PDA

View Full Version : Δεν παιρνει μπρος το CBF125



kpetros
20/01/2016, 16:31
Long story short :P

Εχω να το κουνησω εδω και πολυ καιρο , πριν απο τις γιορτες κιολας !!! Οποτε χοντρικα μιλαμε για μηνα ++

Παω λοιπον σημερα , παταω να βγει ο συναγερμος και δεν κανει τιποτα ..... περιεργο σκεφτομαι (υποψην το εχω μεσα στην αυλη μου ) , τελος παντων βαζω το κλειδι κανονικα στο ΟΝ και αμεσος κανει μπιου μπιου οπως κανει στην περιπτωση που εχει χτυπησει ο συναγερμος , τον κλεινω χωρις προβλημα . Μετα παω να πατησω την μιζα με νεκρα ....και δεν κανει παλι τιποτα , ..... καθε φορα που παταω το κουμπακι της , σβηνουν τα λαμπακια στο καδραν και οταν το αφησω μου αναβει ξανα το λαμπακι της μηχανης οπως ακριβος κανει καθε φορα που βαζεις το κλειδι στο ΟΝ.





Η επομενη μου προσπαθεια ηταν να βαλω 4η με πατημενο συμπλεκτη και να σπρωξω , αφηνοντας το συμπλεκτη μετα απο 2-3 φορες πηρε μπρος . Μου φανηκε λιγο ψωφιο το μηχανακι .... (εχει και λιγη βενζινη μεσα ) . Το αφησα 5λεπτα και μετα το εκλεισα , προσπαθοντας καπακι να το ξαναβαλω μπρος με την μιζα αυτην την φορα ομως παλι δεν πηρε (τουλαχιστον ομως αυτην την φορα εκανε 2-3 στροφες πρωτου εγκαταλειψει τον αγωνα )

Σκεφτηκα πως μαλλον ειναι η μπαταρια (την ειχα αλλαξει πριν 2-3 χρονια , yuasa αμα δεν κανω λαθος ) οποτε ηθελα να επιβεβαιωσω πως δεν φταει η μιζα ..... ετσι το εβαλα παλι μπρος σπρωχνοντας και μετα απο λιγο πατησα το κουμπι της μιζας ενω ηταν σε λειτουργεια για να δω αμα στροφαρει κανονικα αυτην την φορα που υποτιθεται τραβαει ρευμα κανονικα απο τον κινητηρα . Το αποτελεσμα ηταν με αυτην την κινηση να μου σβησει .



Βαση τα παραπανω , που θα πονταρατε? Μπαταρια η μιζα? Η μηπως κατι αλλο .....







Ευχαριστω για τον χρονο σας

taisteal
20/01/2016, 16:32
Μπαταρια

toyar
20/01/2016, 16:46
μπαταρια

theofilos888
20/01/2016, 16:49
Μπαταρια θελει το μηχανακι κ μην ξαναπατησεις τη μιζα με το μοτερ σε λειτουργια.

MikeG
20/01/2016, 16:49
Μπαταρία 3 ! Κατοχυρώθηκε!

duke200
20/01/2016, 16:57
αυτην την εξυπναδα, να πατησεις μιζα όταν το μηχανάκι δουλευει, που την είδες?

Ενα μηνα μπαταρια χωρις φόρτιση, πεθαίνει, ειδικά αμα έχεις τους πόλους συνδεδεμένους.

ειπαμε, στην ακινησία, βγάζουμε τους πόλους και επιβάλλεται μια φορά την εβδομάδα φόρτιση, 20 ευρώ κάνει ο φορτιστης απο τα lidl (τον έχει και απο αυτη τη δευτερα)

kpetros
20/01/2016, 17:02
Ποτε δεν παταω μιζα οταν ειναι αναμενη η μηχανη , απλα θυμηθηκα μια φορα που ενας φιλος μου ειχε πατησει καταλαθος στο δικο του και δεν επαθε τιποτα .

Οποτε μηπως αντι να παρω καινουργια , να παρω αυτον τον φορτιστη (http://www.lidl-hellas.gr/el/autokinhto.htm?action=showDetail&id=45141)? (μηπως και μπαταρια και φορτιστη ? )

duke200
20/01/2016, 17:09
Ποτε δεν παταω μιζα οταν ειναι αναμενη η μηχανη , απλα θυμηθηκα μια φορα που ενας φιλος μου ειχε πατησει καταλαθος στο δικο του και δεν επαθε τιποτα .

Οποτε μηπως αντι να παρω καινουργια , να παρω αυτον τον φορτιστη (http://www.lidl-hellas.gr/el/autokinhto.htm?action=showDetail&id=45141)? (μηπως και μπαταρια και φορτιστη ? )

ΟΧΙ αυτος είναι αυτοκινήτου. Σου γραψα ποιον να παρεις. LIDL! Μπαταρία μην παρεις ΑΚΟΜΑ.

kpetros
20/01/2016, 17:18
ΟΧΙ αυτος είναι αυτοκινήτου. Σου γραψα ποιον να παρεις. LIDL! Μπαταρία μην παρεις ΑΚΟΜΑ.

