PDA

View Full Version : Βασίλης Ορφανός. Ο Έλληνας πρωταθλητής του rally Dakar



amyroukai
17/01/2016, 23:22
Εγώ τώρα έχω μιά ακόμα απορία. Κάπου πήρε το μάτι μου αυτές τις μέρες ένα αφισάκι "Ορφανός, ο μόνος Έλληνας νικητής του Ντακάρ", νομίζω σχολίαζε τον φετινό αγώνα; πότε κέρδισε Ντακάρ Έλληνας ρε παιδιά και δεν το μάθαμε;

k7600
17/01/2016, 23:33
και εγώ πρώτη φορά το ακούω, μήπως σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία? πχ. ιδιώτες, ερασιτέχνες κτλ? δεν ξερω...

avlihos
17/01/2016, 23:42
Εγώ τώρα έχω μιά ακόμα απορία. Κάπου πήρε το μάτι μου αυτές τις μέρες ένα αφισάκι "Ορφανός, ο μόνος Έλληνας νικητής του Ντακάρ", νομίζω σχολίαζε τον φετινό αγώνα; πότε κέρδισε Ντακάρ Έλληνας ρε παιδιά και δεν το μάθαμε;


και εγώ πρώτη φορά το ακούω, μήπως σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία? πχ. ιδιώτες, ερασιτέχνες κτλ? δεν ξερω...

http://www.bikerspirit.net/main/dakar2016/
Κορυφαία διάκριση στην καριέρα του, ο τερματισμός και η νίκη στη παρθενική του εμφάνιση στο DAKAR του 2003, στην κατηγορία των 400 cc, όπου για πρώτη φορά η Ελληνική Σημαία κυμάτισε στο βάθρο του δυσκολότερου αγώνα rally raid του κόσμου.

http://vorfanos.gr/about/

ΝIKOLTSOS
18/01/2016, 06:16
Εγώ τώρα έχω μιά ακόμα απορία. Κάπου πήρε το μάτι μου αυτές τις μέρες ένα αφισάκι "Ορφανός, ο μόνος Έλληνας νικητής του Ντακάρ", νομίζω σχολίαζε τον φετινό αγώνα; πότε κέρδισε Ντακάρ Έλληνας ρε παιδιά και δεν το μάθαμε;

O ορφανός έκανε νίκη στη παρθενική του εμφάνιση στο DAKAR (2003), στην κατηγορία SUPER PRODUCTION 251- 400cc με Xr400.
Την ίδια χρονιά ήταν 5ος στους πρωτοεμφανιζόμενους οδηγούς.

Τότε είχε σχολιαστεί πάρα πολύ γιατί με το Χr πάτησε KTM replica και factory κτλ.
Σκέψου ότι ο Ari Vatanen (4xDakar) είχε κάνει δηλώσεις για τον Ορφανό τότε...

Η συνέχεια είναι μεγάλη ιστορία και πολύ <<άδικη>> κατά την άποψη μου...

(Δεν είδα το από πάνω....)

Eversman
18/01/2016, 08:06
Εγώ τώρα έχω μιά ακόμα απορία. Κάπου πήρε το μάτι μου αυτές τις μέρες ένα αφισάκι "Ορφανός, ο μόνος Έλληνας νικητής του Ντακάρ", νομίζω σχολίαζε τον φετινό αγώνα; πότε κέρδισε Ντακάρ Έλληνας ρε παιδιά και δεν το μάθαμε;

Με τον Βασίλη πρωτογνωριστήκαμε στα Τ.Ε.Ι. του Πειραιά (άν και μικρότερος σε εξάμηνα), όταν "όργωνε", με ένα "ταπεινό" XR 250R.
Εξαιρετικά ταλαντούχος οδηγός και άριστος χαρακτήρας. Παράτησε τις σπουδές του (και καλά έκανε -ακούς Βασίλη? Κωλόχαρτο το πτυχίο φίλε!), για να ασχοληθεί με την μεγάλη του αγάπη, τους αγώνες και τελικά διακαιώθηκε με τις αξιοπρεπείς συμμετοχές του και τον τερματισμό στο Dakar.

