PDA

View Full Version : AFRIKA TWIN 750 του 98 Ηλεκτρικό πρόβλημα ΒΟΉΘΕΙΑ



oikonomoygia
26/01/2016, 14:29
Για σας κύριοι είμαι νέος στο foroum όπως και στις μηχανές πρόσφατα απέκτησα μια afrika twin 750 του 98 και αφού έριξα γύρο στα 500 ευρώ για συμμάζεμα αντιμετωπίζω το έξις πρόβλημα. Αφού καβαλάς το μηχανάκι και ξεκινάς μια ποριά 10 -15 χιλιομέτρων και όλα είναι καλά εάν το σβήσεις μετά δεν παίρνει μπρος, τα ηλεκτρικά του είναι τελείως νεκρά, γυρνάς τον διακόπτη δεν ανάβει τίποτα, δεν ακούγετε η αντλία, είναι τέλειος νεκρό. Μερικές φορές μπορεί γυρίζοντας τον διακόπτη, να ανάψει το λαμπάκι τις νεκράς αλλά τρεμοπαίζει και μόλις πατήσω τον διακόπτη On/of στο on νεκρώνουν όλα. Επίσης μερικές φορές σε βραδινή ποριά τα φώτα χάνουν την δύναμη τους και τρεμοπαίζουν με αποτέλεσμα να μου καίει τη ασφάλεια, στον κινητήρας δεν έχει διαφορά. Το ίδιο μου κάνουν και τα φλάς πατάς τον διακόπτη και το φλάς ανάβει με καθυστέρηση μερικών δευτερολέπτων. Να σας πω ότι η μπαταρία είναι καινούρια και δεν έχει κάποιο πρόβλημα στους πόλους, ο ανορθωτής τον μετράει ο ηλεκτρολόγος και δεν δείχνει να έχει πρόβλημα, η ηλεκτρονική έχει αλλαχτεί πολύ πρόσφατα. Τι συμβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορεί κάποιος πιο έμπυρος να με διαφωτίσει!!

sniper
26/01/2016, 14:56
Για σας κύριοι είμαι νέος στο foroum όπως και στις μηχανές πρόσφατα απέκτησα μια afrika twin 750 του 98 και αφού έριξα γύρο στα 500 ευρώ για συμμάζεμα αντιμετωπίζω το έξις πρόβλημα. Αφού καβαλάς το μηχανάκι και ξεκινάς μια ποριά 10 -15 χιλιομέτρων και όλα είναι καλά εάν το σβήσεις μετά δεν παίρνει μπρος, τα ηλεκτρικά του είναι τελείως νεκρά, γυρνάς τον διακόπτη δεν ανάβει τίποτα, δεν ακούγετε η αντλία, είναι τέλειος νεκρό. Μερικές φορές μπορεί γυρίζοντας τον διακόπτη, να ανάψει το λαμπάκι τις νεκράς αλλά τρεμοπαίζει και μόλις πατήσω τον διακόπτη On/of στο on νεκρώνουν όλα. Επίσης μερικές φορές σε βραδινή ποριά τα φώτα χάνουν την δύναμη τους και τρεμοπαίζουν με αποτέλεσμα να μου καίει τη ασφάλεια, στον κινητήρας δεν έχει διαφορά. Το ίδιο μου κάνουν και τα φλάς πατάς τον διακόπτη και το φλάς ανάβει με καθυστέρηση μερικών δευτερολέπτων. Να σας πω ότι η μπαταρία είναι καινούρια και δεν έχει κάποιο πρόβλημα στους πόλους, ο ανορθωτής τον μετράει ο ηλεκτρολόγος και δεν δείχνει να έχει πρόβλημα, η ηλεκτρονική έχει αλλαχτεί πολύ πρόσφατα. Τι συμβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω αν μπορεί κάποιος πιο έμπυρος να με διαφωτίσει!!

Σπρέυ επαφών σε όλους τους διακόπτες σου και μετά τσέκαρε την καλωδίωσή σου

vaska
26/01/2016, 15:35
Ακούγεται σαν πρόβλημα γείωσης, ειδικά αυτό με τα αδύναμα φώτα και τις καμένες λάμπες.

Χρειάζεσαι μάλλον ηλεκτρολόγο να τσεκάρει τις γειώσεις του κυκλώματος.

toyar
26/01/2016, 15:43
επισης κομμενο καλωδιο (λαιμου) ή προβληματικος κεντρικος διακοπτης

YianPep
26/01/2016, 16:31
Αυτο με τα φλας που λες αναβουν με καθυστέρηση πιθανόν να εχει πιασει "μάκα" ο διακοπτης ριξε σπρευ επαφων οπως σου ειπαν παραπάνω.
Ποια ασφάλεια σου καιει την κεντρική?αν ναι τσεκαρε και την ασφαλειοθηκη μηπως εχει λιωσει απ τα χρόνια(το εχω πάθει και αυτο)

virus
26/01/2016, 16:47
αυτο που σου ειπε ο απανω. τσεκαρε την πισω ασφαλειοθηκη δηλαδη ξεκουμπωσε την απο την βαση της και δες απο κατω μηπως εχει γδαρθει κανα καλωδιο και κανει επαφη στο σασι.

miscelano
26/01/2016, 22:57
φιλαρακι δεν και τους πολους της μπαταριας μη λασκαρισε τιποτα εκει...

duke200
27/01/2016, 07:22
εγω πιστευω οτι έχει καποιο προβλημα ο killswitch (διακόπτης on off). Ξεκίνα απο κει κατα την γνωμη μου, Ελεγξε αν είναι καμένος/έχει πρασινίλα.

Αμαν πια με τις αγορες αρχαιων μοτο. 20 χρονών (σχεδόν) μηχανή θα βγαζει συνέχεια ζημιές μεχρι να τα αλλάξεις όλα.

Αν δεν έχετε γνωσεις μηχανολογικές και δεν πιανουν τα χέρια σας, παρτε κάτι πιο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. Για το καλό σας το λέω!

Stergios69
27/01/2016, 09:39
Χαλαροί πόλοι μπαταρίας το πιο πιθανόν...

kordix
27/01/2016, 12:23
εγω πιστευω οτι έχει καποιο προβλημα ο killswitch (διακόπτης on off). Ξεκίνα απο κει κατα την γνωμη μου, Ελεγξε αν είναι καμένος/έχει πρασινίλα.

Αμαν πια με τις αγορες αρχαιων μοτο. 20 χρονών (σχεδόν) μηχανή θα βγαζει συνέχεια ζημιές μεχρι να τα αλλάξεις όλα.

Αν δεν έχετε γνωσεις μηχανολογικές και δεν πιανουν τα χέρια σας, παρτε κάτι πιο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. Για το καλό σας το λέω!

Λεφτά Υ Π Α Ρ Χ Ο Υ Ν...

duke200
27/01/2016, 15:47
συμφωνοι, αλλα εχεις σκεφτει πόσο παραπανω παει για επισκευες σε καποιον που δεν ξερει και τον κανουν μεροκάματο τα μαστόρια? Για να γλυτωσεις λεφτα ξεκινας, αλλα στην πορεία βγαίνει ο κουκος αηδόνι.

θα μπορουσε να χε παρει ένα 250αρακι-400αράκι 7ετίας, στα ίδια λεφτα να κανει την δουλειά του...

OldMan
27/01/2016, 16:21
Χαλαροί πόλοι μπαταρίας το πιο πιθανόν...
Πόσες φορές σΕ εχω πει να μην παιζεις με τα μικρόφωνα, Honky Tonky...???:smokin: