PDA

View Full Version : το'χουν καψει οι παπαδες...



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

Μανολης67
30/01/2016, 22:35
AUFGEBRACHT
Αν πάλι διαβάσεις μια ελληνική έκδοση της Παλαιάς Διαθήκης θα δεις να γράφει "και τας γυναίκας αυτών έξουσιν", δηλ. αιχμάλωτες υπό την εξουσίαν τους. Το κυριότερο, το μικρό παραφρασμένο απόσπασμα ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, εάν δεν παρατεθεί ολόκληρο το κείμενο, το οποίο είναι μια προφητεία και όχι μια προτροπή. Αυτό έχει ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ και το καταλαβαίνεις (ελπίζω) πολύ καλά. Ας αφήσουμε τους εντυπωσιασμούς στην άκρη... Φιλικότατα.

Εχω τους τόμους του Δαυλού,(εκλεισε απο καιρό) που τα γράφουν αλλά βαριέμαι να ψάχνω νυχτιάτικα,

peterTHErider
30/01/2016, 22:41
Δες τώρα την διαφορά.


Μυθολογία - Δόγμα.


Αν σου φαίνεται το ίδιο, πάσο.

ελα ντε...
αλλα ρε αμυρου...μηπως τελικα και τα 2 ειναι μυθο-λογιες?
κοιτα,αν καποτε σαν ειδος το κατανοησουμε ολοι αυτοι θα ειμαι πολυ ενταξει να διδασκονται και τα 2 στα σχολεια...και τα θρησκευτικα σαν ΜΥΘΟ-πλασιες...
εως τοτε ομως και οσο διδασκονται ως απολυτη αληθεια εχω πολυ σοβαρο προβλημα να μπαινει σε αυτη τη τη διαδικασια προβατοποιησης το βλασταρι μου που λεει και ο φιλος...

AUFGEBRACHT
30/01/2016, 22:47
Δες τώρα την διαφορά.


Μυθολογία - Δόγμα.


Αν σου φαίνεται το ίδιο, πάσο.


Στη τρυφερή ηλικία που λες σου μίλαγαν για δόγμα; Ήξερες τι είναι δόγμα; Σε επηρέασε κατά κάποιον τρόπο ώστε να γίνεις ένας "πειθήνιος" πιστός αναγκαστικά επειδή στο δίδασκαν στο δημοτικό; Ιστοριούλες δεν ήταν και αυτές; Ο πύργος της Βαβέλ, ο Κάϊν και ο Άβελ, ο Νώε με τα ζωάκια... Έλα τώρα, ειλικρινά κοροϊδευόμαστε; Άσε που υπάρχουν και περιπτώσεις που είναι το ίδιο... Στο στρατό είχα συναντήσει ένα καραβανά ο οποίος διάβαζε κάτι Ίχωρ και τέτοια και δήλωνε εκ πεποιθήσεως δωδεκαθεϊστής σαν θρήσκευμα. Μια μέρα επέμενε να διαβάσω ένα άρθρο στο Ίχωρ για το πως ο χριστιανισμός "έκλεψε" τη ζωή του Απόλλωνα-Φοίβου και πάνω σε αυτή έχτισε την ψεύτικη εικόνα του Χριστού, οπότε με το που τελείωσα το άρθρο μου πετάει: Μαθαίνουν με το ζόρι στα παιδιά μας την εβραϊκή θρησκεία, τη θρησκεία ενός αιμοσταγούς θεού που σκότωνε και μισούσε και πως στα παιδιά του αυτός μαθαίνει την πραγματική θρησκεία που είναι η λατρεία του δωδεκάθεου και του Δία. Όταν τον ρώτησα το ίδιο που ρώτησα κι εσένα, πως στη μία περίπτωση ο εβραιοχριστιανικός θεός είναι κακός και μακελάρης και στην άλλη περίπτωση είναι καλός και αγνός, η απάντησή του ήταν ότι και βέβαια είναι μακελάρης, όταν μαθαίνουν στα παιδιά ότι έπνιξε όλον τον κόσμο και σώθηκε μόνο ο Νώε κι η οικογένειά του επειδή ήταν πιστοί. Όταν τον ρώτησα ποια η διαφορά με τον Δευκαλίωνα και την Πύρρα και τον κατακλυσμό του Δία που επίσης σύμφωνα με τη μυθολογία έπνιξε όλους τους ανθρώπους, απάντησε ένα ξερό "δεν είναι το ίδιο" και σηκώθηκε κι έφυγε... Στην περίπτωση αυτή καταλαβαίνεις που το δόγμα του συγκεκριμένου ήταν ο Δίας και ο Χριστός ο μύθος και το παραμυθάκι...

AUFGEBRACHT
30/01/2016, 22:49
Εχω τους τόμους του Δαυλού,(εκλεισε απο καιρό) που τα γράφουν αλλά βαριέμαι να ψάχνω νυχτιάτικα,

Και να ξημερώσει, πάλι μην ψάξεις, άστο να πάει...

Μανολης67
30/01/2016, 22:52
Ισως θα μπορούσαμε να προσεγγίσουμε το ζήτημα ετσι: ποια η πνευματική, καλλιτεχνική, επιστημονική παραγωγή και δημιουργία αμφότερων των Θρησκειών...και επειδή το θέμα ξεκίνησε απο της πολεμικές τέχνες, ας μην ξεχνάμε ότι το Παγκράτιο ήταν γεννημα θρέμα Ελληνικό (ισως και ο πατέρας ολων τον πολεμικών τεχνών, σύμφωνα με μερικούς) και οι Χριστιανοί απλώς το απαγόρεψαν και εξαφάνισαν...

amyroukai
30/01/2016, 22:55
Το ότι ο Δίας έγινε κύκνος, είναι προφανώς λογοτεχνική υπερβολή και μόνο ηλίθιος θα το καταλάβει κυριολεκτικά. Τα λοιπά που αναφέρθηκαν είναι επίσης μεταφορικά, είναι προφανές.


Τα στην παλαιά διαθήκη γραφόμενα είναι μια τυπική ιστορία ενος βάρβαρου έθνους της εποχής. Μπορεί η γυναίκα του Λωτ να μην έγινε στήλη άλατος, οκ (αν και, πείσε κανέναν "πιστό" για το αντίθετο). Και διδάσκονται ως ή απόλυτη αλήθεια, μη αμφισβητήσιμη. Μπε.

Για να αστειευτώ λίγο, από το έθνος που έχασε το όνομα του θεού γιατί... Δεν είχε φωνήεντα στην γραφή του, περιμένεις κάτι καλύτερο;


Προσθήκη, αφού είδα το επόμενο υπερασπιστικό λογιδριο.

Ή αντιγραφή μεταξύ θρησκειών είναι γεγονός μη αμφισβητήσιμο. Δεν είπε κανείς αυτή κακή, η άλλη καλή. Και ναι, τη λέξη δόγμα κλπ απόλυτα τα ακούς πολύ νωρίς, ειδικά αν έχεις κολλημένο θεολόγο καθηγητή, ειδικά όταν πήγαμε εμείς σχολείο.

AUFGEBRACHT
30/01/2016, 23:02
Τώρα κάπου καταλήγουμε... όπως ακριβώς λογοτεχνική υπερβολή είναι ο κύκνος, έτσι και στην άλλη περίπτωση πολλά είναι μεταφορικά και ατελείωτοι συμβολισμοί (πχ η Αποκάλυψη του Ιωάννη μόνο που μερικοί εντελώς ηλίθιοι όπως πολύ σωστά λες τα καταλαβαίνουν κυριολεκτικά). Εκεί έγκειται το πρόβλημα, στους ηλίθιους και των 2 πλευρών.

Για να αστειευτώ κι εγώ (κλεμμένο από Αρκά), ο Λωτ λέει πως οι γυναίκες είναι το αλάτι της ζωής...

peterTHErider
30/01/2016, 23:04
Στη τρυφερή ηλικία που λες σου μίλαγαν για δόγμα; Ήξερες τι είναι δόγμα; Σε επηρέασε κατά κάποιον τρόπο ώστε να γίνεις ένας "πειθήνιος" πιστός αναγκαστικά επειδή στο δίδασκαν στο δημοτικό; Ιστοριούλες δεν ήταν και αυτές; Ο πύργος της Βαβέλ, ο Κάϊν και ο Άβελ, ο Νώε με τα ζωάκια... Έλα τώρα, ειλικρινά κοροϊδευόμαστε; Άσε που υπάρχουν και περιπτώσεις που είναι το ίδιο... Στο στρατό είχα συναντήσει ένα καραβανά ο οποίος διάβαζε κάτι Ίχωρ και τέτοια και δήλωνε εκ πεποιθήσεως δωδεκαθεϊστής σαν θρήσκευμα. Μια μέρα επέμενε να διαβάσω ένα άρθρο στο Ίχωρ για το πως ο χριστιανισμός "έκλεψε" τη ζωή του Απόλλωνα-Φοίβου και πάνω σε αυτή έχτισε την ψεύτικη εικόνα του Χριστού, οπότε με το που τελείωσα το άρθρο μου πετάει: Μαθαίνουν με το ζόρι στα παιδιά μας την εβραϊκή θρησκεία, τη θρησκεία ενός αιμοσταγούς θεού που σκότωνε και μισούσε και πως στα παιδιά του αυτός μαθαίνει την πραγματική θρησκεία που είναι η λατρεία του δωδεκάθεου και του Δία. Όταν τον ρώτησα το ίδιο που ρώτησα κι εσένα, πως στη μία περίπτωση ο εβραιοχριστιανικός θεός είναι κακός και μακελάρης και στην άλλη περίπτωση είναι καλός και αγνός, η απάντησή του ήταν ότι και βέβαια είναι μακελάρης, όταν μαθαίνουν στα παιδιά ότι έπνιξε όλον τον κόσμο και σώθηκε μόνο ο Νώε κι η οικογένειά του επειδή ήταν πιστοί. Όταν τον ρώτησα ποια η διαφορά με τον Δευκαλίωνα και την Πύρρα και τον κατακλυσμό του Δία που επίσης σύμφωνα με τη μυθολογία έπνιξε όλους τους ανθρώπους, απάντησε ένα ξερό "δεν είναι το ίδιο" και σηκώθηκε κι έφυγε... Στην περίπτωση αυτή καταλαβαίνεις που το δόγμα του συγκεκριμένου ήταν ο Δίας και ο Χριστός ο μύθος και το παραμυθάκι...

αδερφε χωρις ιχνος αντιπαραθεσης μονος σου καταληγεις σε κατι πολυ σωστο...οτι πιστευει ο αλλος ειναι παραμυθακι και οτι ´εμεις´ ειναι το σωστο...αυτος στο στρατο που ειναι για γελια αυτα που λεει ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ!οπως ενας βουδιστης πιστευει τα δικα του οπως ενας χριστιανος τα δικα του.και ο ενας ´κοροιδευει ´ τον αλλο γιατι πιστευει σε κατι λαθος και ειναι θυμα.
ποσο αστειο φαινεται ολο αυτο το παραδοξο σε καποιον που ειναι αθρησκος??
φανταστικη κουβεντα μεταξυ χριστιανου ορθοδοξου,καθολικου,μουσουλμανου,βουδιστη,δωδεκαθεισ τη...
-η δικη μου θρησκεια ειναι η σωστη και το πιστευω
-οχι η δικη μου ειναι η σωστη
-οχι η δικη μου ειναι καλυτερη
-οχι η δικη μου ειναι η αληθινη
απλα αστειο...
σε ολη την πορεια του ανθρωπινου ειδους εχουν καταγραφει πολλες εκατονταδες θεοτητες και θρησκειες στις οποιες πιστευαν ανθρωποι...τωρα αν νομιζει καποιος οτι η ´δική´ του ειναι η αληθινη και η σωστη...ειναι αξιος της μοιρας του...

amyroukai
30/01/2016, 23:07
Τι, δεν θα σωθούν μόνο 120 άτομα από κάθε μια από τις 12 φυλές του Ισραήλ και μόνο, άντε και όσοι χωράνε στο προαύλιο του ναού; Έχει και πολλά χρόνια που τη διάβασα, αλλά πραγματικά μου χαλασες την εικόνα... :lol:

peterTHErider
30/01/2016, 23:10
Τι, δεν θα σωθούν μόνο 120 άτομα από κάθε μια από τις 12 φυλές του Ισραήλ και μόνο, άντε και όσοι χωράνε στο προαύλιο του ναού; Έχει και πολλά χρόνια που τη διάβασα, αλλά πραγματικά μου χαλασες την εικόνα... :lol:

κρατα και μια πισινη για παν ενδεχομενο....;)

peterTHErider
30/01/2016, 23:12
351133

AUFGEBRACHT
30/01/2016, 23:16
Προσθήκη, αφού είδα το επόμενο υπερασπιστικό λογιδριο.

Ή αντιγραφή μεταξύ θρησκειών είναι γεγονός μη αμφισβητήσιμο. Δεν είπε κανείς αυτή κακή, η άλλη καλή. Και ναι, τη λέξη δόγμα κλπ απόλυτα τα ακούς πολύ νωρίς, ειδικά αν έχεις κολλημένο θεολόγο καθηγητή, ειδικά όταν πήγαμε εμείς σχολείο.


Δεν είναι υπερασπιστικό λογύδριο (με ύψιλον κι όχι λογίδριο), δεν υπάρχει ανάγκη να υπερασπιστώ κάτι άλλωστε. Μιλάω συγκεκριμένα, ο συγκεκριμένος καραβανάς λοιπόν θεωρούσε το ένα καλό και το άλλο κακό, ενώ ήταν το ίδιο και το αυτό: Στη μια περίπτωση ο Θεός-Χριστός-Γιαχβέ-πες το όπως θες έπνιγε τον κόσμο, στην άλλη τους έπνιγε ο Δίας. Ο εκλεκτός του ενός ήταν ο Νώε, ο εκλεκτός του άλλου ήταν ο Δευκαλίωνας. Ο ένας θεός ήταν μοχθηρός, ο άλλος δεν ήταν κατά τον ίδιο.

Είχαμε κι εμείς τέτοιους θεολόγους (θυμάμαι στην 1η Λυκείου έναν που μας παρακινούσε να βιαιοπραγούμε εναντίον των ιεχωβάδων), όπως είχαμε στην 3η Λυκείου έναν θεολόγο ο οποίος μας έλεγε έτσι λέει η θρησκεία, αν σας αρέσει το κρατάτε σαν ιδέα, αν δεν σας αρέσει το προσπερνάτε. Απ' ότι ξέρω κανένας από τους συμμαθητές δεν ξημεροβραδιάζεται στις εκκλησίες επειδή ο πρώτος ήταν κολλημένος και δογματικός, ούτε κανένας βιαιοπράγησε εναντίον ιεχωβά...

amyroukai
30/01/2016, 23:21
Μερσί για την διόρθωση, θα προσπαθήσω να το θυμάμαι αυτό με το υ, το κάνω συστηματικά λάθος.


Και μια αντίρρηση για το τελευταίο, απρόκλητη λεκτική βία κατά των μαρτύρων, έχω δει. Το να τους έχει δείρει και κάποιος βαρύς πιστος δεν θα το απέκλεια.

AUFGEBRACHT
30/01/2016, 23:26
αδερφε χωρις ιχνος αντιπαραθεσης μονος σου καταληγεις σε κατι πολυ σωστο...οτι πιστευει ο αλλος ειναι παραμυθακι και οτι ´εμεις´ ειναι το σωστο...αυτος στο στρατο που ειναι για γελια αυτα που λεει ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ!οπως ενας βουδιστης πιστευει τα δικα του οπως ενας χριστιανος τα δικα του.και ο ενας ´κοροιδευει ´ τον αλλο γιατι πιστευει σε κατι λαθος και ειναι θυμα.
ποσο αστειο φαινεται ολο αυτο το παραδοξο σε καποιον που ειναι αθρησκος??
φανταστικη κουβεντα μεταξυ χριστιανου ορθοδοξου,καθολικου,μουσουλμανου,βουδιστη,δωδεκαθεισ τη...
-η δικη μου θρησκεια ειναι η σωστη και το πιστευω
-οχι η δικη μου ειναι η σωστη
-οχι η δικη μου ειναι καλυτερη
-οχι η δικη μου ειναι η αληθινη
απλα αστειο...
σε ολη την πορεια του ανθρωπινου ειδους εχουν καταγραφει πολλες εκατονταδες θεοτητες και θρησκειες στις οποιες πιστευαν ανθρωποι...τωρα αν νομιζει καποιος οτι η ´δική´ του ειναι η αληθινη και η σωστη...ειναι αξιος της μοιρας του...

Γιατί να υπάρχει αντιπαράθεση; Μα ακριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω, ότι ο καθένας, ανάλογα με αυτό που πιστεύει, βλέπει παραμύθι το ένα και αλήθεια το άλλο. Αυτό από μόνο του δεν είναι καθόλου κακό, αρκεί να μην συνοδεύεται από την αντίδραση του εν λόγω: προσπαθούσε να πείσει ότι αυτός είναι ο σωστός και οι άλλοι κατακριτέοι και λάθος. Εκεί κάποιος είναι άξιος της μοίρας του κι όχι εάν πιστεύει κάτι (οτιδήποτε) και το κρατάει για τον εαυτό του. Προφανώς εάν κάποιος συνειδητά έχει καταλήξει να πιστεύει κάτι, πιστεύει ότι η επιλογή του είναι σωστή, εάν τώρα βγαίνω και διατυμπανίζω τις απόψεις μου μόνο και μόνο για να την πω στους άλλους που πιστεύουν κάτι άλλο ή να τους προκαλέσω, εεε εκεί υπάρχει πρόβλημα και είσαι άξιος της μοίρας σου...

AUFGEBRACHT
30/01/2016, 23:33
Μερσί για την διόρθωση, θα προσπαθήσω να το θυμάμαι αυτό με το υ, το κάνω συστηματικά λάθος.


Και μια αντίρρηση για το τελευταίο, απρόκλητη λεκτική βία κατά των μαρτύρων, έχω δει. Το να τους έχει δείρει και κάποιος βαρύς πιστος δεν θα το απέκλεια.

Ώπα... μην μπερδεύεσαι!!! Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να υπάρξει λεκτική ή και σωματική βία εναντίον ιεχωβά, μουσουλμάνου ή οτιδήποτε. Έχω δει να βρίζουν αισχρά ιεχωβά, όπως έχω δει κι ιεχωβά να με βρίζει, όταν αρνήθηκα να πάρω το περιοδικό τους, μπήκε μπροστά μου και μου άπλωσε χέρι να με σταματήσει για να μιλήσουμε, κι όταν του είπα να μαζέψει το χέρι του και να με αφήσει να προχωρήσω άρχισε να με βρίζει ότι είμαι άπιστος και άθεος... Ο κολλημένος θρησκευτικός μίλαγε ευθέως για σωματική κι όχι λεκτική βία, ακόμα χειρότερα, κι αυτό που είπα ήταν ότι προφανέστατα κανένας μας δεν πλάκωσε στο ξύλο ιεχωβά επειδή έτσι μας "δίδασκε" ο καθηγητής...

Μανολης67
30/01/2016, 23:43
Σε 10 -20 χρόνια θα θυμόμαστε ότι γράφαμε ελεύθερα για της θρησκείες στο web και θα γελάμε η θα κλαίμε......

amyroukai
30/01/2016, 23:51
Τώρα πάει αλλού η συζήτηση, αλλά η απέχθεια προς κάθε τι αλλόθρησκο καλλιεργείται συστηματικά από τις περισσότερες θρησκείες. Ειδικά για τα "πολύ κοντινά ανταγωνιστικά μαγαζάκια" τα οποία τα χωρίζει μία τρίχα/τριχιά από το "δικό μας", ο φόβος να μην χαθούν πελάτες είναι πολλαπλάσιος.


Για εμένα, το πιο σημαντικό είναι ότι το αυτό παραμύθι με άλλα ονόματα και μηδαμινές διαφορές σε γεγονότα ανακυκλύεται πόσα χρόνια τώρα, άρα κάποια αλήθεια έχει και κάποια ιστορία διηγείται. Το ποιά είναι αυτή, θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε. Θα είναι πολύ ξενέρωτο αν απλά μεταφέρεται έτσι γιατί... Έτσι το φαντάστηκε ο πρώτος ιδρυτής θρησκείας και οι άλλοι πάτησαν στο μοτίβο.

AUFGEBRACHT
30/01/2016, 23:56
Όταν γίνεται ωραία συζήτηση (και πιστεύω στις τελευταίες σελίδες έγινε) πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να πάρεις άλλες ατραπούς και να πάει αλλού... Μιας κα μετά από καιρό αξιώθηκα να αλλάξω μπαταρία και να βάλω καινούρια λέω να πάω για ύπνο σε λίγο μπας και αύριο καταφέρω να κάνω μετά από μήνες καμιά βόλτα... :wave2:

el_hymador
30/01/2016, 23:59
Ευτυχώς ζούμε σε μια εποχή όπου μπορούμε να συζητάμε τέτοια πράγματα ανοικτά και πολιτισμένα, τουλάχιστον κάποιες φορές. Το θέμα στην Ελλάδα δεν είναι πλέον το που πιστεύεις και γιατί πιστεύεις, το θέμα έχει να κάνει με τα κατάλοιπα του παρελθόντος και τους κληρικούς που έχουν εμμονές. ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να βγαίνει μικροφωνική και να ακούω τις λειτουργίες σε 10 οικοδομικά τετράγωνα κάθε Κυριακή, ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να ακούω ντάγκα - ντούγκα τις καμπάνες, ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να βλέπω τον κλήρο και το ιερατείο μαϊντανούς και "όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη" σε οποιαδήποτε έκφανση της επίσημης πολιτικοοικονομικής ατζέντας, ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να πληρώνω έμμεσα και άμεσα τις εκκλησίες και τους κληρικούς και ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να ανέχομαι τις απαλλαγές και τα προνόμια που απολαμβάνουν.

Ανταλλάσσω όλες τις θρησκευτικές αργίες προκειμένου να απαλλαχθώ απ΄όλα αυτά. Ας δουλεύω Χριστούγεννα, Πάσχα κτλ-κτλ αλλά ας μην μου τρίβουν μέσα στην μάπα σε κάθε περίσταση το ότι είναι ορθόδοξο το έθνος μας. Χέστηκα. Καλά κάνουν όσοι πιστεύουν και μαγκιά τους. Γιατί πρέπει να επικοινωνούν ευρύτερα το πως, πότε και γιατί πιστεύουν; Το ίδιο θα με ενοχλούσε και αν αύριο κατασκευαζόταν ένα τζαμί και έβγαινε ο μουεζίνης και μου ζάλιζε τα @@δια. Να κατασκευαστεί όχι ένα, 1500 τζαμιά, με έξοδα των μουσουλμάνων που διαμένουν στην Ελλάδα, κανένα πρόβλημα. Εντός τους ας κάνουν ότι θέλουν οι πιστοί. Εκτός τους, θα με σέβονται, όπως τους σέβομαι και εγώ, έχοντας ως κοινό παρανομαστή το ότι ανήκουμε στο ίδιο είδος.

Πάμε παρακάτω... Θρησκευτικά στα σχολειά με την μορφή που έχουν σήμερα γιατί; Όσοι γονείς το θέλουν και το επιθυμούν μπορούν να βαφτίσουν τα παιδιά τους και να τα κατηχήσουν. Το σχολείο δεν έχει καμία δουλεία σε όλο αυτό. Μάθημα θρησκειολογίας σαφώς να γίνεται και να μαθαίνουν τα παιδιά τι είναι οι θρησκείες όλου του κόσμου και ποιες οι διδαχές τους. Καλές είναι όλες, καμία δεν είναι κακή. Μετά ας επιλέξουν μόνα τους που και εάν θα πιστέψουν.


Όλα τα ανωτέρω, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προσπάθεια "κατάργησης" του ορθόδοξου χριστιανισμού. Στην τελική,όσοι το βλέπουν έτσι καιρός να αποδείξουν τον βαθμό της πίστης τους, η θρησκεία αυτή έχει επιβιώσει μέσα από απείρως χειρότερους και πραγματικούς διωγμούς... αν αισθάνονται λιγότερο χριστιανοί επειδή δεν χτυπάει η καμπάνα το πρωί της Κυριακής, μάλλον ποτέ τους δεν ήταν έτσι και αλλιώς.

pipe_smoker
31/01/2016, 01:44
Σε κάλυψα;

Οχι.

Επικαλείσαι το γνωστό "Παιδια μην τσουβαλιαζουμε, ειναι κακο πράμα", γιατι όπως υπάρχει καλός και κακός ταρίφας έτσι υπάρχει και καλός και κακός μπάτσος, καλός και κακός παπας κλπ.

Η δουλεια του ταρίφα εξ ορισμού της κι απογυμνωμένη απο όλα τα υπόλοιπα, ειναι να σε πάρει απο το σημείο Α και να σε παει στο σημείο Β έναντι ενός χρηματικού αντιτίμου.

Το οτι κάποιοι ταρίφες ρευονται, κλανουν και περνάνε αέρα τα στοπ ενώ άλλοι οχι, δε λεει κάτι.

Η δουλεια τους παραμένει η παραπάνω. Και δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό σε αυτη.

Ο μπάτσος και ο παπας κάνουν ενα επάγγελμα το οποίο ειναι εξ ορισμού κάτι το απεχθες (για κάποιους απο εμάς σαφώς, για άλλους οχι).

Το αν υπάρχει κάποιος καλοψυχος άνθρωπος που έκανε τη μλκια να βάλει ράσο ή μπατσοστολή, ποσώς με ενδιαφέρει.

Τα ιδια τα επαγγέλματα ειναι και παραμένουν αυτά που ειναι, με όλα όσα πρεσβευουν κλπ.

ΥΓ. Αν δε σου κάνει κόπο, πατα κανένα enter να αφήνεις καμια παράγραφο γιατι ούτε με τάμα δεν τα γλιτώνουμε τα ματάκια μας.

nikos_abel
31/01/2016, 12:57
Όλα αυτά καλά και πολιτισμένα.

Σας διαφεύγει όμως το γεγονός ότι το τρίπτυχο "Ιουδαισμός - Χριστιανισμός - Μουσουλμανισμός" είναι αυτό που στο σύνολο των πάμπολλων άλλων θρησκειών επιμένει στον προσηλυτισμό και θεωρεί ότι αυτοί που ειναι εκτός ειναι "εχθροί" ή "καταραμένοι".

pipe_smoker
31/01/2016, 13:30
Όλα αυτά καλά και πολιτισμένα.

Σας διαφεύγει όμως το γεγονός ότι το τρίπτυχο "Ιουδαισμός - Χριστιανισμός - Μουσουλμανισμός" είναι αυτό που στο σύνολο των πάμπολλων άλλων θρησκειών επιμένει στον προσηλυτισμό και θεωρεί ότι αυτοί που ειναι εκτός ειναι "εχθροί" ή "καταραμένοι".

Ψιλά γράμματα μπορώ να το πω απλά, γιατί αλλιώς ανοίγει τεράστια κουβέντα.

Ανάλογα τον πολιτισμό ανάλογα και η θρησκεία, τα ήθη, τα έθιμα κλπ.

Βάλ'τα κάτω (είτε γεωγραφικά, είτε ιστορικά, είτε όπως θες) και θα καταλάβεις απόλυτα γιατί ο Βουδισμός έχει αυτό το παθητικό και υπερβατικό, γιατί ο Χριστιανισμός παντρεύει δύο ζωές και το πλήρωμα αυτής στην επόμενη, γιατί ο Μουσουλμανισμός είναι πιο hardcore (δεν είναι και παντού ίδιος βέβαια), και πάει λέγοντας.

Αν και είμαι σίγουρος ότι τα έχεις βάλει κάτω, και την ξέρεις την απάντηση:D

Η δημιουργία της εκάστοτε θρησκείας και του εκάστοτε θεού, σαν ιδέα καλή και χρήσιμη ήταν όταν ήρθε (οκ πιθανότατα, δεν τα βάζω και όλα στο ίδιο βαρέλι).
Με όσα ήθη κι έθιμα έφερε, που ήταν αναγκαία κάποτε.
Απλά τέτοιες δυνάμεις είναι ανεξέλεγκτες, και δυστυχώς, it takes one to ruin it for all που λεν' και στο χουριό μ'.

Το θέμα είναι ότι κανένα από τα δημιουργήματα του ανθρώπου δεν τον καταγάμησε τόσο, όσο ο θεός και το χρήμα.

el_hymador
31/01/2016, 13:41
Όλα αυτά καλά και πολιτισμένα.

Σας διαφεύγει όμως το γεγονός ότι το τρίπτυχο "Ιουδαισμός - Χριστιανισμός - Μουσουλμανισμός" είναι αυτό που στο σύνολο των πάμπολλων άλλων θρησκειών επιμένει στον προσηλυτισμό και θεωρεί ότι αυτοί που ειναι εκτός ειναι "εχθροί" ή "καταραμένοι".

Για να τοποθετηθεί κανείς πάνω σε αυτό, πρέπει πρώτα απ΄όλα να ξεκαθαριστεί αν τελικά οι θρησκείες είναι θεόσταλτες ή αποτελούν απλώς ανθρώπινα κατασκευάσματα. Αν κάποιος πιστεύει το πρώτο, τότε οποιαδήποτε συζήτηση δεν έχει νόημα. Η "θεόσταλτη" εντολή, είναι ο καλύτερος και ο πιο εύκολος τρόπος για να παρακάμψει κανείς τους όποιους ηθικούς φραγμούς και την λογική. Όταν σε διατάζει το υπέρτατο ον, δεν έχει πολλές επιλογές, έτσι δεν είναι; Θα σφάξεις και θα βιάσεις, θα καταστρέψεις και θα αφανίσεις. Τύψεις; Συμπόνοια; Δεύτερες σκέψεις; Όχι.


Ο πιο εύκολος τρόπος για να γίνεις το απόλυτο κτήνος, είναι να μεταθέσεις την ευθύνη των πιο επαίσχυντων πράξεων σου σε κάτι ανώτερο από εσένα που σε εξουσιάζει απόλυτα. Λειτουργεί άψογα στους ταλιμπάνοτζιχαντιστές, λειτούργησε παλιότερα στους σταυροφόρους και σε όλους όσους γ@μησαν κόσμο εις το όνομα του Θεού τους.

Αν πιστεύεις βέβαια ότι οι θρησκείες είναι απλώς ανθρώπινα κατασκευάσματα, τότε αντιλαμβάνεσαι ότι πολλές φορές αυτές διαστρεβλώνονται και χρησιμοποιούνται για να εξυπηρετήσουν άλλους σκοπούς.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορεί να γίνει οποιαδήποτε συζήτηση σε λογική βάση με κάποιον που πιστεύει ένα σύνολο δοξασιών που καταρρίπτει οποιαδήποτε λογική. Η πίστη άλλωστε αυτό σημαίνει. Πιστεύεις σε κάτι που δεν αποδεικνύεται. Οπότε να κάτσεις να συζητήσεις με κάποιον που είναι απόλυτα πεπεισμένος ότι οι άλλοι είναι λάθος και αυτός κατέχει την απόλυτη αλήθεια δεν έχει νόημα.

nikos_abel
31/01/2016, 14:17
Πάιπ και χυμαδόρ.

Προφανώς αυτό που λέω, δεν μπορεί να μπει σε διάλογο με κάποιον, οποιονδήποτε "πιστό".

Σε αυτή τη προσπάθεια έχω βάλει τέλος.

(αν και υπάρχουν πάντα οι φωτεινές εξαιρέσεις, με τις οποίες είναι απόλαυση να φιλοσοφείς και να πλησιάζεις
όλα από μια άλη πλευρά)

zopas
31/01/2016, 16:31
Παντως αν ημουν νεοτερος με χαρα θα εκανα αικιντο, απορω που δεν εχουν βγαλει ανακοινωση τα παπαδαρια τοσο καιρο...

nikos_abel
31/01/2016, 16:39
Παντως αν ημουν νεοτερος με χαρα θα εκανα αικιντο, απορω που δεν εχουν βγαλει ανακοινωση τα παπαδαρια τοσο καιρο...

Ποτέ δεν ειναι αργά για αικίντο.

el_hymador
31/01/2016, 17:33
Πάιπ και χυμαδόρ.

Προφανώς αυτό που λέω, δεν μπορεί να μπει σε διάλογο με κάποιον, οποιονδήποτε "πιστό".

Σε αυτή τη προσπάθεια έχω βάλει τέλος.

(αν και υπάρχουν πάντα οι φωτεινές εξαιρέσεις, με τις οποίες είναι απόλαυση να φιλοσοφείς και να πλησιάζεις
όλα από μια άλη πλευρά)

Οπότε δεν έχει κανένα νόημα να ζοριζόμαστε ένθεν και ένθεν να αποδείξουμε στους άλλους την ορθότητα των σκέψεων μας.

Τι μένει; Σεβασμός και από τις δύο πλευρές.

Εδώ είναι που αρχίζουν τα πράγματα και στραβωνουν λοιπόν...

Γιατί μια μεγάλη μερίδα πιστών δεν θέλει καν να γίνονται συζητήσεις γύρω από τέτοια θέματα ακόμα και αν κανένας δεν τους προσκάλεσε να συμμετέχουν ή να παίρνουν μέρος σε αυτές.

Δεν δέχονται το δικαίωμα κάποιου να αμφισβητεί τις πεποιθήσεις τους.

Αν το διορθώσουμε αυτό μια χαρά θα είναι τα πραγματα...

nikos_abel
31/01/2016, 18:28
Εδώ σε θέλω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα.

Όμως το πρόβλημα ειναι ότι ενώ μπορώ να σεβαστώ τον πιστό να εχει την πίστη του, αυτός ΔΕΝ μπορεί να σεβαστεί εμένα που δεν τη θέλω βρε παιδάκι μου, ούτε εγώ, ούτε στο σχολείο του παιδιού μου.

Μπορώ (και δεν βρίσκω σκόπιμο να μην) να ακούω τις καμπάνες ή τον ιμάμη, αλλά όχι τις ώρες κοινής ησυχίας π.χ.

Μπορώ να ακούω για την μυθολογία του Ιησού, αλλά θέλω να ακούσω και για τη μυθολογία του Ινδουισμού, του Βουδισμού και κάθε άλλου -ισμού σε ίδια ποσότητα.

Ohm
31/01/2016, 19:14
Όμως το πρόβλημα ειναι ότι ενώ μπορώ να σεβαστώ τον πιστό να εχει την πίστη του, αυτός ΔΕΝ μπορεί να σεβαστεί εμένα που δεν τη θέλω βρε παιδάκι μου, ούτε εγώ, ούτε στο σχολείο του παιδιού μου.

Κανένα σέβας δεν αρμόζει σε θρησκεία, γιατί τα ψέματα και οι αυταπάτες δεν αξίζουν σεβασμού.


Μπορώ (και δεν βρίσκω σκόπιμο να μην) να ακούω τις καμπάνες ή τον ιμάμη, αλλά όχι τις ώρες κοινής ησυχίας π.χ.

Μέχρι να έχω δικαίωμα να ανεβάζω στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου τον ENGL με ένα full stack (http://files.websitetoolbox.com/140747/1757114) και παρέα με τον billymuse στο μπάσο (https://www.youtube.com/watch?v=_YWR4n0VszI&feature=youtu.be&t=202) και τον blitzer στα τύμπανα (https://youtu.be/EC8WWx7Ya2o?t=185) να αρχίσουμε να παίζουμε origin (https://www.youtube.com/watch?v=nLX590hbwvQ&feature=youtu.be&t=194), καμία καμπάνα και κανέναν ιμάμη δεν ανέχομαι

Pan (dvs)
31/01/2016, 19:31
Η δουλεια στραβωνει οταν καποιος θελει να επιβαλει το πιστευω του σε καποιον αλλο.

Επισης στραβωνει γιατι μερικοι ηληθιοι νομιζουν οτι κατεχουνε την απολυτη αληθεια για τα παντα.Δεν μπορουνε να διανοηθουνε οτι καποιοι αλλοι πιστευουνε κατι διαφορετικο απο αυτους.

Νομιζει ο καθε ξιπασμενος οτι μπορει να αφοριζει Καζαντζακηδες,Κουνγκ Φου ακομη και χαμπουργκερ,γιατι καποιοι εξισου ξιπασμενοι του δωσανε το δικαιωμα να το πιστευει.Στρατοι ηλιθιων στα αθληματα,στις θρησκειες,στην πολιτικη και οπου αλλου φθανει το ανθρωπινο ματι,κανουνε το παν για να αποδειξουνε στον περιγυρο τους οτι καποιοι ειναι.

Ντενεκεδες ηταν,ειναι και θα ειναι.Το παρηγορο ειναι οτι υπαρχουνε πολλες εξαιρεσεις.

Ohm
31/01/2016, 19:57
Η δουλεια στραβωνει οταν καποιος θελει να επιβαλει το πιστευω του σε καποιον αλλο.

Δεν είναι απαραίτητη η θέλησή τους να επιβάλλουν τα πιστεύω τους σε άλλους για να υπάρξει πρόβλημα.

Αρκεί που τα πιστεύει ο ίδιος.

Από τη στιγμή που κάποιος ζει με ψέματα στο κεφάλι του και συνεπώς λειτουργεί σε αυτή την κοινωνία υπό την καθοδήγηση παραμυθιών και ψεμάτων, υπάρχει πρόβλημα, γιατί όλοι μας βράζουμε στο ίδιο καζάνι που λέγεται πραγματικότητα και από το οποίο δεν ξεφεύγεις, σε ό,τι ψέμα και αν πιστεύεις.

Είναι μεγάλο σφάλμα να σκέφτεσαι ότι "και τί με νοιάζει εμένα τι πιστεύει ο άλλος, αφού δεν με ενοχλεί εμένα;"

Αν ο άλλος οδηγάει επικίνδυνα στον δρόμο, σου είναι αδιάφορο;

Αν ο άλλος φοροδιαφεύγει, σου είναι αδιάφορο;

Όχι βέβαια.

Το να πιστεύουν και να κάνουν επιλογές στη ζωή τους με καθοδήγηση το ψέμα και την απάτη, είναι εξ'ίσου επικίνδυνο με το να το πιστεύεις εσύ, μη σου πω και περισσότερο επικίνδυνο.

Pan (dvs)
31/01/2016, 20:17
Δεν είναι απαραίτητη η θέλησή τους να επιβάλλουν τα πιστεύω τους σε άλλους για να υπάρξει πρόβλημα.

Αρκεί που τα πιστεύει ο ίδιος.

Από τη στιγμή που κάποιος ζει με ψέματα στο κεφάλι του και συνεπώς λειτουργεί σε αυτή την κοινωνία υπό την καθοδήγηση παραμυθιών και ψεμάτων, υπάρχει πρόβλημα, γιατί όλοι μας βράζουμε στο ίδιο καζάνι που λέγεται πραγματικότητα και από το οποίο δεν ξεφεύγεις, σε ό,τι ψέμα και αν πιστεύεις.

Είναι μεγάλο σφάλμα να σκέφτεσαι ότι "και τί με νοιάζει εμένα τι πιστεύει ο άλλος, αφού δεν με ενοχλεί εμένα;"

Αν ο άλλος οδηγάει επικίνδυνα στον δρόμο, σου είναι αδιάφορο;

Αν ο άλλος φοροδιαφεύγει, σου είναι αδιάφορο;

Όχι βέβαια.

Το να πιστεύουν και να κάνουν επιλογές στη ζωή τους με καθοδήγηση το ψέμα και την απάτη, είναι εξ'ίσου επικίνδυνο με το να το πιστεύεις εσύ, μη σου πω και περισσότερο επικίνδυνο.

Με το συμπαθειο αλλα δεν καταλαβαινω που το πας.

Δεκαρα δεν δινω για το τι πιστευει ο καθενας.Οσο το πιστευει και οι πραξεις του ειναι ενομες,καλα κανει και το πιστευει.Το αν ζει καποιος σε ενα παραμυθι,ειναι δικο του θεμα,δεν ειμαι εγω ο μιστερ τελειος που θα του δειξω το σωστο δρομο.

el_hymador
31/01/2016, 20:19
Ψέμματα και ουτοπία αποδείχτηκαν επί του συνόλου τους οι αριστερές ιδεολογίες. Ψέμματα και παραμύθα είναι σχεδόν τα πάντα γύρω μας καθότι εκπορεύονται από εμάς. Το τι θα διαλέξει ο καθένας να πιαστεί για να μην νοιώθει μετέωρος υπαρξιακά, είναι δικό του θέμα και δεν επιδέχεται ούτε κριτικής, ούτε ενστάσεων οποιουδήποτε τύπου.

Θρησκείες, ιδεολογίες και φιλοσοφίες, μπορούν να διαμορφώσουν καλούς ανθρώπους και αυτό είναι προς όφελος όλων μας. Χίλιες φορές να έχω γείτονα έναν καλό χριστιανό ορθόδοξο παρά έναν μαλάκα άθεο - σκεπτικιστή.

Για μερικούς το θέμα θρησκεία λειτουργεί, για άλλους όχι.

nikos_abel
31/01/2016, 20:21
Για πρώτη φορά θα συμφωνήσω σε μεγάλο βαθμό με το 2ο ποστ του ohm

el_hymador
31/01/2016, 20:29
Μην λέτε παπαρίτσε\ες. Όλη μια πίστη έχουμε. Πίστη στο μέλλον, πίστη ότι τα πράγματα θα αλλάξουν, πίστη ότι όλο αυτά θα βγάλει κάπου anyway. Αυτό μας υποκινεί και αυτό μας κρατάει στην ζωή. Αλλιώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ζούμε. Αυτοί που έκαναν το υπερβατικό βήμα και απώλεσαν κάθε πίστη, την κάναν από την ζωή νωρίς και με δικιά τους θέληση.

Όλοι οι υπόλοιποι με κάτι παραμυθιαζόμαστε, αλλιώς δεν παλεύει το πράγμα.

Billymuse
31/01/2016, 20:49
Αφιερώστε λίγο χρόνο εδω (https://www.youtube.com/watch?v=ffP2mZ2oXpA).

Ohm
31/01/2016, 20:54
Όλη μια πίστη έχουμε. Πίστη στο μέλλον, πίστη ότι τα πράγματα θα αλλάξουν, πίστη ότι όλο αυτά θα βγάλει κάπου anyway.

Ξεχώρισε την πίστη (faith) με την εμπιστοσύνη (trust). Η πρώτη απορρίπτει δογματικά οποιαδήποτε εμπειρία που δείχνει κάτι διαφορετικό. Έτσι δουλεύουν οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι θρησκείες. Η δεύτερη χτίζεται και στηρίζεται με τις εμπειρίες της ζωής, της πραγματικότητας.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει μέλλον. Ξέρω ότι υπάρχει μέλλον. Δεν πιστεύω ότι τα πράματα θα αλλάξουν, το ξέρω ότι θα αλλάξουν, γιατί η εμπειρία έχει δείξει ότι τα πάντα ρει και ουδέν μένει, το οποίο δεν είναι δογματικό, είναι συμπέρασμα μετά από παρατήρηση της πραγματικότητας. (παρεμπιπτόντως, το άλλο, λιγότερο γνωστό του Ηράκλειτου λέει ότι όποιος δεν ελπίζει στο ανέλπιστο, δε θα βρεθεί χωρίς ελπίδα, το οποίο ναι μεν ταιριάζει, αλλά ανοίγει άλλη συζήτηση)


Αυτό μας υποκινεί και αυτό μας κρατάει στην ζωή. Αλλιώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ζούμε.

Αν ο μόνος λόγος που θες να συνεχίσεις να ζεις είναι κάποια πίστη σε παραμύθι, οποιουδήποτε είδους, αν δεν σου αρκούν όσα κάνεις στη ζωή για να σου δώσουν την επιθυμία να συνεχίσεις να ζεις... πάει στράφι η ζωή σου.


Αυτοί που έκαναν το υπερβατικό βήμα και απώλεσαν κάθε πίστη, την κάναν από την ζωή νωρίς και με δικιά τους θέληση.

πότε πέθανα και δεν το πήρα χαμπάρι γμτγμτ.... ή μήπως δεν είναι ακόμα νωρίς για μένα;

Billymuse
31/01/2016, 20:58
Eδω θα χρειαστεί πολυ ώρα (https://www.youtube.com/watch?v=FIuv2fUztVY) :)

Μανολης67
31/01/2016, 21:07
Eδω θα χρειαστεί πολυ ώρα (https://www.youtube.com/watch?v=FIuv2fUztVY) :)\

Πολύ σωστός ο Ρίτσαρντ Ντόκινς......ειναι και μηχανοβιος!

el_hymador
31/01/2016, 21:45
Ξεχώρισε την πίστη (faith) με την εμπιστοσύνη (trust). Η πρώτη απορρίπτει δογματικά οποιαδήποτε εμπειρία που δείχνει κάτι διαφορετικό. Έτσι δουλεύουν οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι θρησκείες. Η δεύτερη χτίζεται και στηρίζεται με τις εμπειρίες της ζωής, της πραγματικότητας.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει μέλλον. Ξέρω ότι υπάρχει μέλλον. Δεν πιστεύω ότι τα πράματα θα αλλάξουν, το ξέρω ότι θα αλλάξουν, γιατί η εμπειρία έχει δείξει ότι τα πάντα ρει και ουδέν μένει, το οποίο δεν είναι δογματικό, είναι συμπέρασμα μετά από παρατήρηση της πραγματικότητας. (παρεμπιπτόντως, το άλλο, λιγότερο γνωστό του Ηράκλειτου λέει ότι όποιος δεν ελπίζει στο ανέλπιστο, δε θα βρεθεί χωρίς ελπίδα, το οποίο ναι μεν ταιριάζει, αλλά ανοίγει άλλη συζήτηση)



Αν ο μόνος λόγος που θες να συνεχίσεις να ζεις είναι κάποια πίστη σε παραμύθι, οποιουδήποτε είδους, αν δεν σου αρκούν όσα κάνεις στη ζωή για να σου δώσουν την επιθυμία να συνεχίσεις να ζεις... πάει στράφι η ζωή σου.



πότε πέθανα και δεν το πήρα χαμπάρι γμτγμτ.... ή μήπως δεν είναι ακόμα νωρίς για μένα;

Γράψε μια λίστα με αυτά που κάνεις στην ζωή σου και σου δίνουν ώθηση να συνεχίζεις. Θα εκπλαγείς από το πόσο παραμύθι και πεποίθηση στην ουτοπία εμπεριέχουν. Είσαι όσο πιστός είναι ένας χριστιανός ορθόδοξος.

υ.γ. Αν είσαι του διαβάσματος ψάξε τον John Gray. Τα λέει πολύ καλύτερα από όσο μπορώ να τα πω εγώ.

wthanasis
31/01/2016, 21:45
A ) Πρώτα απ' όλα πολλά μπράβο στον Aufgebracht για τα posts του επι του θέματος.
Μακράν οτι καλύτερο και μη προκλητικό για τους αναγνώστες του παρόντος thread ανεξαρτήτου πεποιθήσεως του καθενός.
Προσωπικά σ΄ευχαριστώ.

Β ) Για πολλοστή φορά στη ζωή μου διαπιστώνω οτι οι αυτοαποκαλούμενοι ''άθεοι'', είναι πολύ πιο φανατισμένοι και προσκολλημένοι με τις ιδέες τους, καθώς και με την επικράτηση αυτών σε μια συζήτηση, από οποιονδήποτε πιστό οποιουδήποτε δόγματος έχω γνωρίσει. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

Εγώ π.χ. αντιπαθώ τους χορούς latin.
Το λοιπόν, δεν παω ποτέ σε latin parties, latin bars, δεν κάνω κουβέντα ποτέ επί του θέματος, δεν υπάρχει το άθλημα για μένα ρε αδερφέ, δεν με αγγίζει λέμε !
Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να νευριάσω με οτιδήποτε/οποιονδήποτε αφορά τα latin. Με αφήνει παντελώς αδιάφορο λέμε, τι δεν καταλαβαίνεις !

Εως του σημείου που θα έρθουν με το ζόρι μέσα στο σπίτι μου να χορέψουν και θα έχει αρχίσει η δικτατορία της σάλσα και της ρούμπα, δεν ασχολούμαι θετικά ή αρνητικά.

Τόσο απλά...

Γ ) Και επειδή το βαρύναμε λιγάκι το κλίμα παραθέτω κάτι σχετικό..για να ευθυμήσουμε (να μην ληφθεί ως παραβολή παρακαλω) :wave2:


Ένας άθεος έκανε τη βόλτα του στο δάσος, θαυμάζοντας όλα αυτά που εκείνο το «ατύχημα της εξέλιξης" είχε δημιουργήσει.
-Τι καταπληκτικά δέντρα!
=Τι όμορφα ποτάμια!
-Τι απίστευτα ζώα!
...αναφωνούσε συνέχεια.
Ενώ περπατούσε κατά μήκος του ποταμού άκουγε ένα θόρυβο στους θάμνους πίσω του.
Γύρισε για να κοιτάξει. Τότε είδε μία τεράστια αρκούδα να πηγαίνει προς την κατεύθυνσή του.
Τρομοκρατημένος, βάλθηκε να τρέχει όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Κοίταξε πάνω από τον ώμο του
και είδε ότι η αρκούδα ήταν πολύ κοντά. Άρχισε να τρέχει πιο γρήγορα.
...Μόνο που η αρκούδα ήταν ήδη από πάνω του, προσπαθώντας να τον ακινητοποιήσει με το ένα πόδι ενώ με το άλλο προσπαθούσε να τον χτυπήσει με δύναμη.

Ακριβώς εκείνη τη στιγμή ο ''άθεος'' φώναξε: ΘΕΕ ΜΟΥ !!!

Τότε ο χρόνος σταμάτησε. Η αρκούδα δεν αντιδρούσε. Το δάσος έπεσε σε σιωπή. Μέχρι και το ποτάμι σταμάτησε να κυλά.
Ένα καθαρό φως εμφανίστηκε,στον ουρανό και μια φωνή ακούστηκε να λέει:
-”Εσύ για χρόνια αρνιόσουν την ύπαρξή μου, Έλεγες στους άλλους ότι Εγώ δεν υπήρχα, και απέδιδες τη δημιουργία σε “κάποιο κοσμικό ατύχημα.
Περιμένεις τώρα να σε βοηθήσω εγώ να βγεις από αυτή την κατάσταση. Πρέπει να περιμένω ότι θα μου έχεις πίστη;;

Ο ''άθεος'' κοίταξε κατευθείαν στο φως και είπε:
Θα ήταν, πράγματι, υποκρισία από μέρους μου να ζητήσω, ξαφνικά, να μου συμπεριφερθείς σα να ήμουν χριστιανός.
Ίσως, όμως... να μπορούσες να κάνεις χριστιανή την αρκούδα...

Πολύ καλά! είπε η φωνή. Το φως εξαφανίστηκε. Το ποτάμι άρχισε πάλι να κυλάει κι επέστρεψαν ολοι οι ήχοι του δάσους.
Και, τότε, η αρκούδα σήκωσε τα πόδια της, έκανε μια παύση, κατέβασε το κεφάλι και μίλησε:


Κύριε, ευλόγησε Αυτό το γεύμα που πρόκειται τώρα να φάω. .........Αμήν.

amyroukai
31/01/2016, 22:00
Εγώ π.χ. αντιπαθώ τους χορούς latin.
Το λοιπόν, δεν παω ποτέ σε latin parties, latin bars, δεν κάνω κουβέντα ποτέ επί του θέματος, δεν υπάρχει το άθλημα για μένα ρε αδερφέ, δεν με αγγίζει λέμε !
Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να νευριάσω με οτιδήποτε/οποιονδήποτε αφορά τα latin. Με αφήνει παντελώς αδιάφορο λέμε, τι δεν καταλαβαίνεις !

Εως του σημείου που θα έρθουν με το ζόρι μέσα στο σπίτι μου να χορέψουν και θα έχει αρχίσει η δικτατορία της σάλσα και της ρούμπα, δεν ασχολούμαι θετικά ή αρνητικά.

Τόσο απλά...

Οπότε ας πούμε, το ότι με το ζόρι "σε μαθαίνουν λάτιν" στο σχολείο γιατί "είμαστε έθνος λάτιν" σώνει και καλά, το ότι υπάρχουν "σχολές λάτιν" ακόμα και στο μικρότερο φτωχότερο κωλοχώρι στη μέση του τίποτα, πολυτελέστατες ενίοτε ανάμεσα σε φτωχικά σπίτια, το ότι "παίζει σάλσα-ρούμπα" κάθε Κυριακή και σχόλη από τα μεγάφωνα ότι ώρα γουστάρει ο "χοροδιδάσκαλος λάτιν" της γειτονιάς, το ότι ο αυτός χοροδιδάσκαλος έχει άποψη και επιβάλλει (ή έτσι νομίζει) αυτήν επί παντός επιστητού και όχι μόνο για τον χορό για τον οποίο είναι ας πούμε υπεύθυνος...

Χαλαρότητα; :D

Ακόμα και να μην αντιπαθεί κανείς τον χορό λάτιν, όταν έρθει ο λατινοφασιστοτραμπούκος και θέλει να τον βάλει στην πίστα με το ζόρι γιατί έτσι και γιατί δεν υπάρχει καμμία άλλη αληθινή ενασχόληση πλην του λάτιν, θα αντιδράσει όχι φιλικά.

Ohm
31/01/2016, 22:01
Είσαι όσο πιστός είναι ένας χριστιανός ορθόδοξος.

:eyepop:

όρσε :moutza: γαμπρέ κουφέτα, για να μη σου πω τίποτα βαρύτερο, που θα με πεις και "πιστό" και θα με βάλεις και πλάι σε αλαφροΐσκιωτους

α, και πού'σαι; για τις ελπίδες και πίστες σε παραμύθια, για το μέλλον που ανέφερες; Πες αλεύρι... (http://pss.sagepub.com/content/early/2016/01/14/0956797615620783.abstract)


Β ) Για πολλοστή φορά στη ζωή μου διαπιστώνω οτι οι αυτοαποκαλούμενοι ''άθεοι'', είναι πολύ πιο φανατισμένοι και προσκολλημένοι με τις ιδέες τους

"φανατισμένος" και "προσκολλημένος" δεν ευσταθεί σαν προσβολή - και καλά - όταν πρόκειται για την πραγματικότητα.


, καθώς και με την επικράτηση αυτών σε μια συζήτηση, από οποιονδήποτε πιστό οποιουδήποτε δόγματος έχω γνωρίσει. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

ίσως γιατί με την πρώτη ευκαιρία μας λένε χαζές ιστοριούλες με αρκούδες για να μας δείξουν το "φως";

el_hymador
31/01/2016, 22:06
A ) Πρώτα απ' όλα πολλά μπράβο στον Aufgebracht για τα posts του επι του θέματος.
Μακράν οτι καλύτερο και μη προκλητικό για τους αναγνώστες του παρόντος thread ανεξαρτήτου πεποιθήσεως του καθενός.
Προσωπικά σ΄ευχαριστώ.

Β ) Για πολλοστή φορά στη ζωή μου διαπιστώνω οτι οι αυτοαποκαλούμενοι ''άθεοι'', είναι πολύ πιο φανατισμένοι και προσκολλημένοι με τις ιδέες τους, καθώς και με την επικράτηση αυτών σε μια συζήτηση, από οποιονδήποτε πιστό οποιουδήποτε δόγματος έχω γνωρίσει. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

Εγώ π.χ. αντιπαθώ τους χορούς latin.
Το λοιπόν, δεν παω ποτέ σε latin parties, latin bars, δεν κάνω κουβέντα ποτέ επί του θέματος, δεν υπάρχει το άθλημα για μένα ρε αδερφέ, δεν με αγγίζει λέμε !
Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να νευριάσω με οτιδήποτε/οποιονδήποτε αφορά τα latin. Με αφήνει παντελώς αδιάφορο λέμε, τι δεν καταλαβαίνεις !

Εως του σημείου που θα έρθουν με το ζόρι μέσα στο σπίτι μου να χορέψουν και θα έχει αρχίσει η δικτατορία της σάλσα και της ρούμπα, δεν ασχολούμαι θετικά ή αρνητικά.

Τόσο απλά...



Μα το θέμα δεν ξεκίνησε ως debate μεταξύ όσων πιστεύουν και όσων δεν πιστεύουν...

Τσέκαρε ένα παράδειγμα λοιπόν:

Ιδρύω την Λατινολογία, την θρησκεία που θεωρεί ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε από δύο κόνγκας, όταν αυτά άρχισαν να παίζουν σάλσα ρυθμό. Και αποκτώ χιλιάδες πιστούς. Και απαιτούμε από το κράτος να μας φτιάξει πίστες ballroom - λατρευτικούς ναούς ανά δύο οικοδομικά τετράγωνα με κονδύλια που προέρχονται και από την δική σου τσέπη.
Και κάθε Σαββάτο πρωί βάζουμε από την μικροφωνική τσίτα τον Τίτο Πουέντε και χορεύουμε εντός του ναού.

Τους δάσκαλους χορού - ιερείς, τους πληρώνεις και εσύ από του φόρους που καταβάλεις. Επίσης, έχουμε ειδικά καθεστώτα ασυλιάς και απαλλαγές σε φόρους, δημοτικά τέλη κτλ-κτλ. Στα σχολεία διδάσκοντα χοροί λάτιν από την πρώτη δημοτικού, γιατί αυτοί είναι μόνο θεόσταλτοι, ενώ το τσάμικό είναι του σατανά και σε στέλνει στην κόλαση αν το χορεύεις.

Τέλος, ο μέγα Λατινάρχης, βγαίνει κάθε λίγο και λιγάκι και κάνει κάτι δηλώσεις του τύπου "τα παπούτσια με αντιολισθητικές σόλες, δεν συνάδουν με τους λάτιν χορούς. Όσοι τα φορούν να ξέρουν ότι είναι αμαρτωλοί"

Ποια λοιπόν η γνώμη σου και η θέση σου σε όλα αυτά; Θα σου αρεσαν;

el_hymador
31/01/2016, 22:07
:eyepop:

όρσε :moutza: γαμπρέ κουφέτα, για να μη σου πω τίποτα βαρύτερο, που θα με πεις και "πιστό" και θα με βάλεις και πλάι σε αλαφροΐσκιωτους

α, και πού'σαι; για τις ελπίδες και πίστες σε παραμύθια, για το μέλλον που ανέφερες; Πες αλεύρι... (http://pss.sagepub.com/content/early/2016/01/14/0956797615620783.abstract)



"φανατισμένος" και "προσκολλημένος" δεν ευσταθεί σαν προσβολή - και καλά - όταν πρόκειται για την πραγματικότητα.



ίσως γιατί με την πρώτη ευκαιρία μας λένε χαζές ιστοριούλες με αρκούδες για να μας δείξουν το "φως";

Δεν έχει καταλάβει που δεν έχεις καταλάβει τι λέω, τα παίρνεις κιόλας...

anyway... πορεύσου εν ειρήνη... :wave2:

pipe_smoker
31/01/2016, 22:21
:eyepop:

όρσε :moutza: γαμπρέ κουφέτα, για να μη σου πω τίποτα βαρύτερο, που θα με πεις και "πιστό" και θα με βάλεις και πλάι σε αλαφροΐσκιωτους

α, και πού'σαι; για τις ελπίδες και πίστες σε παραμύθια, για το μέλλον που ανέφερες; Πες αλεύρι... (http://pss.sagepub.com/content/early/2016/01/14/0956797615620783.abstract)



"φανατισμένος" και "προσκολλημένος" δεν ευσταθεί σαν προσβολή - και καλά - όταν πρόκειται για την πραγματικότητα.



ίσως γιατί με την πρώτη ευκαιρία μας λένε χαζές ιστοριούλες με αρκούδες για να μας δείξουν το "φως";

Κοιμάσαι κι ονειρεύσαι κι η τύχη σου τον παίζει...

Με την επιστημολαγνεια που σε δέρνει και μας έχεις ζαλίσει τα φρυδια και νομίζεις οτι έχεις πιάσει τον παπα απ'τα @@.

Ενα γελοίο induction ειναι η παρατήρηση σου, και τα πειράματα που παρουσιάζεις σαν πραγματικότητα και νομίζεις οτι δείχνουν το φως το αληθινό.

Η αντίδραση σου ειναι χειρότερη κι απο καλόγριας που της κατεβασανε Παναγία.
Και φώναζε εσύ οτι η πίστη ειναι δεκανίκι, κάτι το οποίο εννοείται πως δεν το χρειάζεσαι.

Ρίξε ενα μηλο κατω απο το κρεβάτι σου να σιγουρευτεις οτι θα πέσει, μην τυχόν και έχεις τιποτα ανησυχίες στον ύπνο σου, και το πρωι πάλι, για να ξεκινήσεις τη μερα γεμάτος αυτοπεποίθηση:wave2:

Ohm
31/01/2016, 22:22
σιγά τα λεπτά νοήματα που δεν έπιασα! άσε μας ρε φίλε, μας εξισώνεις με παραμυθιασμένους, και μετά "μα δεν κατάλαβες"

πες μας και βλάκες, που δεν καταλάβαμε, τώρα, να δέσει το γλυκό...

el_hymador
31/01/2016, 22:25
σιγά τα λεπτά νοήματα που δεν έπιασα! άσε μας ρε φίλε, μας εξισώνεις με παραμυθιασμένους, και μετά "μα δεν κατάλαβες"

πες μας και βλάκες, που δεν καταλάβαμε, τώρα, να δέσει το γλυκό...

ε ναι...

ggs
31/01/2016, 22:26
ΠΡΟΣΟΧΗ:

Μην το κάνετε θρεντ αντιπαράθεσης αθέων-πιστών.


Άλλη μια.. Και χαλαρά ..

Ohm
31/01/2016, 22:28
[...]

η διαφορά μεταξύ εμένα, του επιστημολάγνου και του πιστού, του θρησκευόμενου

είναι ότι το ένα από αυτά, όσο και να προσπαθήσεις να το κατακρίνεις και να το βγάλεις άκυρο ή άχρηστο ή ψεύτικο ή οτιδήποτε άλλο, αυτό εξακολουθεί να υπάρχει. Εκτός αν νομίζεις ότι το μηχάνημα που χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή το μελέτησαν, σχεδίασαν, ανέπτυξαν, κατασκεύασαν και βελτίωσαν, χερουβείμ και όχι επιστημολάγνοι σαν εμένα.

pipe_smoker
31/01/2016, 22:31
η διαφορά μεταξύ εμένα, του επιστημολάγνου και του πιστού, του θρησκευόμενου

είναι ότι το ένα από αυτά, όσο και να προσπαθήσεις να το κατακρίνεις και να το βγάλεις άκυρο ή άχρηστο ή ψεύτικο ή οτιδήποτε άλλο, αυτό εξακολουθεί να υπάρχει. Εκτός αν νομίζεις ότι το μηχάνημα που χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή το μελέτησαν, σχεδίασαν, ανέπτυξαν, κατασκεύασαν και βελτίωσαν, χερουβείμ και όχι επιστημολάγνοι σαν εμένα.

Κανένα μηχάνημα δεν ξέρω αν χρησιμοποιώ αυτη τη στιγμή.

Το μόνο που ξέρω ειναι οτι έχω μάθει να έχω 5 αισθήσεις και να επεξεργάζομαι το input που λαμβάνω απο αυτές.

Παρ'ολα αυτά δεν υπάρχει τιποτα που να αποκλείει την πιθανότητα εσύ να εισαι πιο ψεύτικος κι απο το μακαρονοτερας, κι όλα αυτά που συμβαίνουν αυτη τη στιγμή, να λαμβάνουν χώρα μέσα στο κεφάλι μου.

amyroukai
31/01/2016, 22:52
όλα αυτά που συμβαίνουν αυτη τη στιγμή, να λαμβάνουν χώρα μέσα στο κεφάλι μου.

Κοίτα να δεις, αυτό μας έλεγε η (σατανική; ) δασκάλα της γιόγκαΣ κάποτε... Ο κόσμος είναι ψευδαίσθηση που την έχει δημιουργήσει το συλλογικό συνειδητό και είναι έτσι όπως είναι γιατί αυτό πιστεύουμε ότι είναι.

Ohm
31/01/2016, 23:00
Η πραγματικότητα είναι μία ψευδαίσθηση που οφείλεται στην έλλειψη μπίρας...

pipe_smoker
31/01/2016, 23:02
Κοίτα να δεις, αυτό μας έλεγε η (σατανική; ) δασκάλα της γιόγκαΣ κάποτε... Ο κόσμος είναι ψευδαίσθηση που την έχει δημιουργήσει το συλλογικό συνειδητό και είναι έτσι όπως είναι γιατί αυτό πιστεύουμε ότι είναι.

Εγω είμαι περισσότερο της δυτικής σχολής σατανισμου.
Berkeley, Hume κλπ.

Αλλα όλους ο διάολος θα μας πάρει, οποτε λίγη σημασία έχει :tooth:

Εντίτ: εεεεεειιιιι ωωωωπ!!!!

SHOOTER045
31/01/2016, 23:07
Eδω θα χρειαστεί πολυ ώρα (https://www.youtube.com/watch?v=FIuv2fUztVY) :)


Εδώ βαση λογικής και δια της ατοπου απαγωγής,πολλές αλήθειες. https://youtu.be/mJo0A9mvUhk

wthanasis
31/01/2016, 23:30
Οπότε ας πούμε, το ότι με το ζόρι "σε μαθαίνουν λάτιν" στο σχολείο γιατί "είμαστε έθνος λάτιν" σώνει και καλά, το ότι υπάρχουν "σχολές λάτιν" ακόμα και στο μικρότερο φτωχότερο κωλοχώρι στη μέση του τίποτα, πολυτελέστατες ενίοτε ανάμεσα σε φτωχικά σπίτια, το ότι "παίζει σάλσα-ρούμπα" κάθε Κυριακή και σχόλη από τα μεγάφωνα ότι ώρα γουστάρει ο "χοροδιδάσκαλος λάτιν" της γειτονιάς, το ότι ο αυτός χοροδιδάσκαλος έχει άποψη και επιβάλλει (ή έτσι νομίζει) αυτήν επί παντός επιστητού και όχι μόνο για τον χορό για τον οποίο είναι ας πούμε υπεύθυνος...

Χαλαρότητα; :D

Ακόμα και να μην αντιπαθεί κανείς τον χορό λάτιν, όταν έρθει ο λατινοφασιστοτραμπούκος και θέλει να τον βάλει στην πίστα με το ζόρι γιατί έτσι και γιατί δεν υπάρχει καμμία άλλη αληθινή ενασχόληση πλην του λάτιν, θα αντιδράσει όχι φιλικά.


Μα το θέμα δεν ξεκίνησε ως debate μεταξύ όσων πιστεύουν και όσων δεν πιστεύουν...

Τσέκαρε ένα παράδειγμα λοιπόν:

Ιδρύω την Λατινολογία, την θρησκεία που θεωρεί ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε από δύο κόνγκας, όταν αυτά άρχισαν να παίζουν σάλσα ρυθμό. Και αποκτώ χιλιάδες πιστούς. Και απαιτούμε από το κράτος να μας φτιάξει πίστες ballroom - λατρευτικούς ναούς ανά δύο οικοδομικά τετράγωνα με κονδύλια που προέρχονται και από την δική σου τσέπη.
Και κάθε Σαββάτο πρωί βάζουμε από την μικροφωνική τσίτα τον Τίτο Πουέντε και χορεύουμε εντός του ναού.

Τους δάσκαλους χορού - ιερείς, τους πληρώνεις και εσύ από του φόρους που καταβάλεις. Επίσης, έχουμε ειδικά καθεστώτα ασυλιάς και απαλλαγές σε φόρους, δημοτικά τέλη κτλ-κτλ. Στα σχολεία διδάσκοντα χοροί λάτιν από την πρώτη δημοτικού, γιατί αυτοί είναι μόνο θεόσταλτοι, ενώ το τσάμικό είναι του σατανά και σε στέλνει στην κόλαση αν το χορεύεις.

Τέλος, ο μέγα Λατινάρχης, βγαίνει κάθε λίγο και λιγάκι και κάνει κάτι δηλώσεις του τύπου "τα παπούτσια με αντιολισθητικές σόλες, δεν συνάδουν με τους λάτιν χορούς. Όσοι τα φορούν να ξέρουν ότι είναι αμαρτωλοί"

Ποια λοιπόν η γνώμη σου και η θέση σου σε όλα αυτά; Θα σου αρεσαν;

Πέραν του οτι μας διδάσκονται τα θρησκευτικά από μικρή ηλικία σε όλα τα υπόλοιπα πιστεύω ότι υπερβάλουμε λιγάκι εως αρκετά.

Και γυμναστική μας διδάσκουν με το ζόρι σε όλη τη σχολική σταδιοδρομία μας,(και πολύ πιό εντατικά από τα θρησκευτικά),
και όλοι κοροϊδεύουν τα υπέρβαρα παιδιά και αυτά που δεν είναι fit και το bulling(μη χέσω...) πάει σύννεφο.
Και από μικροί έχουμε full προπαγάνδα με τα γυμνασμένα σώματα και πόσο looser είσαι αν δεν είσαι στο εξώφυλλο του menshealth, και δώστου γυμναστήρια σε κάθε γωνία
και προβολή προτύπων ομορφιάς παντού!
Δεν βλέπω όμως κανέναν νοήμων άνθρωπο, ακόμη και πριν την ενηλικίωση του, που να μην τον αφήνουν εντελώς αδιάφορο ολα αυτά, να γελάει με τις υπερβολές και τον κάθε σφίχτη που βλέπει γύρω του και να ζει ευτυχισμένος με το μπυροκοίλι του. Ε ?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμη και ψέματα να είναι όλα αυτά, εκτιμώ πως δεν αποτελούν επουδενί το κακό αυτής της κοινωνίας μας.
Αντιθέτως είναι ένας πολύ καλός τρόπος να γαλουχηθούν τα παιδιά σε πολύ όμορφες έννοιες που εμπεριέχει μια μη ακραία θρησκεία. Οποιαδήποτε θρησκεία.

--Ο Santa claus δεν υπάρχει και καταδικάζουμε όλη αυτή την προπαγάνδα του εμπορίου και της υπερκατανάλωσης.
Δε σε θέλουμε ρε παιδί του Κόκκαλη, αθηναϊκό λαμόγιο κτλ κτλ κτλ........ Πολύ ωραία, γλιτώσαμε τα παιδιά μας από τη μέγιστη πλάνη.......

Παρόλο που είναι ψέμα λοιπόν, είναι ένας πολύ αγνός τρόπος να μάθουν τα παιδιά την προσφορά ενός δώρου σε κάποιον αγαπημένο και μόλις μεγαλώσουν λίγο ( από το δημοτικό κιόλας, γιατί είναι πανέξυπνα) έχουν όλο τον καιρό να δουν την αλήθεια και να αποφασίσουν μόνα τους τι θα συνεχίσουν να πιστεύουν.
Εδώ τα είπε πολύ καλύτερα νομίζω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145352&p=2671843&viewfull=1#post2671843).

Αν κάποιος είναι τέτοιος χαρακτήρας που τον επηρέασε τόσο πολύ ένα μονόωρο μάθημα στο σχολείο που του άλλαξε όλη την κοσμοθεωρία του και διαμόρφωσε τόσο την προσωπικότητα του τι να πω? Απέκτησα μόλις την πίστη μου στο εκπαιδευτικό μας σύστημα ! :lol:

Ohm
31/01/2016, 23:36
Και γυμναστική μας διδάσκουν με το ζόρι[...]

να σου πω γιατί ο παραλληλισμός είναι τραγικά άκυρος, ή θα το βρεις μόνος σου;

BLiTzER
01/02/2016, 08:37
Αν κάποιος είναι τέτοιος χαρακτήρας που τον επηρέασε τόσο πολύ ένα μονόωρο μάθημα στο σχολείο που του άλλαξε όλη την κοσμοθεωρία του και διαμόρφωσε τόσο την προσωπικότητα του τι να πω? Απέκτησα μόλις την πίστη μου στο εκπαιδευτικό μας σύστημα ! :lol:

Τι εννοείς; Εσύ δεν είσαι χριστιανός; Άρα μια χαρά έκανε τη δουλειά του. Εκτός αν εννοείς ότι πάντα προλαβαίνουν την πλύση εγκεφάλου οι γονείς/συγγενείς και δε μένουν πολλά για το σχολείο, οπότε το δέχομαι.

Επίσης, πώς ξέρεις ότι ο αηβασίλης δεν υπάρχει;

Και όχι, κανένα παιδί δεν έχει καμία ανάγκη να "γαλουχηθεί σε πολύ όμορφες έννοιες που εμπεριέχει μια μη ακραία θρησκεία". Υπάρχουν εξίσου (και περισσότερο) πολύ όμορφες έννοιες στην Ηθική και τον Ανθρωπισμό. Χωρίς να παραμυθιάζεσαι και χωρίς να είσαι δούλος κανενός.

nikos_abel
01/02/2016, 14:49
Φοβάμαι να γράψω για μερικά που γράφονται και από τις 2 πλευρές.....

Τέλος πάντων, ας γράψω μια παραρίτσα ακόμη που αφορά και τις 2 εκδοχές.

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ έτσι κι αλλιώς. Μια πεποίθηση έχουμε που βασίζεται στις προγενέστερες εμπειρίες
μας και στις εμπειρίες των προγόνων μας που τις μαθαίνουμε από τον μπαμπά, τη μαμά, τα σχολεία και τα ΜΜΕ.

Οι εμπειρίες αυτές όμως, που βασίζονται στις 5 (?) αισθήσεις μας και τις προεκτάσεις της, και η λογική που προκύπτει από αυτές, πόσες
φορές στο παρελθόν έχουν "αναθεωρηθεί" λόγω νέων εμπειριών;

Η λογική είναι πολύ πτνα, κάποτε η λογική έλεγε ότι για να κινηθεί ένα σώμα πρέπει να ασκηθεί πάνω του δύναμη.
Μετά αυτό άλλαξε με μια πιο εξελιγμένη λογική. Πότε θα αλλάξει αυτό; Ποιο "φωτισμένο" μυαλό θα το ανατρέψει;

Ohm
01/02/2016, 15:56
προγενέστερες εμπειρίες
μας και στις εμπειρίες των προγόνων μας που τις μαθαίνουμε από τον μπαμπά, τη μαμά, τα σχολεία και τα ΜΜΕ.

Δεν μου αρέσει να διαφωνώ έτσι, αλλά: επιβάλλεται να επαληθεύεις ο ίδιος το εκάστοτε πείραμα που έδειξε ότι η γνώση των προηγούμενων συμφωνεί με την πραγματικότητα στο βαθμό που ισχυρίζονταν. Κανένας γονιός, σχολείο ή μέσο μπορεί να ισχυριστεί αυθεντία.


πόσες φορές στο παρελθόν έχουν "αναθεωρηθεί" λόγω νέων εμπειριών;

πάμπολλες, γιατί έτσι δουλεύει η επιστήμη. Όποτε μαθαίνεις κάτι καινούριο, αποκτάς νέα γνώση, συνεπώς αλλάζει το "τί ξέρω;"


Η λογική είναι πολύ πτνα, κάποτε η λογική έλεγε ότι για να κινηθεί ένα σώμα πρέπει να ασκηθεί πάνω του δύναμη.
Μετά αυτό άλλαξε με μια πιο εξελιγμένη λογική. Πότε θα αλλάξει αυτό; Ποιο "φωτισμένο" μυαλό θα το ανατρέψει;

Όταν ανακαλύπτουμε κάτι καινούριο για το πως δουλεύει ο κόσμος δεν λέμε "οκ, το βρήκαμε πως δουλεύει, τέλος!", αλλά "οκ, διορθώσαμε αυτό, πάμε παρακάτω, τί άλλο χρειάζεται μελέτη; Τί δείχνουν τα πειράματα; Πού δεν συμφωνεί η σκέψη μας με αυτά που βλέπουμε να συμβαίνουν;"

Τα πιό πετυχημένα πειράματα στη φυσική είναι τα αποτυχημένα. Αυτά που δείχνουν περίτρανα ότι αυτό που νόμιζες είναι λάθος. Το καλύτερο παράδειγμα αποτυχημένου πειράματος είναι αυτό των μάικελσον-μόρλι, που μας οδήγησε στην σχετικότητα. (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%9C%CE%AC%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%BB%C F%83%CE%BF%CE%BD_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%9C%CF%8C%CF%81%CE%BB%CE%B5%CF%8B) δυστυχως το ελληνικο άρθρο είναι λειψό :(

Το απόλυτο "δεν ξέρουμε τίποτα γιατί οι αισθήσεις μας είναι παραπλανητικές" είναι άκυρο, γιατί δεν φτάσαμε εδώ που φτάσαμε κοιτώντας τον αφαλό μας και κλαίγοντας τη μοίρα μας που έχουμε παραπλανητικές αισθήσεις, αλλά μελετώντας.

pipe_smoker
01/02/2016, 16:12
Το απόλυτο "δεν ξέρουμε τίποτα γιατί οι αισθήσεις μας είναι παραπλανητικές" είναι άκυρο, γιατί δεν φτάσαμε εδώ που φτάσαμε κοιτώντας τον αφαλό μας και κλαίγοντας τη μοίρα μας που έχουμε παραπλανητικές αισθήσεις, αλλά μελετώντας.

Κι αυτο που γράφεις ειναι τόσο άκυρο όσο το

-Υπάρχει Θεός
-Που το ξέρεις?
-Το λεει η αγία γραφή.
-Και επειδή το λεει, παει να πει οτι ειναι έτσι?
-Ναι αφού η αγία γραφή ειναι ο λόγος του Θεού.

Ohm
01/02/2016, 16:17
Επιστήμη και θρησκεία είναι το ίδιο άκυρες, δηλαδή;

Αν είναι ίδιας αξίας λοιπόν, αν χρειαστείς γιατρό στη ζωή σου, μην πας να διαγνώσουν τι έχεις, με τις γνώσεις και τα μηχανήματά τους, αλλά προσευχήσου.

pipe_smoker
01/02/2016, 16:39
Επιστήμη και θρησκεία είναι το ίδιο άκυρες, δηλαδή;

Αν είναι ίδιας αξίας λοιπόν, αν χρειαστείς γιατρό στη ζωή σου, μην πας να διαγνώσουν τι έχεις, με τις γνώσεις και τα μηχανήματά τους, αλλά προσευχήσου.

Όση σχέση έχει η επιστήμη με αυτα που γράφεις εσύ, άλλη τόση σχέση έχει κι ο Χριστιανισμός με τα κηρύγματα του Ανθιμου.

Ohm
01/02/2016, 16:43
Αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να εξηγήσει γιατί αυτά που λέω δεν ευσταθούν επιστημονικά, να τον ακούσω, γιατί αν κάνω λάθος, θέλω να το διορθώσω, αλλιώς είμαι φυσικός για τα μπάζα.

el_hymador
01/02/2016, 16:49
Όταν ξυπνήσεις μέσα σε έναν κατάμαυρο χώρο, χωρίς να ξέρεις που, πως και γιατί βρίσκεσαι εκεί, πρέπει να αρχίσεις να ψηλαφίζεις μπας και βγάλεις κάποια άκρη. Μπορεί να βρεις π.χ. μια κουπαστή και να την ακολουθήσεις, πιστεύοντας ότι θα σε βγάλει από εκεί μέσα.

Αν ανοίξουν βέβαια τα φώτα μπορεί αυτό που πίστευες ότι είναι κουπαστή να αποδειχθεί τελικά σωλήνας ύδρευσης και αντί για την έξοδο να οδηγεί τελικά σε πιο χαμηλά μπουντρούμια.

Αυτό είναι η επιστήμη, ένα απτό δεδομένο που επιβεβαιώνεται από τις αισθήσεις μας και είναι χρήσιμο στην παρούσα φάση. Η επιστήμη δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις, προσφέρει απλά αποδείξεις που έχουμε συμφωνήσει να τις αποδεχόμαστε ως σωστές.

Απάντηση ωστόσο στο τι κάνουμε εδώ και γιατί ήρθαμε, δεν μπορεί να δώσει η επιστήμη, τουλάχιστον όχι άμεσα.

Pan (dvs)
01/02/2016, 16:55
Παλικαρια και η θρησκεια μπορει να πει καποιος οτι ειναι επιστημη,θα ελεγα παραπλησια της ψυχολογιας.

BLiTzER
01/02/2016, 17:40
θα ελεγα παραπλησια της ψυχολογιας.

Η οποία δεν είναι επιστήμη :p

Pan (dvs)
01/02/2016, 18:09
Η οποία δεν είναι επιστήμη :p

Οποιος βγαζει πανεπιστημιο,για μενα ειναι επιστημωνας.Αρα και η Ψυχολογια επιστημη.

amyroukai
01/02/2016, 18:14
Παλικαρια και η θρησκεια μπορει να πει καποιος οτι ειναι επιστημη,θα ελεγα παραπλησια της ψυχολογιας.

Νομίζω ότι ή βασική τροφή της επιστήμης είναι η αμφισβήτηση και η έρευνα. Στην θρησκεία δεν έχεις τι να ερευνησεις ούτε επιτρέπεται να αμφισβητήσεις, αφού όλα είναι "έτσι".

BLiTzER
01/02/2016, 18:34
Νομίζω ότι ή βασική τροφή της επιστήμης είναι η αμφισβήτηση και η έρευνα.

Περίπου. Παρατήρηση και πείραμα.

dimmie_72
01/02/2016, 18:42
τελικά δεν τόχουν κάψει μόνο .... :cool:

Pan (dvs)
01/02/2016, 18:54
Νομίζω ότι ή βασική τροφή της επιστήμης είναι η αμφισβήτηση και η έρευνα. Στην θρησκεία δεν έχεις τι να ερευνησεις ούτε επιτρέπεται να αμφισβητήσεις, αφού όλα είναι "έτσι".

Οταν ομως χρησιμοποιεις την θρησκεια με επιστημονικο τροπο?

amyroukai
01/02/2016, 19:22
Οταν ομως χρησιμοποιεις την θρησκεια με επιστημονικο τροπο?

Δεν υπάρχει αυτό βρε αγόρι. Την ίδια θρησκεία που εχθρεύεται την επιστήμη, αυτήν λες;

Billymuse
01/02/2016, 19:26
Mπα η Εκκλησία δε τα παει καλα με την επιστήμη,ειδικά τώρα που απέδειξε με το πείραμα στο Cern οτι το bing bang υπήρξε μιας και το Μπολζόνιο μπορεί να μεταφέρει την ύλη στο χρόνο. Αυτοι προτιμάνε να λένε για φίδια που μιλάνε και πιγκουίνους που περπατήσαν απο τη Ανταρκτική μέχρι τη μέση ανατολή για να μπουν σε μια βάρκα.

Pan (dvs)
01/02/2016, 19:31
Δεν υπάρχει αυτό βρε αγόρι. Την ίδια θρησκεία που εχθρεύεται την επιστήμη, αυτήν λες;

Ακριβως,αλλα χρησιμοποιει την ψυχολογια οπου την βολευει.

Bladerunner
01/02/2016, 19:42
Συγχέουμε τις έννοιες πίστη, θρησκεία, εκκλησία, ιερείς.

Σέβομαι εξίσου αυτόν που έχει συμφιλιωθεί με την ιδέα, ότι η κατάληξη είναι να γίνουμε τροφή για τα σκουλήκια, με εκείνον που πιστεύει ότι θα συνεχίσει κάπου αλλού με άλλη μορφή. Μη πω ότι μάλλον ζηλεύω τον δεύτερο.

Πάντως, μεγαλύτερο σπασαρχίδα από φανατισμένο άθεο δεν έχω συναντήσει. Νομίζω, για να είμαι δίκαιος, συναγωνίζεται έναν μάρτυρα του Ιεχωβά που με είχε πλησιάσει κάποτε.

Και κάτι τελευταίο. Όσους έχω γνωρίσει που είναι ερωτευμένοι με κάτι και πραγματικά πάρα πολύ καλοί σ΄ αυτό που κάνουν, είναι μεν ενθουσιώδης αλλά ταυτόχρονα πράοι.

nikos_abel
01/02/2016, 19:47
Όταν (νομίζεις) ότι γνωρίζεις είσαι ήρεμος.

'Οταν έχεις (που όλοι έχουμε) αμφιβολίες, φωνάζεις.

Δίκιο blade, δίκιο.

el_hymador
01/02/2016, 19:56
Ρε παιδιά πως χρησιμοποιείται η θρησκεία με επιστημονικό τρόπο;

Billymuse
01/02/2016, 19:56
Σε αυτο που λεειο Blade συμφωνώ 100% , είμαι σε αρκετές ομάδες Αθεϊιας και παρατηρω το φαινόμενο αυτο,άτομα που το μόνο τους μέλημα ειναι να βγάλουν μένος κατα των πάντων. Έχουν τη νοοτροπία οτι είσαι χαζός που δεν κατανοείς την επιστήμη,οπότε το γυρνάς στη Θρησκεία και άλλα τέτοια καλουδια. Το ζήτημα είναι οτι κάθε μορφή φανατισμού σε κάνει να φωνάζεις, και όταν θα έχεις δίκιο θα το έχεις χάσει...

el_hymador
01/02/2016, 19:59
Το κακό με τους άθεους είναι ότι δεν υπάρχουν σοβαρά μπινελίκια να τους ρίξεις. Τι να τους πεις; Γαμώ το κενό σου και το τίποτα σου;

α... και επίσης χειρότεροι από τους άθεους, είναι αυτοί που όταν ακούσουν για παπάδες, εκκλησίες και κλήρους νομίζουν ότι επιτίθεται κάποιος στην ίδια την θρησκεία...

pipe_smoker
01/02/2016, 20:02
Όταν (νομίζεις) ότι γνωρίζεις είσαι ήρεμος.

'Οταν έχεις (που όλοι έχουμε) αμφιβολίες, φωνάζεις.

Δίκιο blade, δίκιο.

Ξεχνάς νομιζω και μια τριτη κατηγορία.

Αυτούς που εχουν συμφιλιωθεί με την ύπαρξη των αμφιβολιών, κι αντί να τους τρομάζουν, τους εμπνέουν περισσότερο.

Αυτοί ειναι όντως πραοι, οπως περιγράφει ο Δημητρης;)

BLiTzER
01/02/2016, 20:10
Ρε παιδιά πως χρησιμοποιείται η θρησκεία με επιστημονικό τρόπο;

Η μόνη πρόταση, στην οποία θρησκεία και επιστήμη μπορούν να συναντηθούν μαζί (redundancy), είναι η εξής: "Η θρησκεία δεν είναι επιστήμη."

AUFGEBRACHT
01/02/2016, 20:11
Παλικαρια και η θρησκεια μπορει να πει καποιος οτι ειναι επιστημη,θα ελεγα παραπλησια της ψυχολογιας.

Κάποτε ο Αϊνστάιν είχε γράψει «Η επιστήμη χωρίς θρησκεία είναι ανάπηρη, θρησκεία δίχως επιστήμη, είναι τυφλή».

(Μετά η συγκεκριμένη φράση έγινε αφορμή για να σκοτωθούν ανεγκέφαλοι "πιστοί" και "άθεοι" οι οποίοι την διεκδικούσαν ο καθένας για λογαριασμό του...)

Billymuse
01/02/2016, 20:16
Καλα τα λέμε αλλα πρέπει να φύγω για Κρίκο,παω να φαω κανένα βρέφος καλο βράδυ hail satan

el_hymador
01/02/2016, 20:17
Η μόνη πρόταση, στην οποία θρησκεία και επιστήμη μπορούν να συναντηθούν μαζί, είναι η εξής: "Η θρησκεία δεν είναι επιστήμη."

Υπάρχουν μερικοί που προσεγγίζουν επιστημονικά τα των γραφών, "αποδεικνύοντας" π.χ. οτι την εποχή του Νώε, ήταν εφικτό να κατασκευαστεί κιβωτός και να χωρέσει ένα ζευγάρι απ΄όλα τα ζώα μέσα σε αυτή. Βέβαια τι τρώγανε οι κροκόδειλες ας πούμε εκεί μέσα, δεν το λένε αλλά δεν γαμιέται...

Το καλύτερο όμως είναι η άποψη ότι ο Θεός, έχει θάψει απολιθώματα δεινοσαύρων και άλλων παλαιολιθικών ζώων σε όλη την Γη για να μας παραπλανήσει και να δοκιμάσει την πίστη μας... δηλαδή ο Θεός συμπεριφέρεται σαν πεντάχρονο ένα πράγμα...

BLiTzER
01/02/2016, 20:20
Η θρησκεία είναι πίστη, όχι απόδειξη. Όποιος προσπαθεί να αποδείξει οτιδήποτε σχετικό, του εύχομαι καλή τύχη ^^


Κάποτε ο Αϊνστάιν είχε γράψει «Η επιστήμη χωρίς θρησκεία είναι ανάπηρη, θρησκεία δίχως επιστήμη, είναι τυφλή».


Το οποίο σίγουρα δεν εννοούσε όπως θα το καταλάβει ο τυπικός χριστιανός. Μην πετάτε τέτοιες ατάκες, από τεράστιους επιστήμονες, εκτός context. Δεν ήταν θρήσκος ο Einstein και, μάλιστα, αποκαλούσε τις θρησκείες "παιδιάστικες προκαταλήψεις".

sniper
01/02/2016, 20:21
Υπάρχει κι αυτή (http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3185261/Is-universe-FAKE-Physicists-claim-playthings-advanced-civilisation.html) η άποψη.

pipe_smoker
01/02/2016, 20:23
α... και επίσης χειρότεροι από τους άθεους, είναι αυτοί που όταν ακούσουν για παπάδες, εκκλησίες και κλήρους νομίζουν ότι επιτίθεται κάποιος στην ίδια την θρησκεία...

Κοίτα, θα συμφωνήσω μαζί σου.

Κι εγώ σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό το βλέπω όπως το λες.

Από την άλλη όμως, έχει και τα κενά της αυτή η συλλογιστική.

Δηλαδή...

Αν φυσικά απορρίψουμε το ενδεχόμενο την αγία γραφή να την έψαλε ο Θεός στα αυτιά όσων την έγραφαν, να έστειλε το γιο του στη γη κλπ, τότε αυτό που μένει είναι ότι η θρησκεία είναι σαφώς ένα ανθρώπινο δημιούργημα.

