PDA

View Full Version : Προτάσεις για μηχανή για "άμπαλο" αναβάτη.



ptc
16/01/2016, 10:39
Μιας και σε οποιο θεμα/απορια ειχα μεχρι τωρα εχετε βοηθησει πολυ, ειπα να ξαναδοκιμασω την τυχη μου.

Εχω ενα φιλαρακι που σαν και μενα θυμηθηκε να καβαλησει κοντα στην εμμηνοπαυση(30λιγο). Ειναι τυπος που δεν ειχε καμια σχεση με το σπορ(δεν ξερω αν εχει οδηγησει εστω και παπι ποτε), αλλα τον εχω ζαλισει τοσο φαινεται που προχθες μου ειπε πως αποφασισε να βγαλει διπλωμα για μηχανη και πως θα χρειαστει βοηθεια στην επιλογη δικυκλου. Το θεμα μας ειναι πως γενικα ειναι καπως αμπαλος και τον φοβαμαι λιγο, οποτε σκεφτομαι πως αυτο που εκανα εγω(να ξεκινησω με 600αρι μονοκυλινδρο δλδ) δε θα ειναι καλη ιδεα. Για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος στο θεμα "αμπαλος": Πρωτον, εχει σωματικους περιορισμους. Ειναι λιγο πανω απο 1,70 και ειναι και γεματουλης(γυρω στα 100). Δευτερον, δεν οδηγαει πολλα χρονια αυτοκινητο, οποτε και σαν οδηγος αυτοκινητου δεν μου βγαζει πολυ εμπιστοσυνη. Επισης το γενικοτερο του στυλ ειναι πιο χαλαρο, ηρεμο.

Για να παμε και στις αναγκες που θα πρεπει να καλυψει, μιλαμε για απλη χρηση εντος νομού και αντε καμια βολτουλα το ΣΚ στις γυρω διαδρομες. Η δουλεια του ειναι 15 χλμ απο το σπιτι του, με κινηση και σε αυτοκινητοδρομο, οποτε και αυτο ειναι κατι που πρεπει να καλυπτεται απο το νεο οχημα (αν και οπως ειπα υπαρχει και κουτι).

Εχω ηδη αρχισει να χαζευω στο car και μεχρι τωρα στο parking εχω τα εξης μοντελα: cb400sf, cb1, bros, nx250, ax-1, klr/kle250, cbf250, ybr250.

Προσωπικα θελω να μεινουμε σε χαμηλα cc(250), απλα φοβαμαι μηπως δεν ειναι πρακτικο ενα τετοιο μηχανακι. Θα μπορει δλδ να βγαινει αυτοκινητοδρομο ή θα τον παρουν παραμαζεμα οι νταλικες; Να πω επισης πως το budget ειναι γυρω στα €1500 (και λιγο λιγοτερα να παμε καλο ειναι) και προτεραιοτητα εχει η ευκολια χρησης παρα οι επιδοσεις. Επισης προφανως με απασχολει και η μεταπωλητικη αξια αφου θα ειναι ενα μηχανακι που πιθανοτατα να μην το κρατησει για πανω απο 1-2 χρονια.

Προσωπικα τεινω προς το cbf μιας και ειναι σχετικα συγχρονο μοντελο, το βρισκω σε καλη τιμη, και ως standard bike θεωρω πως ειναι η ιδανικη κατηγορια για πρωτο μηχανακι. Εψαξα και τα αναλογα threads εδω μεσα και ειδα πως περα απο καναδυο χαζα προβληματακια (δυσκολια να βρεις τη νεκρα και δυσκολο ξεκινημα) ειναι γενικα απροβληματιστο.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια συνεισφορα.

7Tolis
16/01/2016, 10:51
Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν έχει σωματικούς περιορισμούς. Με 250 κυβικά μια χαρά πας παντού. Μη κοιτάς που πλέον δε μας φτάνουν (και καλά) . Για μετακίνηση αλλά και απόδραση μια χαρά είναι. Απόδραση από τη πόλη εννοώ.

SHOOTER045
16/01/2016, 10:54
Καλοριζικο
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7245786/

BLiTzER
16/01/2016, 11:01
Με CBR 250R έκανα τα πάντα. Και δικάβαλος. Τα σύγχρονα 250cc στρητάκια είναι υπεραρκετά για οποιονδήποτε νέο.

ptc
16/01/2016, 11:02
Καλοριζικο
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7245786/

Ωραίο και το λυκάκι αλλά 11 άλογα; Μήπως θα ζορίζεται στον αυτοκινητόδρομο; :hmm:

Το 250 από την άλλη ξεφεύγει οικονομικά.

duke200
16/01/2016, 12:14
το λυκακι βγαινει και σε 250 και παει ανετα αυτοκινητοδρομο.

εγω εχω το dukaki 200 και με 26 άλογα με υπερκαλύπτει για καθε είδους δρόμο. Δεν είναι λίγες και οι φορες που παω γιαννενα-αθηνα, απλα κανω 2 25λεπτες στασεις για να το ξεκουρασω λιγο και να ξεκουραστώ και γω.

υπαρχουν και αλλα καλά και φτηνα καινουργια 250αria όπως το suzuki inazuma (που ναι και δικυλινδρο),το cbr250, κλπ.

SHOOTER045
16/01/2016, 12:31
Το inazuma (που το έχω συμπάθεια) δεν παίζει στα λεφτά που διαθέτουν

ptc
16/01/2016, 12:44
το λυκακι βγαινει και σε 250 και παει ανετα αυτοκινητοδρομο.

εγω εχω το dukaki 200 και με 26 άλογα με υπερκαλύπτει για καθε είδους δρόμο. Δεν είναι λίγες και οι φορες που παω γιαννενα-αθηνα, απλα κανω 2 25λεπτες στασεις για να το ξεκουρασω λιγο και να ξεκουραστώ και γω.

υπαρχουν και αλλα καλά και φτηνα καινουργια 250αria όπως το suzuki inazuma (που ναι και δικυλινδρο),το cbr250, κλπ.

Στα λεφτά μας(1500) μόνο το cbf παίζει από την κατηγορία.
Από wolf πάμε στο 125 που μου φαίνεται μάλλον μικρό.

Tedvj23
16/01/2016, 12:49
Σε 250 υπαρχουν και αλλα μοτο...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7434246/

ptc
16/01/2016, 12:53
Σε 250 υπαρχουν και αλλα μοτο...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7434246/
Ψιλοσπανιο αυτό... Δεν το έχω ξαναδεί και στο car δε βλέπω πολλά.

Tedvj23
16/01/2016, 12:55
Ψιλοσπανιο αυτό... Δεν το έχω ξαναδεί και στο car δε βλέπω πολλά.

https://www.youtube.com/watch?v=EdZvF38D_vc

pipe_smoker
16/01/2016, 13:14
Σε 250 υπαρχουν και αλλα μοτο...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7434246/

Αυτο δεν ειναι που στροφαρει μεχρι το θεό?
Κάπου 16-17.000 αν θυμάμαι καλα?

Δε διαφωνώ μαζί σου οτι επειδή δεν έχει πολυκυκλοφορησει δεν ειναι και καλό, αλλα δε νομίζω να το προτιμούσα.

4κυλινδρο, 250αρι, τόσο πολυστροφο νομίζω θα τον δυσκολέψει και θα του σπάσει τα νεύρα.
Για να κινηθεί αξιοπρεπώς ακόμα και για αρχάριος θα πρεπει να το δουλεύει ψηλά.

Όταν είχα πρωτοπαρει το sf και μιλούσα με ενα φίλο στη σχολη που είχε το χορνετακι, αυτά τα παράπονα μου έκανε.

Τεσπα.
Περί ορεξεως:beer:


@ptc

Το δίπλωμα το έχει βγάλει?

Αν οχι, ας'το προς το παρόν το ψάξιμο γιατι μπορεί να παιδευεσαι τσάμπα.
Βρέθηκα πρόσφατα στη θέση σου, όπου 4 φίλοι μου αποφάσισαν να βγάλουν δίπλωμα και να πάρουν μηχανάκι.
Ο ένας τα παράτησε στο 3ο μάθημα, ο αλλος πηρε το δίπλωμα αλλα δε θέλει να ξαναδεί μηχανάκι ούτε ζωγραφιστό, και οι άλλοι 2 τελικα πήραν.

Γι'αυτο σου λεω, ασε να δεις πρώτα.

Τώρα, αν το έχει ήδη βγάλει, και ψάχνεται που θα ακουμπήσει τα λεφτά του, αλλάζει το πράμα.

ptc
16/01/2016, 14:07
Αυτο δεν ειναι που στροφαρει μεχρι το θεό?
Κάπου 16-17.000 αν θυμάμαι καλα?

Δε διαφωνώ μαζί σου οτι επειδή δεν έχει πολυκυκλοφορησει δεν ειναι και καλό, αλλα δε νομίζω να το προτιμούσα.

4κυλινδρο, 250αρι, τόσο πολυστροφο νομίζω θα τον δυσκολέψει και θα του σπάσει τα νεύρα.
Για να κινηθεί αξιοπρεπώς ακόμα και για αρχάριος θα πρεπει να το δουλεύει ψηλά.

Όταν είχα πρωτοπαρει το sf και μιλούσα με ενα φίλο στη σχολη που είχε το χορνετακι, αυτά τα παράπονα μου έκανε.

Τεσπα.
Περί ορεξεως:beer:


@ptc

Το δίπλωμα το έχει βγάλει?

Αν οχι, ας'το προς το παρόν το ψάξιμο γιατι μπορεί να παιδευεσαι τσάμπα.
Βρέθηκα πρόσφατα στη θέση σου, όπου 4 φίλοι μου αποφάσισαν να βγάλουν δίπλωμα και να πάρουν μηχανάκι.
Ο ένας τα παράτησε στο 3ο μάθημα, ο αλλος πηρε το δίπλωμα αλλα δε θέλει να ξαναδεί μηχανάκι ούτε ζωγραφιστό, και οι άλλοι 2 τελικα πήραν.

Γι'αυτο σου λεω, ασε να δεις πρώτα.

Τώρα, αν το έχει ήδη βγάλει, και ψάχνεται που θα ακουμπήσει τα λεφτά του, αλλάζει το πράμα.
Μαθήματα ξεκινάει από βδομάδα. Τον βλέπω ζεστό πάντως...
Ίσως και να'χεις δίκιο βέβαια, αλλά μου έχει ζητήσει να του δείξω καμία πρόταση. Ίσως τον βοηθήσει να προχωρήσει κιόλας, αν το κάνει εικόνα δλδ.

Προς το παρόν θα περιοριστώ στην online αναζήτηση και δε θα αρχίσω τα τηλέφωνα πάντως.
:beer:

leo1964
16/01/2016, 15:21
Καλώς να έρθει στην παρέα μας,όλα είναι θέμα χρόνου!!!!

harris_x
16/01/2016, 15:26
εγώ θα έλεγα ybr250

amyroukai
16/01/2016, 15:58
Εγώ πάλι, f650gs (μονοκύλινδρο), scarver, kawasaki er5, κάτι τέτοιο με λίγη ψυχή. 100 κιλά ομορφάντρας με 250cc... Μέχρι να κόψει το φαΐ που λέει και ο σνάιπερ, δεν νομίζω να τον βολέψουν.

SHOOTER045
16/01/2016, 16:21
Εγώ πάλι, f650gs (μονοκύλινδρο), scarver, kawasaki er5, κάτι τέτοιο με λίγη ψυχή. 100 κιλά ομορφάντρας με 250cc... Μέχρι να κόψει το φαΐ που λέει και ο σνάιπερ, δεν νομίζω να τον βολέψουν.

