PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ.



ΓιάννηςΠειραιας
27/01/2016, 11:06
Καλημέρα. Εχω ενα piaggio Liberty 150 και τους τελευταίους μήνες μου παρουσίασε για άλλη μια φορά θέμα με το ρεύμα. Δεν φορτίζει η μπαταρία. Ο νους μου πάει στον ανορθωτη. Ο οποίος βρίσκεται στην ουρά μάλλον. Ο ανόρθωσης δεν εχει κλείσει χρόνο και τον άλλαξα επειδή έστελνε υπέρμετρο ρεύμα στην μπαταρία με αποτέλεσμα να την φουσκώνει και να μου λιώνει την ασφάλεια. Τώρα φορτίσω την μπαταρία μια φορά την εβδομάδα. Συνεργείο δεν το πάω γιατι θα με σκοτώσει η γυναίκα αν της πω οτι θέλει παλι λεφτά το σκούτερ. Περσυ πλήρωσα αρκετά ήδη για πολλα θέματα που έβγαλε και γενικά απο καινούργιο που το πήρα μου εχει βγάλει την ψυχή. Θελω να δω μήπως και το φτιάξω μόνος μου όποτε θα πρεπει να δω απο που έρχεται το προβλημα. Εχω το όργανο να μετρήσω τα ρεύματα αλλα θελω την βοήθεια σας πως θα ξεκινήσω.
Σας ευχαριστώ.

Μανολης67
27/01/2016, 11:32
Έχεις συναγερμό? Η μπαταρία είναι καινούργια? μήπως πάλιωσε και δεν φταίει ο ανορθωτής?
αφού διαθετεις πολύμετρο, στο you tube υπάρχουν οδηγιές στα Ελληνικά, πως να μετρήσεις ρευμα διαρροής, ξεκίνα από εκεί.
Γράφεις ότι ο ανορθωτής ειναι στην ουρά...........???
επίσης και σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν αξιόλογα θεματα με το ηλεκτρολογικό συστημα μοτοσυκλετας, με σχεδιαγράμματα.

toyar
27/01/2016, 13:19
διαγνωση απο το πληκτρολογιο δεν μπορει να γινει αλλα εκ πρωτης οψεως εμενα μου φανηκε οτι το προβλημα ειναι στη γυναικα σου;)

duke200
27/01/2016, 15:23
διαγνωση απο το πληκτρολογιο δεν μπορει να γινει αλλα εκ πρωτης οψεως εμενα μου φανηκε οτι το προβλημα ειναι στη γυναικα σου;)

πετυχημένο!!!


για το προβλημα του φιλου με την αγριεμένη σύζυγο, έχω να πώ οτι πρεπει να παρει ένα πολύμετρο και να ελέγξει πόσο (εναλασόμενο) ρευμα φτανει στον ανορθωτή του. Άν είναι πάνω απο 40V ρελαντι, μάλλον στελνουν πολύ ρεύμα τα πηνία και καταστρεφουν τον ανορθωτή. Επίσις πρεπει να ελέγξει όλες τς φίσες απο τον ανορθωτή στην μπαταρία, μήπως καπου υπάρχει βραχυκύκλωμα.

OldMan
27/01/2016, 16:29
:rolleyes:

Ρε Δουξ...

Το ΡΕΥΜΑ ειναι η κινηση των ηλεκτρονίων (ή των οπών, κατα σύμβαση..) μεσα σε ένα αγωγό και ειναι αποτέλεσμα της ΤΑΣΗΣ που ασκειται στα ακρα του αγωγού...!!!
(σταματα να με τρελαίνεις συνεχεια, γμτ το φελέκι μου...) :D

duke200
27/01/2016, 16:36
δεν καταλαβα που διαφωνουμε...

sapila racing
27/01/2016, 18:42
δεν καταλαβα που διαφωνουμε...

Ο Oldman σου λέει απλά οτι τα Volt δεν είναι ρεύμα αλλά τάση.

Εσυ πως κρίνεις οτι τα 40V απο την γεννήτρια είναι όριο που δεν πρέπει να ξεπερνιέται? :confused:
Δεν ισχύει φυσικά. Μην γράφεις οτι ναναι!


@ΓιαννηςΠειραιας
Δες εδω τι πρέπει να μετρήσεις ακριβώς:
http://www.scribd.com/doc/129001953/Piaggio-Liberty-125-150-Euro3-MY-2008-EN#scribd

Το κομματι που σε ενδιαφέρει ξεκινάει στην σελίδα 37.

motoexelixis
27/01/2016, 18:48
Καλημέρα. Εχω ενα piaggio Liberty 150 και τους τελευταίους μήνες μου παρουσίασε για άλλη μια φορά θέμα με το ρεύμα. Συνεργείο δεν το πάω γιατι θα με σκοτώσει η γυναίκα αν της πω οτι θέλει παλι λεφτά το σκούτερ.
Σας ευχαριστώ.


Ομοιοπαθης...με αυτα που πληρωνω καθε μηνα σε εξτρα στα μηχανακια μου, αν το υποψιαστει μονο....θα κανουμε παρεα!

duke200
27/01/2016, 19:57
Ο Oldman σου λέει απλά οτι τα Volt δεν είναι ρεύμα αλλά τάση.

Εσυ πως κρίνεις οτι τα 40V απο την γεννήτρια είναι όριο που δεν πρέπει να ξεπερνιέται? :confused:


@ΓιαννηςΠειραιας
Δες εδω τι πρέπει να μετρήσεις ακριβώς:
http://www.scribd.com/doc/129001953/Piaggio-Liberty-125-150-Euro3-MY-2008-EN#scribd

Το κομματι που σε ενδιαφέριε ξεκινάει στην σελίδα 37.

σωστη παρατηρηση αν και λαικιστι όταν λεμε ρευμα εννοούμε ταση και όχι ένταση.

Κοιτα, περίπου 30V AC στις 2-3 χιλιαδες βγαζουν τα πηνία, οποτε αν βγαζει πολύ παραπάνω απο 30V στο ρελαντι, θα καίει τους ανορθωτές. Είναι λίγο σπάνιο βεβαια

Μανολης67
27/01/2016, 19:58
Ο φίλος που άνοιξε το θέμα χάθηκε, ελπίζω να μην εφαγε ελευθερος INTERNET από την συμβία.

bros400pgm
27/01/2016, 20:53
σωστη παρατηρηση αν και λαικιστι όταν λεμε ρευμα εννοούμε ταση και όχι ένταση.

Κοιτα, περίπου 30V AC στις 2-3 χιλιαδες βγαζουν τα πηνία, οποτε αν βγαζει πολύ παραπάνω απο 30V στο ρελαντι, θα καίει τους ανορθωτές. Είναι λίγο σπάνιο βεβαια



Στο ρελαντί παίζει να βγάζουν και 60 volt ;)

duke200
28/01/2016, 09:01
60V. δεν νομιζω.. Σκουτερακι 150 κυβικά έχει το παιδι. Το KLX 300 με καινουργια πηνια έβγζαζε 25 ρελαντί και στις 3000 στροφές 32, μετρημενα απο μένα. Λίγο δύσκολα τα βλέπω τα 60. Σε τι μηχανάκι έχεις μετρήσει τόση τάση? Μην είναι κανα 1300?

bros400pgm
28/01/2016, 12:12
Εχω κανει λαθος οσον αφορα το ρελαντι. Μπερδευτηκα με τον πινακα που δειχνει και το ρελαντι. Ειναι στις 4 ή 5000 rpm :wave2:

ΓιάννηςΠειραιας
28/01/2016, 16:13
Συμφωνώ με τον toyar αλλα... αυτό ειναι άλλο θέμα.
Για να φτάσω στον ανορθωτη πρεπει να λυθεί όλο το κουστουμι και αυτό μπορει να γίνει μόνο μές στο ΣΚ .
Ευχαριστώ τον sapila για τον οδηγό, θα φανεί χρήσιμος.

Παρατήρησα και κάτι ακόμα. Δεν ξέρω αν έκανα καλά η αν εχει σημασία. Χθες αφού το έβαλα μπροστά και το άφησα να ζεσταθεί αποσύνδεσα την μπαταρία και πήγα έτσι στην δουλεια. Το μπροστά φως και τα όργανα φώτιζαν άχνα εχω η πίσω λάμπα καθόλου. Λέω οκ αφού ειμαι χωρίς μπαταρια.Στις αναταράξεις ομως αυτά τρεμοπαιζανε. Μια έσβηναν τελείως, μια δυναμωνανε. Περίεργο γιατι όπως και να χει το ρεύμα δεν έπρεπε να ειναι σταθερό έστω και χωρίς μπαταρια?

duke200
28/01/2016, 17:07
οχι γιατι η δουλεια της μπαταριας εκτός απο το να αποθηκευει και να ενισχύει το ρεύμα είναι και να το σταθεροποιεί,

sapila racing
28/01/2016, 18:24
οχι γιατι η δουλεια της μπαταριας εκτός απο το να αποθηκευει και να ενισχύει το ρεύμα είναι και να το σταθεροποιεί,

Ακριβως.

@Γιαννης Πειραιας
Καλό θα είναι να μην το κυκλοφορείς έτσι, θα σου κάψει και λάμπες σίγουρα.

Ohm
29/01/2016, 07:44
εεε... η δουλειά της μπαταρίας, από τη στιγμή που έχει ξεκινήσει λειτουργία ο κινητήρας, έχει τελειώσει. Η μπαταρία, αυστηρά μιλώντας, έχει μία δουλειά και μία δουλειά μόνο: ρεύμα στη μίζα. Μετά, βαλ'τη/βγάλ'τη, μικρή σημασία έχει. Δεν προστατεύει ούτε συνεισφέρει σε τίποτα από κει και πέρα.

duke200
29/01/2016, 08:51
ας την βγαλουμε όλοι τοτε και να βαζουμε μονο μπροστα με booster.

Ohm
29/01/2016, 09:04
Σε παρακαλώ, μην την βγάζεις, δεν θέλουμε να τη δούμε. :P

Είναι και αυτό μια επιλογή. Παλιά είχανε μανιβέλα. Μερικά ακόμα ίσως έχουνε, έστω και σαν εναλλακτική.

sapila racing
29/01/2016, 09:27
εεε... η δουλειά της μπαταρίας, από τη στιγμή που έχει ξεκινήσει λειτουργία ο κινητήρας, έχει τελειώσει. Η μπαταρία, αυστηρά μιλώντας, έχει μία δουλειά και μία δουλειά μόνο: ρεύμα στη μίζα. Μετά, βαλ'τη/βγάλ'τη, μικρή σημασία έχει. Δεν προστατεύει ούτε συνεισφέρει σε τίποτα από κει και πέρα.

Κάνεις λάθος.
Αν θέλεις να κανεις δοκιμή, βαλε μπρος το Hornet και μετα βγαλτην και πήγαινε μια μεγαλη βόλτα να δείς τι θα γίνει. :D
Αν μπορείς να το ανοίξεις και πανω απο 3000 στροφές ακόμα καλύτερα. :lol:

Ohm
29/01/2016, 09:37
Κάνεις λάθος.
Αν θέλεις να κανεις δοκιμή, βαλε μπρος το Hornet και μετα βγαλτην και πήγαινε μια μεγαλη βόλτα να δείς τι θα γίνει. :D
Αν μπορείς να το ανοίξεις και πανω απο 3000 στροφές ακόμα καλύτερα. :lol:

αύριο, προς λαύριο... θα έρθεις;

bros400pgm
29/01/2016, 09:45
Bαλτε καμερα




ps. Μονο τα αμαξια μπορουν να δουλεψουν χωρις μπαταριες :D

sapila racing
29/01/2016, 09:56
αύριο, προς λαύριο... θα έρθεις;

Μπα.
Παρε την οδική καλύτερα!

Εννοείται οτι κανω πλάκα ετσι?.
Πολλές μοτο μπορούν να λειτουργήσουν και χωρίς μπαταρία απλά με κίνδυνο να καψουν λάμπες και διαφορα άλλα ειδικά αν ανεβουν οι στροφές, ενώ άλλες απλά δεν μπορούν να λειτουργήσουν καν.
To Hornet σου δεν ειναι το ψεκαστό μοντέλο, αλλά και πάλι νομίζω οτι με το που θα βγαλεις τον πόλο της μπαταρίας θα σβήσει με τη μια.

Ohm
29/01/2016, 10:01
γιατί να καούν λάμπες; Ο ρεγουλατόρος άμα δεν δει μπαταρία, κατεβάζει ρολά; Δεύτερον, αν θα υπάρξει πρόβλημα, αυτό θα είναι να σβήσει αν είναι χαμηλά οι στροφές και το δυναμό δεν δίνει αρκετή ισχύ να δουλέψουν τα ηλεκτρικά της μηχανής.

δεν ξέρω τι γίνεται με τα ψεκαστά, τα pgmf1 ξερω αμα δεν δουν μπαταρία, όλα off.

sniper
29/01/2016, 10:32
γιατί να καούν λάμπες; Ο ρεγουλατόρος άμα δεν δει μπαταρία, κατεβάζει ρολά; Δεύτερον, αν θα υπάρξει πρόβλημα, αυτό θα είναι να σβήσει αν είναι χαμηλά οι στροφές και το δυναμό δεν δίνει αρκετή ισχύ να δουλέψουν τα ηλεκτρικά της μηχανής.

δεν ξέρω τι γίνεται με τα ψεκαστά, τα pgmf1 ξερω αμα δεν δουν μπαταρία, όλα off.

PGM Fi

duke200
29/01/2016, 13:50
Για να το κλείσουμε, στα παλια μηχανάκια, συμφωνοι, πρακτικά δεν χρειάζονταν η μπαταρία, εφόσον ο ανορθωτής και τα πηνία δουλευανε σωστα και υπήρχε μόνο μανιβέλα. Στα καινούργια καταναλώνεται ρεύμα και με κλειστό διακόπτη (εγκέφαλος, πεταλούδες, ρολόγια, κλπ), οπότε είναι απαραίτητη.