PDA

View Full Version : Βοήθεια σχετικά με ρύθμιση προφόρτισης.



ptc
30/01/2016, 19:02
Μετα απο αρκετη μελετη, σημερα αποφασισα να ασχοληθω με τη ρυθμιση των αναρτησεων μου. Ξεκινησα με το sag. Καθως ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν πολυ μικροσωμος, οπως ηταν φυσιολογικο οπως ηταν ρυθμισμενες οι αναρτησεις καθοντουσαν παραπανω απο το κανονικο με εμενα επανω στη μηχανη. Ειδικα στην πισω αναρτηση η διαφορα αναμεσα στην μετρηση της σηκωμενης μηχανη με τη μετρηση με εμενα επανω ηταν πολυ μεγαλη(50mm). Αρχισα να σφιγγω το ελατηριο και ενω εφτασα στο τελος(δεν εσφιγγε αλλο), ημουν παλι 12mm μακρια απο το επιθυμητο(42mm με στοχο τα 30).

Μιλησα με τον παιδι που ειχε τη μηχανη και μου ειπε πως τα ελατηρια ειχαν αλλαχτει προσφατα (μου ειπε μαλιστα πως λογικα θα χαλαρωσουν και λιγο ακομα με τη χρηση) πραγμα το οποιο συμβαδιζει και με το βιβλιο σερβις. Οποτε αυτο που συμπεραινω ειναι πως λογικα τα ελατηρια που ειχε βαλει επανω ηταν για το βαρος του και μαλλον δεν κανουν για μενα. Η μονη λυση ειναι να προχωρησω σε αλλαγη; Αυτη τη στιγμη η πισω μετρηση ειναι στα 42mm(τερματισμενη) και η μπροστα στα 35mm(οι μπροστα πανε κι αλλο αλλα σκεφτηκα πως δεν ειναι καλο να υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στο μπρος και το πισω συστημα).

Με τις αποσβεσεις τα πηγαμε πολυ καλυτερα, ειμαι πολυ ευχριστημενος με την αλλαγη που ειδα στη συμπεριφορα.

RaGe_Raptor
30/01/2016, 19:12
θες σκληρότερο ελατήριο...

τα workshop manual έχουν και το εύρος μήκους ελατηρίου μέσα στο οποίο μπορείς να κινηθείς για ρυθμίσεις την προφόρτιση .κρίνοντας από το δικό μου,εάν έχεις τερματίσει το σπείρωμα πιθανολογώ πως έχεις ξεπεράσει το ελάχιστο επιτρεπόμενο μήκος ελατηρίου.

ptc
30/01/2016, 19:16
θες σκληρότερο ελατήριο...

τα workshop manual έχουν και το εύρος μήκους ελατηρίου μέσα στο οποίο μπορείς να κινηθείς για ρυθμίσεις την προφόρτιση .κρίνοντας από το δικό μου,εάν έχεις τερματίσει το σπείρωμα πιθανολογώ πως έχεις ξεπεράσει το ελάχιστο επιτρεπόμενο μήκος ελατηρίου.

Η αληθεια ειναι πως το ειδα πολυ ζορισμενο το ελατηριο αλλα φανταστηκα πως για να εχουν βαλει τοσο σπειρωμα θα ειναι για να γινεται και χρηση του.
Να το χαλαρωσω λιγο λες και ας ειναι το sag πιο off;

Οποτε παω για αλλαγη ελατηριου λογικα... Κατι συγκεκριμενο που εχετε να προτεινετε;

Σ'ευχαριστω για την απαντηση.

byron
30/01/2016, 19:41
Κάτι χάνω...
Μιλάς για το πίσω αμορτισέρ και το ελατήριο, και λες πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σου είπε για "ελατήρια". Μιλαγατε για το ίδιο πράγμα, ναι ;

Την ρύθμιση του sag του Oldman το έχεις διαβάσει φαντάζομαι.
Αυτό το κοίταξες μήπως βοηθήσει; http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=44007

ptc
30/01/2016, 19:52
Κάτι χάνω...
Μιλάς για το πίσω αμορτισέρ και το ελατήριο, και λες πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σου είπε για "ελατήρια". Μιλαγατε για το ίδιο πράγμα, ναι ;

Την ρύθμιση του sag του Oldman το έχεις διαβάσει φαντάζομαι.
Αυτό το κοίταξες μήπως βοηθήσει; http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=44007

Σερβις ειχε γινει και στις μπρος και στην πισω αναρτηση. Το πισω ελατηριο ειναι καινουριο, τουλαχιστον αυτο μου ειπε το παιδι.
Το διαβασα το ποστ που ειπες οπως και αρκετα αλλα. Εκανα τη διαδικασια οπως αναφερεται σε ολα αυτα (μετρησα την αναρτηση με τη μηχανη στον αερα και μετα με εμενα επανω με πληρη εξαρτηση) και προσπαθησα να το φερω στα 30mm. Το θεμα μου ειναι πως ενω αρχικα η διαφορα του sag ηταν 50mm(δλδ ηθελα 20mm λιγοτερα), μου "τελειωσε" η προφορτιση και ακομα ημουν στα 42mm.

byron
30/01/2016, 19:55
Σερβις ειχε γινει και στις μπρος και στην πισω αναρτηση. Το πισω ελατηριο ειναι καινουριο, τουλαχιστον αυτο μου ειπε το παιδι.
Το διαβασα το ποστ που ειπες οπως και αρκετα αλλα. Εκανα τη διαδικασια οπως αναφερεται σε ολα αυτα (μετρησα την αναρτηση με τη μηχανη στον αερα και μετα με εμενα επανω με πληρη εξαρτηση) και προσπαθησα να το φερω στα 30mm. Το θεμα μου ειναι πως ενω αρχικα το sag ηταν 50mm(δλδ ηθελα 20mm λιγοτερα), μου "τελειωσε" η προφορτιση και ακομα ημουν στα 42mm.

Ρώτησες τον προηγούμενο, μπας και έχει κρατήσει το ελατήριο που είχε αρχικά? Τι μάρκα ελατήριο του έχει βάλει τώρα?

ptc
30/01/2016, 19:59
Ρώτησες τον προηγούμενο, μπας και έχει κρατήσει το ελατήριο που είχε αρχικά? Τι μάρκα ελατήριο του έχει βάλει τώρα?

Το τωρινο ειναι Ohlins. Δεν το ρωτησα, αλλα λογικα αν υπηρχε θα μου το ειχε δωσει γιατι με την παραδοση της μηχανης μου εδωσε ο,τι ειχε απο μαμα πραγματα (εξατμιση, φλας,κτλ). Επισης η μηχανη εμπαινε πιστα αρκετα οποτε ειναι ισως λογικο να τα ειχε φαει τα ψωμια του στα 38000km που εγινε η αλλαγη.


Παντως ασχετα με το προβλημα μου, πραγματικα το χαρηκα πολυ το σημερινο. Ειναι σκοτουρα βεβαια αλλα με ενθουσιασε η ιδεα του οτι μπορω να αλλαξω τοσο πολυ τη συμπεριφορα της μηχανης μου με τις ρυθμισεις. Ηδη εχω δει μεγαλη διαφορα.

byron
30/01/2016, 20:15
Το τωρινο ειναι Ohlins. Δεν το ρωτησα, αλλα λογικα αν υπηρχε θα μου το ειχε δωσει γιατι με την παραδοση της μηχανης μου εδωσε ο,τι ειχε απο μαμα πραγματα (εξατμιση, φλας,κτλ). Επισης η μηχανη εμπαινε πιστα αρκετα οποτε ειναι ισως λογικο να τα ειχε φαει τα ψωμια του στα 38000km που εγινε η αλλαγη.


Παντως ασχετα με το προβλημα μου, πραγματικα το χαρηκα πολυ το σημερινο. Ειναι σκοτουρα βεβαια αλλα με ενθουσιασε η ιδεα του οτι μπορω να αλλαξω τοσο πολυ τη συμπεριφορα της μηχανης μου με τις ρυθμισεις. Ηδη εχω δει μεγαλη διαφορα.

Nαι, αξίζει τον κόπο. Η λάθος ή σωστά ρυθμισμένη ανάρτηση, μπορεί να μεταμορφώσει θετικά ή αρνητικά ένα SS.
Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις εκτός από αλλαγή ελατηρίου. Αθήνα υπάρχουν 2-3 μαγαζιά που ξέρω, αλλά Θεσ/νίκη δεν έχω ιδέα.

Υποθέτω πως έχει αλλάξει μόνο το ελατήριο σε Ohlins, και το αμορτισέρ είναι το στοκ?

Ρωτησε τον καλού κακού αν το έχει και πότε το άλλαξε, μπορεί να το έχει και να μην είναι τελειωμένο.

ptc
30/01/2016, 20:35
Nαι, αξίζει τον κόπο. Η λάθος ή σωστά ρυθμισμένη ανάρτηση, μπορεί να μεταμορφώσει θετικά ή αρνητικά ένα SS.
Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις εκτός από αλλαγή ελατηρίου. Αθήνα υπάρχουν 2-3 μαγαζιά που ξέρω, αλλά Θεσ/νίκη δεν έχω ιδέα.

Υποθέτω πως έχει αλλάξει μόνο το ελατήριο σε Ohlins, και το αμορτισέρ είναι το στοκ?

Ρωτησε τον καλού κακού αν το έχει και πότε το άλλαξε, μπορεί να το έχει και να μην είναι τελειωμένο.

Θα τον ρωτησω. Νομιζω πως οντως ειναι αλλαγμενο μονο το ελατηριο.

Αν θες πες μου και για Αθηνα, γιατι αυτη τη στιγμη βρισκομαι Χαλκιδα. Με ενα γκουγκλαρισμα βρηκα την K-Shock (http://www.k-shock.gr/index.php/el/).
Για πισω Ohlins η τιμη που δινουν ειναι 85-120€ (http://www.k-shock.gr/index.php/el/jcontent/products-pricelist#ελατηρια-αναρτησεων).

Σ'ευχαριστω.

byron
30/01/2016, 20:57
Αυτόν θα σου πρότεινα, τουλάχιστον εκεί πηγαίνω τις δικές μου.

amyroukai
30/01/2016, 21:47
Και να γιατί λατρεύω τα μαστόρια. Πλήρωσε ο κακομοίρης ολινς, του έβαλαν ότι να' ναι, προφανώς με το μεγαλύτερο βάρος του πρωην ιδιοκτητη θα ήταν ακόμα πιο λάθος το sag αλλά θα χαιρόταν για την "αναβάθμιση"...

Εγώ να προτείνω, αν ξέρεις την σκληρότητα που χρειάζεται (αν βρεις νουνερο σε φόρουμ ή ονλαιν εργαλείο από εταιρεία), πας σε μηχανουργείο και με 20 ευρώ είσαι έτοιμος. Στο fazer έχει γράψει πάνω από 40,000 χλμ ένα τέτοιο ταπεινό πίσω.

ptc
30/01/2016, 21:52
Και να γιατί λατρεύω τα μαστόρια. Πλήρωσε ο κακομοίρης ολινς, του έβαλαν ότι να' ναι, προφανώς με το μεγαλύτερο βάρος του πρωην ιδιοκτητη θα ήταν ακόμα πιο λάθος το sag αλλά θα χαιρόταν για την "αναβάθμιση"...

Εγώ να προτείνω, αν ξέρεις την σκληρότητα που χρειάζεται (αν βρεις νουνερο σε φόρουμ ή ονλαιν εργαλείο από εταιρεία), πας σε μηχανουργείο και με 20 ευρώ είσαι έτοιμος. Στο fazer έχει γράψει πάνω από 40,000 χλμ ένα τέτοιο ταπεινό πίσω.

Ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν ελαφρυτερος οποτε λογικα ηταν καλο γι'αυτον.

Αυτο με το μηχανουργειο θες να μου το εξηγησεις λιγο; Μπορω να τους πω τη σκληροτητα και με βαση το υπαρχον να μου το φτιαξουν δλδ;

byron
30/01/2016, 22:01
Και να γιατί λατρεύω τα μαστόρια. Πλήρωσε ο κακομοίρης ολινς, του έβαλαν ότι να' ναι, προφανώς με το μεγαλύτερο βάρος του πρωην ιδιοκτητη θα ήταν ακόμα πιο λάθος το sag αλλά θα χαιρόταν για την "αναβάθμιση"...

Εγώ να προτείνω, αν ξέρεις την σκληρότητα που χρειάζεται (αν βρεις νουνερο σε φόρουμ ή ονλαιν εργαλείο από εταιρεία), πας σε μηχανουργείο και με 20 ευρώ είσαι έτοιμος. Στο fazer έχει γράψει πάνω από 40,000 χλμ ένα τέτοιο ταπεινό πίσω.

Tα τσούξαμε νυχτιάτικα? :lol:
Ο πρώην, ελατήριο άλλαξε μόνο. Για βρες μου μηχανουργείο που να σου φτιάξει ελατήριο σύμφωνα με τις προδιαγραφές που πρέπει να έχει ένα ελατήριο αμορτισέρ, και να μην γίνει το μηχανάκι σουμιές κρεβατιού.

amyroukai
30/01/2016, 22:17
Tα τσούξαμε νυχτιάτικα? :lol:
Ο πρώην, ελατήριο άλλαξε μόνο. Για βρες μου μηχανουργείο που να σου φτιάξει ελατήριο σύμφωνα με τις προδιαγραφές που πρέπει να έχει ένα ελατήριο αμορτισέρ, και να μην γίνει το μηχανάκι σουμιές κρεβατιού.

LOL δεν το τσούξαμε αλλά έχει γίνει το κεφάλι αχταρμάς, όλη μέρα δεκαδικά και γωνίες και αηδίες και ζαλίστηκα, νόμιζα ότι ο πρώην αναβάτης ήταν βαρύτερος του νυν.
Προσπερνάμε το λάθος και συγγνώμην.


Για το θέμα μηχανουργείο. Διαβάζοντας στο fz1οA, χαζεύοντας σε αμερικάνικα και αγγλικά site με αναρτήσεις, είχα καταλήξει στο τι ήθελα. Η παραγγελία που είχα κάνει τελικά, μετά από πολλή κουβέντα με τον πωλητή (που έστελνε τεχνικά σεντόνια με email χειρότερα από του pipe σε κέφια) ήταν ένα ελατήριο καλό για μονοκάβαλο, "λάθος" για δικακάβαλο και φόρτωμα. Επειδή το 100ρικάκι έπεφτε βαρύ και επειδή τα "βαριά ονόματα" μαστόρων που παίζουν σε κάθε σχετικό νήμα με απέτρεπαν από την αγορά "για να μην κλειδώσει η ανάρτηση" ο ένας, "γιατί δεν βγάζει αυτό που θέλεις η εταιρία" ο άλλος, έχοντας το μαμά ελατήριο στο χέρι, πήγα (για την ακρίβεια πήγε ένας φίλος με Vstrom, όπου έφτιαξε και δικό του) σε μηχανουργείο που κάνει ελατήρια, και "έχω 10.5kg/mm θέλω 12 σε αυτό το μήκος και διάμετρο" το έφτιαξε, μετά πήγε σε μιά Yamaha κάπου στην Πανόρμου αν δεν απατώμαι Γεωργακόπουλος όπου έκανε σέρβις το αμορτισέρ, φόρεσε και σέταρε το νέο ελατήριο και όλα καλά έκτοτε. Είναι κομματάκι "ξερό" σόλο, αλλά τέλειο (για το γούστο μου) σε κάθε άλλη περίπτωση. Προφόρτιση είχα στο "μηδέν" αρχικά, μετά το πρώτο γαϊδουρινό φόρτωμα το πήγα στο +2 θέσεις (από 7 αν θυμάμαι σωστά) και έχει μείνει εκεί.

byron
30/01/2016, 22:32
Για το θέμα μηχανουργείο. Διαβάζοντας στο fz1οA, χαζεύοντας σε αμερικάνικα και αγγλικά site με αναρτήσεις, είχα καταλήξει στο τι ήθελα. Η παραγγελία που είχα κάνει τελικά, μετά από πολλή κουβέντα με τον πωλητή (που έστελνε τεχνικά σεντόνια με email χειρότερα από του pipe σε κέφια) ήταν ένα ελατήριο καλό για μονοκάβαλο, "λάθος" για δικακάβαλο και φόρτωμα. Επειδή το 100ρικάκι έπεφτε βαρύ και επειδή τα "βαριά ονόματα" μαστόρων που παίζουν σε κάθε σχετικό νήμα με απέτρεπαν από την αγορά "για να μην κλειδώσει η ανάρτηση" ο ένας, "γιατί δεν βγάζει αυτό που θέλεις η εταιρία" ο άλλος, έχοντας το μαμά ελατήριο στο χέρι, πήγα (για την ακρίβεια πήγε ένας φίλος με Vstrom, όπου έφτιαξε και δικό του) σε μηχανουργείο που κάνει ελατήρια, και "έχω 10.5kg/mm θέλω 12 σε αυτό το μήκος και διάμετρο" το έφτιαξε, μετά πήγε σε μιά Yamaha κάπου στην Πανόρμου αν δεν απατώμαι Γεωργακόπουλος όπου έκανε σέρβις το αμορτισέρ, φόρεσε και σέταρε το νέο ελατήριο και όλα καλά έκτοτε. Είναι κομματάκι "ξερό" σόλο, αλλά τέλειο (για το γούστο μου) σε κάθε άλλη περίπτωση. Προφόρτιση είχα στο "μηδέν" αρχικά, μετά το πρώτο γαϊδουρινό φόρτωμα το πήγα στο +2 θέσεις (από 7 αν θυμάμαι σωστά) και έχει μείνει εκεί.

Ντεν καταλαβαίνει...
Άσχετα με το οτι εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα με την καμία ελατήριο από τον μαστρο-something, τι σημαίνει προφόρτιση 0 και +2 από 7?
Για προφόρτιση ελατηρίου μιλάς, ή για αποσβέσεις?

amyroukai
30/01/2016, 22:37
Το αμορτισέρ έχει ένα δαχτυλίδι που γυρνάει με μια "σκάλα" αριθμημένη. 1 το πιο χαμηλό, 7 το πιο ψηλό "σκαλί". Όσο πιό μεγάλο το νούμερο, τόσο περισσότερη ή προφόρτιση.


Τις αυτές αμφιβολίες είχα επίσης, με το σκεπτικό του "ε και πες ότι πέταξα 20 ευρώ " έκανα την δοκιμή και μου βγήκε καλή.

ptc
30/01/2016, 22:38
Ντεν καταλαβαίνει...
Άσχετα με το οτι εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα με την καμία ελατήριο από τον μαστρο-something, τι σημαίνει προφόρτιση 0 και +2 από 7?
Για προφόρτιση ελατηρίου μιλάς, ή για αποσβέσεις?

Εδω το εχασα κι εγω. :confused:

ptc
30/01/2016, 22:39
Εδω το εχασα κι εγω. :confused:


Το αμορτισέρ έχει ένα δαχτυλίδι που γυρνάει με μια "σκάλα" αριθμημένη. 1 το πιο χαμηλό, 7 το πιο ψηλό "σκαλί". Όσο πιό μεγάλο το νούμερο, τόσο περισσότερη ή προφόρτιση.
.

Α, ΟΚ. Σ'εμενα δεν υπαρχει καμια αριθμηση εκει.

byron
30/01/2016, 22:49
Το αμορτισέρ έχει ένα δαχτυλίδι που γυρνάει με μια "σκάλα" αριθμημένη. 1 το πιο χαμηλό, 7 το πιο ψηλό "σκαλί". Όσο πιό μεγάλο το νούμερο, τόσο περισσότερη ή προφόρτιση.


Τις αυτές αμφιβολίες είχα επίσης, με το σκεπτικό του "ε και πες ότι πέταξα 20 ευρώ " έκανα την δοκιμή και μου βγήκε καλή.

Αν καταλαβαίνω καλά (υποθέτω) το πίσω αμορτισέρ στο Fazer, δεν έχει τα κλασικά 2 δαχτυλίδια που σφίγγουν στο σπείρωμα που έχει το σώμα, αλλά κάτι άλλο που μοιάζει με "σκάλες" συμπίεσης όπως έχουν τα παλιά διπλά αμορτισέρ των μοτοσυκλετών?

amyroukai
30/01/2016, 23:02
Ναι έτσι είναι.

ptc
30/01/2016, 23:05
Αν καταλαβαίνω καλά (υποθέτω) το πίσω αμορτισέρ στο Fazer, δεν έχει τα κλασικά 2 δαχτυλίδια που σφίγγουν στο σπείρωμα που έχει το σώμα, αλλά κάτι άλλο που μοιάζει με "σκάλες" συμπίεσης όπως έχουν τα παλιά διπλά αμορτισέρ των μοτοσυκλετών?

Κατι τετοιο (http://www.fazerspares.com/images/items/itm_1109_12383590281_l.jpg) μηπως;

amyroukai
30/01/2016, 23:13
Κατι τετοιο (http://www.fazerspares.com/images/items/itm_1109_12383590281_l.jpg) μηπως;

Γιεπ. Αυτό.
Σημασία δεν έχει το σύστημα ( έτσι ήταν και το στο αμορτισέρ στο μπαντιτ και στο Ζ750) αλλά το ότι γυρίζει και προφορτίζει, απλά δεν έχει τις "άπειρες" ρυθμίσεις που παρέχουν τα κλασσικά διπλά δαχτυλίδια. Έχει βέβαια το καλό του, στα δαχτυλίδια σου λέει πχ όχι πάνω από 1εκ προφόρτιση αλλά για να μετρήσεις πρέπει να κατέβει το αμορτισέρ.

Μανολης67
30/01/2016, 23:26
Κατι τετοιο (http://www.fazerspares.com/images/items/itm_1109_12383590281_l.jpg) μηπως;
Eτσι ειναι και στο ΧΤ 660

Πάντως και εγώ που αγόρασα το μηχανάκι μεταχειρισμένο, μόλις ρύθμισα την προφόρτιση, αλλο το μηχανάκι,

Dant3
31/01/2016, 18:54
Tα τσούξαμε νυχτιάτικα? :lol:
Ο πρώην, ελατήριο άλλαξε μόνο. Για βρες μου μηχανουργείο που να σου φτιάξει ελατήριο σύμφωνα με τις προδιαγραφές που πρέπει να έχει ένα ελατήριο αμορτισέρ, και να μην γίνει το μηχανάκι σουμιές κρεβατιού.
Καλα μεταξυ μας,εφοσον εχει διαμετρο και μηκος,ενα μηχανουργειο,εφοσον του πεις και το Κ του ελατηριου,δεν εχει να κανει κατι παραπανω.
Εμενα δε μου φαινεται παραλογη αυτη η λυση απο ενα ohlins κτλ.
Αντε να χασεις 20Ε,οπως σωστα ειπε.

byron
31/01/2016, 19:01
Καλα μεταξυ μας,εφοσον εχει διαμετρο και μηκος,ενα μηχανουργειο,εφοσον του πεις και το Κ του ελατηριου,δεν εχει να κανει κατι παραπανω.
Εμενα δε μου φαινεται παραλογη αυτη η λυση απο ενα ohlins κτλ.
Αντε να χασεις 20Ε,οπως σωστα ειπε.

Μπορεί να είσαστε σωστοί. Απλά εγώ, σε κάποια πράγματα τύπου αναρτήσεις, φρένα, τακάκια, αλυσίδα κλπ, δεν βάζω κάτι που δεν γνωρίζω. Υπερβολή ίσως, αλλά έτσι το βλέπω.

ptc
31/01/2016, 19:31
Να πω την αληθεια κι εγω σε μια μηχανη με 100φυγε αλογα που προοριζεται για να μπαινει και σε πιστα δε θα πειραματιζομουν. Αν ηταν ενα αλλο μηχανακι που το ειχα για καθημερινη χρηση στην πολη κτλ μπορει να το δοκιμαζα.

Dant3
01/02/2016, 10:54
Μπορεί να είσαστε σωστοί. Απλά εγώ, σε κάποια πράγματα τύπου αναρτήσεις, φρένα, τακάκια, αλυσίδα κλπ, δεν βάζω κάτι που δεν γνωρίζω. Υπερβολή ίσως, αλλά έτσι το βλέπω.

Σιγουρα και εγω δε θα το βαζα εαν δε το ειχα δοκιμασει καπου η εστω καποιος εμπιστος.
Τωρα η νεκροψια θα δειξει,οπως λενε :cry:

OldMan
01/02/2016, 12:19
Ρε κορίτσια, ψυχραιμία...

Τα μηχανουργεια ΔΕΝ φτιαχνουν ελατήρια...!
(τουλάχιστον όχι ελατηρια αναρτήσεων μοτο..)

Απλά κοβουν και μπιζουτάρουν τις ακρες..

sniper
01/02/2016, 12:23
Ρε κορίτσια, ψυχραιμία...

Τα μηχανουργεια ΔΕΝ φτιαχνουν ελατήρια...!
(τουλάχιστον όχι ελατηρια αναρτήσεων μοτο..)

Απλά κοβουν και μπιζουτάρουν τις ακρες..

Αχά! Κι άρα έτσι σκληραίνουμε το ελατήριο, ε;

sag διάβασα στην αρχή και προφορτίσεις, μετά χάθηκα γιατί διάβασα για βάρη αναβατών και μεταμορφώσεις ss και μηχανουργεία κι η μπάλα πρέπει να είναι στην εξέδρα...

OldMan
01/02/2016, 12:43
Αχά! Κι άρα έτσι σκληραίνουμε το ελατήριο, ε;

Δεν τσιμπάω, Ταβαριτς...
(αρχισα διαιτα..)

stefanos
01/02/2016, 13:34
Ρε κορίτσια, ψυχραιμία...

Τα μηχανουργεια ΔΕΝ φτιαχνουν ελατήρια...!
(τουλάχιστον όχι ελατηρια αναρτήσεων μοτο..)

Απλά κοβουν και μπιζουτάρουν τις ακρες..

Εχει κανα δυο μαγαζιά που φτιάχνουν ελατήρια, δεν ξέρω βέβαια αν φτιάχνουν ένα, και βέβαια πρέπει να έχει την κατάλληλη διάμετρο σύρματος,
και τι ποιότητας σύρμα είναι και τι κατεργασία χρειάζεται μετά και ποιός θα την κάνει ...

xaotikos
01/02/2016, 13:57
Να ρωτησω και εγω κατι σχετικο...υπαρχει καποιος τυπος για τον υπολογισμό της σκληροτητας του ελατηριου της πισω αναρτησης; Στο smt δινει μαμα ελατηριο 150-195 (με ρυθμιστη προφορτισης που "τρώει "καποια mm αφου κάθεται πανω απο το ελατηριο).
Στο manual δινει μέγιστη προφορτιση (full weight ή sport settings) τις 5 πληρεις στροφες στον ρυθμιστή ο οποίος τερματίζει στις 9. Για να έχω δυναμικό sag στο 1/3 πρεπει να προφορτισω με τον ρυθμιστή στο 6. Για δικάβαλο παραπάνω...μην πω και τριβαλιτσο..
Σκέφτομαι λοιπόν αλλαγή ελατηρίου αλλα η ktm και η einbach δίνουν 170-205. Πρωτα απο ολα σκεφτομαι αν θα μπορω να φερω το sag σωστα με το 170 και δεν θα ειναι πολυ σκληρο και δευτερον αντα 205 σε σχεση με τα 195 δημιουργήσουν πρόβλημα. Νομιζω 200mm εδινε στα παλαιοτερα χωρις τον ρυθμιστη

byron
01/02/2016, 14:08
Είναι αδύνατον να ρυθμίσεις σωστά το sag για έναν αναβάτη που είναι πχ 80 κιλά, και το ίδιο ελατήριο να δίνει σωστές τιμές και στα 150-160-180. Το σφίγγεις εφόσον έχεις να κάνεις ταξίδι, και οδηγάς σαν να πηγαίνεις νύφη σε εκκλησία όπως είχε πει κάποτε ο τρισμέγιστος παλιάνθρωπος.

amyroukai
01/02/2016, 14:12
Ένα εργαλείο για βοήθεια....

http://sonicsprings.com/catalog/calculate_spring_rate.php

Από κάποια αμερικάνικη εταιρία είχα βρει για το Fazer τι να βάλω με αντίστοιχο εργαλείο αλλά δεν θυμάμαι πιά. Νομίζω racetech.com αν και δεν ψώνισα από εκεί τελικά.


Και ένα κειμενάκι που εξηγεί λίγο τα πράγματα http://www.sportrider.com/technicalities-spring-rate-and-preload



Πάντως κύριοι με ένα απλό google κατασκευή ελατηρίων βγάζει πολλά καταστήματα (αφού δεν λέγονται μηχανουργεία) και Αθήνα και Σαλλλονίκη. Τέλος πάντων, θεωρητική η κουβέντα και μόνον για έχοντες διάθεση για πείραμα.

xaotikos
01/02/2016, 14:15
Μαλλον δεν με καταλαβες. Μονοκαβαλος ειμαι πανω απο την ρυθμιση για full load που δινει η ktm επομενωςς το ελατηριο ειναι μαλακοτερο απο οτι χρειαζομαι. Δικαβαλα κανω συχνα. Δεν περιμενω απο ενα πιο σκληρο ελατηριο να μην χρειαζεται ρυθμισμα για καθε συνθηκη. Αυτο που ρωταω ειναι πως υπολογιζω το ποσο πιο σκληρο και τι γινεται με το μηκος.
Το να κανω διαιτα το σκεφτηκα αλλα ειναι οφφτοπικ :p

byron
01/02/2016, 14:31
Ok κατάλαβα τι λες.
Δεν καταλαβαίνω αυτό που έγραψες όμως " Στο manual δινει μέγιστη προφορτιση (full weight ή sport settings) τις 5 πληρεις στροφες στον ρυθμιστή ο οποίος τερματίζει στις 9. Για να έχω δυναμικό sag στο 1/3 πρεπει να προφορτισω με τον ρυθμιστή στο 6."
Όπως το καταλαβαίνω, η μέγιστη προφόρτιση είναι το 9 και το 5 είναι η μεσαία τιμή που συνήθως είναι ρυθμισμένα όλα για έναν αναβάτη μεσαίου βάρους. Το 6 δεν σε βγάζει εκτός ορίων, αφού το 5 προφανώς εννοεί sport settings για τον μέσο αναβάτη.
Εκτός ορίων βγαίνεις όταν το ελατήριο έχει ξεπεράσει τα όρια ρύθμισης προφόρτισης χωρίς να πιάνεις τις επιθυμητές τιμές sag.

xaotikos
01/02/2016, 15:21
Η KTM δίνει 3 τιμες προφόρτισης: Soft-medium-sport(full load) Αν θυμάμαι καλά είναι 3-4-5 στροφές αντίστοιχα από τέρμα αριστερόστροφα. Οπότε θεωρούμε σαν max τιμή προφόρτισης με βάση την KTM το 5.
Με αυτό το σκεπτικό είμαι πάνω από τα όρια.

byron
01/02/2016, 15:53
Η KTM δίνει 3 τιμες προφόρτισης: Soft-medium-sport(full load) Αν θυμάμαι καλά είναι 3-4-5 στροφές αντίστοιχα από τέρμα αριστερόστροφα. Οπότε θεωρούμε σαν max τιμή προφόρτισης με βάση την KTM το 5.
Με αυτό το σκεπτικό είμαι πάνω από τα όρια.

Δεν το ξέρω αυτό με τα WP. ίσως κάποιος ψαγμένος με τις αναρτήσεις σας, ή μια ερώτηση σε Τασούλη να βοηθούσε.

OldMan
03/02/2016, 15:28
Μονοκαβαλος ειμαι πανω απο την ρυθμιση για full load που δινει η ktm επομενωςς το ελατηριο ειναι μαλακοτερο απο οτι χρειαζομαι. Δικαβαλα κανω συχνα. Δεν περιμενω απο ενα πιο σκληρο ελατηριο να μην χρειαζεται ρυθμισμα για καθε συνθηκη. Αυτο που ρωταω ειναι πως υπολογιζω το ποσο πιο σκληρο
ΠΟλλυυυυυ χοντρικά...

Αν υποθέσουμε ότι το ελατήριο έχει γραμμική υποχώρηση χ = κ/F, υπολογίζοντας το ποσοστό (%) που ξεπερασες το sag (πραγματικό/ιδανικό) αυξανεις αντίστοιχα την σκληρότητα κ (εφόσον κρατήσεις τα κιλακια σου στο ίδιο F..)



και τι γινεται με το μηκος.
Καλό παιδί να είναι και δε βαριέσαι...:blush: