PDA

View Full Version : Πολύμετρο



Σελίδες : [1] 2 3

stam2
28/01/2016, 16:10
θέλω να αγοράσω ένα πολύμετρο. Ποια μάρκα/μοντέλο θα προτείνατε ώστε να μην πάρω κάτι της πλάκας αλλά ούτε και να δώσω μια περιουσία.
Δεν είμαι επαγγελματίας και ούτε κατεχω πολύ από ηλεκτρολογία/ηλεκτρονική άρα δεν μου χρειάζεται κάτι διαστημικό...

υγ. η φακομ βγάζει πολύμετρα?

MISKIN
28/01/2016, 16:14
θέλω να αγοράσω ένα πολύμετρο. Ποια μάρκα/μοντέλο θα προτείνατε ώστε να μην πάρω κάτι της πλάκας αλλά ούτε και να δώσω μια περιουσία.
Δεν είμαι επαγγελματίας και ούτε κατεχω πολύ από ηλεκτρολογία/ηλεκτρονική άρα δεν μου χρειάζεται κάτι διαστημικό...

υγ. η φακομ βγάζει πολύμετρα?
Ναι αλλά είναι στη κατηγορία του διαστημικού... Εγώ ένα ταπεινό κινέζικο mastech έχω, το πήρα 25€.

stam2
28/01/2016, 16:28
Ναι αλλά είναι στη κατηγορία του διαστημικού... Εγώ ένα ταπεινό κινέζικο mastech έχω, το πήρα 25€.

έχω βάλει το skroutz στο οποίο βλέπω μάρκες OEM, MASTECH, TOPEX, VALEX, AVIDSEN, KTI, TELE και δεν ξέρω καμμία!
:cry:

έχει mastech από 12-13 ευρώ και φτάνουν στο θεό! ποιο μοντέλο έχεις εσύ θυμάσαι?

lykourgi
28/01/2016, 16:39
Πρόσφατα έψαχνα και εγώ για πολύμετρο και είδα καλές κριτικές για τα Mastech, σαν vfm εργαλεία.
Βρήκα λοιπόν το εξής, το οποίο λέει ότι μετράει και σαλ σε κινητήρες. http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?manufacturers_id=82&products_id=9936
Επίσης έχει ηχητικό σήμα για έλεγχο συνέχειας καλωδίων, που το θεωρώ βασικό και πολλά δεν το έχουν.
Το γνωρίζει κάποιος, να μας πει μία άποψη;

daz
28/01/2016, 16:55
Με κλειστά μάτια και δωρεάν μεταφορικά.

http://www.ebay.com/itm/UNI-T-UT139C-True-RMS-LCD-Digital-Auto-Range-Multimeter-AC-DC-Tester-Meter-/262048389962?hash=item3d034d1b4a:g:~2wAAOSwLqFV9oOT

Σύμφωνα με αυτόν εδώ είναι καλύτερο απ' το προηγούμενο μοντέλο που ήταν καλό αλλά υπερέβαλαν στα χαρακτηριστικά.

https://www.youtube.com/watch?v=LEyBumOHUnI

Έχω σκοπό να παραγγείλω και εγώ κάποια στιγμή.

stam2
28/01/2016, 17:16
υποθέτω η ελληνική αγορά δεν έχει πρόσφορο έδαφος για τέτοια εργαλεία....???

Προδιαγραφής
28/01/2016, 18:05
Oπως προαναφερθηκε,mastech και uni-t ειναι κορυφαια και θα παρεις αναλογα με τις αναγκες σου οτι χρειαζεσαι απο πλευρας δυνατοτητων.Κι αν δεν ξερεις τι θες,απλα τσεκαρε μεχρι εκει που θες να δωσεις σε χρηματα και παρε.Εχουν και στην Ελλαδα λογικες τιμες πια ...

εdit:αν προκειται να ψαξεις τα χαρακτηριστικα τους πριν την αγορα,προσοχη στους κωδικους μοντελων γιατι ενα γραμμα στο τελος και αλλαζει πολλα!
Αν θελησεις καταλογο 2015 mastech η uni-t στειλε μου σε π.μ. to email σου.

MISKIN
28/01/2016, 18:36
έχω βάλει το skroutz στο οποίο βλέπω μάρκες OEM, MASTECH, TOPEX, VALEX, AVIDSEN, KTI, TELE και δεν ξέρω καμμία!
:cry:

έχει mastech από 12-13 ευρώ και φτάνουν στο θεό! ποιο μοντέλο έχεις εσύ θυμάσαι?

Δε θυμάμαι ποιο είναι και δε το έχω πρόχειρο. Είναι αυτό στη φώτο

351017

Αυτό είναι

http://www.emimikos.gr/MS8268/

turist
28/01/2016, 18:48
Κι εγώ Mastech και Uni-t θα σου πρότεινα

lykourgi
28/01/2016, 19:09
Επίσης, θυμήθηκα ότι είχα διαβάσει καλές γνώμες και για κάποια πολύμετρα Vici (παλαιότερα Vichy).
Δεν είχα βρει όμως στην Ελλάδα. Μόνο από ίντερνετ.

Τα γνωρίζει κάποιος;

Alexandross
28/01/2016, 20:47
Οταν τα κοιταγα ,πολύ καλα για την τιμη τους ήταν τα
Mastech MS8268
Mastech MS8217
Mastech MS8229
Με τιμές απο 25€ εως 45€.
Τα βασικές μετρήσεις τις έχουν όλες.
Τωρα αν θελεις κατι ποιο ειδικό οπως για παραδειγμα μετρηση θερμοκρασιας διαλέγεις το ανάλογο.
Διάλεξε μέσω προσπεκτους της εταιριας οχι βαση προδιαγραφων που αναρτεί το καθε e-shop γιατί υπαρχουν κ πολλα λαθη.

Ohm
28/01/2016, 21:23
τί θες να κάνεις; ανάλογα τι θες να κάνεις, διαλέγεις και διαφορετικό πολύμετρο.

foogr01
28/01/2016, 22:34
Mastech κι από μένα σαν VFM. Το δουλεύω αρκετό καιρό. Αν δεν το θέλεις για κάτι εξειδικευμένο, θα σε καλύψει ένα Mastech των 20 - 30 €.

kawazoyras
28/01/2016, 23:25
δέν είσαι γνώστης του πολύμετρου δέν είσαι ηλεκτρολόγος κ θέλεις κ fakom....??? λοιπόν χωρίς πλάκα πήγενε στα leroi merlin κ παρε ένα με 10-12 euro κ σιγά σιγά όταν μάθεις να μετράς πέρνεις ένα καλύτερο. για μένα αφού δε θα το χρησιμοποιείς κ πολύ είναι κρίμα να δώσεις έστω και 30 ευρώ υπάρχουν κ αμπεροτσυμπίδες με 15-25 ευρω...

daz
28/01/2016, 23:40
δέν είσαι γνώστης του πολύμετρου δέν είσαι ηλεκτρολόγος κ θέλεις κ fakom....??? λοιπόν χωρίς πλάκα πήγενε στα leroi merlin κ παρε ένα με 10-12 euro κ σιγά σιγά όταν μάθεις να μετράς πέρνεις ένα καλύτερο. για μένα αφού δε θα το χρησιμοποιείς κ πολύ είναι κρίμα να δώσεις έστω και 30 ευρώ υπάρχουν κ αμπεροτσυμπίδες με 15-25 ευρω...

Το θέμα είναι να αποφύγει κάποιος το λάθος να πάρει ένα τέτοιο με 17 ευρώ όταν με 13 ευρώ παραπάνω μπορεί να έχει κάποιο που δεν θα χρειαστεί αντικατάσταση ποτέ, απ' τη στιγμή που δεν έιναι επαγγελματίας.

http://www.zarkaditools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2663

Το συγκεκριμένο το έχω και ενώ το πήρα λίγο φθηνότερα δεν ήταν καθόλου καλή αγορά γιατί τώρα το 30αρί δεν το γλιτώνω.

vaska
29/01/2016, 00:28
Μακρυά από ΤELE και λοιπές αηδίες φτηνές κινεζιές. Στα 30-35 βρίσκεις καλά εργαλεία πια. Σημαντικό να μετράει και αμπερ όπως και να έχει μπαζερ για ακουστική ένδειξη κλειστού κυκλώματος. Εγώ θα ήθελα να μπορώ ν' αλλάζω και ακροδέκτες εύκολα οπότε η επιλογή με ακροδέκτες φυτευτούς τύπου "μπανάνα" είναι σχεδόν μονόδρομος. Έχω 2 με ακροδέκτες στάνταρ (κολλημένους μέσα στο όργανο) και όποτε θέλω να κάνω μέτρηση και να έχω ελεύθερο χέρι, βλαστημάω.

virus
29/01/2016, 00:39
Εγώ θα ήθελα να μπορώ ν' αλλάζω και ακροδέκτες εύκολα οπότε η επιλογή με ακροδέκτες φυτευτούς τύπου "μπανάνα" είναι σχεδόν μονόδρομος. Έχω 2 με ακροδέκτες στάνταρ (κολλημένους μέσα στο όργανο) και όποτε θέλω να κάνω μέτρηση και να έχω ελεύθερο χέρι, βλαστημάω.


μας κανεις λιγο λιανα τα περι φυτευτου μπανανες κι ελευθερο χερι;

κι οχι δεν κανω πλακα :lol:

Ichigo
29/01/2016, 02:12
Και για ποιο σοβαρά εργαλεία για όποιον θέλει:

http://www.beha-amprobe.com/en/amprobe/digital-multimeter/

http://www.fluke.com/fluke/r0en/products/digital-multimeters.htm

virus
29/01/2016, 06:20
θυμηθηκα μια παλιοτερη συζητηση σχετικη με πολυμετρα εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136046&highlight=true+rms)

vaska
29/01/2016, 09:19
μας κανεις λιγο λιανα τα περι φυτευτου μπανανες κι ελευθερο χερι;

κι οχι δεν κανω πλακα :lol:

Υπάρχουν κάποιες φορές που θες να έχεις το όργανο να μετράει συνεχώς, κι εσύ να έχεις ελεύθερα χέρια για να ρυθμίζεις - μεταβάλεις κάτι και να βλέπεις το αποτέλεσμα της μεταβολής σου στο όργανο.
Εκεί χρειάζεσαι ακροδέκτες τύπου κροκοδειλάκι. Αν το όργανο έχει τους ακροδέκτες κολλημένους πάνω του και δεν μπορείς να τους αλλάξεις αναγκαστικά πρέπει να καταφύγεις σε άλλες λύσεις που δεν είναι πάντα εύκολες. Αν το όργανο έχει τους ακροδέκτες φυτευτούς (τύπου μπανάνα) απλά αλλάζεις ακροδέκτες και κάνεις την δουλειά σου.
351042
Αυτό είναι πολύ εύχρηστο μικρό κι ευέλικτο αλλά χωλαίνει στο ότι οι ακροδέκτες είναι μόνιμα στερεωμένοι στο όργανο.

351043
Τύπου alligator με μπανάνα στο άλλο άκρο ώστε να φυτεύονται εύκολα στο όργανο

stam2
29/01/2016, 09:25
κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Δεύτερον να πω ότι μέχρι τώρα αυτό που μου χρειάζεται ή θα μου χρειαστεί είναι βολτάζ, αντίσταση, κοντινιούιτυ μπάζερ, φωτισμός οθόνης, φυτευτά βύσματα και όχι ενσωματωμένα και δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι... Α! θα ήθελα να έχει και τη λαστιχένια καπότα τριγύρω μήπως και γλιτώσει από κανα πέσιμο, αν και είμαι προσεκτικός γενικα!
Τρίτον θα ήθελα να είναι ακριβείας (σε ερασιτεχνικά όρια αυτό), να μην μου δίνει ασαφείς ενδείξεις, και να έχει υψηλή συχνότητα ανανέωσης των ενδείξεων.

Τέλος είμαι της φιλοσοφίας στα εργαλεία να αγοράζω μία φορά. Τουτέστιν μπορεί τώρα να περιορίζομαι στα ηλεκτρολογικά της μηχανής, και του σπιτιού αλλά μεθαύριο δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να χρειαστώ! Οπότε μια και καλή!

duke200
29/01/2016, 14:56
θα παρεις που θα παρεις, να χει και μετρηση συχνοτήτων για να βρίσκεις παλμούς απο ηλεκρονικές, κλπ. Τωρα μπορει και να μην ξερεις τι είναι αυτο, αλλα κάποτε μπορει να το χρειαστείς.

stam2
29/01/2016, 15:31
θα παρεις που θα παρεις, να χει και μετρηση συχνοτήτων για να βρίσκεις παλμούς απο ηλεκρονικές, κλπ. Τωρα μπορει και να μην ξερεις τι είναι αυτο, αλλα κάποτε μπορει να το χρειαστείς.

ευχαριστώ για την υπόδειξη!:beer:

DAN_DAN
29/01/2016, 16:10
Για αυτό που είπε ο vaska, υπάρχουν κροκοδειλακια που κουμπώνουν κατευθείαν στις μύτες των κανονικών ακροδεκτών.

vaska
29/01/2016, 21:06
Για αυτό που είπε ο vaska, υπάρχουν κροκοδειλακια που κουμπώνουν κατευθείαν στις μύτες των κανονικών ακροδεκτών.


Ναι υπάρχουν και αν πετύχεις τα σωστά θα δουλέψει το πολλύμετρο, αλλά αν έχεις την άνεση να το προβλέψεις και να κάνεις την αγορά ανάλογα γιατί να μην το κάνεις?

Ohm
29/01/2016, 23:46
ξαναρωτάω: τί το θες; όχι "τί θες να έχει;". Έχει σημασία η ερώτηση. Η μοναδική περίπτωση που δεν έχει σημασία η ερώτηση, και θα σου κάνει ότι και να πάρεις, είναι αν το θες για τελείως στοιχειώδη, του στυλ "πόση τάση έχει η μπαταρία", αλλά μάλλον δεν πας για εκεί.

Το θες για μικροηλεκτρονικά; Για τη μηχανή; Για μεσαία τάση; Ανάλογα για τι δουλειά το θες, χρειάζεσαι και το κατάλληλο εργαλείο.

Δεν υπάρχειωπολύμετρο για όλες τις δουλειές/για όλες τις περιπτώσεις για τον ίδιο λόγο περίπου που δεν υπάρχει κατσαβίδι για όλες τις δουλειές. Πχ, μπαζεράκι για βραχυκύκλωμα/συνέχεια έχουν σχεδόν όλα... αλλά σε πόσα πιάνει αμέσως και σε πόσα από αυτά έχει τόνο με διάρκεια άσχετη της διάρκειας του βραχυκυκλώματος; Αν μπλέκεις με μικροηλεκτρονικά πχ θες κλίμακα μA... και πάει λέγοντας.

Το "μια για πάντα" είναι σφάλμα μεγάλο. Κράνος δεν παίρνεις μια για πάντα. Αντίστοιχα, τα πρότυπα ασφαλείας αλλάζουν, οι συσκευές φθείρονται, κτλ κτλ κτλ.

Το ίδιο και για το "δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση". Τελευταία φορά που κοίταξα, το ρεύμα πονάει το ίδιο, είτε είσαι ερασιτέχνης, είτε επαγγελματίας.

doctoras
30/01/2016, 09:19
έχω fluke scopemeter επαγγελματικά, όμως προσωπικά έχω απο παιδί 2-3 μοντελάκια της Mastech τα οποία είναι πολύ αξιόπιστα και δεν χάνουν ποτέ τις μετρήσεις τους(μετρημένα με καλιμπραρισμένο όργανο) είναι αρκετά τα μοντέλα βρες ένα με τις λειτουργίες που θέλεις και θα ζήσετε πολλά χρόνια μαζί
π.χ. (http://c.scdn.gr/images/sku_main_images/004321/4321787/500x500.jpg)

borbos
30/01/2016, 18:44
Οπως λεει και ο φιλος απο πανω παρε fluke. Δεν θα ξανα παρεις αλλο

MISKIN
31/01/2016, 08:10
Ναι υπάρχουν και αν πετύχεις τα σωστά θα δουλέψει το πολλύμετρο, αλλά αν έχεις την άνεση να το προβλέψεις και να κάνεις την αγορά ανάλογα γιατί να μην το κάνεις?

Βασκα υπάρχουν κροκοδειλάκια που να εφαρμόζουν στους παρακάτω ακροδέκτες; ή πρέπει να αλλάξω και τους ακροδέκτες; Χθες έκανα το τιραμολα προσπαθώντας να ανοίξω το κεντρικό διακόπτη της μηχανής και ταυτόχρονα να κρατάω αυτά τα παπατάκια.

351140

Ohm
31/01/2016, 08:28
μπορείς να πάρεις σετάκι κροκοδ που κουμπώνουν στο πολύμετρο

αυτή τη λύση θα προτιμούσα, δηλαδή

MISKIN
31/01/2016, 08:37
Ναι αλλά όσα έχω βρει δε κουμπώνουν σωστά και δε κάνουν επαφή με τους ακροδέκτες.

vaska
31/01/2016, 09:14
Βασκα υπάρχουν κροκοδειλάκια που να εφαρμόζουν στους παρακάτω ακροδέκτες; ή πρέπει να αλλάξω και τους ακροδέκτες; Χθες έκανα το τιραμολα προσπαθώντας να ανοίξω το κεντρικό διακόπτη της μηχανής και ταυτόχρονα να κρατάω αυτά τα παπατάκια.

351140


Ναι αλλά όσα έχω βρει δε κουμπώνουν σωστά και δε κάνουν επαφή με τους ακροδέκτες.

Δεν μπορώ να απαντήσω 100% με σιγουριά αλλά δεν νομίζω να βρεις και να ταιριάξουν ακριβώς.
Συνήθως παίρνεις σετ καλωδίων όπως αυτά που έβαλα στη φωτο πιο πάνω που κατασκευάζονται για να κουμπώνει το ένα μέσα στο άλλο από την μια μεριά ενώ από την άλλη η διάσταση των βυσμάτων που κουμπώνουν στο όργανο είναι στάνταρ. Προσοχή όμως κυκλοφορούν κινεζιές που είναι υπεύθυνες για λάθος μετρήσεις για να σου δώσω ένα παράδειγμα υπάρχουν καλώδια fluke που κάνουν όσο 4 Mastech. Δεν είναι ανάγκη βέβαια να πας εκεί αλλά μην πάρεις με 2 €

daz
31/01/2016, 09:38
Σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα μπορούμε να βρούμε ότι θέλουμε σε ποιότητα που ποικίλει ανάλογα με την τιμή. Ένα σετ probe σιλικόνης και κροκοδειλάκια είναι καλό να τα έχουμε αλλά μερικές φορές η τιμή τους μπορεί να ξεφύγει.

Ενδεικτικά.

http://www.electronicsworld.gr/new_site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=15525&category_id=1039&option=com_virtuemart&Itemid=6

http://www.electronicsworld.gr/new_site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=19974&category_id=1039&option=com_virtuemart&Itemid=6

fluke

https://www.nsmarket.gr/gr/index/products/dmm_accessories?row=658

LogOutGoRide
31/01/2016, 10:00
είχα πάρει αυτό πριν καιρό απο το amazon. Αν θυμάμαι καλά, έδωσα περίπου 30e. Έχει φωτισμό, ηχητικό σήμα και στήριγμα πίσω.
Μου έχει μείνει και ένα για μέτρηση μόνο πυκνωτών.
351141

vaska
31/01/2016, 11:09
Σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα μπορούμε να βρούμε ότι θέλουμε σε ποιότητα που ποικίλει ανάλογα με την τιμή. Ένα σετ probe σιλικόνης και κροκοδειλάκια είναι καλό να τα έχουμε αλλά μερικές φορές η τιμή τους μπορεί να ξεφύγει.

Ενδεικτικά.

http://www.electronicsworld.gr/new_site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=15525&category_id=1039&option=com_virtuemart&Itemid=6

http://www.electronicsworld.gr/new_site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=19974&category_id=1039&option=com_virtuemart&Itemid=6

fluke

https://www.nsmarket.gr/gr/index/products/dmm_accessories?row=658


Κάτι πρέπει να σημαίνει ότι μόνο τα κροκοδειλάκια της fluke έχουν 24€ ενώ στους άλλους συνδέσμους που έβαλες όλο το σετ έχει 6 και 12.

Εγώ πάντως αυτά με τα 6 € δεν θα τα ακουμπούσα.

edit
Για την ιστορία:
Μετράω μία cr 2032 με το μικρό της wurth, 3.06V, με την μαλακία της Τέλε 2.97. Για την wurth η μπαταρία είναι μια χαρά, για την Τέλε είναι για τα σκουπίδια. Κι εδώ είναι μικρό το κακό, μια μπαταρία έχει 1,2€ η ακριβή και την αλλάζεις εύκολα. Αν μετράς ακριβό ανταλλακτικό πόσο εύκολο είναι να πεις δε γ@μιέται το αλλάζω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο??

