PDA

View Full Version : Πολύμετρο



Σελίδες : 1 [2] 3

losvre
15/07/2018, 12:21
Γεια χαρά σε όλους,

Υπάρχει κάποιο πολυμετρο σε μικρό μέγεθος σαν αυτό της φωτό αλλά να μετράει και ρεύμα έστω και 2-3A?

Όσα έχω βρει είτε είναι μεγάλα είτε μετράνε Μόνο mA.

Ευχαριστώ
398027

Έχω και αυτό το οποίο μετραει και θερμοκρασία, ήχο, φωτεινότητα, κλπ.

Ξέρεις κανείς ποιος είναι ΟΕΜ για VOLTCRAFT? Εχω μερικά από την ίδια εταιρεία και είναι σχετικά καλή ποιότητα. Τα πουλάει η Conrad Γερμανία και τώρα και στην Αγγλία από Rapidonline η οποία έχει εξαγοραστεί από την Conrad.
398032

JNP
15/07/2018, 13:36
Έχω και αυτό το οποίο μετραει και θερμοκρασία, ήχο, φωτεινότητα, κλπ.

Ξέρεις κανείς ποιος είναι ΟΕΜ για VOLTCRAFT? Εχω μερικά από την ίδια εταιρεία και είναι σχετικά καλή ποιότητα. Τα πουλάει η Conrad Γερμανία και τώρα και στην Αγγλία από Rapidonline η οποία έχει εξαγοραστεί από την Conrad.
398032

Το NCV sensor είναι για να ανιχνευει καλώδια σε τάση;

losvre
15/07/2018, 17:17
Το NCV sensor είναι για να ανιχνευει καλώδια σε τάση;
Καλή παρατήρηση, το είχα ξεχάσει. Βασικά σου δείχνει αν κάποιο καλώδιο έγινε ενεργό χωρίς επαφή και χωρίς να μετρήσεις.

daz
16/07/2018, 12:38
Έχω και αυτό το οποίο μετραει και θερμοκρασία, ήχο, φωτεινότητα, κλπ.

Ξέρεις κανείς ποιος είναι ΟΕΜ για VOLTCRAFT? Εχω μερικά από την ίδια εταιρεία και είναι σχετικά καλή ποιότητα. Τα πουλάει η Conrad Γερμανία και τώρα και στην Αγγλία από Rapidonline η οποία έχει εξαγοραστεί από την Conrad.
398032

Μοιάζουν πολύ με τα uni-T (https://www.uni-t.cz/en/multimeters#sort=alphabetically) αλλά μπορεί να είναι από διάφορους κατασκευαστές.

JNP
16/07/2018, 13:40
Έχω και αυτό το οποίο μετραει και θερμοκρασία, ήχο, φωτεινότητα, κλπ.

Ξέρεις κανείς ποιος είναι ΟΕΜ για VOLTCRAFT? Εχω μερικά από την ίδια εταιρεία και είναι σχετικά καλή ποιότητα. Τα πουλάει η Conrad Γερμανία και τώρα και στην Αγγλία από Rapidonline η οποία έχει εξαγοραστεί από την Conrad.
398032

Το lux τι μετράει; Φωτισμό;!

losvre
16/07/2018, 14:35
Το lux τι μετράει; Φωτισμό;! ναι, τωρα το ακριβώς ειναι το Lux το αφήνω στον DAZ:D

losvre
16/07/2018, 14:37
Μοιάζουν πολύ με τα uni-T (https://www.uni-t.cz/en/multimeters#sort=alphabetically) αλλά μπορεί να είναι από διάφορους κατασκευαστές.

Ευχαριστώ νταζ! Εχεις ιδέα απο κανα μικρού μεγέθους που να μετράει Α, και όχι μόνο μΑ;

daz
16/07/2018, 14:54
Το ud 33 από uni-t αλλά είναι λίγο πιο μεγάλο απ αυτό που θέλεις.

Έχει διάφορα μοντέλα απ' το 33. Δες στο λινκ που σου έβαλα.

daz
16/07/2018, 14:59
Το lux τι μετράει; Φωτισμό;!

Ναι, μάλλον. Εχει ενσωματωμένο μετρητή πηγής φωτός αλλά πιθανότατα χρειάζεται και κάποιο άλλο καβλιτζέκι για να δουλέψει. Υπάρχουν και ξεχωριστοί μετρητές, πολύ μικρότεροι, που κάνουν μόνο αυτό.

SciTeF
16/07/2018, 17:03
Σημειωτέον η μονάδα lux διαφέρει από αυτή των lm (lumen). Η πρώτη αφορά στα lumens ανά τετραγωνικό μέτρο επιφανείας.

JNP
16/07/2018, 20:02
Ναι, μάλλον. Εχει ενσωματωμένο μετρητή πηγής φωτός αλλά πιθανότατα χρειάζεται και κάποιο άλλο καβλιτζέκι για να δουλέψει. Υπάρχουν και ξεχωριστοί μετρητές, πολύ μικρότεροι, που κάνουν μόνο αυτό.

Πρώτη φορά που το βλέπω σε πολυμετρο!

Mariner
17/07/2018, 11:52
Εχει ενσωματωμένο μετρητή πηγής φωτός αλλά πιθανότατα χρειάζεται και κάποιο άλλο καβλιτζέκι για να δουλέψει

Αυτή τη δουλειά την κάνει μάλλον αυτό το άσπρο πραγματάκι (deffuser) που έχει στο πάνω μέρος

losvre
17/07/2018, 12:27
Μετράει φωτεινότητα απευθείας, δε χρειζεται κατι αλλο

JNP
17/07/2018, 20:15
Μετράει φωτεινότητα απευθείας, δε χρειζεται κατι αλλο

Ο σενσορας του δεν καταλαβαίνω ποιος είναι.

losvre
18/07/2018, 11:05
Ο σενσορας του δεν καταλαβαίνω ποιος είναι.

398117
398118

JNP
18/07/2018, 11:52
Οκ το 15 είναι diffuser για προσπιπτοντα φωτισμό.
Δεν είχα δει ότι το NCV sensor είναι από κάτω ξεχωριστό.
Τελικά αυτό το πολυμετρο μετράει και σχετική υγρασία και ένταση ήχου, δεν ξέρω βέβαια με πόση ακρίβεια.

JNP
18/07/2018, 11:57
Γεια χαρά σε όλους,

Υπάρχει κάποιο πολυμετρο σε μικρό μέγεθος σαν αυτό της φωτό αλλά να μετράει και ρεύμα έστω και 2-3A?

Όσα έχω βρει είτε είναι μεγάλα είτε μετράνε Μόνο mA.

Ευχαριστώ
398027

Το μόνο που ταιριάζει σε αυτές τις διαστάσεις είναι μικρή αμπεροτσιμπιδα που συνδέεται με πολυμετρο.
Είναι και πολύ ασφαλέστερος τρόπος για μέτρηση έντασης ρεύματος αρκεί να έχεις πρόσβαση γύρω από τα καλώδια.

losvre
18/07/2018, 13:11
Βρηκα το παρακάτω το οποίο παίζει να είναι από τα καλύτερα.

398121
398122
398123

OldMan
20/07/2018, 13:39
"Από τα καλυτερα" με 6600 counts...??? :smokin:

Εφόσον μπαινετε στον κόπο να διαβασετε προδιαγραφες, διαβαστε τες σωστα..

π.χ.1: resolution 1pF στην κλίμακα των 6n6 απλα ΔΕΝ μπορει να υπαρξει..!!
π.χ.2: για να φορτίσει πυκνωτη 66.000μF θα χρειαστεί πάνω απο μια ολοφρεσκη μπαταρία..!!
π.χ.3: ΟΛΑ τα πολυμετρα (που θελουν να θεωρουν εαυτους σοβαρους) ΠΡΕΠΕΙ να αναφερουν input impedance..!!

JNP
20/07/2018, 16:53
Για μαρτυρησε κι άλλα κόλπα!

SciTeF
20/07/2018, 17:32
Για μαρτυρησε κι άλλα κόλπα!

Κι αν μπορείς κάνε το ίδιο και για voltage testers! Κι αυτό πιστεύω θα ήταν ενδιαφέρον!

losvre
20/07/2018, 17:53
"Από τα καλυτερα" με 6600 counts...??? :smokin:

Εφόσον μπαινετε στον κόπο να διαβασετε προδιαγραφες, διαβαστε τες σωστα..

π.χ.1: resolution 1pF στην κλίμακα των 6n6 απλα ΔΕΝ μπορει να υπαρξει..!!
π.χ.2: για να φορτίσει πυκνωτη 66.000μF θα χρειαστεί πάνω απο μια ολοφρεσκη μπαταρία..!!
π.χ.3: ΟΛΑ τα πολυμετρα (που θελουν να θεωρουν εαυτους σοβαρους) ΠΡΕΠΕΙ να αναφερουν input impedance..!!

Συμφωνώ με JNP, δωσε μαs τα φώτα να βρούμε ένα καλό πολύμετρο. Δεν είμαστε όλοι ηλετρολόγοι. Τι ειναι τα counts και input impedance και πόσο πρέπει να είναι? Τι άλλο πρέπει να προσέξουμε?

πολλά FLUKE έχουν επίσης 6000 counts.

OldMan
20/07/2018, 18:28
Ουτε εγω ειμαι ηλεκτρολογος (ουτε ηλεκτρονικος) αλλα η φουτανα η αναγκη με εριξε τοσο χαμηλα... :(

Μη μιλαμε για "καλο/ιδανικο/τελειο" πολυμετρο..

Πρωτα να εχουμε στο μυαλο μας για ποια δουλεια το θελουμε, μετα για τι περιθωρια ακριβειας ενδιαφερομαστε και τελος ποσο μπακιρι διαθετουμε..

Και ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι των 80 cents ειναι πολυ καλο αν θελουμε να δουμε αν εχει ταση η πριζα μας..
(και αν γλυτωσουμε την ηλεκτροπληξια, το πεταμε - γιατι η μυτη του δεν κανει ουτε για καθαρισμο νυχιών.. )


Υ.Γ.
Εχω FLUKE με 4000 counts και το χρησιμοποιώ για να διακριβωνω τα υπολοιπα..!!
(ακόμη και το benchtop GoldStar των 2.800€.. - σε καποιες μαρκες μετρανε αλλα πραγματα..);)

OldMan
20/07/2018, 18:38
ΣΕ καποια φαση, οντως, θα αναλυσουμε λιγο τις προδιαγραφες των πολυμετρων..
(αν και θα ειναι ανουσιο για τους περισσοτερους, λογω περιορισμενων απαιτησεων..)

doctoras
21/08/2018, 11:48
καλημέρα σε όλους
σε αντικατάσταση του παλιού μου mastech 890D
βάση των αναγκών μου βρίσκω τα παρακάτω για ερασιτεχνική πάντα χρήση
UNI-T UT139C και Mastech MS8360G

Όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για το ut139c αλλά απο την άλλη εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα mastech, παράλληλα το ms8360G έχει + μέτρηση για hFE, ριβιού όμως πουθενα σχετικά με την ικανοποίηση πελάτη
τι λέτε?

OldMan
21/08/2018, 12:23
Μη δινεις και μεγαλη σημασία στις "πολυμετρικες" μετρησεις της απολαβής των transistors γιατι ειναι στο πολυ "περίπου"..
(θα το διαπιστωσεις αν κανεις επανειλλημενες μετρήσεις στο ιδιο τρανσιστορ..)

Τα Mastech θεωρούνται γενικώς "αξιοπρεπή" πολυμετρα, σε σχεση με την τιμη τους και με τις "υποσχέσεις" τους..
( η διαφορά μεταξυ υπόσχεσης και δυνατοτητας μπορεί να ειναι αβυσσαλέα..);)

doctoras
21/08/2018, 13:44
καλα ναι δεν περιμένω πολλά το θέλω για DYI στο γραφείο μου, όσο για το hFE εντάξει κλάιν να επειδή έχω πολλά τρανζιστοράκια από τότε που σπούδαζα το θέλω ενδεικτικά για να μη ψάχνω απο την ξεβαμμένη αρίθμηση τους

αν θελήσω reference τιμές τάσεις ρεύματα επαγγελματικά δουλεύω παλμογράφο της fluke 124 o οποίος πιστοποιείται ετησίως

να βάλω και μια φωτό απο τα κομμάτια, στο περίπου στο 30 έκαστος απο κινα

398756
398757

daz
22/08/2018, 08:43
To 139c το έχω. Καλό είναι. Βέβαια το καλό εξαρτάται απ' τις ανάγκες και την εμπειρία που έχει ο καθένας. Στις βασικές μετρήσεις στις οποίες το χρησιμοποιώ εγώ είναι μια χαρά.

Ένα τυπακι που το άνοιξε και έκανε review κατέληξε ότι είναι τίμιο σε αυτά που υπόσχεται βάση της κατασκευής του.

OldMan
22/08/2018, 13:12
Το Mastech φαίνεται να εχει καλυτερη θερμική ασφαλεια απο το UNI-T...
(λεπτομερειες θα μου πεις, αλλα αμα μετρας συχνά ψηλα ρευματα..)

vaska
22/08/2018, 13:33
Το Mastech φαίνεται να εχει καλυτερη θερμική ασφαλεια απο το UNI-T...
(λεπτομερειες θα μου πεις, αλλα αμα μετρας συχνά ψηλα ρευματα..)

Πάει το ρημάδι το μάτι σου και πέφτει σε κάτι λεπτομέρειες αδερφάκι μου. Νταξ τα 30 sec είναι καλύτερα από τα 10 αλλά μια χαρά αρκετά είναι τα 10 sec για μέτρηση. Γενικά ψιλο-ίδια είναι και τα δύο και νομίζω έχουν και παραπλήσιες τιμές. Ένας μέσος χρήστης κάνει την δουλειά του παραπάνω από καλά και με τα δύο

OldMan
22/08/2018, 13:51
Δεν ξερω για τον μεσο χρήστη ρε κοκκαλιαρη αλλα εγω κανω την δουλεια μου χρόνια με το GoldStar (αγορασθεν επι δραχμων μεταχειρισμενο σε εξευτελιστικη τιμη - βασικα το ειχα παρει για το case του γιατι ήθελα να βαλω μεσα τροφοδοτικο εργαστηρίου..) και το παρατησα πριν 2 χρόνια γιατί δεν βρισκω ακροδεκτες που να ταιριαζουν χωρις πατεντες..

OldMan
22/08/2018, 13:58
Και πριν αρχισουν να γελανε τπτ κουφαλες με την ηλικια του "οργανου" (οχι "μου"-αυτο είναι μαλλον για κλάματα..) ορίστε και το anyday/anytime φορητο πολυμετρο..
(τελευταια το ξεκουραζω λιγο με ενα -αρκετα νεότερο- FLUKE 87..);)

OldMan
22/08/2018, 14:03
Θα ποσταρα και ενα hardcore VTM (με λυχνίες κενού) :pink::a30: αλλα πρέπει να το ξεπακεταρω και βαριεμαι..

SciTeF
22/08/2018, 16:01
Και πριν αρχισουν να γελανε τπτ κουφαλες με την ηλικια του "οργανου" (οχι "μου"-αυτο είναι μαλλον για κλάματα..) ορίστε και το anyday/anytime φορητο πολυμετρο..
(τελευταια το ξεκουραζω λιγο με ενα -αρκετα νεότερο- FLUKE 87..);)

Με το πιο απλό της φλουκ το ξεκουράζεις ;)

Όσο για το όργανο, γεωπόνος στις πατάτες που λέει ο πατέρας μου :p ή βαστάει ακόμα :lol::evil: ;

daz
22/08/2018, 16:21
Το Mastech φαίνεται να εχει καλυτερη θερμική ασφαλεια απο το UNI-T...
(λεπτομερειες θα μου πεις, αλλα αμα μετρας συχνά ψηλα ρευματα..)

Tο προηγούμενο μοντέλο της uni είχε καλύτερα χαρακτηριστικά (απ έξω), αλλά μέσα ήταν χειρότερο απ' το 139 το οποίο όμως φαίνεται να έχει υποδεέστερα αναγραφομενα χαρακτηριστικά.
Τώρα για να πω και την αλήθεια θυμάμαι τα μισά, απ' απ τα μισά που καταλαβαίνω από κάτι τέτοια. Θα κοιτάξω μήπως βρω πάλι κανένα βιντεάκι ξεβρακωματος, για σας που καταλαβαίνετε περισσότερα.

vaska
22/08/2018, 16:31
Δεν ξερω για τον μεσο χρήστη ρε κοκκαλιαρη αλλα εγω κανω την δουλεια μου χρόνια με το GoldStar (αγορασθεν επι δραχμων μεταχειρισμενο σε εξευτελιστικη τιμη - βασικα το ειχα παρει για το case του γιατι ήθελα να βαλω μεσα τροφοδοτικο εργαστηρίου..) και το παρατησα πριν 2 χρόνια γιατί δεν βρισκω ακροδεκτες που να ταιριαζουν χωρις πατεντες..


Και πριν αρχισουν να γελανε τπτ κουφαλες με την ηλικια του "οργανου" (οχι "μου"-αυτο είναι μαλλον για κλάματα..) ορίστε και το anyday/anytime φορητο πολυμετρο..
(τελευταια το ξεκουραζω λιγο με ενα -αρκετα νεότερο- FLUKE 87..);)


Θα ποσταρα και ενα hardcore VTM (με λυχνίες κενού) :pink::a30: αλλα πρέπει να το ξεπακεταρω και βαριεμαι..

Άμα ο άνθρωπας είναι γνώστης τι να την κάνει την ακρίβεια του ψηφιακού?? Μια ματιά ρίχνει στην βελόνα και διαβάζει μέχρι και 3ο δεκαδικό

SciTeF
22/08/2018, 16:35
Παρουσίαση για το 139C στα ελληνικά.


https://www.youtube.com/watch?v=LEyBumOHUnI

JNP
22/08/2018, 17:10
Παρουσίαση για το 139C στα ελληνικά.


https://www.youtube.com/watch?v=LEyBumOHUnI

Πολύ ωραίος ο φίλος. Τον παρακολουθώ οποτε μπορώ.
https://fubar.gr
Για στραβαδια σαν εμένα είναι πολύ χρήσιμες οι παρουσιάσεις του.

vaska
22/08/2018, 18:13
Αυτή η μ@λ@κία που κάνουν υποτίθεται σοβαρές εταιρίες στον χώρο και βάζουν κάτι προμπάκια τελείως της πλάκας, είναι πολύ εκνευριστική.

Ξέρουμε αν ταιριάζουν από fluke ?? Νομίζω είναι ψιλοστάνταρ οι διαστάσεις αλλά ρωτάω αν κάποιος έχει αλλάξει αυτά τα αίσχη με κάτι καλύτερο. Κι επειδή έχω ένα ζευγάρι spare fluke και ψήνομαι για ένα καλό "οικονομικό" πολύμετρο, λέω αν ξέρετε αν ταιριάζουν να μην παραγγέλνω και προμπ.

JNP
22/08/2018, 21:46
Σαν old man n2 μου επιτρέπεται να παρουσιάσω το πρώτο μου πολυμετρο japanνεζικο με μπαταρία 15V.Αψογο μέχρι τώρα. Μόνο που για μια πενταετία πρόσφατα βγήκε off γιατί δεν έβρισκα τέτοια μπαταρία μέχρι που ξαναεφερε ο Δησιος.
398825

vaska
22/08/2018, 22:51
Σε κάποιο νήμα εδώ μέσα έχω ανεβάσει το Siemens του παππού μου που μου το κληροδοτησε. Θα το βρω και θα το ξαναβάλω για να το χαρείτε οι παλιουρες της ηλεκτρολογιας

JNP
23/08/2018, 08:29
Αντε να το κάνουμε Παλαιοπωλειο!:beer:

vaska
23/08/2018, 09:25
398838

398839

398840

Νομίζω τώρα ο oldman ολοκληρώθηκε σαν προσωπικότητα :lol:

OldMan
23/08/2018, 12:07
Πολυ φραμπαλαδιαρικο για τον καιρό του ρε Billy..
(μήπως ο παππούς σου "το καλιμπράριζε το οργανο"..??):a22:

Τα probes ειναι αμαρτωλή ιστορία...

Της FLUKE (και αλλων κατασκευαστων) εχουν τυποποιημενη διαμετρο σε ιντσες ενω τα Japan σε χιλιοστα..
(π.χ. τα 3/16" τα δινουν για 5mm αλλα ειναι ουσιαστικά 4.76mm..)
Αν θέλεις "σοβαρή" συναρμογή (για να μη μαζευει μακα ουτε να μηδενιζεις καθε τρεις και μια) δυστυχως πρεπει να παρεις τα προβλεπόμενα..

vaska
23/08/2018, 13:39
Πολυ φραμπαλαδιαρικο για τον καιρό του ρε Billy..
(μήπως ο παππούς σου "το καλιμπράριζε το οργανο"..??):a22:

Τα probes ειναι αμαρτωλή ιστορία...

Της FLUKE (και αλλων κατασκευαστων) εχουν τυποποιημενη διαμετρο σε ιντσες ενω τα Japan σε χιλιοστα..
(π.χ. τα 3/16" τα δινουν για 5mm αλλα ειναι ουσιαστικά 4.76mm..)
Αν θέλεις "σοβαρή" συναρμογή (για να μη μαζευει μακα ουτε να μηδενιζεις καθε τρεις και μια) δυστυχως πρεπει να παρεις τα προβλεπόμενα..

Ο παππούς ήτο ηλεκτρολόγος - μηχανολόγος στην Πειραϊκή Πατραϊκή και νομίζω του το είχε κάνει δώρο η εταιρία (όρκο δεν παίρνω γιατί εκτός από άριστος επιστήμων ήτο και ΚΚΕ και δεν γούσταρε πολλά πολλά με την εργοδοσία)

Κι εγώ αυτό φανταζόμουν αλλά ποια είναι τα προβλεπόμενα για τα καλά κινέζικα αντίγραφα όπως τα UNI-T?? Αυτά με τα οποία έρχεται το όργανο εκτός από πλαστικούρα του κερατά είναι και κοντά σε μήκος.

OldMan
23/08/2018, 18:06
αλλά ποια είναι τα προβλεπόμενα για τα καλά κινέζικα αντίγραφα όπως τα UNI-T??
Παιρνεις probe, το βαζεις στην τρυπα, δοκιμαζεις, ικανοποιεισαι, το παντρευεσαι..!!
(πως εκανες παλιοτερα με το πουλακι σου..;)

rhtoras
28/04/2019, 18:39
Οπότε στα πολύμετρα των 40€ καλό είναι να αλλάξουμε τα probes με καλύτερα?
Κεραμικά ίσως?

Άσχετο αλά ανάμεσα σε mastech-unit και pro's kit ποιό θεωρείται καλύτερο ποιοτικά?

Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος...

406348


406347

406346

geo10
24/09/2019, 18:15
Rhtoras αν το θες για πρίζες, πίνακες κλπ καλύτερα πάρε κάτι επώνυμο με πιστοποίηση για λόγους ασφαλείας. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με συγκεκριμένα μοντέλα, καθότι για τέτοια δουλειά έχω ένα Fluke 179 από παλιά. Τώρα βλέπω ότι έχουν ακριβύνει πάρα πολύ. Εάν θες για ηλεκτρονικά, μπαταρίες κλπ πάρε κάτι φθηνότερο. Χρησιμοποιώ και ένα Uni-T UT61, αλλά κι αυτό το έχω χρόνια.

rhtoras
25/09/2019, 03:59
Rhtoras αν το θες για πρίζες, πίνακες κλπ καλύτερα πάρε κάτι επώνυμο με πιστοποίηση για λόγους ασφαλείας. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με συγκεκριμένα μοντέλα, καθότι για τέτοια δουλειά έχω ένα Fluke 179 απλό παλιά. Τώρα βλέπω ότι έχουν ακριβύνει πάρα πολύ. Εάν θες για ηλεκτρονικά, μπαταρίες κλπ πάρε κάτι φθηνότερο. Χρησιμοποιώ και ένα Uni-T UT61, αλλά κι αυτό το έχω χρόνια.

ευχαριστώ φίλε...θα κοιτάξω για αρχή ένα απλό mastech, uni-t και έπειτα παίρνω κάτι καλύτερο για πίνακες. Και το fluke για την Ασιατική αγορά καλό είναι.

vaska
25/10/2019, 09:34
Το νέο μου απόκτημα ήρθε μαζί με τροφοδοτικό πάγκου 30Α (ρυθμιζόμενης τάσης και ρεύματος) να συμπληρώσει τον εξοπλισμό του εργαστηρίου. Έχασα ένα fluke σε μια δημοπρασία και συμβιβάστηκα με αυτό

411797

o_gavros
26/10/2019, 07:37
Βασίλη πόσο το πήρες κι από που, αν επιτρέπεται;
Πήρα προχθές το 139C από φυσικό κατάστημα εδώ και θα θελα να κάνω σύγκριση.

JNP
26/10/2019, 08:03
Βασίλη πόσο το πήρες κι από που, αν επιτρέπεται;
Πήρα προχθές το 139C από φυσικό κατάστημα εδώ και θα θελα να κάνω σύγκριση.

Αλήθεια το C απο το S σε τι διαφέρουν; Γιατί και η τιμή τους διαφέρει αρκετά.

o_gavros
26/10/2019, 08:08
αν σου πω ότι ξέρω, θα είναι ψέμα.
Στην όψη πάντως, ίδια μου φαίνονται.

είναι πάντως σεβαστό μέγεθος το C.
σε σχέση με ένα 136 που υπάρχει επίσης στη γκάμα,είναι σχεδόν διπλάσιος όγκος.

vaska
26/10/2019, 10:11
Βασίλη πόσο το πήρες κι από που, αν επιτρέπεται;
Πήρα προχθές το 139C από φυσικό κατάστημα εδώ και θα θελα να κάνω σύγκριση.

Κοντά στα 50€ από τα βάθη της Ανατολής. Ήμουν τυχερός και δεν πέρασε τελωνείο. Βασικά έψαχνα για ένα fluke αλλά εδώ ένας το πουλούσε μετάχειρο ακριβότερα από όσο έχει καινούριο, παράλληλα έχασα μια δημοπρασία στον Τούρκο τον Μπέη, να δώσω πάνω από 100 δεν ήθελα εκτός κι αν ήταν κάτι εξαιρετικό όπως το fluke (έτσι κι αλλιώς αυτό που πήρα υπερκαλκύπτει τις ανάγκες μου και τις γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά) οπότε αφού το βρήκα σε καλή τιμή είπα να ρισκάρω και με το τελωνείο.

Όσο για τις διαφορές, λένε ότι το C έχει καλύτερη κατασκευή και περισσότερες λειτουργίες αλλά δεν με πειράζει άλλωστε κριτήριο ήταν η τιμή και το τι καλύτερο μπορούσα να πάρω στα λεφτά που διέθετα. Νομίζω θα με ικανοποιήσει

daz
26/10/2019, 11:56
Κάπου στα 50 είχα πάρει το C από Ελλάδα λίγο καιρό αφού βγήκε.
Τώρα έχει λίγο λιγότερο εδώ.

Το S είναι κάπου στα 20 ευρώ ακριβότερο και χωρίς να ψάξω χαρακτηριστικά έχει μαύρη οθόνη και μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης κάτι που στο C απουσιάζει.

Άσχετα απ' τα χαρακτηριστικά που αναγράφονται έξω, μεγάλο ρόλο παίζει το τι γίνεται μέσα. Άλλα μοντέλα της uni με καλύτερα αναγραφόμενα χαρακτηριστικά απ' το 139C, είχαν χειρότερα εντόσθια όταν ανοίχθηκαν. Το θεωρώ λίγο απίθανο το S να είναι χειρότερο απ' το C αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά τιμής τους.
Φυσικά εσύ βασίλη το πήρες σε σπέσιαλ τιμή οπότε δε σε απασχολεί!

Πιστεύω οτι δεν θα αργήσουν να ανέβουν τα σχετικά βιντεάκια στο σωλήνα.

https://www.vardakas-tools.gr/polymetra-palmografoi/UNI-T-UT139C-polymetro-psifiako-me-NCV-kai-ypostirixi-amperotsimpidas/catpageindex/4

https://www.vardakas-tools.gr/polymetra-palmografoi/UNI-T-UT139S-polimetro-aytomath-klimaka-True-RMS-me-othoni-EBTN/catpageindex/5

JNP
26/10/2019, 13:17
Κάπου στα 50 είχα πάρει το C από Ελλάδα λίγο καιρό αφού βγήκε.
Τώρα έχει λίγο λιγότερο εδώ.

Το S είναι κάπου στα 20 ευρώ ακριβότερο και χωρίς να ψάξω χαρακτηριστικά έχει μαύρη οθόνη και μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης κάτι που στο C απουσιάζει.

Άσχετα απ' τα χαρακτηριστικά που αναγράφονται έξω, μεγάλο ρόλο παίζει το τι γίνεται μέσα. Άλλα μοντέλα της uni με καλύτερα αναγραφόμενα χαρακτηριστικά απ' το 139C, είχαν χειρότερα εντόσθια όταν ανοίχθηκαν. Το θεωρώ λίγο απίθανο το S να είναι χειρότερο απ' το C αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά τιμής τους.
Φυσικά εσύ βασίλη το πήρες σε σπέσιαλ τιμή οπότε δε σε απασχολεί!

Πιστεύω οτι δεν θα αργήσουν να ανέβουν τα σχετικά βιντεάκια στο σωλήνα.

https://www.vardakas-tools.gr/polymetra-palmografoi/UNI-T-UT139C-polymetro-psifiako-me-NCV-kai-ypostirixi-amperotsimpidas/catpageindex/4

https://www.vardakas-tools.gr/polymetra-palmografoi/UNI-T-UT139S-polimetro-aytomath-klimaka-True-RMS-me-othoni-EBTN/catpageindex/5

Αποστόλη τις διαφορές στην οθόνη τις ήξερα, το θέμα είναι πάρα μέσα τι γίνεται. Μόνο σε κανένα καλό rewiew ίσως αλλά και εμένα οι γνώσεις είναι ερασιτεχνικες.

JNP
26/10/2019, 13:19
Όσο για τις διαφορές, λένε ότι το C έχει καλύτερη κατασκευή και περισσότερες λειτουργίες αλλά δεν με πειράζει άλλωστε κριτήριο ήταν η τιμή και το τι καλύτερο μπορούσα να πάρω στα λεφτά που διέθετα. Νομίζω θα με ικανοποιήσει

Το S είναι ακριβωτερο από το C.
Το τροφοδοτικό στα 40 - 50 ευρώ;

vaska
26/10/2019, 15:12
Το S είναι ακριβωτερο από το C.
Το τροφοδοτικό στα 40 - 50 ευρώ;

Λίγο πάνω από 58€ στην πόρτα μου. Το μετάνιωσα που δεν περίμενα λίγο να βάλω άλλα 20 να πάρω ένα πλήρως ψηφιακό αλλά οκ δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Ήθελα με διπλή έξοδο αλλά ανέβαινε πολύ. Έχει 0,23V και 0,02Α απόκλιση στις ενδείξεις των οργάνων του αλλά αυτή η απόκλιση είναι σε όλο το εύρος λειτουργίας του οπότε μπορείς να υπολογίσεις να και διορθώσεις.
Επίσης αγοράστηκε κι ένα ακόμα ψηφιακό μανόμετρο της Michelin στα 14€, μικρό πρακτικό και ακριβές με άλλα 3 πολύ ακριβότερα που το σύγκρινα.

411854

daz
26/10/2019, 17:33
Βασίλη το ncv πρέπει να είναι non-contact voltage detector. Για βάλτο εκεί και πλησίασε μια πρίζα.

o_gavros
26/10/2019, 18:27
Βασίλη το ncv πρέπει να είναι non-contact voltage detector. Για βάλτο εκεί και πλησίασε μια πρίζα.

αυτό ακριβώς είναι.
το ρώτησα στο κατάστημα γιατι έπεσε κι εμένα το μάτι μου εκεί.

vaska
26/10/2019, 18:33
Βασίλη το ncv πρέπει να είναι non-contact voltage detector. Για βάλτο εκεί και πλησίασε μια πρίζα.

Ναι το ξέρω, το έχουν και τα άλλα τα μικρά της wurth που έχω

daz
27/10/2019, 14:27
Αλήθεια το C απο το S σε τι διαφέρουν; Γιατί και η τιμή τους διαφέρει αρκετά.

Απ' ότι είδα, οι διαφορές τους είναι στην οθόνη, στην μπάρα που έχει το s και στη δυνατότητα για μέτρηση ‘ghost’ voltage.

Όσο αφορά τα χαρακτηριστικά τουλάχιστον, δεν έχουν άλλες διαφορές.

https://www.uni-trend.com/uploadfile/2018/1129/20181129033121919.pdf

STF
27/10/2019, 16:46
Ερώτηση. Για εμάς που δεν έχουμε ασχοληθεί σε βάθος με τα ηλεκτρολογικά και μας ενδιαφέρει χρήση που αφορά μόνο τη μοτοσυκλέτα, άντε και το αυτοκίνητο. Με άλλα λόγια, να δούμε αν η μπαταρία είναι ΟΚ, να τσεκάρουμε τον ανορθωτή και ηλεκτρονική (αν έχουν παραδώσει πνεύμα). Ένα απλό τέστερ χωρίς όλες αυτές τις κλίμακες μέτρησης δε θα αρκεί; Έχω δει κυρίως από καλές εταιρείες όπως είναι το Fluke 113 και το Facom DX V12 στη περιοχή των 120+ ευρώ και το Metrel MD 9010 στη περιοχή των 60 ευρώ. Τα Facom & Metrel νομίζω αναγνωρίζουν και συχνότητα.

Υπάρχει κάποια ανάλογη πρόταση από φθηνότερες αλλά σοβαρές εταιρείες τύπου UNI-T;

doctoras
27/10/2019, 17:13
Ερώτηση. Για εμάς που δεν έχουμε ασχοληθεί σε βάθος με τα ηλεκτρολογικά και μας ενδιαφέρει χρήση που αφορά μόνο τη μοτοσυκλέτα, άντε και το αυτοκίνητο. Με άλλα λόγια, να δούμε αν η μπαταρία είναι ΟΚ, να τσεκάρουμε τον ανορθωτή και ηλεκτρονική (αν έχουν παραδώσει πνεύμα). Ένα απλό τέστερ χωρίς όλες αυτές τις κλίμακες μέτρησης δε θα αρκεί; Έχω δει κυρίως από καλές εταιρείες όπως είναι το Fluke 113 και το Facom DX V12 στη περιοχή των 120+ ευρώ και το Metrel MD 9010 στη περιοχή των 60 ευρώ. Τα Facom & Metrel νομίζω αναγνωρίζουν και συχνότητα.

Υπάρχει κάποια ανάλογη πρόταση από φθηνότερες αλλά σοβαρές εταιρείες τύπου UNI-T;

Μπορείς απλά να πάρεις ένα UNI-T με βασικές λειτουργίες
όπως αυτό για παράδειγμα https://www.skroutz.gr/s/20071558/Uni-T-UT-131A.html

ΟΚΤΑΝΙΟ
27/10/2019, 19:20
Είχε ποτέ κάνεις σας πολυμετρο της Metex?

vaska
27/10/2019, 21:40
Μόλις κατάφερα κι επισκεύασα το ένα από τα δύο μικρά αυτόματα της wurth που έχω.
411998

Έχουν φιξ τα καλώδια (είναι μεγάλη βλακεία αυτό), και τα δύο παρουσίασαν το ίδιο πρόβλημα ένα μήνα μετά την αγορά τους. Κάπου δεν έκανε καλή επαφή το καλώδιο του prob ήταν μάλλον κάπου κομμένο και μετρούσαν ότι να 'ναι. Έψαχνα συνέχεια σε κύκλωμα και άκρη δεν έβγαζα. Τα είχα στείλει και τα 2 πίσω στην εγγύηση και στα δύο οι μαλ@κες οι τεχνικοί της wurth έκοψαν τα στελέχη του prob στην μεριά που ενώνεται με το καλώδιο για να αποκαλύψουν γυμνό αγωγό και ξανακόλλησαν τα καλώδια. Αυτό κράτησε για άλλους 2 μήνες (και είμαι πολύ προσεκτικός στην χρήση των εργαλείων μου) και μετά άρχισαν πάλι τα όργανα. Παλιότερα είχα ασχοληθεί λίγο να τα ανοίξω αλλά άκρη δεν έβγαλα γιατί δεν μπορούσα να βρω από που ανοίγουν. Σήμερα ασχολήθηκα αρκετές ώρες και βρήκα πως ανοίγουν κι έκανα αντικατάσταση στα καλώδια. Είμαι πολύ χαρούμενος.

Είμαι δύναμη ο πστς
:lol::lol:

JNP
12/11/2019, 14:55
https://www.innovatorsguru.com/dm100c-mestek-review-price/
412636
Πως σας φαίνεται το πολυμετρο αυτό στα 27 περίπου ευρω με την αποστολή μέσα(είναι σε προσφορά).
https://www.chinabrands.com/item/dropship-mestek-dm100c-digital-multimeter-multifunction-high-precision-manual-automatic-anti-burning-4525576-p.html
Για ερασιτεχνική χρήση βέβαια σε κυκλώματα,μπαταρίες,κλπ.Μετρήσεις υψηλων εντάσεων ρευμάτων δεν πρόκειται να κάνει γιατί έχω αμπεροτσιμπιδα.
Μου αρέσει που έχει αυτόματες και μανιουαλ κλίμακες και μέτρηση θερμοκρασίας. Έχει περίβλημα σιλικόνης για προστασία από το πέσιμο. Τα Probe είναι βέβαια από PVC και όχι σιλικόνης.
Όταν μετράει τάση και ένταση στο εναλλασσομενο δίνει μαζί και τη συχνότητα, ενώ στις άλλες μετρήσεις δίνει και τη θερμοκρασία ή την υγρασία περιβάλλοντος. Έχει φακό και προειδοποιει αν βάλεις σε λάθος θέση το Probe.Βρισκει την φάση. Επισης μου αρέσει το στυλ της οθόνης.
Συγκρινόμενο με ένα fluke 101 έδωσε ίδιες μετρήσεις και ήταν λίγο πιο αργό στο NCV.
Η πλακέτα του πάντως φαίνεται καλοφτιαγμενη.
Τι λέτε;

OldMan
12/11/2019, 15:29
Γουσταρω το register mark του MESTEK...

JNP
12/11/2019, 17:02
Γουσταρω το register mark του MESTEK...

Αφού έχει και register mark να πάρω δύο ;:smokin:

Acacius
12/11/2019, 17:07
Γουσταρω το register mark του MESTEK...

Φαίνεται καλύτερο από ένα FUKE που έχω πάντως.

vaska
12/11/2019, 17:23
Φαίνεται καλύτερο από ένα FUKE που έχω πάντως.


Όσο και πιο τσαχπινιάρικο να "φαίνεται" καλύτερο δεν είναι από οποιοδήποτε Fluke

JNP
12/11/2019, 18:29
Όσο και πιο τσαχπινιάρικο να "φαίνεται" καλύτερο δεν είναι από οποιοδήποτε Fluke

Αυτό θεωρείται δεδομένο. Ακόμα κιαν έχει περίπου την ακρίβεια ενός fluke χαμηλομεσαιας κατηγορίας, δεν πρόκειται να εχει την μακροζωία του.
Απλά εγώ δεν θα βγάζω με αυτό μεροκάματο ώστε να πάρω fluke.

JNP
12/11/2019, 18:35
Φαίνεται καλύτερο από ένα FUKE που έχω πάντως.

Κιεγω έχω ένα seiko, mont in Japan! :beer:

ΟΚΤΑΝΙΟ
12/11/2019, 19:07
Φαίνεται καλύτερο από ένα FUKE που έχω πάντως.

:bawl:


Όσο και πιο τσαχπινιάρικο να "φαίνεται" καλύτερο δεν είναι από οποιοδήποτε Fluke


Αυτό θεωρείται δεδομένο.


Και οι δυο σας, μετεξεταστεοι :p

Acacius
12/11/2019, 19:54
Έχετε χάρη βρε που δε μπορώ να το ανεβάσω σε φωτογραφία γιατί δεν είμαι σπίτι. Υπερ-Αργαλείο λέμε.


( διαβάστε καλύτερα τη μάρκα... ;) )

daz
12/11/2019, 20:07
Mestek αντί για mastek
fuke αντι για fluke
abibas αντι για adidas

και η λίστα είναι μεγάλη.

Αυτές οι μάρκες στηρίζονται στην εξαπάτηση για να πουλήσουν. Τώρα πόσο καλό είναι το προιόν απλά δε με νοιάζει γιατί απλά δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ. Ενα κινέζικο με 17 ευρώ που επάνω γράφει BGS, το θεωρώ πολύ πιο τίμιο απ' το σούπερ ντούπερ φορτωμένο με ένα κάρο καλούδια, mestek.

JNP
12/11/2019, 22:18
Mastech και Mustool είναι οι γνωστές κινεζικές εταιρείες για τέτοια όργανα.
Η Mestek υπάρχει σαν εταιρεία αλλά δεν νομίζω να κατασκευάζει η ίδια:
http://www.mestek-tools.com/en/productlist.aspx?classid=0101
Εδώ για οποιον ενδιαφέρεται έχει καλά reviews:
https://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?446015-Multimeter-review-and-tear-down-more-than-50

vaska
13/11/2019, 01:39
Έχετε χάρη βρε που δε μπορώ να το ανεβάσω σε φωτογραφία γιατί δεν είμαι σπίτι. Υπερ-Αργαλείο λέμε.


( διαβάστε καλύτερα τη μάρκα... ;) )
Το είδα το λάθος μου λίγο πριν πατήσω την απάντηση αλλά δεν έκανα πίσω. Το άφησα για να υπάρχει καταγεγραμμενη η άποψη μου χάχαχα. Βαρέθηκα είναι η αλήθεια να κάνω edit και δεν ήθελα να την σβήσω,οπότε έμεινε ως είχε

JNP
13/11/2019, 08:03
Φαίνεται καλύτερο από ένα FUKE που έχω πάντως.

Gama'to εργαλείο λέμε! :bawl:

OldMan
13/11/2019, 13:05
OK κανουμε χαβαλε αλλα 27€ για το παραπανω σουπερπολυεργαλειο δεν τα λες και πολλα..
(η θηκη του μονο, κανει γυρω στα 20€..)

vaska
13/11/2019, 14:20
OK κανουμε χαβαλε αλλα 27€ για το παραπανω σουπερπολυεργαλειο δεν τα λες και πολλα..
(η θηκη του μονο, κανει γυρω στα 20€..)

Την συγκεκριμένη την έχω δει σε 30 διαφορετικά μοντέλα διαφορετικών εταιριών. Παίζει να κατασκευάζονται τα πολύμετρα με βάση τη θήκη.

JNP
17/11/2019, 08:15
http://budgetlightforum.com/node/68930
Χρήσιμα στοιχεία για την χρήση των πολυμετρων για στραβαδια σαν και μένα.

nassosxlvbros
21/01/2020, 11:48
Ρίξτε μια ματιά και στα Brymen (https://www.youtube.com/watch?v=fRjXSbXZLmM).Θεωρούνται πολύ καλά και με πολύ καλές κριτικές για τα λεφτά τους.

lazarefa
24/01/2020, 12:28
+1 για τα Brymen.

borgiriadis1
24/01/2020, 14:44
Για τελείως ερασιτεχνική χρήση το Uni-T UT131Β πως σας φαίνεται? Έχει να προτείνει κάποιος κτ μέχρι 30€?

daz
24/01/2020, 15:09
Για τελείως ερασιτεχνική χρήση το Uni-T UT131Β πως σας φαίνεται? Έχει να προτείνει κάποιος κτ μέχρι 30€?

To 131B έχει 10 ευρώ, γιατί μας ρωτάς για κάτι μέχρι 30 ευρώ? Μια χαρά είναι αυτό που κοιτάς για τα λεφτά του, αλλά αφού το θες για ερασιτεχνική χρήση, θα σου πρότεινα το κατά 4 ευρώ ακριβότερο 131D με ncv και αυτόματο ρυθμιστής τάσης. Τώρα όσο ανεβαίνεις σε τιμή θα έχεις ακόμα περισσότερα χαρακτηριστικά που μόνο εσύ ξέρεις αν σου χρειάζονται ή όχι. Με κανα 30αρι παίρνεις και το 139C που έχει της παναγιάς τα μάτια αλλά σου χρειάζονται?

OldMan
24/01/2020, 15:44
Εεεε... εχε πανω σου κανενα ματι της Παναγιας και ας ειναι αχρειαστο...

borgiriadis1
24/01/2020, 15:46
To 131B έχει 10 ευρώ, γιατί μας ρωτάς για κάτι μέχρι 30 ευρώ? Μια χαρά είναι αυτό που κοιτάς για τα λεφτά του, αλλά αφού το θες για ερασιτεχνική χρήση, θα σου πρότεινα το κατά 4 ευρώ ακριβότερο 131D με ncv και αυτόματο ρυθμιστής τάσης. Τώρα όσο ανεβαίνεις σε τιμή θα έχεις ακόμα περισσότερα χαρακτηριστικά που μόνο εσύ ξέρεις αν σου χρειάζονται ή όχι. Με κανα 30αρι παίρνεις και το 139C που έχει της παναγιάς τα μάτια αλλά σου χρειάζονται?

Το όριο το έβαλα για να μην ξεφύγει η τιμή για κτ τόσο απλό που ψάχνω. Με ενδιαφέρει να είναι καλή ποιότητα κ οι μετρήσεις του να είναι σωστές γτ μ αυτό που έχω τώρα έχω πρόβλημα. Δεν είχα προσέξει το 131D. Μάλλον εκεί θα καταλήξω. Ευχαριστώ

borgiriadis1
24/01/2020, 15:49
Εεεε... εχε πανω σου κανενα ματι της Παναγιας και ας ειναι αχρειαστο...

Το έχω υπ όψιν μιας και δεν είμαι γνώστης.:beer:

daz
24/01/2020, 16:11
Το όριο το έβαλα για να μην ξεφύγει η τιμή για κτ τόσο απλό που ψάχνω. Με ενδιαφέρει να είναι καλή ποιότητα κ οι μετρήσεις του να είναι σωστές γτ μ αυτό που έχω τώρα έχω πρόβλημα. Δεν είχα προσέξει το 131D. Μάλλον εκεί θα καταλήξω. Ευχαριστώ

Για ακρίβεια στις βασικές μετρήσεις δε χρειάζεσαι κάτι ακριβό. Το ακριβότερο 139C θα έχει την ίδια ακρίβεια στις βασικές μετρήσεις με ένα φθηνότερο, αλλά θα έχει και κάποιες έχτρα δυνατότητες και θα μπορεί να κάνει επιπλέων μετρήσεις. Η ακρίβεια στις δευτερεύουσες μετρήσεις τώρα, έρχεται μονο με τα ακριβά επαγγελματικά.
Αν θέλεις να μετράς με ακρίβεια την τάση μιας μπαταρίας ή ανορθωτή και να κάνεις έλεγχο διαρροής κυκλώματος και έλεγχο συνέχειας, δε χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο.

Για να έχεις σοβαρό σφάλμα στις βασικές μετρήσεις πρέπει να έχεις κάτι πραγματικά φθηνιάρικο. Πχ αυτό του λιντλ, δεν ξέρω πόσο έχει, αλλά έχει σφάλμα ακόμα και στην μέτρηση μιας 12βολτης μπαταρίας ή ενός ανορθωτή σε σημείο που αν δε σου κόψει να τσεκάρεις το πολύμετρο θα το πληρώσεις πανάκριβα, αν όχι σε χρήμα, σιγουρα σε χρόνο.

OldMan
28/01/2020, 13:57
Αεναη συζητηση..

Το θεμα ειναι ποσο ΠΟΛΥ-μετρο πρεπει να ειναι το πολυμετρο που πραγματικα χρειαζομαστε..
Αν γουσταρουμε φορητο παλμογραφο με ενσωματωμενη γεννητρια συχνοτητων για να μετρησουμε την μπαταρια μας, ειμαστε οντως γουσταρλήδες αλλα μην ψαχνουμε best value for money...

Ειχα παρει καποτε (αναθεμα και αν θυμαμαι ποτε..) ενα Vichy VC99 γύρω στα 40€ και επι 4 περιπου χρονια δεν χρησιμοποιησα πανω απο των 30% των δυνατοτητων του με σχεδον καθημερινη εργασια πανω σε ηλεκτρονικες κατασκευες/επισκευες..

Δυστυχως το γαμω-marketing εχει επιβαλλει στους κατασκευαστες να φορτωνουν κοκομπλικια/κοψιψινια, τυπου "μετρηση κατω των 100pF" ή "παγωμα κυματομορφης" ακόμη και σε εργαλεια που προορίζονται για να επαληθευσης τον νομο του Ohm..

nassosxlvbros
29/01/2020, 07:26
Για ακρίβεια στις βασικές μετρήσεις δε χρειάζεσαι κάτι ακριβό. Το ακριβότερο 139C θα έχει την ίδια ακρίβεια στις βασικές μετρήσεις με ένα φθηνότερο, αλλά θα έχει και κάποιες έχτρα δυνατότητες και θα μπορεί να κάνει επιπλέων μετρήσεις. Η ακρίβεια στις δευτερεύουσες μετρήσεις τώρα, έρχεται μονο με τα ακριβά επαγγελματικά.
Αν θέλεις να μετράς με ακρίβεια την τάση μιας μπαταρίας ή ανορθωτή και να κάνεις έλεγχο διαρροής κυκλώματος και έλεγχο συνέχειας, δε χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο.

Για να έχεις σοβαρό σφάλμα στις βασικές μετρήσεις πρέπει να έχεις κάτι πραγματικά φθηνιάρικο. Πχ αυτό του λιντλ, δεν ξέρω πόσο έχει, αλλά έχει σφάλμα ακόμα και στην μέτρηση μιας 12βολτης μπαταρίας ή ενός ανορθωτή σε σημείο που αν δε σου κόψει να τσεκάρεις το πολύμετρο θα το πληρώσεις πανάκριβα, αν όχι σε χρήμα, σιγουρα σε χρόνο.


Καλημέρες
Για να έχεις σφάλμα σοβαρό θα πρέπει το όργανο να είναι ή ελλατωματικό ή έχει πεσμένη μπαταρία,ή χαλασμένο.Έχω δοκιμάσει ακόμα και πολύμετρα των 5 € και η ακρίβειά τους σε V-Ω-Α σε όλες τις κλίμακες δεν ήταν απλώς ανεκτή αλλά υποδειγματική....και με επαναληψιμότητα το τεστ και με άλλα φτηνά πολύμετρα.
Πρακτικά η ακρίβεια ακόμα και των πιο φτηνών είναι υποδειγματική.Εκεί που μετράνε τα ακριβά όργανα είναι α) στην ταχύτητα μέτρησης β) στην ασφάλεια και γ) στην ανθεκτικότητα.
Εκεί κοιτάς την τσέπη σου και αγοράζεις ανάλογα. :)

daz
29/01/2020, 10:10
Καλημέρες
Για να έχεις σφάλμα σοβαρό θα πρέπει το όργανο να είναι ή ελλατωματικό ή έχει πεσμένη μπαταρία,ή χαλασμένο.Έχω δοκιμάσει ακόμα και πολύμετρα των 5 € και η ακρίβειά τους σε V-Ω-Α σε όλες τις κλίμακες δεν ήταν απλώς ανεκτή αλλά υποδειγματική....και με επαναληψιμότητα το τεστ και με άλλα φτηνά πολύμετρα.
Πρακτικά η ακρίβεια ακόμα και των πιο φτηνών είναι υποδειγματική.Εκεί που μετράνε τα ακριβά όργανα είναι α) στην ταχύτητα μέτρησης β) στην ασφάλεια και γ) στην ανθεκτικότητα.
Εκεί κοιτάς την τσέπη σου και αγοράζεις ανάλογα. :)

Δεν ειπα φθηνό.. είπα φθηνιάρικο. Είναι άλλο να έχει 5 ευρώ και να κάνει 2 βασικές μετρήσεις αφού τις επιλέξεις χειροκίνητα και άλλο να κάνει 5 ευρώ και να μετράει της παναγιάς τα μάτια σε αυτόματο mod. To συγκεκριμένο που ανέφερα μέτραγε καινούριο ανορθωτή αρκετά κάτω από 14v, ενώ ένα άλλο φθηνό που είχα, όπως και το uniT, μέτραγε 14.1 αν θυμάμαι καλά.

nassosxlvbros
29/01/2020, 10:24
Δεν ειπα φθηνό.. είπα φθηνιάρικο. Είναι άλλο να έχει 5 ευρώ και να κάνει 2 βασικές μετρήσεις αφού τις επιλέξεις χειροκίνητα και άλλο να κάνει 5 ευρώ και να μετράει της παναγιάς τα μάτια σε αυτόματο mod. To συγκεκριμένο που ανέφερα μέτραγε καινούριο ανορθωτή αρκετά κάτω από 14v, ενώ ένα άλλο φθηνό που είχα, όπως και το uniT, μέτραγε 14.1 αν θυμάμαι καλά.



Και από αυτό το αυτόματο έχω.... :) (κωδ.Μ300 16€ λιανική τόχα πάρει,12 έχει τώρα)
Κι όμως ειν' ακριβέστατο παρακαλώ....
Φτηνιάρικο σαν κατασκευή βέβαια,εκτός θήκης δεν επιβιώνει ούτε τριήμερο,είναι μόνιμα στη θήκη του,και στο βαλιτσάκι σε δικό του συρτάρι.


414609

nassosxlvbros
29/01/2020, 10:50
H πιο πρόσφατη αγορά μου σε κατηγορία "Hi End" πολυμέτρου ήταν αυτό στη φωτό,ελαφρώς μεταχείρω,σε τιμή χώμα Fluke 83-III .
Η πιστοποίηση να φανταστείτε κοστίζει περισσότερο απ όσο το πήρα.... :)

414610

daz
29/01/2020, 11:34
Και από αυτό το αυτόματο έχω.... :) (κωδ.Μ300 16€ λιανική τόχα πάρει,12 έχει τώρα)
Κι όμως ειν' ακριβέστατο παρακαλώ....
Φτηνιάρικο σαν κατασκευή βέβαια,εκτός θήκης δεν επιβιώνει ούτε τριήμερο,είναι μόνιμα στη θήκη του,και στο βαλιτσάκι σε δικό του συρτάρι.


414609

Εχω και εγώ ένα με κανένα 15αρι ευρώ και μετράει μια χαρά. Του λιντλ μέτραγε με πολύ μεγάλη απόκλιση και μάλιστα στα χέρια μάστορα (σε ηλεκτρολογείο) ο οποίος ήθελε να τραβήξει καλώδιο από εδώ, εκεί για να.. δεν κατάλαβα. Του είπα να το αφήσει όπως είναι μέχρι να πάω σπίτι. Στο σπίτι το μέτρησα με το φθηνό και η ένδειξη του ανορθωτή ήταν αυτή που έπρεπε να είναι. Γλίτωσα μερικά "μπαλώματα" στην πλεξούδα μου!

Αυτά που έχουμε στη δουλειά (όλα φθηνά), άλλα μετράνε σωστά και άλλα έχουν απόκλιση. Συγνώμη αλλά μετράμε για όργανα ελέγχου ή όχι?

nassosxlvbros
29/01/2020, 11:47
Εχω και εγώ ένα με κανένα 15αρι ευρώ και μετράει μια χαρά. Του λιντλ μέτραγε με πολύ μεγάλη απόκλιση και μάλιστα στα χέρια μάστορα (σε ηλεκτρολογείο) ο οποίος ήθελε να τραβήξει καλώδιο από εδώ, εκεί για να.. δεν κατάλαβα. Του είπα να το αφήσει όπως είναι μέχρι να πάω σπίτι. Στο σπίτι το μέτρησα με το φθηνό και η ένδειξη του ανορθωτή ήταν αυτή που έπρεπε να είναι. Γλίτωσα μερικά "μπαλώματα" στην πλεξούδα μου!

Αυτά που έχουμε στη δουλειά (όλα φθηνά), άλλα μετράνε σωστά και άλλα έχουν απόκλιση. Συγνώμη αλλά μετράμε για όργανα ελέγχου ή όχι?

Στη δουλειά έχουμε Fluke 175 σαν το βασικό πολύμετρο είτε στον πάγκο είτε σε εξωτερικές εργασίες και πάψαμε να ασχολούμαστε με οτιδήποτε άλλο.
Στο εργαστήριό μου εκτός από το Fluke έχω ένα αρχαίο ΜΕΤΕΧ που το γλύτωσα κυριολεκτικά από τα σκουπίδια,και 2 Hung Chang ένα αναλογικό αγορασμένο από το παζάρι για 5€ και ένα ψηφιακό που αισίως κλείνει στα χέρια μου τα 34 χρόνια απροβλημάτιστο και ακριβέστατο ακόμα και σήμερα.
Τα φτηνά/οικονομικά φτηνιάρικα έχουν αυτό το κακό: Στο που θα πέσεις από ακρίβεια και καλή συναρμολόγηση,μέχρι και πόσο θα αντέξει....

OldMan
29/01/2020, 11:52
H πιο πρόσφατη αγορά μου σε κατηγορία "Hi End" πολυμέτρου ήταν αυτό στη φωτό,ελαφρώς μεταχείρω,σε τιμή χώμα Fluke 83-III .
Η πιστοποίηση να φανταστείτε κοστίζει περισσότερο απ όσο το πήρα.... :)
414610

Ναι αλλα εισαι μοναχοφαγας και δεν ριχνεις κανενα συρμα οταν παιζουν τετοιες φασεις..:D

nassosxlvbros
29/01/2020, 12:07
Ναι αλλα εισαι μοναχοφαγας και δεν ριχνεις κανενα συρμα οταν παιζουν τετοιες φασεις..:D

Ε,το πρώτο μου "καλό" πολύμετρο μετά από 40 χρόνια ασχολίας.... και πάλι έναν αγώνα τον έριξα.Είδα και έπαθα μέχρι να έρθει στα χέρια μου.... :)

Αν χρειάζεσαι καλό DMM να σε έχω υπο την υποψία μου ;)

OldMan
29/01/2020, 12:12
Αν χρειάζεσαι καλό DMM να σε έχω υπο την υποψία μου ;)

FLUKE ή FLUKE ή FLUKE ή αντε και κανενα FLUKE να εχεις υπο την υποψια σου..:smokin:

(άμα το μουλαρι μαθει ενα δρομο δεν τον αλλαζει την κεφαλα να του σπασεις..)