PDA

View Full Version : Hλεκτρικό starter



stam2
21/01/2016, 10:44
Καλημέρα!

σχετικά με την μπαταρία της μηχανής έχω τον κλασσικό φορτιστή του lidl ο οποίος όμως επειδή είναι αυτόματος, αν έχει αδειάσει πολύ η μπαταρία δεν τη βλέπει για να τη φορτίσει. Επίσης δεν μπορεί να βοηθήσει στο να βάλει κάποιος μπροστά τη μηχανή. Ήθελα να ακούσω κάποιες προτάσεις για ηλεκτρικό starter ώστε να μπορώ να εκκινήσω μοτοσυκλέτα και αυτοκίνητο αν πέσει η μπαταρία τους τώρα το χειμώνα. Και φυσικά να είναι φορητό.

pipe_smoker
21/01/2016, 12:25
Καλημέρα!

σχετικά με την μπαταρία της μηχανής έχω τον κλασσικό φορτιστή του lidl ο οποίος όμως επειδή είναι αυτόματος, αν έχει αδειάσει πολύ η μπαταρία δεν τη βλέπει για να τη φορτίσει. Επίσης δεν μπορεί να βοηθήσει στο να βάλει κάποιος μπροστά τη μηχανή. Ήθελα να ακούσω κάποιες προτάσεις για ηλεκτρικό starter ώστε να μπορώ να εκκινήσω μοτοσυκλέτα και αυτοκίνητο αν πέσει η μπαταρία τους τώρα το χειμώνα. Και φυσικά να είναι φορητό.

Υπάρχουν σίγορα καταλληλότεροι από εμένα να σου πουν....

Αλλά από κάποιες εμπειρίες που είχα παλιότερα...

Φορητό τέτοιο παπαριλίκι μην περιμένεις να σου κάνει δουλειά σε αυτοκίνητο μεγαλύτερο από 1.400-1.600 κυβικά.

Θέλω να πω αν έχεις κανά 4λιτρο τζιπ πχ μην περιμένεις ότι θα χαμπαριάσει η μπαταρία του από το μπιχλιμπίδι αυτό.

Επίσης, φορητό όταν λες εννοείς για πορτ μπαγκάζ.
Δεν εννοείς κάτι τόσο μικρό που να χωράει σε μπαγκαζιέρα μηχανής έτσι?

Τέσπα, δεν ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα ή τί μπορει να βρεις αν τα σκάσεις χοντρά, οπότε ας βοηθήσει κανάς άλλος.

toyar
21/01/2016, 14:27
τα καλα ειναι μεγαλα βαρια και ακριβα και ειναι για επαγγελματικη χρηση
τα μικρα και φθηνα ειναι πεταμενα λεφτα

lykourgi
21/01/2016, 15:10
Είχα γνωρίσει άνθρωπο οδικής βοήθειας, που χρησιμοποιούσε ως starter μία μπαταρία Odyssey μοτοσυκλέτας.
Της είχε συνδέσει μόνιμα καλώδια στους πόλους, με κροκοδειλάκια στην άλλη άκρη και με αυτή έβαζε μπροστά και αυτοκίνητα με μεγάλους κινητήρες. Ανέτα, απ' ότι έλεγε.
Το πλεονέκτημα ήταν ο μικρός όγκος, έναντι των συνηθισμένων booster.

Βέβαια δεν είναι φθηνή λύση.

OldMan
21/01/2016, 16:10
αν έχεις κανά 4λιτρο τζιπ πχ μην περιμένεις ότι θα χαμπαριάσει η μπαταρία του από το μπιχλιμπίδι αυτό.
Ούτε και η μίζα του θα χαμπαριάσει..
(η οποία μας ενδιαφέρει στην προκειμενη περίπτωση..)

byron
21/01/2016, 16:36
Μην πάρεις ένα Enheim (Germany και καλά) πάντως...
60-70 τον είχα πάρει, δούλεψε μερικές φορές σε ένα 1200 και μετά τέλος. Η Κινέζα μπαταρία που είχε μέσα, σκόρπισε και μαζί της όλα τα παρελκόμενα.

lykourgi
21/01/2016, 16:43
Μην πάρεις ένα Enheim (Germany και καλά) πάντως...
60-70 τον είχα πάρει, δούλεψε μερικές φορές σε ένα 1200 και μετά τέλος. Η Κινέζα μπαταρία που είχε μέσα, σκόρπισε και μαζί της όλα τα παρελκόμενα.
Μήπως εννοείς Einhell;

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, αυτό που έγραψες είναι το πρόβλημα. Φθηνές κινεζιές που κάτι χαλάει αργά ή γρήγορα. Συνήθως γρήγορα.

notakos600
21/01/2016, 16:49
Καλημέρα!

σχετικά με την μπαταρία της μηχανής έχω τον κλασσικό φορτιστή του lidl ο οποίος όμως επειδή είναι αυτόματος, αν έχει αδειάσει πολύ η μπαταρία δεν τη βλέπει για να τη φορτίσει. Επίσης δεν μπορεί να βοηθήσει στο να βάλει κάποιος μπροστά τη μηχανή. Ήθελα να ακούσω κάποιες προτάσεις για ηλεκτρικό starter ώστε να μπορώ να εκκινήσω μοτοσυκλέτα και αυτοκίνητο αν πέσει η μπαταρία τους τώρα το χειμώνα. Και φυσικά να είναι φορητό.

Αγόρασε μια μπαταρία αυτοκινήτου 40-45 Amperes.
Μια φορά την εβδομάδα φόρτιση και ξένοιασες.

byron
21/01/2016, 16:50
Μήπως εννοείς Einhell;

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, αυτό που έγραψες είναι το πρόβλημα. Φθηνές κινεζιές που κάτι χαλάει αργά ή γρήγορα. Συνήθως γρήγορα.

Ναι αυτή, δεν το θυμάμαι καλά το όνομα

notakos600
21/01/2016, 16:51
Μην πάρεις ένα Enheim (Germany και καλά) πάντως...
60-70 τον είχα πάρει, δούλεψε μερικές φορές σε ένα 1200 και μετά τέλος. Η Κινέζα μπαταρία που είχε μέσα, σκόρπισε και μαζί της όλα τα παρελκόμενα.

Μπαταρίες UPS δεν παίρνουν αυτά;
Εγώ είχα αγοράσει έναν ολόκληρο κινέζικο εκκινητή (όχι μόνο με μπαταρία κινέζικη).
Του έβαλα μια καλύτερη μπαταρία και τον έχω ακόμη.

MG-KTiNoS
21/01/2016, 16:54
Εγώ έφτιαξα 2 πολύ μακριά καλώδια και στα @@ μου όλα....
12 ευρώ

notakos600
21/01/2016, 16:55
Εγώ έφτιαξα 2 πολύ μακριά καλώδια και στα @@ μου όλα....
12 ευρώ

Στα @@ σου; Πως τα συνδέεις;

sapila racing
21/01/2016, 16:56
Στα @@ σου; Πως τα συνδέεις;

με κροκοδειλακια να το φχαριστιέτια καλύτερα! :D

notakos600
21/01/2016, 16:57
με κροκοδειλακια να το φχαριστιέτια καλύτερα! :D

Πολύ kinky....:lol:

MG-KTiNoS
21/01/2016, 17:18
Στα @@ σου; Πως τα συνδέεις;

ή στο άλλο μου μηχανάκι
ή στο αμάξι του γέρου
ή στο αμάξι του από κάτω
η στο αμάξι του απεναντι
ή στου φίλου μου του Άρη
ή στου φίλου μου του .....

Αθήνα εδώ όβερ...
:cry:

notakos600
21/01/2016, 18:10
ή στο άλλο μου μηχανάκι
ή στο αμάξι του γέρου
ή στο αμάξι του από κάτω
η στο αμάξι του απεναντι
ή στου φίλου μου του Άρη
ή στου φίλου μου του .....

Αθήνα εδώ όβερ...
:cry:

Θέλω να δω τι θα κάνεις αν βρεθείς στην ερημιά. :lol:

MG-KTiNoS
21/01/2016, 18:12
Έ άμα βρεθείς στην ερημιά και έχεις μαζί σου ηλ. στάρτερ.... ΧΑΛΑΛΙ ΣΟΥ
κι εμένα αζ με φαν οι λύκοι!!!!
:lol:


Εγώ κατέληξα στη σοφή λύση των μακριών καλωδίων λόγω απενταρίας και τσαντίλας
από τον "φορτιστή" Λίντλ.

notakos600
21/01/2016, 18:21
Έ άμα βρεθείς στην ερημιά και έχεις μαζί σου ηλ. στάρτερ.... ΧΑΛΑΛΙ ΣΟΥ
κι εμένα αζ με φαν οι λύκοι!!!!
:lol:


Εγώ κατέληξα στη σοφή λύση των μακριών καλωδίων λόγω απενταρίας και τσαντίλας
από τον "φορτιστή" Λίντλ.

Αστειεύτηκα φυσικά. :beer:

MG-KTiNoS
21/01/2016, 18:28
:beer:

lykourgi
21/01/2016, 18:55
Θέλω να δω τι θα κάνεις αν βρεθείς στην ερημιά. :lol:
Ε, δεν είπαμε;

... 2 πολύ μακριά καλώδια και στα @@ μου όλα....






Αγόρασε μια μπαταρία αυτοκινήτου 40-45 Amperes.
Μια φορά την εβδομάδα φόρτιση και ξένοιασες.
Επί του θέματος, αυτή είναι η καλύτερη λύση, ειδικά αν έχει κάποιος φορτιστή.
Αλλά και αν δεν έχει, καλύτερα να αγοράσει ΚΑΙ έναν φορτιστή παρά τα σκουπίδια εκκινητές που κυκλοφορούν.
Και φόρτιση, δεν χρειάζεται τόσο συχνά.

Αν βέβαια, κάποιος γνωρίζει που θα βρει σοβαρό και αξιόπιστο starter, αλλάζει το πράγμα.

daz
21/01/2016, 19:53
Μην πάρεις ένα Enheim (Germany και καλά) πάντως...


Μόνο η εταιρία είναι γερμανική. Τα προϊόντα είναι κινέζικα, όπως το είπες.

Προδιαγραφής
22/01/2016, 00:18
Αυτα τα μπουστερακια ειναι πολυ περιεργα!Εχω διαβασει απειρες κριτικες και ολα η μαλλον τα ακριβοτερα απο αυτα εχουν δεχτει απο μηδεν εως αριστα.Δηλαδη οτι τυχει!παντως ειναι γεγονος πως αν μπορουσε να το φτιαξει καποιος με δικης του επιλογης μπαταριες θαταν αξιοπιστο.Αλλιως,πρεπει να αγορασει ενα απο τα ακριβα,να κρατησει το κουτι και να αλλαξει τις μπαταριες...

Προδιαγραφής
22/01/2016, 00:28
Ki επειδη λογω capital controls εχω "κλειδωθει" προσωρινα εξω απο το consumer reports ,το μονο κορυφαιο σε μετρησεις που θυμαμαι ειναι αυτο http://www.amazon.com/Antigravity-Batteries-AG-XP-10-USB/dp/B00MQ5Z5F2/ref=sr_1_1?s=automotive&ie=UTF8&qid=1453415011&sr=1-1&keywords=antigravity+batteries+xp-10

duke200
22/01/2016, 08:20
αντι να επενδυετε σε ακριβα σταρτερ, επενδύστε να φτιαξετε το συστημα φόρτισης της μπαταρίας σας (πηνία-ανορθωτής). Ετσι δεν θα χετε προβλημα ποτές, παρα μόνο στην ακινησία μεγάλης διάρκειας, οποτε με έναν απλό φορτιστάκο μια φορά την βδομάδα θα φορτίζετε την μπαταριούλα σας.

byron
22/01/2016, 08:30
αντι να επενδυετε σε ακριβα σταρτερ, επενδύστε να φτιαξετε το συστημα φόρτισης της μπαταρίας σας (πηνία-ανορθωτής). Ετσι δεν θα χετε προβλημα ποτές, παρα μόνο στην ακινησία μεγάλης διάρκειας, οποτε με έναν απλό φορτιστάκο μια φορά την βδομάδα θα φορτίζετε την μπαταριούλα σας.

