PDA

View Full Version : SUZUKI PE 175



vikos
17/01/2016, 20:46
Μετά από επιθυμία χρόνων να αποκτήσω μια vintage enduro μοτοσικλέτα, επιτέλους ήρθε αυτή η στιγμή. Η αγάπη μου για τα enduro της δεκαετίας του 80' είναι μεγάλη καθώς με αυτά μεγάλωσα και με έκαναν να αγαπήσω και να ασχοληθώ με το άθλημα. Οπότε όταν κατά τύχη πριν από λίγο καιρό έπεσα σε έναν ιδιοκτήτη ενός suzuki pe 175 που ήθελε να το αποχωριστεί, δεν έχασα την ευκαιρία και το αγόρασα. Η χαρά μου μεγάλη,επιτέλους είχα μέσα στο γκαράζ μου ένα μηχανάκι για να ασχοληθώ και εγώ όπως όλους τους φίλους εδώ μέσα που διάβαζα τόσο καιρό.Ήρθε η ώρα να εφαρμόσω όλα αυτά που είδα και διάβασα για τις ανακατασκευές.Να ψάξω,να τριφτώ, να λαδωθώ, να σπάσω το κεφάλι μου με προβληματισμούς που θα προκύψουν. Το μηχανάκι το πείρα σε κομμάτια δεν του λείπει τίποτα αν εξαιρέσουμε μόνο το γεγονός ότι δεν έχει πίσω το μανίσιο του φτερό όπως και εμπρός. Επίσης έχει υποστεί ένα κόψιμο στο πίσω μέρος του πλαισίου πιθανότατα για να δεχτή το after market φτερό moto cross που φορούσε τελευταία αντί του γνήσιου.Ένα ακόμη σοβαρό θέμα που θα με απασχολήσει είναι το ρεζερβουάρ αφού εκτός από το γεγονός ότι έχει το γνωστό άσπρισμα που κάνει το πλαστικό έχει και δύο κολλήματα με αγνώστου προελεύσεως και αποτελέσματος κόλλα. Το μοτέρ απ' ότι μου είχε πει ο παλιός ιδιοκτήτης ήταν λειτουργικός και το μόνο που ήθελε ήταν φτιάξιμο το καρέ της μανιβέλας.Αλλά αν δεν το ανοίξω δεν μπορώ να έχω άποψη και ιδέα για το τι γίνετε μέσα. Έχοντας αρχίσει ήδη τον καθαρισμό από διάφορα κομμάτια της μοτοσικλέτας οι μέχρι τώρα διαπιστώσεις είναι ότι εμφανισιακά τουλάχιστον δεν έχει πολλές φθορές και ότι πολλά κομμάτια θα επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση με λίγο δουλίτσα.θα χρειαστεί βάψιμο στο πλαίσιο,servis σε αναρτήσεις και αλλαγές σε αναλώσιμα όπως ταμπούρα φρένων (ίσος) αλυσίδες γρανάζια . Τώρα όσον αφορά τα πλαστικά σίγουρα θα χρειαστεί ένα πίσω φτερό με το φαναράκι του.Τα πλαϊνά και το μπροστινό φτερό θα δω κατά πόσο μπορώ να τα επαναφέρω με διάφορες μεθόδους και αναλόγως θα πράξω. Αυτά για την ώρα φίλοι μου ελπίζω να βρω βοήθεια από εσάς όλους εδώ μέσα και να προχωρήσω ώστε να ολοκληρώσω την αναγέννηση αυτής της όμορφης μοτοσικλέτας.

buckley
17/01/2016, 20:52
Μετά από επιθυμία χρόνων να αποκτήσω μια vintage enduro μοτοσικλέτα, επιτέλους ήρθε αυτή η στιγμή. Η αγάπη μου για τα enduro της δεκαετίας του 80' είναι μεγάλη καθώς με αυτά μεγάλωσα και με έκαναν να αγαπήσω και να ασχοληθώ με το άθλημα. Οπότε όταν κατά τύχη πριν από λίγο καιρό έπεσα σε έναν ιδιοκτήτη ενός suzuki pe 175 που ήθελε να το αποχωριστεί, δεν έχασα την ευκαιρία και το αγόρασα. Η χαρά μου μεγάλη,επιτέλους είχα μέσα στο γκαράζ μου ένα μηχανάκι για να ασχοληθώ και εγώ όπως όλους τους φίλους εδώ μέσα που διάβαζα τόσο καιρό.Ήρθε η ώρα να εφαρμόσω όλα αυτά που είδα και διάβασα για τις ανακατασκευές.Να ψάξω,να τριφτώ, να λαδωθώ, να σπάσω το κεφάλι μου με προβληματισμούς που θα προκύψουν. Το μηχανάκι το πείρα σε κομμάτια δεν του λείπει τίποτα αν εξαιρέσουμε μόνο το γεγονός ότι δεν έχει πίσω το μανίσιο του φτερό όπως και εμπρός. Επίσης έχει υποστεί ένα κόψιμο στο πίσω μέρος του πλαισίου πιθανότατα για να δεχτή το after market φτερό moto cross που φορούσε τελευταία αντί του γνήσιου.Ένα ακόμη σοβαρό θέμα που θα με απασχολήσει είναι το ρεζερβουάρ αφού εκτός από το γεγονός ότι έχει το γνωστό άσπρισμα που κάνει το πλαστικό έχει και δύο κολλήματα με αγνώστου προελεύσεως και αποτελέσματος κόλλα. Το μοτέρ απ' ότι μου είχε πει ο παλιός ιδιοκτήτης ήταν λειτουργικός και το μόνο που ήθελε ήταν φτιάξιμο το καρέ της μανιβέλας.Αλλά αν δεν το ανοίξω δεν μπορώ να έχω άποψη και ιδέα για το τι γίνετε μέσα. Έχοντας αρχίσει ήδη τον καθαρισμό από διάφορα κομμάτια της μοτοσικλέτας οι μέχρι τώρα διαπιστώσεις είναι ότι εμφανισιακά τουλάχιστον δεν έχει πολλές φθορές και ότι πολλά κομμάτια θα επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση με λίγο δουλίτσα.θα χρειαστεί βάψιμο στο πλαίσιο,servis σε αναρτήσεις και αλλαγές σε αναλώσιμα όπως ταμπούρα φρένων (ίσος) αλυσίδες γρανάζια . Τώρα όσον αφορά τα πλαστικά σίγουρα θα χρειαστεί ένα πίσω φτερό με το φαναράκι του.Τα πλαϊνά και το μπροστινό φτερό θα δω κατά πόσο μπορώ να τα επαναφέρω με διάφορες μεθόδους και αναλόγως θα πράξω. Αυτά για την ώρα φίλοι μου ελπίζω να βρω βοήθεια από εσάς όλους εδώ μέσα και να προχωρήσω ώστε να ολοκληρώσω την αναγέννηση αυτής της όμορφης μοτοσικλέτας.

Του παιδιού από την Πάτρα πήρες ε ? Καλή αρχή ,βάλε φωτό.
Με word γράφεις ε ?

vikos
17/01/2016, 20:55
Μετά από επιθυμία χρόνων να αποκτήσω μια vintage enduro μοτοσικλέτα, επιτέλους ήρθε αυτή η στιγμή. Η αγάπη μου για τα enduro της δεκαετίας του 80' είναι μεγάλη καθώς με αυτά μεγάλωσα και με έκαναν να αγαπήσω και να ασχοληθώ με το άθλημα. Οπότε όταν κατά τύχη πριν από λίγο καιρό έπεσα σε έναν ιδιοκτήτη ενός suzuki pe 175 που ήθελε να το αποχωριστεί, δεν έχασα την ευκαιρία και το αγόρασα. Η χαρά μου μεγάλη,επιτέλους είχα μέσα στο γκαράζ μου ένα μηχανάκι για να ασχοληθώ και εγώ όπως όλους τους φίλους εδώ μέσα που διάβαζα τόσο καιρό.Ήρθε η ώρα να εφαρμόσω όλα αυτά που είδα και διάβασα για τις ανακατασκευές.Να ψάξω,να τριφτώ, να λαδωθώ, να σπάσω το κεφάλι μου με προβληματισμούς που θα προκύψουν. Το μηχανάκι το πείρα σε κομμάτια δεν του λείπει τίποτα αν εξαιρέσουμε μόνο το γεγονός ότι δεν έχει πίσω το μανίσιο του φτερό όπως και εμπρός. Επίσης έχει υποστεί ένα κόψιμο στο πίσω μέρος του πλαισίου πιθανότατα για να δεχτή το after market φτερό moto cross που φορούσε τελευταία αντί του γνήσιου.Ένα ακόμη σοβαρό θέμα που θα με απασχολήσει είναι το ρεζερβουάρ αφού εκτός από το γεγονός ότι έχει το γνωστό άσπρισμα που κάνει το πλαστικό έχει και δύο κολλήματα με αγνώστου προελεύσεως και αποτελέσματος κόλλα. Το μοτέρ απ' ότι μου είχε πει ο παλιός ιδιοκτήτης ήταν λειτουργικός και το μόνο που ήθελε ήταν φτιάξιμο το καρέ της μανιβέλας.Αλλά αν δεν το ανοίξω δεν μπορώ να έχω άποψη και ιδέα για το τι γίνετε μέσα. Έχοντας αρχίσει ήδη τον καθαρισμό από διάφορα κομμάτια της μοτοσικλέτας οι μέχρι τώρα διαπιστώσεις είναι ότι εμφανισιακά τουλάχιστον δεν έχει πολλές φθορές και ότι πολλά κομμάτια θα επανέλθουν στην αρχική τους κατάσταση με λίγο δουλίτσα.θα χρειαστεί βάψιμο στο πλαίσιο,servis σε αναρτήσεις και αλλαγές σε αναλώσιμα όπως ταμπούρα φρένων (ίσος) αλυσίδες γρανάζια . Τώρα όσον αφορά τα πλαστικά σίγουρα θα χρειαστεί ένα πίσω φτερό με το φαναράκι του.Τα πλαϊνά και το μπροστινό φτερό θα δω κατά πόσο μπορώ να τα επαναφέρω με διάφορες μεθόδους και αναλόγως θα πράξω. Αυτά για την ώρα φίλοι μου ελπίζω να βρω βοήθεια από εσάς όλους εδώ μέσα και να προχωρήσω ώστε να ολοκληρώσω την αναγέννηση αυτής της όμορφης μοτοσικλέτας.

Μανολης67
17/01/2016, 20:56
Καλοριζικο και να το χαίρεσαι φίλε! τετοια μηχανάκι, όπως και το YAMAHA ΙΤ, Fantic Caballero Bultaco frontera και αλλα βέβαια, ηταν σχολείο για τους σημερινούς 50αρηδες....

vikos
17/01/2016, 20:59
Όχι δεν είναι Πατρινό το μιχανάκη. Βόρειοελλαδίτικο είναι. Τώρα προσπαθώ να ανεβάσω φωτό.

vikos
17/01/2016, 21:01
350481350482[ATTACH=CONFIG]

vikos
17/01/2016, 21:03
350483350484

Μανολης67
17/01/2016, 21:04
Εχει δουλειά......

costas_versys
17/01/2016, 21:06
Συμπτωματικά, ότι διάβαζα μια ανάλογη ανακατασκευή που ολοκληρώθηκε με επιτυχία..

http://www.fouskoto1.gr/fouskotoforum/showthread.php?t=27295&highlight=Suzuki+PE

Takata Dome
17/01/2016, 21:07
350483350484

Ήθελε μοχλικό Yamaha ο προηγούμενος με το ζόρι μάλλον... :D

Καλή αρχή με το project!

vikos
17/01/2016, 21:15
Φίλε μου μάλλον θα πρέπει να κάνω εγγραφή για να δω την ανακατασκευή στο forum που μου πρότεινες.

vikos
17/01/2016, 21:17
Ήθελε μοχλικό Yamaha ο προηγούμενος με το ζόρι μάλλον... :D

Καλή αρχή με το project!

Ναι μάλλον Γιαμαχάκιας ήταν ο τύπος!!

vikos
17/01/2016, 21:20
Και μερικές ακόμα απο τα πλαστικά .350485350486

ptc
17/01/2016, 21:22
Καλά κουράγια φίλε!
:beer:

byron
17/01/2016, 21:28
Με το καλό να το ξεκινήσεις.

η απορία μου είναι, πως ξέρεις πως είναι οκ το μοτέρ? Το βάλατε σπρωχτό μπροστά?
Το κόψιμο του πλαισίου, δεν νομίζω να έγινε για τον λόγο που λες. Απ΄όσο θυμάμαι, το φτερό του RM ή από Acerbis έμπαινε κατευθείαν. Ίσως σου δημιουργήσει θέμα αν έχεις σκοπό να το επαναφέρεις σε εργοστασιακή μορφή το ΡΕ.

Για το άσπρισμα των πλαστικών, υπάρχει κάπου ένα video που θα φτιάχνουν με θερμοπίστολο. Να θυμηθώ που το είχα δει...

vikos
17/01/2016, 21:43
[QUOTE=byron;2692960]Με το καλό να το ξεκινήσεις.

η απορία μου είναι, πως ξέρεις πως είναι οκ το μοτέρ? Το βάλατε σπρωχτό μπροστά?
Το κόψιμο του πλαισίου, δεν νομίζω να έγινε για τον λόγο που λες. Απ΄όσο θυμάμαι, το φτερό του RM ή από Acerbis έμπαινε κατευθείαν. Ίσως σου δημιουργήσει θέμα αν έχεις σκοπό να το επαναφέρεις σε εργοστασιακή μορφή το ΡΕ.

Για το άσπρισμα των πλαστικών, υπάρχει κάπου ένα video που θα φτιάχνουν με θερμοπίστολο. Να θυμηθώ που το είχα δει...[
Μην έχεις καμιά απορία. Δεν έχω καμιά ιδέα για το πως είναι ο κινητήρας και σε ποια κατάσταση είναι. Ικεσίες κάνουμε

MikeG
17/01/2016, 21:49
Για το άσπρισμα των πλαστικών, υπάρχει κάπου ένα video που θα φτιάχνουν με θερμοπίστολο. Να θυμηθώ που το είχα δει...



https://www.youtube.com/watch?v=S59fh-6Saaw

byron
17/01/2016, 21:51
Ήθελε μοχλικό Yamaha ο προηγούμενος με το ζόρι μάλλον... :D

Καλή αρχή με το project!

Το μοχλικό του είναι Full Floater, φαίνεται από το μπράτσο που έχει απομείνει στην απο μέσα πλευρά. Προφανώς λείπουν πολλά κομμάτια, και δεν ξέρω καν αν η Suzuki εξακολουθεί να πουλάει κάτι από την συγκεκριμένη ανάρτηση μετά την δίκη που έχασε από τον σχεδιαστή της ανάρτησης.
Το μόνο Yamaha που έχει, είναι το άσχετο αυτοκόλλητο.

Πολύ δύσκολο project μου φαίνεται πάντως...sorry vikos.

Takata Dome
17/01/2016, 21:57
Το μοχλικό του είναι Full Floater, φαίνεται από το μπράτσο που έχει απομείνει στην απο μέσα πλευρά. Προφανώς λείπουν πολλά κομμάτια, και δεν ξέρω καν αν η Suzuki εξακολουθεί να πουλάει κάτι από την συγκεκριμένη ανάρτηση μετά την δίκη που έχασε από τον σχεδιαστή της ανάρτησης.
Το μόνο Yamaha που έχει, είναι το άσχετο αυτοκόλλητο.

Πολύ δύσκολο project μου φαίνεται πάντως...sorry vikos.

Στο αυτοκόλλητο αναφερόμουν και εγώ,το ψαλίδι δεν έχει αλλαχθεί:wave2:
350487

Κάπου έχω αποθηκευμένο και ένα συγκριτικό του PE με το ΙΤ ίδιου κυβισμού,θα το βρώ να το ανεβάσω.

Edit: Εδώ https://drive.google.com/file/d/0B2elYMfYYthxR0RuaHVKSkl1cEE/view?usp=sharing

costas_versys
17/01/2016, 22:35
Φίλε μου μάλλον θα πρέπει να κάνω εγγραφή για να δω την ανακατασκευή στο forum που μου πρότεινες.

Να κάνεις γιατί αξίζει τον κόπο να την δεις.
Ασε που είναι πρόσφατη δουλειά και σίγουρα θα χρειαστείς να στήλεις κάποιο μήνυμα στον ανακατασκευαστή ..

GFawkes
18/01/2016, 10:08
Ομορφος τροπος να αρχισει η εβδομαδα μας!!!

Ενα ιστορικο μοτο, απο το καιρο που ειμασταν πιτσιρικαδες και ονειρευομασταν σουζες με αιθεριες υπαρξεις στην σελα(οι οποιες μετα θα βρωμουσαν διχρονολαδο-λεπτομεριες!!)

Καλα κουραγια

sapila racing
18/01/2016, 10:26
Πολύ ενδιαφέρον project!
καλή συνέχεια :beer:

costas_versys
18/01/2016, 10:26
Παντως εμένα η γυναίκα μου και παρά το γεγονός ότι έχουν περάσει καμιά 30ριά χρόνια από τότε, ακόμα μου λέει ότι της άρεσε η διχρονίλα που μύριζαν τα ρούχα της !!

Panos76
18/01/2016, 10:30
Ομορφος τροπος να αρχισει η εβδομαδα μας!!!

Ενα ιστορικο μοτο, απο το καιρο που ειμασταν πιτσιρικαδες και ονειρευομασταν σουζες με αιθεριες υπαρξεις στην σελα(οι οποιες μετα θα βρωμουσαν διχρονολαδο-λεπτομεριες!!)

Καλα κουραγια

Με ένα τέτοιο δεν πήγε ο Μιχαλόπουλος για ψώνια στην Τουρκία; :D

Αναμένουμε πολλές φωτογραφίες :beer:

Tedvj23
18/01/2016, 13:39
Καλη αρχη με την suzukara εχω και εγω ενα rm500 να δω ποτε θα το φτιαξω...:beer:

alex14
18/01/2016, 13:43
.... εχω και εγω ενα rm500 να δω ποτε θα το φτιαξω...:beer:

:eek:


:beer:

elvis76
18/01/2016, 17:55
Με ένα τέτοιο δεν πήγε ο Μιχαλόπουλος για ψώνια στην Τουρκία; :D
:nono:
Ο Μιχαλοπουλος πηγαινε Τουρκια με KX125...Ο Μιχαλοπουλος...:bawl:

vag 70
18/01/2016, 22:12
Με το καλό να το ξεκινήσεις.

η απορία μου είναι, πως ξέρεις πως είναι οκ το μοτέρ? Το βάλατε σπρωχτό μπροστά?
Το κόψιμο του πλαισίου, δεν νομίζω να έγινε για τον λόγο που λες. Απ΄όσο θυμάμαι, το φτερό του RM ή από Acerbis έμπαινε κατευθείαν. Ίσως σου δημιουργήσει θέμα αν έχεις σκοπό να το επαναφέρεις σε εργοστασιακή μορφή το ΡΕ.

Για το άσπρισμα των πλαστικών, υπάρχει κάπου ένα video που θα φτιάχνουν με θερμοπίστολο. Να θυμηθώ που το είχα δει...



στο δικο μου xt το εχεις δει.ξυραφει και θερμοπιστολο και φυσικα προσοχη http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135289

vag 70
18/01/2016, 22:14
[QUOTE=MikeG;2692975]https://www.youtube.com/watch?v=S59fh-6Saaw
με αυτο τον τροπο κανεις αυτα που βαφονται.

vikos
19/01/2016, 20:59
Πραγματικά το αυτοκόλλητο είναι εντελώς άσχετο καθώς όπως προαναφέρατε πολύ πιο πάνω είναι Full Floater. Ευτυχώς είναι πλήρης και με τα δύο του μπράτσα τα οποία στο πάνω μέρος τους δένουν με ένα αλουμινένιο βραχίονα. Σίγουρα όμως θα χρειαστεί το καλό καθάρισμα, πράγμα που έχω ήδη αρχίσει να κάνω καθώς και καλό γρασάρισμα στους συνδέσμους του και σε κάποια ρουλεμάν που διαθέτη.

vikos
19/01/2016, 21:03
Στο αυτοκόλλητο αναφερόμουν και εγώ,το ψαλίδι δεν έχει αλλαχθεί:wave2:
350487

Κάπου έχω αποθηκευμένο και ένα συγκριτικό του PE με το ΙΤ ίδιου κυβισμού,θα το βρώ να το ανεβάσω.

Edit: Εδώ https://drive.google.com/file/d/0B2elYMfYYthxR0RuaHVKSkl1cEE/view?usp=sharing

ευχαριστώ πολύ για το άρθρο και την βοήθεια σου φίλε μου

vikos
19/01/2016, 21:07
στο δικο μου xt το εχεις δει.ξυραφει και θερμοπιστολο και φυσικα προσοχη http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135289
Πως ήταν πριν
350575
Μετά από ξυράφι και θερμοπίστολο350576