PDA

View Full Version : Κόλληση πλαστικών ABS



stelios_kavala
24/01/2016, 14:29
Γεια σε όλους.. πριν λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου το πιστόλι θερμού αέρα κατάλληλο για συγκόλληση πλαστικών.. αγόρασα και μερικές μπάρες πλαστικών τύπου abs.. το πρόβλημα μου είναι ότι φοβάμαι ότι αν κάνω την προσπάθεια θα λιώσω τα κομμάτια που θέλω να κολλήσω γιατί δεν έχω καταλάβει σε ποια θερμοκρασία πρέπει να δουλευτεί για να κολλήσει πλαστικά τύπου abs.. έχει 9 σκάλες θερμοκρασίας αλλά δεν έχω καταλάβει ούτε λέει κάπου πια θερμοκρασία αέρα αντιστοιχεί στην κάθε σκάλα.. το έχει δουλέψει κάποιος άλλος για να με βοηθήσει;

http://www.ebay.com/itm/NEW-Hot-Air-Torch-Plastic-Welding-Gun-Welder-Pistol-1500W-/260845506984?hash=item3cbb9a91a8:g:jWAAAMXQCgpR0Bm4

virus
24/01/2016, 14:58
κανε πειραματα σε αλλο κοματι πλαστικου επισης αbs και δοκιμασε διαφορες θερμοκρασιες κι οπου σου βγαινει καλα. μην κολησεις με την πρωτη αυτο που θες να κολησεις, σιγουρη η αποτυχια.

duke200
24/01/2016, 16:26
καθε πλαστική κόληση δεν κολαει όλα τα πλαστικά, πρέπει το κολητικό και το σπασμενο υλικό να έχουν τον ίδιο κωδικό πλαστικού. Αν το πλαστικό που θα κολήσεις δεν είναι ABS, δεν θα κολήσει. θερμοκρασία ευκολα καταλαβαίνεις αμα δοκιμάσεις στην μπάρα σου, ίσα να λιώνει. Ξεκίνα απο το 1 και αν δεν λιώνει η μπαρα ανέβαζε.