Έστω Χριστιανισμός λοιπόν.

Κάποιοι είπαν κάποια πράγματα (όχι σε ένα συμβούλιο προφανώς, πήρε χρόνια το πράγμα), κάποια έμειναν, κάποια χάθηκαν, και πάει λέγοντας.
Κάποιοι ήταν οι υπεύθυνοι τότε, όπως έχουμε υπεύθυνους και τώρα.

Το εκάστοτε ιερατείο, το οποίο συντηρούσε την κατάσταση που θα βρουν οι επόμενοι και πάει λέγοντας.

Και δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να εντοπίσει το πρόβλημα εντελώς συγκεκριμένα και να πει "Να, τότε, την τάδε περίοδο έκοψε η μαγιονέζα!"
Οπότε όσοι είχαν συνεισφέρει πριν τους κρατάμε γιατί είναι μέρος της θρησκείας, και όσοι έπαιξαν ρόλο μετά αποτελούν το παπαδαριό, την εκκλησία κλπ.

ΥΓ. Ξαναλέω, τον προβληματισμό μου εκφράζω, καθώς κι εγώ προς την άποψη που έθεσες τάσσομαι, και κάπως έτσι το αντιμετωπίζω το πράγμα.
Αλλά δεν μπορώ να πω ότι δε βλέπω και κάποια κενά.

el_hymador
01/02/2016, 20:28
Υπάρχει κι αυτή (http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3185261/Is-universe-FAKE-Physicists-claim-playthings-advanced-civilisation.html) η άποψη.


Δηλαδή τα δυο εξωγηϊνάκια κάθονται στο υπερεξελιγμένο ολογραφικό pc τους, παίζοντας Universe και λέει το ένα στο άλλο: "στο είπα ρε τρόμπα ότι θα βγει ηλίθιο το είδος με αυτά τα settings, πάλι θα αναγκαστούμε να ρίξουμε μετεωρίτη όπως με την άλλη βλαμμένη έμπνευση σου, τους δεινόσαυρους! μαλάκα ε μαλάκα!"

devil's animal
01/02/2016, 20:31
Κάποιοι είπαν κάποια πράγματα (όχι σε ένα συμβούλιο προφανώς, πήρε χρόνια το πράγμα), κάποια έμειναν, κάποια χάθηκαν, και πάει λέγοντας.
Κάποιοι ήταν οι υπεύθυνοι τότε, όπως έχουμε υπεύθυνους και τώρα.

Το εκάστοτε ιερατείο, το οποίο συντηρούσε την κατάσταση που θα βρουν οι επόμενοι και πάει λέγοντας.



αν ισχυει αυτο που λες, ελπιζω να μην μεινει η θεωρια οτι κανοντας πολεμικες τεχνες (που βασιζονται σε αλλες θρησκειες, ή τελοσπαντων δημιουργηθηκαν απο ανθρωπους που πιστευουν σε αλλους Θεους απο τον δικο μας) ουσιαστικα προσυλητιζομαστε...:rolleyes:

ποια πολεμικη τεχνη εχουν οι αθεοι? :lol:

AUFGEBRACHT
01/02/2016, 20:31
Η θρησκεία είναι πίστη, όχι απόδειξη. Όποιος προσπαθεί να αποδείξει οτιδήποτε σχετικό, του εύχομαι καλή τύχη ^^
Το οποίο σίγουρα δεν εννοούσε όπως θα το καταλάβει ο τυπικός χριστιανός. Μην πετάτε τέτοιες ατάκες, από τεράστιους επιστήμονες, εκτός context. Δεν ήταν θρήσκος ο Einstein και, μάλιστα, αποκαλούσε τις θρησκείες "παιδιάστικες προκαταλήψεις".

Επίσης σίγουρα δεν το εννοούσε όπως θα το καταλάβει ο τυπικός άθεος και το έγραψα ξεκάθαρα, οπότε μια χαρά είναι η ατάκα εντός, εκτός και επί του context.

el_hymador
01/02/2016, 20:32
Κοίτα, θα συμφωνήσω μαζί σου.

Κι εγώ σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό το βλέπω όπως το λες.

Από την άλλη όμως, έχει και τα κενά της αυτή η συλλογιστική.

Δηλαδή...

Αν φυσικά απορρίψουμε το ενδεχόμενο την αγία γραφή να την έψαλε ο Θεός στα αυτιά όσων την έγραφαν, να έστειλε το γιο του στη γη κλπ, τότε αυτό που μένει είναι ότι η θρησκεία είναι σαφώς ένα ανθρώπινο δημιούργημα.

Έστω Χριστιανισμός λοιπόν.

Κάποιοι είπαν κάποια πράγματα (όχι σε ένα συμβούλιο προφανώς, πήρε χρόνια το πράγμα), κάποια έμειναν, κάποια χάθηκαν, και πάει λέγοντας.
Κάποιοι ήταν οι υπεύθυνοι τότε, όπως έχουμε υπεύθυνους και τώρα.

Το εκάστοτε ιερατείο, το οποίο συντηρούσε την κατάσταση που θα βρουν οι επόμενοι και πάει λέγοντας.

Και δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να εντοπίσει το πρόβλημα εντελώς συγκεκριμένα και να πει "Να, τότε, την τάδε περίοδο έκοψε η μαγιονέζα!"
Οπότε όσοι είχαν συνεισφέρει πριν τους κρατάμε γιατί είναι μέρος της θρησκείας, και όσοι έπαιξαν ρόλο μετά αποτελούν το παπαδαριό, την εκκλησία κλπ.

ΥΓ. Ξαναλέω, τον προβληματισμό μου εκφράζω, καθώς κι εγώ προς την άποψη που έθεσες τάσσομαι, και κάπως έτσι το αντιμετωπίζω το πράγμα.
Αλλά δεν μπορώ να πω ότι δε βλέπω και κάποια κενά.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε όλο αυτό, είναι πως να στο πω; Να το πω με ένα παράδειγμα. Σαν να είχαμε εκπρόσωπο και καπηλευτή νερού στην Γη. Εταιρεία ας πούμε που να έχει το copyright του Η2Ο... αφού ρε μλκ δεν το δημιούργησες εσύ, πως παίρνεις τα δικαιώματα; ΕΥΔΑΠ είσαι, μην το παίρνεις πάνω σου.

sniper
01/02/2016, 20:32
Δηλαδή τα δυο εξωγηϊνάκια κάθονται στο υπερεξελιγμένο ολογραφικό pc τους, παίζοντας Universe και λέει το ένα στο άλλο: "στο είπα ρε τρόμπα ότι θα βγει ηλίθιο το είδος με αυτά τα settings, πάλι θα αναγκαστούμε να ρίξουμε μετεωρίτη όπως με την άλλη βλαμμένη έμπνευση σου, τους δεινόσαυρους! μαλάκα ε μαλάκα!"


Θυμάσαι κάποτε που βλέπαμε κάπια πράγματα στο σινεμά και λέγαμε δεν γίνεται και τώρα είναι καθημερινότητα;

Matrix... :D

pipe_smoker
01/02/2016, 20:33
οι κροκόδειλες...

Ο χορχόδειλΑς, οι χορχόδειλες είναι.



Μην πετάτε τέτοιες ατάκες, από τεράστιους επιστήμονες, εκτός context.

Exactly.

Γι'αυτό και βρίσκω και τελείως trivial τα όποια debate και λοιπά πάνω στο θέμα.

Αυτός που κερδίζει είναι αυτός που έχει το καλύτερο επιχείρημα. Όχι αυτός που λέει την "αλήθεια".

Αν είχες φίλο τον Αϊνστάιν και τον έψηνες να μεταμφιεστεί και να βγάλει λόγο κατά των Εβραίων και υπέρ του Ναζισμού έτσι για να δούμε πόσους θα έπειθε, θα έβαζε κάτω 500 που θα είχαν αντίλογο από την άλλη πλευρά, απλά και μόνο γιατί τα επιχειρήματά και ο συλλογισμός του (λόγω ευφυίας) θα ήταν άψογα δομημένα.

pipe_smoker
01/02/2016, 20:39
αν ισχυει αυτο που λες, ελπιζω να μην μεινει η θεωρια οτι κανοντας πολεμικες τεχνες (που βασιζονται σε αλλες θρησκειες, ή τελοσπαντων δημιουργηθηκαν απο ανθρωπους που πιστευουν σε αλλους Θεους απο τον δικο μας) ουσιαστικα προσυλητιζομαστε...:rolleyes:

ποια πολεμικη τεχνη εχουν οι αθεοι? :lol:

Το "βαράτε" :lol:

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν εννοώ τίποτα σχετικό με πολεμικές τέχνες και προσυλητισμό και ιστορίες για άγρια σκυλιά.
Τη θέση επάνω σε αυτό το γελοίο επιχείρημα την έχω γράψει πολύ πιο πίσω.


Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε όλο αυτό, είναι πως να στο πω; Να το πω με ένα παράδειγμα. Σαν να είχαμε εκπρόσωπο και καπηλευτή νερού στην Γη. Εταιρεία ας πούμε που να έχει το copyright του Η2Ο... αφού ρε μλκ δεν το δημιούργησες εσύ, πως παίρνεις τα δικαιώματα; ΕΥΔΑΠ είσαι, μην το παίρνεις πάνω σου.

Βρε καταλαβαίνω τί λες.

Το θέμα είναι ότι το νερό δεν έχει πατέρα. Ή έστω, έχει τη φύση αν θες.

Μια θρησκεία έχει πατέρες. (εκτός αν παραδεχτούμε ότι είναι ο λόγος του Θεού, οπότε ο κάθε απόστολος, παπάς, προφήτης κλπ, είναι όντως η ΕΥΔΑΠ)

ΥΓ. Να το τονίσω, θρησκεία! Όχι για μια γενική κι αόριστη έννοια ύπαρξης ενός θεού, ενός ανώτερου being κλπ.
Αυτό το τελείως αόριστο οκ δεν έχει πατέρα.
Το Χριστιανισμό όμως, σα θρησκεία, κάποιοι τον σχημάτισαν.

BLiTzER
01/02/2016, 20:45
μια χαρά είναι η ατάκα εντός, εκτός και επί του context.

Μπορείς να επιμένεις όσο θες, αλλά όχι, δεν είναι μια χαρά.


Δηλαδή τα δυο εξωγηϊνάκια κάθονται στο υπερεξελιγμένο ολογραφικό pc τους, παίζοντας Universe και λέει το ένα στο άλλο: "στο είπα ρε τρόμπα ότι θα βγει ηλίθιο το είδος με αυτά τα settings, πάλι θα αναγκαστούμε να ρίξουμε μετεωρίτη όπως με την άλλη βλαμμένη έμπνευση σου, τους δεινόσαυρους! μαλάκα ε μαλάκα!"

Όχι, ένας θεός δημιούργησε τα πάντα σε μερικές μέρες, έφτιαξε τους ανθρώπους από λάσπη, μετά τους τιμώρησε επειδή έφαγαν ένα μήλο, το οποίο τους υπέδειξε ένα φίδι που μιλούσε, μετά πλημμύρισε τον πλανήτη, αλλά έσωσε όλα τα ζώα, τα οποία χώρεσαν και επέζησαν σε μια βάρκα, την οποία έφτιαξε ένας τυχαίος τύπος, του οποίου η πολυπλοκότερη κατασκευή ως τότε ήταν ένα σπασμένο κλαδί κι αυτό κατά λάθος, επειδή το πάτησε.

Έχεις δίκιο, τα εξωγηινάκια με το πισί ακούγονται εξωπραγματικά αστεία.

sniper
01/02/2016, 20:46
....

Έχεις δίκιο, τα εξωγηινάκια με το πισί ακούγονται εξωπραγματικά αστεία.

Μετανοείτε αμαρτωλοί, στα λόγια μου έρχεστε.... :tooth:

AUFGEBRACHT
01/02/2016, 20:54
Μπορείς να επιμένεις όσο θες, αλλά όχι, δεν είναι μια χαρά.

Καλά, είναι παραπάνω από μια χαρά.

BLiTzER
01/02/2016, 20:57
Να στο θέσω διαφορετικά, αν και ξέρω ότι απλά κάνεις χαβαλέ, αλλά έχω πολύ ελεύθερο χρόνο. Εκτός context, οι περισσότεροι διακεκριμένοι επιστήμονες μπορούν να παρουσιαστούν ως θρήσκοι. Π.χ. ο Hawking αναφέρει πολύ συχνά στα κείμενά του τη λέξη "θεός". Σε καμία, όμως, περίπτωση δεν πιστεύει στον χριστιανικό ή σε οποιονδήποτε άλλο θρησκευτικό θεό. Το ίδιο και ο Einstein.

cityfly
01/02/2016, 21:07
ωρα ειναι να μου πουνε ν'αλλαξω και το nick μου...:look:

Να τους ρωτήσεις μετά από έντονο θυμιάτισμα, μπορεί να σου πουν να πετάξεις το devil's και να κρατήσεις το animal