PDA

View Full Version : Απο Ktm 200 Exc σε Kdx 250 !!!!



jmst
07/11/2005, 23:21
Γεια σας και πάλι,

Θέλω να πάρω ένα χωμάτινο, μόνο για εντούρο, και όσο πιο οικονομικό γίνεται γιατί θα είναι το δευτερο μηχανάκι.
...και πάνω που ήμουν έτοιμος και είχα αποφασίσει ότι το 200 exc είναι το κατάλληλο, ...μήπως είναι πολλά τα λεφτά....?
Σκέφτηκα την οικονομικότερη λύση (εποχές δύσκολες, και αν υπολογίσεις και τον εξοπλισμό) να πάρω μεταχειρισμένο ένα kawasaki kdx 250 του 95', 96' ή 97'. Τα βρίσκεις γύρω στα 1200 euro, αλλά αξίζει τον κόπο ή σε 6 μήνες θα θέλω να το αλλάξω? Υπάρχει κάτι άλλο οικονομικό που έχει κανείς να προτείνει?

Ευχαριστώ
:D

manos426f
08/11/2005, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
Γεια σας και πάλι,

Θέλω να πάρω ένα χωμάτινο, μόνο για εντούρο, και όσο πιο οικονομικό γίνεται γιατί θα είναι το δευτερο μηχανάκι.
...και πάνω που ήμουν έτοιμος και είχα αποφασίσει ότι το 200 exc είναι το κατάλληλο, ...μήπως είναι πολλά τα λεφτά....?
Σκέφτηκα την οικονομικότερη λύση (εποχές δύσκολες, και αν υπολογίσεις και τον εξοπλισμό) να πάρω μεταχειρισμένο ένα kawasaki kdx 250 του 95', 96' ή 97'. Τα βρίσκεις γύρω στα 1200 euro, αλλά αξίζει τον κόπο ή σε 6 μήνες θα θέλω να το αλλάξω? Υπάρχει κάτι άλλο οικονομικό που έχει κανείς να προτείνει?

Ευχαριστώ
:D

Κοιτα,το KDX ποτε δεν το γουσταρα τοσο λογω εμφανισης,οσο και λογω συχνων προβληματων που αναφερονταν απο ιδιοκτητες του....
Αν θες να πας προς τα κει,ενα CRM 250 η WR 200 ειναι καλυτερη επιλογη κατα τη γνωμη μου.Για RMX μη σκεφτεις,μεγαλη αμαρτια τα μηχανακια αυτα....
Το θεμα ειναι οτι τετοιο μηχανημα πλεον δυσκολα να βρεις που να μην ειναι σκισμενο στη χρηση!Παλια μοντελα που σιγουρα θα εχουν περασει απο πολλα χερια....
Το KTM 200 ειναι αλλη περιπτωση.Ειναι η συγχρονη προταση στην κατηγορια,το οποιο συνεχως εξελισσεται και αποτελει μαλλον την καλυτερη επιλογη,αλλα σιγουρα πολυ πιο ακριβη...
Kατσε να ακουσουμε και μια δευτερη σχετικη γνωμη ομως.....
Spazzzzzzzz........??????

STOYBI
09/11/2005, 20:37
Οτι και να παρεις απο παλια μοντελα το σιγουρο ειναι οτι και λεφτα θα χρειασθουν για αμαρτιες του παρελθοντος και οταν θα ερθει η ωρα να τα πουλησεις δεν θα μπορεις . Για αυτο κατι καλλυτερο να παρεις και μην λυπηθεις τα φραγκα.Αλλωστε θα αποζημιωθεις με την ευχαριστηση να οδηγας ενα ΚΤΜ παρα να βασανιζεσαι απο τις χιλιοβασανισμενες αναρτησεις ενος KDX !:wave2:

OldMan
10/11/2005, 12:20
:mad: :D :mad:

Άει στο δι@λο ρε κολλημένοι ΚΤΜατζήδες !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Και με ένα DT200WR κάνει μια χαρά την δουλειά του ο άνθρωπος...

Θα το βρει γύρω στα 1500€ (σε καλή κατάσταση...) και με ένα 500άρικο ακόμη κάνει και τα Service του σε αναρτήσεις και μοτέρ, οπότε είναι Super !!!
.
.
.
.
.
.
.
.
Stoybi, αυτά τα λέω για να ΜΗΝ παίρνει ο κόσμος ΚΤΜ, οπότε να μπορώ να τους "πατάω" στο βουνό !!!
:wave2: :beer: :wave2:

Dodok edessa
10/11/2005, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Άει στο δι@λο ρε κολλημένοι ΚΤΜατζήδες !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Και με ένα DT200WR κάνει μια χαρά την δουλειά του ο άνθρωπος...

Θα το βρει γύρω στα 1500€ (σε καλή κατάσταση...) και με ένα 500άρικο ακόμη κάνει και τα Service του σε αναρτήσεις και μοτέρ, οπότε είναι Super !!!
.
.
.
.
.
.
.
.
Stoybi, αυτά τα λέω για να ΜΗΝ παίρνει ο κόσμος ΚΤΜ, οπότε να μπορώ να τους "πατάω" στο βουνό !!!
:wave2: :beer: :wave2:



εχω ενα wr στα 800 ευρω.:a13: με αλλα 200 εγινε πυραυλος :lol:

manos426f
10/11/2005, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
εχω ενα wr στα 800 ευρω.:a13: με αλλα 200 εγινε πυραυλος :lol:

Αχ ρε μαγκα,τι μου θυμισες παλι τωρα!
DT200WR!!!!Kαι γαμω τα μηχανακια!
Το ειχα μια πενταετια,το εσκιζα και το μονο που αλλαξα ηταν μια φορα ελατηρια και πιστονι.....
Ωραιες μερες τοτε.....

DirtRider
10/11/2005, 13:57
Ο jmst το λέει βρε καθαρά:
Το κοπέλι θέλει ένα 2ο μηχανάκι ΜΟΝΟ για παιχνίδι (η αλλιώς την κα@λα του) και ΟΧΙ να τρέξει σε κανα αγώνα του παγκοσμίου....

Οπότε όπως είπαν σωστά τα παιδιά (και γέροι :lol: ) προηγουμένως ένα οποιοδήποτε KDXRMXXRDTYZW θα τουδώσει ΑΠΛΕΤΟ Fun στο παιχνίδι με το χώμα...

Όπως και να το κάνουμε: αλλιώς ακούγονται τα 1000-1500 Ε για ένα μηχανάκι με το οποίο ΣΙΓΟΥΡΑ θα περάσει εξίσου καλά όπως και με μία θεά των 7000 Ε (είπαμε...παιχνίδι θέλει....όχι πρωτιές).

Τώρα βέβαια το τι στραπάτσο (όχι πάντα) μπορεί να έχει φάει ένα μεταχειρισμένο χωματερό....

OldMan
10/11/2005, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
εχω ενα wr στα 800 ευρω.:a13: με αλλα 200 εγινε πυραυλος :lol:

Το παίρνω με 800 (και φτιαγμένο...) !!!

48άμηνη επιταγή !!!

hector
10/11/2005, 14:28
kai mias kai apo oti fenaite ftanoume sta sosta simperasmata tha ithela na enimeroso ton endiaferomeno oti poulao to monakrivo mou KDX 220 R!!!! i aggelia me plirofories vrisketai sto :
MOTO FORUM>MOTOΣΥΚΛΕΤΑ>ΑΓΓΕΛΙΕΣ stin selida 3 me titlo
ΠΩΛΕΙΤΑΙ KDX 220 R ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΟ!!!!!! exei kai foto!!

adraksa tis efkaireias....:D :evil: :D


27861

Spazz
10/11/2005, 16:42
jmousoutou το θες για δευτερο μηχανακι μονο για χωμα η και για δρομο??

οτιδηποτε τοσο παλιο διχρονο και τετοιου ειδους μηχανακι.....το πιιιιιιιο πιθανο ειναι να ειναι λιωμενο....κι αν δεν ειναι λιωμενο θα ειναι κακοσυντηρημενο!

τωρα μπορει να πεσεις και στην εξαιρεση που θα παρεις ενα μηχανακι φτηνο και καλο.

kdx και τα λοιπα καμια σχεση δεν εχουν αντως με το ktm....το μισω το 200αρι!!!


σιγα ρε oldman(ωρα για συγκρουση) που θα το μαζεωει με 500ε!καλα μπορει κ ολας αλλα σκεψου ενα ενδεχομενο....χιτωνιο στον κυλινδρο./....εχετε γεια βρυσουλες!!!


ρε παρε κανα καθαροαιμο και αλλαξε του πιστονι για να δεις και τι παιζει στον κυλινδρο περιπου.


τετοια μεταχειρισμενα ειναι κινδυνος!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τετραχρονακι δε το σκεφτεσαι??

αι στο διαολο ολα κωλοπαραγγελιες σημερα!

hector
10/11/2005, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
jmousoutou το θες για δευτερο μηχανακι μονο για χωμα η και για δρομο??

οτιδηποτε τοσο παλιο διχρονο και τετοιου ειδους μηχανακι.....το πιιιιιιιο πιθανο ειναι να ειναι λιωμενο....κι αν δεν ειναι λιωμενο θα ειναι κακοσυντηρημενο!

τωρα μπορει να πεσεις και στην εξαιρεση που θα παρεις ενα μηχανακι φτηνο και καλο.

kdx και τα λοιπα καμια σχεση δεν εχουν αντως με το ktm....το μισω το 200αρι!!!


ρε
τετοια μεταχειρισμενα ειναι κινδυνος!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
αι στο διαολο ολα κωλοπαραγγελιες σημερα!



file spazz tha itheles na mas eksigiseis tin diafora tou liomenou apo to kakosidirimeno?...kai rotao dioti den ksero ti xrisi borei na kaneis esi se katharoaimo enduro! ego pantos to "liono" stin parnitha kathe s/k kai to sintiro evlavika etsi oste na mporo na sou po oti akoma kai tora einai ena apsogo ergaleio se OLA tou!

SIBERASMA: ena kakosidirimeno enduro einai ontos "liomeno"!
ena kalosintirimeno enduro kanei ti douleia gia tin opoia kataskevastike to idio kala me prota,aneksartitos ta xronia pou perasane!

tora an sigrinoume texnologies se paliotera kai pio sinxrona enduro e! ta efkolos ennooumena paraliponte....

jmst
10/11/2005, 20:42
Spazz, τα τετράχρονα είναι αρκετά πιο ακριβα απο τα 2Τ και εκτός αυτο, σε αυτα τα κυβικά είναι ψιλο ψοφια. Αν τώρα παω για 400cc, ξεφέυγουμε πολύ στη τιμή!

Βασικά το μηχανάκι το θέλω αποκλειστικά και μόνο για χώμα, απλά θέλω να έχει φώτα για να μπορώ να παω και σε κανενα trail raid.
hector, τη μηχανή σου την έχω δει και στην αγγελία στο enduro, αλλά νομίζω ότι είναι κάπως τσιμπημένη.
Dodok για στείλε λεπτομέρειες αρχίζω να το σκέφτομαι!!!



:confused: :confused:

STOYBI
10/11/2005, 21:40
OldMan
Stoybi, αυτά τα λέω για να ΜΗΝ παίρνει ο κόσμος ΚΤΜ, οπότε να μπορώ να τους "πατάω" στο βουνό !!!

ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ ???

ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΘΕΙ ????:hypnotize

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
:wave2:

jmst
10/11/2005, 21:58
Manooooo!!!!
Λοιπόν αφου το ξέρεις το μηχάνημα (wr), για πές, τι λέει????
:rotflmao:

manos426f
11/11/2005, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst
Manooooo!!!!
Λοιπόν αφου το ξέρεις το μηχάνημα (wr), για πές, τι λέει????
:rotflmao:

Eγω θα σου πω για το DT200WR γιατι αυτο ειχα.....
Αδερφε,σκυλι το μηχανημα!Καθε μερα το χρησιμοποιουσα μεσα στην Αθηνα,ξεκινουσα πρωινα 8 η ωρα χωρις ζεσταμα (εκανε φασαρια) να παω στη σχολη μου,πηγαινα εκδρομουλες -ΔΙΚΑΒΑΛΟΣ- Ωρωπο,Μακρη,Σχοινια κτλ μεχρι και Κορινθο πηγα μονος μου,πηγαινα εντουραδες (πολυ χαλαρες ομως λογω απειριας) στην Παρνηθα,σουζες συνεχεια,εκανα τα παντα και υστερα απο 45000 χλμ απολογισμος.....ενα πιστονι και ελατηρια!
Μιλαω απολυτως σοβαρα!
Το αναπολω ρε φιλε ωρες ωρες γιατι δε πληρωνα συνεχεια λεφτα!
Το WR200 εχει ελαφρα μεγαλυτερη ιπποδυναμη,ειναι πιο υψηλορροπο αλλα.....ΔΕΝ εχει αντλια λαδιου (κανεις μονος σου τη μιξη λαδιου-βενζινης),δεν ειχε μαρσπιεδακια συνεπιβατη,ειχε ελαφρα υψηλοτερη καταναλωση και ηταν και λιγο πιο ψηλο αν θυμαμαι καλα....
Αν θυμαται καποιος επιπλεον διαφορες ας με συμπληρωσει.....
Σου το συνιστω!Για την εποχη του οι Kayaba αναρτησεις του γ.....ανε,το γκαζι του αρκετο και εκμεταλλευσιμο (30hp στον τροχο) και η αξιοπιστια του παροιμιωδης......
Θα το ευχαριστηθεις.......

OldMan
11/11/2005, 11:09
:sad: :sad: :sad:

Ιδίαν πείραν δεν έχω, άλλά έχω αρκετούς γνωστούς με "σκορπισμένα" WR !!!

Δεν υπάρχει προφανής εξήγηση στην ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά αντοχής και αξιοπιστίας μεταξύ DT και WR (ακόμη και με την ίδια χρήση...), αλλά είναι γεγονός ότι τα WR ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

manos426f
11/11/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

Ιδίαν πείραν δεν έχω, άλλά έχω αρκετούς γνωστούς με "σκορπισμένα" WR !!!

Δεν υπάρχει προφανής εξήγηση στην ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά αντοχής και αξιοπιστίας μεταξύ DT και WR (ακόμη και με την ίδια χρήση...), αλλά είναι γεγονός ότι τα WR ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ !!!

:wave2: :beer: :wave2:


Mια υπαρχουσα εξηγηση ειναι οτι οι περισσοτεροι χρηστες WR δεν εκαναν ουτε σωστη,ουτε επαρκη μιξη λαδιου-βενζινης και παιρνανε σε λιγο καιρο τα μοτερ στο χερι....
Ενω στο DTWR ειχες το κεφαλι σου ησυχο απο αυτο......(αρκει να μην χαλαγε η αντλια λαδιου βεβαια)
Και περιττο να πουμε ποιο ηταν to ΙΔΑΝΙΚΟ λαδι για το διχρονο.....
Βel Ray si-7......KOΡΥΦΗ!!!!

Dodok edessa
11/11/2005, 12:21
Έχουν περάσει κάτω από τα τιμημένα σκέλια μου :eyepop: 2 wr και ένα dt200wr..πάνω κάτω είναι τα ίδια αλλά σίγουρα το wr είναι πολύ καλύτερο στο χώμα,(κοντές σχέσεις, πλαστικό ρεζερβουάρ ,χωρίς περιττά φλας κοντέρ, καλώδια ,γενικά σου δίνει μια ανάλαφρη αίσθηση από το βαρύτερο και σταθερότερο dt.
To πρόβλημα πο αντιμετώπισα σε αυτά τα μηχανάκια ήταν η διάλυση του ypvs ,και βέβαια η φρικτή ποιότητα των πλαστικών του ,ιδίως τα πλαϊνά και το φτερό πισω,εμπρος,μασκα Στο τέλος είχα πάρει ένα κουτι ξυλόβιδες και είχα γεμίσει τον τόπο.
Η χρήση βέβαια ήταν πολύ σκληρή ,καθότι τότε ήμουνα πιτσιρικάς με νέφτι στον κώλο.
Πάντως ήταν από τα τιμιότερα μηχανάκια που καβάλησα και πραγματικά με είχαν κάνη να νιώθω χαρά την ημέρα του Σαββατιατικου εντούρο .
Και όλη την υπόλοιπη εβδομάδα ο καλύτερος φίλος σε πόλη και μικρά ταξιδάκια.
Τώρα όμως τα χρόνια πέρασαν και σίγουρα αυτά τα μηχανάκια θέλουν κάποια χρήματα για να γίνουν μάχιμα.
Εγώ πάντως ψηφίζω σε ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ανάμεσα σε kdx ,wr,exc το wr γιατί καλύτερα να μαζέψω ένα wr 200 με 1000 ευρα αγορά και 500 ζημία παρά ένα ktm 200 με 3000 αγορά και 1500 ζημία.
Επίσης πολύ καλή περιπτωση είναι και το kdx220 αλλα δυστυχώς δεν υπαρχει βίδα ανταλλακτικό
:wave2:
κατα τα άλλα συμφωνω με τους υπολοιπους.
παρε φωτο απο το ενα .1994 wr200r

ρε old θα πάμε τελικα καμμια εντουράδα?:lol: :lol:


27927

Dodok edessa
11/11/2005, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το παίρνω με 800 (και φτιαγμένο...) !!!

48άμηνη επιταγή !!!



:hypnotize :uplate: χουβαρδά μου εσυ!!!!!:lol: :rotflmao: :lol:
αφου ξερεις οτι πουλαμε απο βελόνι μέχρι κανόνι:lol: :lol: :wave2:

Dodok edessa
11/11/2005, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jmst

Dodok για στείλε λεπτομέρειες αρχίζω να το σκέφτομαι!!!



:confused: :confused:


:nono: ειναι να το παρει ενας φίλος .αν δεν το πάρει θα σου τσειλω πμ:wave2: :wave2:

Spazz
11/11/2005, 16:39
hector τι εξηγηση θες?απλα το ειπα.

το λιωμενο μπορει να ειναι και καλοσυντηρημενο εως την παραμικρη λεπτομερεια αλλα και παλι ξερεις οτι παιρνεις ενα μηχανακι που καποιος του επινε το αιμα...εστω κι αν ειναι τελεια συντηρημενο.

να στο εξηγησω αλλιως.δε θα πω για πιστονι που αλλαζεται αρκετα "συχνα".στροφαλος!ποιανου θα ειναι καλυτερος η ποιανου θα εχει περισσοτερα ψομια....ενος λιωμενου και καλοσυντηρημενου η ενος με χαλαρουτσικη χρηση και επισης καλοσυντηρημενο??με πιανεις??

να στο πω κι αλλιως....α επαιρνες ενα μηχανακι αγωνιζομενου που εχει τρεξει δυο πανελληνια πρωταθληματα mx η enduro??που φυσικα ξερεις οτι τετοια μηχανακια συντηρουνται σχολαστικοτατα και πολυ προσεκτικα.δε θα το επαιρνες φυσικα............ με νοεις??


ε για το κακοσυντηρημενο τι να εξηγησω??τι να το σκιζεις τι οχι ,αν δε το συντηρεις σωστα.......μπορντελο θα ειναι.


jmst αναφερθηκα και σε 4Τ γιατι νομιζα οτι θα ηθελες χαλαρες εντουραδες ετσι.

....νομιζεις οτι ενα παλιο διχρονο θα σου ερχεται πιο οικονομικα στην συντηρηση??μην εισαι και απουτα σιγουρος!οσον αφορα τα WR κι εγω εχω ακουσει για παρα πολλα κολλημενα.....μπορει φυσικα να φταινε μονο και μονο οι κατοχοι τους.


σκεψου ομως λιγο οτι ενα ψευτοεντουρο δε θελει συνεχεια ρυθμιση βαλβιδων............τα λαδια που θα καιει το διχρονο και βαλε κι ενα κολλημα που μπορει να σου κατσει......ηδη θα εχεις ξεπερασει κατα πολυ τα λεφτα που θα εχωνες στο 4Τ.


μεταχειρισμενα μηχανακια ψιλοπαλια=ΜΠΕΛΑΔΕΣ!!!!:yuck: :bigcry:

jmst
12/11/2005, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
hector τι εξηγηση θες?απλα το ειπα.

jmst αναφερθηκα και σε 4Τ γιατι νομιζα οτι θα ηθελες χαλαρες εντουραδες ετσι.

....νομιζεις οτι ενα παλιο διχρονο θα σου ερχεται πιο οικονομικα στην συντηρηση??μην εισαι και απουτα σιγουρος!οσον αφορα τα WR κι εγω εχω ακουσει για παρα πολλα κολλημενα.....μπορει φυσικα να φταινε μονο και μονο οι κατοχοι τους.


σκεψου ομως λιγο οτι ενα ψευτοεντουρο δε θελει συνεχεια ρυθμιση βαλβιδων............τα λαδια που θα καιει το διχρονο και βαλε κι ενα κολλημα που μπορει να σου κατσει......ηδη θα εχεις ξεπερασει κατα πολυ τα λεφτα που θα εχωνες στο 4Τ.


μεταχειρισμενα μηχανακια ψιλοπαλια=ΜΠΕΛΑΔΕΣ!!!!:yuck: :bigcry:



...δεν είναι μόνο η συντήρηση. Απλά θεωρώ ότι ένα 4τ τόσο παλιό (περίπου 10ετίας), θα είναι ψόφιο απο πλευράς γκαζιού και επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι βαριά και δύσκίνητα μηχανάκια. Νομίζω ότι δεν είναι όπως τα σημερινά 4τ, οι διαφορές είναι τεράστιες.
Έχω λίγη εμπειρία απο ένα DR 250 που είχα παλιότερα. Βέβαια δεν ξέρω αν τα XR και TT είναι του ίδιου στύλ!!!

Spazz
12/11/2005, 11:23
ρε συ φιλε δικιο εχεις εννοειται οτι θα ειναι ψοφιο!βημα δε θα πηγαινει!εδω καλα καλα τα καινουρια δε πανε!:lol:

και φυσικα ειναι πολυ πιο βαρια!

απλα ειχα την εντυπωση οτι το θες για πολυ χαλαρα ρε παιδι μου.

καπισι?

αυτο.

παρε ενα διχρονακι.....


Υ.Γ. κοιτα μη παρεις κανα μπορντελο!

manos426f
12/11/2005, 19:58
Διχρονακι και αγιος ο Θεος!!
Μια χαρα θα την κανεις τη δουλεια σου και θα εισαι και ευχαριστημενος!
Και στο βαθος..........DT200WR........

jmst
14/11/2005, 21:26
O.K Λοιπόν!!!
Παλικάρια νομίζω ότι κατέληξα. WR μεταχειρισμένο, σε όσο καλύτερη κατάσταση γίνεται και ... στα βουνά. :D
Έτσι και αλλιώς όταν πάρω το exc, θα έχω ακόμα περισσότερη εμπειρία. :winka:

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια σας και... εδώ είμαστε και τα λέμε.

:wave2: :beer: :beer:

dodok αν έχεις νέα για το wr στείλε μήνυμα.

doni
17/11/2005, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz

να στο πω κι αλλιως....α επαιρνες ενα μηχανακι αγωνιζομενου που εχει τρεξει δυο πανελληνια πρωταθληματα mx η enduro??που φυσικα ξερεις οτι τετοια μηχανακια συντηρουνται σχολαστικοτατα και πολυ προσεκτικα.δε θα το επαιρνες φυσικα............ με νοεις??

re esi spazz auto pou les den isxiei akrivws!to diko mu mixanaki eixe trexei k eixe kerdisei panelinio enduro kai otan to peira itan safos kalitero apo ola ta alla 250 ktm pou kiklioforousan... mu eixan pei otan to peira oti eixe ginei re-build sto moter kai malista ixera kai ton tipo pou agorase ta meri apo to diko mu gia na ta valei sto diko tou giati to eixe spasei..

vevaia pote den xereis tin alithia

OldMan
17/11/2005, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
!to diko mu mixanaki eixe trexei k eixe kerdisei panelinio enduro kai otan to peira itan safos kalitero apo ola ta alla 250 ktm pou kiklioforousan...

Ρε doni, τι άριστη κατάσταση (και ιστορίες για φίδια...).

Το δικό σου δεν είχε "βαρέσει" από κέντρα τροχού μέχρι ρουλεμάν εκκεντροφόρου ???

:wave2: :beer: :wave2:

doni
17/11/2005, 16:19
re esi papou ta rouleman ekentroforou ekanan 60 eura me episkeui kai apo ta tria exc 250 pou kikoforousan ta 2 eixan spasei to kentro an kai i malakia itan dikia mu pou den peira xamparei oti tin eixan akousei ta rouleman!! kai den nomizw oti einai kati asinithistw gia ta exc na klanoun sta rouleman tou ekentroforou.. (dioti vevaia ta rouleman pou eixe to diko mu itan gamo taiwanezika otan ta allaxa kai evala skf ola litourgousan roloi...

telos pantwn perasmena xexasmena...
i portokali miga xanaxtipaei

anti na ferneis antiriseis pes kamia xrisimi simvouli gia agora exc 450 2004 pou to vlepw gia to kontino mellon....

thanx:beer: :rotflmao:

OldMan
17/11/2005, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
...anti na ferneis antiriseis pes kamia xrisimi simvouli gia agora exc 450 2004 pou to vlepw gia to kontino mellon....

:mad: :D :mad:

Πρώτον (και κυριότερον): ΔΕΝ φέρνω αντιρρήσεις !!!
(Απλά, έχω πάντα δίκιο:lol: )

Δεύτερον (σημαντικόν): Γιατί δεν ανοίγεις ένα thread, να καθόμαστε και να συζητάμε ώρες επί ωρών για τις διαφορές των 450 του 2003 με το 2004 (και 2005 και 2006, άμα γουστάρεις) ??

:lol: :beer: :lol:

Spazz
17/11/2005, 17:27
...απλα doni τα αλλα ηταν ακομη χειροτερα απο το δικο σου!!! :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:


450 χμμμμ ωραια ακουγεται ε?!

manos426f
17/11/2005, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:
Γιατί δεν ανοίγεις ένα thread, να καθόμαστε και να συζητάμε ώρες επί ωρών για τις διαφορές των 450 του 2003 με το 2004 (και 2005 και 2006, άμα γουστάρεις) ??

:lol: :beer: :lol:

+1000000!!!:wave2: :wave2:

STOYBI
17/11/2005, 19:58
doni
kai den nomizw oti einai kati asinithistw gia ta exc na klanoun sta rouleman tou ekentroforou..

Παντως γιατρε μου ( OldMan ) ο φιλος doni δεν εχει αδικο στο συγκεκριμενο θεμα!! :D

ΕXC που δεν εχει μπουμπουνησει ρουλεμαν εκεντρεφορου να επιστραφει ως ιδιαιτερα περιπτωση στην Αυστρια...:lol:

OldMan
17/11/2005, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
ΕXC που δεν εχει μπουμπουνησει ρουλεμαν εκεντρεφορου να επιστραφει ως ιδιαιτερα περιπτωση στην Αυστρια...:lol:

:look: :look: :look:

Τι λέτε ρε άφρονες νεανίες ??

Έχετε δει κανένα EXC ΔΙΧΡΟΝΟ να έχει βαρέσει ρουλεμάν εκκεντροφόρου ???
.
.
.
.
.
Ότι θέλουμε λέμε, μου φαίνεται ....

doni
18/11/2005, 01:44
re esi spazz i laspologia paei sinefo!!!!

kai sto katw katw me auto pou les emesa simfoneis me ton thio(oldman) auto einai aparadekto...

exei xalasei o kosmos mu fenete poulaei ta mx pernei dromou, simfwnei me ton papou.... ts ts ts

Spazz
18/11/2005, 09:39
χαχαχα τι νακανουμε μου υποσχεθηκε οτι θα αγορασει το μηχανακι μου.


με το θεμα αγορα και τι θα παρω αστο.....εχω μπερδευτει παααρα πολυ.δε λεω τιποτα γιατι θα φαω κανα κραξιμο!:rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
18/11/2005, 16:17
OldMan
Τι λέτε ρε άφρονες νεανίες ?? Έχετε δει κανένα EXC ΔΙΧΡΟΝΟ να έχει βαρέσει ρουλεμάν εκκεντροφόρου ???


:blush:

Διχρονο ???

ΚΤΜ 250 ΤΟΥ 98 ρουλεμαν στροφαλου 1000 κμ μετα την γενικη..:bigcry: :bigcry:

Ηθελα να βαλω γνησια απο την ΚΤΜ ο παπαρας....:bigcry: :a31:

OldMan
18/11/2005, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
:blush: Διχρονο ???

Ναι ρε γιατί, τα δίχρονα δεν έχουν εκκεντροφόρο ??

:mad: :D :mad:

stefanos
18/11/2005, 17:35
Μόνο τα turbo old.

τώρα μερικές βλάβες διακιολογούνται στα αγωνιστικά. :rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
18/11/2005, 20:33
OldMan
Ναι ρε γιατί, τα δίχρονα δεν έχουν εκκεντροφόρο ??


Στα διχρονα ΚΤΜ ο στροφαλος μετραει :winka:

:rotflmao: :rotflmao:

Κοιταξε γιατρε μου για τα ρουλεμαν των ΚΤΜ και συγκεκριμενα για τα ΝΤΝ στα εχω ξαναπει...


EXC 400- 02 σπανε τα ρουλεμαν του εκεντροφορου τα μπιλακια πεφτουν στο σασμαν σπανε τα γραναζια παπαλα το σασμαν !!!:mad:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

Η ζημια περιπου στα 1900 ευρω ( τοτε )

2 μηνες παραδοση το σασμαν ..



:mad:

EXC 250 - 98

Λιγο τζογο στην μπιελα μιας και δεν ειχαμε τι να κανουμε το λυνουμε οι μαμακες

Αντικατασταση μπιελα--ρουλεμαν--πιστονι--ελατηρια
επισημανω οτι το μηχανακι ειχε 2 σαιζον λειτουργιας απροβληματιστα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Δεν προλαβαινει να κανει ουτε 1000 κμ και σπασιμο του αριστερου ρουλεμαν στροφαλου και οταν λεω εσπασε το ρουλεμαν το εννοω ευτηχως η ζημια οχι μεγαλη μιας και οταν εσπασε ηταν στο ρελαντι.