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου , αποτι καταλαβα ειναι προτιμοτερο να δοκιμασω πρωτα με αυτο το μηχανιματακι να σωσω την μπαταρια πρωτου παρω καινουργια
Δεν βρισκω ομως αλλον φορτιστη στην σελιδα του lidl (http://www.lidl-hellas.gr/el/autokinhto.htm) για την δευτερα που μας ερχεται , εκτος αμα το εχουν στο φυλλαδιο και οχι εκει !!!!

duke200
20/01/2016, 18:51
πανε στο lidl την δευτερα και θα τον δεις. είναι 2 σε 1, δηλαδή κάνει και για αμάξια και για μηχανες, με την επιλογη ενος διακόπτη.

lykourgi
20/01/2016, 18:52
Ποτε δεν παταω μιζα οταν ειναι αναμενη η μηχανη , απλα θυμηθηκα μια φορα που ενας φιλος μου ειχε πατησει καταλαθος στο δικο του και δεν επαθε τιποτα .

Οποτε μηπως αντι να παρω καινουργια , να παρω αυτον τον φορτιστη (http://www.lidl-hellas.gr/el/autokinhto.htm?action=showDetail&id=45141)? (μηπως και μπαταρια και φορτιστη ? )
Ο φορτιστής αυτός κάνει και για μηχανάκια, όπως φαίνεται από το εύρος χωρητικοτήτων που καλύπτει (1,2 - 120Ah).
Αν δεν μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο, δοκίμασέ τον.

duke200
20/01/2016, 19:03
Ο φορτιστής αυτός κάνει και για μηχανάκια, όπως φαίνεται από το εύρος χωρητικοτήτων που καλύπτει (1,2 - 120Ah).
Αν δεν μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο, δοκίμασέ τον.

η μπαταρία που έχει το παιδι δεν θα ναι πάνω απο 0.5Αh. Όπως είπα και πριν, εκτιμώ οτι αυτός ο φορτιστής που ανεβασε στο link θα του πέσει λίγο "βαρύς" (και θα βγάλει off συντομα την μπαταρία του, ότι έχει μείνει τουλάχιστον)

lykourgi
20/01/2016, 19:06
η μπαταρία που έχει το παιδι δεν θα ναι πάνω απο 0.5Αh. Όπως είπα και πριν, εκτιμώ οτι αυτός ο φορτιστής που ανεβασε στο link θα του πέσει λίγο "βαρύς" (και θα βγάλει off συντομα την μπαταρία του, ότι έχει μείνει τουλάχιστον)
Υπάρχει μπαταρία 0,5Ah σε μηχανάκι;

duke200
20/01/2016, 20:27
έχετε δίκιο. απο 2ah ξεκινάνε οι πιο μικρές. Αρα άκυρο για το οτι δεν έκανε αυτη με τα 1.2-120Αh. Κάνει και παρακάνει.

συγνώμη για την παραπληροφόρηση. Αρχίζω και το χάνω μάλλον... :sad:

lykourgi
20/01/2016, 20:30
:a10:

kpetros
21/01/2016, 16:01
YUASA 12V 6Ah
Την εδωσα σε εναν γνωστο μου που εχει τετοιο πραμα και μου την φορτησε λιγακι (1 ωριτσα ) , εβαλα φρεκια βενζινη , και καθαρο αερα στα λαστιχα . Μια χαρα με πηγε και με εφερε!!!

Οποτε την δευτερα παιρνω το μηχανιμα




Και ετσι οπως ειμουν χαρουμενος , βλεπω κατω απο την μηχανι με πεφτουν μαυρες σταγονες . Τρομαζω λιγο , βαζω απο κατω το χερι και ευτυχος ειναι μαυρη λασπη , απο που βγαινει - απο που βγαινει
ΤΣΑΚ μια μικρη τρυπουλα στην εξατμιση , αυτο που το φτιαχνω ?

MG-KTiNoS
21/01/2016, 16:32
Κοίτα, όταν παρατάς το μηχανάκι πολύ καιρό μην βάζεις το συναγερμό γιατί η μπαταρία πέφτει.
(δε θες μηχανημα και καλά και σώνει άμα πάρει και κάνεις μερικά χλμ με ψιλά τις στροφές φορτίζει)

kpetros
21/01/2016, 17:52
Και να μη βαλω τον συναγερμο , θα μπει το immobilizer .....

duke200
22/01/2016, 07:25
YUASA 12V 6Ah
Την εδωσα σε εναν γνωστο μου που εχει τετοιο πραμα και μου την φορτησε λιγακι (1 ωριτσα ) , εβαλα φρεκια βενζινη , και καθαρο αερα στα λαστιχα . Μια χαρα με πηγε και με εφερε!!!

Οποτε την δευτερα παιρνω το μηχανιμα




Και ετσι οπως ειμουν χαρουμενος , βλεπω κατω απο την μηχανι με πεφτουν μαυρες σταγονες . Τρομαζω λιγο , βαζω απο κατω το χερι και ευτυχος ειναι μαυρη λασπη , απο που βγαινει - απο που βγαινει
ΤΣΑΚ μια μικρη τρυπουλα στην εξατμιση , αυτο που το φτιαχνω ?

βγαλε την εξατμιση και πηγαινε σε ένα μηχανουργείο να στην κολήσει.

kpetros
22/01/2016, 13:42
Μαλλον οντως ειναι για να τρεχουν τα νερα , παραειναι ολοστρογγυλη

http://s12.postimg.org/gucq1x7rw/IMG_20160122_124932.jpg