον σε υγρη μορφη αν θελεις να βαλεις, τετοιο ειχε επανω στην φουσκα πιεσης λαδιου που εβαλα απο το εργοστασιο.

daz
16/01/2016, 01:21
Στις γραμμες καυσίμων μπαίνουν ειδικοί σύνδεσμοι που δεν χρειάζονται τίποτε απ' τα παραπάνω.
Μη κάνετε πατέντες με την βενζίνη, όλοι ξέρουμε τι είναι κάτω απ' το τεπόζιτο και όλοι θέλουμε αυτό που είναι ακριβώς από πάνω. :lol:

lykourgi
16/01/2016, 07:13
Και όμως έχω δει επανειλημμένα σε μάνικες πρατηρίων στεγανοποίηση, με κάτι που μοιάζει με ταινία τεφλόν.
Μιλάω δε, για πρατήρια μεγάλων εταιρειών, όχι ανεξάρτητα κλπ.
Μήπως υπάρχει ειδικό προϊόν;

stam2
16/01/2016, 07:26
για να μην προτείνω κάποιο συγκεκριμένο και θεωρηθεί διαφήμιση, ψάξε εδώ: https://www.google.gr/search?q=%CE%95%CE%9E%CE%9F%CE%A0%CE%9B%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%99+%CE%A0%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%97 %CE%A1%CE%99%CE%A9%CE%9D+%CE%9A%CE%91%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9C%CE%A9%CE%9D&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=IuKZVvPXL8L6afitn9gC

ασχολούνται με αντλίες και σίγουρα θα ξέρουν κάτι για στεγανοποίηση σωληνώσεων καυσίμου υπό πίεση.

o teos
16/01/2016, 08:27
Καναβη με γομαλακα!Εκανα 3 χρονια ανακατασκευες παρατηριων.στις σωληνες αυτο βαζεις.
πας σε ενα χρωματοπολειο και τα ζητας και τα δυο:beer:

duke200
16/01/2016, 08:29
κανονικά δεν πρεπει να χρειάζεται τιποτα και πουθενα, όσον αφορά το κάυσιμο. Όπου έχει ένωση κολάρων, χρησιμοποιησε ειδικές μουφες για σωληνάκι βενζίνης και κολιέδες στα αντιστοιχά μεγέθη:
350414
Αν υπάρχει καπου σπειρωμα, υπαρχουν και οι αντιστοιχες τσιμούχες, αλλα κανονικά σε κύκλωμα βενζίνης δεν πρεπει να υπάρχει πουθενά σπείρωμα.

Γραψε τι θελεις να κάνεις ακριβώς να σου πουμε πως θα το κάνεις.

o teos
16/01/2016, 08:40
κανονικά δεν πρεπει να χρειάζεται τιποτα και πουθενα, όσον αφορά το κάυσιμο. Όπου έχει ένωση κολάρων, χρησιμοποιησε ειδικές μουφες για σωληνάκι βενζίνης και κολιέδες στα αντιστοιχά μεγέθη:
350414
Αν υπάρχει καπου σπειρωμα, υπαρχουν και οι αντιστοιχες τσιμούχες, αλλα κανονικά σε κύκλωμα βενζίνης δεν πρεπει να υπάρχει πουθενά σπείρωμα.

Γραψε τι θελεις να κάνεις ακριβώς να σου πουμε πως θα το κάνεις.

Δεν νομιζω ο φιλος να θελει να το βαλει σε μηχανη για να λεει η για σπείρωμα αλλα ας μας πει να δουμε..στα πρατηρια σε οτι εχει σπείρωμα μπαινει αυτο που ειπα απο πανω υπαρχουν αλλες σωληνες που εχουν αλλη μεθοδο ενωσης μεταξυ τους με ''θερμοκοληση'' μεσω ειδικου μηχανηματος... :wave2:

edit:τωρα ειδα οτι το θελει για καποιο σωληνα στη μηχανη ακυρο απο μενα μη βαλεις κατι απ τα δυο!!οτι ειπαν απο πανω αποφευγεις κατι που μπορει να παει στα σωματα ψεκασμου η να βουλωσει κατι!!


Μη βαράτε δεν ηπια καφε ακομα!!:D

bros400pgm
16/01/2016, 08:42
Υποτίθεται ότι το σπείρωμα είναι έτσι ώστε να αυτό ασφαλίζει. Έτσι μου είπαν κ το περιέγραψαν ως SAE, αλλά μπορεί να λένε μπαρουφες (ώρες ώρες δεν μπορώ να συννενοηθω με τους Αμερικανούς).
Εμένα δεν ασφαλίζει κ αρχίζει κ νωτιζει, σημάδι ότι χάνει.


Για την ιστορία, μου απάντησαν για το hylomer blue στο φόρουμ apriliabikers.gr, κ διαβάζοντας τα τεχνικά του χαρακτηριστικά αναφέρει ότι στεγανοποιει σπείρωμα τα σε βενζινα.
Επίσης το loctite 565pst κάνει (τσουζει όμως η τιμή) κ ΙΣΩΣ κάνει το loxeal 58-11 που χρησιμοποιώ στα υγραέρια.
Η γομαλακα δεν ξέρω εάν κάνει αλλά χρησιμοποιείται όντως στα πετρέλαια. Εάν έχετε δει κ στην βενζίνη τότε οκ. Το πρόβλημα είναι το καναβι για μένα που είναι κάπως χοντρό για σπείρωμα τα κάτω των 3/8 κ θέλει κ γρετζαρωμενες "βόλτες"



Στις γραμμες καυσίμων μπαίνουν ειδικοί σύνδεσμοι που δεν χρειάζονται τίποτε απ' τα παραπάνω.
Μη κάνετε πατέντες με την βενζίνη, όλοι ξέρουμε τι είναι κάτω απ' το τεπόζιτο και όλοι θέλουμε αυτό που είναι ακριβώς από πάνω. :lol:



Τι είναι ακριβώς οι ειδικοί σύνδεσμοι;

o teos
16/01/2016, 08:51
Υποτίθεται ότι το σπείρωμα είναι έτσι ώστε να αυτό ασφαλίζει. Έτσι μου είπαν κ το περιέγραψαν ως SAE, αλλά μπορεί να λένε μπαρουφες (ώρες ώρες δεν μπορώ να συννενοηθω με τους Αμερικανούς).
Εμένα δεν ασφαλίζει κ αρχίζει κ νωτιζει, σημάδι ότι χάνει.


Για την ιστορία, μου απάντησαν για το hylomer blue στο φόρουμ apriliabikers.gr, κ διαβάζοντας τα τεχνικά του χαρακτηριστικά αναφέρει ότι στεγανοποιει σπείρωμα τα σε βενζινα.
Επίσης το loctite 565pst κάνει (τσουζει όμως η τιμή) κ ΙΣΩΣ κάνει το loxeal 58-11 που χρησιμοποιώ στα υγραέρια.
Η γομαλακα δεν ξέρω εάν κάνει αλλά χρησιμοποιείται όντως στα πετρέλαια. Εάν έχετε δει κ στην βενζίνη τότε οκ. Το πρόβλημα είναι το καναβι για μένα που είναι κάπως χοντρό για σπείρωμα τα κάτω των 3/8 κ θέλει κ γρετζαρωμενες "βόλτες"






Τι είναι ακριβώς οι ειδικοί σύνδεσμοι;



Μηπως το σπείρωμα το συγκεκριμένο ειναι απλα ελατωματικο και δεν ασφαλιζει καλα???γομαλακα και καναη βαζεις αφοβα σε σωληνες πετραιλαιου και βενζινης αλλα οχι εκει που θες δε νομιζω να σε βολεψει..
κανε ενα τηλ και εδω να δεις http://www.akd-tools.gr/0000000000/index.html

duke200
16/01/2016, 09:04
για ενα είδος ειδικου συνδεσμου που έγραψε ο daz πρίν, μολις ανέβασα φωτο.

το μόνο σπειρωμα που δεν χανει είναι το κωνικό σπείρωμα, αλλα ΔΕΝ χρησιμοποιείται σε κύκλωμα βενζίνης, παρα μόνο σε κύκλωματα λαδιου/πετρελαιου.

Αν καποιος κατασκευαστής έχει βαλει σπείρωμα σε κύκλωμα βενζίνης για όχημα, έχει κάνει λάθος ή έχει προβλέψει και τις ανάλογες τσιμούχες.

Με την στεγανοτητα της βενζίνης δεν παίζεις, γιατι αμα σταξει λίγο βενζίνη στο μπουζί γινεται ΕΚΡΗΞΗ!!!

duke200
16/01/2016, 09:25
σπιρωματα μπορεις να συναντησεις (λίγα) σε κυκλώματα καρμπυρατερ και αυτο επειδη τετοια κυκλώματα δεν έχουν πίεση. Σε ψεκασμό απαγορευονται τα σπειρώματα όπως είπα, εκτός αν ο κατασκευαστης έχει προβλέψει και τις ανάλογες τσιμούχες.

bros400pgm
16/01/2016, 10:04
Σπείρωμα σε κύκλωμα βενζινης έχω δει μόνο με ρακωρ banjo bolt (σαν των φρένων δηλαδή).
Στο πιατελο της τρόμπας βενζίνης είναι το σπείρωμα κ ο ταχυσυνδεσμο δεν μου φαίνεται τελικά κωνικός.

duke200
16/01/2016, 12:18
τσιμούχα, δεν έχει το πιατέλο?

μπορεις να βαλεις λιγο φλαντζοκολα καρτερ στο σπείρωμα και στην γύρω περιοχή, με τελείως αδειο τεπόζιτο, μετα να μονταρεις και να περιμένεις μια μερα να παγώσει καλά πρίν βαλεις βενζίνη στο τεπόζιτο.

bros400pgm
16/01/2016, 12:23
τσιμούχα, δεν έχει το πιατέλο?

Οχι. Τι τσιμουχα θα μπορουσε δηλαδη να εχει το σπειρωμα;

duke200
16/01/2016, 12:41
δεν ξερω πως ειναι. συνηθως υπαρχει ο-ring, μπακιρένια ροδέλα ή τσιμουχα εκει που τελειώνει το σπειρωμα.

ανεβασε μια φωτο και θα μπορεσω να σε βοηθησω καλύτερα

bros400pgm
16/01/2016, 12:53
:smokin:

Tedvj23
16/01/2016, 12:54
logo στιγμης βαλε και τελος..

duke200
16/01/2016, 13:11
αο που χάνει? απο εκει εκει που φευγει μια μουφίτσα και πιάνει πάνω το σωληνάκι βενζίνης?

αν χανει απο κει βαλε μια μπακιρενια ροδέλα και είναι ενταξει

makisc50
16/01/2016, 13:18
2,30 το είχα πάρει το ζητάς γομαλάκα. δεν το "λιώνει" η βενζίνη μόνο στο οινόπνευμα διαλύετε
350423

bros400pgm
16/01/2016, 13:49
αο που χάνει? απο εκει εκει που φευγει μια μουφίτσα και πιάνει πάνω το σωληνάκι βενζίνης?

αν χανει απο κει βαλε μια μπακιρενια ροδέλα και είναι ενταξει



Όχι. Η τρύπα είναι το σπείρωμα κ εκεί βιδωνει ο ταχυσυνδεσμος.
Κ το άλλο που λες, βιδωτό είναι αλλά δεν τολμαω να δω πώς ακριβώς.

free rider
16/01/2016, 13:51
κοίτα να δεις που τελικά όλα τα απριλια έχουν τα ίδια προβλήματα

εμένα είχε πετσικλαρει για τα καλά η τάπα της βενζίνης και τελικά κόλλησε μια χαρά

δεν μπόρεσα να βρω το σωληνάριο αλλά εκεί που σου είπα το είχα πάρει

duke200
16/01/2016, 14:12
Όχι. Η τρύπα είναι το σπείρωμα κ εκεί βιδωνει ο ταχυσυνδεσμος.
Κ το άλλο που λες, βιδωτό είναι αλλά δεν τολμαω να δω πώς ακριβώς.

πιθανόν να χει χαλάσει ο ταχυσύνδεσμος. Αλλιως αυτο που ειπα. Αδειάζεις ρεζερβουάρ και βαζεις στο σπείρωμα φλαντζοκολα καρτερ ή αυτο που σου πανε τα παιδια. Σφίγγεις και αφήνεις 5-6 ώρες να στεγνωσει καλά. Αν και πιθανόν να ναι ελατωματικός ο ταχυσύνδεμός σου.

αν η μουφα που πιανει πάνω ο ταχυσύνδεμος (και έχει και το σπείρωμα) κάνει λίγο "προσωπο" με την επιφάνεια που ξεκιναει το σπείρωμα, με μια μπαγγιρένια ροδέλα ή με ένα σκληρo ο-ring, θα στεγανοποιήσει πιστευω.

Αν εβγαζες και την βιδα και τον ταχυσύνδεσμο φωτο, καλά θα τανε...

bros400pgm
16/01/2016, 16:15
Ταχυσυνδεσμος
http://uk.rs-online.com/web/p/hose-couplings/3872599/


Φωτο απο το manual, που δειχνει πως ΗΤΑΝ κανονικα ο συνδεσμος, πριν ανακαλυψουν οι τρομπες εκει στην aprilia οτι ειναι αδυνατον να βγαλεις το ρεζερβουαρ απο την μοτο χωρις να τα κανεις μανταρα και ετσι εβαλαν τον ανωτερο αρσενικο ταχυσυνδεσμο.
Στα rsv/tuono ειναι οπως δειχνει στην φωτο, αλλα σε εκεινα, το τεποζιτο σηκωνεται γιατι εχει κλαπες.

bros400pgm
16/01/2016, 16:17
κοίτα να δεις που τελικά όλα τα απριλια έχουν τα ίδια προβλήματα

εμένα είχε πετσικλαρει για τα καλά η τάπα της βενζίνης και τελικά κόλλησε μια χαρά

δεν μπόρεσα να βρω το σωληνάριο αλλά εκεί που σου είπα το είχα πάρει



Η τρομπα εννοεις; Ειχε πετσικαρει το τεποζιτο;

free rider
16/01/2016, 16:37
ακριβώς
ένα πρωί την είχα αφήσει στον ήλιο και ξαφνικά γυρίζοντας είδα μια λίμνη βενζίνης από κάτω
για να μην πλατιάζω το ντεπόζιτο είχε μακρύνει , μάλλον διασταλεί, κατά ένα πόντο περίπου και δεν έπεφτε στις τρύπες πάνω στον λαιμό
παράλληλα από κάτω στην τρόμπα της βενζίνης έχανε κανονικότατα βενζίνη
ε τι σου έλεγα ..λαμπριανίδης κλπ κλπ
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το πολυεστερικό ντεπόζιτο μάκρυνε έτσι στα ξαφνικά
πάντως μετά την επισκευή και στεγανοποίηση το στρίμωξα με πιο μεγάλες βίδες και δεν μου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα

εντιτ
τώρα που θυμήθηκα ο μάστορας στον ρομποτή μου είχε πει ότι το έχει ξανασυνατήσει σε τέτοια ντεπόζιτα
εντιτ2
πολύ καλός μάστορας ο τύπος εκεί στο ρομποτή
σε αντίθεση με τον μαλάκα που βρίσκεται στο ολυμπιακό στάδιο και μου γαμησε το μηχανάκι..
αστα να μην αρχίσω να τον θυμάμαι

duke200
17/01/2016, 07:45
απο οτι βλεπω απο τις φωτο σου ο ταχυσυνδεσμος έχει "πατούρα" για να ασφαλίσει με την τρομπα. Γιατι δεν ξεκινάς με μια μπακιρένια χοντρή ροδέλα μεταξύ ταχυσυνδεσμου και τρόμπας? Μετρα την διαμετρο του σπειρώματος και πήγαινε σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων να σου δώσουν μια ανάλογη μπακιρένια ροδέλα. Αν δεν στεγανοποιήσει με αυτη, βλεπεις μηπως βαλεις καμια σκληρη τσιμούχα (μην το παρακάνεις με το σφίξιμο και σου κόψει την τσιμούχα). Αν βαλεις σκληρη τσιμούχα, να βάλεις και ασφαλιστικό 243 στο σπείρωμα.

Μηπως είχε ροδέλα και σου έπεσε με το λύσιμο και δεν το πήρες χαμπάρι?

bros400pgm
17/01/2016, 08:59
Ο ταχυσυνδεσμος δεν εχει πατουρα. Ειναι καπως περιεργος και δεν εχω φωτο να σου δειξω, αλλα δεν εχει σωστη επιφανεια για να βαλω ροδελα, συν οτι αφηνει κενο, σε παχος περιπου μιαμιση χαλκοροδελα.
Δεν χανω και τιποτα να δοκιμασω αλλα αφου βρηκα το υλικο στεγανοποιησης, δεν θα ασχοληθω.


Ευχαριστω για τις απαντησεις σας :beer:

duke200
17/01/2016, 13:16
αμα έχει τοσο κενό, ναι βαλε φλαντζοκολα ή το άλλο που σου πανε.

Για να αφηνει κενό, μάλλον έχει κωνικό σπείρωμα (δεν φαίνεται με το μάτι, παρα μόνο με παχύμετρο στην αρχή και το τέλος του σπειρώματος) Αν όντως το μετρήσεις και είναι κωνικό και με ένα δυνατό σφραγιστικό σπειρώματος (πράσσινο), θα στεγανοποιήσει., αμα το αφήσεις να στεγνώσει καλά.

NouGiw
20/06/2018, 15:19
Για τέτοιες περιπτώσεις (σπειρώματα μέταλλο με μέταλλο ή μέταλλο με πλαστικό) και που υπάρχει επαφή με βενζίνη, χρησιμοποιούμε φλατζόκολλα ανθεκτική στη βενζίνη ή οποιαδήποτε αναερόβια κόλλα που να είναι επίσης ανθεκτική στη βενζίνη. Δεν είναι και πολλές και σιγά-σιγά τις καταργούν για περιβαλλοντικούς λόγους. Ενδεικτικά:
Threebond TB 1184 (-40 έως +150)
Permatex 29132 (-53 έως +177 και ανθεκτική σε πετρέλαιο, βενζίνη, λιπαντικά, βαλβολίνες, αντιψυκτικό, οινόπνευμα)
Από τη 2η το σωληνάριο (80ml) παίζει στα 6-8€

Δε βάζουμε ποτέ τεφλόν ή σιλικόνη!