PDA

View Full Version : Πλυσιμο μηχανης



Toykaki
17/01/2016, 18:51
Καλησπερα ειπα να γραψω και εγω εχω ακουσει πολλα και εχω μπερδευτη...πλενω την μηχανη με νερο και σαμπουαν σκουπιζω κανω μια βολτα και ειμαι ετοιμος για λιπανση..πειτε μου τι χρησημοποιω για την αλυσιδα?να πω οτι εχω επιλεξει τοΣΠΡΕΪ WURTH HHS ΞΗΡΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ.καλος για αυτο?η λαθος?μετα για γιαλαδα καντραν,και για γιαλαδα υπολοιπς μηχανης τι χρισημοποιω(οπως ντεποζιτο,οπως υπολοιπα βαμμενα πλαστικα)καλο το ΣΠΡΕΪ WURTH ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ??

Μανολης67
17/01/2016, 19:01
Καλύτερα πλένε το μηχανάκι με το χέρι, απέφευγε το πιεστικό, ...
Το πλύσιμο στο χερι, ( συμβουλή παλιού εντουρά) ειναι απαραίτητο γιατί εντοπίζεις διαροές, βιδες χαλαρές κτλ, εμένα προσωπικά με εσωσε στην κυριολεξία μια φορά τουλάχιστον, και άλλη μια φορά βρήκα ζημιά που δεν μπορούσε να βρεί κανείς μηχανικός...
Συνεχίζω τωρα, ναι το σπρει σιλικόνης είναι καλό, το χρησιμοποιώ και εγω, μου ξαναζωντανεψε τα πλαστικά στο 660, κυρίως τον χειμωνα, το καλοκαίρι το αποφεύγω γιατί καιει τα πλαστικά.
Σπρει αλυσίδας, ενα καλό σπρει, ελάχιστη χρηση, λιγο δηλαδή, γιατί λαδώνει τον τροχό.
Για καθαρισμό απο γρασα κτλ, χρησιμοποιω φαρμακευτικό παραφινέλαιο, κάνει θαυματα, μια συσκευσια 3 ευρω, κρατά μηνες, ειχα και ενα ποδηλατο παρατημένο, και το παραφινελαιο το εκανε καινούργιο.

Toykaki
17/01/2016, 19:09
παντα στο χερι εγω και οχι με πιεστικο...οσο αφορα αυτα που προτιμησα να προβω στην χρηση τους?η υπαρχουν καποια καλυτερα??
οποτε εχω να επιλεξω
1)σπρευ αλυσιδα, (ΣΠΡΕΪ WURTH HHS ΞΗΡΟ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ)
2)σπρευ μονο για μαυρα πλαστικα (ΣΠΡΕΪ WURTH ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ)
3)σπρευ για γυαλισμα μηχανης (ντεποζιτο πλαστικα) εχω δει 2 ΣΠΡΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ-ΓΥΑΛΙΣΜΑΤΟΣ SILICONE DETAILER PROTECTANT SPRAY BEL-RAY και ΣΠΡΕΪ WURTH ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ

Μανολης67
17/01/2016, 19:17
Τα WURTH ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ειναι κορυφή, για να ειμαι ειλικρινής εγω όμως σπρει αλυσίδας χρησιμοποιώ silkolene, δεν εχει όμως σημασία, οποιοδήποτε επώνυμο εταιρείας λιπαντικών, είναι καλό.

350477

Toykaki
17/01/2016, 20:55
το wurth σιλικονης κανει και για μεταλικα μεροι??

Μανολης67
17/01/2016, 20:58
το wurth σιλικονης κανει και για μεταλικα μεροι??

οχι, μόνο πλαστικά...στα μεταλλικά τι θες να κάνεις?

Toykaki
17/01/2016, 21:59
εκεινα δεν γυαλιζουν (μεταλλικο μερος οπως ντεποζιτο)?το συγκεκριμενο κανει και για βαμενο πλαστικο ( ΣΠΡΕΪ WURTH ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ)?

Μανολης67
17/01/2016, 22:18
Η σιλικόνη δεν είναι για μεταλλικά μέρη.

Toykaki
17/01/2016, 22:41
για βαμμενο πλαστικο κανει (τα πλαινα της )?

pektis
17/01/2016, 23:07
Για την αλυσιδα της μηχανης, πολυ καλο ειναι το motul...350489

Για τα πλαστικα της μηχανης μια στο τοσο, αν θυμαμαι καλα, εχω αυτο...http://www.praktiker.gr/p/gyalistiko-prostateytiko-sprei-armor-all-gloss-0-5lt-20609

Toykaki
18/01/2016, 09:40
πλαστικα βαμμενα η μαυρα φιλε μου?

pektis
18/01/2016, 11:24
πλαστικα βαμμενα η μαυρα φιλε μου?

Αν το λες σ' εμενα, κανει και για τα 2... απλα μην το βαζεις πολυ το καλοκαιρι στα μαυρα λογω ηλιου!