PDA

View Full Version : bobber project



lio1991
31/01/2016, 23:36
Γεια σε ολους,

τον τελευταιο καιρο μου εχει καρφωθει στο μυαλο να φτιαξω ενα bobber chopper. Και επειδη εχω
και εναν μεγαλουτσικο χωρο ελευθερο σκεφτηκα να το ξεκινησω.

Η ιδεα εχει ως εξης. Επειδη ειμαι μεγαλος λατρης των μοτοσυκλετων και ενδιαφερομαι να μαθω και
περισσοτερα πραγματα οσων αφορα τα μηχανολογικα τους, σκεφτηκα να βρω ενα αρκετα φθηνο τσοπερακι
(steed,virago, δεν γνωριζω ακομα), και να το λυσω τελειως. Να ανοιξω μοτερ κανονικα απο ολα. Μιλαμε
για κατι το οποιο θα το εχω και σαν χομπι και θα κρατησει πολυ καιρο, ισως και χρονια.

Πιστευω πως θα καταφερω να το φτιαξω το μηχανακι και οι ερωτησεις μου τωρα αφορουν γενικοτερα το ολο κονσεπτ
κατα ποσο ειναι δυνατο να γινει, και ισως τι θα πρεπει να προσεξω, και ακομα αν γνωριζει καποιος ποιες μηχανες θα
ηταν καλες για ενα τετοιο προτζεκτ. Οσων αφορα το χρηματικο, επειδη θα φευγουν λιγα λιγα, και οποτε εχω, δεν νομιζω
να αποτελεσει τοσο μεγαλο προβλημα. Ελπιζω να μην κανω λαθος.

Καθε συμβουλη δεκτη...

Ευχαριστω εκ των προτερων...

SHOOTER045
01/02/2016, 00:26
Κινητήρας να δουλεύει
Κόψιμο-πεταμα των περιττών
Αλλαγή μπροστινού
Αυτά για αρχή νομίζω

ΝIKOLTSOS
01/02/2016, 01:10
Κινητήρας να δουλεύει
Κόψιμο-πεταμα των περιττών
Αλλαγή μπροστινού (δεν είναι απαραίτητο)
Αυτά για αρχή νομίζω

lio1991 δείξε τι σημαίνει για εσένα bobber γιατί πλέον ο καθένας το έχει αλλιώς στο μυαλό του...
Έχει χαβά πάντως αυτό που θες να κάνεις... κοίτα και EΝ τότε ήταν ο πιο γρήγορος κουβάς άπο όλα (νομίζω)...

Καλή αρχή.
Ότι και να πάρεις μικρή σημαρία έχει, αφού θα ανοίξεις μοτερ...

xristos x
01/02/2016, 01:16
Το κινητρο σου επειδη δεν καταλαβα ακριβως ειναι για να μαθεις απο αυτη τη διαδικασια και γενικα η ευχαριστηση της κατασκευης ως αυτοσκοπος;
ή
σου αρεσει αυτο το ειδος μοτοσυκλετων οπτικα,οδηγικα ,θελω να πω σκοπευεις να το οδηγεις στο μεσοδιαστημα και σιγα σιγα να το φερνεις στα μετρα σου χωρις να παψει να ειναι λειτουργικο;
Απο περιεργεια ρωταω κυριως.
Αν ισχυει το πρωτο παρε κανα πολυ φτηνο virago250, που παιζουν και πιο πολλα και φτηνα (σε οχι πολυ κατασταση βεβαια αλλα αυτο δεν σε νοιαζει αφου θα το μεζεψεις.καλο θα ειναι οπως ειπε και ο shooter να ειναι μηχανικα λειτουργικο για να γλυτωσεις καποια χρηματα)
Ρεμπελακια ειναι πιο σπανια αλλα ο κινητηρας τους δεν ειναι "V" και στην πορεια ισως αντιληφθεις οτι δεν σου ταιριαζει στο στυλ που θες.
Καβασακι εν400 και παλι δεν θα σε βολεψει για πολλες διαφοροποιησεις
Το ιδανικο και απο κυβικα και απο εμφανιση για μενα ειναι το honda shadow ή steed θα βρεις βεβαια πιο ακριβα απο οτι virago.
Αν ισχυει το δευτερο το ιδιο με τα παραπανω απλα θα δωσεις μεγαλυτερη βαση στο να ειναι σε πιο καλη κατασταση.

