PDA

View Full Version : Τι γνωμη εχετε για το Motorkote;;;;



ela ela
07/11/2005, 21:52
Το ειχα βαλει παλια στο αμαξι μου ειναι για 80.000 km ή για 2.500 ωρες λειτουργιας,ειχα βαλει και στο σασμαν,κανει αραγε για τα μηχανακια μας?????Το ειχανε βαλει και κατι αλλοι φιλοι αυτοι ειδανε λεει διαφορα....το γνωριζει κανενας??


27644

jinks
07/11/2005, 22:20
το εχω ρωτησει κι εγω.εγω το ειχα βαλει σε σκουτερ 125 και ολα καλα.οχι οτι καταλαβα κατι, αλλα μονο με την ιδεα οτι ειχα κανει κατι φοβεο το εσκιζα συνεχεια........μετα το πουλησα!

στο στραδα που εχω τωρα τα φοβαμαι τετοια πειραματα, αν και εχω μια ταση για......τετοια χαζα!
μου εχουν προτεινει κι αλλα παντως εκτος απ'αυτο.
στο site παντως σε πειθει!!!!

OldMan
08/11/2005, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Το ειχα βαλει παλια στο αμαξι μου ειναι για 80.000 km ή για 2.500 ωρες λειτουργιας,ειχα βαλει και στο σασμαν,κανει αραγε για τα μηχανακια μας?????Το ειχανε βαλει και κατι αλλοι φιλοι αυτοι ειδανε λεει διαφορα....το γνωριζει κανενας??

:confused: :confused: :confused:

Έχει σημασία αν είναι για 80.000 ή για 180.000 Km, εφόσον θα αλλάξεις λάδια γύρω στα 5.000 Km ???

Λίγη προσοχή με τα "αντιτριβικά", γιατί ΚΑΝΕΙΣ από τους κατασκευαστές τους ΔΕΝ έχει ανακοινώσει επίσημα ότι είναι ΣΥΜΒΑΤΑ με τα λάδια που κυκλοφορούν στην αγορά !!!

:wave2: :beer: :wave2:

nemethon
08/11/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Έχει σημασία αν είναι για 80.000 ή για 180.000 Km, εφόσον θα αλλάξεις λάδια γύρω στα 5.000 Km ???
:wave2: :beer: :wave2:


Αγαπητέ μου oldman δεν είναι έτσι ακριβώς ,υποτίθεται οτι και αλλαγή λαδιων να γίνει, μένει ένα στρώμα του προσθετικού πάνω στις επιφάνειες το οποίο παραμένει εκεί για έναν ορισμένο αριθμό χιλιομέτρων.


Απλά εγω κατι άλλο φοβάμαι, μήπως αρχίζει και πατινάρει ο συμπλέκτης :sick:

tai
08/11/2005, 19:44
Θεωρητικά, όλα αυτά έχουν την ικανότητα, να επικολλάται στις επιφάνειες ένα φιλμ που έχει μηδενική σχεδόν τριβή, και παραμένει για πάρα πολλές αλλαγές λαδιών. Έχω δει κινητήρα αυτοκινήτου στις 180 000χλμ και το υλικό έχει παραμείνει. Το έξυνα με κατσαβίδι για να φύγει. Η απορία μου είναι μήπως βουλώσει τους αγωγούς του λαδιού, που στην μοτοσικλέτα είναι πολλοί πιο στενοί απ'ότι στο αυτοκίνητο.

Multi-Duc
08/11/2005, 21:31
Anarwtieme efoswn yparxei i texnognwsia gia poious logous den xrhsimopoiountai auta ta prostheta katheutheian sta ladakia mas????



:wave2:












ta antitribika den kathontai mono stous agwgous tou ladioy

ela ela
08/11/2005, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nemethon
Αγαπητέ μου oldman δεν είναι έτσι ακριβώς ,υποτίθεται οτι και αλλαγή λαδιων να γίνει, μένει ένα στρώμα του προσθετικού πάνω στις επιφάνειες το οποίο παραμένει εκεί για έναν ορισμένο αριθμό χιλιομέτρων.


Απλά εγω κατι άλλο φοβάμαι, μήπως αρχίζει και πατινάρει ο συμπλέκτης :sick:


Και εγω αυτο φοβαμαι να μην πατιναρει ο συμπλεκτης,αλλα στο αμαξι που το εβαλα και στο σαμαν ολα ητανε οκ!
Αλλα για τη μοτο δεν ξερω ακριβως τι γινετε ακριβως.
Δειτε www.motorkote.gr

ela ela
08/11/2005, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Έχει σημασία αν είναι για 80.000 ή για 180.000 Km, εφόσον θα αλλάξεις λάδια γύρω στα 5.000 Km ???

Λίγη προσοχή με τα "αντιτριβικά", γιατί ΚΑΝΕΙΣ από τους κατασκευαστές τους ΔΕΝ έχει ανακοινώσει επίσημα ότι είναι ΣΥΜΒΑΤΑ με τα λάδια που κυκλοφορούν στην αγορά !!!

:wave2: :beer: :wave2:
Οχι αυτο παραμενει και μετα τις αλλαγες λαδιων..

bonepeeler
08/11/2005, 23:27
Για κοιτάχτε και ένα demo από το αμερικάνικο site.

www.motorkote.com/demo.html

OldMan
09/11/2005, 10:30
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Επειδή τα έχουμε ξαναπεί (αλλά μάλλον κανείς δεν δίνει σημασία...), να καταλήξουμε (συμφωνήσουμε ???) στο εξής:

Το Λάδι (και μόνο αυτό...) λιπαίνει τον κινητήρα !!!

ΟΛΑ τα πρόσθετα που υπάρχουν μέσα στα λάδια (είτε από κατασκευής είτε εκ των υστέρων) ΒΟΗΘΑΝΕ στο να επιτελέσει όσο το δυνατόν καλύτερα (και για περισσότερο χρόνο) το λάδι τις δουλειές που πρέπει να κάνει !!!

Πρόσθετο το οποίο βοηθάει το λάδι να μείνει "κολλημένο" στις τριβόμενες επιφάνειες, είναι καλό και ευπρόσδεκτο ...

Πρόσθετο το οποίο μένει "κολλημένο" το ΙΔΙΟ πάνω στις επιφάνειες, μάλλον ΔΕΝ μας εξυπηρετεί (ΔΕΝ αφήνει το λάδι να παρεμβληθεί στις τριβόμεμες επιφάνειες...).


Πιθανόν να έχει σχηματιστεί η εντύπωση ότι το λάδι είναι απλά το μέσον για να κυκλοφορούν όλα αυτά τα "θαυματουργά" πρόσθετα στο μοτέρ....

ΛΑΘΟΣ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

tai
09/11/2005, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:

Πρόσθετο το οποίο μένει "κολλημένο" το ΙΔΙΟ πάνω στις επιφάνειες, μάλλον ΔΕΝ μας εξυπηρετεί (ΔΕΝ αφήνει το λάδι να παρεμβληθεί στις τριβόμεμες επιφάνειες...).


Πιθανόν να έχει σχηματιστεί η εντύπωση ότι το λάδι είναι απλά το μέσον για να κυκλοφορούν όλα αυτά τα "θαυματουργά" πρόσθετα στο μοτέρ....

ΛΑΘΟΣ !!!

:wave2: :beer: :wave2:
Το πρόσθετο αυτό κολλά στην επιφάνια και μειώνει την τριβή. Κατ’αυτόν τον τρόπο το λάδι κυκλοφορεί ανάμεσα από της επιφάνειες που δημιουργεί το Χ πρόσθετο-αντιτριβικό, και εφόσον αυτό μηδενίζει της τριβές, με το λάδι εξαφανίζονται. Αυτά τα ονειρικά :lol: λένε τα προσπέκτ των αντιτριβικών. Το click 50 έγραφε ότι επιτυγχάνει την σχεδόν μηδενική τριβή που έχουν 2 κομμάτια πάγου όταν τρίβονται μεταξύ τους.:eyepop:

stefanos
09/11/2005, 17:50
επειδή έχω φάει ένα κόλημα με τα λάδια τις τελευταίες εβδομάδες και η μπάλα έχει πάρει και τα πρόσθετα βλέπω πολλές διαφημήσεις απο θαυματουργά υλικά που ή είναι ήδη στα λάδια που βάζουμε και δεν χρειάζεται παραπάνω ή είναι τεφλόν σε διάφορες μορφές που η ίδια Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΆΣΤΡΙΑ ΤΟΥ έχει δηλώσει οτι δεν κάνει να μπαίνει σε κινητήρες γιατί βουλώνει τα φίλτρα.
Στις περισσότερες περιπτώσεις στο δίκτυο βλέπω αρνητικά σχόλια.
Και στο κάτω ΑΝ δουλεύαν κάτι τέτοια θαυματουργά υλικά δεν θα τα έβαζαν όλοι?

MISKIN
13/11/2005, 20:35
ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ (ΧΤΖ 750 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΗΡΟ ΚΑΡΤΕΡ) ΣΤΑ 90.000ΧΛΜ ΕΚΑΝΑ ΡΕΚΤΙΦΙΕ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΑΙΣΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΟTORKOTE. ΔΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΙΓΕ ΛΑΔΙΑ. 4L ΕΒΑΖΑ, 4L ΕΒΓΑΖΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΟΥΤΕ 50 ml ΔΕΝ ΕΚΑΙΓΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΟΤΑΝ ΣΤΟ ΡΕΚΤΙΦΙΕ (ΕΚΑΝΑ 30.ΟΟΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ) ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΜΟΤΟΡΚΟΤΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΜΙΑ ΛΕΠΤΗ ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΙΤΩΝΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕ ΤΗ ΚΑΥΣΗ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ, ΔΕ ΠΑΙΡΝΩ ΟΡΚΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΣΕ ΝΕΟΥΣ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ(ΟΠΩΣ ΤΟ VSTROMAKI ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ).
ΤΩΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΧΤΖ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΑΨΕΙ.
:wave2: :wave2: