PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ!!Μιζα??κομπλερ???Yamaha xt 600 E 2002



Kostas156
18/01/2016, 19:49
https://soundcloud.com/kostas156/miza/s-3MVH8
Για πειτε ρε παιδια τι μπορει να ειναι....Μεχρι σημερα μονο στα πολυ βαρβατα κρυα το εκανε 1-2 φορες οταν ηταν κρυο και μετα επερνε χωρις προβλημα...Σημερα ομως δεν πηρε ποτε!!

Μανολης67
18/01/2016, 20:12
Εγω δεν ακουω τίποτε..και γραφει this track prive..
περιεγραψε τι συμβαίνει..γυρνά η μιζα?

amyroukai
18/01/2016, 20:13
μήπως, λόγω βαρβάτου κρύου κλπ, έχει πέσει η μπαταρία και δεν έχει δύναμη να γυρίσει την μίζα και να πιάσει;

Μανολης67
18/01/2016, 20:14
μήπως, λόγω βαρβάτου κρύου κλπ, έχει πέσει η μπαταρία και δεν έχει δύναμη να γυρίσει την μίζα και να πιάσει;

Aν και δεν ακουσα, το πιο πιθανό, αφου ειχε προειδοποιήσει και ολας., ας δοκιμάσει με ενίσχυση,

Kostas156
18/01/2016, 20:15
Μου περασε και μενα απο το μυαλο αλλα ρε συ η μπαταρια ειναι ολοκαινουρια YUASA ουτε ενος μηνα....

Kostas156
18/01/2016, 20:17
Οσοι δεν το ακουσατε πριν καντε αλλη μια προσπαθεια αν θελετε γτ ειχα κανει λαλακια..

Μανολης67
18/01/2016, 20:18
Μου περασε και μενα απο το μυαλο αλλα ρε συ η μπαταρια ειναι ολοκαινουρια YUASA ουτε ενος μηνα....

Αν και καινουργια..ειχες το μηχανάκι παρατημένο? βαλε ταχυτητα, σπρωξε λίγο και ξαναπροσπάθησε μπας και κομπλαρει, η δοκίμασε ενίσχυση, ριξε και καμια ματια μπουζί , φιλτρα,

George_Sp
18/01/2016, 20:20
στο κλιπάκι ακούγεται η μίζα να γυρνάει ασταμάτητα σαν να είναι ελεύθερη στον άξονά της.

Kostas156
18/01/2016, 20:26
Αν και καινουργια..ειχες το μηχανάκι παρατημένο? βαλε ταχυτητα, σπρωξε λίγο και ξαναπροσπάθησε μπας και κομπλαρει, η δοκίμασε ενίσχυση, ριξε και καμια ματια μπουζί , φιλτρα,

Oχι ρε συ δεν ειναι παρατημενο...Βεβαια ειναι σε εξωτερικο χωρο αν αυτο εχει σημασια..Γενικα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση!Αυτο με την ταχυτητα το εκανα αλλα δεν ειχε αποτελεσμα...μπουζι και φιλτρα θα τα ελεγξω αλλα δεν νομιζω οτι μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα απο αυτο..

Kostas156
18/01/2016, 20:27
στο κλιπάκι ακούγεται η μίζα να γυρνάει ασταμάτητα σαν να είναι ελεύθερη στον άξονά της.

Ισχυει αυτο που λες...αλλα στην πραξη δεν γινεται αυτο ετσι?

free rider
18/01/2016, 20:41
μπουτον της μίζας μήπως?

Kostas156
18/01/2016, 21:01
Συγχωρεστε με αν λεω βλακειες αλλα το μυαλο μου παει στο εξης...Βρηκα αυτο το βιντεακι που εξηγει καπως την λειτουργια της μιζας: https://www.youtube.com/watch?v=KJcmYl4Y4Y4 και αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι οταν πατας την μιζα , ουσιαστικα τραβιεται και ενα ελατηριακι με αποτελεσμα να κουμπωνει ενα γραναζακι στο κομπλερ και να το γυρναει( ή καπως ετσι τελος παντων :P )...ο ηχος που κανει η μιζα μου με παραπεμπει στο οτι αυτο το ελατηριακι δεν τραβιεται ποτε...

dimitrisag
18/01/2016, 21:22
Κωστάρα καρβουνάκια μίζας;;;;

Αν είναι αυτό δεν είναι μεγάλη ζημιά. Με τον καιρό τρόγονται...

duke200
19/01/2016, 07:22
https://soundcloud.com/kostas156/miza/s-3MVH8
Για πειτε ρε παιδια τι μπορει να ειναι....Μεχρι σημερα μονο στα πολυ βαρβατα κρυα το εκανε 1-2 φορες οταν ηταν κρυο και μετα επερνε χωρις προβλημα...Σημερα ομως δεν πηρε ποτε!!