Προσωπικη αποψη (και φυσικα μην την δωσεις βαση) επειδη μ αρεσουν τα παραπανω μηχανακια ειναι να τα αφησεις στην ησυχια τους (:lol: ) (χιουμορ,πλακα κανω ετσι!)

SHOOTER045
01/02/2016, 02:03
Έχω υπ όψιν ένα kawasaki vulcan ενός φίλου που είναι περίπου έτσι 351175
Για να πάρεις μια ιδέα.
Αυτός όμως εχει βάλει τρακτερωτα λάστιχα.
Σαν βαση μπορείς να χρησιμοποιήσεις απο παλιό bmw r25-50 μέχρι οτιδήποτε τσοπεροειδες custom
Savage intruder ,redel,virago κλπ
Ο κανόνας νομίζω λέει οτι -έχω μοτέρ και σκελετό, και βάζω οτι έχω (ντεπόζιτο, τιμόνι κτλπ)

MG-KTiNoS
01/02/2016, 02:13
Τζάμπα κόπος....

lio1991
01/02/2016, 02:43
Ολο αυτο θελω να το κανω και για δικη μου ευχαριστηση και για να μαθω δυο πραγματα παραπανω.
Ειχα παλιοτερα ενα virago 535 αλλα το εδωσα για να αγορασω ενα σκουτερ, με το οποιο κινουμε και τωρα.

Για να κινηθω εχω το σκουτερ, οποτε η μηχανη θα μεινει μεσα μεχρι να φτιαχτει τελειως. Γενικοτερα ειμαι μεγαλος φαν
των τσοπερ και ειδικοτερα των bobber, και εχω χαρει πολυ με την ολη ιδεα. Τωρα απο την στιγμη που με χαροποιει το
ολο θεμα δεν νομιζω οτι θα μου ειναι και πολυ κοπος. Πιο πολυ σαν χομπι το βλεπω.

toyar
01/02/2016, 06:54
yamaha οτι πιο καταλληλο απο διαθεσιμοτητα και τιμες ανταλλακτικων
να ξερεις ομως οτι οι V κινητηρες τα εχουν ολα διπλα (εκκεντροφορους, βαλβιδες καδενες τεντωτηρες φλατζες κλπ) και ανεβαινει το κοστος
κοιτα οτι παρεις να ειναι ισιο και να εχει πινακιδες

ΝIKOLTSOS
01/02/2016, 07:54
Ολο αυτο θελω να το κανω και για δικη μου ευχαριστηση και για να μαθω δυο πραγματα παραπανω.
....... Πιο πολυ σαν χομπι το βλεπω.

Αν ισχύουν αυτά ο δρόμος είναι ένας,
1) διαλέγεις πλαίσιο για hard tail ή soft tail κτλ.
2) κινητήρα V ή vetical κτλ.
3) ανάρτηση springer κτλ.
4) ...

Πολύ ωραία βάση θα ήταν κάτι τέτοιο,

351179

:beer:

GFawkes
01/02/2016, 09:21
Έχω υπ όψιν ένα kawasaki vulcan ενός φίλου που είναι περίπου έτσι 351175
Για να πάρεις μια ιδέα.
Αυτός όμως εχει βάλει τρακτερωτα λάστιχα.
Σαν βαση μπορείς να χρησιμοποιήσεις αποπαλιό bmw r25-50 μέχρι οτιδήποτε τσοπεροειδες custom
Savage intruder ,redel,virago κλπ
Ο κανόνας νομίζω λέει οτι -έχω μοτέρ και σκελετό, και βάζω οτι έχω (ντεπόζιτο, τιμόνι κτλπ)


ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ
μοτο 50+ ετων να το κανεις ετσι...

