PDA

View Full Version : Κακές αποφάσεις που γέννησαν καλές ιστορίες



HelenKoR
22/01/2016, 09:12
Ήταν καλοκαίρι του '11 και έχω αποφασίσει να πάω μια βόλτα στην Πελοπόννησο (κακή απόφαση!).
Μπαίνω στο ίντερνετ και ψάχνω για προορισμό της επικείμενης βόλτας μου. Κάπου διαβάζω για το δάσος της Φολόης και μου άρεσε σαν ιδέα. Ε, να μη το συνδυάσω και με κάτι άλλο; Με την παραλία της Κουρούτας ας πούμε (βλακεία :tooth: μη πάτε!)
Ξυπνάω το πρωί στο ωραίο μου κρεβάτι, τρώω πρωινό στο Λεβίδι, μετά από λίγο περνάω από τη Λάμπεια και φτάνω στο δάσος!

350695

Η συνέχεια περιελάμβανε επίσκεψη σε Πύργο, Κουρούτα, στο φράγμα και στην Αμαλιάδα. Σε αυτό το σημείο να ανοίξω μια παρένθεση, να κάπως έτσι ( και να πω ότι γενικά ο προσανατολισμός μου λειτουργεί καλά. Όχι όμως στην Αμαλιάδα. Χάθηκα εκεί μέσα χωρίς λόγο και αιτία! Αν δεν με βοηθούσαν δύο άνθρωποι, πιθανότατα να ήμουν ακόμα εκεί! :tooth: Κλείνω την παρένθεση. )
Απίθανες εικόνες, υπέροχοι άνθρωποι, προσκλήσεις από το πουθενά, προκλήσεις από το τίποτα, συζητήσεις με άλλους μοτόβιους etc etc! Εμπειρία, όχι αστεία! :beer:
Η επιστροφή έγινε μέσω Πατρών και όλα πήγαιναν καλά!

Φυσικά κατάλαβα ότι αυτή η βόλτα ήταν κακή ιδέα όταν ξάπλωσα εκείνο το βράδυ για να κοιμηθώ. Αν και Αύγουστος μήνας, ήμουν σίγουρη ότι άκουγα τα κουδουνάκια από το έλκηθρο του Αϊ Βασίλη! :lol: :lol: :lol: :bigcry:

Pan (dvs)
22/01/2016, 09:15
Γιατι ητανε κακη αποφαση,δεν καταλαβα.

GFawkes
22/01/2016, 09:24
Γιατι ητανε κακη αποφαση,δεν καταλαβα.

Δεν γνωρισε εμενα σε εκεινη την βολτα....

ξεκαθαρρο!
:uplate:

VANDA
22/01/2016, 09:27
Γιατι ητανε κακη αποφαση,δεν καταλαβα.

Μάλλον παραείχε.. δροσούλα;

PortisHead
22/01/2016, 09:38
Με την παραλία της Κουρούτας ας πούμε (βλακεία :tooth: μη πάτε!)

:uplate::uplate::uplate:

Panos76
22/01/2016, 09:45
Ήταν καλοκαίρι του '11 και έχω αποφασίσει να πάω μια βόλτα στην Πελοπόννησο (κακή απόφαση!).


:redcard: η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσες να κάνεις!


Με την παραλία της Κουρούτας ας πούμε (βλακεία :tooth: μη πάτε!)

:eek: ίσως από τις καλύτερες της Ηπειρωτικής Ελλάδας! (κ γενικότερα όλη η ακτογραμμή της Ηλείας)
Αν εννοείς τον κόσμο, θα συμφωνήσω, έπρεπε να πας λίγο παραπέρα, στο Παλούκι για σχετική ησυχία.




Όχι όμως στην Αμαλιάδα. Χάθηκα εκεί μέσα χωρίς λόγο και αιτία! Αν δεν με βοηθούσαν δύο άνθρωποι, πιθανότατα να ήμουν ακόμα εκεί! :tooth: Κλείνω την παρένθεση. )

Είναι η κλασσική ρυμοτομία Ελληνικής Επαρχιακής πόλης. (αν σε ρίξω στη μέση του Άστρους δε θα βγεις ποτέ) :lol:


είμαι περίεργος να ακούσω τη συνέχεια :)

HelenKoR
22/01/2016, 09:46
Γιατι ητανε κακη αποφαση,δεν καταλαβα.

Διότι ανεξάρτητα από την εποχή του χρόνου δεν πρέπει να ακούς τα κουδουνάκια από το έλκηθρο του Αϊ Βασίλη!! :tooth:
Είχα παρανταλιάσει από την κούραση!

Και μη θυμηθώ το άλλο! Που όλες τις προηγούμενες μέρες είχα τον θείο να λέει "Πού πας μόνη σου; Έχεις πάθει ποτέ λάστιχο; Σε έχει τσιμπήσει μέλισσα; Έχεις πατήσει φίδι; Πού πας μόνη σου; Έχεις πάθει ποτέ λάστιχο;..." :bawl:

buckley
22/01/2016, 09:55
Μέχρι το χάπι εντ έχουμε μέλλον το κόβω...
Άσε που αυτές τις ιστορίες καλύτερα να τις "ανεβάζεις" βράδυ ρε φιλενάδα.

Panos76
22/01/2016, 10:01
Άσε που αυτές τις ιστορίες καλύτερα να τις "ανεβάζεις" βράδυ ρε φιλενάδα.

Βράδυ δε μπορώ, και στη δουλειά τι θα κάνουμε;; :bawl:

HelenKoR
22/01/2016, 10:04
Όχι όχι! Καλό είναι αυτή η ιστορία να τελειώσει εκεί! :tooth:

teogtp
22/01/2016, 10:08
Μάλλον παραείχε.. δροσούλα;


Διότι ανεξάρτητα από την εποχή του χρόνου δεν πρέπει να ακούς τα κουδουνάκια από το έλκηθρο του Αϊ Βασίλη!! :tooth:
Είχα παρανταλιάσει από την κούραση!

Και μη θυμηθώ το άλλο! Που όλες τις προηγούμενες μέρες είχα τον θείο να λέει "Πού πας μόνη σου; Έχεις πάθει ποτέ λάστιχο; Σε έχει τσιμπήσει μέλισσα; Έχεις πατήσει φίδι; Πού πας μόνη σου; Έχεις πάθει ποτέ λάστιχο;..." :bawl:

....σε κυνήγησαν ποτε σκυλιά, πηρες μαζι στολη ΡΒΧΠ; πηρες φλιτ για τα κουνούπια,.....:lol:
Θυμάμαι καλοκαίρι, θερμοκρασία κοντά 40 με φουλ δερματα μποτες κλπ στον Θεσσαλικο κάμπο.
Για μια εβδομάδα τουλάχιστον ημουν κόκκινος σαν τον hellboy ενα πράγμα. ......τι το πανω κεφάλι έβλεπα τι το κατω,ενα και το αυτό. .....

GiorgosLa
22/01/2016, 10:19
Διότι ανεξάρτητα από την εποχή του χρόνου δεν πρέπει να ακούς τα κουδουνάκια από το έλκηθρο του Αϊ Βασίλη!! :tooth:
Είχα παρανταλιάσει από την κούραση!

Και μη θυμηθώ το άλλο! Που όλες τις προηγούμενες μέρες είχα τον θείο να λέει "Πού πας μόνη σου; Έχεις πάθει ποτέ λάστιχο; Σε έχει τσιμπήσει μέλισσα; Έχεις πατήσει φίδι; Πού πας μόνη σου; Έχεις πάθει ποτέ λάστιχο;..." :bawl:

Παρανταλιάσει??? Από που είσαι? Νόμιζα πως μόνο εδώ το λένε αυτό? :)

Panos76
22/01/2016, 10:21
Παρανταλιάσει??? Από που είσαι? Νόμιζα πως μόνο εδώ το λένε αυτό? :)

Γενικά Βοιωτία το λένε νομίζω. :)

Cpt. Haddock
22/01/2016, 10:55
[...] Που όλες τις προηγούμενες μέρες είχα τον θείο να λέει "Πού πας μόνη σου; Έχεις πάθει ποτέ λάστιχο; [...]

Ειναι ο γνωστος θειος; :D

Του είπες οτι σε εχει πιασει λαστιχο; :lol:

sniper
22/01/2016, 11:08
Να ξαναπούμε το έπος (τριλογία) Αθήνα-Γαργαλιάνοι-Αθήνα με ΑΧ-1 (παρτάλι-μηχανάκι αντικατάστασης απο συνεργείο);

HelenKoR
22/01/2016, 11:08
....σε κυνήγησαν ποτε σκυλιά, πηρες μαζι στολη ΡΒΧΠ; πηρες φλιτ για τα κουνούπια,.....:lol:


Ακριβώς αυτό!!! :tooth: Σα να τον ακούω!! :beer:



Ειναι ο γνωστος θειος; :D

Του είπες οτι σε εχει πιασει λαστιχο; :lol:
Ποιος;
Το λάστιχο ήρθε μετά τη βόλτα της Φολόης ;)

HelenKoR
22/01/2016, 11:13
Να ξαναπούμε το έπος (τριλογία) Αθήνα-Γαργαλιάνοι-Αθήνα με ΑΧ-1 (παρτάλι-μηχανάκι αντικατάστασης απο συνεργείο);

Επιβάλλεται!

Cpt. Haddock
22/01/2016, 11:15
Ποιος;
Το λάστιχο ήρθε μετά τη βόλτα της Φολόης ;)

Μαστρο-Γ....

Ναι, σωστα. :beer:


Να ξαναπούμε το έπος (τριλογία) Αθήνα-Γαργαλιάνοι-Αθήνα με ΑΧ-1 (παρτάλι-μηχανάκι αντικατάστασης απο συνεργείο);


Ευτυχως ειχαμε κι ενα Ρενω Μεγκαν μαζι που πηγαινε εξισου γρηγορα :lol:

teogtp
22/01/2016, 11:17
Να ξαναπούμε το έπος (τριλογία) Αθήνα-Γαργαλιάνοι-Αθήνα με ΑΧ-1 (παρτάλι-μηχανάκι αντικατάστασης απο συνεργείο);

Πρόσεχε τι θα πεις για τα Φιλιατρα.......
:cool:
Μιλαμε για την ιστορία που καπου στην διαδρομή άφησες τον προστατη σου στην σελα απο το AX;

sniper
22/01/2016, 11:22
Μαστρο-Γ....

Ναι, σωστα. :beer:




Ευτυχως ειχαμε κι ενα Ρενω Μεγκαν μαζι που πηγαινε εξισου γρηγορα :lol:

Κάμπριο ήταν.... Μεγκάν ή Golf;

Kαι τον Μάνο είχαμε μαζί...

Πρόσεχε τι θα πεις για τα Φιλιατρα.......
:cool:
Μιλαμε για την ιστορία που καπου στην διαδρομή άφησες τον προστατη σου στην σελα απο το AX;

Αφου δεν τα πυρπόλησα, πάλι καλά.

Ναι, αυτή.

Cpt. Haddock
22/01/2016, 11:24
Κάμπριο ήταν.... Μεγκάν ή Golf;

Μεγκαν, σιγουρα.


Kαι τον Μάνο είχαμε μαζί...

Ναι, ρε φιλε.... :(

HelenKoR
22/01/2016, 11:39
Μαστρο-Γ....


Όχι :)


Παρανταλιάσει??? Από που είσαι? Νόμιζα πως μόνο εδώ το λένε αυτό? :)

Βοιωτία...!

Ζεύκας
22/01/2016, 15:45
Η πρώτη φορά που οδήγησα μοτοσυκλέτα (πιο πριν παπάκια κ βέσπα) ήταν
όταν παρέλαβα κούτα το κόκκινο 675 μου από την ελιοφίλ της μιχαλακοπούλου.

μέχρι να το πάω σπίτι μου είχε σβήσει 3 φορές λόγω συμπλέκτη.

θεώρησα λογικό εκείνο το βράδυ να το πάω μέχρι Αίγιο και πίσω για να το στρώσω.

κακή απόφαση αλλά ωραία ανάμνηση.

vaska
22/01/2016, 17:44
Ελενάκι με τα λάστιχα έχεις ένα θέμα (θυμήσου επισκευή πάνω στην ΕΟ Κορίνθου Πατρών), όπως επίσης και με το κρύο (θυμήσου βόλτα στη λίμνη Δόξας με Σαολιν).

Αν εκείνη των ώρα που φτάναμε στο Δερβένι, έβγαζες τα ρούχα σου θα είχε καταγραφή νέος τύπος ανθρώπου, ο μωβάνθρωπος.
Πραγματικά ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι τόσα χρόνια μετά.

Αλλά δεν είχες παράπονο από την βόλτα στην Ανάβρα. Όλο το νερό, κρύο, παγετό το πήραμε πάνω μας εμείς (Vaska Milf και Daz)

:bawl:

HelenKoR
22/01/2016, 19:25
Μια φορά με έπιασε λάστιχο και το έχετε κάνει θέμα ήδη δύο ως τώρα, εσύ κι ο κάπτεν! :blush: Ώρα είναι να μπει κι ο νταζ να το αναφέρει ξανά (μιας και είχε έρθει να με σώσει) :beer:

Καμία από τις δύο βόλτες που ανεφερες δεν θεωρώ κακή απόφαση! Ήταν σούπερ και άκρως διασκεδαστικές από την πολύ αρχή μέχρι το πολύ τέλος!
Όσο για το κρύο της πρώτης μας βόλτας, που την είχε ποσταρει ο κάπτεν αλλά εκείνος δεν εμφανίστηκε :evil:, ήταν λογικό να με επηρεάσει! Τότε, με δερμάτινη, μπότες, κρανος, γάντια ζυγιζα 50 κιλά total.. :eleison: Καμία μόνωση...!
Ήταν δύο θαυμάσιες βόλτες! :beer:

Κακή απόφαση ήταν πχ τότε που ξύπνησα μια ωραία ημέρα και σκέφτηκα να πάω Γαλαξίδι και να επιστρέψω πίσω χωρίς στάση (με εξαίρεση τον αναγκαίο ανεφοδιασμό καυσίμου σε βενζινάδικο έξω από το Γαλαξίδι) :lol:

7Tolis
22/01/2016, 19:32
Καλά μη νομίζεις, και εγώ που έχω μόνωση κρυώνω.

HelenKoR
22/01/2016, 20:26
Κι εγώ κάτι για κάλλη ξέρω. Αλλά ο Βασκας αρέσκεται να με πειράζει επί του θέματος!

Και να συμπληρωσω για εκείνη τη βόλτα στο Γαλαξίδι, κατά την επιστροφή, κοντά στην Οινόη, μου βγήκε όλη η κούραση με αποτέλεσμα να περάσω την Καζά ουσιαστικά σερνομενη σα σαλιγκάρι! Θυμάμαι χαρακτηριστικά σε ένα ανηφορικό κομμάτι της διαδρομής, να με προσπερνά με άνεση και χάρη ενα Virago :bawl:

dimmie_72
22/01/2016, 20:42
Όποτε πήρα την απόφαση με το τέρας των 250 κιλών να εξερευνήσω διαδρομές που στο google maps φαινόταν βατοί χωματόδρομοι η όταν το adventure riding καταντάει εφιάλτης.
2 χαρακτηριστικές περιπτώσεις είναι το Αιγάνη-Πυργετός στον Όλυμπο στο ύψος περίπου του Πλαταμώνα και το Χάνια-Αγριά στο Πήλιο μέσω Δράκειας. Κομμένοι δρόμοι ασυντήρητοι μετά από πλημμύρες, πεσμένοι κορμοί καταμεσής, βλάστηση που έχει μετατρέψει το δρόμο σε σφιχτό μονοπάτι... :(

350738


350739

headbanger
25/01/2016, 15:59
πρέπει να άξιζε πολύ τέτοια βόλτα!

dimmie_72
26/01/2016, 10:33
πρέπει να άξιζε πολύ τέτοια βόλτα!

όχι, προσωπικά τέτοιες καταστάσεις με χαλάνε με αυτό ειδικά το μηχανάκι. τις διασκέδαζα όταν μου τύχαιναν με XR250R.

άλλες φορές πάλι μου τυχαίνουν δυσάρεστα όταν δεν μελετάω εκ των προτέρων τις ισοϋψείς καμπύλες σε τέρματα χωματόδρομων στην κορυφή υψωμάτων, όπου στο τέλος της διαδρομής υπάρχει απότομη ανηφορική κλίση και έλλειψη χώρου για να γυρίσεις. σαυτές τις περιπτώσεις έχω πέσει και είναι πολύ δυσάρεστο να προσπαθείς να το σηκώσεις και να το επαναφέρεις.
τέτοιου τύπου χαρακτηριστικές που θυμάμαι μου έχουν τύχει:
στην Άφησσο,
350892

και στο Πλατύ της Λήμνου (με άλλο μηχανάκι).
350893

RaGe_Raptor
26/01/2016, 10:46
Να ξεκινάς με 12 βαθμούς και ήλιο και με το που πιάνεις Καβάλα κι ανηφορίζεις το βουνό (εκεί που η διαδρομή φιδιάζει :D ) καταλαβαίνεις τί μαλακία έκανες μα δεν υπάρχει επιστροφή (Εγνατία)... Πίσω από το φορτηγό λοιπόν και προσοχή στο χιόνι . 10 χιλιόμετρα σε μια λωρίδα μισού μέτρου ξέροντας ότι η παραμικρή απόκλιση επιφέρει τούμπα.

Ήταν χειμώνας του '08(?) ,κάπου εκεί anyway, και ήταν μια κακή απόφαση που οδήγησε σε μια βόλτα που μου έκοψε 5 χρόνια ζωής :p

GiorgosLa
26/01/2016, 10:51
όχι, προσωπικά τέτοιες καταστάσεις με χαλάνε με αυτό ειδικά το μηχανάκι. τις διασκέδαζα όταν μου τύχαιναν με XR250R.

άλλες φορές πάλι μου τυχαίνουν δυσάρεστα όταν δεν μελετάω εκ των προτέρων τις ισοϋψείς καμπύλες σε τέρματα χωματόδρομων στην κορυφή υψωμάτων, όπου στο τέλος της διαδρομής υπάρχει απότομη ανηφορική κλίση και έλλειψη χώρου για να γυρίσεις. σαυτές τις περιπτώσεις έχω πέσει και είναι πολύ δυσάρεστο να προσπαθείς να το σηκώσεις και να το επαναφέρεις.
τέτοιου τύπου χαρακτηριστικές που θυμάμαι μου έχουν τύχει:
στην Άφησσο,
350892

και στο Πλατύ της Λήμνου (με άλλο μηχανάκι).
350893

Που πας χριστιανέμ μι του γουμάρ μες τς λάσπις? :)

dimmie_72
26/01/2016, 10:56
Που πας χριστιανέμ μι του γουμάρ μες τς λάσπις? :)

Λάσπες;;;; α ΟΧΙ λάσπες, ΜΗ μου λες για ΛΑΣΠΕΣ!!!!
Εκεί γίνεται θρίλερ :bawl:

Cpt. Haddock
26/01/2016, 10:57
Ρε συ στρατηγε Παττον, το 2010 (περιπου το Μάρτιο) εκανα το Αγριά-Χάνια μέσω Δάκειας και δεν έιχα προβλημα (με το τριουμφ), πότε πηγες εσυ;

sniper
26/01/2016, 11:06
25/4/2009

gsxr750
XLV1000
Tiger955i
cbr954rr

Απαξάπαντες με καλοκαιρινές φόρμες (ναι ακόμα και οι τύποι με τα μαστόδοντα καθότι γΛηγοροι {παμπάλαια μέλη του φόρουμ- πρωην κάτοχοι SS - και στην πραγματικότητα στα στροφιλίκια μας ξεφτύλισαν εμάς με τα SS})

Αθήνα-Καρπενήσι με ήλιο, όλα τέλεια. Φαγητό στο Μεγάλο Χωριό... με το που έρχεται το γιαουρτόμελο, κλείνει αστραπιαία ο καιρός και αρχίζει καταιγίδα νον στοπ. Αποφασίζουμε να γυρίσουμε απο τον ορεινό δρόμο για Ναυπακτο που ήταν και συντομότερος. Φάγαμε το νερό της αρκουδας μέχρι και την Ναυπακτο κι απο εκεί μέχρι την Αθηνα (από γεφυρα και Πατρών-Κορίνθου) απλή βροχή... Δεν έχω μεγαλύτερη μαλακία στη ζωή μου...

Το ότι ζούμε είναι θαύμα...

dimmie_72
26/01/2016, 11:07
Ρε συ στρατηγε Παττον, το 2010 (περιπου το Μάρτιο) εκανα το Αγριά-Χάνια μέσω Δάκειας και δεν έιχα προβλημα (με το τριουμφ), πότε πηγες εσυ;

πήγες σχεδόν με το που στρώθηκε άσφαλτος.
αυτή η άσφαλτος ήταν μια προχειροδουλειά του χειρίστου, ίσως είχε και εκλογές τότε, με αποτέλεσμα να φύγει με τα χρόνια σε μεγάλα κομμάτια του δρόμου.
ο συνδυασμός των κακών καιρικών συνθηκών στο τμήμα του συγκεκριμένου δρόμου ψηλά και ότι δεν είναι πολυσύχναστος οδήγησε σε κατά καιρούς εγκατάλειψη.
ήταν καλύτερος όταν ήταν σκέτος χωματόδρομος. ;)

Cpt. Haddock
26/01/2016, 11:10
Οντως, δεν ειναι πολυσυχναστος, ουτε ενα αυτοκινητο δε συναντησα παρολο που ήταν ΣΚ. Αλλωστε οι Βολιώτες στα Χανια πανε απο Πορταρια.

Cpt. Haddock
26/01/2016, 11:14
25/4/2009

gsxr750
XLV1000
Tiger955i
cbr954rr

Απαξάπαντες με καλοκαιρινές φόρμες (ναι ακόμα και οι τύποι με τα μαστόδοντα καθότι γΛηγοροι {παμπάλαια μέλη του φόρουμ- πρωην κάτοχοι SS - και στην πραγματικότητα στα στροφιλίκια μας ξεφτύλισαν εμάς με τα SS})

Αθήνα-Καρπενήσι με ήλιο, όλα τέλεια. Φαγητό στο Μεγάλο Χωριό... με το που έρχεται το γιαουρτόμελο, κλείνει αστραπιαία ο καιρός και αρχίζει καταιγίδα νον στοπ. Αποφασίζουμε να γυρίσουμε απο τον ορεινό δρόμο για Ναυπακτο που ήταν και συντομότερος. Φάγαμε το νερό της αρκουδας μέχρι και την Ναυπακτο κι απο εκεί μέχρι την Αθηνα (από γεφυρα και Πατρών-Κορίνθου) απλή βροχή... Δεν έχω μεγαλύτερη μαλακία στη ζωή μου...

Το ότι ζούμε είναι θαύμα...

Θυμάσαι κι εκεινη την πρωτοχρονια Μπράλο-Παυλιανη με το χιονι που μας αναγκασε να γυρισουμε; :lol:

Απο Μεγάλο Χωριο προς Θερμο πηγαμε μια φορα με τον npat και ειχε κατι σημεια με κατεστραμενο δρομο :uplate:

sniper
26/01/2016, 11:16
Θυμάσαι κι εκεινη την πρωτοχρονια Μπράλο-Παυλιανη με το χιονι που μας αναγκασε να γυρισουμε; :lol:

Απο Μεγάλο Χωριο προς Θερμο πηγαμε μια φορα με τον npat και ειχε κατι σημεια με κατεστραμενο δρομο :uplate:

Παραμονή Χριστουγέννων 2007 ήταν. Ήρθα αυθημερόν απο Αθήνα, και ναι, επιστρέψατε εσείς Μπράλο (με την Κλάραμπελ), κι εγω Αθήνα, αφού αντί για άσφαλτο πλεόν βλέπαμε μόνο πάγο.

ΟΚ, εκεί φορουσα χειμωνιάτικη δερμάτινη, δεν ήταν τόσο άσχημα όσο παραπάνω.


Edit : Θυμάσαι το σκι άφτερ δε βοτκα πάρτυ στον Παρνασσό; (πάλι με Κλάραμπελ) :bawl:

Cpt. Haddock
26/01/2016, 11:22
Edit : Θυμάσαι το σκι άφτερ δε βοτκα πάρτυ στον Παρνασσό; (πάλι με Κλάραμπελ) :bawl:

:D:D:D

sniper
26/01/2016, 11:26
:D:D:D


Γατάκια... :bawl:

Pan (dvs)
26/01/2016, 14:13
25/4/2009

gsxr750
XLV1000
Tiger955i
cbr954rr

Απαξάπαντες με καλοκαιρινές φόρμες (ναι ακόμα και οι τύποι με τα μαστόδοντα καθότι γΛηγοροι {παμπάλαια μέλη του φόρουμ- πρωην κάτοχοι SS - και στην πραγματικότητα στα στροφιλίκια μας ξεφτύλισαν εμάς με τα SS})

Αθήνα-Καρπενήσι με ήλιο, όλα τέλεια. Φαγητό στο Μεγάλο Χωριό... με το που έρχεται το γιαουρτόμελο, κλείνει αστραπιαία ο καιρός και αρχίζει καταιγίδα νον στοπ. Αποφασίζουμε να γυρίσουμε απο τον ορεινό δρόμο για Ναυπακτο που ήταν και συντομότερος. Φάγαμε το νερό της αρκουδας μέχρι και την Ναυπακτο κι απο εκεί μέχρι την Αθηνα (από γεφυρα και Πατρών-Κορίνθου) απλή βροχή... Δεν έχω μεγαλύτερη μαλακία στη ζωή μου...

Το ότι ζούμε είναι θαύμα...

Και τι θα μπορουσατε να κανετε?Μια διανυκτερευση θα ητανε κατι λογικο,αλλα.


Ολοι λιγο πολυ ετσι λειτουργουμε σε αυτες τις καταστασεις,εναντια στη λογικη.

sniper
26/01/2016, 14:23
Και τι θα μπορουσατε να κανετε?Μια διανυκτερευση θα ητανε κατι λογικο,αλλα.


Ολοι λιγο πολυ ετσι λειτουργουμε σε αυτες τις καταστασεις,εναντια στη λογικη.

Ναι θα έπρεπε να μην ξεκινησουμε για επιστροφή... Δεν εχω ξαναδεί τόσο νερό ποτέ μου, δεν βλέπαμε στα 5μ, ο κατηφορικός γεμάτος στροφές και φουρκέτες δρόμος ήταν χείμαρρος, τα κράνη ανοιχτά μετά το 20λεπτο, νερό μέχρι τον οισοφάγο, κάθε στροφή και γλύστρημα και υποψία πτώσης...

Pan (dvs)
26/01/2016, 14:43
Ναι θα έπρεπε να μην ξεκινησουμε για επιστροφή... Δεν εχω ξαναδεί τόσο νερό ποτέ μου, δεν βλέπαμε στα 5μ, ο κατηφορικός γεμάτος στροφές και φουρκέτες δρόμος ήταν χείμαρρος, τα κράνη ανοιχτά μετά το 20λεπτο, νερό μέχρι τον οισοφάγο, κάθε στροφή και γλύστρημα και υποψία πτώσης...

Ποιος εχασε μυαλο για να το βρουμε εμεις.Ειναι πολλοι οι λογοι που δεν γυριζουμε πισω.Οι περισσοτερο ξερουμε τι πρεπει να κανουμε,αλλα σπανια το κανουμε.Καθε φορα που ξεπερναω τα ορια λεω οτι την επομενη φορα δεν θα το ξανακανω,αλλα το ξανακανω.

Kostas156
27/01/2016, 12:19
Ας γινω ρομπα λοιπον...Μενω αθηνα και τον προηγουμενο Ιουλιο η κοπελα μου επρεπε να παει για 3-4 μηνες χαλκιδα για δουλεια..οποτε επομενο ηταν οτι θα εκανα περα δωθε πολλες φορες...Να σημειωθει παρακαλω οτι ειμαι νεος οδηγος και ειδικα τοτε δεν ειχα κανει ουτε ενα μικρο ταξιδακι με το ΧΤακι μου ! Πρεπει να ηταν 6 Ιουλιου που θα πηγαινα πρωτη φορα για ποτο στην χαλκιδα...Στην αθηνα σκατοζεστη οπως καταλαβαινετε , να μην μπορεις να σταθεις...Οποτε λεω ο νουμπας '' ελα μαλακα με ενα μπλουζακι και τζιν και εισαι μια χαρα...'' Οταν εφτασα μαλακασα τουρτουριζα...σταματησα την μηχανη στην ακρη , εστριψα τσιγαρο τουρτουριζοντας και ειχα βαλει ρανταρ για φορτηγο...σε διαστημα 15 λεπτων δεν ειχε περασει τπτ...Και ξαφνικα ειδα το φως...μια νταλικα με κοτοπουλα :P Πηδαω πανω στην μηχανη και κολλαω απο πισω...Φτανω στην χαλκιδα και κυριολεκτικα ειχα πουπουλα στα φρυδια :P Τελος παντων πινω το ποτο μου και εχω αρχισει ηδη να το δαγκωνω, οποτε γυρναω στην κοπελα μου και της λεω '' Να σου πω...δωσε μου κανα φουτερ να φορεσω γτ δεν με βλεπω καλα...'' Η κοπελα μου ειναι 1.70 και 50 κιλα περιπου ενω εγω ειμαι 1.85 και 100 κιλα...Ψαχνει , ψαχνει τπτ που να μου κανει... Της λεω να ξαναψαξει , ωσπου τελικα βρηκε ενα πουλοβερ με στρασακια...Στα τετοια μου λεω...δεν θα πεθανω εγω! Περιττο να σας πω οτι οτι στην εθνικη προσπερνουσα SS με γκομενετα και κακομοιριδες πανω που γυρναγανε απο χαλκιδα και πηγαινανε με 20 λογω κρυου... Φτανω διοδια...Το βλεμμα της κοπελας ηταν ολα τα λεφτα...εγω με κρανος...το πουλοβερ με τα στρασακια να εχει ξεχειλωσει και να βγαινουνε οι τριχες μου απο τις τρυπες....Ωσπου φτανω αθηνα και εχω αρχισει να την ακουω ασχημα απο την ζεστη και λεω να σταματησω καπου οχι τοσο κεντρικα για να μην γινουμε ρομπες να βγαλω την μαλακια που φοραγα... οποτε στην καβαλας σταματαω και αρχιζω να βγαζω το πουλοβερ...εεελα ομως που δεν μπορουσα να το βγαλω γιατι ηταν πολυ μικρο και ουσιαστικα εκανα χωρις να το θελω στριπτιζ...και να σταματανε νταλικες, ταριφες και οτι αλλο θες και να με ρωτανε ποσο παει.... Για οσους δεν ξερουν και δεν ειναι απο αθηνα η καβαλας ειναι η οδος που βγαινουν τσαρκα τα τραβελια...Εγω δεν το ηξερα :P

duke200
27/01/2016, 16:03
μαιος 2015 όταν παρέλαβα το ντουκάκι απο Λαμια.

-Παληκάρι να στο φορτώσω για γιάννενα?
-Μπα, θα το στρωσω κι όλας.
-θα βρεχει!
-εχω παρει αδιάβροχο (εννοόντας μόνο ένα ψευτικο για επάνω και απο κάτω τζίν) Πόσο νερό να ρίξει?

Καλαμπάκα-Ιωάννινα (150 χλμ), πατουρα στην βροχή με 8 βαθμούς κελσίου... έφτασα σπίτι με υποθερμία, έτρεμα για 2 ώρες σαν ψάρι.

συμπερασμα? η ηλιθότητα είναι ανίκητη.

RaGe_Raptor
27/01/2016, 17:42
μαιος 2015 όταν παρέλαβα το ντουκάκι απο Λαμια.

-Παληκάρι να στο φορτώσω για γιάννενα?
-Μπα, θα το στρωσω κι όλας.
-θα βρεχει!
-εχω παρει αδιάβροχο (εννοόντας μόνο ένα ψευτικο για επάνω και απο κάτω τζίν) Πόσο νερό να ρίξει?

Καλαμπάκα-Ιωάννινα (150 χλμ), πατουρα στην βροχή με 8 βαθμούς κελσίου... έφτασα σπίτι με υποθερμία, έτρεμα για 2 ώρες σαν ψάρι.

συμπερασμα? η ηλιθότητα καύλα της καινούριας μηχανής είναι ανίκητη.

φιξντ ;)

papadon
02/02/2016, 14:53
Χριστούγεννα 2014 έχουμε ανέβει στα Τζουμέρκα με τον αδερφό ( εγώ με 950 adv, ο αδερφός με 1050 tiger) και οι δύο δικάβαλοι.
Πρώτη στάση Μεσολόγγι και φεύγουμε μετα με καταπληκτικό καιρό να ανέβουμε στο Συρράκο από Άρτα. Όλα καλά, όλα ωραία και ο καιρός συνεχίζει καλός για τις επόμενες ημέρες.
Παραμονή για να φύγουμε και ξεκινάει να χιονίζει απο το απόγευμα. Όταν ξυπνάμε το πρωί είναι τα πάντα στρωμένα, βάζω τη στολή του πολέμου και λέω "Φύγαμε!".
Ο ξενοδόχος με κοιτάει σαν εξωγήινο, ο αδερφός(σοφός ως μεγαλύτερος) τρώει μια ψιλή στα πρώτα 100 μέτρα και γυρίζει πίσω και εγώ ο πανύβλαξ λέω "Έλα μωρέ, λίγο χιονάκι θα έχει εδώ, μετά θα καθαρίσει". Μετά απο ηρωικές γλύστρες φτανώ στα Γιάννενα ύστερα απο 4,5 ώρες με πολλά χιόνια στο δρόμο και όσο κατεβαίναμε άπειρη βροχή. Μου λέει ο τοπικός τροχαίος οτι ο δρόμος για Πρέβεζα είναι κλειστός λόγω καταιγίδας.. Δεύτερη στιγμή εξυπνάδας και λέω "Πάμε από Εγνατία και θα κατέβουμε Καλαμπάκα"... Μπαίνουμε Εγνατία και 20 λεπτα αργότερα βρισκόμαστε σε χιονοθύελλα να πηγαίνουμε με 40. Φυσικά ο δρόμος για Καλαμπάκα ήταν κλειστός από χιόνια και συνεχίζουμε Εγνατία βρεγμένοι και με σαφέστατη υποθερμία. Λίγο μετά τη Βέροια κατεβαίνοντας για Κλειδί έχει ένα ΣΕΑ και προσπαθώντας να φρενάρω για να στρίψω δεξιά συνειδητοποιώ οτι απλώς δεν έχω δάχτυλα. Φρενάρω με τη φτέρνα και καρφωτές, μπαίνω στο ΣΕΑ και καίω ένα μηχανάκι που έχει στις τουαλέτες για να στεγνώνεις τα χέρια σου προσπαθώντας να στεγνώσω γάντια, κάλτσες και λοιπά είδη ένδυσης.
Μετά από καμια ώρα έχουμε στεγνώσει και λέμε να συνεχίσουμε. Φυσικά και ρίχνει καρέκλες.. Κάπου έξω απο τη Λάρισα βγάζω και το πάνω αδιάβροχο γιατί λέω "Έλα μωρέ τώρα, έφτασες Λαρισα? Σαν να έφτασες Αθήνα". Και η βροχή συνεχίζεται...
Και εκεί που φτάνουμε στη Θήβα και λέω να'το τώρα φτάσαμε, ξεκινάει ένας διολεμένος αέρας που τον τρώγαμε στο πλάι με το γαιδούρι και ήθελε πραγματικά να μας ξαπλώσει.
Η συνέχεια μέχρι την Αθήνα με 50-60 χλμ/ωρα..
Σύνολο διαδρμής: 17 ώρες
Αξία ανθρώπινης βλακείας: Ανεκτίμητη!

Pan (dvs)
02/02/2016, 18:10
....
Και εκεί που φτάνουμε στη Θήβα και λέω να'το τώρα φτάσαμε, ξεκινάει ένας διολεμένος αέρας που τον τρώγαμε στο πλάι με το γαιδούρι και ήθελε πραγματικά να μας ξαπλώσει.
Η συνέχεια μέχρι την Αθήνα με 50-60 χλμ/ωρα..
Σύνολο διαδρμής: 17 ώρες
Αξία ανθρώπινης βλακείας: Ανεκτίμητη!

Eλα ρε φιλε,υπερβολικος εισαι.


Εγω ζηλεψα.

catmaster
02/02/2016, 21:20
Κάπου στα τέλη του προηγούμενου αιώνα ταξιδεύω στο κομμάτι της Νότιας Γαλλίας , Νίκαια , Μασσαλία αυτά τα χάλια τες πα σημεία της γαλλικής Ριβιέρας ...
κάπου το παραξύλωσα στο κωλοβάρεμα και στις βόλτες και δεν κατάλαβα ότι πέρασε η ώρα και θα ψαχνόμουν νυχτιάτικα σα το λυκάνθρωπο να βρω δωμάτιο στο πουθενά,
και επιτέλους τελικά φουλάρω και βγαίνω στο δρόμο για μονπελιέ και με ρυθμό "εμπρός καλά μου αλογάκια" το μηχανάκι με ταξιδεύει διεκπεραιωτικά πλέον
(κοινώς κομμένες οι στάσεις για καφέ φωτό τοπία γαλλίδες και άλλα αναίσχυντα ) ... άρχισε και να πέφτει ο ήλιος και εγώ χάζευα ακόμα ηλιοβασιλέματα ...:moutza:

Ε κάπου χάθηκα (κλασικά :lol:) και βρίσκομαι στη μέση του πουθενά με δεξιά αριστερά αγρούς και λοφάκια και για να γαμηθεί τελείως πλακώνει μια βροχή στην αρχή ψιλή (κοινώς κλάιν μαιν) αλλά μετά άρχισε να ρίχνει καδρόνια ... με το κανάτι που λέμε ...

Βρίσκω μες στην τύφλα μου ένα παραγκάκι στην άκρη του δρόμου σαν αυτές τις προχειροφτιαγμένες στάσεις που περιμένεις το κτελ στην ελλάδα μαζί με τη γιαγιά που κουβαλάει τάπερ , μπόγο με ρούχα και το κλουβί με τις κότες (και κάνει και τσαμπουκά γιατί η γίδα που τραβολογάει μαζί δεν μπορεί να μπεί στο κτελ και τελικά να την αφήσει αμανάτι - άντε βάλε και την γίδα μέσα ρε γιαγιάκα )

Χώνομαι κυριολεκτικά με το μηχανάκι μέσα στην παράγκα και άνετος πια που δεν βρέχομαι και δεν χρειάζομαι κλωβό Φαραντέυ για να σωθώ από το αστροπελέκι , αράζω για τσιγάρο και σιγά σιγά να προσπαθήσω να ξεκολλήσω τα βρεγμένα ρούχα χωρίς να βγει και το πετσί μου μαζί , χαλαρός κάνω μια στο ένα σαμάρι τσιμπάω τα τσιγάρα ...
κάνω ενα τσιγάρο στανιάρω κόβει και το τρέμουλο , κάνω μια να πιάσω από την άλλη μεριά στο άλλο σαμάρι κανα ρούχο και τα αδιάβροχα και αυτόματα παίρνω τα παπάρια μου ...

γιατί το έχω ξεχάσει μισανοιχτο από το προηγούμενο βενζινάδικο ...

κάτι ο αέρας κάτι ο μαλάκας που οδηγούσε και δεν πρόσεχε τίποτα πίσω , τα ρούχα με τα αδιάβροχα αποφάσισαν να κάνουν την επανάσταση και να βγάλουν μόνιμη άδεια παραμονής στη Γαλλία ...
Ε αφού έριξα μερικά καντήλια να ξεθυμάνω πήρα απόφαση γενναία ... βγάζω ρούχα τα απλώνω πάνω στη μηχανή κοντά στα μπουριά και στα πλάγια κοντά στο μοτερ και βάζω και μπροστά να δουλεύει το εργαλείο να ζεσταθώ...πάρτα ...

μετά μου λένε για πλυντήρια της χόντα και παπαριές ,εδώ μιλάμε για ταχυστεγνωτήριο 160 άλογα ....

η πλάκα είναι πως δε με έφταναν τα ντουμάνια της μηχανής κάπνιζα και αρειμανίως από τα νεύρα μου ...αλλά κάτι η ζέστη κάτι η μαστούρα από τις αναθυμιάσεις κάτι το άγχος και η κούραση ... μαντέψτε ... κι αποκοιμήθηκααααα (που έλεγε ο διονυσίου) το ηλίθιο κτήνος ... :ninja:

και να πω ότι έκανε ησυχία και τιτιβίζαν πουλάκια .... βούιζε η μηχανή και αστραπόβροντα που θα έκαναν και τον Τέσλα να αλλάξει δρόμο...κι όμως εγώ τον πήρα κανονικά .:moutza:

catmaster
02/02/2016, 21:23
Πόση ώρα κοιμόμουν δεν είχα καταλάβει μέχρι που ένιωσα ένα απαλό σκούντηγμα και μια φωνή να λέει κάτι "μονσιέρ σιλ βους πλαίς" και τέτοιες γαλλικές μαλακίες ...

μέχρι να στροφάρει κανα δυό σπιν ο εγκέφαλος να πάρω χαμπάρι που βρίσκομαι νομίζω ότι είμαι σε καμιά παραλία ακόμα στην ανατολική μεσόγειο ...

ε ανοίγω καλά τα μάτια και βλέπω ένα μαύρο να με σκουντάει ...:confused::uplate::eyepop::alien:

Ω να σου γαμήσω εδώ δεν είναι το Μονακό με τις πριγκηπέσες μαλάκα μου , εδώ θα γυρίσουμε ταινία "Η καλύβα του μπάρμπα Θωμά και ο κώλος μας σε περιπέτειες του Τιν-τιν " λεμεεεεεεεεε - κοινώς τον ήπιαμε μάγκα και από αύριο θα λες περίεργα ρήματα και το ρω μακρόσυρτο ....:dizzy::alien::winka:


Δόξα το γιαραμπή ο άνθρωπος που με σκούνταγε ήταν ένας συμπαθέστατος μαυρούλης που πήγαινε με το αμάξι του να δει σε ένα κοντινό σπίτι κάτι γεροντάκια που δεν είχαν ρεύμα λόγω του παλιόκαιρου.. είδε το πίσω φως της μηχανής αναμμένο , είδε και το μαλάκα μέσα και νόμιζε ότι τα σανίδωσα ... Με πήγε σπίτι του και αφού με δάνεισε μια αλλαξιά ρούχα μου έβαλε και φαγάκι με την οικογένεια του (είχε 2 κόρες κουκλάρες ένα γιό χάλια και μια αγία γυναίκα ) και με φιλοξένησε και ζεστάθηκε το κοκκαλό μου και δεν ψόφησα( που καλά να πάθαινα) ... Αγγλικά δεν μίλαγε ούτε αυτός ούτε η γυναίκα του , αλλά τα παιδιά μιλούσαν καλά και συνεννοούμασταν μια χαρά .. μέχρι και ελληνικές λέξεις μάθανε και τα παιδιά τα φιλοξένησα και 2 φορές στην Αγγλία που ζούσα και μείναμε φιλαράκια.



Ηθικόν δίδαγμα : όταν ταξιδεύετε με σαμάρια μοιράζετε τα ρούχα και στα δύο
α ναι . Conard είναι ο μάλαξ στα Γαλλικά

:wave2::D:beer: