PDA

View Full Version : Οδήγησα ένα μπιζουδάκι! (Yamaha DT50 1980)



ptc
17/01/2016, 17:09
Σημερα οδηγησα το πιο ξεχωριστο μηχανακι της (μικρης) μοτο-σταδιοδρομιας μου. Ενα Yamaha DT 50 του 1980(μπορει να κανω και λαθος για την ακριβη χρονια). Για καποιον που η πιο μικρη μηχανη που ειχε ποτε ειχε 35 αλογα, η εμπειρια ηταν πολυ ιδιαιτερη. Απο το συννεφο που εβγαινε απο την εξατμιση μεχρι την αισθηση του να οδηγας κατι τοσο μικροκαμωμενο, μπορω να πω πως ηταν κατι που θα το θυμαμαι για καιρο. Το μηχανακι αυτο αγοραστηκε απο εναν καλο φιλο πριν απο χρονια με σκοπο να γινει ανακατασκευη. Με υπομονη μαζευτηκαν ολα τα απαραιτητα κομματια και προσφατα εγινε και ανακατασκευη της μηχανης. Ειναι ενα πραγματικο μπιμπελο (κυριολεκτικα θα μπορουσε να το εχει κανεις και μεσα στο σαλονι του εδω που τα λεμε). Οι φωτογραφιες το αδικουν καθως ειναι καιρο που δεν κυκλοφορει, οποτε αν και ειναι παντα σκεπασμενο, ηταν λιγο σκονισμενο.
Δυστυχως ο ιδιοκτητης βρισκεται στο εξωτερικο για επαγγελματικους λογους τα τελευταια χρονια, οποτε το καημενο δεν κανει τη ζωη που θα επρεπε, να τρεχει δλδ και να γεμιζει τους δρομους με τον χαριτωμενο θορυβο του διχρονου και το αντιστοιχο συννεφο...Ευτυχως η γυναικα του μου εκανε τη χαρη να μου το δωσει για μια μικρη βολτα.

Φανταζομαι πως ενα τετοιο μηχανακι θα ξυπνα πολλες αναμνησεις σε καποιους παλιοτερους απο εδω μεσα και ισως να ηταν και ενα εφηβικο ονειρο.


Και λιγες φωτογραφιες (http://imgur.com/a/qCTbr).

SHOOTER045
17/01/2016, 17:18
Οου γιες
Το είχε φίλος απο τον αδερφό του, όταν εγώ δανειζομουν ένα Τ50 τζαπαν μονοσελο.

leo1964
17/01/2016, 18:11
Πολύ αξιόπιστο μηχανάκι

free rider
17/01/2016, 18:16
πάντως στις φωτο δείχνει πραγματικά μπιμπελό
:a013:

Triathlon 7
17/01/2016, 18:20
Το ομορφο αυτο μηχανακι ανηκει σε μια εποχη που η αποκτηση μεγαλης μηχανης ηταν οικονομικα δυσκολη. Ετσι ενω απο τα 18 ειχες το δικαιωμα να οδηγεις τα παντα, ανεξαρτητως ιππων και κυβικων, συνηθως επελεγες κατι παρομοιο. Ας το χαρει λοιπον ο φιλος σου οσο του το επιτρεπουν ο χρονος του, αλλα και οι πολιτικοι καρεκλοκενταυροι. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147805

Ο καπνος απο την εξατμιση εξαφανιζεται χρησιμοποιωντας ενα καλο συνθετικο λαδι. Εγω ειχα κανει "ακαπνο" ακομα και το MZ!

ptc
17/01/2016, 18:35
Να κανω και μια ερωτηση. Ποσο θα κοστολογουσατε ενα τετοιο μηχανακι; Μου περασε απο το μυαλο η ιδεα να κανω μια προταση στο φιλο μου να του το παρω, μιας και οπως ειπα εχει αρκετο καιρο που ουσιαστικα δεν οδηγειται.
Επειδη κοιταω στο car αλλα δεν μπορω να βρω τπτ αντιστοιχο για να παρω μια ιδεα, εσεις ποσο θα θεωρουσατε μια τιμια προταση;

Μανολης67
17/01/2016, 19:09
500 ...?????
με μεράκι θα γίνει κουκλί...

ptc
17/01/2016, 19:17
500 ...?????
με μεράκι θα γίνει κουκλί...

Λες, ε; Εγω σκεφτομουν ισως κατι παραπανω. 700-800; Δεν εχει μεινει και τπτ να γινει στο μηχανακι παντως.

Απλα επειδη δεν το εχει βαλει για πουλημα οποτε αν του κανω την προταση θα ειναι δικια μου πρωτοβουλια δε θελω να νομιζει πως παω να του το φαω για ενα κομματι ψωμι που λενε. Σε αυτα τα πραγματα αν εισαι αγνωστος με τον αλλον ειναι πιο ευκολο να κινηθεις...

Μανολης67
17/01/2016, 19:22
με 3000 αγοράζει 600αρι 3ετιας..σε καλη κατάσταση, 700 ειναι πολλά λοιπον για 50αρι 20ατιας...
οταν λες δεν εχει τιποτα να γινει στο μηχανάκι τι εννοείς? αλυσίδες, γρανάζια, πλαστικά, ντιζες, αντλιές λαδιού....χαμός..θα βγουν πολλά...

sapila racing
17/01/2016, 19:45
500 ...?????
με μεράκι θα γίνει κουκλί...

Είναι ήδη απ οτι βλέπω.


με 3000 αγοράζει 600αρι 3ετιας..σε καλη κατάσταση, 700 ειναι πολλά λοιπον για 50αρι 20ατιας...
οταν λες δεν εχει τιποτα να γινει στο μηχανάκι τι εννοείς? αλυσίδες, γρανάζια, πλαστικά, ντιζες, αντλιές λαδιού....χαμός..θα βγουν πολλά...

Το μηχανακι φαίνεται τέλειο, και δεν κοστίζει 500 Ευρω με την καμμία. Για να γίνει έτσι κι εφ όσον και μηχανικά είναι σε παρόμοια κατασταση, έχει ξοδέψει πολλπλάσια χρήματα και δεν πρόκειται να το πουλήσει ο ιδιοκτήτης. Είναι DT50MX που βγηκε το 1983 για την ιστορία και πολύ δύσκολα θα βρείς άλλο τέτοιο σε τέτοια κατάσταση.

Επίσης τo πόσο κάνει ενα 600 3ετίας είναι παντελώς άσχετο.

@ptc
Μου φαίνεται παράξενο να ξεκινάει καποιος με μοτο 35 ίππων. Με ενα μικρό μηχανακι σαν αυτο είσαι άρχοντας απο μικρός και μαθαίνεις πολλά!

Μανολης67
17/01/2016, 19:48
sapila racing
Είναι DT50MX που βγηκε το 1983 για την ιστορία και πολύ δύσκολα θα βρείς άλλο τέτοιο σε τέτοια κατάσταση.

Μιλάμε για μουσειακό δηλαδή....αμα το δεις έτσι..οκ

Μανολης67
17/01/2016, 20:04
Ptc
Φανταζομαι πως ενα τετοιο μηχανακι θα ξυπνα πολλες αναμνησεις σε καποιους παλιοτερους απο εδω μεσα και ισως να ηταν και ενα εφηβικο ονειρο.


Πιτσιρικάδες κοντά στην παλιά λαχαναγορά Θεσσαλονικης (Ολυμπιάδος) υπήρχε ο Κυρ Ηλίας (καλή του ωρα....) με τα νοικιάρικα...
ειχε 2 Dt 50 ασπρα,,,,τα νοικιάζαμε με την ωρα, με το χαρτζηλίκι, εγω με τον κολλητό μου Γιάννη, (τωρα μηχανικός σε αντιπροσωπεία μεγάλης Ευρωπαικής μοτοβιομηχανίας) και βουρ για Χορτιάτη,,,
Αλλες εποχές....:)

ptc
17/01/2016, 20:50
@ptc
Μου φαίνεται παράξενο να ξεκινάει καποιος με μοτο 35 ίππων. Με ενα μικρό μηχανακι σαν αυτο είσαι άρχοντας απο μικρός και μαθαίνεις πολλά!

Την πρωτη μου μηχανη την πηρα στα -αντα μου, ενα Dominator. Αργησα λιγο να ασχοληθω με το σπορ βλεπεις. Παντως αυτη η κατηγορια (ΧΤ, KLE, Freewind, F650, Domie) δε νομιζω πως ειναι υπερβολη για πρωτη μηχανη. Εμενα τουλαχιστον δε με δυσκολεψε.

giannis113
18/01/2016, 02:20
Το ειχα. Δηλαδη το ειχε ο αδερφος μου και εγω.

Η πρωτη φορα που οδηγησα μοτο.

Θυμαμαι οταν αλλαξε κιλινδροπιστονο καπου στα 80cc οταν ανοιγα την πρωτη οι αναρτηση μπροστα τερματιζε προς τα πανω. Σκεφτομουν πως θα ηταν ενα xt σε ανοιγμα της πρωτης.

Μετα απο πολλα χρονια πηρα ενα wrf426 και καταλαβα ακομα και το ανοιγμα της πεμπτης..

Eversman
18/01/2016, 08:27
Σημερα οδηγησα το πιο ξεχωριστο μηχανακι της (μικρης) μοτο-σταδιοδρομιας μου. Ενα Yamaha DT 50 του 1980(μπορει να κανω και λαθος για την ακριβη χρονια). Για καποιον που η πιο μικρη μηχανη που ειχε ποτε ειχε 35 αλογα, η εμπειρια ηταν πολυ ιδιαιτερη. Απο το συννεφο που εβγαινε απο την εξατμιση μεχρι την αισθηση του να οδηγας κατι τοσο μικροκαμωμενο, μπορω να πω πως ηταν κατι που θα το θυμαμαι για καιρο. Το μηχανακι αυτο αγοραστηκε απο εναν καλο φιλο πριν απο χρονια με σκοπο να γινει ανακατασκευη. Με υπομονη μαζευτηκαν ολα τα απαραιτητα κομματια και προσφατα εγινε και ανακατασκευη της μηχανης. Ειναι ενα πραγματικο μπιμπελο (κυριολεκτικα θα μπορουσε να το εχει κανεις και μεσα στο σαλονι του εδω που τα λεμε). Οι φωτογραφιες το αδικουν καθως ειναι καιρο που δεν κυκλοφορει, οποτε αν και ειναι παντα σκεπασμενο, ηταν λιγο σκονισμενο.
Δυστυχως ο ιδιοκτητης βρισκεται στο εξωτερικο για επαγγελματικους λογους τα τελευταια χρονια, οποτε το καημενο δεν κανει τη ζωη που θα επρεπε, να τρεχει δλδ και να γεμιζει τους δρομους με τον χαριτωμενο θορυβο του διχρονου και το αντιστοιχο συννεφο...Ευτυχως η γυναικα του μου εκανε τη χαρη να μου το δωσει για μια μικρη βολτα.

Φανταζομαι πως ενα τετοιο μηχανακι θα ξυπνα πολλες αναμνησεις σε καποιους παλιοτερους απο εδω μεσα και ισως να ηταν και ενα εφηβικο ονειρο.


Και λιγες φωτογραφιες (http://imgur.com/a/qCTbr).

:beer:

Πολύ όμορφο μηχανάκι. Δέν είχα το συγκεκριμένο, παρά ένα TS50, το οποίο ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα, λόγω μή οικονομικής δυνατότητας να πάρω κάτι μεγαλύτερο. Ίδια κατηγορία με το DT50.

Kαβαλούσες 50άρι κι όμως ένοιωθες, ότι κούμπωνες σε μοτοσυκλέτα περισσότερων κυβικών. Καταπληκτική αίσθηση :beer:

SHOOTER045
18/01/2016, 08:45
Δεν υπηρχαν τότε επιλογές ουτε η πληθώρα του σήμερα.
Στα μικρά εβρισκες κατι τέτοια dt50
Κατι ts και mtx
Α να μην ξεχάσω και τα simson.
Αυτά παίζανε στα χρόνια τα δικά μου και στις ηλικίες που ήμασταν τότε.
Το συγκεκριμένο είναι μπιμπελό

GFawkes
18/01/2016, 10:11
Βλεποντας με τι μοτο μαθαμε να οδηγουμε εμεις

νιωθω ασχημα για τα νεα παιδια που ειναι καταδικασμενα να οδηγουν παποσκουτερ 50αρια με τελικη 50χλμ/ω ως τα 21 τους....

Διχρονα 50αρια του 80-85 με 5 ταχυτητες, συμπλεκτη, μονοσοκ και τελικη 100-110....μοτο κανονικες!

SHOOTER045
18/01/2016, 10:27
Βλεποντας με τι μοτο μαθαμε να οδηγουμε εμεις

νιωθω ασχημα για τα νεα παιδια που ειναι καταδικασμενα να οδηγουν παποσκουτερ 50αρια με τελικη 50χλμ/ω ως τα 21 τους....

Διχρονα 50αρια του 80-85 με 5 ταχυτητες, συμπλεκτη, μονοσοκ και τελικη 100-110....μοτο κανονικες!

Mετσ το Τ50 που πήρα μόνος πρώτη φορά, το πρώτο που οδήγησα μόνος με συμπλέκτη ήταν ενα πορτοκαλί ΜΤΧ200.
Ε μετα αγόρασα το ΙΤ :D

devil's animal
18/01/2016, 10:57
ωραιο Πετρο...
:a013::a013:
:beer::beer:

GFawkes
18/01/2016, 11:00
Το υπεροχο με αυτα τα μικρα μοτο του 80 ηταν οτι δεν ειχαν να ζηλεψουν τιποτε απο τα αντιστοιχα μεγαλυτερα εποχης, σε κανενα τομεα (πλην ιπποδυναμης)

επισης τα 400ρια του 90....φοβερη ποιοτητα που μαλλον δεν θα ξαναδουμε!!!

SHOOTER045
18/01/2016, 11:04
Το υπεροχο με αυτα τα μικρα μοτο του 80 ηταν οτι δεν ειχαν να ζηλεψουν τιποτε απο τα αντιστοιχα μεγαλυτερα εποχης, σε κανενα τομεα (πλην ιπποδυναμης)

επισης τα 400ρια του 90....φοβερη ποιοτητα που μαλλον δεν θα ξαναδουμε!!!

Και τα 2τ ss επίσης

Μανολης67
18/01/2016, 14:18
Βλεποντας με τι μοτο μαθαμε να οδηγουμε εμεις

νιωθω ασχημα για τα νεα παιδια που ειναι καταδικασμενα να οδηγουν παποσκουτερ 50αρια με τελικη 50χλμ/ω ως τα 21 τους....

Διχρονα 50αρια του 80-85 με 5 ταχυτητες, συμπλεκτη, μονοσοκ και τελικη 100-110....μοτο κανονικες!

Συμβαίνει και αυτό σήμερα: νέα παιδιά με μεγα μπανιέρες..γρηγορες δεν λέω,,αλλά αμα δεν νοιώσεις την αίσθηση της πραγματικής μοτοσυκλέτας...

MG-KTiNoS
18/01/2016, 15:13
Με ενα μικρό μηχανακι σαν αυτο είσαι άρχοντας απο μικρός και μαθαίνεις πολλά!
:a013:

Xrider
24/01/2016, 11:57
Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .
Το DT 50 σε κίτρινο / μαύρο το ειχε ένας φίλος το 1990...το 1991 ειχε παει ήδη για σκραπ. Επίσης τότε σε αυτά τα κυβικά κυκλοφορούσαν τα γνωστά ως ¨ ψείρες ¨ πολυ μικρά μηχανάκια ρεπλικες μεγαλύτερων σούπερ σπορτ .
Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια ( που δεν ηταν τίποτα περισσότερο απο εμπορικά δόλωμα τα για όσους δεν μπορούσαν να έχουν π.χ το DT 200 , RM κλπ ) και θα δίνατε έστω και 1€ για να ¨αναστηθεϊ¨ ένα τέτοιο ...μηχανάκι .

sapila racing
24/01/2016, 13:20
Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .
Το DT 50 σε κίτρινο / μαύρο το ειχε ένας φίλος το 1990...το 1991 ειχε παει ήδη για σκραπ. Επίσης τότε σε αυτά τα κυβικά κυκλοφορούσαν τα γνωστά ως ¨ ψείρες ¨ πολυ μικρά μηχανάκια ρεπλικες μεγαλύτερων σούπερ σπορτ .
Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια ( που δεν ηταν τίποτα περισσότερο απο εμπορικά δόλωμα τα για όσους δεν μπορούσαν να έχουν π.χ το DT 200 , RM κλπ ) και θα δίνατε έστω και 1€ για να ¨αναστηθεϊ¨ ένα τέτοιο ...μηχανάκι .

Οταν ήσουν 16 ετών είχες μηχανάκι? Μάλλον όχι.
Αν είχες θα καταλάβαινες.
Τα 50ρια δεν ήταν δολώματα, ηταν πραγματικά μηχανάκια για τους 16ρηδες και το μεταβατικό στάδιο μέχρι να μπορέσει καποιος να βγάλει δίπλωμα στα 18 για μεγάλη μοτο.
Με αυτα γυρνάγαμε όπου θες και δεν κατεβαίναμε απο δάυτα, μεχρι Αθήνα Πατρα και πίσω πήγαινα εγω με CB50.

Οσο για τουςνεκρόφιλους και τι ειναι αυτό που τους(μας) αρέσει, αστο δεν θα το καταλάβεις.

old m42
24/01/2016, 13:44
τρομερά μηχανάκια και πολύ αξιόπιστα!
το δικό μου του 1989 πέρασε από άλματα σε πιστακι μοτοκρος μέχρι μοταρντ 80αρι
σε πίστα καρτ να στρίβει τεζα!!
για να μην πω για τα ταξιδακια,100 χιλιόμετρα σερί για πλάκα!
μεγάλο σχολείο!

φιλέ αν πωλείται αγόρασε το φαίνεται άριστο!!

Xrider
24/01/2016, 14:04
Οταν ήσουν 16 ετών είχες μηχανάκι? Μάλλον όχι.
Αν είχες θα καταλάβαινες.
Τα 50ρια δεν ήταν δολώματα, ηταν πραγματικά μηχανάκια για τους 16ρηδες και το μεταβατικό στάδιο μέχρι να μπορέσει καποιος να βγάλει δίπλωμα στα 18 για μεγάλη μοτο.
Με αυτα γυρνάγαμε όπου θες και δεν κατεβαίναμε απο δάυτα, μεχρι Αθήνα Πατρα και πίσω πήγαινα εγω με CB50.

Οσο για τουςνεκρόφιλους και τι ειναι αυτό που τους(μας) αρέσει, αστο δεν θα το καταλάβεις.

Είχα μηχανάκι πριν απο τα 16 και πρώτο διπλομα στα 16 για 50αρακια με την συναίνεση / υπογραφή γονέων αλλα οπως θα ξέρεις κ εσυ οταν ¨ μπει το μικρόβιο ¨ απο μικρος μετά θελεις συνέχεια περισοτερα κυβικά ,έτσι κ εγώ , στα 16 είχα πολυ μεγαλύτερη μηχανή απο 50ρακι (το πως κ γιατι δεν εχει σημασία ) . Εχω οδηγήσει παρά πολλα μηχανάκια της εποχής 80-90 εκείνη την εποχή ( 88 και μετά ) , εχω κανει κ εγώ αυτό που λες να είσαι όλη μέρα καβαλα στη μηχανή . Ακριβώς γιατι τα εχω κανει κ κυρίως τα εχω οδηγήσει , δεν καταλαβαίνω γιατι καποιος θα μπει σε τέτοιο κόπο για ένα μηχανάκι που οταν ηταν ¨καινουριο¨ μετά απο λίγο ήδη το βαριοσουν γιατι απλά ηταν αργό κ μικρο.
Ο μόνος λογος που εγώ θα έκανα κάτι τέτοιο ειναι για ανάμνηση ...διαφορετικά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το γιατι.

kostaskk
24/01/2016, 14:33
Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .
Το DT 50 σε κίτρινο / μαύρο το ειχε ένας φίλος το 1990...το 1991 ειχε παει ήδη για σκραπ. Επίσης τότε σε αυτά τα κυβικά κυκλοφορούσαν τα γνωστά ως ¨ ψείρες ¨ πολυ μικρά μηχανάκια ρεπλικες μεγαλύτερων σούπερ σπορτ .
Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια ( που δεν ηταν τίποτα περισσότερο απο εμπορικά δόλωμα τα για όσους δεν μπορούσαν να έχουν π.χ το DT 200 , RM κλπ ) και θα δίνατε έστω και 1€ για να ¨αναστηθεϊ¨ ένα τέτοιο ...μηχανάκι .
εγω παντος ξερω 2 50αρια dt που εχουν φαει απειρο σκισιμο και ειχαν 0 συντηριση και κυκλοφορούν για χρόνια χωρις βλαβες.
το ενα δουλευε και μονιμα τερμα γκαζι (χωρις τελικο με λαδια οτι να ναι κτλ) σκυλιά. ακομα και αν κολλήσει έτριβαν με γυαλοχαρτο κυλινδρο και πιστονι τα ξαναβαζαν μεσα και δουλευαν για αλλο τοσο.

το ενα που ειχα οδηγισει κιολας μου εκανε εντύπωση το ροπιασμα του.
ολο του το γκαζι ειναι μεσα σε 2.000rpm τερμα ψηλα πριν απο αυτες τιποτα απο δύναμη.

αξιζει να τα αναστησεις γιατι ειναι συλλεκτικα,σπάνια και μια κατηγορια απο μονα τους. πόσα μονομπρατσα aprilia af1 κυκλοφορανε στην αθηνα?
τι ειναι ποιο σπανιο και θα τραβιζει τα περισσοτερα βλεματα, ενα aprilia rs50 ή ενα af1,yzr50,tdr50?
πχ yzr,tdr50, ns-1,af1 δεν ειναι τυχαιες και οι τιμες που πιάνουν τα ανακατασκευασμενα και τα 100% γνησια
ορισμενα εχουν και ιστορια με ολοκληρο hrc να εχει βγαλει parts,kit και μετατροπες για αυτα. και αλλα ειχαν μονομπρατσα ψαλιδια
σε καθε ιαπωνικο βιντεο με μοτοσυκλετες του 1980-1995 θα δεις και απο ενα 50αρι μεσα στις αλλες μοτο να ξυνει μαρσπιε στις στροφες τις ιαπωνιας οποτε το ειχαν το κοινο τους
ειναι παιχνιδια, πχ μπορεις να πας σε μια καρτοπιστα και να το σκισεις χωρις να φοβασαι το κοστος αν πεσεις κατω.
αν δεν εχεις λευτα και θες πιστα μπορω να πω οτι ειναι ο μονος δρομος εκτος και αν θες να πας πιστα με παπι
παναλαφρα και αρκετες φορες δυνατα (βλεπε tdr50 με μοτερ wr200)
φτηνα στην συντήρηση κτλ. δυσκολα στα ανταλλακτικα αν χρειαστουν κατι.
αλλα συνήθως αν θες να εχεις τετειο μοτο αγοραζεις και αλλα 2-3 ιδια για ανταλλακτικα
πολλες φορες ή ανασταση τους δεν εχει κοστος και γινεται μεσα σε ενα απογευμα στην αυλή

εμπορικα δολωματα δεν ηταν γιατι απευθύνονταν σε μικρο ηλικιακά κοινο
αν ηταν αυτα τοτε και τα σημερινα cbr125,ninja250,xt125 και τα minibikes για 12 χρονα ειναι εμπορικα δολώματα.
και σημερα υπαρχουν τα rs50 sx50, rx50, derbi 50 με κοστος 3 χιλιαρικα δεν μπορεις να πεις στον πιτσιρικα οτι δεν εχει λευτα για κατι μεγαλύτερο.
3400 ευρω ειχε το rs50 αν θυμαμαι καλα.
απλα παιρνει αυτο λογο διπλωματος και λογο απειριας. ισως και λογο γονιών που δεν θα αφησουν το 16χρονο τους να παρει 600αρα μηχανη για πρωτη στα 16, και ας εχει τα λευτα

sapila racing
24/01/2016, 14:46
Είχα μηχανάκι πριν απο τα 16 και πρώτο διπλομα στα 16 για 50αρακια με την συναίνεση / υπογραφή γονέων αλλα οπως θα ξέρεις κ εσυ οταν ¨ μπει το μικρόβιο ¨ απο μικρος μετά θελεις συνέχεια περισοτερα κυβικά ,έτσι κ εγώ , στα 16 είχα πολυ μεγαλύτερη μηχανή απο 50ρακι (το πως κ γιατι δεν εχει σημασία ) . Εχω οδηγήσει παρά πολλα μηχανάκια της εποχής 80-90 εκείνη την εποχή ( 88 και μετά ) , εχω κανει κ εγώ αυτό που λες να είσαι όλη μέρα καβαλα στη μηχανή . Ακριβώς γιατι τα εχω κανει κ κυρίως τα εχω οδηγήσει , δεν καταλαβαίνω γιατι καποιος θα μπει σε τέτοιο κόπο για ένα μηχανάκι που οταν ηταν ¨καινουριο¨ μετά απο λίγο ήδη το βαριοσουν γιατι απλά ηταν αργό κ μικρο.
Ο μόνος λογος που εγώ θα έκανα κάτι τέτοιο ειναι για ανάμνηση ...διαφορετικά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το γιατι.

Αρα οταν ήσουν 16 κυκλοφορούσες με μεγάλη μηχανή παράνομα.
Οπότε δεν ξέρεις καν πως είναι να κυκλοφορείς με 50ρι για 2 χρόνια και πάρα πολλά χιλιόμετρα. ;)

Μανολης67
24/01/2016, 16:02
sapila racing
Οπότε δεν ξέρεις καν πως είναι να κυκλοφορείς με 50ρι για 2 χρόνια και πάρα πολλά χιλιόμετρα.

Οι καλύτερες αναμνήσεις........θυμάμαι τα απογευματα μετα το σχολείο που εκανα την διαδρομή Θεσσαλονίκη-Ασβεστοχωρι Χορτιάτης Πανόραμα, με 50αρη και χειμώνα με 0 βαθμούς......και από εξοπλισμό αναβάτη! (κράνος γάντια)....αστα!

Triathlon 7
24/01/2016, 17:24
Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια

Οπως σου ειπε και ο sapila racing δεν θα καταλαβεις. Θα'πρεπε ομως να σκεφθεις πριν γραψεις, οτι "νεκροφιλοι" ειναι και ολοι σχεδον οι οικονομικα επιτυχημενοι του πλανητη. Επιχειρηματιες, οικονομικοι μεγαλοπαραγοντες, επιστημονες, καλλιτεχνες, αθλητες και λοιποι ευνοημενοι της ζωης, σκοτωνονται μεσω δημοπρασιων, ποιος θα αποκτησει κατι "βαρετο" και ευαισθητο. Συνηθως μαλιστα ειναι ατομα υψηλης μορφωσης και πνευματικοτητας. Επιθυμουν διακαως οχηματα που εστω και αν στην εποχη τους χαρακτηριζονταν γρηγορα και αξιοπιστα, σημερα θα εμεναν πισω και στους δυο αυτους τομεις ακομα και απο ενα i10 ! Μπορει εσυ να μην καταλαβαινεις γιατι ενας παραλης πρωην Δυτικογερμανος, με τις ανολογες Mercedes και Porsche στο γκαραζ του, χρυσοπληρωσε πολλαπλασια χρηματα για να αποκτησει ενα trabant ! Και να'ταν μονο ενας... Και να'ταν μονο τα αυτοκινητα και οι μοτο... Ειναι μια κουλτουρα που ειτε την εχεις ( μεσω των συνολικων γνωσεων-εμπειριων της ζωης σου ) ειτε οχι. Στην δευτερη αυτη περιπτωση επιπλεον την ειρωνευεσαι κιολας. Εννοειται οτι δεν περιοριζεται μονο στα βιομηχανικα προιοντα.

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι και εγω σχολιαζω με καλη πιστη.

SHOOTER045
24/01/2016, 17:41
Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια

Οπως σου ειπε και ο sapila racing δεν θα καταλαβεις. Θα'πρεπε ομως να σκεφθεις πριν γραψεις, οτι "νεκροφιλοι" ειναι και ολοι σχεδον οι οικονομικα επιτυχημενοι του πλανητη. Επιχειρηματιες, οικονομικοι μεγαλοπαραγοντες, επιστημονες, καλλιτεχνες, αθλητες και λοιποι ευνοημενοι της ζωης, σκοτωνονται μεσω δημοπρασιων, ποιος θα αποκτησει κατι "βαρετο" και ευαισθητο. Συνηθως μαλιστα ειναι ατομα υψηλης μορφωσης και πνευματικοτητας. Επιθυμουν διακαως οχηματα που εστω και αν στην εποχη τους χαρακτηριζονταν γρηγορα και αξιοπιστα, σημερα θα εμεναν πισω και στους δυο αυτους τομεις ακομα και απο ενα i10 ! Μπορει εσυ να μην καταλαβαινεις γιατι ενας παραλης πρωην Δυτικογερμανος, με τις ανολογες Mercedes και Porsche στο γκαραζ του, χρυσοπληρωσε πολλαπλασια χρηματα για να αποκτησει ενα trabant ! Και να'ταν μονο ενας... Και να'ταν μονο τα αυτοκινητα και οι μοτο... Ειναι μια κουλτουρα που ειτε την εχεις ( μεσω των συνολικων γνωσεων-εμπειριων της ζωης σου ) ειτε οχι. Στην δευτερη αυτη περιπτωση επιπλεον την ειρωνευεσαι κιολας. Εννοειται οτι δεν περιοριζεται μονο στα βιομηχανικα προιοντα.

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι και εγω σχολιαζω με καλη πιστη.

Δεν νομίζω
Απλά είτε είχαμε κάποτε ένα παρόμοιο
Ειτε το θέλαμε και δεν το αποκτήσαμε ποτέ και μας δώθηκε τώρα στα αντα η ευκαιρία.
Ουτε porsche ούτε lambo υπάρχει στο γκαράζ ουτε πανάκριβα εργαλεία.
Όρεξη και επένδυση απο το υστέρημά μόνο.
Έμαθα με Τ 50
Αλλά για ενα καλοκαίρι είχα ένα ΜΤΧ 50 -ΕΡΩΤΑΣ
και τότε κατάλαβα την κλίση μου
Μετα απο δύο χρόνια πήρα το ΙΤ
Που το ξαναπήραν μετά μετά απο 20 + χρόνια.
Ειναι που τότε οι μότο είχαν {ψυχή}
Αυτο νομίζω

motoexelixis
24/01/2016, 18:02
ειχα το επομενο μοντελο,στα 14 μου. αλλαζε απ οτι μπορω να διακρινω η εμπρος μασκα,η εξατμιση και σαφως το οτι το επομενο ηταν υδροψυκτο, κατι το οποιο διατυμπανιζε με αυτοκολλητο liguid cooled!!!!.
Μιλαμε για το απολυτως απιστευτο μηχανακι που μπορουσες να αποκτησεις (ετσι φαινοταν στα παιδικα μου ματια) και να μην ειναι παπακι, η οτι δηποτε αλλο, αλλα μηχανη,τι μηχανη, μηχαναααααρα.....

Ειχα βαλει και τρακτερωτα λαστιχα οτι ποιο τρακτερωτο μπορω να βρω, και ειχα αλλαξει και εξατμιση,με μια fuego(τι θυμηθηκα)....

Λιγο αργοτερα ειχα βαλει ενα κιτ της athena απο το δρακο τοτε, και το ειχα κανει 80αρι...

οσο για το παλικαρι που λεει για νεκροφιλους, πολυ απλα δεν μπορει να καταλαβει....

Xrider
24/01/2016, 19:56
Αρα οταν ήσουν 16 κυκλοφορούσες με μεγάλη μηχανή παράνομα.
Οπότε δεν ξέρεις καν πως είναι να κυκλοφορείς με 50ρι για 2 χρόνια και πάρα πολλά χιλιόμετρα. ;)
Ναι,ειναι αληθεια .


Κλείνοντας απλά θέλω να μου πει καποιος απο εσάς τους ¨ νεκρόφίλους ¨ ΤΙ ειναι αυτό που σας αρέσει σε κάτι τέτοια παλιά μηχανάκια

Οπως σου ειπε και ο sapila racing δεν θα καταλαβεις. Θα'πρεπε ομως να σκεφθεις πριν γραψεις, οτι "νεκροφιλοι" ειναι ........

Μην μπερδευεσαι , αυτα που λες για δημοπρασιες η συλλεκτες δεν εχουν καμμια σχεση με αυτο το μηχανακι,αρκει να δεις τη διαφορα στις ταριφες,μετραει και ΠΟΣΑ κομματια εχουν βγει στην παραγωγη και ΑΝ και στην εποχη του ηταν κατι το εξαιρετικό.(που δεν ηταν ).Επισης αυτα ειναι επενδυση οπως οι πινακες,τα κινεζικα βαζα κλπ
Τωρα αν καποιος εχει φαει χοντρο κόλλημα με το DT50 ...οκ ,τι να πω.
Το "νεκροφιλοι " ελπιζω να καταλαβες οτι ειναι μεταφορικο....αν ενοχλει ας πουμε αντικερ.


εγω παντος ξερω 2 50αρια dt που εχουν φαει απειρο σκισιμο και ειχαν 0 συντηριση και κυκλοφορούν για χρόνια χωρις βλαβες.
το ενα δουλευε και μονιμα τερμα γκαζι (χωρις τελικο με λαδια οτι να ναι κτλ) σκυλιά. ακομα και αν κολλήσει έτριβαν με γυαλοχαρτο κυλινδρο και πιστονι τα ξαναβαζαν μεσα και δουλευαν για αλλο τοσο.

το ενα που ειχα οδηγισει κιολας μου εκανε εντύπωση το ροπιασμα του.
ολο του το γκαζι ειναι μεσα σε 2.000rpm τερμα ψηλα πριν απο αυτες τιποτα απο δύναμη.

αξιζει να τα αναστησεις γιατι ειναι συλλεκτικα,σπάνια και μια κατηγορια απο μονα τους. πόσα μονομπρατσα aprilia af1 κυκλοφορανε στην αθηνα?
τι ειναι ποιο σπανιο και θα τραβιζει τα περισσοτερα βλεματα, ενα aprilia rs50 ή ενα af1,yzr50,tdr50?
πχ yzr,tdr50, ns-1,af1 δεν ειναι τυχαιες και οι τιμες που πιάνουν τα ανακατασκευασμενα και τα 100% γνησια
ορισμενα εχουν και ιστορια με ολοκληρο hrc να εχει βγαλει parts,kit και μετατροπες για αυτα. και αλλα ειχαν μονομπρατσα ψαλιδια
σε καθε ιαπωνικο βιντεο με μοτοσυκλετες του 1980-1995 θα δεις και απο ενα 50αρι μεσα στις αλλες μοτο να ξυνει μαρσπιε στις στροφες τις ιαπωνιας οποτε το ειχαν το κοινο τους
ειναι παιχνιδια, πχ μπορεις να πας σε μια καρτοπιστα και να το σκισεις χωρις να φοβασαι το κοστος αν πεσεις κατω.
αν δεν εχεις λευτα και θες πιστα μπορω να πω οτι ειναι ο μονος δρομος εκτος και αν θες να πας πιστα με παπι
παναλαφρα και αρκετες φορες δυνατα ......

Εν μερει συμφωνω μαζι σου.
Aprilia RX50 το 1990-1-2 εκανε +600,000δρχ οταν το παπι το Astrea Grand 100 εκανε 410.000δρχ(πριν υπηρχε αλλο παπι 100αρι που νομιζω το ελεγε η Ινοβα οπως αυτα που κυκλοφορουν τωρα,δεν ηταν μεγαλη επιτυχια για καποιο λογο )
Το Futura Aprilia που λες το 50αρακι την ιδια εποχη ηταν κ αυτο καπου στα 600.000δρχ
Το Cagiva Mito καπου στις 900.000δρχ , το Cagiva W4 (50cc) καπου στις 800.000 δρχ , το Cagiva Supercity 125 καπου στο 1.100.000 δρχ , οταν το ZXR 750rr εκανε καπου στα 2 μυρια . Το DT ειχε καπου στα 300.000 χιλιαρικα αν δεν κανω λαθος και το FZR 400 gnosto exup ειχε καπου στα 700.000δρχ
Μιλαω για καινουρια οχι μτχρσμν και ουτε τα παραεισαγωγης . Και αυτος ειναι ο λογος που ορισμενα μηχανακια απο αυτα που εγραψες ειναι και σημερα σε σχεση με αλλα συνομιληκα τους πιο ακριβα αλλα και γιατι ηταν πρωτοπορα σε τεχνολογια π.χ το Cagiva Supercity 125 μαζι με το TDR αλλα μομιζω πρωτα βγηκε το Cagiva , ειναι τα πρωτα supermotard EVER

Triathlon 7
24/01/2016, 20:45
Μην μπερδευεσαι , αυτα που λες για δημοπρασιες η συλλεκτες δεν εχουν καμμια σχεση με αυτο το μηχανακι,αρκει να δεις τη διαφορα στις ταριφες,μετραει και ΠΟΣΑ κομματια εχουν βγει στην παραγωγη και ΑΝ και στην εποχη του ηταν κατι το εξαιρετικό.(που δεν ηταν ).Επισης αυτα ειναι επενδυση οπως οι πινακες,τα κινεζικα βαζα κλπ

Ενα trampant οπως προειπα, μια πετρα απο το τειχος, μια παιδικη καρτα με αθλητες, ενα Model T, ενα καθημερινο στην εποχη του Levi's και απειρα ακομα απλα πραγματα, ουτε σπανια ηταν, ουτε ακριβα, ουτε εκ των προτερων συλλεκτικα. Καποιοι κρατησαν αυτα τα καθημερινα αντικειμενα για προσωπικους λογους, ακατανοητους απο τους υπολοιπους και στη πορεια απροσδοκητα απεκτησαν αξια. Καμμια σχεση με επενδυσεις, παρα μονο συναισθηματικες. Μαλλον εσυ μπερδευεσαι. Δεν ειναι αναγκη να καταλαβαινεις τα παντα. Κανεις δεν το μπορει. Απλα μην απορριπτεις οτι δεν καταλαβαινεις. Φιλικα.

buckley
24/01/2016, 21:13
Μάγκες τα μπλέξατε ενώ είναι σχετικά απλά τα πράγματα.Όσοι τα γουστάρουμε τα γουστάρουμε.Άλλος γιατί τον ταξιδεύουν στον χρόνο ,άλλος κάνει επενδύσεις ,άλλος ακολουθεί τη μόδα ?
Άλλος τα χει στο σαλόνι και τα χαιδεύει ,άλλος τα κυκλοφορεί καθημερινά.Όλοι ξέρουν ή καταλαβαίνουν στην πορεία ότι θέλει και κάποιες (λίγες) παραχωρήσεις το "άθλημα".
Άλλος εννοείται τα σιχαίνεται .Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος μόνο "γούστα" . ΟΚ για μένα μπορεί να ήταν αδιάφορο το dt 50 για κάποιον άλλο που κάποια στιγμή "συνδέθηκε" μαζί του όχι.
Για παράδειγμα ας πούμε εγώ προσωπικά από τα 10 μηχανάκια που έχω στη παρούσα φάση συνδεδεμένος είμαι με το πιο ταπεινό από αυτά...

toyar
25/01/2016, 06:40
ο καθενας συγκινειται απο ερεθισματα που τον γυρνουν πισω και ειδικα στα χρονια της εφηβειας
μπορει να ειναι μηχανακι καφετερια παπουτσια τραγουδι οτιδηποτε
δεν χρειαζεται να ειναι χρηστικο με τα σημερινα δεδομενα , αρκει η εικονα ο ηχος η μυρωδια για να σε παει πισω

stefanos
25/01/2016, 10:03
Είναι και πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία της οδήγησης, μην μένουμε μόνο σε αναμνήσεις.

Xrider
25/01/2016, 12:05
Παίδες , εδώ μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο , για ένα DT 50 , που ένας πιο νέος απο εμάς που ζήσαμε αυτη την εποχή και το αυτό μηχανάκι για κάποιο λόγο θα ήθελε ένα τέτοιο ΟΤΑΝ σήμερα η τεχνολογία , απόδοση , ειναι δυο δεκαετίες μπροςτα με οτι αυτό συνεπάγεται .
Εγώ ακριβός επειδή δεν μπορω να καταλάβω το ΓΙΑΤΙ , ρωτάω .
Μάλλον με καλύπτει η απάντηση του buckley.
Triatlon 7 αυτό που λες δεν ισχύει . Αν π.χ εσυ και άλλοι 5-10-100-1000 εχεις κόλλημα με ένα dtrs και κανένας αλλος δεν ενδιαφέρεται δεν σημαινει οτι ειναι συλλεκτικό η οτι εχει κάποια αξία . Αλλο παράδειγμα για να καταλάβεις , τα παπούτσια του παππού σου δεν έχουν καμια αξία για κανέναν αλλα για εσένα μπορει να ειναι ανεκτίμητα .Αξία λοιπόν εχει αυτό που ειναι κοινώς αποδεκτό οτι πραγματικά αξίζει . Παράδειγμα το χαρτάκι που εχει την υπογραφή του Μάριο Ντράγκι , δλδ το ευρώ .

stefanos
25/01/2016, 13:12
Παίδες , εδώ μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο , για ένα DT 50 , που ένας πιο νέος απο εμάς που ζήσαμε αυτη την εποχή και το αυτό μηχανάκι για κάποιο λόγο θα ήθελε ένα τέτοιο ΟΤΑΝ σήμερα η τεχνολογία , απόδοση , ειναι δυο δεκαετίες μπροςτα με οτι αυτό συνεπάγεται .


Νομίζω οτι 2 ή και 3 δεκαετίες πίσω τα 50άρια ήταν πολύ καλύτερα απο τα σημερινά και στις περισσότερες περιπτώσεις μακράν καλύτερα και απο τα διάφορα κινέζικα
100αρια και 125αρια του σήμερα.

Μανολης67
25/01/2016, 17:43
Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider
Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .

Ειχα το DT 200 R (χωρίς στροφόμετρο, με διπλό ψυγείο και το κόκκινο λαμπάκι που αναβε στα 50 μίλία) απο το 1991 μεχρι το 1997 που μου το κλέψανε...εκανα 85.000 χλμ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΠΙΑ ΤΟ ΑΙΜΑ , το μηχανάκι μόνο καφέ δεν εψηνε...Βουνό, εκδρομές,σπίτι δουλεία,-δουλεία σπίτι, αλλά το σκίσιμο ήταν στην πόλη όταν ειχα κέφια..τέλος πάντων. το μηχανάκι δεν εκανε κιχ δεν ξεβίδωσε βίδα, βέβαια λάδια 2Τ πάντα τα καλύτερα, και αναλώσιμα- βαλβολίνες στην ωρα τους, δεν συζητώ φίλοι που ειχαν RD 125-250 -350 και τα πήγαιναν συνέχεια στα κόκκινα για 200.000 χλμ.
Ο μύθος περί διχρονης αναξιοπίστίας, τουλάχιστον στα Japan, είναι μύθος.

motoexelixis
25/01/2016, 18:21
ειχα το yamaha dt 200wr οπως και το wr 250, δεν εχω πολλες φωτο απο τοτε, αλλα το 200 ηταν το πρωτο μεγαλο μου μηχανακι στην ηλικια των 17 ετων.Το ειχα παρει μεταχειρισμενο απο ενα τυπο που το ειχε πρωτο χερι,μιας και το αγορασε καινουργιο, και οταν ερχοταν στα στεκια μας το κοιτουσαμε και ξερογλυφομαστε ολοι τοτε, με το ¨μεγαλο¨οντας εμεις ολοι με 50αρια...

Εφτασε στα δικα μου χερια, και εμαθα απ εξω κι ανακατωτα ολα τα βουνα της ευρυτερης περιοχης.Εφτασα σε σημειο να ψαχνω να βρω διαδρομες μονο με χωμα, μιας κι εκει ηταν στο στοιχειο του.

το κρατησα καποια χρονια παραλληλα με αλλες μοτοσυκλετες που ειχα, μιας και καποια στιγμη το ειχα ξευτελισει,εφτασα να εχω στην κατοχη μου 5 μοτοσυκλετες ταυτοχρονα, ζουσα στην απολυτη νιρβανα....

Το dt παντως ειχε παντα μια περιοπτη θεση στην καρδια μου, το εδωσα με πονο ψυχης σε παλιο φιλο, σε καλη τιμη, και ακομη και σημερα 15 χρονια μετα ακομη το χαιρετε....Τα περι αξιοπιστιας, των γιαπωνεζικων διχρονων του τοτε,πολυ απλα μονο σε οποιον δε ξερει βασικα πραγματα ακουγονται αληθη...

και μια φωτο δωρακι απο το μηχανακι πριν απο περιπου 5 χρονια, εννοειται στην κατοχη του νεου του ¨αφεντικου¨.

Η κατασταση του ειναι ακριβως σαν να μην εχει περασει μερα απο πανω του σε σχεση με τοτε που το εδωσα.


350868


τον γ@μημενο τον καθρεφτη και τα φλασακια να μην ειχε μονο...

Μανολης67
25/01/2016, 18:30
[/I]
350868


1.0000+

αυτο το λευκό WR το ερωτευτηκα και εγώ,!! οχι τυχαια βέβαια, το ειχε ενας φίλος και ο @@@@@ εβγαζε ολη την Ολυμπιάδος (Ανω Πολη Θεσσαλονίκης) με σούζα...:beer:. όποτε τον έβλεπα η ψυχολογία μου :cry:. σκεφτόμουν να το αγοράσω , αλλά τελικά πήρα το ΧΤ Artesia, για την οικονομία και την άνεση στο ταξίδι


350869

bulmont
25/01/2016, 18:58
DT 50 1979-80


350871

buckley
25/01/2016, 19:19
Το "αίσθημα" της εποχής τράβηξε την από πάνω φωτό ε ?

bulmont
25/01/2016, 19:29
..................................................:lipssealed::lipssealed:

Xrider
25/01/2016, 19:50
Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xrider
Χωρίς καμια πρόθεση λογομαχιας , δεν μπορω να καταλάβω τι βρίσκεται το ωραίο η καλό σε τέτοιο μηχανάκι .
Εχω ζήσει δυστυχώς την περίοδο και των DT και γενικά των 2Τ που ηταν αυτό που λενε ¨ της Κυριακής χαρά και της Δευταρας λύπη ¨ και εξηγώ ...τουλάχιστον σε εμενα δεν υπήρξε 2Τ που να μου κρατήσει πάνω απο 1 χρονο .

Ειχα το DT 200 R (χωρίς στροφόμετρο, με διπλό ψυγείο και το κόκκινο λαμπάκι που αναβε στα 50 μίλία) απο το 1991 μεχρι το 1997 που μου το κλέψανε...εκανα 85.000 χλμ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΠΙΑ ΤΟ ΑΙΜΑ , το μηχανάκι μόνο καφέ δεν εψηνε...Βουνό, εκδρομές,σπίτι δουλεία,-δουλεία σπίτι, αλλά το σκίσιμο ήταν στην πόλη όταν ειχα κέφια..τέλος πάντων. το μηχανάκι δεν εκανε κιχ δεν ξεβίδωσε βίδα, βέβαια λάδια 2Τ πάντα τα καλύτερα, και αναλώσιμα- βαλβολίνες στην ωρα τους, δεν συζητώ φίλοι που ειχαν RD 125-250 -350 και τα πήγαιναν συνέχεια στα κόκκινα για 200.000 χλμ.
Ο μύθος περί διχρονης αναξιοπίστίας, τουλάχιστον στα Japan, είναι μύθος.

Οκ. Είχα το nsr ,kr,rgv , για το πρώτο και ειδικά το τρίτο είχα τρέλα ...μάντεψε τι έγινε ....κολλήσαμε και τα 3 , ειδικά το rgv πλούτο γούσταρα τρέλα και όλα μου τα μηχανάκια τα πρόσεχα και τα προσέχω , δεν τα πάω σε μάστορα που κανει ¨ πατέντες ¨ και γνήσια ανταλλακτικά πάντα , το rgv γνωςτο κ ως μπανάνα λόγο ψαλιδιου , μετά απο 2-3000 χλμ βερεσέ μπιέλα παρότι ειχε ξεμπουκωματα καθε μέρα , 2-3 φορές σχεδόν τελικιασμα για να κανει τα καψιματα του και με το belray κλαδάκι του ( ένα πεντοχιλιαρο τότε ) , επειδή λοιπόν το είχα ..αβλα αυτό το μηχανάκι οταν έπαθε την ζημιά το πήγα συνεργείο και έσκασα 300.000 δρχ για να το φτιάξω ...μετά απο αλλα 2000 χλμ μάντεψε τι έγινε ....κόλλησε . Παρότι μου άρεσε , ηταν το πιο ωραίο παιχνίδι ( ηταν με 74 άλογα κ οχι με τα 55 ) το έδωσα για ανταλλακτικά . Αυτά περί αξιοπιστίας 2Τ.
Ο κινητήρας 2Τ ειχε τα εξής θετικά , ελαφρύς ,μεγάλη απόδοση για τα κυβικά του ,διαφορετικά σέρβις πιο φτηνά - βασικά ελατήρια - , το μεγάλο αρνητικό ειναι αυτό του κόλληματος και κατανάλωσης .

Τα περισοτερα της εποχής τα εχω οδηγήσει .
Τέλος αν αυτά τα χρε... Ηταν τοσο καλά μηχανάκια οσο λέτε , οςοι τα ειχαν γιατι τα εσπρωξαν αφού ειναι οικονομικά , αξιόπιστα , γρήγορα και κάνουν και ταξίδια ? ( ειναι ρητορική ερώτηση ) .
Είμαι 40 χρονων και εχω οδηγήσει παρά πολλα , δεν είμαι χθεσινός . Το πρώτο μου μηχανάκι ( ηταν δώρο ) το είχα οταν ημουν 12 χρονων ιςως και 11.. Δλδ ασχολούμαι 29 χρονια με τις μηχανές .

stefanos
25/01/2016, 20:35
Θα μας τρελάνεις, μιλάμε για μηχανάκια που τα πήρες καινούργια ή μεταχειρισμένα?

kostaskk
25/01/2016, 21:29
Οκ. Είχα το nsr ,kr,rgv , για το πρώτο και ειδικά το τρίτο είχα τρέλα ...μάντεψε τι έγινε ....κολλήσαμε και τα 3 , ειδικά το rgv πλούτο γούσταρα τρέλα και όλα μου τα μηχανάκια τα πρόσεχα και τα προσέχω , δεν τα πάω σε μάστορα που κανει ¨ πατέντες ¨ και γνήσια ανταλλακτικά πάντα , το rgv γνωςτο κ ως μπανάνα λόγο ψαλιδιου , μετά απο 2-3000 χλμ βερεσέ μπιέλα παρότι ειχε ξεμπουκωματα καθε μέρα , 2-3 φορές σχεδόν τελικιασμα για να κανει τα καψιματα του και με το belray κλαδάκι του ( ένα πεντοχιλιαρο τότε ) , επειδή λοιπόν το είχα ..αβλα αυτό το μηχανάκι οταν έπαθε την ζημιά το πήγα συνεργείο και έσκασα 300.000 δρχ για να το φτιάξω ...μετά απο αλλα 2000 χλμ μάντεψε τι έγινε ....κόλλησε . Παρότι μου άρεσε , ηταν το πιο ωραίο παιχνίδι ( ηταν με 74 άλογα κ οχι με τα 55 ) το έδωσα για ανταλλακτικά . Αυτά περί αξιοπιστίας 2Τ.
Ο κινητήρας 2Τ ειχε τα εξής θετικά , ελαφρύς ,μεγάλη απόδοση για τα κυβικά του ,διαφορετικά σέρβις πιο φτηνά - βασικά ελατήρια - , το μεγάλο αρνητικό ειναι αυτό του κόλληματος και κατανάλωσης .

Τα περισοτερα της εποχής τα εχω οδηγήσει .
Τέλος αν αυτά τα χρε... Ηταν τοσο καλά μηχανάκια οσο λέτε , οςοι τα ειχαν γιατι τα εσπρωξαν αφού ειναι οικονομικά , αξιόπιστα , γρήγορα και κάνουν και ταξίδια ? ( ειναι ρητορική ερώτηση ) .
Είμαι 40 χρονων και εχω οδηγήσει παρά πολλα , δεν είμαι χθεσινός . Το πρώτο μου μηχανάκι ( ηταν δώρο ) το είχα οταν ημουν 12 χρονων ιςως και 11.. Δλδ ασχολούμαι 29 χρονια με τις μηχανές .

rgv με 74 αλογα δεν υπήρξε ποτε. μην τα λες ετσι αυτα.
45 βγαιναν φιμωμενα ή 60 αλογα τα ανοικτά. για 74+ αλογα επρεπε να βρεις honda rs ή yamaha tz. ακομα και τις παναγιας τα ματια να φοραει το rgv πανω, 74 δεν παει με τιποτα

το rgv σου μπορει να βαρεσε μπιελα γιατι ειχες μεγαλη αναλογια λαδιου ή πλουσιο μιγμα. δεν εχει σημασια αν το ξεμπουκωνεις συνεχεια. η αναλογια πρεπει να ειναι η μαμα.
ακομα μπορει να βαρεσε αν το πήγαινες σκορτσαριστα. ή μπορει η μπιελα να ειχε κανα 2 κωλύματα προίκα αν το πηρες μεταχειρισμενο και βαρεσε σε εσενα.
το ανοιγμα που εκανε ο μηχανικος μετα μπορει να φταιει για το κόλλημα. τετεια μηχανακια δεν τα πας σε μάστορα για επισκευη αλλα την κανεις μονος σου.
ακομα μπορει να εσπασε η βαλβιδα ροπης αν δεν την συντηρούσες και να κόλλησε απο αυτο

εγω παντος δεν τα εσπρωξα, αντίθετα αγορασα και αλλα.
3 nsr250 1 aprilia sx50 1 tdr250. ολα δουλευουν, 4 απο αυτα κυκλοφορούν κανονικα στον δρομο. αν υπαρξουν λευτα θελω και ενα cr500,rg500, tz250
παλια ειχα και tdr125 και ενα aprilia rs250 που δεν δουλεψε ποτε
καλητερη καταναλωση με nsr. 5,5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα με κανονικη οδηγιση, μεγαλύτερη το tdr που ειναι καπου στα 7 λιτρα
καλητερα γκαζια με nsr. πηγαινε τα ιδια σχεδον με fazer600 επιταχύνσεις και τελικη 210+ αλλα και το aprilia φτιαγμενο στα 78cc με εξατμιση περνουσε crypton x 135
καλητερη αξιοπιστία με το aprilia. 60.000 χιλιομετρα τερμα γκαζι καθε μερα και μηδεν συντήρηση, ποτε δεν κολλησε. ακομα και οταν προσπαθουσα να το κολλησω επίτηδες για να το ανεβασω κυβικα αυτο δεν κολλουσε.(μιλάμε δουλεψε ωρες στον κοφτη) τα λαδια εβγαιναν καφε με ασπρες κηλίδες απο το σασμαν,τα ειχα αφισει μεσα και πανω απο 15.000 χιλιομετρα. μπουζι οποτε θυμιθω (κατι χρονια εκανα να αλλαξω) αυτη ηταν η συντήρηση
τις γιορτες το εσκιζα στα βουνα χωρις καθολου νερο στο ψυγειο και δουλευει ακομα.
γενικα τα τελευταια χρονια εχει δουλεψει αρκετα χωρις νερα στο ψυγειο λογο του οτι χανει η τσιμουχα αντλιας νερου. τωρα χανει τοσο που αδειαζει το ψυγειο σε 5-10 λεπτα
ταξίδια μεχρι 180 χιλιομετρα με το aprilia και 300 με nsr.
ομως τωρα με το tdr μπορει να αυξηθεί το νουμερο.
για την οικονομια μια επισκευη κυλινδρου μετα απο κόλλημα στο tdr κοστιζει κατω απο 100 ευρω. 30 το ρεκτιφιε,30 το πιστονι και προσωπική εργασια
ή 150 αν τα παρεις μεταχειρισμενα. δηλαδη λιγοτερα απο ενα μεγαλο σερβις σε ενα 4τ

Triathlon 7
25/01/2016, 22:47
Παιδια οι ατερμονες συζητησεις και αντιδικιες πανω σε ενα θεμα καταντουν βαρετες και ανουσιες με αποτελεσμα να μην τις διαβαζει στο τελος ουτε αυτος που τις εγραψε. Ξεκαθαριζω λοιπον καποια πραγματα για τελευταια φορα πανω στο συγκεκριμενο θεμα:

1ον) Δεν εχω κανενα απωθημενο με το Yamahaκι, μια και στα 18μου ειχα την πολυ μεγαλη του αδελφη. DT400D. Η πρωτη μου μηχανη. Στα 19 ειχα τετρακυλινδρο 900αρι superbike, απο τα ελαχιστα που κυκλοφορουσαν τοτε. Αποκτημενα με σκληρη ατελειωτη δουλεια τα καλοκαιρια και απειρα γραμματια. Αν εχω καποιο απωθημενο, ειναι με τις Bimota. Ποιος ξερει... Σε αλλους καιρους ισως.

2ον) Δεν ειπα οτι το 50ρακι ηταν εξαιρετικο μηχανακι, ουτε οτι ειναι συλλεκτικο. Προφανως δεν θα γινει ποτε ( αν και η παναρχαια σοφη ρηση λεει: Κανε με προφητη να σε κανω πλουσιο. Ποτε κανεις δεν ξερει ). Το τονισα σε υπερβολη για να καταλαβεις. Η συλλεκτικοτητα ειναι η ακραια μορφη της προσπαθειας να διατηρησεις με υψηλο κοστος ενα αντικειμενο που εχει παρελθει η ημερομηνια ληξης του. Η επιμονη να κρατησεις στην ζωη κατι που κανονικα θα'πρεπε να ειναι στη χωματερη, χαρακτηριζεται αναλογα με την οικονομικη κατασταση του κατοχου. Αν εισαι λεφτας τοτε εισαι - συμφωνα με τον ασχετο οχλο - εκκεντρικος και επιδειξιομανης. Αν εισαι φτωχομπινες, τοτε εισαι απο απλως περιεργος εως παλαβος αναλογα με το ποσο ματωνεις χρηματικα σ'αυτη τη ενασχοληση σου.

3ον) Xrider νομιζω οτι απαντας στον εαυτο σου: δεν έχουν καμια αξία για κανέναν αλλα για εσένα μπορει να ειναι ανεκτίμητα Ακριβως! Λιγοι ειναι αυτοι που θεωρουν οτι αξιζει να ασχοληθουν με το DTακι. Οι υπολοιποι οχι. Ουτε και θα καταλαβουν το γιατι. Προς τι η διαφωνια;

Αξία λοιπόν εχει αυτό που ειναι κοινώς αποδεκτό οτι πραγματικά αξίζει Ανοιγεις τεραστιο, ανεξαντλητο και φιλοσοφικο θεμα. Και βεβαια ασχετο με την συζητηση. Πχ, για αιωνες κοινως αποδεκτο ηταν οτι η γη ειναι επιπεδη και ο χωροχρονος σταθερος. Οι δε οικονομικες αξιες στην ζωη δεν καθοριζονται απο το κοινως αποδεκτο, αλλα απο το κοινως ανωθεν επιβληθεν εμμεσα (προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου απο τα ΜΜΕ και οχι μονο) και αμεσα, με το καλο η με το ζορι. Με πολλη μελετη σε οικονομικα forum ισως αλλαξεις γνωμη. Σαν αρχη διαβασε - αν δεν το ξερεις ηδη - το αρθρο ενος μεντορα της μοτοτεχνολογιας
https://www.facebook.com/dennis.hoidas/posts/10206221341393961

Τελος.............


................4ον) και κυριοτερον: Ρε σεις αυτα γραφονται και λεγονται σε forum μηχανοβιων, η στη Espresso την Πανια και την Στεφανιδου; Ολοι ξερουμε ποσο "καταλαβαινουν" οι υπολοιποι την αγαπη μας για τις μοτο. Και καλα σου λεει το παπακι η το σκουτερακι, να κανεις την δουλεια σου μεσ'την πολη. Αλλα την αλλη την μεγαλη τι την θες. Να βρεχεσαι, να κρυωνεις, να μην μπορεις να βαλεις την παρεα μεσα κτλ.κτλ. Εκει που τα πραγματα εκτροχιαζονται τελειως ειναι οταν θελεις να συμετασχεις σε αγωνες, track day, να κανεις μια γρηγορη βολτα, να ανακατασκευασεις ενα παρατημενο μηχανακι του παππου σου, η - ακουσον ακουσον - να πας στο North Cape. Τους ειναι ακατανοητο.









Οπως ειναι ακατανοητο σε αλλους το restoring ενος DT 50 του 80!

buckley
26/01/2016, 08:59
Παιδια οι ατερμονες συζητησεις και αντιδικιες πανω σε ενα θεμα καταντουν βαρετες και ανουσιες με αποτελεσμα να μην τις διαβαζει στο τελος ουτε αυτος που τις εγραψε. Ξεκαθαριζω λοιπον καποια πραγματα για τελευταια φορα πανω στο συγκεκριμενο θεμα:

1ον) Δεν εχω κανενα απωθημενο με το Yamahaκι, μια και στα 18μου ειχα την πολυ μεγαλη του αδελφη. DT400D. Η πρωτη μου μηχανη. Στα 19 ειχα τετρακυλινδρο 900αρι superbike, απο τα ελαχιστα που κυκλοφορουσαν τοτε. Αποκτημενα με σκληρη ατελειωτη δουλεια τα καλοκαιρια και απειρα γραμματια. Αν εχω καποιο απωθημενο, ειναι με τις Bimota. Ποιος ξερει... Σε αλλους καιρους ισως.

2ον) Δεν ειπα οτι το 50ρακι ηταν εξαιρετικο μηχανακι, ουτε οτι ειναι συλλεκτικο. Προφανως δεν θα γινει ποτε ( αν και η παναρχαια σοφη ρηση λεει: Κανε με προφητη να σε κανω πλουσιο. Ποτε κανεις δεν ξερει ). Το τονισα σε υπερβολη για να καταλαβεις. Η συλλεκτικοτητα ειναι η ακραια μορφη της προσπαθειας να διατηρησεις με υψηλο κοστος ενα αντικειμενο που εχει παρελθει η ημερομηνια ληξης του. Η επιμονη να κρατησεις στην ζωη κατι που κανονικα θα'πρεπε να ειναι στη χωματερη, χαρακτηριζεται αναλογα με την οικονομικη κατασταση του κατοχου. Αν εισαι λεφτας τοτε εισαι - συμφωνα με τον ασχετο οχλο - εκκεντρικος και επιδειξιομανης. Αν εισαι φτωχομπινες, τοτε εισαι απο απλως περιεργος εως παλαβος αναλογα με το ποσο ματωνεις χρηματικα σ'αυτη τη ενασχοληση σου.

3ον) Xrider νομιζω οτι απαντας στον εαυτο σου: δεν έχουν καμια αξία για κανέναν αλλα για εσένα μπορει να ειναι ανεκτίμητα Ακριβως! Λιγοι ειναι αυτοι που θεωρουν οτι αξιζει να ασχοληθουν με το DTακι. Οι υπολοιποι οχι. Ουτε και θα καταλαβουν το γιατι. Προς τι η διαφωνια;

Αξία λοιπόν εχει αυτό που ειναι κοινώς αποδεκτό οτι πραγματικά αξίζει Ανοιγεις τεραστιο, ανεξαντλητο και φιλοσοφικο θεμα. Και βεβαια ασχετο με την συζητηση. Πχ, για αιωνες κοινως αποδεκτο ηταν οτι η γη ειναι επιπεδη και ο χωροχρονος σταθερος. Οι δε οικονομικες αξιες στην ζωη δεν καθοριζονται απο το κοινως αποδεκτο, αλλα απο το κοινως ανωθεν επιβληθεν εμμεσα (προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου απο τα ΜΜΕ και οχι μονο) και αμεσα, με το καλο η με το ζορι. Με πολλη μελετη σε οικονομικα forum ισως αλλαξεις γνωμη. Σαν αρχη διαβασε - αν δεν το ξερεις ηδη - το αρθρο ενος μεντορα της μοτοτεχνολογιας
https://www.facebook.com/dennis.hoidas/posts/10206221341393961

Τελος.............


................4ον) και κυριοτερον: Ρε σεις αυτα γραφονται και λεγονται σε forum μηχανοβιων, η στη Espresso την Πανια και την Στεφανιδου; Ολοι ξερουμε ποσο "καταλαβαινουν" οι υπολοιποι την αγαπη μας για τις μοτο. Και καλα σου λεει το παπακι η το σκουτερακι, να κανεις την δουλεια σου μεσ'την πολη. Αλλα την αλλη την μεγαλη τι την θες. Να βρεχεσαι, να κρυωνεις, να μην μπορεις να βαλεις την παρεα μεσα κτλ.κτλ. Εκει που τα πραγματα εκτροχιαζονται τελειως ειναι οταν θελεις να συμετασχεις σε αγωνες, track day, να κανεις μια γρηγορη βολτα, να ανακατασκευασεις ενα παρατημενο μηχανακι του παππου σου, η - ακουσον ακουσον - να πας στο North Cape. Τους ειναι ακατανοητο.









Οπως ειναι ακατανοητο σε αλλους το restoring ενος DT 50 του 80!

Αν γίνει Τατόι φέτος (όπως είπε ο Δημήτρης ο Παπανδρέου) λογικά θα είναι μέσα το μηχανάκι...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137139

Xrider
26/01/2016, 10:37
rgv με 74 αλογα δεν υπήρξε ποτε. μην τα λες ετσι αυτα.
45 βγαιναν φιμωμενα ή 60 αλογα τα ανοικτά. για 74+ αλογα επρεπε να βρεις honda rs ή yamaha tz. ακομα και τις παναγιας τα ματια να φοραει το rgv πανω, 74 δεν παει με τιποτα

το rgv σου μπορει να βαρεσε μπιελα γιατι ειχες μεγαλη αναλογια λαδιου ή πλουσιο μιγμα. δεν εχει σημασια αν το ξεμπουκωνεις συνεχεια. η αναλογια πρεπει να ειναι η μαμα.
ακομα μπορει να βαρεσε αν το πήγαινες σκορτσαριστα. ή μπορει η μπιελα να ειχε κανα 2 κωλύματα προίκα αν το πηρες μεταχειρισμενο και βαρεσε σε εσενα.
το ανοιγμα που εκανε ο μηχανικος μετα μπορει να φταιει για το κόλλημα. τετεια μηχανακια δεν τα πας σε μάστορα για επισκευη αλλα την κανεις μονος σου.
ακομα μπορει να εσπασε η βαλβιδα ροπης αν δεν την συντηρούσες και να κόλλησε απο αυτο

εγω παντος δεν τα εσπρωξα, αντίθετα αγορασα και αλλα.
3 nsr250 1 aprilia sx50 1 tdr250. ολα δουλευουν, 4 απο αυτα κυκλοφορούν κανονικα στον δρομο. αν υπαρξουν λευτα θελω και ενα cr500,rg500, tz250
παλια ειχα και tdr125 και ενα aprilia rs250 που δεν δουλεψε ποτε
καλητερη καταναλωση με nsr. 5,5 λιτρα στα 100 χιλιομετρα με κανονικη οδηγιση, μεγαλύτερη το tdr που ειναι καπου στα 7 λιτρα
καλητερα γκαζια με nsr. πηγαινε τα ιδια σχεδον με fazer600 επιταχύνσεις και τελικη 210+ αλλα και το aprilia φτιαγμενο στα 78cc με εξατμιση περνουσε crypton x 135
καλητερη αξιοπιστία με το aprilia. 60.000 χιλιομετρα τερμα γκαζι καθε μερα και μηδεν συντήρηση, ποτε δεν κολλησε. ακομα και οταν προσπαθουσα να το κολλησω επίτηδες για να το ανεβασω κυβικα αυτο δεν κολλουσε.(μιλάμε δουλεψε ωρες στον κοφτη) τα λαδια εβγαιναν καφε με ασπρες κηλίδες απο το σασμαν,τα ειχα αφισει μεσα και πανω απο 15.000 χιλιομετρα. μπουζι οποτε θυμιθω (κατι χρονια εκανα να αλλαξω) αυτη ηταν η συντήρηση
τις γιορτες το εσκιζα στα βουνα χωρις καθολου νερο στο ψυγειο και δουλευει ακομα.
γενικα τα ....4τ

Είπαμε , δεν είμαι χθεσινός , πληροφοριακά κοιτά το μοντ. Του 1992 ποσά άλογα δίνει (62) με τον κόφτη
http://www.suzukicycles.org/RGV-series/RGV250-Gamma.shtml

Και τότε υπήρχαν αυτά

http://www.car.gr/parts/view/3086014/

Και είχα ακριβώς αυτό
350894


Edit
Μου θύμησες και το tzr 250 που είχα μια περίοδο σε κόκκινο άσπρο χαχααχαχαχαα
Το rgv τότε το έδωσα σε άτομο (που ειναι εδώ στο φόρουμ) γιατι εκτος απο φίλοι ήξερε το μηχανάκι απ οταν το πήρα και τι ειχε επάνω , αυτος ο φίλος λοιπόν ειχε ήδη αλλο ένα ¨μπουρδελιασμενο¨ και πήρε και το δικό μου για ανταλλακτικά και γιατι δεν ειχε πτώση εκτος απο δυο φορές που μου έπεσε παρκαρισμένο , δεν το είχα στηρίξει καλά . ( ευτυχώς όσες φορες μου εχει πέσει μηχανή ειναι απο λάθος εκτίμηση στήριγματος η απο ξεχασμένο λουκέτο στο δίσκο )
Αυτό λοιπόν το μηχανάκι , κομμάτια του καλύτερα να πω ,τρέχουν ακόμα και σήμερα σε track days για rgv .
Επειδή εχω φίλους που ηταν και ειναι σε περιοδικά μηχανών οταν ένας απο αυτους είδε το μηχανάκι ( τότε ) μου ειπε να βγάλω off την τρομπα λαδιού και να κάνω κατευθείαν την μίξη στο ντεπόζιτο , εγώ δεν το έκανα 1. Γιατι ρουφαγε τα αντερα του 2. Γιατι καμια φορά ξεχνάγα να κλείσω το διακοπτακι βενζίνης ( 2-3 φορες την είχα πατήσει και ειχε αδειάσει όλη η βενζίνη ) και 3. Γιατι ΔΕΝ μου αρέσουν οι Βεσπες που είσαι με την μεζουρα να βάλεις λάδι να κανεις την μίξη και να κουνας σαν φραπέδιερα το μηχανάκι .
Τελικά πιστευω οτι αυτη η τρομπα λαδιού κάποιες φορες δεν δούλεψε οπως θα έπρεπε .
Οταν λοιπόν έψαχνα συνεργείο , γιατι δεν ήξερα ούτε εγώ αλλα ούτε και πολλοί μηχανικοί που πήγα , τι ακριβώς ειχε πάθει το όχημα ( κολλάνε ο ένας κύλινδρος και οταν ανεβάζεις πολλές στροφές ξεκολλάγε με ένα πολυ άγριο τίναγμα ) ένας μηχανικός μου ειπε
¨ ρε φίλε τι αγοράζετε τέτοια μηχανάκια , αυτά ειναι για να τα βάζεις στην πίστα και μονο , μετά απο 2-3 φορες να πετάς τον κινητήρα και να βάζεις άλλον ...ειναι μηχανάκια πίστας που απλά βγάζουν πινακίδα ¨ Και ειχε δίκιο αλλα στην διάγνωση ηταν σκράπας ...μεχρι που κατέληξα στον Τογελο συστημένος και μολις γύρισε το κλειδί και έκανε το πρώτο ηχώ , το έσβησε και μου ειπε απο τι έπασχε με τη μια χωρίς να ρηξει τα ταρό . ( για εμενα απο τους καλύτερους μηχανικούς της Αθήνας )
(Μεχρι να παρω το πρώτο μου Ducati ημουν άσχετος με τα μηχανολογικα )
Έτσι λοιπόν μετά απο αλλα 1000 χλμ υπομονής και φαγουρας του καρπού - για αλλο ένα στρωσημο- ξανά κόλλησε μετά απο 4-5000 χλμ και εκεί τελείωσε και η υπομονή μου.
Στις δίχρονες αναμνήσεις με αφορμή αυτό το θέμα ειναι οταν είχα περάσει κινητήρα YZ 80 σε κουφάρι απο Aprilia RX
Παρολες τις αναμνήσεις αυτά τα μηχανάκια δεν θα τα έπαιρνα σήμερα ακόμα και αν μου τα χάριζαν , γιαυτο και η αρχική μου περιέργεια ως προς το ΓΙΑΤΙ...και εδώ το σταματάω . Εχει δίκιο ο triatlon

kostaskk
26/01/2016, 11:36
το αρθρο λεει βλακείες. και παλι δεν λεει για 74.
αμα διαβασεις τα μοντελα απο κατω ενα ενα θα δεις οτι ολα ειναι στα 40-62 αλογα.
μονο το τελευταιο λεει 67 και σιγουρα δεν θα ειναι μετριση στον τροχο. τα 67 μονο για την εκδοσή στην ιταλια. στην ιαπωνια 40 αλογα το ιδιο μηχανακι
το τελευταιο ειναι vj23 που δεν παιζει να ειχες (πρεπει να ηρθαν 1-2 ελλαδα και αν)

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_rgv250%2091.htm
εδω τα specs ενως ανοικτου ξεφιμωμενου rgv ιδιο με αυτο που ειχες. 62 αλογα. και ηταν ξεφιμωμενο, δεν γινεται να ξεφιμωσεις το ξεφιμωμενο

https://www.google.gr/search?q=rgv+250+vg23+dyno&rlz=1C1AFAB_en&biw=1366&bih=643&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiE1svfocfKAhXDJQ8KHSdiDBgQ_AUIBigB#imgrc=OL6obWF7AxzztM%3A
δυναμομετριση rgv. 60 αλογα

τα κλειστα ειχαν 45 αλογα και 32αρια καρμπ,κλειστα οργανα με max 180km/h και κλειστη sapc.
τα ανοιχτα ειχαν 34καρμπ, οργανα με max 240 αν θυμαμαι καλα και ανοικτη sapc.

ΥΡ στο αρθρο σου πουθενα δεν λεει για 62 αλογα ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ

Xrider
26/01/2016, 11:57
το αρθρο λεει βλακείες. και παλι δεν λεει για 74.
αμα διαβασεις τα μοντελα απο κατω ενα ενα θα δεις οτι ολα ειναι στα 40-62 αλογα.
μονο το τελευταιο λεει 67 και σιγουρα δεν θα ειναι μετριση στον τροχο. τα 67 μονο για την εκδοσή στην ιταλια. στην ιαπωνια 40 αλογα το ιδιο μηχανακι
το τελευταιο ειναι vj23 που δεν παιζει να ειχες (πρεπει να ηρθαν 1-2 ελλαδα και αν)

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_rgv250%2091.htm
εδω τα specs ενως ανοικτου ξεφιμωμενου rgv ιδιο με αυτο που ειχες. 62 αλογα. και ηταν ξεφιμωμενο, δεν γινεται να ξεφιμωσεις το ξεφιμωμενο

https://www.google.gr/search?q=rgv+250+vg23+dyno&rlz=1C1AFAB_en&biw=1366&bih=643&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiE1svfocfKAhXDJQ8KHSdiDBgQ_AUIBigB#imgrc=OL6obWF7AxzztM%3A
δυναμομετριση rgv. 60 αλογα

τα κλειστα ειχαν 45 αλογα και 32αρια καρμπ,κλειστα οργανα με max 180km/h και κλειστη sapc.
τα ανοιχτα ειχαν 34καρμπ, οργανα με max 240 αν θυμαμαι καλα και ανοικτη sapc.

ΥΡ στο αρθρο σου πουθενα δεν λεει για 62 αλογα ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΦΤΗ
1. Δεν είπα οτι το πήρα μτχρσμνο
2. Δεν είπα οτι το πήρα απο παραεισαγωγη
3. Ξαναδιαβάσε για το μοντ. Του 92
4. Όλα μα όλα ειχαν κόφτη , οχι για να μην το παίζει καγκουρας ο οδηγός αλλα για να μην κάψει το μοτέρ και δεν μιλάω για την Ιαπωνία
5. Το κοντέρ έγραφε μεχρι 180 οπως και του nsr αλλα στο τελικιασμα η βελόνα πήγαινε πολυ κάτω δλδ κάπου στα 200χλμ ( πραγματικά και οχι κοντερισια )
6. Αν θες το πιστεύεις αν οχι πάλι δεν εχω πρόβλημα . Το μηχανάκι επειδή το γούσταρα ειχε πολλα βελτιωτικά
7. Δεν εχω να αποδείξω τίποτα .
Καλή συνέχεια

maim2004
28/01/2016, 15:50
350996
Το Futura Aprilia...αμα μου βρείτε 50αρι τώρα που να βγαζει 130km μαμα όλο να μου πείτε και μενα. Τρελό γκάζι για την εποχή του.
Και DT50 (ντεποζιτο δάκρυ που λέγαμε) και TDR50 (υπερκυβισμένο 80cc) και 1 Ζ50 (gorilla - 4ταχυτο με συμπλέκτη) είχα. Μεγάλο σχολείο τα πενηντάρια.

alex14
28/01/2016, 15:57
350996
Το Futura Aprilia...αμα μου βρείτε 50αρι τώρα που να βγαζει 130km μαμα όλο να μου πείτε και μενα. Τρελό γκάζι για την εποχή του.


Και πολυ προβληματικο εαν θυμαμαι καλα.

maim2004
28/01/2016, 16:01
Καλα τα λές Alex. Τα ηλεκτρικα του ηταν σκωτωμα.Ειχε πρόβλημα στην πλεξουδα που την άλλαξα ολοκληρη απο ιταλια. Αλλα αμα δουλευε σωστα μπιστολιαζε πολλα μοτορια

sapila racing
28/01/2016, 16:11
350996
Το Futura Aprilia...αμα μου βρείτε 50αρι τώρα που να βγαζει 130km μαμα όλο να μου πείτε και μενα. Τρελό γκάζι για την εποχή του.
Και DT50 (ντεποζιτο δάκρυ που λέγαμε) και TDR50 (υπερκυβισμένο 80cc) και 1 Ζ50 (gorilla - 4ταχυτο με συμπλέκτη) είχα. Μεγάλο σχολείο τα πενηντάρια.

Τρομερό μηχανακι, αλλά 130 χλμ με την καμμία.

Εκτός κι αν εννοείς στο κοντερ βέβαια, αλλά έκλεβε πολύ.

SHOOTER045
28/01/2016, 16:52
Αυτο ηταν το 50αρι που θέλαμε οι περισότεροι



351009


351010

alex14
28/01/2016, 17:15
Εγω ειχα αυτο

RG 50 E

351012

edit : υπαρχει ακομα και καποια στιγμη ισως ξανανιωσει

notakos600
28/01/2016, 17:48
Το πρώτο-πρώτο μου, του πατέρα μου βασικά, σαν αυτό σε μαύρο, SACHS 50cc με δύο ταχύτητες στο χέρι.

351018

sapila racing
28/01/2016, 18:22
Εγω ειχα αυτο

RG 50 E

edit : υπαρχει ακομα και καποια στιγμη ισως ξανανιωσει

Να το φτιάξεις!! :beer:

maim2004
29/01/2016, 12:28
Τρομερό μηχανακι, αλλά 130 χλμ με την καμμία.

Εκτός κι αν εννοείς στο κοντερ βέβαια, αλλά έκλεβε πολύ.

κοντερίσια 130. 115 πες κανονικα

motoexelixis
29/01/2016, 19:43
50αρι, και παλι δυσκολα....

SHOOTER045
29/01/2016, 19:55
50αρι, και παλι δυσκολα....

Υπήρχε κάποτε στο χωριό μου ενα 50αρι sachs(νομίζω)
Στο οποίο στην μπροστινή ανάρτηση φαίνονταν εξωτερικά τα ελατήρια.
Το οποίο τότε κατοσταριζε χαλαρά.
Αλλά ψάχνοντας στο google δεν τι βρήκα

buckley
29/01/2016, 21:18
Υπήρχε κάποτε στο χωριό μου ενα 50αρι sachs(νομίζω)
Στο οποίο στην μπροστινή ανάρτηση φαίνονταν εξωτερικά τα ελατήρια.
Το οποίο τότε κατοσταριζε χαλαρά.
Αλλά ψάχνοντας στο google δεν τι βρήκα

351083

SHOOTER045
29/01/2016, 21:22
ΑΑΑΑΑΑΥΤΟ
:a012::a012:

Ηταν σε ενα απαίσιο πράσινο
Αλλά τότε ξύριζε

motoexelixis
29/01/2016, 22:04
Υπήρχε κάποτε στο χωριό μου ενα 50αρι sachs(νομίζω)
Στο οποίο στην μπροστινή ανάρτηση φαίνονταν εξωτερικά τα ελατήρια.
Το οποίο τότε κατοσταριζε χαλαρά.
Αλλά ψάχνοντας στο google δεν τι βρήκα

κοντερισια, δεν αμφιβαλω, κι εμενα το dt το 50αρακι εδειχνε κοντερ 105 khm και ηταν και εντουρακι, αλλα 115 πραγματικα χιλιομετρα 50αρι το futura δε τα εχει με τιποτα νορμαλ.

το ειχα το μηχανακι καποτε οπως και το europa που το ειχα μεταγενεστερα ολο pollini 80cm3,οποτε επετρεψε μου να ψιλοεχω αμφιβολιες.

dimmie_72
29/01/2016, 22:17
ΑΑΑΑΑΑΥΤΟ
:a012::a012:

Ηταν σε ενα απαίσιο πράσινο
Αλλά τότε ξύριζε

και που να δεις το υδρόψυκτο τι έφτιαχνε... :lol:

351084

SHOOTER045
29/01/2016, 22:40
και που να δεις το υδρόψυκτο τι έφτιαχνε... :lol:

351084

Τωρα που τα βλέπω και τα δύο το δεύτερο ηταν
Ολόιδιο πράσινο
Με γεμάτες ζάντες

Δεινόσαυρος
30/01/2016, 12:25
με 3000 αγοράζει 600αρι 3ετιας...
Αγοράζεις και DT50 του ' 82 (http://www.ebay.co.uk/itm/Yamaha-DT50m-classic-motorcycle-/231803116653?hash=item35f88adc6d:g:dBwAAOSwNyFWeBYW)!!! :D :p

ptc
30/01/2016, 18:24
Αγοράζεις και DT50 του ' 82 (http://www.ebay.co.uk/itm/Yamaha-DT50m-classic-motorcycle-/231803116653?hash=item35f88adc6d:g:dBwAAOSwNyFWeBYW)!!! :D :p

Φοβερή κατάσταση. Λες και μόλις βγήκε από την έκθεση... :eek:

ionized
02/02/2016, 01:12
Το μονο μηχανακι που εχω οδηγησει απο την εποχη του γαρδελη ειναι ενα RD 500 που γειτονας κρατα σε κατασταση βιτρινας και μου εφτασε το σκ@το στην καλτσα..Μου το εδωσε βολτα για να καταλαβω ποσο εχει προχωρησει η τεχνολογια φρενων,πλαισιων κτλ υστερα απο σχετικη συζητηση

ptc
14/02/2016, 15:43
Part 2...

Εβγαλα βολτα ολο το "στολο" του φιλου για να φορτισουν οι μπαταριες. Βρηκε και παρεουλα το Ninja μου.

352137


352138


352139


Εν τω μεταξυ παιζει εντονα το σεναριο να ακολουθησει και η γυναικα του το φιλο μου στο εξωτερικο. Οποτε πιθανοτατα η συλλογη να μικρυνει. Δεν το εχουν παρει ακομα αποφαση, αλλα αν ειναι κανενας που ψηνεται για το μικιο μπορω να κανω κονε.

Το ειπα στη γυναικα να το παρουμε αλλα δεν το πηρε θετικα... :a38:

ptc
26/03/2016, 00:44
Τελικα η αποφαση παρθηκε.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148628

Ελπιζω να παει σε καλα χερια Πετράν! :beer:

Xeno_
07/01/2022, 21:55
Έχω κι εγώ ενα Yamaha DT50MX κόκκινο (μοντέλο 1983) πρώτο χέρι με άδεια κυκλοφορίας το 1985, χωρίς σκουριές και σαπίλες. Θέλω να το ξαναφέρω σε καλή κατάσταση (κυρίως για συναισθηματικούς λόγους). Ψάχνω από πλαστικά καπάκια, μάσκα, μέχρι φλας, κλπ. Αν ξέρετε πού μπορώ να βρω , παρακαλώ γράψτε μου.
ευχαριστώ.