Μονο μην προτείνεις το aprilia.
Γιατι αμπαλος οδηγός
Σημαίνει και αμπαλος απο εργαλεία.
Το μισό καταστημα του βρατη θα πρέπει να πάρει μαζι με ρο apelrilia.
Και ΑΝ θα βρεί εργαλεία για όλες τις βίδες :D

amyroukai
16/01/2016, 16:31
Στο 170 δεν τον πατάει σωστά τον πήγασο, οπότε δεν το πρότεινα.

panavour
16/01/2016, 16:36
Στα λεφτα που δινει το ερ-5.Πεντακοσια κυβικα χαμηλο φιλικο ελαφρυ και γρηγορο αν το ζητησεις.Αν βρει κανενα Θεσσαλονικη:)

pipe_smoker
16/01/2016, 16:38
Εγώ πάλι, f650gs (μονοκύλινδρο), scarver, kawasaki er5, κάτι τέτοιο με λίγη ψυχή. 100 κιλά ομορφάντρας με 250cc... Μέχρι να κόψει το φαΐ που λέει και ο σνάιπερ, δεν νομίζω να τον βολέψουν.

Πάει κάμποσος καιρός από τότε που μπήκα στο car να χαζέψω σε αυτές τις τιμές.

Παίζει να βρεί τίποτα από αυτά που προτείνεις σε κατάσταση ανθρωπιάς με 1,5 χιλιάρικο?

@ptc

Εξοπλισμό χώρια, ή κι αυτόν μεσα στο 1,5 τον υπολογίζει?

Tedvj23
16/01/2016, 16:56
Σε bmw παιζιε και αυτο που ειχε φτιαξει ο ispiros εδω στο φορουμ..
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7444103/

leo1964
16/01/2016, 17:36
εγώ θα έλεγα ybr250

Αυτό ή το Honda cbf 250

ptc
16/01/2016, 17:44
Πάει κάμποσος καιρός από τότε που μπήκα στο car να χαζέψω σε αυτές τις τιμές.

Παίζει να βρεί τίποτα από αυτά που προτείνεις σε κατάσταση ανθρωπιάς με 1,5 χιλιάρικο?

@ptc

Εξοπλισμό χώρια, ή κι αυτόν μεσα στο 1,5 τον υπολογίζει?

Χωρια.

ptc
16/01/2016, 18:16
Εγώ πάλι, f650gs (μονοκύλινδρο), scarver, kawasaki er5, κάτι τέτοιο με λίγη ψυχή. 100 κιλά ομορφάντρας με 250cc... Μέχρι να κόψει το φαΐ που λέει και ο σνάιπερ, δεν νομίζω να τον βολέψουν.


Στα λεφτα που δινει το ερ-5.Πεντακοσια κυβικα χαμηλο φιλικο ελαφρυ και γρηγορο αν το ζητησεις.Αν βρει κανενα Θεσσαλονικη:)

To er-5 οντως ειναι καλη προταση. Αν και δεν υπαρχουν και πολλα απ'ο,τι βλεπω. Για το BMW γνωμη μου ειναι πως ισως τον ζορισει λιγο παραπανω λογω ψηλου κεντρου βαρους. Εγω ειχα παρει το dominator και ενιωθα πως αν δεν ημουν τοσο ψηλος θα με δυσκολευε λιγο στην αρχη(μιλαω πιο πολυ για στατικα/μικρες ταχυτητες).

ptc
16/01/2016, 18:24
Σε bmw παιζιε και αυτο που ειχε φτιαξει ο ispiros εδω στο φορουμ..
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7444103/

Ειναι αυτη (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114930) εδω ε;

Τωρα με εβαλες σε σκεψεις... Και πολυ καλη τιμη.

amyroukai
16/01/2016, 18:26
To er-5 οντως ειναι καλη προταση. Αν και δεν υπαρχουν και πολλα απ'ο,τι βλεπω. Για το BMW γνωμη μου ειναι πως ισως τον ζορισει λιγο παραπανω λογω ψηλου κεντρου βαρους. Εγω ειχα παρει το dominator και ενιωθα πως αν δεν ημουν τοσο ψηλος θα με δυσκολευε λιγο στην αρχη(μιλαω πιο πολυ για στατικα/μικρες ταχυτητες).

Ψηλό κέντρο βάρους;;;; Κάθε άλλο.

Ohm
16/01/2016, 18:29
αχααααα αυτό είναι το original hornet :)

έξω από τζαπωνία, μόνο παραεισαγωγή

και ναι, 250άρι με ~40 άλογα στις 14000 :panic:

ptc
16/01/2016, 21:26
Update: Έστειλα στον υποψήφιο αγοραστή μερικά links από το car με τις μηχανές που πέσαν σαν προτάσεις. Πολύ αρνητικός στο θέμα on off, δεν του άρεσε καθόλου η κατηγορία. Πολύ θετικός στα standard και μάλιστα χωρίς να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες, καθαρά εμφανισιακά του άρεσε περισσότερο το cbf.

Οπότε μάλλον από εκεί βλέπω να ξεκινάμε αφού και για μένα, αλλά και για πολλούς από εσάς είναι μια αξιόλογη επιλογή που θα καλύψει τις ανάγκες ενός νέου αναβάτη.

Tedvj23
16/01/2016, 21:29
Αντε καλη αγορα τοτε!!
Υ.γ.Το 250 λεμε ε?

ptc
16/01/2016, 21:32
Αντε καλη αγορα τοτε!!
Υ.γ.Το 250 λεμε ε?

:a013:

Tedvj23
16/01/2016, 21:35
Δειτε και αυτο καθοτι καλυτερο σε ολα του...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5636299/

lykourgi
16/01/2016, 21:40
κοντα στην εμμηνοπαυση(30λιγο).
:moutza:








Ε, σου χρειαζότανε. :lol:

Επί της ουσίας, εφόσον ο φίλος σου είναι άσχετος με το σπορ, ας αποφύγει τα παλιά μοντέλα από αυτά που έγραψες. Θα αντιμετωπίσει χαζοπροβλήματα, τα οποία κάποιος έμπειρος θα έλυνε εύκολα, αλλά ο δικός σου θα πελαγώσει και ίσως απογοητευτεί.
Εκτός αν βρει κάποιο πραγματικά αστέρι (δύσκολο), ας κοιτάξει νεότερο μοντέλο.

ptc
16/01/2016, 22:01
Δειτε και αυτο καθοτι καλυτερο σε ολα του...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5636299/

:a8:

Ωραιο μηχανακι αυτο! Δεν το ειχα στα υποψιν... Προφανως πολυ καλυτερο απο το cbf αλλα ειναι και 20 χρονων... Τι παιζει μ'αυτα και ειναι τοσο σπανια; Δεν ειχαν κυκλοφορησει εδω;




Επί της ουσίας, εφόσον ο φίλος σου είναι άσχετος με το σπορ, ας αποφύγει τα παλιά μοντέλα από αυτά που έγραψες. Θα αντιμετωπίσει χαζοπροβλήματα, τα οποία κάποιος έμπειρος θα έλυνε εύκολα, αλλά ο δικός σου θα πελαγώσει και ίσως απογοητευτεί.
Εκτός αν βρει κάποιο πραγματικά αστέρι (δύσκολο), ας κοιτάξει νεότερο μοντέλο.

Θα συμφωνησω μαζι σου. ;)

pipe_smoker
17/01/2016, 12:39
Update: Έστειλα στον υποψήφιο αγοραστή μερικά links από το car με τις μηχανές που πέσαν σαν προτάσεις. Πολύ αρνητικός στο θέμα on off, δεν του άρεσε καθόλου η κατηγορία. Πολύ θετικός στα standard και μάλιστα χωρίς να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες, καθαρά εμφανισιακά του άρεσε περισσότερο το cbf.

Οπότε μάλλον από εκεί βλέπω να ξεκινάμε αφού και για μένα, αλλά και για πολλούς από εσάς είναι μια αξιόλογη επιλογή που θα καλύψει τις ανάγκες ενός νέου αναβάτη.

Καλά, μπορεί να αλλάξει και 15 απόψεις μέχρι να καταλήξει.

Πάντως γνώμη μου να αποφύγετε μηχανάκια 20ετίας κλπ.
ΔΕΝ παίζει περίπτωση να βρείτε αστέρι, οπότε δέξου το έτσι (γιατί η πιθανότητα είναι τόσο μικρή που χέσ'το).

YBR που είπε κι ο Χάρης, και cbf που λέτε καλά είναι.