PDA

View Full Version : Ποιοτική μπαταρία



stam2
29/01/2016, 09:55
Με αφορμή το πρόβλημα μου, την μπαταρία μου δηλαδή που ψώφισε, και την οποία την είχα αγοράσει για καλή, Bosch επώνυμη κλπ κλπ, ήθελα να ρωτήσω ή να ακούσω προτάσεις για ποιοτικές μπαταρίες. Η Bosch μου (CB14L-A2) δεν αναγράφει επάνω της τόπο παραγωγής και να πω και την αλήθεια δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό, αλλά μάρκες όπως Varta, Odyssey έχουν ελπίδες να κρατήσουν περισσότερο από 3 χρόνια που κράτησε η Bosch? και έχουν χώρες παραγωγής β' ή ά ποιότητας κι αυτές ή είναι στανταρ και μία η ποιότητά τους?

thunder ace
29/01/2016, 09:58
yuasa και παλι yuasa,με ενα μειονεκτημα ομως:την τιμη.

GFawkes
29/01/2016, 10:41
yuasa και παλι yuasa,με ενα μειονεκτημα ομως:την τιμη.

Και ναι και οχι...

Ιασα τζαπαν δεν υπαρχει πια...οποτε επιλεγεις κινα ή ταυλανδη...

Παρε Οντυσευ για μενα....Η βαρτα

stam2
29/01/2016, 10:43
Και ναι και οχι...

Ιασα τζαπαν δεν υπαρχει πια...οποτε επιλεγεις κινα ή ταυλανδη...

Παρε Οντυσευ για μενα....Η βαρτα

για τη γιουασα το έχω ακούσει αυτό...

για οντυσυ και βαρτα τι ισχύει όμως....???

lykourgi
29/01/2016, 11:01
Και ναι και οχι...

Ιασα τζαπαν δεν υπαρχει πια...οποτε επιλεγεις κινα ή ταυλανδη...

Παρε Οντυσευ για μενα....Η βαρτα
Πρόσφατα, έμπορος μπαταριών μου είπε ότι υπάρχουν (παράγονται) Yuasa Ιαπωνίας, αλλά δεν πολυέρχονται στην Ελλάδα, λόγω υψηλής τιμής.
Πλέον βρίσκεις Κίνας, Ταϊβάν, ίσως και από αλλού.
Οι Ταιβάν θεωρούνται καλές, όπως και οι αντίστοιχες GS (αδελφή εταιρεία της Yuasa).
Επίσης καλές είναι και οι Exide, αλλά δεν βρίσκεις εύκολα για μοτοσυκλέτες. Πιο πολύ κυκλοφορούν αυτοκινήτων.

Οι Odyssey είναι άλλη ιστορία. Πολύ καλές και πολύ ακριβές. Επίσης κάτι παίζει με τους πόλους τους. Νομίζω είναι βιδωτοί και πρέπει να γίνει κάποια μετατροπή στους ακροδέκτες της μοτοσυκλέτας. Δεν είμαι όμως σίγουρος γι' αυτό. Αν ξέρει κάποιος ας μας το διευκρινίσει.

GFawkes
29/01/2016, 11:21
Απο το 2008 βαζω αποκλειστικα οντιση.

Στα μοτο που της φορεσα ακομη δεν τις εχω αλλαξει.
Οι πολοι ειναι με βιδα, αλλα κουμπωνεις οτι λαμακι θελεις (γωνια/στρογγυλο κλπ)

killbill
29/01/2016, 11:23
Ψάξε για Yuasa Japan υπάρχουν, εφόσον θέλεις να δώσεις τα λεφτά και κινεις την μοτοσυκλέτα συχνά.

Για μένα που την τρώει η ακινησία, έχω καταλήξει σε Κίνα της προκοπής.

MISKIN
29/01/2016, 11:33
Η Varta, τουλάχιστον αυτή που εισάγεται Ελλάδα, είναι ίδια μπαταρία με τη Bosch. Αν δεις τα κελύφη είναι ακριβώς ίδια. Εγώ έχω Exide αλλά δεν είδα και καμιά τρελή διαφορά από τη Bosch που είχα πριν. Έχεις ακουστά τις Moll; Είναι γερμανικές αλλά δε ξέρω αν εισάγονται εδώ. Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει και για motobatt, ή κάπως έτσι.

GFawkes
29/01/2016, 11:39
motobat
μια χαρα ποιοτικη κινεζια, βγαζει 2 χρονια ανετα

p@nos
29/01/2016, 11:41
3 χρονια σου κρατησε η μπαταρια? μηπως υπαρχει καποιο αλλο προβλημα?

stam2
29/01/2016, 11:48
Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει και για motobatt, ή κάπως έτσι.


motobat
μια χαρα ποιοτικη κινεζια, βγαζει 2 χρονια ανετα

Μόλις ρώτησα σε γνωστό μαγαζί για motobatt, είναι κλειστού τύπου αμερικάνικη αλλά το κουτί κλείνει στην Κίνα μου είπε αυτολεξί ο πωλητής.
Είναι ποιοτικη κινεζιά δηλαδή. Δεν με χαλάει, αλλά προφανώς δεν φτάνει σε ποιότητα την κορυφή, ενώ η τιμή της είναι στα 85€ χωρίς να έχει μειωμένο βάρος αλλά με ένα χρόνο εγγύηση από την αντιπροσωπεία της.
Δεν έχω καταλήξει αν αξίζει ή όχι το κάτι παραπάνω.

Επίσης η odyssey δεν βγάζει σε 14L-A2...

edit:
Η varta έχει τιμή κινέζικης (40€) με προέλευση ευρωπαϊκή (Γερμανία, Τσεχία, Ισπανία, Γαλλία), σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο.
εγγύηση δεν δίνεται.

duke200
29/01/2016, 13:47
odyssey είναι κορυφή (αμα βρεις)

αλλιως yuasa japan, οχι juasa taiwan.

μετα το χαος...

toyar
29/01/2016, 14:12
bosch και varta=κινεζικο φασον μου ελεγε χονδρεμπορος μπαταριων

PortisHead
29/01/2016, 14:24
Μηχανη και αυτοκινητο , βαζω παντα απο εναν γεροντακο κατι μπαταριες....ουτε η μανα τους δεν τα ξερει τα εργοστασια.
Κινα , Ρωσσια , Τσεχια you name it.Απλα κοιταω τα αμπερωρια να ειναι τα σωστα.
Συναγερμοι πανω και καθημερινη χρηση και των 2 οχηματων ολο το χρονο.
Πριν τα 5 χρονια...δεν εχει κανει καμμια ποτε κιχ.
Του αυτοκινητου την αλλαξα προληπτικα γιατι αρχισε να "κουραζεται" με τις ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες και δεν δουλευαν παντα.
Μην κολλατε με τις μαρκες.

lmb990
29/01/2016, 14:30
εχω ακουσει οτι η motobat αντεχει πολλες μηδενικες εκφορτισεις... δηλαδη αν σου μεινει τελειως και την φορτισεις γινεται παλι καινουρια.. δεν ξερω βεβαια τι ισχυει... Σταμελο ρωτα και τον Μηνα!!

thunder ace
29/01/2016, 14:33
Οποιος θελει το πιστευει(οποιος δεν...δεν τρεχει και τιποτε):oταν το 2002 το καλοκαιρι αγορασα το thunderace,φοραγε την γιασα την μαμισια(μοντελο 1999).Ξερετε ποτε την αλλαξα;το καλοκαιρι του 2011.Δηλ 12 χρονια αντεξε.Αντε να με κανει καποιος να πιστεψω σε αλλη μαρκα.Τελικα λογο αφραγκιας οταν αλλαξα,εβαλα μια κινεζια και αντεξε μεχρι αρχες τουτουνου του χειμωνα.

Pan (dvs)
29/01/2016, 14:35
Τη varta την βαζω σε αυτοκινητα.Πολυ πολυ καλες.Τοσα χρονια κανενα προβλημα.

Μανολης67
29/01/2016, 14:47
Στο μηχανάκι ποτέ δεν έιχα θέμα μπαταρίας, δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή πάντα το περπάταγα και δεν το άφηνα παραπονεμένο, πάντως εδω και 3 χρόνια στο μηχανάκι εχω LP YTB 9 και ειναι μια χαρά.



Είχα θέμα στο κουτί, άλλαξα 5 μπαταρίες μέχρι που εβαλα BOSCH Silverline, κράτησε 4 η 5 χρόνια και το πούλησα με αυτήν.

stefanos
29/01/2016, 15:09
Τι θα πεί ποιοτική μπαταρία δεν ξέρω.
Η μαμίσια στο sh μου κράτησε 3 χρόνια και θέλει 85€ για μια ίδια.
Αλλά τόσα χρόνια φοράω μια haijiu που κάνει τα μισά.
Και άντε να πάρω μια τούμπανο που κάνει την μάνα της και τον πατέρα της γιατί κρατάει 10 χρόνια.
Τι εμποδίζει τον ανορθωτή, να μου την ψήσει και να κλαίω και για τον ανορθωτή και για την μπαταρία.
Θεωρώ τις μπαταρίες αναλώσιμο και ψωνίζω συνήθως το φθηνότερο απο κάποιο σοβαρό μπαταριάδικο.

alexis72
29/01/2016, 18:50
χρόνια τώρα εγώ κ γνωστοί μου βάζουμε τίς banner σέ αμάξια κ δέν ειχαμε τό παραμικρό πρόβλημα κ κρατούσαν 5-6 χρόνια ανετα ,σήμερα γιά πρωτη φορά εβαλα στό yamaha serow πού εχω, μπαταρία banner (ytx7l-bs) στά 40 euro ,από τό γνωστό κατάστημα στήν λεωφόρο βουλιαγμένης , μέ 3 μήνες γραπτή εγγύηση , αν βγεί καλή θά τό γράψω αν βγεί μάπα θά πέσει κράξιμο ...

Acacius
29/01/2016, 19:57
Δε θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά σε τεστ μπαταριών αυτοκινήτου από την ADAC πριν 2-3 χρόνια σχολιάστηκε ότι οι τότε καινούριες μπαταρίες είχαν κατά μέσο όρο χειρότερη απόδοση από τις αντίστοιχες του προηγούμενου τεστ, μάλλον λόγω αύξησης της τιμής του μολύβδου ενδιαμέσως.

Προσωπικά έχω πολύ καλή εμπειρία με τη Yuasa-Μαθουσάλα που ήταν πάνω στη μοτοσυκλέτα όταν την αγόρασα το το 2006-7 και άλλαξα πέρυσι, καθώς και με Banner και Formula (για εμένα άγνωστη μάρκα) σε αυτοκίνητα.

el-Gatto
29/01/2016, 20:17
Eιδικός επιστήμων ,με ντοκτορά στην μπαταριολογία ,ΔΕΝ είμαι.
Οτι γνωρίζω ,προέρχεται απο τα πολλά χρόνια χρήσης auto & moto.

Και η εμπειρία χρήσης (ανεξαρτήτως μάρκας κ τιμής μπαταριών) με έχει κάνει να καταλήξω στα εξής:

1) Οταν το όχημα κινείται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ,η μπαταρία θα κρατήσει πολλά χρόνια.
(5 min - 10 max έχω βγάλει με την ίδια μπαταρία ,σε οχήματα καθημερινής χρήσης)

2) Οταν το όχημα ΔΕΝ κινείται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ,τότε η μπαταρία καταστρέφεται γρήγορα ,απο τις συνεχείς αποφορτίσεις ,αλλά κ για λόγους χημικών αντιδράσεων που λαμβάνουν χώρα στο εσωτερικό της.
Αν στην συνεχή πολυήμερη ακινησία ,προστεθεί κ συναγερμός ,τότε το φαινόμενο πρόωρης γήρανσης της μπαταρίας ,επιδεινώνεται κατα 200%.


Οπότε ,για όποιον έχει την μοτοσυκλέτα του σαν μέσο ευχαρίστησης κ μόνο ,άρα μένει παρκαρισμένη πολλές μέρες συνέχεια ,οι λύσεις είναι:
α) Αν υπάρχει δυνατότητα >>> μόνιμα ΜΠΡΙΖΩΜΕΝΗ σε συντηρητή.
β) Αν όχι >>> βγάλσιμο του ενός πόλου. (αν είναι δυσπρόσιτος > παρεμβολή διακόπτη σε βολικό σημείο)


Αυτά.
Μαγικά δεν υπάρχουν.

leo1964
29/01/2016, 20:24
Και ναι και οχι...

Ιασα τζαπαν δεν υπαρχει πια...οποτε επιλεγεις κινα ή ταυλανδη...

Παρε Οντυσευ για μενα....Η βαρτα

varta ή gs

theofilos888
30/01/2016, 07:11
Η μεγαλη (λεμε τωρα) πειρα μου στις μπαταριες εχει δωσει ενα αποσταγμα. Φτηνη μπαταρια και ας θελει αλλαγη καθε 2 χρονια. Οσες μπαταριες ψωνισα για καλες και εδωσα τα μαλλια της κεφαλης μου, για να τιςαγορασω, πανω απο 3,5 χρονια δεν αντεξε καμια. Ετσι λοιπον, αγοραζω γνησιο κινεζο, απο τα βαθη των πεδιαδων του Ουλαν μπατορ (και λιγο πιο μεσα), και εχω το κεφαλακι μου ησυχο. Καθε 6 μηνες τους ριχνω ενα προληπτικο φορτισμα και κρατανε περιπου 3 χρονια.

stam2
30/01/2016, 07:32
Η μεγαλη (λεμε τωρα) πειρα μου στις μπαταριες εχει δωσει ενα αποσταγμα. Φτηνη μπαταρια και ας θελει αλλαγη καθε 2 χρονια. Οσες μπαταριες ψωνισα για καλες και εδωσα τα μαλλια της κεφαλης μου, για να τιςαγορασω, πανω απο 3,5 χρονια δεν αντεξε καμια. Ετσι λοιπον, αγοραζω γνησιο κινεζο, απο τα βαθη των πεδιαδων του Ουλαν μπατορ (και λιγο πιο μεσα), και εχω το κεφαλακι μου ησυχο. Καθε 6 μηνες τους ριχνω ενα προληπτικο φορτισμα και κρατανε περιπου 3 χρονια.

το ουλαν μπατορ είναι μογγολία :p

Ξεκίνησα για ποιοτική (πιασοκωλέ) αλλά με βλέπω για vfm...
2 ηλεκτρολόγοι μοτό μου πρότειναν φτηνή. "Ας δουλέψει 2-3 χρόνια καλά και μετά άλλαγμα".
Τελικά είμαστε σε εποχή που το φτηνό και το μιας χρήσης αρχίζει και κερδίζει πολύ εδαφος απέναντι στο καλό και ποιοτικό...

Όμως πιστεύω ότι δεν μετράει μόνο το πόσο θα κρατήσει. Μετράει και το πόσα αμπερ μπορεί να δώσει στο ξεκίνημα, αλλά και πόση είναι η πραγματική χωρητικότητα και ίσως και άλλα πράγματα που δεν τα ξέρω, τα οποία είναι διαφορατικά στην πραγματικότητα από αυτό που γράφει το κουτί απ' έξω...

doctoras
30/01/2016, 07:37
μη τους δίνεται ρε σεις λεφτά τους γερμαναράδες, δώστε τους ένα (κοινωνικότατο) εμπάργκο. υπάρχουν ένα τσούρμο προιόντα απο διαφορες χωρες τοσο ευρώπης όσο ανα κόσμο

leo1964
30/01/2016, 08:10
μη τους δίνεται ρε σεις λεφτά τους γερμαναράδες, δώστε τους ένα (κοινωνικότατο) εμπάργκο. υπάρχουν ένα τσούρμο προιόντα απο διαφορες χωρες τοσο ευρώπης όσο ανα κόσμο

Τώρα μου ήρθαν στο μυαλό οι Ιταλικές Fiam

toyar
30/01/2016, 10:03
φθηνη μπαταρια και τα ρεστα καλος φορτιστης
συχνη φορτιση ειδικα στα κρυα και στις ακινησιες

mankam
30/01/2016, 10:15
εχω ακουσει οτι η motobat αντεχει πολλες μηδενικες εκφορτισεις... δηλαδη αν σου μεινει τελειως και την φορτισεις γινεται παλι καινουρια.. δεν ξερω βεβαια τι ισχυει... Σταμελο ρωτα και τον Μηνα!!

Motobatt έχω στο zzr και στο z έιναι στον τεταρτο χρόνο και έχουν συμπεριφορά καινούργιας φυσικά γίνεται μια συντήρηση σε περιόδους ακινησίας, αρκέτοι επίσης απο την παρέα φοράνε motobatt.
τιμές για 12 14 ah 70-80 ευρώ

MikeG
30/01/2016, 10:29
Έχω μια Haijiu (http://www.haijiu.com/english/products.asp) 4 χρόνια τώρα και δεν έχει κάνει κιχ. Και τιμή αγοράς super.

stam2
30/01/2016, 10:36
Motobatt έχω στο zzr και στο z έιναι στον τεταρτο χρόνο και έχουν συμπεριφορά καινούργιας φυσικά γίνεται μια συντήρηση σε περιόδους ακινησίας, αρκέτοι επίσης απο την παρέα φοράνε motobatt.
τιμές για 12 14 ah 70-80 ευρώ

είναι τζελ τελικά, ή κλειστού τύπου??? τι ακριβώς είναι?
γι' αυτήν μου είπε ο πωλητής ότι έχει υψηλό cca σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

devil's animal
30/01/2016, 10:38
τελικως, μαλλον δεν αξιζει να "επενδυσει" καποιος σε ακριβη μπαταρια γιατι οι χρονοι ειναι σχεδον παραπλησιοι με τις φθηνες και η αποσβεση δεν γινεται ποτε...
αν δε, υπαρχει και ενας καλος φορτιστης/συντηρητης νομιζω οτι οι φθηνες ειναι vfm...

DoctoR_k6
30/01/2016, 11:36
Yuasa made in Japan...αγορά πριν κανα 2 μηνο!!!
Πως δεν υπάρχουν πια??
3η μπαταρία που αγορασα στα 10 χρόνια για το ίδιο μότο!!
Το ότι δεν υπάρχουν βολευεουν για να πουλάνε Taiwan κ Indonesia!! Ποτέ ξανά...μα φορά την πατησα κ στο 6μηνο Πούλο!!
:beer:

stam2
30/01/2016, 11:50
κάτι ενδιαφέρον που διάβασα:

""I'm going to buy the battery with the most cold cranking amps I can find," says a lot of people when they decide to go battery shopping. Is that really the best way to pick out a battery? Oftentimes, the answer is, "no." To explain why, we should first explain exactly what cold cranking amps are. The Battery Council International has come up with a series of standardized tests that allow all battery manufacturers to list specifications for their batteries, based on the outcome of those standardized tests. One of the measurements that can be determined from those standardized tests is how many cold cranking amps (CCA) a battery can generate.

So how is this determined? Since "Cold" is in the name, they put a battery in a cold environment (0°F/-18°C) and measure the discharge load in amperes that a new, fully-charged battery can deliver for 30 seconds, while still maintaining terminal voltage equal to or higher than 1.20 volts per cell. Why did they pick a cold environment? Ask anyone who lives in a cold climate with a high-mileage diesel truck- it takes a long time to start some vehicles, whether that is due to high compression engines, extremely cold temperatures or both.

Measuring cold cranking amps gives someone a good idea of what they can expect from their battery in some of the worst conditions possible for starting a vehicle. Are there instances where someone may need to start a car in temperatures colder than 0°F or crank an engine for longer than 30 seconds or both? Absolutely. However, those are exceptions and not the rule. Even in those exceptional cases, the CCA rating for a battery will still offer someone a general idea of how their battery is designed to perform in those conditions.

So Should I Buy A Battery Based on the CCA Rating?

Even though some areas of the United States will dip down into sub-zero temperatures, most vehicles just don't see those types of conditions on a regular basis, if ever. With that knowledge, does it make sense for a Corvette owner to select a new battery because it offers a lot of cranking power in sub-zero temperatures? Probably not. What about a Duramax diesel owner in Florida? Same deal. Even if that engine requires more starting power than a typical engine, it probably isn't necessary to overbuy a battery based on cranking amps that may never be needed. A battery should meet or exceed the manufacturer's recommendations for cranking amps (or cold cranking amps), but in most cases, buying a battery with an extra 300 CCAs isn't necessary and will probably cost more money.

