PDA

View Full Version : "Μαθήματα" για τα βασικά υπολογιστών/προγραμματισμού/ηλεκτρονικών



Ohm
31/01/2016, 07:06
___

7Tolis
31/01/2016, 07:33
https://m.youtube.com/watch?v=XVSRm80WzZk

amyroukai
31/01/2016, 09:04
Αμα εξηγήσεις την στροφορμή του ανεμιστήρα της κάρτας γραφικών και του επεξεργαστή (δεν πάω σε προχωρημένα θέματα όπως πχ γιατί ένας σκληρός δίσκος που δουλεύει φέρνει αντίσταση στην περιστροφή του) τότε γιατί όχι...


και πέρα από την πλάκα, τα βασικά του πως και τι (εντελώς μπακάλικα, ότι χρειάζεται για να συναρμολογήσω/κάνω βασικό troubleshooting) είναι ψιλογνωστά.
Προγραμματισμός, χμ...

theofilos888
31/01/2016, 09:07
Υπολογιστεεεεεςςςς ωωωωωωωμμμμμμμμμμμμμμ :wave2:

ggs
31/01/2016, 10:19
Ohm,το θρεντ μένει, προς το παρόν,ώς ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ απο ενα μέλος πρός άλλα.
Επειδή η προσφορά αυτή έχει να κάνει με εκπαίδευση, καλό είναι να αναφέρεις περισσότερες λεπτομέρειες Πχ σπουδές,ποιός είσαι, περιοχή κλπ.

Σε κάθε περίπτωση,αν η προσφορά δεν είναι ΔΩΡΕΑΝ το μπαν θα είναι μόνιμο.

GsDakar
31/01/2016, 11:02
Ενδιαφερον Ακουγεται , επειδη και εγω ασχολουμαι με Υπολογιστες και κινητα σε ερασιτεχνικο επιπεδο θα με ενδιαφερε αυτη η κουβεντουλα.

RizlaPlusPlus
31/01/2016, 12:38
Ρε Ωμ, μια που σε εχω κοψει ρε μαν, να σου κανω κ μια προταση; Κι εσενα, και ολωνε των αλλωνε εδω μεσα:
Μια που ειμαστε μοτοφορουμ, δεν το εστιαζεις στις μοτοσυκλετες; Να βοηθησω κι εγω οσο μπορω, να βοηθησει κι οποιος αλλος θελει και να το εστιασουμε στα μηχανακια μας. Ηλεκτρολογικα, ηλεκτρονικα, προγραμματισμοι (εγκεφαλων, αστραγαλων και λοιπων κομβικων σημειων) και να χτισουμε σιγα σιγα ενα ωραιο knowledge base στο θεμα εδω μεσα.
Και γιατι αρκετα μας την ειπαν ρε παιδι μου αυτοι στις Ανακατασκευες/Restoring. Ας τους δειξουμε κι εμεις λιγο τη δικη μας οπτικη!

Α, και κατι ακομα: Ολοι οσοι αναφερθηκαν σε "προγραμματισμο", θα ηταν καλο να εχουν ενα 'τυρακι', ενα τελικο στοχο. Οποτε, μια που ειμαστε μοτοφορουμ, νομιζω ταιριαζει.. ;)

RizlaPlusPlus
31/01/2016, 16:28
Θα σε απογοητεύσω, αλλά δεν γνωρίζω αρκετά καλά τις ιδιαιτερότητες των ηλεκτρικών μοτοσυκλετών, τόσο καλά ώστε να τα εξηγήσω κι'όλας. Γενικότερα όμως, γνώσεις από το ένα που βοηθάνε στο άλλο, ναι.

Ολοι μαζι, δε χρειαζεται να τα κανεις ολα εσυ! Σκαμπαζω λιγο εγω απο ηλεκτρολογικα, σκαμπαζουν και καποιοι αλλοι περισσοτερο απο μενα. Ειναι και ενας (Big) που ξερει να ρυθμιζει το μοτερ μου(lc8) στην μηχανικη του εκδοση, ειμαι κι εγω που θελω να ρυθμισω το ψεκαστο βέρσιον. Ειναι και καποιοι αλλοι που ψαχνουν το ιδιο για τα δικα τους μοτέργια...
Ας μαθουμε ολοι μαζι!