Οπως καταλαβαινεις η υποθεση ρουλεμαν ειναι μια πονεμενη ιστορια για μενα...

:wave2:

OldMan
19/11/2005, 18:47
:mad: :D :mad:

Ρεεεεε, γ@μηθήκατε με τα ρουλεμάν !!!

Οι παρτίδες που χαλούσαν ήταν Τούρκικες (τώρα θα μΕ πεις: Εγώ τι φταίω ρε μάστορα ???).

ΔΕν ξέρω ρε κορίτσια τι κάνετε στα μηχανάκια σας, αλλά εγώ στα 7 ΚΤΜ που άλλαξα (όλα χωμάτινα...) η μόνη ζημιά που βγήκε ήταν σπασμένη ασφάλεια του πείρου (σε 250 GS του '89) που πέρασε:eyepop: στον θάλαμο καύσης (και τα γ@μησε την μάνα !!!).

Ααααα και μια φρακαρισμένη δαγκάνα πίσω δισκόφρενου (Magura) επειδή παράτησα το μηχανάκι μέσα στο ποτάμι για 4 μέρες !!!



:wave2: :beer: :wave2:

STOYBI
19/11/2005, 19:24
OldMan
Ααααα και μια φρακαρισμένη δαγκάνα πίσω δισκόφρενου (Magura) επειδή παράτησα το μηχανάκι μέσα στο ποτάμι για 4 μέρες !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε αθεοφοβε ουτε καν να το τραβηξεις λιγο εξω απο το νερο ???:rotflmao: :rotflmao:

ΡΕΜΕΤΖΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΟ ΑΦΗΣΕΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ??

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

doni
20/11/2005, 04:41
mila spazzako min fovase edw eimaste filoi sou den se krazei kaneis....:lol: :lol:

re papou esi eisai gkourou ama spagane kai se sena ta ktm tha to klinane to magazi stin austria... apo mas perimenoun na ta paroun, tous neous, tous afrones..:D :D :D

Spazz
20/11/2005, 17:25
ωραια το αποκαλυπτω....οτι το σκεφτομαι και γιa supermotard!!!:lol: :lol: :lol:

για διαφορους λογους.θα ανοιξω και συζητηση για να δω γνωμες σχετικα με μοντελα.:lol: :lol:


περασα χθες απο γραμματικο καπου εκει.γαμω τους δρομους!!!με motard θα κανεις παπαδες εκει!!!εδω με το παπακι και κωλογουσταρα!!! :rotflmao: :eyepop:

doni
20/11/2005, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
ωραια το αποκαλυπτω....οτι το σκεφτομαι και γιa supermotard!!!:lol: :lol: :lol:

για διαφορους λογους.θα ανοιξω και συζητηση για να δω γνωμες σχετικα με μοντελα.:lol: :lol:


περασα χθες απο γραμματικο καπου εκει.γαμω τους δρομους!!!με motard θα κανεις παπαδες εκει!!!εδω με το παπακι και κωλογουσταρα!!! :rotflmao: :eyepop:

prodosia esxos...:rotflmao: :rotflmao:
sorry eipame oti den tha se kraxoume...

pantos koufathika!!xwris plaka sovara to les?? giati eixa meinei se ss fasi...

eimai periergos na dw pou tha katalixeis...
pantos ama pareis sm min to pouliseis to sx... gnwmi mu

veletzas
01/12/2005, 20:17
pare ena xr 250 kai katharises an den theleis pista kai mono voltes den spaei den xalaei kai den keei tipota....kai einai kai ftino....eimai tis filosofias makria apo dixrono paleo mixanaki ...edo kala kala ta 4t 10etias arxizoun kai provlimatizoun tous katoxous tous skepsou poso mallon ta 2xrona...to xraki einai 108 kila me to tepozito gemato gia volta kai ligo trania einai mia xara...'

an pali den se peitho pare to ktm ....apo ro pou to thimithikes to kdx

p.s ontos ta wr kollousan astamathta giati ta eixan sthn mia roda oli tin ora (pezei kai ayto ton rolo tou boukone i trobitsa kai den katevaze ladaki)

ΙΠΠΕΑΣ
01/12/2005, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
Αχ ρε μαγκα,τι μου θυμισες παλι τωρα!
DT200WR!!!!Kαι γαμω τα μηχανακια!
Το ειχα μια πενταετια,το εσκιζα και το μονο που αλλαξα ηταν μια φορα ελατηρια και πιστονι.....
Ωραιες μερες τοτε.....

Αυτό έχει και ένας φίλος μου :lol: και το μηδένισε πρόσφατα το κοντέρ :rotflmao: :rotflmao: . Τα ίδια μου έλεγε και αυτός, μόνο ένα μικρό σερβις του έκανε και δεν έχει ζητήσει τίποτε άλλο.

Το κοντέρ του τις προάλες έγραφε
01200

:lol: :lol:

manos426f
03/12/2005, 02:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αυτό έχει και ένας φίλος μου :lol: και το μηδένισε πρόσφατα το κοντέρ :rotflmao: :rotflmao: . Τα ίδια μου έλεγε και αυτός, μόνο ένα μικρό σερβις του έκανε και δεν έχει ζητήσει τίποτε άλλο.

Το κοντέρ του τις προάλες έγραφε
01200

:lol: :lol:

Κατι ξερω που σου λεω αδερφε.Το μηχανακι ειναι εγγυηση....

jmst
05/12/2005, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
pare ena xr 250 kai katharises an den theleis pista kai mono voltes den spaei den xalaei kai den keei tipota....kai einai kai ftino....eimai tis filosofias makria apo dixrono paleo mixanaki ...edo kala kala ta 4t 10etias arxizoun kai provlimatizoun tous katoxous tous skepsou poso mallon ta 2xrona...to xraki einai 108 kila me to tepozito gemato gia volta kai ligo trania einai mia xara...'

an pali den se peitho pare to ktm ....apo ro pou to thimithikes to kdx

p.s ontos ta wr kollousan astamathta giati ta eixan sthn mia roda oli tin ora (pezei kai ayto ton rolo tou boukone i trobitsa kai den katevaze ladaki)


file veletza,

... και εγω φυσικά θα προτιμούσα 4τ. Ο λογος όμως που ψαχνω για παλιο 2τ, είναι καθαρά οικονομικός. Οπως εχω γράψει και πριν, αυτή θα είναι η δευτερη μηχανή που θα έχω (το πρώτο είναι ένα freewind 650) και το θέλω μόνο για χώμα και τίποτε αλλο. Σκέφτομαι για 2τ γιατί μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα γύρω στα 1000 euro, ενώ ένα 4τ σε καλή κατάσταση θα πλησιάζει τα 2.500 με 3.000.

SeNNinhA
05/12/2005, 20:11
Λοιπόν, για τους ίδιους λόγους μόλις την προηγούμενη εβδομάδα πήρα κι εγώ ενα DT200WR '98.

Ένα έχω να πω. Δεν το έχω μετανιώσει. Πήγε και στο βουνό 2 φορές, μια χαλαρή βόλτα και 150km στο trail ride της Πάτρας, συν την διαδρομή Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα με 80km/h (για προστασία αλαστικών και κινητήρα). βγάζει ~120-130Km μέχρι ρεζέρβα στην άσφαλτο και σιγουρα 90-100km (στεγνωμένο) κυνηγημένο στο βουνό. Λαδί για τα 150km βουνού και την επιστροφή Πάτρα-Αθήνα ~0,6l.

Από επιδόσεις δεν σε τρελαίνει όπως τα νέα μοντέλα αλλά δεν υστερεί κάπου ούτε θα σε κρεμάσει εκτός κι αν είσαι pro. Από την άλλη για τον χομπίστα σαν εμένα, βολευει γιατί δεν σου βγάζει τα χέρια και γενικά σε αφήνει όσο το δυνατόν ξεκούραστο. Ειδικά τα ελάχιστα κιλά του (σε σχέση με τα τετράχρονα εκτός των τελευταίων 2 χρόνων) είναι μεγάλο αβαντάζ. Ατού μεγάλο (για εμένα) η ύπαρξη ξεχωριστού δοχείου λαδιού, οπότε δεν ασχολείσαι με μήξεις. Το WR200 έχει λίγο παραπάνω δύναμη αλλά όχι δοχείο ούτε και τόση αξιοπιστία σύμφωνα με τους γνωρίζοντες.

Κόστος
Αγοράς: 1100Ε (από ρεκτιφιέ, άστρωτο ακόμη, με ολόσωμη εξάτμηση FMF και σε πολύ καλή εξωτερική κατάσταση)
Διάφορα (λάστιχα, τακάκια, φρένα κλπ): 350Ε

Οπότε αν το σκέφτεσαι, σίγουρα είναι μια καλή επιλογή, ειδικά για τα χρήματα που κοστίζει η αγορά άλλα και η μετέπειτα συντήρησή του.

manos426f
07/12/2005, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Λοιπόν, για τους ίδιους λόγους μόλις την προηγούμενη εβδομάδα πήρα κι εγώ ενα DT200WR '98.

Ένα έχω να πω. Δεν το έχω μετανιώσει. Πήγε και στο βουνό 2 φορές, μια χαλαρή βόλτα και 150km στο trail ride της Πάτρας, συν την διαδρομή Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα με 80km/h (για προστασία αλαστικών και κινητήρα). βγάζει ~120-130Km μέχρι ρεζέρβα στην άσφαλτο και σιγουρα 90-100km (στεγνωμένο) κυνηγημένο στο βουνό. Λαδί για τα 150km βουνού και την επιστροφή Πάτρα-Αθήνα ~0,6l.

Από επιδόσεις δεν σε τρελαίνει όπως τα νέα μοντέλα αλλά δεν υστερεί κάπου ούτε θα σε κρεμάσει εκτός κι αν είσαι pro. Από την άλλη για τον χομπίστα σαν εμένα, βολευει γιατί δεν σου βγάζει τα χέρια και γενικά σε αφήνει όσο το δυνατόν ξεκούραστο. Ειδικά τα ελάχιστα κιλά του (σε σχέση με τα τετράχρονα εκτός των τελευταίων 2 χρόνων) είναι μεγάλο αβαντάζ. Ατού μεγάλο (για εμένα) η ύπαρξη ξεχωριστού δοχείου λαδιού, οπότε δεν ασχολείσαι με μήξεις. Το WR200 έχει λίγο παραπάνω δύναμη αλλά όχι δοχείο ούτε και τόση αξιοπιστία σύμφωνα με τους γνωρίζοντες.

Κόστος
Αγοράς: 1100Ε (από ρεκτιφιέ, άστρωτο ακόμη, με ολόσωμη εξάτμηση FMF και σε πολύ καλή εξωτερική κατάσταση)
Διάφορα (λάστιχα, τακάκια, φρένα κλπ): 350Ε

Οπότε αν το σκέφτεσαι, σίγουρα είναι μια καλή επιλογή, ειδικά για τα χρήματα που κοστίζει η αγορά άλλα και η μετέπειτα συντήρησή του.

2 ερωτησεις....
1.Ο σκελετος του ειναι μωβ η λευκος?
2.Το πιρουνι ειναι πρασινο,χρυσαφι η κοκκινο?

SeNNinhA
07/12/2005, 23:38
Λευκός σκελετός,
και κάτι προς το ξεθωριασμένο χρυσό το πιρούνι

αυτό είναι όπως το πήρα


30374

SeNNinhA
07/12/2005, 23:42
Ετοιμοπόλεμο πια..


30375

SeNNinhA
07/12/2005, 23:43
...και μετά τον πόλεμο...


30376

manos426f
07/12/2005, 23:43
Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα αυτο ΔΕΝ ειναι μοντελο '98,ουτε '97 ειναι '95-'96.....
Sorry.......

Panos1313
02/03/2020, 22:42
Ανασταινοντας ενα παλιο αλλα χρησιμο θεμα:

Σκεφτομαι να αγορασω το τριτο (και τελευταιο...λεμε τωρα) μεταχειρισμενο εντουρο μετα απο KlR250>>DT200WR. Βλεποντας ποσο συχνη συντηρηση θελουν τα διαφορα ευρωπαικα διχρονια ktm exc, gasgas, husqvarna κτλπ, εχω αρχισει να αναρωτιεμαι αν εκανα καλα και πουλησα το WR. Με ενδιαφερει να κανω βολτες στον Υμηττο και να μπαινω στα διαφορα πιστακια. Ενα Ktm Exc 200-250 εχει πανω-κατω το ιδιο βαρος με ενα DT200WR το οποιο ειναι και χαμηλοτερο(++). Ποση διαφορα θα εχει ενα ktm του 2008~ με ενα καλασυντηρημενο ίσως και αναβαθμισμενο στις αναρτησεις DT200WR ή WR200 ?

Τα λεφτα δεν ειναι μεγαλο προβλημα, αλλα απο την αλλη για 30 βολτες το χρονο βλεπω οτι με τα ευρωπαικα ειμαι χαλαρα στα +500 ευρω/έτος +τον προσωπικο χρονο για συντηρηση. Αξίζει?

typhoon
03/03/2020, 09:48
Ερασιτέχνης εδώ, δεύτερη χρονιά που ασχολούμαι με το χώμα και ετών 38.
Για απλή διάβαση των χωματόδρομων άντε και μερικών μονοπατιών καλά είναι τα WR, XR, TTR.
Eκεί σταματάει κάθε ομοιότητα με τα ευρωπαικά , είτε μας αρέσει είτε όχι.
Τα δέκα χρόνια που χωρίζουν ενα 98 μοντέλο με ένα 2008 είναι χαοτικά.

Σίγουρα ο αναβάτης κάνει την διαφορά, όπως και στον δρόμο.
Ωστόσο ένα ΚΤΜ 250exc του 2008 με ενα wr του 98 ,δίνουν εντελώς διαφορετική πλατφόρμα χρήσης και προοπτική εξέλιξης σαν αναβάτης.
Και τα δυο βγάζουν πινακίδες
Το wr είναι ενα ασφάλτινο on-offακι που το αγριέψαμε λίγο, τα κάνει όλα μέχρι και ταξίδι
Το ΚΤΜ είναι ενα καθαρά χωμάτινο μηχανάκι που το φέραμε στα όρια της νομοθεσίας για να βγάλει πινακίδα...

Επίσης, αν πραγματικά έχεις τον χρόνο για να βγείς στο βουνο 30 φορές το χρόνο όπως λες, φίλε, πραγματικά ρίξε τα λεφτά σου σε κάτι καλό, σύντομα θα ανέβεις οδηγικό επίπεδο και μόλις κολλήσεις σε καμιά εντουροπαρέα θα φχαριστιέσαι βόλτα!

Lioulios
03/03/2020, 10:42
30 βολτες το χρονο ειναι ονειρο απιαστο για πολλους χωματινους .
Παρε το καλυτερο και οσο δυνατο πιο καινουριο στα χρηματα που δινεις.
Ακου 30 βολτες το χρονο !!
Εσυ σαι καλος

Kickstart
03/03/2020, 11:34
whaaaaaaaaaaaat????

30 βόλτες το χρόνο;

φίλε υπάρχουν κάποιοι μήνες που βγαίνω 4 Σάββατα το μήνα αλλά 30 βόλτες δεν καταφέρνω ποτέ μέσα στο έτος..

όπως είπαν και οι από πάνω, αφού έχεις το χρόνο (και τα γκαφρά) να βγαίνεις τόσο συχνά γιατί δεν κοιτάς κάτι πιο σύγχρονο που θα σε πάει πολύ καλύτερα;

καταλαβαίνω τα λεφτά είναι θέμα...αλλά όλα έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις σου...εγώ τετράχρονο 450 έχω και με έχει βολέψει πολύ για περίπου 20 βόλτες το χρόνο και από συμπεριφορά και από συντήρηση (μιξ πιστάκια εντουρομονοπάτια)

αλλά επειδή όπως και να το κάνουμε το δίχρονο είναι άλλη φάση και σε βλέπω να το κυνηγάς θα προσπαθούσα την υπέρβαση για κάποιο exc250 του 12-13...καβάλησα κάποια στιγμή ένα σε μονοπάτι (να το ξεκολλήσω) και έπαθα πλάκα...

φαντάζομαι παίζει τρεϊλερ ή πας από άσφαλτο τα πηγαινέλα;

από συντήρηση τι να θέλει...είχα διαβάσει προσφατα μια ερευνα-στατιστική στο thumpertalk που εχει δείξει οτι ολα τα εντουρο μηχανάκια πάνω κάτω στα ίδια βγαίνουν τα έξοδα τους όταν η χρήση τους ειναι χομπιστικη-ερασιτεχνική και όχι αγωνιστική.

Panos1313
03/03/2020, 18:04
Το παιρνω πισω αυτο για 30 βολτες το χρονο...η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δεδομενα αλλα πλεον μενω διπλα στον υμηττο (στα 200μετρα παταω χωμα) και παλιοτερα τουλαχιστον τις περισσοτερες κυριακες πηγαινα μια βολτα εστω ενα διωρο. Εχω πειστει πλεον οτι κοιταω για ευρωπαικο μερια και μαλλον σε ktm200-250 θα καταληξω γιατι τα gasgas ειναι ολα 300αρια. Οπως καταλαβα, το ktm exc απο 2008-9 και μετα εχει λιγες αλλαγες (αν εξαιρεσεις τον ψεκασμο απο 15+ που ουτως ή αλλως δεν με παιρνει να παρω), γι' αυτο και ανεφερε αυτη τη χρονολογια.

SeniorCanardo
03/03/2020, 19:20
Χωρίς να έχω προσωπική πείρα, από ότι έχω ακούσει τα GG 300 είναι αρκετά "φιλικά", οπότε μην τα απορρίπτεις a priori.

Γνώμη μου, πάρε αυτό που θα βρεις στην καλύτερη κατάσταση με καλύτερο δίκτυο ανταλλακτικών και αυτό που ξέρει καλύτερα ο μάστορας σου.