Why did CCA Ratings Become So Popular?

Part of the blame for this CCA craze can be attributed to the brands and manufacturers themselves. Just like sports car manufacturers brag about how much horsepower their engines have, battery brands tend to do the same thing with their performance attributes. Enough brands and companies have told people over the years that "more is better" when it comes to cold cranking amps, that a lot of folks now believe it always the case. While more may be better, it may not be necessary and it may be more expensive.

So What Is CA and MCA?

Many batteries typically also come with a cranking amps (CA) rating (also sometimes referred to as Marine Cranking Amps or MCA). This is the same test as the cold cranking amps test, except it is performed at 32°F (0°C). The cranking amps number will be higher than the CCA number, because of the warmer temperature, but you know what that means to a battery marketer- BIGGER IS BETTER!!! Once again, battery advertisements may praise the virtues of a battery that has more cranking amps than Brand X and some people will believe that is important, while ignoring that brand X has more than enough cranking amps for their four-cylinder engine and may cost 20% less.

What Specification Can We Brag...."



πηγή: http://www.optimabatteries.com/en-us/experience/power-source/what-does-cold-cranking-amps-cca-mean/

spyrakos35
31/01/2016, 08:05
Yuasa made in Japan...αγορά πριν κανα 2 μηνο!!!
Πως δεν υπάρχουν πια??
3η μπαταρία που αγορασα στα 10 χρόνια για το ίδιο μότο!!
Το ότι δεν υπάρχουν βολευεουν για να πουλάνε Taiwan κ Indonesia!! Ποτέ ξανά...μα φορά την πατησα κ στο 6μηνο Πούλο!!
:beer:

τιμούλες?

mankam
31/01/2016, 09:32
είναι τζελ τελικά, ή κλειστού τύπου??? τι ακριβώς είναι?
γι' αυτήν μου είπε ο πωλητής ότι έχει υψηλό cca σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Batteries with AGM technology

The most advanced battery technology of the moment is the AGM (Absorbed Glass Mat "Absorbed Glass fiber separators"). Fully sealed and stamped. Just installed on the bike and forget to charge it or pour electrolyte, 100% non mantenimiento.Usa separating sheets of fiberglass intertwined microporous high quality, providing very low electrical resistance and ensuring the absorption of electrolyte during its lifetime, which ensures that the electrolyte does not move or flow from place to place with vibrations or movements caused by the vehicle.

The terminals have a higher electrical conductivity due to the copper insert of very low resistance, which also maximizes the power delivered. They have a 20% more starting power than any battery.

It can be recharged using a conventional charger, and supports nearly three times charge-discharge cycles a battery of gel. Furthermore two years while standing still has a 90% of the residual charge, the AGM can be placed at any position, although it is recommended to place any battery upside down. Committed to the environment: 100% Recyclable.

AUFGEBRACHT
31/01/2016, 19:01
Με αφορμή το πρόβλημα μου, την μπαταρία μου δηλαδή που ψώφισε, και την οποία την είχα αγοράσει για καλή, Bosch επώνυμη κλπ κλπ, ήθελα να ρωτήσω ή να ακούσω προτάσεις για ποιοτικές μπαταρίες. Η Bosch μου (CB14L-A2) δεν αναγράφει επάνω της τόπο παραγωγής και να πω και την αλήθεια δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει αυτό, αλλά μάρκες όπως Varta, Odyssey έχουν ελπίδες να κρατήσουν περισσότερο από 3 χρόνια που κράτησε η Bosch? και έχουν χώρες παραγωγής β' ή ά ποιότητας κι αυτές ή είναι στανταρ και μία η ποιότητά τους?

Πριν μια εβδομάδα άλλαξα κι εγώ μπαταρία γιατί η προηγούμενη (Bosch YB12 AL-A2) τα έπαιξε, καθαρά λόγω ακινησίας και ελάχιστης χρήσης. Κατέληξα πάλι σε Bosch επειδή κράτησε 2,5+ χρόνια με δεδομένο ότι η μηχανή κινείται ελάχιστα. Η μαμίσια της ήταν GS (θυγατρική της Υuasa), με καθημερινή χρήση κράτησε 3 χρόνια, μετά μπήκε Yuasa (άνευ χώρας παραγωγής) η οποία επίσης κράτησε 3 χρόνια με καθημερινή χρήση της μοτοσυκλέτας. Παραγγέλνω την Bosch εκεί που είχα παραγγείλει και την προηγούμενη και με παίρνει τηλ το παιδί να με ενημερώσει πως ο έμπορος που συνεργαζόταν έχει κλείσει και πως θα την παραγγείλει από αλλού. Με παίρνει τελικά μετά από 2 μέρες να με ενημερώσει για την τιμή που του είπαν και έμεινε κόκκαλο... 78 ευρώ :uplate: Θυμόμουν ότι την προηγούμενη την είχα αγοράσει κοντά στα 50 και μου έκανε εντύπωση η τόσο μεγάλη διαφορά.

Τελικά την παρήγγειλα από ίντερνετ, τιμή 38 ευρώ... Προέλευση Βιετνάμ, όπως κι η προηγούμενη. Το είπα στο μαγαζί και του την πήγα να βάλει τα υγρά και να την φορτίσει, μόλις άκουσε την τιμή ήταν σίγουρος πως είναι μαϊμού Bosch, δεν τον έπειθε και η εμφάνιση, τον ξένισε π.χ. που πάνω στη μπαταρία τα στοιχεία είναι ένα αυτοκόλλητο, ενώ στις Yuasa είναι ανάγλυφα πάνω στην μπαταρία. Τελικά έψαξα και βρήκα την παλιά απόδειξη, πριν 3 χρόνια όντως θυμόμουν καλά και την είχα πάρει 48 ευρώ, επίσης κατασκευής Βιετνάμ, μέχρι και το κουτί βρήκα, βγάλαμε και την παλιά, επίσης αυτοκόλλητα τα στοιχεία κι όχι ανάγλυφα. Επίσης στο επίσημο site της Bosch η εμφάνιση η ίδια, μέσα είχε πολυσέλιδα πολύγλωσσα για τις οδηγίες χρήσης, δεν μου φάνηκε να είναι μαϊμουδιά. Πάντως το παιδί επέμενε ότι παίζει μαϊμουδιά με μπαταρίες στο ίντερνετ, βέβαια τον "καθησύχαζε" ότι κι η προηγούμενη που ήταν αγορασμένη από αυτόν ήταν οπτικά πανομοιότυπη. Δεν ξέρω τι παίζει, πάντως η διαφορά 38 ευρώ και 78 ευρώ απλά χαοτική... Στη δική σου περίπτωση μου κάνει εντύπωση πως δεν αναφέρεται χώρα κατασκευής (όπως σ' εμένα δεν αναφερόταν στη Υuasa).

DoctoR_k6
31/01/2016, 19:07
τιμούλες?

Πλεον 84€ απο 75€...

S705
31/01/2016, 19:28
Πριν μια εβδομάδα άλλαξα κι εγώ μπαταρία γιατί η προηγούμενη (Bosch YB12 AL-A2) τα έπαιξε, καθαρά λόγω ακινησίας και ελάχιστης χρήσης. Κατέληξα πάλι σε Bosch επειδή κράτησε 2,5+ χρόνια με δεδομένο ότι η μηχανή κινείται ελάχιστα. Η μαμίσια της ήταν GS (θυγατρική της Υuasa), με καθημερινή χρήση κράτησε 3 χρόνια, μετά μπήκε Yuasa (άνευ χώρας παραγωγής) η οποία επίσης κράτησε 3 χρόνια με καθημερινή χρήση της μοτοσυκλέτας. Παραγγέλνω την Bosch εκεί που είχα παραγγείλει και την προηγούμενη και με παίρνει τηλ το παιδί να με ενημερώσει πως ο έμπορος που συνεργαζόταν έχει κλείσει και πως θα την παραγγείλει από αλλού. Με παίρνει τελικά μετά από 2 μέρες να με ενημερώσει για την τιμή που του είπαν και έμεινε κόκκαλο... 78 ευρώ :uplate: Θυμόμουν ότι την προηγούμενη την είχα αγοράσει κοντά στα 50 και μου έκανε εντύπωση η τόσο μεγάλη διαφορά.




Τελικά την παρήγγειλα από ίντερνετ, τιμή 38 ευρώ... Προέλευση Βιετνάμ, όπως κι η προηγούμενη. Το είπα στο μαγαζί και του την πήγα να βάλει τα υγρά και να την φορτίσει, μόλις άκουσε την τιμή ήταν σίγουρος πως είναι μαϊμού Bosch, δεν τον έπειθε και η εμφάνιση, τον ξένισε π.χ. που πάνω στη μπαταρία τα στοιχεία είναι ένα αυτοκόλλητο, ενώ στις Yuasa είναι ανάγλυφα πάνω στην μπαταρία. Τελικά έψαξα και βρήκα την παλιά απόδειξη, πριν 3 χρόνια όντως θυμόμουν καλά και την είχα πάρει 48 ευρώ, επίσης κατασκευής Βιετνάμ, μέχρι και το κουτί βρήκα, βγάλαμε και την παλιά, επίσης αυτοκόλλητα τα στοιχεία κι όχι ανάγλυφα. Επίσης στο επίσημο site της Bosch η εμφάνιση η ίδια, μέσα είχε πολυσέλιδα πολύγλωσσα για τις οδηγίες χρήσης, δεν μου φάνηκε να είναι μαϊμουδιά. Πάντως το παιδί επέμενε ότι παίζει μαϊμουδιά με μπαταρίες στο ίντερνετ, βέβαια τον "καθησύχαζε" ότι κι η προηγούμενη που ήταν αγορασμένη από αυτόν ήταν οπτικά πανομοιότυπη. Δεν ξέρω τι παίζει, πάντως η διαφορά 38 ευρώ και 78 ευρώ απλά χαοτική... Στη δική σου περίπτωση μου κάνει εντύπωση πως δεν αναφέρεται χώρα κατασκευής (όπως σ' εμένα δεν αναφερόταν στη Υuasa).



Όταν ο έμπορος θέλει να πετυχει τους στόχους της χρονιάς που του έχει βάλει η Bosch ,προκειμένου να πάρει μια επιπλέων έκπτωση στα τιμολόγια του , θα πουλήσει σε τιμή χώμα όσες μπαταριές του απομένουν!!!!!

toyar
31/01/2016, 19:44
η τιμη του μολυβδου δεν ειναι σταθερη και ο μολυβδος ειναι ολο το κοστος της μπαταριας

Acacius
31/01/2016, 22:52
Επειδή Bosch έχω πάνω στη μηχανή, στο κουτί και τα προειδοποιητικά είχε τόσο χοντρά λάθη και ορθογραφικά που δεν πίστευα τα μάτια μου. Ούτε ο τελευταίος Κινέζος τέτοιο χάλι και την αγόρασα από κατάστημα που θεωρώ εγγυημένο οπότε δύσκολα να τρώει μπανάνες.

Αν θυμάμαι καλά όλα τα στοιχεία είναι αυτοκόλλητα και όχι ανάγλυφα, η δε τιμή 40-45€ για 7Ah

Specialized
01/02/2016, 06:18
Ότι μπαταρία και να πάρετε, η πρώτη φόρτιση της είναι από τους πιο σημαντικούς παράγοντες μακροζωϊας της. Όταν της βάζουν τα υγρά και στο καπάκι μισή ώρα φόρτισης μην περιμένετε να κρατήσει οποιαδήποτε μπαταρία. Προτιμώ μια φτηνή και κάπως ποιοτική μπαταρία με καλή φόρτιση από μια πανάκριβη και με ελλειπή φόρτιση.

el-Gatto
01/02/2016, 09:10
Αυτό με την αρχική φόρτιση ,αν και το'χω ακούσει πολλές φορές ,ομολογώ οτι με μπερδεύει.

Σαφώς κ φαίνεται απολύτως λογικό να φορτιστεί σωστά μια μπαταρία στην αρχική της φάση.

Απο την άλλη ,όσοι πουλάνε μπαταρίες ,αναφέρουν ,τόσο στις διαδυκτιακές καταχωρήσεις τους ,όσο και απο κοντά (στα φυσικά τους καταστήματα) ,
οτι οι μπαταρίες είναι Ετοιμες Προς Χρήση απο το κουτί τους.(Fit'n'Go)

33 χρόνια τώρα με μηχανοκίνητα ,έχω ψωνίσει αρκετές μπαταρίες.
9 στις 10 φορές ,οι "ειδικοί" επέμεναν: "Βάλτη πάνω κ φύγε ,δεν έχει ανάγκη ,έτοιμη είναι"
1 στις 10 ,κάποιος ,την έβαλε σε φορτιστή για 30 sec.

Tα τελευταία 6 χρόνια ,που "ανακάλυψα" τους συντηρητές ,ΔΕΝ έχω ξαναχρειαστεί μπαταρία ,οπότε ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ έχει αλλάξει κάτι στην άποψη των πωλητών.


Τι ισχύει τελικά στην πραγματικότητα;

Είναι οι μπαταρίες έτοιμες για χρήση ,όταν πακετάρονται στην συσκευασία τους ,απο τα εργοστάσια κατασκευής τους;

Τα πιθανά fails που -πιθανά- θα προκύψουν ,σε μιά μπαταρία που θα μπεί απ'το κουτί στην μοτό ,χωρίς καμία αρχική φόρτιση ,έχουν να κάνουν με χημικές αντιδράσεις στο εσωτερικό της ;...
...ή με φαινόμενα "μνήμης" χαμηλής χωριτικότητας (όπως πχ σε καινούργιες μπαταρίες η-λιθίου) ;

Τι είναι αυτό που καθορίζει την επάρκεια της αρχικής φόρτισης;
Ο τρόπος; - Ο χρόνος; - Κάτι άλλο;


Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ,και να έχει την διάθεση να μας ενημερώσει ,πιστεύω οτι θα εκτιμηθεί δεόντος ο κόπος του απο πολλούς.

GFawkes
01/02/2016, 09:21
H θεωρια λεει οτι στην πρωτη χρηση χρειαζεται καλη φορτιση...


εγω αυτο εφαρμοζω, και εμπιστευομαι τις γνωσεις μου καλυτερα απο του οποιου πωλητη
(μηχανολογικες σπουδες γαρ)

toyar
01/02/2016, 09:27
επισης η μπαταρια χανει ζωη οταν τη ζοριζουμε ξεφορτιστη
γι αυτο σε περιπτωσεις μεγαλης ακινησιας χρειαζεται ο συντηρητης που την κραταει φορτισμενη ωστε να μην υποφερει στο μιζαρισμα

DoctoR_k6
01/02/2016, 09:31
Εγω ακολουθω την διαδικασια που αναφερει το μανουαλι οταν ειναι να αλλαξω μπαταρια...
Ουτε τι λεει ο ενας, ουτε τι λεει ο αλλος...
Σε αλλα κοιταμε το manual οταν ειναι να κανουμε καμια επισκευη...στην μπαταρια γιατι να κανουμε οτι λεει ο καθενας?? :confused:

Pan (dvs)
01/02/2016, 13:55
...........


Τι ισχύει τελικά στην πραγματικότητα;

Είναι οι μπαταρίες έτοιμες για χρήση ,όταν πακετάρονται στην συσκευασία τους ,απο τα εργοστάσια κατασκευής τους;

...........


Βαζω αυτες που τους βαζουνε τα υγρα τη στιγμη που την αγοραζεις.Ο μαστορας μου παντα την φορτιζει.

Pan (dvs)
01/02/2016, 13:55
Εγω ακολουθω την διαδικασια που αναφερει το μανουαλι οταν ειναι να αλλαξω μπαταρια...
Ουτε τι λεει ο ενας, ουτε τι λεει ο αλλος...
Σε αλλα κοιταμε το manual οταν ειναι να κανουμε καμια επισκευη...στην μπαταρια γιατι να κανουμε οτι λεει ο καθενας?? :confused:

Και τι αναφερει το δικο σου μανουαλι?

George_Sp
01/02/2016, 14:12
Η μπαταρία τύπου Gel, Li-Po, Li-Ion έρχεται έτοιμη και δε χρειάζεται κάτι. Το μειονέκτημα είναι οτι δε μπορείς να είσαι σίγουρος πόσο καιρό έχει που κατασκευάστηκε μέχρι τη στιγμή που βρέθηκε στο ράφι, ή αν κατά τη διαδικασία μεταφοράς-αποθήκευσης δεν ακολουθήθηκε η σωστή διαδικασία.
Μια προληπτική φόρτιση επιβάλλεται ακόμα και αν το μαγαζί σου είπε οτι την παρέλαβε σήμερα.


Στις κλειστού τύπου έχεις το κεφάλι σου ήσυχο οτι αν ακολουθήσεις σωστή διαδικασία πλήρωσης και φόρτισης, η μπαταρία θα είναι στο 100% της.
Έρχονται με ανοιχτές τάπες κελιών και το υγρό σε σφραγισμένο πλαστικό δοχείο.
Η σωστή διαδικασία είναι να κουμπώσεις το πλαστικό δοχείο στη κορυφή και αφού γεμίσει αφήνεις τη μπαταρία 30 λεπτά με ανοιχτές τάπες να ξεθυμάνει η αντίδραση. Κουμπώνεις τα καπάκια και βάζεις φορτιστή.
Φόρτιση κατά προτίμηση στο αργό πρόγραμμα (10-15ωρών για μια 10άρα).
10 λεπτά να ηρεμήσει και μετά στο όχημα.

Specialized
01/02/2016, 14:43
Η μπαταρία κλειστού τύπου έρχεται έτοιμη και δε χρειάζεται κάτι. Το μειονέκτημα είναι οτι δε μπορείς να είσαι σίγουρος πόσο καιρό έχει που κατασκευάστηκε μέχρι τη στιγμή που βρέθηκε στο ράφι, ή αν κατά τη διαδικασία μεταφοράς-αποθήκευσης δεν ακολουθήθηκε η σωστή διαδικασία.
Μια προληπτική φόρτιση επιβάλλεται ακόμα και αν το μαγαζί σου είπε οτι την παρέλαβε σήμερα.

Στις ανοιχτού τύπου έχεις το κεφάλι σου ήσυχο οτι αν ακολουθήσεις σωστή διαδικασία πλήρωσης και φόρτισης, η μπαταρία θα είναι στο 100% της.
Έρχονται με ανοιχτές τάπες κελιών και το υγρό σε σφραγισμένο πλαστικό δοχείο.
Η σωστή διαδικασία είναι να κουμπώσεις το πλαστικό δοχείο στη κορυφή και αφού γεμίσει αφήνεις τη μπαταρία 30 λεπτά με ανοιχτές τάπες να ξεθυμάνει η αντίδραση. Κουμπώνεις τα καπάκια και βάζεις φορτιστή.
Φόρτιση κατά προτίμηση στο αργό πρόγραμμα (10-15ωρών για μια 10άρα).
10 λεπτά να ηρεμήσει και μετά στο όχημα.


Κλειστού τύπου είναι οι περισσότερες. Δηλαδή δεν συμπληρώνεις υγρά. Αναφέρεσαι μάλλον στις τζελ μπαταρίες που έρχονται φορτισμένες.

Κατά τ άλλα, σωστός ο Ντόκτορ. Το μάνιουαλ τα λέει όλα σε 2-3 γραμμές. Το κατάστημα όμως θέλει να πωλήσει από τη μία, από την άλλη αν σου πει "πέρνα σε μερικές ώρες" θα πας αλλού κι έτσι παίρνεις μια μπαταρία με ελλειπή φόρτιση.

George_Sp
01/02/2016, 14:47
Κλειστού τύπου είναι οι περισσότερες. Δηλαδή δεν συμπληρώνεις υγρά. Αναφέρεσαι μάλλον στις τζελ μπαταρίες που έρχονται φορτισμένες.

Κατά τ άλλα, σωστός ο Ντόκτορ. Το μάνιουαλ τα λέει όλα σε 2-3 γραμμές. Το κατάστημα όμως θέλει να πωλήσει από τη μία, από την άλλη αν σου πει "πέρνα σε μερικές ώρες" θα πας αλλού κι έτσι παίρνεις μια μπαταρία με ελλειπή φόρτιση.

Σωστός. Πάω να διορθώσω το μπέρδεμα. Στις gel, Li-Po, Li-Ion χρειάζεται μόνο φόρτιση. Στις κλειστού τύπου με υγρά η διαδικασία που έγραψα παραπάνω.
Απλά άφησα τις ανοιχτού τύπου εκτός συζήτησης καθώς τις θεωρώ πλέον άνευ ουσίας αναφοράς μιας και η τεχνολογία τους και οι πιστοποιήσεις ασφαλείας νομίζω δε περνάνε πλέον την Ευρωπαϊκή νομοθεσία.

MISKIN
13/02/2016, 17:44
Είναι καλή η τιμή για made in Japan Yuasa;

http://www.ebay.de/itm/YUASA-MOTORRAD-BATTERIE-YTX12-BS-YTX-12-BS-NEU-/200441418478?hash=item2eab3d52ee:m:mOZmU_kF-ViVstGN_LNFrLQ

Υποθέτω ότι τη στέλνουν αφόρτιστη έτσι δεν είναι;

Αν πάρω μια καινούργια μπαταρία (αυτή ή κάποια άλλη από το διαδίκτυο) θα μπορέσω να τη φορτίσω μόνος μου με το φορτιστή από το Lidl;

George_Sp
13/02/2016, 18:01
Είναι καλή η τιμή για made in Japan Yuasa;

http://www.ebay.de/itm/YUASA-MOTORRAD-BATTERIE-YTX12-BS-YTX-12-BS-NEU-/200441418478?hash=item2eab3d52ee:m:mOZmU_kF-ViVstGN_LNFrLQ

Υποθέτω ότι τη στέλνουν αφόρτιστη έτσι δεν είναι;

Αν πάρω μια καινούργια μπαταρία (αυτή ή κάποια άλλη από το διαδίκτυο) θα μπορέσω να τη φορτίσω μόνος μου με το φορτιστή από το Lidl;

50ευρω από τον Κυριαζή στη Θηβών η ίδια μπαταρία προ ενός μήνα.
Γιατί να μπλέκεις με ebay?

MISKIN
13/02/2016, 18:04
50ευρω από τον Κυριαζή στη Θηβών η ίδια μπαταρία προ ενός μήνα.
Γιατί να μπλέκεις με ebay?

Αυτός ο Κυριαζής; (http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE %B5%CF%84%CF%8E%CE%BD_YUASA_TAIWAN_Maintenance_Free__YTX12-BS_-_12V_10_10HRAh_-_180_CCAEN_%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82) Την έχει 55€ και είναι taiwan.

edit: Έβαλα λάθος μπαταρία, fixed.

George_Sp
13/02/2016, 18:24
Αυτός ο Κυριαζής; (http://www.e-kiriazis.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE %B5%CF%84%CF%8E%CE%BD_YUASA_TAIWAN_Maintenance_Free__YTX12-BS_-_12V_10_10HRAh_-_180_CCAEN_%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82) Την έχει 55€ και είναι taiwan.

edit: Έβαλα λάθος μπαταρία, fixed.


δε βρίσκω λόγο να ψωνίσεις από έξω κάτι σε παραπλήσια τιμή και ποιότητα, ενώ μπορείς να το πάρεις από Ελλάδα και να μείνουν τα χρήματα που θα ξοδέψεις εδώ.

MISKIN
13/02/2016, 18:44
Αν τη πάρω από το Κυριαζή θα μου τη στείλει αφόρτιστη;
Με τον φορτιστή του Lidl θα μπορέσω να τη φορτίσω;

George_Sp
13/02/2016, 18:50
Αν τη πάρω από το Κυριαζή θα μου τη στείλει αφόρτιστη;
Με τον φορτιστή του Lidl θα μπορέσω να τη φορτίσω;

εγώ τη ζήτησα με σφραγισμένο το υγρό στο μπουκαλάκι του και τη φόρτισα με έναν Ctek στο αργό πρόγραμμα περίπου 12-15ώρες.

Με το φορτιστή του Lidl δε νομίζω να κάνεις δουλειά. Καλύτερα πάρτην έτοιμη.

MISKIN
13/02/2016, 19:00
εγώ τη ζήτησα με σφραγισμένο το υγρό στο μπουκαλάκι του και τη φόρτισα με έναν Ctek στο αργό πρόγραμμα περίπου 12-15ώρες.

Με το φορτιστή του Lidl δε νομίζω να κάνεις δουλειά. Καλύτερα πάρτην έτοιμη.

Ένας καλός φορτιστής είναι στο λίστα αγοράς. Ευχαριστώ για την απάντηση!

stefanos
13/02/2016, 23:46
Αν τη πάρω από το Κυριαζή θα μου τη στείλει αφόρτιστη;
Με τον φορτιστή του Lidl θα μπορέσω να τη φορτίσω;

βάζεις τα υγρά και σε καμιά ώρα είναι στο 80% της χωρητικότητάς της.
Αν της κάνεις και μιά πλήρη φόρτιση μετά είναι καλύτερα.

leo1964
14/02/2016, 09:20
50ευρω από τον Κυριαζή στη Θηβών η ίδια μπαταρία προ ενός μήνα.
Γιατί να μπλέκεις με ebay?

Σωστά,να ζήσει και κανένας Έλληνας,μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας

SHOOTER045
14/02/2016, 09:37
Βαζω αυτες που τους βαζουνε τα υγρα τη στιγμη που την αγοραζεις.Ο μαστορας μου παντα την φορτιζει.

Για σταθείτε.
Μιλάμε για τις κλειστού τύπου με υγρά έτσι?
Αυτές που έχουν τις τάπες μέσα έτσι?
Και οι τρυπουλες επανω είναι με αλουμινόχαρτο έτσι?
Εγώ ξέρω οτι βάζεις υγρά κλείνεις τις τάπες και είναι ready to use.
Κάνω λάθος?

leo1964
14/02/2016, 09:57
Για σταθείτε.
Μιλάμε για τις κλειστού τύπου με υγρά έτσι?
Αυτές που έχουν τις τάπες μέσα έτσι?
Και οι τρυπουλες επανω είναι με αλουμινόχαρτο έτσι?
Εγώ ξέρω οτι βάζεις υγρά κλείνεις τις τάπες και είναι ready to use.
Κάνω λάθος?

Μόλις μπούνε τα υγρά,θέλει και λίγη φόρτιση

George_Sp
14/02/2016, 10:04
Για σταθείτε.
Μιλάμε για τις κλειστού τύπου με υγρά έτσι?
Αυτές που έχουν τις τάπες μέσα έτσι?
Και οι τρυπουλες επανω είναι με αλουμινόχαρτο έτσι?
Εγώ ξέρω οτι βάζεις υγρά κλείνεις τις τάπες και είναι ready to use.
Κάνω λάθος?


Μόλις μπούνε τα υγρά,θέλει και λίγη φόρτιση




Στις κλειστού τύπου έχεις το κεφάλι σου ήσυχο οτι αν ακολουθήσεις σωστή διαδικασία πλήρωσης και φόρτισης, η μπαταρία θα είναι στο 100% της.
Έρχονται με ανοιχτές τάπες κελιών και το υγρό σε σφραγισμένο πλαστικό δοχείο.
Η σωστή διαδικασία είναι να κουμπώσεις το πλαστικό δοχείο στη κορυφή και αφού γεμίσει αφήνεις τη μπαταρία 30 λεπτά με ανοιχτές τάπες να ξεθυμάνει η αντίδραση. Κουμπώνεις τα καπάκια και βάζεις φορτιστή.
Φόρτιση κατά προτίμηση στο αργό πρόγραμμα (10-15ωρών για μια 10άρα).
10 λεπτά να ηρεμήσει και μετά στο όχημα.


^^ :)

SHOOTER045
14/02/2016, 10:39
Μια μπαταρία (πέρυσι) άλλαξα στο ΤΑ -μετα απο 4 χρονια-και μια στο παπί -οκ το παπί δεν έχει μίζα,αλλά έχω ΠΑΝΤΑ τα φώτα αναμμένα-(πριν 6-7 χρόνια) με αυτήν την διαδικασία.
Άντε να άφησα τα υγρά κάνα 5λεπτο.

George_Sp
14/02/2016, 10:42
Μια μπαταρία (πέρυσι) άλλαξα στο ΤΑ -μετα απο 4 χρονια-και μια στο παπί (πριν 6-7 χρόνια) με αυτήν την διαδικασία.
Άντε να άφησα τα υγρά κάνα 5λεπτο.

δεν παίρνεις το μάξιμουμ της απόδοσης και μακροζωίας έτσι. Σε κάποιον σαν εσένα που κινείς το ΤΑ και το παπί κάθε μέρα και φορτίζεται η μπαταρία συνεχώς δε θα το καταλάβεις...αλλά σε κάποιον με διαφορετική χρήση αντί να ψοφήσει στα 5χρόνια θα ψοφήσει στα 2.

SHOOTER045
14/02/2016, 10:55
Και στο ΤΑ τυχαίνει κάποιες φορές να δουλεύουν φάροι κλπ σβηστο.

stefanos
14/02/2016, 11:38
Σε κάποιον σαν εσένα που κινείς το ΤΑ και το παπί κάθε μέρα και φορτίζεται η μπαταρία συνεχώς δε θα το καταλάβεις...αλλά σε κάποιον με διαφορετική χρήση αντί να ψοφήσει στα 5χρόνια θα ψοφήσει στα 2.

Όλη η ουσία τελικά αυτή είναι.
Ούτε μάρκα ούτε τίποτα.
Συχνή χρήση ή φορτιστής και έλεγχος του κυκλώματος φόρτισης της μηχανής.

MISKIN
15/02/2016, 19:52
Ένας καλός φορτιστής είναι στο λίστα αγοράς. Ευχαριστώ για την απάντηση!

352198

Αντί να δώσω 50€ για νέα μπαταρία, έδωσα 80€ πήρα το Ctek MXS 5.0 και έβαλα τη μπαταρία μου για φόρτιση μιας και του Lidl δε τη φόρτιζε τελείως.

spyrakos35
15/02/2016, 19:58
352198

Αντί να δώσω 50€ για νέα μπαταρία, έδωσα 80€ πήρα το Ctek MXS 5.0 και έβαλα τη μπαταρία μου για φόρτιση μιας και του Lidl δε τη φόρτιζε τελείως.

ναι αλλά νομίζω οτι το έχεις σε λάθος πρόγραμμα....

MISKIN
15/02/2016, 20:10
ναι αλλά νομίζω οτι το έχεις σε λάθος πρόγραμμα....

Γιατί; Για βοήθα!

spyrakos35
15/02/2016, 20:19
Γιατί; Για βοήθα!

από τα λαμπάκια καταλαβαίνω οτι το έχεις φορτιση μπαταρίας μοτό (σωστό), για τυπο μπαταρίας AGM (είναι τέτοια η μπαταρία σου?) και του δίνεις να κάνει και recondition (τρίτο λαμπάκι) το οποίο το βάζεις εφόσον η μπαταρία ήταν πεθαμένη εντελώς μπας και την επαναφέρεις....

MISKIN
15/02/2016, 20:25
από τα λαμπάκια καταλαβαίνω οτι το έχεις φορτιση μπαταρίας μοτό (σωστό), για τυπο μπαταρίας AGM (είναι τέτοια η μπαταρία σου?) και του δίνεις να κάνει και recondition (τρίτο λαμπάκι) το οποίο το βάζεις εφόσον η μπαταρία ήταν πεθαμένη εντελώς μπας και την επαναφέρεις....

Ναι η μπαταρία είναι AMG και όντως το τρίτο λαμπάκι ίσως να μην χρειαζόταν! Η μπαταρία απλώς δε φόρτιζε πλήρως και θέλω να τσεκάρω στην ουσία τον νέο ανορθωτή που έβαλα. Άρα δεν είναι πεθαμένη.Ευχαριστώ!

toyar
15/02/2016, 20:33
εχω τον ιδιο φορτιστη
δεν γινεται να αναψουν και τα 3 λαμπακια μαζι
τα λαμπακια δειχνουν το επιλεγμενο προγραμμα που φυσικα ειναι ενα καθε φορα
στην περιπτωση σου ή το moto ή το recond

lykourgi
15/02/2016, 20:46
Αντί να δώσω 50€ για νέα μπαταρία, έδωσα 80€ πήρα το Ctek MXS 5.0 και έβαλα τη μπαταρία μου για φόρτιση μιας και του Lidl δε τη φόρτιζε τελείως.
Την καλύτερη δουλειά έκανες.

MISKIN
15/02/2016, 21:07
εχω τον ιδιο φορτιστη
δεν γινεται να αναψουν και τα 3 λαμπακια μαζι
τα λαμπακια δειχνουν το επιλεγμενο προγραμμα που φυσικα ειναι ενα καθε φορα
στην περιπτωση σου ή το moto ή το recond
Κι όμως ανάβουν και τα 3 και το γράφει και το manual ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Την καλύτερη δουλειά έκανες.

;)

stam2
24/02/2016, 10:16
έτσι για το follow-up αφου άνοιξα το θέμα, να πω ότι τελικά αγόρασα την παρακάτω στα 40 € με απόδειξη.

353028

θεωρώ ότι η φήμη της και η τιμή της είναι σε σωστή ισορροπία, και μένει μόνο να το αποδείξει ότι έκανα καλή αγορά.
Ελπίζω να ξαναγράψω σε 4-5 χρόνια ότι κράτησε αρκετά και ότι τα έβγαλε τα λεφτά της...!

leo1964
24/02/2016, 10:25
Η καλύτερη επιλογή,δεν τις αλλάζω με τίποτα

virus
25/02/2016, 18:30
παντως σε αμαξι varta εφτα χρονια εβγαλε.


και η τιμη που την πηρες ειναι καλη βλεπω.