ΕΔΙΤ: Και στην τελικη, ας σταματησουμε να λινκαρουμε ποστ απο ξενα φορουμ "πως κανανε αυτο κι εκεινο και το αλλο". Ας τα κανουμε κι εμεις μονοι μας βρε αδερφε, για την αλλαγη!

Bladerunner
31/01/2016, 17:56
Ασχολούμαι με υπολογιστές συνολικά τριάντα χρόνια τώρα,

Τριάντα;;; :confused:

vaska
31/01/2016, 20:16
Εμένα πάντως μου αρέσει σαν ιδέα, ένας άνθρωπος που γνωρίζει πράγματα να θέλει να τα κάνει κοινόχρηστα δωρεάν, να θέλει να βοηθήσει άλλους να καταλάβουν έννοιες δυσνόητες σε όσους δεν ασχολούνται. Αυτό δηλώνει μεράκι και όρεξη και προσωπικά εμένα με αφήνουν αδιάφορο τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά ή το αν είσαι επαγγελματίας του χώρου ή όχι.

Έχω δει πολλούς ερασιτέχνες να είναι καλύτεροι από καθηγητάδες ειδικά αν το έχουν με την μεταδοτικότητα, και όπως το θέτεις "σε επίπεδο κουβέντας" και όχι με δασκαλίστικο ύφος, μου αρέσει ακόμα περισσότερο.


Μπράβο ρε μαν

:beer:

edit
τώρα αυτό το 30 με γαργάλησε κι εμένα, το ότι στα 6 σου είχες άμστραντ δεν σημαίνει ότι ασχολείσαι από τα 6, αλλά πάω πάσο.

Ohm
31/01/2016, 20:32
τώρα αυτό το 30 με γαργάλησε κι εμένα, το ότι στα 6 σου είχες άμστραντ δεν σημαίνει ότι ασχολείσαι από τα 6, αλλά πάω πάσο.

Δεν είχα. Δεν ήταν δικός μου. Του πατέρα μου ήταν. Μόνος μου έμαθα να τον ξεκινάω, να τρέχω προγράμματα... Δεν είναι ακραίο. Τελευταίες τάξεις δημοτικό ήξερα προγραμματισμό. Στο λύκειο έγραφα assembly. Δεν ήμουν κουλ σαν τα άλλα τα παιδάκια που ήθελαν μηχανή... αυτό ήρθε πιό μετά :D

DAYMAN
31/01/2016, 20:39
ωραιος Ohm! :beer: κριμα που ειμαι μακρυα να διευρυνα τις γνωσεις μου σε οσα ξερω και να ανοιγα τα στραβα μου λιγο.

Desperado
01/02/2016, 07:35
Εμένα μου αρέσει σαν ιδέα το όλο πράγμα που περιγράφεις αγαπητέ Ohm και δηλώνω συμμετοχή. Από ότι κατάλαβα υπάρχει περίπτωση να το εμπλουτίσουμε κιόλας γύρω από το θέμα "μοτοσυκλέτα", οπότε μια χαρά!!

GFawkes
01/02/2016, 08:00
Ευγε για την κινηση σου ΟΗΜ,

ελπιζω να ακολουθησουν και αλλοι.

zannisvel
01/02/2016, 13:10
Δηλώνω συμμετοχή.
πολυ καλη κινηση Ohm!!!
:beer:

Του επαγγελματος ειμαι και γω και μου ακουγεται πολυ καλη σαν ιδεα!!

GsDakar
01/02/2016, 16:32
δεν μενει παρα να ορισουμε τοπο και ωρα !!!!

zannisvel
04/02/2016, 12:42
Εγω ακολουθω, Με βολευει Σαββατο μεσημερακι. Βεβαια οπως προειπα περισσοτερο για τη συζητηση και τη παρεα ενδιαφερομαι και λιγοτερο για το μαθημα, μιας και ειμαι του χωρου.

GsDakar
04/02/2016, 13:25
Εμένα Δευτέρες - Τετάρτες - Σάββατα,Απογευματινές ώρες !!

zizou
04/02/2016, 16:00
Καλή ιδέα ακούγεται.Σάββατο 12.00 με 17.00 για μένα θα ήταν βολικά.