Προδιαγραφής
31/01/2016, 23:34
Εχω ενα πολυμετρο,που ειναι πολυ εξυπηρετικο με την εννοια οτι δεν διαλεγεις τι θα μετρησεις,επιλεγει αυτο μιας και ξερει πριν απο σενα για σενα!
Και δεν εννοω την κλιμακα της μετρησης,αλλα το ειδος της μετρησης.Μετραει ταση,αντισταση,χωρητικοτητα,συνεχεια και τελος διοδους!Ολα αυτα μονο του αυτοματα.
Μονο για μετρηση ρευματος χρειαζεται να αλλαξεις θεση σε ενα καλωδιο.
Α και φυσικα αν θες επιλεγεις και χειροκινητα τι θες να κανεις...
Νομιζω για αρχαριους ειναι οτι πρεπει ,μην πω και για γνωστες μιας και ειναι καλο να μην ψαχνεις τον επιλογεα συνεχεια που ειναι γυρισμενος.Εχει κανεις υποψιν του να υπαρχει κατι τετοιο σε επωνυμο?

Grafton 505
31/01/2016, 23:56
Fluke 113 Digital Multimeter

http://www.nsmarket.gr/gr/index/products/multimeters?row=61

351169
(http://www.nsmarket.gr/gr/index/products/multimeters?row=61)
Έχω δουλέψει μόνο fluke οπότε δεν μπορώ να σε προτείνω κάποιο άλλο γιατί δεν ξέρω.

Προδιαγραφής
31/01/2016, 23:59
Kaτι τετοιο εννοουσα και ακομα πιο ευκολο αν γινεται,οπως αυτο που ανεφερα.Θα ψαξω τα χαρακτηριστικα του να δω συν και πλην...

Grafton 505
01/02/2016, 00:03
Εννοείς να ακουμπάς τους ακροδέκτες κάπου και να αναγνωρίζει το όργανο που έχει συνδεθεί ;

Δεν έχω δει ποτέ μου κάτι τέτοιο.

Βέβαια η τεχνολογία κάνει θαύματα.

Αυτό που έβαλα πάντως είναι ότι καλύτερο για τον αρχάριο, και δεν κινδυνεύει και το όργανο.

Προδιαγραφής
01/02/2016, 00:04
Οπως αυτο το fluke που εβαλες,αλλα να μην χρειαζεται καν να διαλεξεις για αντισταση και χωρητικοτητα οπως βλεπω σαυτο...

Grafton 505
01/02/2016, 00:11
κάτι τέτοιο ;

http://greek.graigarinstruments.com/sale-7102092-bside-adm06-auto-range-portable-digital-multimeter-automatically.html

Προδιαγραφής
01/02/2016, 00:17
Ναι!Καπως ετσι ηταν κι αυτο που εχω,ας παω να το μαζεψω σιγα σιγα γιατι το δανεισα και "ξεχασαν" να μου το επιστρεψουν κανα χρονο και βαλε...θυμαμαι μονο οτι ηταν ταιβανεζικο και απιστευτα ευκολο στην χρηση.Το ανοιγες με ενα πατημα,εγραφε scan στην οθονη .εβαζες τους ακροδεκτες οπου ηθελες να μετρησεις και τελος!

stam2
01/02/2016, 10:43
Για την ιστορία:
Μετράω μία cr 2032 με το μικρό της wurth, 3.06V, με την μαλακία της Τέλε 2.97. Για την wurth η μπαταρία είναι μια χαρά, για την Τέλε είναι για τα σκουπίδια.

μήπως η wurth είναι πολύ αισιόδοξη???

:p

OldMan
01/02/2016, 13:39
Δεν ξερω αν βγαζει ακόμη η FLUKE το 87, αλλα αν το πετυχεις καπου μεταχειρισμένο τσίμπα το...

Υ.Γ.
Χρειαζεται καποια προσοχή στις προδιαγραφες, ασχετα αν το θελεις για "χοντροδουλειές", όπως π.χ. να ειναι TRUE RMS, 4 1/2 digits, 6000 - 9.999 counts και να έχει μεγάλη εμπέδηση εισόδου (πάνω από 3 - 4 MOhm..)

daz
01/02/2016, 15:16
Κάτι πρέπει να σημαίνει ότι μόνο τα κροκοδειλάκια της fluke έχουν 24€ ενώ στους άλλους συνδέσμους που έβαλες όλο το σετ έχει 6 και 12.

Εγώ πάντως αυτά με τα 6 € δεν θα τα ακουμπούσα.

edit
Για την ιστορία:
Μετράω μία cr 2032 με το μικρό της wurth, 3.06V, με την μαλακία της Τέλε 2.97. Για την wurth η μπαταρία είναι μια χαρά, για την Τέλε είναι για τα σκουπίδια. Κι εδώ είναι μικρό το κακό, μια μπαταρία έχει 1,2€ η ακριβή και την αλλάζεις εύκολα. Αν μετράς ακριβό ανταλλακτικό πόσο εύκολο είναι να πεις δε γ@μιέται το αλλάζω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο??

Έτσι είναι! Γι' αυτό είπα πως αξίζει να έχουμε δυο ακροδέκτες της προκοπής. Αυτό με τα 6 ευρώ πλήρες σετ, δεν χρειάζεται συστάσεις. Απλά δεν το ακουμπάς.
Αυτά που συζητάμε πάντως έχουν καλύτερους, αλλά όταν χαλάσουν καλό είναι να επενδύσει κάποιος σε σιλικόνης.
Και ας μην είναι fluke με τέτοια τιμή.

congate7
16/02/2016, 16:50
Πολύ χρήσιμα όσα ειπώθηκαν πιο πάνω :beer:

Εγώ χρειάζομαι ένα πολύμετρο μόνο για τις μετρήσεις στη μηχανή. Επομένως facom, fluke και λοιπές "ferrari" του είδους είναι εκτός συζήτησης.
Στα uni-t μάλλον θα καταλήξω εκτός και αν μου προτείνετε κάποια παρόμοια, σε εύρος τιμών, εταιρεία. Μέχρι 35-40 ευρώ υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου πιστεύω.
Υποδείξεις και σχόλια δεκτά. :a014:

daz
16/02/2016, 16:56
Σαν vfm ήξερα τα uni-t αλλά και τα mastech όπως φαίνεται είναι στον ίδιο κύκλο κύματος. Γιατί δεν κοιτάς που μπορείς να βρεις ένα απ' αυτά τα δύο στα λεφτά που θέλεις?

OldMan
17/02/2016, 13:10
Εγώ χρειάζομαι ένα πολύμετρο μόνο για τις μετρήσεις στη μηχανή.
Τούτου δοθέντος, κάνεις την δουλειά σου με ένα 12βολτο λαμπακι...

Προδιαγραφής
17/02/2016, 15:38
Πολύ χρήσιμα όσα ειπώθηκαν πιο πάνω :beer:

Εγώ χρειάζομαι ένα πολύμετρο μόνο για τις μετρήσεις στη μηχανή. Επομένως facom, fluke και λοιπές "ferrari" του είδους είναι εκτός συζήτησης.
Στα uni-t μάλλον θα καταλήξω εκτός και αν μου προτείνετε κάποια παρόμοια, σε εύρος τιμών, εταιρεία. Μέχρι 35-40 ευρώ υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου πιστεύω.
Υποδείξεις και σχόλια δεκτά. :a014:

Απλα αποφασισε μεχρι ποσα χρηματα θες να διαθεσεις και τοτε μπες skroutz και τσεκαρισε uni-t και mastech και επελεξε μοντελο...

congate7
17/02/2016, 16:07
Ευχαριστώ παίδες :beer: :beer: :beer:

Σε mastech καταλήγω λόγω περισσότερων επιλογών στο budget μου

Grafton 505
17/02/2016, 17:24
@congate7 : Για πολύ budget καταστάσεις θα σου πρότεινα αναλογικό πολύμετρο.

Σαν αυτό http://www.skroutz.gr/s/4853461/Melchioni-MKC-365A.html

MISKIN
17/02/2016, 17:25
Ίσως να σου είναι χρήσιμο και στις δουλειές του σπιτιού το πολύμετρο. Αν ναι κοίτα και τις αμπεροτσιμπίδες-πολύμετρα (http://www.bestprice.gr/cat/5833/polymetra/f/1_17623_978_9729/mastech-polymetro-amperotsimpida.html) της mastech. Είναι μέσα στο bugdet σου.

congate7
17/02/2016, 20:25
:beer:
Το βράδυ που θα πάω σπίτι θα τα ξαναδώ για να καταλήξω.

Τις αμπεροτσιμπίδες δεν ξέρω καν που να τις χρησιμοποιήσω, οπότε χωρίς.
Για το σπίτι δε θα το χρησιμοποιήσω για κανένα λόγο γιατί όπως μιλούσα κάποτε με ένα φίλο ηλεκτρολόγο μου είπε τη φράση: ξέρεις πόσοι έχουν "πάει" από γείωση; και μου έκοψε τον αέρα γιατί τα ηλεκτρολογικά δεν τα έχω.

noodles
18/02/2016, 15:20
εχω το πολυμετρο της φωτο παρακατω. το εδωσα σε καποιον για μη δουλεια (μεγαλο λαθος να το δανεισω, το ξερω) και απο τοτε βγαζει "OL" δεν μετραει τιποτα. ειναι ακριβο και το λυπαμαι να το πεταξω χωρις να μαθω τι εχει. 1-2 ηλεκτρονικοι που το πηγα μου λενε δε γινεται τιποτα, αλλα νομιζω πως βαρεθηκανε να ασχοληθουνε. γνωριζει καποιος τι μπορει να εχει?
http://s5.postimg.org/har3lomfb/IMG_20160218_151613_1.jpg

daz
18/02/2016, 15:37
OL = Όριο υπερφόρτωσης.

noodles
18/02/2016, 15:46
^ δηλ? η θεση του ειναι στον καδο ανακλυκλωσης?

daz
18/02/2016, 17:18
Δε ξέρω αν φτιάχνεται. Κανένας ηλεκτρολόγος θα ξέρει αν φτιάχνεται ή αν αξιζει να φτιαχτεί.

Grafton 505
18/02/2016, 18:59
...

Ίσως με ένα εργοστασιακό reset ξαναδουλέψει ή άνοιξετο και δες μην έχει κάψει την ασφάλεια. (Αν και χωρίς ασφάλεια ίσως να μην δούλευε).


Τι μάρκα είναι ;

congate7
20/02/2016, 09:05
Έπεσε στα χέρια μου, μετά από ψαχτική σε εργαλεία φίλου, το παρακάτω πολύμετρο. Δεν ξέρω αν και πως δουλεύει, αλλά μου φάνηκε πολύ «αρχαίο» και είπα να σας το δείξω.

352558
352559

Άλλαξα μπαταρίες (3 ΑΑ παίρνει) αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει.

noodles
24/02/2016, 16:06
Ίσως με ένα εργοστασιακό reset ξαναδουλέψει ή άνοιξετο και δες μην έχει κάψει την ασφάλεια. (Αν και χωρίς ασφάλεια ίσως να μην δούλευε).

Τι μάρκα είναι ;

δεν ξερω τι μαρκα ειναι, δε γραφει κατι πανω. επισης δεν ξερω πως θα το κανω reset. θα το παω σε καποιο ηλεκτρονικο να το τσεκαρει, οταν κατεβω λαρισα. :cool:

doctoras
24/02/2016, 16:18
άνοιξε το και άλλαξε την μπαταρία του συνήθως διαθέτουν μια 1,5v
τα υπολοιπα θα διαβάζεις τις μετρήσεις απο τις κλίμακες

noodles
24/02/2016, 16:20
καλως, θα την αλλαξω και βλεπουμε...

OldMan
26/02/2016, 12:51
εχω το πολυμετρο της φωτο παρακατω. το εδωσα σε καποιον για μη δουλεια (μεγαλο λαθος να το δανεισω, το ξερω) και απο τοτε βγαζει "OL" δεν μετραει τιποτα. ειναι ακριβο και το λυπαμαι να το πεταξω χωρις να μαθω τι εχει. 1-2 ηλεκτρονικοι που το πηγα μου λενε δε γινεται τιποτα, αλλα νομιζω πως βαρεθηκανε να ασχοληθουνε. γνωριζει καποιος τι μπορει να εχει?
http://s5.postimg.org/har3lomfb/IMG_20160218_151613_1.jpg
Υπαρχει μεγαλη πιθανότητα να εχει καψει την αντισταση εισόδου...
Εφόσον ειναι "auto-range", η αντίσταση δεν ειναι ωμική (true resistor) αλλα "εικονική" (τελεστικός που ελέγχει το ρευμα απαγωγου ενός JFET παράλληλα με την αντισταση..)
Κατα πασα πιθανότητα η πλακεττα ειναι SMD (και δεν υπαρχουν σχέδια), οπότε την έκατσες την βαρκα..

skolix
01/03/2016, 22:15
Δεν ξερω αν βγαζει ακόμη η FLUKE το 87, αλλα αν το πετυχεις καπου μεταχειρισμένο τσίμπα το...

Υ.Γ.
Χρειαζεται καποια προσοχή στις προδιαγραφες, ασχετα αν το θελεις για "χοντροδουλειές", όπως π.χ. να ειναι TRUE RMS, 4 1/2 digits, 6000 - 9.999 counts και να έχει μεγάλη εμπέδηση εισόδου (πάνω από 3 - 4 MOhm..)

Καλύτερα Fluke 73 ('η και 77) σειρα ii που είναι και πιο παλιό Βρίσκεις στο ebay γύρω στα 40ε.

macdeath_s
16/01/2018, 23:59
Ψάχνω για πολύμετρο, πολύ κλάιν χρήση και είμαι ανάμεσα στα δύο παρακάτω.

https://www.amazon.es/gp/product/B00LY1CAHU/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1AT7YVPFBWXBL
https://www.amazon.es/gp/product/B00LY1CAMK/ref=ox_sc_sfl_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A1AT7YVPFBWXBL

Προφανώς το 2ο είναι καλύτερο αλλά επειδή δεν ξέρω το γιατί δνε ξέρω αν θα μου χρειαστούν και τα έξτρα features.

daz
17/01/2018, 00:19
Uni-T στην τιμή που σου αρέσει.

macdeath_s
17/01/2018, 00:30
Uni-T στην τιμή που σου αρέσει.

Αυτά θα τα πάρω 30% κάτω. τι είναι το Uni-T ?

daz
17/01/2018, 01:08
Αυτά θα τα πάρω 30% κάτω. τι είναι το Uni-T ?

Ψάξε για uni-t και mastech.

https://www.vardakas-tools.gr/polymetra-palmografoi/catpageindex/2

https://www.vardakas-tools.gr/polymetra-palmografoi/catpageindex/2

https://www.vardakas-tools.gr/polymetra-palmografoi/catpageindex/1

Σου έβαλα Ελληνικά μαγαζιά αλλά έξω θα τα βρεις φθηνότερα και ακόμα πιο φθηνά από Κίνα.

rhtoras
17/01/2018, 16:33
Bασικά τα uni-t τα οποία είναι εξαιρετικές επιλογές είναι διαφορετικά το ένα από το άλλο.
Το UNI-T UT61E θεωρείται καλό από τη σειρά που πουλάνε αλλά δεν έχει μέτρηση θερομκρασίας.Όμως έχει μπάρα που σου δείχνει τις μεταβολές κατα τη μέτρησή σου!

Να θυμίσω απλά οτι υπάρχει και το fluke 101 που είναι για την Ασιάτικη αγορά.Είναι φτιαγμένο με τις προδιαγραφές της fluke η οποία είναι μια εκ των κορυφαίων κατασκευαστών.
Το έχω βρεί στο aliexpress με περίπου 35€ και είναι πολύ αξιόπιστο από οτι λένε.Έχω δουλέψει με fluke ευρωπαϊκό και ήταν αψεγάδιαστο,οπότε σαν μάρκα δε νομίζω να έχει κάνει εκπτώσεις στο Ασιάτικο!!!

Σε ένα πολύμετρο αυτό που ανεβάζει την τιμή είναι η ακρίβεια και δευτερευόντως οι δυνατότητές του.Αν συνδέεται με αμπεροτσιμπίδα,αν μετράει διόδους,αν μετράει θερμοκρασία κ.ο.κ

macdeath_s
21/01/2018, 14:24
Bασικά τα uni-t τα οποία είναι εξαιρετικές επιλογές είναι διαφορετικά το ένα από το άλλο.
Το UNI-T UT61E θεωρείται καλό από τη σειρά που πουλάνε αλλά δεν έχει μέτρηση θερομκρασίας.Όμως έχει μπάρα που σου δείχνει τις μεταβολές κατα τη μέτρησή σου!

Να θυμίσω απλά οτι υπάρχει και το fluke 101 που είναι για την Ασιάτικη αγορά.Είναι φτιαγμένο με τις προδιαγραφές της fluke η οποία είναι μια εκ των κορυφαίων κατασκευαστών.
Το έχω βρεί στο aliexpress με περίπου 35€ και είναι πολύ αξιόπιστο από οτι λένε.Έχω δουλέψει με fluke ευρωπαϊκό και ήταν αψεγάδιαστο,οπότε σαν μάρκα δε νομίζω να έχει κάνει εκπτώσεις στο Ασιάτικο!!!

Σε ένα πολύμετρο αυτό που ανεβάζει την τιμή είναι η ακρίβεια και δευτερευόντως οι δυνατότητές του.Αν συνδέεται με αμπεροτσιμπίδα,αν μετράει διόδους,αν μετράει θερμοκρασία κ.ο.κ

Thanks για το reply. Αυτό λες ? https://www.amazon.es/Fluke-101-Multimeter-Equipment-Industrial/dp/B00JT5RUUU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1516537423&sr=8-1&keywords=fluke+101

rhtoras
21/01/2018, 21:34
Thanks για το reply. Αυτό λες ? https://www.amazon.es/Fluke-101-Multimeter-Equipment-Industrial/dp/B00JT5RUUU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1516537423&sr=8-1&keywords=fluke+101

Aυτό απλά στο aliexpress έχει 42 δολλάρια.Βέβαια ίσως έχεις την έκπτωση,οπότε πάσο.
Σε σχέση με το schneider που κοιτάς είναι η μέρα με τη νύχτα.Και μιλάω για ποιότητα και εγγυήσεις.

macdeath_s
22/01/2018, 22:54
Aυτό απλά στο aliexpress έχει 42 δολλάρια.Βέβαια ίσως έχεις την έκπτωση,οπότε πάσο.
Σε σχέση με το schneider που κοιτάς είναι η μέρα με τη νύχτα.Και μιλάω για ποιότητα και εγγυήσεις.

Δεν έχω έκπτωση σε αυτό γιατί δεν το έχουμε στοκ αλλά το πουλάει άλλος μέσω της Amazon. Το Schneider είναι μάπα από ότι κτλβα από τα συμφραζόμενα ?

rhtoras
23/01/2018, 22:23
Δεν έχω έκπτωση σε αυτό γιατί δεν το έχουμε στοκ αλλά το πουλάει άλλος μέσω της Amazon. Το Schneider είναι μάπα από ότι κτλβα από τα συμφραζόμενα ?

Δυστυχώς για τα λεφτά που ζητάει δε νομίζω ότι είναι καλή επιλογή.Σαν μάρκα η fluke είναι από τις κορυφαίες αν όχι η κορυφαία.Σκέψου στη δουλειά όταν θέλαμε ακρίβεια αφήναμε το benning που ήταν και αυτό πολύ καλό και πιάναμε το fluke.Τα fluke έχουν απαράμιλλη ποιότητα και η τιμή σε σχέση με το schneider δεν είναι χαοτική.

Να πω εδώ ότι στη δουλειά είχαμε και τη schneider να μας προμηθεύει υλικά αλλά όχι πολύμετρα.

Τη δουλειά σου βέβαια θα την κάνεις και με το schneider απλά με το fluke θα έχεις σίγουρα καλή ακρίβεια και προπάντων καλή εγγύηση.

macdeath_s
23/01/2018, 23:11
Δυστυχώς για τα λεφτά που ζητάει δε νομίζω ότι είναι καλή επιλογή.Σαν μάρκα η fluke είναι από τις κορυφαίες αν όχι η κορυφαία.Σκέψου στη δουλειά όταν θέλαμε ακρίβεια αφήναμε το benning που ήταν και αυτό πολύ καλό και πιάναμε το fluke.Τα fluke έχουν απαράμιλλη ποιότητα και η τιμή σε σχέση με το schneider δεν είναι χαοτική.

Να πω εδώ ότι στη δουλειά είχαμε και τη schneider να μας προμηθεύει υλικά αλλά όχι πολύμετρα.

Τη δουλειά σου βέβαια θα την κάνεις και με το schneider απλά με το fluke θα έχεις σίγουρα καλή ακρίβεια και προπάντων καλή εγγύηση.

Η Schneider είναι γενικώς μεγαλύτερη εταιρία από την Fluke απλά σε άλλο τομέα. Το πολύμετρο σιγά μην είναι της Schneider... απλά θα χει χώσει το logo από πάνω. Το ίδιο έχει κάνει και σε κάτι μυτοτσίμπιδα.

atopos
26/01/2018, 23:14
Εάν μετράμε απλά πράγματα ->τάση μπριζας, τάση μπαταρίας αυτοκινήτου/μηχανής κοκ, υπάρχει κάποιος ιδιαιτερος λόγος να μην πάμε στου ~10ευρου?

turogalos
30/01/2018, 02:05
Εάν μετράμε απλά πράγματα ->τάση μπριζας, τάση μπαταρίας αυτοκινήτου/μηχανής κοκ, υπάρχει κάποιος ιδιαιτερος λόγος να μην πάμε στου ~10ευρου?

Σωστή η λογική σου. Έχω και εγώ ένα που είχα αγοράσει 5€ πριν 12-κάτι χρόνια και είναι μια χαρά για αυτή την δουλειά. Δεν κάνει μπιμπ όταν μετράς αγωγιμότητα αλλά θέλει να κοιτάξεις την οθόνη. Έχω και εγώ σκεφτεί αρκετές φορές να πάρω ένα <<καλό>>, αλλά μέχρι τώρα για την χρήση που του κάνω (που αναφέρεις και εσύ) δεν έχω βρει ακόμη δικαιολογία να κάνω την κίνηση. Ίσως ΑΝ χαλάσει κάποια στιγμή να πάρω ένα του 40αριού.

daz
30/01/2018, 02:29
Ένα του lidl μου μέτραγε τον ανορθωτή 13,2 -13.3 αντί για 14,4. Φαντάσου τι θα κάνει στις υπόλοιπες βασικές μετρήσεις. Είπαμε φθηνό αλλά όχι και του 5ευρου. Το ότι δουλεύει δεν σημαίνει πάντα ότι μετράει και σωστά.
Ένα φθηνό που έχω στο χωριό με 17 ευρώ, μετράει σωστά απ' ότι έχω διαπιστώσει όταν το τέσταρα με ένα ακριβότερο που έχω.

JNP
24/02/2018, 18:40
Και ένα τσέπης, αλλά δεν ανεβάζει τη φωτο. 15 ευρώ.
https://www.gearbest.com/other-consumer-electronics/pp_1639884.html?%3F&lkid=12647165

JNP
24/02/2018, 18:48
Αν αγόραζα τώρα πολυμετρο θα επερνα από Aliexpress ένα fluke 101 μαζί με αμπεροτσιμπιδα mastech MS3302 στα 45 ευρώ.
https://www.aliexpress.com/item/Fluke-101-Basic-Digital-Multimeter-Pocket-digital-multimeter-auto-range-MS3302-AC-Current-Transducer-0-1A/32817527281.html?spm=2114.search0104.3.30.65f26112ZeuSkE&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_1008 4_10083_10618_10630_10304_10307_10302_5711212_5722316_10313_10059_10534_100031_10103_10627_10626_106 24_10623_10622_5711315_10621_10620_10142,searchweb201603_25,ppcSwitch_5&algo_expid=5b84920f-650e-4e8d-a290-8428c6087c7c-4&algo_pvid=5b84920f-650e-4e8d-a290-8428c6087c7c&priceBeautifyAB=0

kons
24/02/2018, 18:57
Fluke και Amprobe είναι οι άριστες μάλλον κορυφαίες επιλογές.

camen
01/03/2018, 01:42
Ενα εξαιρετικό pocket πολυμετρο παρέα με ενα νέας γενιάς δοκιμαστικό κατσαβίδι.
Τετοιο δοκιμαστικό κατσαβιδι πρώτη φορα έπεσε στα χέρια μου κ ειλικρινα το λάτρεψα!
COO Germany !

JNP
01/03/2018, 15:46
393529
Από το Banggood.com γύρω στα 6 ευρώ.

daz
01/03/2018, 16:39
Τώρα να ρωτήσω αν το εμπιστεύεσαι οτι θα ανάψει και θα σου δείξει σωστά? Θα έβαζες το χέρι σου δλδ στο καλώδιο?

JNP
01/03/2018, 18:02
Τώρα να ρωτήσω αν το εμπιστεύεσαι οτι θα ανάψει και θα σου δείξει σωστά? Θα έβαζες το χέρι σου δλδ στο καλώδιο?

Γιαυτό οι μαστορες είχαν πάντα βοηθούς! :D
Προσωπικά ακομη δεν πήρα.

camen
01/03/2018, 19:13
Τώρα να ρωτήσω αν το εμπιστεύεσαι οτι θα ανάψει και θα σου δείξει σωστά? Θα έβαζες το χέρι σου δλδ στο καλώδιο?

Μιλάς για αυτο των 6€ η γενικά για αυτού του είδους?

daz
01/03/2018, 19:57
Μιλάς για αυτο των 6€ η γενικά για αυτού του είδους?

Γι' αυτό των 6 ευρώ. Ξέρω 'γω! Νομίζω κάποια εργαλεία πρέπει να τα εμπιστεύεσαι, αλλιώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης.

rhtoras
02/03/2018, 01:10
Δεν ξέρω παιδιά αλλά νομίζω ότι αυτά τα δοκιμαστικά είναι φτηνά έτσι και αλλιώς και δεν είναι καλής ποιότητας.
Δεν ξέρω αν αυτό με τα 6€ είναι καλό(πιθανώς να είναι) αλλά παίρνεις με 12€ ένα πολύ καλό.
Αυτό που μου λέγανε και στη δουλειά είναι πως αυτά δεν είναι ακριβά.
Η διαφορά με τα πολύμετρα είναι ότι εκείνα παίζουν με δεκαδικά και έτσι αλλάζει η τιμή τους ανάλογα τη μάρκα.

camen
02/03/2018, 01:32
Γι' αυτό των 6 ευρώ. Ξέρω 'γω! Νομίζω κάποια εργαλεία πρέπει να τα εμπιστεύεσαι, αλλιώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης.

Να σου πω,δε θα με πείραζε να εχει 6€.Θα με πείραζε όμως να ειμαι επαγγελματίας ηλεκτρολόγος κ να εχει 6€.
Οχι γτ απαραίτητα θα αστοχήσει το φθηνό κ οχι το ακριβό αλλα γτ θεωρώ οτι εχει περισσότερες πιθανότητες να αστοχήσει καποια στιγμη μεσα στον όγκο της δουλειάς. Κ το λεω αυτο γτ ως ερασιτέχνης το ρεύμα δε το φοβάμαι αλλα το σέβομαι γτ δεν μου εχει γινει ρουτίνα κ πριν βάλω χέρι δοκιμάζω 2 και 3 φορες αν εχει ρεύμα,όπως δοκιμάζω κ το παραδοσιακό δοκιμαστικό να δω αν λειτουργεί σωστά!

ΟΜΩΣ παρακολουθώντας κατα ευκαιρίες ηλεκτρολόγους να δουλεύουν εχω παρατηρήσει οτι το δοκιμαστικό δε το χρησιμοποιούν για να δουν οτι δεν εχει ρεύμα κ να βάλουν χέρι ΑΛΛΑ για να δουν οτι εχει ρεύμα εκει που πρεπει να εχει!
Οταν πρεπει να βάλλουν χέρι (πχ να στρίψουν σύρματα) θα απομονώσουν το κύκλωμα απο τον πίνακα.

Εκτός αυτών, ενώ εμενα μου φαινεται αδιανόητο παρόλο που γνωρίζω 5 πραγματα να δουλέψω υπό τάση, για αυτούς θεωρείται κατι δεδομένο οτι δουλεύουν υπό τάση παρά παρά πολλές φορες!

Προσωπική άποψη, επαγγελματίας ή μη οτι εργαλειο κ να κρατάς που μια αστοχία του μπορει να σου κοστίσει τη ζωη ΠΡΕΠΕΙ να το ελέγχεις πριν τη χρήση του!

JNP
02/03/2018, 08:48
Πολύ ωραία το ανελυσες το θέμα :).

rhtoras
03/03/2018, 00:44
Να σου πω,δε θα με πείραζε να εχει 6€.Θα με πείραζε όμως να ειμαι επαγγελματίας ηλεκτρολόγος κ να εχει 6€.
Οχι γτ απαραίτητα θα αστοχήσει το φθηνό κ οχι το ακριβό αλλα γτ θεωρώ οτι εχει περισσότερες πιθανότητες να αστοχήσει καποια στιγμη μεσα στον όγκο της δουλειάς. Κ το λεω αυτο γτ ως ερασιτέχνης το ρεύμα δε το φοβάμαι αλλα το σέβομαι γτ δεν μου εχει γινει ρουτίνα κ πριν βάλω χέρι δοκιμάζω 2 και 3 φορες αν εχει ρεύμα,όπως δοκιμάζω κ το παραδοσιακό δοκιμαστικό να δω αν λειτουργεί σωστά!

ΟΜΩΣ παρακολουθώντας κατα ευκαιρίες ηλεκτρολόγους να δουλεύουν εχω παρατηρήσει οτι το δοκιμαστικό δε το χρησιμοποιούν για να δουν οτι δεν εχει ρεύμα κ να βάλουν χέρι ΑΛΛΑ για να δουν οτι εχει ρεύμα εκει που πρεπει να εχει!
Οταν πρεπει να βάλλουν χέρι (πχ να στρίψουν σύρματα) θα απομονώσουν το κύκλωμα απο τον πίνακα.

Εκτός αυτών, ενώ εμενα μου φαινεται αδιανόητο παρόλο που γνωρίζω 5 πραγματα να δουλέψω υπό τάση, για αυτούς θεωρείται κατι δεδομένο οτι δουλεύουν υπό τάση παρά παρά πολλές φορες!

Προσωπική άποψη, επαγγελματίας ή μη οτι εργαλειο κ να κρατάς που μια αστοχία του μπορει να σου κοστίσει τη ζωη ΠΡΕΠΕΙ να το ελέγχεις πριν τη χρήση του!

Συμφωνώ σε όλα,μόνο μια ένσταση έχω.
Όταν μπορείς να δουλέψεις χωρίς τάση το κάνεις.
Υπό τάση αποφεύγουμε να δουλεύουμε γιατί το ρεύμα είναι αόρατο.

Μια απόδειξη αυτού που λέω είναι ότι σπάνια θα δεις ηλεκτρολογο να έχει μωνομένο γαλλικό κλειδί π.χ

leftos
03/03/2018, 09:48
Αφου το συζητατε μια ιδεα για αυτα τα νεα γενιας δοκιμαστικα σε κατι ποιοτικο παντα?
Ευχαριστω!

SciTeF
03/03/2018, 15:24
Δεν το εχω ψάξει πολύ, αλλά αυτό που διάβασα είναι ότι το νεότερο μοντέλο της φλουκ έχει σχεδιαστεί με τρόπο που να μην καταναλώνει μπαταρία όταν δεν χρησιμοποείται αλλά χωρίς διακόπτη on/off. Όλα δουλεύουν με μπαταρία πάντως.
Επιπλέον μερικά έχουν δύο χρώματα, ένα για την ανίχνευση από μικρή απόσταση κι ένα όταν ακουμπάει το καλώδιο υπό τάση ή κάτι παρόμοιο. Μερικά έχουν και έναν υποτυπώδης φακό.

daz
03/03/2018, 17:36
leftos τα φλούκ είναι επαγγελματικά αλλά οποιαδήποτε επώνυμη μάρκα θα σε καλύψει.

rhtoras
05/03/2018, 00:42
Αφου το συζητατε μια ιδεα για αυτα τα νεα γενιας δοκιμαστικα σε κατι ποιοτικο παντα?
Ευχαριστω!

Αν δεν πάρεις fluke σε καλή τιμή μπορείς να πάρεις Uni-t.

turrican
10/03/2018, 00:27
Εξαιρετικά όργανα είναι και τα metrel, ποιότητα αντίστοιχη της Fluke και τιμές κατά τι πιο ελκυστικές. Από προσωπική εμπειρία με δοκιμαστικό, αμπεροτσιμπίδα/πολύμετρο και αναλυτή ενέργειας είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

macdeath_s
07/05/2018, 23:43
Κατέληξα τελικά σε αυτό για τη δουλειά και αυτό (https://www.amazon.es/gp/product/B0089LVG46/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1) για το σπίτι μιας η πάστα που λέμε εδώ βγήκε απο΄την τσέπη μου. Προφανώς φωτό αξίζει μόνο της δουλειάς :p

395478

OldMan
08/05/2018, 14:35
Αρχισε και η FLUKE να λαλακιζεται, μου φαινεται...

Βαζει function για χαμηλη εμπεδηση (wannabe παλμογραφος style) αντι να έχει μετρηση χωρητικότητας..

rhtoras
08/05/2018, 20:58
Κατέληξα τελικά σε αυτό για τη δουλειά και αυτό (https://www.amazon.es/gp/product/B0089LVG46/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1) για το σπίτι μιας η πάστα που λέμε εδώ βγήκε απο΄την τσέπη μου. Προφανώς φωτό αξίζει μόνο της δουλειάς :p

395478

Θα έλεγα οτι και τα 2 αξίζουν.Σε κάθε περίπτωση οι καλύτερες δυνατές αγορές.
Καλοδούλευτα...

υ.γ.Αν επιτρέπεται πόσο πήγε το μαλλι?

macdeath_s
09/05/2018, 02:20
Θα έλεγα οτι και τα 2 αξίζουν.Σε κάθε περίπτωση οι καλύτερες δυνατές αγορές.
Καλοδούλευτα...

υ.γ.Αν επιτρέπεται πόσο πήγε το μαλλι?

για ποιό από τα δύο ?

losvre
14/07/2018, 23:13
Γεια χαρά σε όλους,

Υπάρχει κάποιο πολυμετρο σε μικρό μέγεθος σαν αυτό της φωτό αλλά να μετράει και ρεύμα έστω και 2-3A?

Όσα έχω βρει είτε είναι μεγάλα είτε μετράνε Μόνο mA.

Ευχαριστώ
398027