PDA

View Full Version : αποζημειωση σωματικων βλαβων/δικαστηριο



Μανος76
17/01/2016, 18:58
Καλησπέρα.Είχα ένα τροχαίο και εκτός τις υλικές ζημιές βγήκα και εκτός δουλειάς αρκετό διάστημα με κακώσεις.Ο άνθρωπος πήγε στην ασφάλεια του και δήλωσε οτι έφταιγε.Τί κυρώσεις θα έχει απτην ασφάλεια του?Δικάζεται κανονικά για τις σωματικές βλάβες?

spyrakos35
17/01/2016, 19:10
Απο την ασφαλεια του ουδεμια κυρωση

Η Τροχαια αυτεπαγγελτα, ναι

Μανος76
17/01/2016, 19:20
Και λογικά σαν επαγγελματίας οδηγός που είναι θα έχει πρόβλημα μεγάλο. :(

SHOOTER045
17/01/2016, 19:21
Και λογικά σαν επαγγελματίας οδηγός που είναι θα έχει πρόβλημα μεγάλο. :(

Εξαρτάται τις συνθήκες
Παραβίαση stop
Αλκοόλ κλπ

Μανος76
17/01/2016, 19:29
Σας ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σας!Θα τον ειδοποιήσω για να μήν του έρθει κεραμίδα μεθαύριο.Δεν βρίσκω και άλλη λύση γιατί και εγώ πρέπει να πληρωθώ

amyroukai
17/01/2016, 19:31
Ρε σεις....

Μισό, κάνω εντιτ, ν ανοιξω πισι


edit:

Υπάρχουν δύο, ανεξάρτητα μεταξύ τους, σκέλη στην διεκδίκηση.

Το πρώτο είναι το ποινικό κομμάτι, αν προτιμάς το ζήτημα της τιμωρίας του "δράστη". Αυτό το ζητάς από την αστυνομία μόλις δώσεις κατάθεση για το συμβάν, στο τέλος σε ρωτάνε, αν πεις ναι τότε διώκουν τον "δράστη" και ο λόγος που το κάνεις (συνήθως) είναι για να μπορείς να έχεις ένα μέσο πίεσης για το δεύτερο κομμάτι...

Το αστικό. Εδώ ζητάς την οικονομική σου αποζημίωση για το πάθημά σου. Μαζεύεις αποδείξεις από ότι έξοδα έχεις κάνει, ιατρικά, επισκευές, εξοπλισμό, χαμένα μεροκάματα (αν είσαι έμμισθος διότι ατυχώς οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν μπορούμε να αποδείξουμε τα έσοδά μας), ταξί, οι δικηγόροι βάζουν και μιά παπάτζα την "βελτιωμένη διατροφή" συν την απαίτηση για "ηθική βλάβη", γίνεται μιά σούμα και... περιμένεις την εκδίκαση και την απόφαση του διαστηρίου, όποτε του'ρθει του δικαστή (και το λέω διότι ατυχώς μιά πενταετία περιμένα ένα δικαστήριο, έπεσα σε πρόεδρο που "ε, αυτή αν βγάλει στον ενάμιση χρόνο απόφαση θα είστε τυχερός κύριε").
Εναλλακτικά, μπορείς να κλείσεις την υπόθεση εξωδικαστικά, αλλά εκεί είναι το πόσο καλά μπορείς να διαπραγματευτείς και πόση ανάγκη έχεις. Φίλο με monster που έγινε βίδες και τραυματίστηκε τον έπιασαν σε ανάγκη και πήρε... να μην πω τι για να κλείσει την υπόθεσή του γρήγορα γιατί τα χρειαζόταν.
Αν το κλείσεις εξωδικαστικά τότε σε βάζουν και υπογράφεις ότι δεν έχεις άλλη απαίτηση και διεκδίκηση, συνήθως ζητάς και την ακύρωση της ποινικής ή θα πας όταν γίνει η δίκη να πεις ότι αποζημιώθηκες και δεν επιθυμείς άλλη "τιμωρία".

SHOOTER045
17/01/2016, 19:34
Σας ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σας!Θα τον ειδοποιήσω για να μήν του έρθει κεραμίδα μεθαύριο.Δεν βρίσκω και άλλη λύση γιατί και εγώ πρέπει να πληρωθώ

Εσυ δεν εμπλεκεσαι με αυτον άμεσα.
Αλλά μέσω των ασφαλειών σάς .
Εφ οσον έκανε δήλωση κλπ,και η τροχαία τα δικά της εσυ δεν εμπλεκεσαι.
Σε κάποιες παραβάσεις ο κοκ είναι ποιό αυστηρός στους επαγγελματίες οδηγούς αλλά αυτο δεν σε αφορά ως προς το σκέλος του ατυχήματος και της αποζημίωσης

Nostradamus
17/01/2016, 19:35
Σας ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σας!Θα τον ειδοποιήσω για να μήν του έρθει κεραμίδα μεθαύριο.Δεν βρίσκω και άλλη λύση γιατί και εγώ πρέπει να πληρωθώ

Εσυ θα πληρωθεις απο την ασφαλιστικη του..

Το πραγμα θα εχει συνεχεια αν εσυ δεν μεινεις ικανοποιημενος...

Μανος76
17/01/2016, 19:40
Τροχαία δεν ήρθε.Μόνο ασθενοφόρο.Η ασφάλεια του μου είπε 15 μέρες η αποζημείωση ή 3 μήνες αν έχει και σωματικές βλάβες.Δεν έχω καταθέσει ακόμα χαρτιά

SHOOTER045
17/01/2016, 19:42
Δώσε ινφο

amyroukai
17/01/2016, 19:46
Τροχαία δεν ήρθε.Μόνο ασθενοφόρο.Η ασφάλεια του μου είπε 15 μέρες η αποζημείωση ή 3 μήνες αν έχει και σωματικές βλάβες.Δεν έχω καταθέσει ακόμα χαρτιά

Δες λίγο πιο πάνω, απίθανη μαλακία που δεν ήρθε τροχαία (δυστυχώς υπέρ του φταίχτη), κινήσου άμεσα να δηλώσεις στην τροχαία τα πρέποντα και συμβουλεύσου δικηγόρο ή αν έχεις νομική κάλυψη στο ασφαλιστήριο απευθύνσου εκεί.


edit Στα ασφαλιστήρια συμβόλαια γράφει ότι η ασφαλιστική ΔΕΝ δεσμεύεται από την δήλωση του πελάτη της, οπότε αυτός μπορεί να δηλώσει ότι φταίει (στην ασφάλεια) αλλά αυτό δεν μετράει ούτε φαίνεται πουθενά, αν δεν συμφέρει την ασφαλιστική. Το μόνο που μετράει είναι τι δηλώνει στην αστυνομία. Ο Shooter ίσως να μπορεί να το επιβεβαιώσει, νομίζω έχεις τρεις ημέρες για να δηλώσεις τραυματισμό, από το συμβάν; Δυστυχώς και επειδή οι καιροί είναι πονηροί και οι ασφαλιστικές δεν είναι αγγελικά πλασμένες, μην το αφήσεις στην τύχη.

SHOOTER045
17/01/2016, 19:51
Δες λίγο πιο πάνω, απίθανη μαλακία που δεν ήρθε τροχαία (δυστυχώς υπέρ του φταίχτη), κινήσου άμεσα να δηλώσεις στην τροχαία τα πρέποντα και συμβουλεύσου δικηγόρο ή αν έχεις νομική κάλυψη στο ασφαλιστήριο απευθύνσου εκεί.

Όντως κουφό.
Σε τροχαίο με τραυματισμό και δεν ήρθε τροχαία.

Μανος76
17/01/2016, 19:52
Εγώ ήμουν ανάσκελα περιμένωντας το ασθενοφόρο και αυτός μάλλον λειτούργησε επαγγελματικά!!!!

amyroukai
17/01/2016, 19:54
Εσυ θα πληρωθεις απο την ασφαλιστικη του..

Το πραγμα θα εχει συνεχεια αν εσυ δεν μεινεις ικανοποιημενος...

Δεν έχει συνέχεια το πράγμα. Αν δεχτείς αποζημίωση, τέλος λέμε, δεν μπορείς μετά να κυνηγάς κανέναν γιατί υπογράφεις χαρτί ότι δεν θα έχεις άλλη απαίτηση.

SHOOTER045
17/01/2016, 19:54
Τι εννοεις{επαγγελματικά}?

amyroukai
17/01/2016, 19:56
Εγώ ήμουν ανάσκελα περιμένωντας το ασθενοφόρο και αυτός μάλλον λειτούργησε επαγγελματικά!!!!

Όταν υπάρχει τραυματισμός η τροχαία έρχεται έστω και στο νοσοκομείο. Αλκοτέστ αν δεν μπορείς να φυσήξεις τότε ζητάνε αιματολογική και παίρνουν κατάθεση. Τραυματισμός χωρίς τροχαία είναι πρωτάκουστο... Πότε έγινε το συμβάν;

Μανος76
17/01/2016, 19:57
Σαν επαγγελματίας οδηγός που μεταφέρει κόσμο...κάτι ήξερε για να γλυτώσει μάλλον.Θα δείξει σε 1-2 μέρες.

bocaros
17/01/2016, 19:58
και αν δεν καλεσει κανεις την τροχαια?

SHOOTER045
17/01/2016, 19:58
Σαν επαγγελματίας ταξιτζής...κάτι ήξερε για να γλυτώσει μάλλον.Θα δείξει σε 1-2 μέρες.

Οπότε αλκοτεστ γεια σας.
Τι να πώ...

amyroukai
17/01/2016, 19:59
Σαν επαγγελματίας ταξιτζής...κάτι ήξερε για να γλυτώσει μάλλον.Θα δείξει σε 1-2 μέρες.

Δεν γλιτώνει, αλλά μην χάσεις το περιθώριο για να κάνεις την δήλωση στην αστυνομία!!! Αν δεν έχεις μέσο πίεσης το ποινικό, τότε είσαι σε μειονεκτική θέση.

SHOOTER045
17/01/2016, 20:00
και αν δεν καλεσει κανεις την τροχαια?

Αν δεν ενημερώσουν οι εμπλεκόμενοι.
Καλεί το νοσοκομείο η το Κ.Υ που πηγαίνει ο τραυματίας.
Εκεί δεν τον ρώτησαν πως το έπαθε αυτό που έπαθε?

Nostradamus
17/01/2016, 20:00
Δεν έχει συνέχεια το πράγμα. Αν δεχτείς αποζημίωση, τέλος λέμε, δεν μπορείς μετά να κυνηγάς κανέναν γιατί υπογράφεις χαρτί ότι δεν θα έχεις άλλη απαίτηση.

που διαφωνουμε amyrou?? Η ασφαλιστικη θα κοστολογησει το συμβαν και αν ο φιλος το αποδεχθει εχει καλως.. Αν δεν δεχθει αποζημιωση, τοτε υπομονη, επιμονη και εχει συνεχεια..

Στο κομματι της τροχαιας συμφωνω απολυτα ας κανει καταγγελια αμεσα..

karellen
17/01/2016, 20:11
Θα βρεις ένα δικηγόρο που να ειδικεύεται σε τροχαία,υπάρχουν τέτοιοι και θα συμφωνήσετε το ποσόν της αμοιβής του,συνήθως ποσοστό από την αποζημίωση,γιατί η αποζημίωση της ασφαλιστικής ΔΕΝ θα σου αρέσει.Χώρια που κωλυσιεργούν επίτηδες για να σε σιγοψήσουν και στο τέλος να πεις 'α στα κομμάτια δώστε ότι ναναι να τελειώνουμε' .
Φίλος καλός το καλοκαίρι τσίμπησε 14 χιλιαρικάκια από παππού που τον έκλεισε με το αυτοκίνητο και απλώς του κοπάνησε λίγο τον αστράγαλο! Ευτυχώς φορούσε στολή και μπότες τις οποίες προσκόμισε φωτογραφία γρατζουνισμένες μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία.Επίσης ο δικηγόρος του είπε ότι αν νοσηλευόταν έστω και μια μέρα στο Νοσοκομείο θα είχε άλλο ένα χιλιάρικο συν.

Όλα αυτά έπαιξαν βεβαίως εξωδικαστικά με αμοιβαία συμφωνία,ο δικηγόρος πήρε 2,5 χιλ αμοιβή και ο φίλος Multistrada!

amyroukai
17/01/2016, 20:23
Γενικά τα μεγάλα ποσά δεν παίζουν πιά, οι ασφαλιστικές πληρώνουν τους δικαστές για να βγάζουν μικρές αποζημιώσεις. Ναι ξέρω, φήμες ανυπόστατες, απλά μεταφέρω τα ψεύδη των συνωμοσιολόγων... :lol:

Από την άλλη η μαλακία δεν έχει όριο, πχ αυτός που με τράκαρε τότε ζήτησε είκοσι χιλιάρικα ηθική βλάβη γιατί... Βαθουλώθηκε η πόρτα του!

amyroukai
17/01/2016, 20:29
που διαφωνουμε amyrou??

Έγραψες ότι θα πληρωθεί και αν δεν του αρέσει, θα υπάρχει συνέχεια. Αν πληρωθεί, δεν έχει συνέχεια.
Μετά το διόρθωσες, στο ότι θα δει την πρόταση που θα του κάνουν και αν δεν του αρέσει θα έχει συνέχεια, που είναι και το σωστό.
Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν ότι θα έχει ακολουθήσει στην σωστή σειρά, ήτοι θα πάει τροχαία για καταγγελία όσο μπορεί να το κάνει, θα κάνει αγωγή κατά της ασφαλιστικής και του φταίχτη κλπ. Αν περιμένει "φιλότιμο" και "πρωτοβουλία" από τους άλλους, τότε δεν θα πάρει ποτέ τίποτα.

duke200
19/01/2016, 07:30
εμενα μου μυριζει οτι δεν θα κανει δήλωση ο φίλος επαγγελματίας. Κινήσου γρήγορα. Πηγαινε και δήλωσε το ατυχημα στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα του ατυχήματος και ψάξε να βρεις μάρτυρες (πχ οδηγός του ασθενοφόρου που σε μάζεψε). Μαζεψε επίσις αντιγραφα απο όλα τα παρασταστικά της νοσηλείας, διαγνώσεις, κλπ

Μανος76
25/01/2016, 07:13
Καλημέρα.Έκανε δήλωση απο την πρώτη στιγμη οτι έφταιγε.Κατέθεσα στην ασφάλεια του ότι παραστατικά έιχα μέχρι και σήμερα.Απλά θα εκρεμεί ο φάκελος μεχρι να κάνω και το χειρουργείο που χρειάζεται.

duke200
25/01/2016, 07:16
ωραια, αυτο είναι πολύ ευχάριστο. Να πιέζεις συχνά την ασφαλιστική του για την αποζημίωση. Ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής του σε βρήκε? Το μηχανάκι το είδε? Τα παραστατικά σου απο το νοσοκομείο τα ζήτησε?

amyroukai
25/01/2016, 07:56
Μακάρι να πάνε όλα καλά.

alres
25/01/2016, 15:18
Ωραία, δε χρειάζεται όπως να πεις άλλα δημόσια, ούτε εδώ ούτε αλλού.

Πήγαίνε σε έναν άνθρωπο να σε προστατεύσει ουσιαστικά, τώρα που η ζημιά σου εκδηλώνεται σιγά σιγά στην πλήρη έκτασή της και άσε τις συμβουλές από το ιντερνετ.

Αυτά, περαστικά και πάντα γερός