Αν ήταν τόσο απλό, αντί να φτιάξει κάποιος ένα σύστημα φορτισης, καλύτερα να κάνει μια βόλτα μια φορά τη βδομάδα. :lol:

toyar
22/01/2016, 08:42
το βασικο ειναι να υπαρχει θεση σταθμευσης
αν υπαρχει θεση το μηχανακι του lidl σαν συντηρητης δουλευει μια χαρα
το εχεις μονιμα πανω πριζωνεις οποτε θελεις ειδικα σε διαστηματα ακινησιας και δε μενεις ποτε απο μπαταρια
αν το μηχανακι κινειται καθημερινα βγαζει πολλα χρονια με την ιδια μπαταρια

stam2
22/01/2016, 08:55
αντι να επενδυετε σε ακριβα σταρτερ, επενδύστε να φτιαξετε το συστημα φόρτισης της μπαταρίας σας (πηνία-ανορθωτής). Ετσι δεν θα χετε προβλημα ποτές, παρα μόνο στην ακινησία μεγάλης διάρκειας, οποτε με έναν απλό φορτιστάκο μια φορά την βδομάδα θα φορτίζετε την μπαταριούλα σας.

350692

notakos600
22/01/2016, 08:56
το βασικο ειναι να υπαρχει θεση σταθμευσης
αν υπαρχει θεση το μηχανακι του lidl σαν συντηρητης δουλευει μια χαρα
το εχεις μονιμα πανω πριζωνεις οποτε θελεις ειδικα σε διαστηματα ακινησιας και δε μενεις ποτε απο μπαταρια
αν το μηχανακι κινειται καθημερινα βγαζει πολλα χρονια με την ιδια μπαταρια

Τον έχω και είμαι ευχαριστημένος, το μόνο κακό είναι πως σε διακοπή ρεύματος γυρίζει στο off, σε αντίθεση με τον ctek που επίσης έχω και που όταν ξανάρθει το ρεύμα επαναλειτουργεί κανονικά.

Προδιαγραφής
22/01/2016, 09:43
Το μπουστερακι ειναι για να τοχεις και σπιτι σου και μαζι σου και αποδεδειγμενα παιρνουν μπρος μεχρι και τεραστιων κινητηρων αμερικανομαστοδοντα(τωρα αν παιρνουν μπρος δυστροπες ιταλιδες και αλλα ευρωπαικης αισθητικης μωρα δεν ξερω)...αλλιως δεν αξιζει τοσα χρηματα σε συγκριση με τους απλους συντηρητες σπιτιου.

toyar
22/01/2016, 09:47
το προβλημα με αυτα ειναι οτι για να μεταφερονται ευκολα εχουν κατι κινεζικες μπαταριουλες της πλακας οι οποιες εχουν λιγους κυκλους φορτισης, αποφορτιζονται αν τα ξεχασεις και εμ τα υψηλα ρευματα που τραβαει η μιζα την ακουνε γρηγορα
αν δεν εισαι -κινητο- συνεργειο δεν αξιζουν ειδικα οι πιο φθηνοι

Προδιαγραφής
22/01/2016, 13:57
επειδη απεκτησα παλι προσβαση στο consumer reports,οποιος τυχον ενδιαφερεται για το εν λογω τεστ ας μου στειλει το email του με vroom και του στελνω τα αποτελεσματα του τεστ...

stam2
15/02/2016, 14:35
επανέρχομαι στο θέμα, καθώς αφορά εργαλείο που πρέπει κάποια στιγμή να προστεθεί στο γκαράζ...
352171

η imperia είναι ιταλική εταιρία με ηλεκτροσυγκολήσεις, φορτιστές κλπ ηλεκτρικά εργαλεία και βγάζει και starters όπως το συγκεκριμένο που βρίσκεται στον κόκκινο κύκλο, και με ενδιαφέρει. Το έχω βρει σε προσφορά στα 85 ευρώ τελική τιμή, και σαν μέγεθος είναι λίγο πιο μικρό από το κινητό μου... Δεν ξέρω πόσες εκκινήσεις μπορεί να κάνει σε ένα αυτοκίνητο αλλά θεωρώ πως αν στις 1-2 εκκινήσεις το αυτοκίνητο ή η μηχανή σβήνει, προφανώς έχει κάπου αλλού πρόβλημα. Άρα πιστεύω αρκεί το συγκεκριμένο, όντας φορητό και βολικό σαν powerbank να φορτίσεις και κινητό, tablet κλπ...

τι λέτε??

notakos600
15/02/2016, 19:54
Πολλά λεφτά για κάτι που θα χρειάζεσαι (και αν χρειάζεσαι) μια στις τόσες.
Μια φροντισμένη (και όχι αφημένη στην τύχη της) μπαταρία και ένα καλά συντηρημένο και ελεγμένο κύκλωμα φόρτισης δίνουν ικανοποιητικό χρόνο ζωής στην μπαταρία.
Α και ένας καλός φορτιστής/συντηρητής για την περίπτωση που η μοτοσυκλέτα μείνει ακινητοποιημένη για καιρό.
Αυτό κάνω εγώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

toyar
15/02/2016, 20:06
οχημα που κυκλοφορει συστηματικα δε μενει απο μπαταρια
αν ειναι σε ακινησια χρειαζεται οπωσδηποτε συντηρητη εστω φθηνο
ενα καλο σετ καλωδιων μπορει να δωσει λυση σε μια στραβη
το παραπανω γκατζετακι ειναι πανακριβο και ισως ανεπαρκες λογω μεγεθους
ακομα κι αν τυπικα μιζαρει με το ζορισμα θα πεθανει γρηγορα

daz
15/02/2016, 20:32
Ένα τυπάκι το τέσταρε στον σωλήνα και εκίνησε 2 φορές 2000 ή 2500cc αμάξι αν θυμάμαι καλά.

Το νεύρο που γύριζε τη μίζα ήταν το ίδιο με της κανονικής μπαταρίας αφού πρώτα το έβαλε εμπρός με την μπαταρία και μετά 2 φορές από δαυτο.
Τώρα δεν παίρνω όρκο ότι ήταν το ίδιο αλλά...


Επίσης ένα τέτοιο μαραφέτι χρειάζεται σε κάποιους για να μη μένουν ποτέ από μπαταρία στο κινητό τους και και σε οποιαδήποτε συσκευή χρησιμοποιούν, από ηλεκτρονικό τσιγάρο μέχρι φωτογραφική μηχανή ή gps, οπότε...

daz
15/02/2016, 20:42
Τυχαία ένα review από ένα τέτοιο μαραφέτι και το τεστ σε αμάξι στο τέλος (ίσως αυτό που είχα βρει παλιότερα, δε θυμάμαι γιατί έχει αρκετά τελικά).

https://www.youtube.com/watch?v=fEza3w7tOMk


5,7 λίτρα.

https://www.youtube.com/watch?v=H573DhtUEWQ

vaska
15/02/2016, 22:11
Είμαι από κινητό και δεν έχω εύκολη πρόσβαση στα αρχεία μου. Έχω ένα της μπλακ εντ ντεκερ ένα μεγαλουτσικο και είναι παλικάρι. Έχει βάλει το νισσαν μου (2.5 l) χειμώνα με ψολοκρυο. 5-6 φορές χωρίς ενδιάμεση φόρτιση. Και γενικά οπότε χρειάστηκε βολεψε πολύ. Να φανταστείτε έχει βάλει μπρος και ιταλικό χωρίς πρόβλημα αλλά τον έχει τον όγκο του

stam2
16/02/2016, 10:06
παιδιά, οι μπαταρίες αυτές είναι τύπου lipo, εξ ου και το μικρό τους μέγεθος και η αντοχή τους....
το μόνο που δεν έχω αποφασίσει ακόμα είναι αν θα παρω αυτό με τα 85ευρώ ή το άλλο που η προσφορά το έχει στα 105ευρώ και έχει 12.000mAh...

OldMan
17/02/2016, 13:18
Όλα τα boosters βάζουν "πλατη" στην μπαταρία - δεν την αντικαθιστούν..!!!

Αν η μπαταρία ειναι ψόφια, τα 7,5Αh (ή τα 12) ΔΕΝ μπορούν να κανουν τπτ..

Με μπακαλικους υπολογισμούς, τα 7.5Ah θα ερθουν να "συμπληρώσουν" μια μπαταρία χωρητικότητας 40Ah όταν αυτή ειναι ξεφορτισμένη κατα 20%, κατασταση στην οποία μπορεί και μονη της η μπαταρία να μιζαρει ικανοποιητικά (άλλον αν μετα αδειασει περισσοτερο..)

stam2
17/02/2016, 13:29
Όλα τα boosters βάζουν "πλατη" στην μπαταρία - δεν την αντικαθιστούν..!!!

Αν η μπαταρία ειναι ψόφια, τα 7,5Αh (ή τα 12) ΔΕΝ μπορούν να κανουν τπτ..

Με μπακαλικους υπολογισμούς, τα 7.5Ah θα ερθουν να "συμπληρώσουν" μια μπαταρία χωρητικότητας 40Ah όταν αυτή ειναι ξεφορτισμένη κατα 20%, κατασταση στην οποία μπορεί και μονη της η μπαταρία να μιζαρει ικανοποιητικά (άλλον αν μετα αδειασει περισσοτερο..)

οπότε αυτά τα βίντεο από κάτω είναι παπατζιλίκια..?


Τυχαία ένα review από ένα τέτοιο μαραφέτι και το τεστ σε αμάξι στο τέλος (ίσως αυτό που είχα βρει παλιότερα, δε θυμάμαι γιατί έχει αρκετά τελικά).

https://www.youtube.com/watch?v=fEza3w7tOMk


5,7 λίτρα.

https://www.youtube.com/watch?v=H573DhtUEWQ

προσωπικά έχω ακούσει για μπαταρίες lipo μικρότερες που δουλεύουν στα τηλεκατευθυνόμενα να τις χρησιμοποιούν για να βάζουν μπρος οχήματα με πεθαμένες μπαταρίες. Κι όταν λέμε πεθαμένη δεν εννοούμε -20% που μπορεί ίσως να βγάλει μια μιζιά...

αυτό που δεν καταφέρνουν είναι τα diesel λόγω αυξημένης συμπίεσης...

bros400pgm
17/02/2016, 13:42
Όλα τα boosters βάζουν "πλατη" στην μπαταρία - δεν την αντικαθιστούν..!!!

Αν η μπαταρία ειναι ψόφια, τα 7,5Αh (ή τα 12) ΔΕΝ μπορούν να κανουν τπτ..

Με μπακαλικους υπολογισμούς, τα 7.5Ah θα ερθουν να "συμπληρώσουν" μια μπαταρία χωρητικότητας 40Ah όταν αυτή ειναι ξεφορτισμένη κατα 20%, κατασταση στην οποία μπορεί και μονη της η μπαταρία να μιζαρει ικανοποιητικά (άλλον αν μετα αδειασει περισσοτερο..)



Και εγω αυτο πιστευω αλλα ενα berlingo 1.9diesel με μπαταρια που δεν μπορουσε να μιζαρει το αμαξι (εκανε μια στροφη και παπαλα, και με 2-3 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και με +12), το εβαλε μπροστα ενα κινεζικο μπουστερακι που ειχα παρει (noname, 3 δισεκατομυρια αμπερ διαφημιζαν :p)/
http://www.banggood.com/16800mAh-Jump-Starter-Car-Emergency-Charger-Booster-Power-Bank-p-947432.html

Το επανελαβα την επομενη μερα χωρις στο μεταξυ να δουλεψει για πανω απο 30sec το αμαξι και απλα ξαναπηρε.

Δεν ξερω βεβαια τι ακριβως να υποθεσω. Μια σκεψη λεω. Αμα τις ελειπαν 12amps δεν θα επρεπε να παρει κανονικα...

toyar
17/02/2016, 14:00
το θεμα δεν ειναι αν θα δουλεψει μια φορα
το θεμα ειναι ποσες φορες θα το χρειαστεις σε ενα οχημα που κινειται κανονικα, αν οταν το χρειαστεις θα εχει κρατησει τη φορτιση του και αν τελικα χρησιμοποιηθει εντατικα ποσους κυκλους φορτισης-εκφορτισης θα βγαλει
με δεδομενο παντα οτι κοστιζει οσο μια καλη μπαταρια γιατι αν εκανε 10 ευρω δεν θα το συζητηαγαμε

stam2
17/02/2016, 14:26
το θεμα δεν ειναι αν θα δουλεψει μια φορα
το θεμα ειναι ποσες φορες θα το χρειαστεις σε ενα οχημα που κινειται κανονικα, αν οταν το χρειαστεις θα εχει κρατησει τη φορτιση του και αν τελικα χρησιμοποιηθει εντατικα ποσους κυκλους φορτισης-εκφορτισης θα βγαλει
με δεδομενο παντα οτι κοστιζει οσο μια καλη μπαταρια γιατι αν εκανε 10 ευρω δεν θα το συζητηαγαμε

100.000 κύκλους λένε κατά μέσο όρο...

Προδιαγραφής
17/02/2016, 14:57
Μην μπερδευετε τα Ah με τα Α εκκινησης...
Τα μπουστερακια αυτα,εχουν μπαταριες οχι μεγαλης χωρητικοτητας (Αh) οπως ενος αυτοκινητου η μοτο,αλλα εχουν τα ιδια και περισσοτερα αμπερ εκκινησης (A) με αυτες.Και οι κυκλοι φορτισης ειναι το πολυ 1000 (χιλιοι) ...
Το ποσες φορες θα το χρησιμοποιησεις μεχρι να χρειαστει φορτιση,εξαρταται αν απλα εμεινε απο μπαταρια το οχημα η εχει και βλαβη και δεν παιρνει ευκολα μπροστα.
Αλλα δεν γινεται να το εχεις και μονιμα αντι της μπαταριας,δεν ειναι αυτη η σχεδιαση για την χρηση του.

notakos600
17/02/2016, 15:10
Με τον κινέζο εκκινητή στο 40 χρόνων φορτηγάκι, μόνιμα χωρίς μπαταρία επάνω, το βάζει και το παραβάζει μπροστά....

toyar
17/02/2016, 15:20
προφανως επειδη το εχεις μονιμα φορτισμενο για να το χρησιμοποιεις σαν μπαταρια
αν πας να χρησιμοποιησεις εναν παρατημενο κινεζο ξαφνικα, θα τον βρεις μισοφορτισμενο και θα τον γονατισεις με το μιζαρισμα
αν επαναληφθει αυτο μερικες φορες θα παει για πεταμα

notakos600
17/02/2016, 15:28
προφανως επειδη το εχεις μονιμα φορτισμενο για να το χρησιμοποιεις σαν μπαταρια
αν πας να χρησιμοποιησεις εναν παρατημενο κινεζο ξαφνικα, θα τον βρεις μισοφορτισμενο και θα τον γονατισεις με το μιζαρισμα
αν επαναληφθει αυτο μερικες φορες θα παει για πεταμα

Έχω τα πάντα φορτισμένα.

Προδιαγραφής
17/02/2016, 15:32
Oi μπαταριες που ειναι στα booster εχουν πολυ μεγαλη διαρκεια διατηρησης της φορτισης...ουτε μια φορα τον χρονο δεν χρειαζονται αν δεν το εχεις χρησιμοποιησει

stam2
17/02/2016, 15:39
Μην μπερδευετε τα Ah με τα Α εκκινησης...
Τα μπουστερακια αυτα,εχουν μπαταριες οχι μεγαλης χωρητικοτητας (Αh) οπως ενος αυτοκινητου η μοτο,αλλα εχουν τα ιδια και περισσοτερα αμπερ εκκινησης (A) με αυτες.Και οι κυκλοι φορτισης ειναι το πολυ 1000 (χιλιοι) ...
Το ποσες φορες θα το χρησιμοποιησεις μεχρι να χρειαστει φορτιση,εξαρταται αν απλα εμεινε απο μπαταρια το οχημα η εχει και βλαβη και δεν παιρνει ευκολα μπροστα.
Αλλα δεν γινεται να το εχεις και μονιμα αντι της μπαταριας,δεν ειναι αυτη η σχεδιαση για την χρηση του.
έχεις δίκιο για τους κύκλους, μπέρδεψα τα μηδενικά! ωστόσο και πάλι είναι υπερεπαρκείς, και επειδή δεν αποφορτίζονται γρήγορα από μόνες τους, ούτε έχουν έντονο φαινόμενο μνήμης δεν παρουσιάζουν ιδιαίτερα τα παρακάτω φαινόμενα που περιγράφει ο toyar...


προφανως επειδη το εχεις μονιμα φορτισμενο για να το χρησιμοποιεις σαν μπαταρια
αν πας να χρησιμοποιησεις εναν παρατημενο κινεζο ξαφνικα, θα τον βρεις μισοφορτισμενο και θα τον γονατισεις με το μιζαρισμα
αν επαναληφθει αυτο μερικες φορες θα παει για πεταμα

Προδιαγραφής
17/02/2016, 15:46
οκ,παντως αν δεν θες να παρεις απο εξωτερικο,τοτε παρε αυτο της unimac να εχεις την εγγυηση τουλαχιστον και αν δεις οτι εξ αρχης εχει θεματα,επεστρεψε το αμεσως.Τα Ah μεταξυ των δυο μοντελων διαφερουν μονο αν θα τροφοδοτεις συσκευες κινητα ταμπλετ κλπ.Οχι στην δυναμη εκκινησης αυτοκινητων η μοτο.Και το ακριβοτερο βλεπω,"ταιζει" και λαπτοπ.

toyar
17/02/2016, 20:22
https://www.youtube.com/watch?v=w9-QgNgrH4Q

ggs
07/12/2016, 21:03
Τυχαία ένα review από ένα τέτοιο μαραφέτι και το τεστ σε αμάξι στο τέλος (ίσως αυτό που είχα βρει παλιότερα, δε θυμάμαι γιατί έχει αρκετά τελικά).

https://www.youtube.com/watch?v=fEza3w7tOMk


5,7 λίτρα.

https://www.youtube.com/watch?v=H573DhtUEWQ


Χμμμ... Daz αυτά τα όμορφα φορητά κόμπακτ Powerbanks, μπορούν να κάνουν δουλειά σε πεθαμενη μπαταρία;
Έχουμε καμία καλή πρόταση;
Πόσες φορές μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι να αδειάσει;
Έχω δει αυτές
https://no.co/products/power/jumpstarters

daz
07/12/2016, 21:29
Γιωργο δε ξέρω και πολλά για αυτά τα μαραφέτια. Τα περισσότερα δεν είναι μόνο για αμάξι, λίγο προσοχή σε αυτά.
Αυτό που έβαλες δεν είναι τέτοιο πάντος! Δεν έχω κάποια πρόταση ούτε έχω χρησιμοποιήσει κάποιο.

ggs
07/12/2016, 22:05
Γιωργο δε ξέρω και πολλά για αυτά τα μαραφέτια. Τα περισσότερα δεν είναι μόνο για αμάξι, λίγο προσοχή σε αυτά.
Αυτό που έβαλες δεν είναι τέτοιο πάντος! Δεν έχω κάποια πρόταση ούτε έχω χρησιμοποιήσει κάποιο.


Το πιο μικρό έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά
375755
375756
Starting Current
400 Amps (Peak)
Joules 3S Rating
4,650 J3S
Battery Types
12 Volt Lead-Acid Batteries
Internal Battery
24 Watt-Hour Lithium-Ion
USB Input
2.1 Amps
USB Output
2.1 Amps
Gas Engine Rating
4.0 Liters
Diesel Engine Rating
Not Recommended
LED Flashlight
100 Lumens

20 jump starts λέει μέχρι να αδειάσει

Ποιος είναι ο ηλεκτρολόγος υπηρεσίας να μας πει;