δεν είναι μπαταρια, ούτε το κρύο, ούτε καρβουνάκια . Μάλλον το γρανάζι του μειωτήρα, έχει πρόβλημα και δεν κομπλάρει με αποτελεσμα να γυρναει η μίζα αλλα να μην γυρίζει το βολάν. Πήγαινε σε ένα συνεργείο να στο αλλάξει. Όταν έχει πρόβλημα ο μειωτήρας, αλλες φορές "πιανει" και δουλευει κανονικά και άλλες γυρίζει η μίζα στον αέρα.

stefanos
19/01/2016, 08:27
Συγχωρεστε με αν λεω βλακειες αλλα το μυαλο μου παει στο εξης...Βρηκα αυτο το βιντεακι που εξηγει καπως την λειτουργια της μιζας: https://www.youtube.com/watch?v=KJcmYl4Y4Y4 και αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι οταν πατας την μιζα , ουσιαστικα τραβιεται και ενα ελατηριακι με αποτελεσμα να κουμπωνει ενα γραναζακι στο κομπλερ και να το γυρναει( ή καπως ετσι τελος παντων :P )...ο ηχος που κανει η μιζα μου με παραπεμπει στο οτι αυτο το ελατηριακι δεν τραβιεται ποτε...

Ετσι δουλεύει στα αυτοκίνητα στα μηχανάκια είναι με μονόδρομο συμπλέκτη
https://www.google.gr/search?q=starter+clutch+xt+600+e&safe=active&biw=1440&bih=813&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj1w6_CrLXKAhVDBiwKHS8FCtAQ_AUIBigB

7Tolis
19/01/2016, 09:14
Από το κρύο είναι. Δοκίμασε πριν πατήσεις μίζα να ανάψεις φώτα ή φλας για λίγη ώρα και μετά, το πιθανότερο είναι να πάρει. Αυτό συμβαίνει με εμένα εκτός από σήμερα όπου έβαλα μπροστά με καλώδια. Έκτοτε δουλεύει και παίρνει μπροστά κανονικά.

leo1964
19/01/2016, 19:23
μήπως, λόγω βαρβάτου κρύου κλπ, έχει πέσει η μπαταρία και δεν έχει δύναμη να γυρίσει την μίζα και να πιάσει;

Στα βαρβάτα κρύα,πριν πατήσουμε το μπουτόν της μίζας,ανάβουμε πρώτα για λίγο τα φώτα,να ζωντανέψει η μπαταρία
Στις καινούργιες μηχανές που είναι συνέχεια αναμμένα,απλώς περιμένουμε λίγα δευτερόλεπτα

Kostas156
19/01/2016, 21:55
Σημερα το πρωι μου ξανακανε τα ιδια... με ταχυτητα το κουνησα μπρος πισω και μετα πατησα μιζα...Πηρε κανονικα!!Παντως το περασα μια βολτα απο διαφορα συνεργεια και ολοι απο τα λεγομενα μου μου ειπανε οτι ειναι κομπλερ...Και τσουζει απιστευτα η τιμη του στα ΧΤ ρε γαμω...Προς το παρον δεν υπαρχει φραγκο οποτε θα πορευτω οπως εχει...απο φλεβαρη βλεπουμε...

duke200
20/01/2016, 07:30
μερικοι καταργουνε τελείως τον μειωτήρα της μίζας χωρίς πρόβλημα, αλλα δεν γινεται σε όλα τα μηχανάκια.

Kostas156
20/01/2016, 16:10
μερικοι καταργουνε τελείως τον μειωτήρα της μίζας χωρίς πρόβλημα, αλλα δεν γινεται σε όλα τα μηχανάκια.

ρε επειδη ειμαι νεοπας...οταν λες μειωτηρα μιζας τι εννοεις?

duke200
20/01/2016, 16:52
ενα (συνήθως πλαστικό) γρανάζι απ΄εξω απο την μιζα με που χρησιμοποιείται για να μειώνει τις στροφές της. Πολλοί το λένε κομπλέρ.

http://www.car.gr/parts/view/7097415/

toyar
20/01/2016, 17:54
το κομπλερ δεν ειναι απλα ενα γραναζι ειναι μονοδρομος συμπλεκτης που μεταδιδει κινηση απο τη μιζα στο μοτερ και οχι αντιστροφα
και δεν ειναι πλαστικο
αν κοιταξει κανεις εδω http://www.yamaha-motor.eu/gr/services/yamaha-online-catalogue/index.aspx θα δει οτι πιθανοτατα δε θελει αλλαγμα ολο αλλα μονο το 10 και το 11 (starter clutch)
επισης αυτο που σου εκανε μπορει να ειναι συνδυασμος φθορας και κρυου και οταν στρωσει ο καιρος να μην το ξανακανει οποτε μη βιαστεις

Kostas156
20/01/2016, 18:14
το κομπλερ δεν ειναι απλα ενα γραναζι ειναι μονοδρομος συμπλεκτης που μεταδιδει κινηση απο τη μιζα στο μοτερ και οχι αντιστροφα
και δεν ειναι πλαστικο
αν κοιταξει κανεις εδω http://www.yamaha-motor.eu/gr/services/yamaha-online-catalogue/index.aspx θα δει οτι πιθανοτατα δε θελει αλλαγμα ολο αλλα μονο το 10 και το 11 (starter clutch)
επισης αυτο που σου εκανε μπορει να ειναι συνδυασμος φθορας και κρυου και οταν στρωσει ο καιρος να μην το ξανακανει οποτε μη βιαστεις

Εχεις δικιο σε αυτο που λες γιατι αυτο που περιεγραψα συμβαινει ΜΟΝΟ οταν εχει χοντρο κρυο...Για παραδειγμα..το προβλημα αρχισε οταν μπηκαν τα χοντρα κρυα στο τελος των χριστουγεννων..με το που καλυτερεψε ο καιρος το σταματησε και προχθες που χειροτερεψε παλι τα ιδια...

Μανολης67
20/01/2016, 18:22
Κάποια MORINI τα V2 ειχαν φυγοκεντρική μίζα, όπως τα αυτοκίνητα....

notakos600
20/01/2016, 18:37
Εχεις δικιο σε αυτο που λες γιατι αυτο που περιεγραψα συμβαινει ΜΟΝΟ οταν εχει χοντρο κρυο...Για παραδειγμα..το προβλημα αρχισε οταν μπηκαν τα χοντρα κρυα στο τελος των χριστουγεννων..με το που καλυτερεψε ο καιρος το σταματησε και προχθες που χειροτερεψε παλι τα ιδια...

Γιατί όμως ζορίζεται με το κρύο;
Βαλβίδες που θέλουν ρύθμιση;
Κάτι άλλο;

duke200
20/01/2016, 18:43
το κομπλερ δεν ειναι απλα ενα γραναζι ειναι μονοδρομος συμπλεκτης που μεταδιδει κινηση απο τη μιζα στο μοτερ και οχι αντιστροφα
και δεν ειναι πλαστικο
αν κοιταξει κανεις εδω http://www.yamaha-motor.eu/gr/services/yamaha-online-catalogue/index.aspx θα δει οτι πιθανοτατα δε θελει αλλαγμα ολο αλλα μονο το 10 και το 11 (starter clutch)
επισης αυτο που σου εκανε μπορει να ειναι συνδυασμος φθορας και κρυου και οταν στρωσει ο καιρος να μην το ξανακανει οποτε μη βιαστεις

τι να σου κάνω, εμένα στο KLX μου ήτανε πλαστικό, οπότε όλα έτσι θα ναι είπα..

Kostas156
20/01/2016, 19:07
Γιατί όμως ζορίζεται με το κρύο;
Βαλβίδες που θέλουν ρύθμιση;
Κάτι άλλο;

Χωρις να ξερω πολλα...πιστευω οτι δεν εχουν σχεση αυτα...διοτι εχει δυσκολια στο να μιζαρει...μολις παρει δεν εχει θεμα..

Kostas156
21/01/2016, 13:38
Σημερα περασα και απο εναν αλλο μαστορα και μου ειπε οτι αναλογα λογικα μπορουμε να στειλουμε το κομπλερ σε μηχανουργειο με ελαχιστο κοστος..μηπως εχει κανει καποιος κατι αναλογο??

notakos600
21/01/2016, 15:56
Σημερα περασα και απο εναν αλλο μαστορα και μου ειπε οτι αναλογα λογικα μπορουμε να στειλουμε το κομπλερ σε μηχανουργειο με ελαχιστο κοστος..μηπως εχει κανει καποιος κατι αναλογο??

Για γέμισμα προφανώς. Έχει φάει δόντια;

Kostas156
21/01/2016, 16:46
Για γέμισμα προφανώς. Έχει φάει δόντια;

Κοιτα..δεν εχει ανοιχτει ακομα για να δουμε τι ακριβως εχει...2 τα δεινα απο οτι μου ειπε αυτος..Ή θα εχει φαει δοντια ή κατι με το ρουλεμαν θα παιζει αλλα απο οτι μου ειπε και στις 2 περιπτωσεις διορθωνεται και το εχει ξανακανει στο παρελθον...και απο κοστος ειναι ενα 30αρι...Βασικα αυτο που με ενδιαφερει να μαθω ειναι αν στην περιπτωση που πανε οολα σκατα και π.χ ο μηχανουργος τα σκατωσε...μπορω να παθω καποιο πιο σοβαρο προβλημα???γτ ετσι οπως το βλεπω δεν εχω να χασω και τπτ...

notakos600
21/01/2016, 17:26
Τι να πάθεις; σιγά.
Σπρωχτό το έχεις βάλει ποτέ μπρος;

Kostas156
21/01/2016, 17:43
Τι να πάθεις; σιγά.
Σπρωχτό το έχεις βάλει ποτέ μπρος;

Σπρωχτο οχι ακριβως...εχω προσπαθησει αλλα με κανεναν θεο δεν εγινε...ομως επειδη μενω ανω ηλιουπολη και εχω κατι κατηφορες γκρεμους κυριολεκτικα , οταν εμεινα απο μπαταρια με βοηθησαν πολυ :P

notakos600
21/01/2016, 17:45
Σπρωχτο οχι ακριβως...εχω προσπαθησει αλλα με κανεναν θεο δεν εγινε...ομως επειδη μενω ανω ηλιουπολη και εχω κατι κατηφορες γκρεμους κυριολεκτικα , οταν εμεινα απο μπαταρια με βοηθησαν πολυ :P

Στο καλύτερο μέρος ζεις (για σπρωχτό). :lol:
Θα φτιαχτεί σύντομα, μην ανησυχείς.

MG-KTiNoS
21/01/2016, 17:46
:lol: με 3η και σκάσιμο κώλου στη σέλα μόλις αμολίσεις αμπραγιάζ να πέσει ξαφνικά βάρος στη ρόδα...
:lol:

Kostas156
21/01/2016, 17:47
:lol: με 3η και σκάσιμο κώλου στη σέλα μόλις αμολίσεις αμπραγιάζ να πέσει ξαφνικά βάρος στη ρόδα...
:lol:

δε πα να λετε εσεις.... εγω μια φορα δεν μπορω να το κανω :P ( εκτος αν ειναι γκρεμος οπως προειπα ) και αληθεια...προσπαθησα πολυ...

notakos600
21/01/2016, 17:48
δε πα να λετε εσεις.... εγω μια φορα δεν μπορω να το κανω :P και αληθεια...προσπαθησα πολυ...

Τρόπο θέλει.

Kostas156
21/01/2016, 17:54
Τρόπο θέλει.

το ξερω..απλα εγω ειμαι κουλαδι :P

MG-KTiNoS
21/01/2016, 18:02
nai πρέπει την ώρα που αμολάς το αμπραγιάζ να σκάσεις με το γκ΄'ωλο στη σέλα να μη σπινιάρει...

:lol:

dimitrisag
22/01/2016, 01:07
Νίντζα καταστάσεις...