"I will hunt you down and kill you like the dog you are" κι ετσ'
:a11:

SHOOTER045
01/02/2016, 09:23
ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ
μοτο 50+ ετων να το κανεις ετσι...

"I will hunt you down and kill you like the dog you are" κι ετσ'
:a11:

Καλά
Θα το βγάλω φώτο και θα μου πεις την γνώμη σου μετά


Σορυ
Μετα είδα οτι αναφεροσουν στο ρ25/50

SHOOTER045
01/02/2016, 09:24
Αν ισχύουν αυτά ο δρόμος είναι ένας,
1) διαλέγεις πλαίσιο για hard tail ή soft tail κτλ.
2) κινητήρα V ή vetical κτλ.
3) ανάρτηση springer κτλ.
4) ...

Πολύ ωραία βάση θα ήταν κάτι τέτοιο,

351179

:beer:

εκεί που είσαι είναι πιθανό και εύκολο
Εδώ όχι

GFawkes
01/02/2016, 09:25
Καλά
Σορυ
Μετα είδα οτι αναφεροσουν στο ρ25/50

:a10:

SHOOTER045
01/02/2016, 09:29
:a10:

Τώρα αν σου πω οτι καπου στο 95 θα έπαιρνα ενα r25 bobber
Με μπροστινό απο kawa γιατί το δικό του είχε πέσει θύμα τροχαίου.
Τι θα πεις?
Τελικά πήρα XR250 :D

GFawkes
01/02/2016, 09:43
Νομιζω οτι ενα Honda shadow/steed
ειναι μανουλα για αυτο που θες.

και γερο μοτερακι, και ροπουλα.

http://1.bp.blogspot.com/-PIsptJWFu24/UI18lsXBgEI/AAAAAAAAA_E/Cdf2hsPpfu8/s1600/Honda-Shadow-125-Bobber-Motorcycle.jpg

toyar
01/02/2016, 10:09
παντως ρε παιδια αυτα τα μηχανακια στην πραξη δεν οδηγιουνται
αλλο οι φωτογραφιες κι αλλο ο δρομος
το λεω να το ξερει ο φιλος μη βαλει κοπο χρονο και λεφτα και μετα δε γουσταρει να το καβαλαει
εκτος αν το θελει μονο για την εμπειρια και να το κοιταει

GFawkes
01/02/2016, 10:17
Για εντος των τοιχων ειναι μια χαρα...

ολες οι αποστασεις ειναι μαξ 20 λεπτα...

οποτε δεν προλαβαινουν να κουρασουν.

toyar
01/02/2016, 10:44
ενταξει γουστα ειναι αυτα...........
στην πραξη εισαι πολυ μειον σε οδικη συμπεριφορα, φρενα, θεση οδηγησης, ανεση, χωρους...........
αν το θελει κανεις για δευτεροτριτο........

notakos600
01/02/2016, 11:59
Για το γκαράζ να το χαζεύω, βόλτα στο τετράγωνο να το ακούω και να το φτιάχνω σιγά-σιγά.
Κι εγώ το σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα, customιά κι ετς! :beer:

xristos x
01/02/2016, 13:03
ρε τα ερμα αφηστε και κανα μαμα να αγορασω μεταχειρισμενο σε καμια .....χρόνια που δεν θα με κραταν τα ποδια να οδηγω το βεστρομακι!

Για μενα τα μπομπερακια και λοιπα της μοδος ειναι οτι πιο αβολο...
-για οδηγικη συμπεριφορα,ανεση ουτε λογος αφου ο μαζοχισμος ειναι κομματι αναποσπαστο της φιλοσοφιας τους,οποτε δεν ειναι εκει το θεμα
-με βροχη δεν μπορεις να τα οδηγησεις λογω ελλειψης φτερων
-σελα για συνεπιβατη γιοκ (θα πας για καφε και το γκομενακι θα ερχετε με το αστικο)
-οπτικα για φωτογραφιες ειναι τελεια, μονα τους ομως!!!! μολις κατσει επανω αναβατης ειναι σαν να οδηγαει ποδηλατο!

Παντως ειναι ωραιο για χομπι η ολη μετατροπη, αρκει να εχεις τον χωρο-χρονο! θα ηθελα κι εγω ενα γκαραζ,καφεδακι, μαστορεματα και τετοια φαση!
Αν το θες παντως για "μπιμπελο" παρε κατι με λιγα κυβικα (125-250) να σου βγαινει οικονομικο σε τελη κυκλοφοριας και ασφαλειες οταν το βγαλεις σε κυκλοφορια!

εδιτ: Μην ακους τι λεω (μαλλον απο τη ζηλεια μου) βαλε φωτο ιδεες πως το σκεφτεσαι!!:beer:

GEORGE171
02/02/2016, 21:50
[QUOTE=toyar;2699788]yamaha οτι πιο καταλληλο απο διαθεσιμοτητα και τιμες ανταλλακτικων
να ξερεις ομως οτι οι V κινητηρες τα εχουν ολα διπλα (εκκεντροφορους, βαλβιδες καδενες τεντωτηρες φλατζες κλπ) και ανεβαινει το κοστος
κοιτα οτι παρεις να ειναι ισιο και να εχει πινακιδες[/QUOTE

Ακριβώς έτσι!
Κάνω ανακατασκευή σε Virago 250 και μέχρι τώρα μόνο για επισκευή μοτέρ (κυλινδρα ,πιστόνια ,μπιέλες γλύστρες ,κτλ, κτλ ) έχω πληρώσει περίπου στα 500 ευρώ.
Εννοείται μόνος μου , μόνο σε μηχανουργείο τα κύλινδρα κτλ , χωρίς μάστορα...

lio1991
03/02/2016, 00:32
Επειδη ειχα και στο παρελθον ενα virago 535 , γνωριζω περι τινος προκειται( απο οδηγικης συμπεριφορας κλπ εννοω).
Απλα τα μηχανακια αυτα τα εχω τρελη κ@υλ@ . Το ξερω οτι το bobber θα ειναι ακομα χειροτερο στην οδηγηση , αλλα ενταξει...γουστα ειναι αυτα,χαχα.

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας. Οσο το ψαχνω παντως ολο και πιο πολυ αυξανεται η ορεξη μου για το εγχειρημα αυτο.

Απλα οσο να ναι εχω καποιους ενδοιασμου οσων αφορα το ανοιγμα του μοτερ, μιας και δεν το εχω ξανακανει ποτε, αλλα πιστευω πως θα τα καταφερω
σιγα σιγα, με καποια εξτρα βοηθεια απο καποιον φιλο γνωστη κλπ.

Τωρα αν υποθετικα πουμε πως το ξεκιναω το ολο προτζεκτακι που μακαρι να το ξεκινησω, γνωριζει καποιος για αθηνα καποια μαντρα ή κατι που να μπορω να
ψαξω για τετοια μηχανακια?( στο μυαλο μου εχει κολησει το steed-shadow). Εννοω να ειναι φθηνα σχετικα, και ας μην ειναι και στην καλυτερη κατασταση
αφου ετσι και αλλιως μεσα θα μπει το μηχανακι, και θα λυθει ολοκληρο.

lio1991
04/02/2016, 17:26
Δεν γνωρίζει κάποιος καμία μάντρα ? Απλα δεν είμαι από Αθήνα και δεν γνωρίζω...

SHOOTER045
04/02/2016, 18:03
Δεν γνωρίζει κάποιος καμία μάντρα ? Απλα δεν είμαι από Αθήνα και δεν γνωρίζω...


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7472475/

SHOOTER045
04/02/2016, 18:06
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7060930/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6929525/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7320532/

SHOOTER045
04/02/2016, 18:18
Αυτο. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7515929/
Θέλει ποιο λίγη δουλειά