PDA

View Full Version : "Σφύριγμα" μότερ Africa Twin



ektor
26/01/2016, 18:13
Χαίρετε και καλή χρονιά,

'Οπως αναφέρει ο τίτλος, ο ασθενής ειναι AT με 76κ~ χλμ και το θέμα έχει ως εξής: αφού αναπτύξω ταχύτητα πάνω απο 60 χλμ και με 3η και πάνω, παράλληλα με τον ήχο του μοτέρ, ακούγεται και ένας οξύς ήχος,σαν σφύριγμα :p.
Το σφύριγμα λοιπόν σταματά με το που ελαττώνω ταχύτητα και αφού τραβήξω και συμπλέκτη. Προέρχεται από το μπροστινό μέρος του κινητήρα αλλα δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω ακριβως από που.
Θα μπορούσε κανείς να υποθέσει περί τίνος πρόκειται (κάποιο ρουλεμάν/σασμάν/κάτι άλλο), πριν πάω σε μάστορα και γυρίσουν τα σωθικά μου;

Ευχαριστώ

kyo
26/01/2016, 20:09
δεν ξερω αν εχει καποια σχεση με την περιπτωση σου εμενα που ακουγοταν ενας αντιστοιχος ηχος προερχοταν απο το κοντερ.εψαχνα να βρω τι ειναι και καταλαβα οτι το κανει το κοντερ που δειχνει τη ταχυτητα.προφανως καποιο γραναζακι.τωρα το βγαζω απο την ντιζα και του ριχνω λιγο wd 40 και ολα καλα.καμια φορα μπορει να το κανει αν εχω καιρο να ριξω wd 40 η κανει πολυ κρυο

sniper
26/01/2016, 20:25
Χαίρετε και καλή χρονιά,

'Οπως αναφέρει ο τίτλος, ο ασθενής ειναι AT με 76κ~ χλμ και το θέμα έχει ως εξής: αφού αναπτύξω ταχύτητα πάνω απο 60 χλμ και με 3η και πάνω, παράλληλα με τον ήχο του μοτέρ, ακούγεται και ένας οξύς ήχος,σαν σφύριγμα :p.
Το σφύριγμα λοιπόν σταματά με το που ελαττώνω ταχύτητα και αφού τραβήξω και συμπλέκτη. Προέρχεται από το μπροστινό μέρος του κινητήρα αλλα δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω ακριβως από που.
Θα μπορούσε κανείς να υποθέσει περί τίνος πρόκειται (κάποιο ρουλεμάν/σασμάν/κάτι άλλο), πριν πάω σε μάστορα και γυρίσουν τα σωθικά μου;

Ευχαριστώ


Δες τα ρουλεμαν του μπροστα τροχού για αρχή..

DAYMAN
26/01/2016, 21:07
τα ιδια ακριβως κανει και σε εμενα το Transalp (οχι παντα) ιδιως οταν ειναι κρυο και με το τραβηγμα του συμπλεκτη και με την μειωση της ταχυτητας σταματαει .Ρουλεμαν κοντερ κτλ ειναι οκ.Η υποψια μου ειναι δισκος η δισκοι παντως.

telegonos
26/01/2016, 21:40
Το καρέ του άξονα κίνησης, εκεί που βιδώνει δλδ το γρανάζι που δίνει κίνηση στην αλυσίδα, σε τι κατάσταση είναι;

Τρανσαλπ και άφρικα, βγάζουν μια αδυναμία εκεί, τρώγονται τα δόντια του καρέ, και παράγεται ο ήχος όταν δίνεις γκάζι.

Εναλλακτικά, αν σταματάει μόλις πατάς συμπλέκτη, είναι χαλασμένο ρουλεμάν πρωτεύοντα άξονα στο κιβώτιο, αυτό που είναι κρυμένο πίσω από την καμπάνα του συμπλέκτη δλδ.

est
26/01/2016, 22:11
Ξεκίνα με λύσιμο της ντίζας του κοντέρ και λίπανση αυτής και αν συνεχίσει μας λες.
Οξύ ήχο από το γρανάζι telegonos;
Οξύ ήχο και από το ρουλεμάν μέσα στα τέρμα σωθικά του κινητήρα;
Δύσκολο.

ektor
26/01/2016, 22:42
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Κι εγώ σκεφτόμουν τους δίσκους λόγω του ότι τελευταία το κιβώτιο συμπεριφέρεται "περιέργα". Θα πάει σύντομα σε συνεργείο και βλέπουμε!