H συνέχεια, ήταν όντως "άδικη", μιάς και λόγω συγκυριών, δεν έτυχε της αναγνώρισης και της συνέχειας που του άξιζε. Ακόμη νομίζω παλεύει με τα χώματα και την άμμο των ανά την υφήλιο ερήμων, τις οποίες εμείς οι κοινοί θνητοί, μόνο σε βίντεο θα δούμε :beer:

stam2
18/01/2016, 08:40
σημαντικό είναι ότι μαζί του είχαν την ευκαιρία να προβληθούν κάποιες ελληνικές εταιρίες χορηγοί όπως η Colori που τον προμήθευε με τον εξοπλισμό της η οποία τότε είχε μία πολύ καλύτερη εμφάνιση σαν μπράντα... θυμάμαι ακόμα αμυδρά το πορτοκαλί νομίζω χρώμα στο κολόρι μπουφάν και μου έκανε εντύπωση η σχεδίαση, οι τσέπες κλπ, σε κάτι αφίσες που τον είχα!

amyroukai
18/01/2016, 08:45
Με τον Βασίλη πρωτογνωριστήκαμε στα Τ.Ε.Ι. του Πειραιά (άν και μικρότερος σε εξάμηνα), όταν "όργωνε", με ένα "ταπεινό" XR 250R.
Εξαιρετικά ταλαντούχος οδηγός και άριστος χαρακτήρας. Παράτησε τις σπουδές του (και καλά έκανε -ακούς Βασίλη? Κωλόχαρτο το πτυχίο φίλε!), για να ασχοληθεί με την μεγάλη του αγάπη, τους αγώνες και τελικά διακαιώθηκε με τις αξιοπρεπείς συμμετοχές του και τον τερματισμό στο Dakar.

H συνέχεια, ήταν όντως "άδικη", μιάς και λόγω συγκυριών, δεν έτυχε της αναγνώρισης και της συνέχειας που του άξιζε. Ακόμη νομίζω παλεύει με τα χώματα και την άμμο των ανά την υφήλιο ερήμων, τις οποίες εμείς οι κοινοί θνητοί, μόνο σε βίντεο θα δούμε :beer:

Αν και ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, αν ακόμα οργώνει και το ξέρει μόνον ο ίδιος, σφάλμα του. Τσάμπα διαφήμιση από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και τα σχετικά "περιπετειώδη" φόρα (η οποία στους αντίστοιχους ξένους φέρνει χορηγίες) πλέον υπάρχει "με τους κουβάδες".

stam2
18/01/2016, 08:53
μα κι όμως, υπάρχει επικοινωνία με το κοινό, και κάνει και ανοικτές παρουσιάσεις πριν τη συμμετοχή του, δείχνοντας τη μοτοσυκλέτα του στον κόσμο κλπ...

ΝIKOLTSOS
18/01/2016, 08:55
Τον τελευταίο καιρό κάνει και σχολεία ασφαλούς οδήγηση και <<οργώνει>> την ελλάδα με ένα πολύ καλό του φίλο φωτογράφο, τον είχα γνωρίσει αλλά δεν θυμάμαι το ονομά του θυμάμαι όμως το τούμπανο jimny του.
Μακάρι να βρει σπόνσορες και να τρέξει με το Αprilia ξανά...

amyroukai
18/01/2016, 09:22
μα κι όμως, υπάρχει επικοινωνία με το κοινό, και κάνει και ανοικτές παρουσιάσεις πριν τη συμμετοχή του, δείχνοντας τη μοτοσυκλέτα του στον κόσμο κλπ...

Σόρι που στο λέω, δυστυχώς είναι απλά "άφαντος" γιατί έχει απλά ένα προφίλ στο φέσμπουκ και μιά ιστοσελίδα με τελευταία ενημέρωση... Τον Νοέμβρη.
Δες τους αντίστοιχους ξένους πως δουλεύουν.

Το σχολείο που λέει ο νικόλτσος δεν το ξέρω (κακώς), ούτε τις άλλες δραστηριότητες προβάλλει.

STOYBI
18/01/2016, 10:58
Εγώ τώρα έχω μιά ακόμα απορία. Κάπου πήρε το μάτι μου αυτές τις μέρες ένα αφισάκι "Ορφανός, ο μόνος Έλληνας νικητής του Ντακάρ", νομίζω σχολίαζε τον φετινό αγώνα; πότε κέρδισε Ντακάρ Έλληνας ρε παιδιά και δεν το μάθαμε;


Καποιοι το ξεραμε προ πολλου... καποιοι το μαθαινουμε τωρα αλλα.... Υπαρχει και θρεντ εδω μεσα απο τοτε ( ελπιζω δηλ ) και επισεις και βιβλιο που εγραψε ο Ορφανος για εκεινη την εμπειρια του οπου αξιζει να το διαβασετε....

( https://www.youtube.com/watch?v=hATuvN7w4YM )


:wave2:

avlihos
18/01/2016, 11:40
Ο Ορφανός ειναι ολντ σκουλ. Με ό,τι καλό και κακό εχει αυτό...

STOYBI
18/01/2016, 12:51
Σόρι που στο λέω, δυστυχώς είναι απλά "άφαντος" γιατί έχει απλά ένα προφίλ στο φέσμπουκ και μιά ιστοσελίδα με τελευταία ενημέρωση... Τον Νοέμβρη.
Δες τους αντίστοιχους ξένους πως δουλεύουν.

Το σχολείο που λέει ο νικόλτσος δεν το ξέρω (κακώς), ούτε τις άλλες δραστηριότητες προβάλλει.



Οι αντιστοιχοι ξενοι εχουν ενα αντιστοιχο κοινο που τους παρακολουθει ( ετσι θα μπορεσει να δελεαστει και ο χορηγος....)

Στην ελλαδα αυτο το κοινο ειναι ανυπαρκτο.... ( αρα αντιστοιχο επακολουθο να ειναι και οι χορηγοι ανυπαρκτοι...)

:wave2:

Bladerunner
18/01/2016, 13:05
Ήθελα να είμαι ο Έλληνας που να συμμετέχει και να κερδίσει εκεί. Αυτό, όμως, δεν έγινε πατώντας ένα μαγικό κουμπάκι ένα πρωί, απεναντίας αυτό έγινε όταν η αγωνιστική μου πορεία ήταν τέτοια που σκαλί-σκαλί με οδήγησε να γίνει τη σωστή χρονική στιγμή. Ήθελα να συμμετέχω και να αγωνιστώ γιατί είναι ο πιο δύσκολος αγώνας εξαιτίας της μορφολογίας του στον πλανήτη.

Μία από τις συνεντεύξεις του. Gazzeta.gr Μάιος 2012 (http://www.gazzetta.gr/ypoloipa/article/item/285820-o-basilis-orfanos-sto-gazzetta-pics)

DAYMAN
18/01/2016, 14:35
http://www.bikerspirit.net/main/dakar2016/
Κορυφαία διάκριση στην καριέρα του, ο τερματισμός και η νίκη στη παρθενική του εμφάνιση στο DAKAR του 2003, στην κατηγορία των 400 cc, όπου για πρώτη φορά η Ελληνική Σημαία κυμάτισε στο βάθρο του δυσκολότερου αγώνα rally raid του κόσμου.

http://vorfanos.gr/about/

ακριβως :a013:

amyroukai
18/01/2016, 15:06
Οι αντιστοιχοι ξενοι εχουν ενα αντιστοιχο κοινο που τους παρακολουθει ( ετσι θα μπορεσει να δελεαστει και ο χορηγος....)

Στην ελλαδα αυτο το κοινο ειναι ανυπαρκτο.... ( αρα αντιστοιχο επακολουθο να ειναι και οι χορηγοι ανυπαρκτοι...)

:wave2:

Βρε Στούμπι, το κοινό δεν είναι ανύπαρκτο. Παρακολουθώ ένα σωρό "ανώνυμους παλαβούς" που είτε γυρνάνε τον πλανήτη είτε έκαναν "κάτι ενδιαφέρον" με μηχανή και σταδιακά βρέθηκαν με χορηγούς, μερικές χιλιάδες likes στην σελίδα τους, που πολλές φορές την εβδομάδα ανεβάζουν δραστηριότητες κλπ. Κανείς δεν ξεκίνησε από την κορυφή και πασίγνωστος. Ο γκόγκος με την βέσπα, ποιός τον ήξερε εντός και εκτός συνόρων; Δες τι κοινό έχει σήμερα εντός και εκτός συνόρων, χωρίς να έχει και το όνομα, την ιστορία και τις επιτυχίες του Ορφανού.

Ο Νίκος Σπανός είναι ιδιαίτερα ενεργός με το σχολείο του, τις εκδρομές του κλπ. Ακούγεται, προωθείται, προωθεί κόσμο (προσφάτως την εταιρία που έκανε ένας πρώην μαθητής του με οργανωμένες μοτο-εκδρομές). Γιατί όχι και άλλοι... Το μέσο είναι εκεί, δωρεάν.

MG-KTiNoS
18/01/2016, 15:09
Οι αντιστοιχοι ξενοι εχουν ενα αντιστοιχο κοινο που τους παρακολουθει ( ετσι θα μπορεσει να δελεαστει και ο χορηγος....)

Στην ελλαδα αυτο το κοινο ειναι ανυπαρκτο.... ( αρα αντιστοιχο επακολουθο να ειναι και οι χορηγοι ανυπαρκτοι...)

:wave2:

Ανάποδα πάει...
Χωρίς χορηγούς, δεν υπάρχει εκδήλωση....
;)

Bladerunner
18/01/2016, 15:35
Ανάποδα πάει...
Χωρίς χορηγούς, δεν υπάρχει εκδήλωση....
;)

Αν και ψιλο-άσχετο με το θέμα μας αλλά σχετικό γενικότερα με χορηγίες στον μηχανοκίνητο αθλητισμό.

Ο χορηγός στο 99,99% των περιπτώσεων είναι διαφημιζόμενος. Όσο μεγαλύτερο σε πλήθος το κοινό που θα προβάλλει το προϊόν του, τόσο μεγαλύτερη αξία θα έχει για εκείνον η προβολή του.

STOYBI
18/01/2016, 15:56
Αν και ψιλο-άσχετο με το θέμα μας αλλά σχετικό γενικότερα με χορηγίες στον μηχανοκίνητο αθλητισμό.

Ο χορηγός στο 99,99% των περιπτώσεων είναι διαφημιζόμενος. Όσο μεγαλύτερο σε πλήθος το κοινό που θα προβάλλει το προϊόν του, τόσο μεγαλύτερη αξία θα έχει για εκείνον η προβολή του.


Το αυτο....!! Και ας μην συνεχιστει το θεμα και η ονοματολογια......

Απλα ας αναρωτηθει ο καθενας μας τους ποσους αγωνες πρωταθληματος και οχι μονο παρακολουθησε σας θεατης ( και οχι σαν συγγενης - φιλος αγωνιζομενου ...)

Ας ριξετε μια ματια μετα στον σωληνα, ποσους εκατονταδες θεατες βλεπετε σκαρφαλωμενους σε ενα βουνο σε εναν αγωνα εντουρο π.χ .

Και μετα ας αναρωτηθειτε παλι γιατι εξω και οχι και εδω...!!

Boogie
18/01/2016, 16:21
Ωραίος, άξιος και μετριοπαθής ο Βασίλης.

Respect!



http://www.protoporia.gr/product_info.php?products_id=297304

Mariner
18/01/2016, 20:15
Ο Ορφανός μου είναι αρκετά συμπαθής απο τις κανα 2 φορές που τον έχω πετύχει. Σαφώς και πολλά respect για την πορεία του στο Dakar αλλά νομίζω πως αυτά τα στοιχεία του χαρακτήρα του που τον κάνουν να μπορεί να εκπληρώνει τέτοιους στόχους, τα ίδια είναι και αυτά που τον κρατάνε πίσω και δεν μπορεί να προσαρμοστεί στο σήμερα και να παλέψει για νέες ευκαιρίες. Σήμερα πάντως με στεναχώρησε αρκετά μπορώ να πώ, καθώς διάβασα ένα άρθρο του σε κάποιο ηλεκτρονικό έντυπο στο οποίο έκανε μια ανασκόπηση του φετινού Dakar. Νομίζω πως το έκανε απλά απο αγγαρεία. Καμία ουσία στο κείμενο και πάμπολλα λάθη. Έβαζε λάθος ονόματα, λάθος ομάδες, τον Coma τον είπε Γάλλο και άλλα διάφορα τα οποία ακόμα και να μην τα ξέρεις δεν είναι τίποτε δύσκολο να τα βρεις με ελάχιστα δευτερόλεπτα ψαξίματος και εμένα αυτό μου δείχνει αδιαφορία και κάτι που το κάνει ή με το ζόρι ή απλά για να εξαργυρώσει κάπως την φήμη του παρελθόντος.

ΝIKOLTSOS
18/01/2016, 21:13
Ο Ορφανός μου είναι αρκετά συμπαθής απο τις κανα 2 φορές που τον έχω πετύχει. Σαφώς και πολλά respect για την πορεία του στο Dakar αλλά νομίζω πως αυτά τα στοιχεία του χαρακτήρα του που τον κάνουν να μπορεί να εκπληρώνει τέτοιους στόχους, τα ίδια είναι και αυτά που τον κρατάνε πίσω και δεν μπορεί να προσαρμοστεί στο σήμερα και να παλέψει για νέες ευκαιρίες. Σήμερα πάντως με στεναχώρησε αρκετά μπορώ να πώ, καθώς διάβασα ένα άρθρο του σε κάποιο ηλεκτρονικό έντυπο στο οποίο έκανε μια ανασκόπηση του φετινού Dakar. Νομίζω πως το έκανε απλά απο αγγαρεία. Καμία ουσία στο κείμενο και πάμπολλα λάθη. Έβαζε λάθος ονόματα, λάθος ομάδες, τον Coma τον είπε Γάλλο και άλλα διάφορα τα οποία ακόμα και να μην τα ξέρεις δεν είναι τίποτε δύσκολο να τα βρεις με ελάχιστα δευτερόλεπτα ψαξίματος και εμένα αυτό μου δείχνει αδιαφορία και κάτι που το κάνει ή με το ζόρι ή απλά για να εξαργυρώσει κάπως την φήμη του παρελθόντος.

Δεν διάβασα το κείμενο, αλλά σήμερα μιλήσαμε μετά από πολύ καιρό.
Το κείμενο αν δεν είναι καλό οφείλεται σίγουρα σε κάποια πολύ σοβαρά θέματα που αντιμετωπίζει και μακάρι να τελειώσουν γρήγορα..
(μου κάνει εντύπωση γιατί γενικά γράφει ωραία...)

Δεν θα πω παραπάνω...
Θα πω για τα θετικά που μου είπε, ότι τον τελευταίο καιρό τρέχει και αυτό,
http://vorfanosbio.gr/ με πράγματα από το κτήμα του.

Όποιος θέλει στηρίζει.
ΜΑΚΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΞΕΙ ΞΑΝΑ!!!
:beer:

amyroukai
18/01/2016, 22:18
Μακάρι όντως.

Μικe777
18/01/2016, 22:32
http://www.bikerspirit.net/main/dakar2016/
Κορυφαία διάκριση στην καριέρα του, ο τερματισμός και η νίκη στη παρθενική του εμφάνιση στο DAKAR του 2003, στην κατηγορία των 400 cc, όπου για πρώτη φορά η Ελληνική Σημαία κυμάτισε στο βάθρο του δυσκολότερου αγώνα rally raid του κόσμου.

http://vorfanos.gr/about/

εχω ακομη την αφισα με την μηχανη και με την υπογραφη του
κοσμουσε χρονια το δωματιο μου..

tzimidis
18/01/2016, 22:57
Αν και ψιλο-άσχετο με το θέμα μας αλλά σχετικό γενικότερα με χορηγίες στον μηχανοκίνητο αθλητισμό.

Ο χορηγός στο 99,99% των περιπτώσεων είναι διαφημιζόμενος. Όσο μεγαλύτερο σε πλήθος το κοινό που θα προβάλλει το προϊόν του, τόσο μεγαλύτερη αξία θα έχει για εκείνον η προβολή του.

δηλαδή δεν θα μπορούσε ας πούμε να είναι χορηγός το αγωνιστικό τμήμα της ε.ο.μ ??

tzimidis
18/01/2016, 22:58
δηλαδή δεν θα μπορούσε ας πούμε να είναι χορηγός το αγωνιστικό τμήμα της ε.ο.μ ??



Α -ΧΑ-ΧΑ ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ

stam2
19/01/2016, 13:08
εχω ακομη την αφισα με την μηχανη και με την υπογραφη του
κοσμουσε χρονια το δωματιο μου..

κάνε μια χάρη και τράβα τη μια καλή φωτογραφία και ανέβασέ τη..

εγώ έχασα τη δική μου λόγω ανακαίνισης....

spyro
19/01/2016, 13:26
blade δε το σπας να γίνει ένα ξεχωριστό thread αυτό με τους χορηγούς. ενδιαφέρον είναι και είναι κρίμα να μπλέκει εδω μέσα

Bladerunner
19/01/2016, 13:44
blade δε το σπας να γίνει ένα ξεχωριστό thread αυτό με τους χορηγούς. ενδιαφέρον είναι και είναι κρίμα να μπλέκει εδω μέσα

Δύο τρία μηνύματα αφορούν χορηγίες.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον να γίνει -ξανά- κουβέντα σχετική με την προβολή του μηχανοκίνητου αθλητισμού, όποιος θέλει μπορεί να δημιουργήσει ένα νέο θέμα.:)