PDA

View Full Version : Βόλτα τελευταίας στιγμής, μέρος Βήτον, Αθήνα-Χαλκίδα(κόφι)-Βόρεια Εύβοια



Ohm
01/02/2016, 06:22
Ο mikes το ξεκίνησε, δίνωντας 100 λεπτά περιθώριο... (από 9:40 που πόσταρε, μέχρι 11:20 που θα ξεκινούσε)

Εγώ είμαι χουβαρντάς, δίνω 110.

Είναι 7:23 το πρωί Δευτέρας (καλό μήνα, μπέρδεγουέι)

Στις 8:53, θα είμαι στην πλατεία Βικτωρίας και 9:13 θα φύγω προς Χαλκίδα μέσω της Λιοσίων.

Στις 10 θα συναντηθώ με τον ptc στη Χαλκίδα, θα κάτσουμε λίγο για καφεδάκι στην παραλία και μετά θα πάμε βόλτα προς βόρεια Εύβοια.

Όποιος ενδιαφέρεται:

με βρίσκει στην πλ. Βικτωρίας (χάρτης (https://goo.gl/maps/iWoANNYk1HQ2))από 8:50 μέχρι 9:10,
μας βρίσκει στη Χαλκίδα έξω από τον ΟΤΕ (χάρτης (https://goo.gl/maps/2rA8ixCtnhQ2)) στις 10 περίπου
μέχρι τις 11 περίπου θα μας βρει σε καφετέρια στην παραλία Χαλκίδας, πιθανότατα στο frenzi (χάρτης (https://goo.gl/maps/niCVNfM7X1k)).


σημείωση: ΠΑΩ ΑΡΓΑ

edit ενημέρωσης
8:51, έχω αράξει στη διασταύρωση αριστοτέλους/χέιδεν και λιάζομαι
9:13, έφυγα, μόνος :(
11:00, καφεδάκι

Eversman
01/02/2016, 10:34
Kαλά έκανες και την ποστάρισες τη βόλτα. Είναι λίγο δύσκολη η Δευτέρα για συμμετοχές -κυρίως της τελευταίας στiγμής- όμως δεν παύει σαν σκέψη, να είναι καλή.

Επίσης δεν είσαι ο μόνος που πάει αργά. Πολλοί, λόγω πεποίθησης, οικονομίας, πάνε με νορμάλ ταχύτητες. Μήν σε φοβίζει λοιπόν, το πόσο γρήγορα θα πάει κάποιος. Αυτός που θέλει να πάει γρήγορα, θα πάει έτσι κι αλλιώς. Να συνεχίσεις να ποστάρεις ιδέες για (κοντινές) βόλτες.

Καλά Δευτεριάτικα χιλιόμετρα :wave2:

GFawkes
01/02/2016, 11:02
Οι καλυτερες βολτες ειναι τις καθημερινες....

Adulescens_1
01/02/2016, 13:49
Την προηγουμενη τεταρτη και γω μονος ανηφορησα προς χαλκιδα πηγαινω συχνα οποτε μπορεσω θα στειλω και γω μπας βρω καμια παρεα..

ptc
01/02/2016, 14:34
Ωραία μέρα για βόλτα. Σούπερ η διαδρομή, η οποία θέλει μελέτη πάντως...

Ohm καλή επιστροφή, χάρηκα για τη γνωριμία. Αν περνάει κάνεις από Χαλκίδα μπορεί να ενημερώνει.
:beer:

spyrakos35
01/02/2016, 18:09
Ωμ γυρισες ωρε;

devil's animal
01/02/2016, 18:33
Ωραία μέρα για βόλτα. Σούπερ η διαδρομή, η οποία θέλει μελέτη πάντως...

Ohm καλή επιστροφή, χάρηκα για τη γνωριμία. Αν περνάει κάνεις από Χαλκίδα μπορεί να ενημερώνει.
:beer:



ανεβηκες Αγιο πουλακι μου?
για πες εντυπωσεις...

λουκουμαδες εφαγες?:lol:

Ohm
01/02/2016, 18:41
ε δεν τον πας την πρώτη φορά στα καλά!! κάτσε να έχει κάτι να προσμένει για την δεύτερη... και την εικοστή...

εγώ κλασικά σα χεσμένος, ειδικά εκεί που έβλεπα νερά στις στροφές...

η διαδρομή όνειρο φυσικά, και περιέργως όχι όσο κρύο όσο φοβόμουν

HelenKoR
01/02/2016, 18:45
Μέχρι πού έφτασε η χάρη σου;

spyrakos35
01/02/2016, 19:06
Σούπερ η διαδρομή, η οποία θέλει μελέτη πάντως...


πάντως ξέρω κάτι αγόρια που μπορούν να σε βοηθήσουν να την μελετήσεις

:a39:

ptc
01/02/2016, 23:09
ανεβηκες Αγιο πουλακι μου?
για πες εντυπωσεις...

λουκουμαδες εφαγες?:lol:

Τι να σου πω ρε Ντεβιλς, λες και δεν τα ξέρεις...;)
Πανέμορφα μέρη, ωραίο στροφιλικι και με σωστές κλίσεις στο οδόστρωμα. Σε κάποια σημεία βέβαια η άσφαλτος είναι πολύ ταλαιπωρημένη, οπότε πρέπει να ξέρεις που μπορείς να μπεις γρήγορα και που όχι.


πάντως ξέρω κάτι αγόρια που μπορούν να σε βοηθήσουν να την μελετήσεις

:a39:

Θέλω πρώτα να φτιάξω το θεματάκι με τις αναρτήσεις μου. Αυτή τη στιγμή η μηχανή δε μου δίνει τη σιγουριά που θα ήθελα στο πάτημα. Σε κάποια σημεία με κακή άσφαλτο έχανα στιγμιαία την πρόσφυση λόγω αναπηδησεων.

Θα ετοιμαστώ αναλόγως...:beer:

amyroukai
01/02/2016, 23:52
Πέρα από το sag, αυτό με τις αναπηδήσεις παίζει να είναι παρασφιγμένες αποσβέσεις. Δεν βρίσκεις το μάνιουαλ να το φέρεις στα εργοστασιακά του (παρά το "λάθος" ελατήριο) να το ξαναδεις;

ptc
02/02/2016, 00:03
Πέρα από το sag, αυτό με τις αναπηδήσεις παίζει να είναι παρασφιγμένες αποσβέσεις. Δεν βρίσκεις το μάνιουαλ να το φέρεις στα εργοστασιακά του (παρά το "λάθος" ελατήριο) να το ξαναδεις;

Τις αποσβεσεις πιστευω πως τις εχω σε καλο σημειο. Ειμαι και στις δυο καπου στη μεση τεινοντας μαλιστα προς το soft. Η αναρτηση μετα απο συμπιεση επανερχεται μεσα σε περιπου 1sec χωρις να κανει δευτερη αναπηδηση, ενω η μεγαλυτερη βυθηση δεν ειναι πανω απο τα 3/4. Κοινως ειμαι πολυ κοντα σε οσα εχω διαβασει και δεν εκανα κατι στα κουτουρου.

Απο την αλλη πραγματικα απορω με την συμπεριφορα της μηχανης, αφου δεν περιμενα να ειναι τοσο διαφορετικα τα ελατηρια μιας και ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν μεν πιο αδυνατος αλλα μολις κατα 15 κιλα. Το προβλημα μου εστιαζεται στο πισω συστημα, οπου οπως ειπα και στο αλλο thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147952) η διαφορα του αρχικου sag ηταν χαοτικη(50mm). Παντως η κατασταση εχει σιγουρα βελτιωθει μετα το τελευταιο σκαλισμα. Οταν την πηρα τη μηχανη με τις αρχικες ρυθμισεις τα πραγματα ηταν πολυ χειροτερα.

lykourgi
02/02/2016, 09:27
Δεν δοκιμάζεις να χαλαρώσεις αρκετά (εώς και τελείως) τις ρυθμίσεις σου και μετά από δοκιμές, να αρχίσεις να σφίγγεις σταδιακά;
πιστεύω πως είναι προτιμότερο από το αντίστροφο (το οποίο κάνεις τώρα).

devil's animal
02/02/2016, 09:41
Τι να σου πω ρε Ντεβιλς, λες και δεν τα ξέρεις...;)
Πανέμορφα μέρη, ωραίο στροφιλικι και με σωστές κλίσεις στο οδόστρωμα. Σε κάποια σημεία βέβαια η άσφαλτος είναι πολύ ταλαιπωρημένη, οπότε πρέπει να ξέρεις που μπορείς να μπεις γρήγορα και που όχι.



Θέλω πρώτα να φτιάξω το θεματάκι με τις αναρτήσεις μου. Αυτή τη στιγμή η μηχανή δε μου δίνει τη σιγουριά που θα ήθελα στο πάτημα. Σε κάποια σημεία με κακή άσφαλτο έχανα στιγμιαία την πρόσφυση λόγω αναπηδησεων.

Θα ετοιμαστώ αναλόγως...:beer:


επειδη τα ξερω, και δεν τα ξερεις εσυ γι'αυτο το λεω...:giggle:
η διαδρομη ειναι πανεμορφη και με ωραια ασφαλτο αλλα οπως ειπες θελει μελετη γιατι το λαθος γινεται πανευκολα και μετα καραδοκει το χαος ή το αντιθετα διερχομενο οχημα...:sick:


σε καποιες στροφες, αν δεν ξερεις να μπεις με συγκεκριμενη γραμμη, βρισκεσαι πανω σε πολλα bumps που σου χαλανε τα παντα και φυσικα γινεται επικινδυνο...

επισης εχε και κατι αλλο υπ'οψιν σου οσον αφορα το θεμα αναρτησεις...ο καθε αναβατης εχει και εναν συγκεκριμενο τροπο οδηγησης...
μπορει τα κιλα να ειναι τα ιδια ή περιπου τα ιδια αλλα επειδη οδηγουμε με διαφορετικο τροπο, εγω να αισθανομαι ανετα με το συγκεκριμενο set up και εσυ οχι...
και δωσε και λιγο χρονο στον εαυτο σου γιατι ειναι καινουργιο το μηχανακι να δεις ποσο καλα "διαβαζει" τον δρομο και σου το μεταφερει...
:beer::beer:

Bladerunner
02/02/2016, 09:51
Σε κάποια σημεία με κακή άσφαλτο έχανα στιγμιαία την πρόσφυση λόγω αναπηδησεων.



σε καποιες στροφες, αν δεν ξερεις να μπεις με συγκεκριμενη γραμμη, βρισκεσαι πανω σε πολλα bumps που σου χαλανε τα παντα και φυσικα γινεται επικινδυνο...


Αναπηδήσεις σε δημόσιο δρόμο; Ή το κυνηγάς υπερβολικά πολύ ή οι αναρτήσεις είναι κουκουρούκου. Ή οδηγάς πέραν του δέοντος βεβιασμένα.

Συγκεκριμένες αυστηρές γραμμές; Στο δημόσιο; Για να μη χαλάει τι; Ο γύρος;

Δεν κατηγορώ την σβέλτη οδήγηση. Με τα "χρονομετρημένα" τά 'χω. Είναι επικίνδυνα για όλους!
Αν κάνω λάθος, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.:beer:

Ohm
02/02/2016, 09:58
για άλλους δρόμους, θα είχες δίκιο, αλλά σε αυτόν τον δρόμο, αν δεν κρατήσεις σωστές γραμμές θα καταλήξεις να πας με 20 όπως εγώ που δεν ξέρω.

και η κατάσταση της ασφάλτου σε μερικά σημεία είναι τέτοια που αν δεν σηκώσεις κώλο από τη σέλα, θα σου φύγει η μασέλα και θα μπει σε τροχιά

με τον ptc πηγαίναμε με ρυθμό κουτσής μαστουρωμενης χελώνας, πίστεψέ με, ο κακομοίρης απορώ πως έχει τόση υπομονή!

ptc
02/02/2016, 10:15
Αναπηδήσεις σε δημόσιο δρόμο; Ή το κυνηγάς υπερβολικά πολύ ή οι αναρτήσεις είναι κουκουρούκου. Ή οδηγάς πέραν του δέοντος βεβιασμένα.

Συγκεκριμένες αυστηρές γραμμές; Στο δημόσιο; Για να μη χαλάει τι; Ο γύρος;

Δεν κατηγορώ την σβέλτη οδήγηση. Με τα "χρονομετρημένα" τά 'χω. Είναι επικίνδυνα για όλους!
Αν κάνω λάθος, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.:beer:

Μάλλον οι αναρτήσεις είναι κκρκ γιατί ειδικά χθες σε μερικές στροφές κοντεύαμε να πέσουμε σταματημένοι... :p

BLiTzER
02/02/2016, 10:19
Μάλλον οι αναρτήσεις είναι κκρκ γιατί ειδικά χθες σε μερικές στροφές κοντεύαμε να πέσουμε σταματημένοι... :p

Στροφές σταματημένοι; Σίγουρα κάποιο πείραμα του Ohm δοκιμάζατε. Βρήκε, επιτέλους, πειραματόζωο!

Bladerunner
02/02/2016, 10:23
σε μερικές στροφές κοντεύαμε να πέσουμε σταματημένοι... :p

E, ναι... Αν σταματήσεις και δεν βάλεις πόδια κάτω... πέφτεις. Συνήθως.

devil's animal
02/02/2016, 11:13
Αναπηδήσεις σε δημόσιο δρόμο; Ή το κυνηγάς υπερβολικά πολύ ή οι αναρτήσεις είναι κουκουρούκου. Ή οδηγάς πέραν του δέοντος βεβιασμένα.

Συγκεκριμένες αυστηρές γραμμές; Στο δημόσιο; Για να μη χαλάει τι; Ο γύρος;

Δεν κατηγορώ την σβέλτη οδήγηση. Με τα "χρονομετρημένα" τά 'χω. Είναι επικίνδυνα για όλους!
Αν κάνω λάθος, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.:beer:



τα bumps που ανεφερα προηγουμενως εχουν γινει πιθανοτατα απο φρεναρισματα φορτηγων σε 2 κατηφορικες, οταν η ασφαλτος ηταν φρεσκοστρωμενη ή οταν υπηρχε πολυ μεγαλη θερμοκρασια και μπορουσε να μεταβληθει η ασφαλτος κατω απο μεγαλο φορτιο και πιεση...

δυστυχως δεν φαινονται απο μακρυα και οταν εισαι πανω τους, ειναι ηδη αργα..οποτε πρεπει να ξερεις αυτες τις 2 στροφες γιατι αν εχεις μεγαλη ταχυτητα και κλιση, μπορει να γινει το κακο...

τελος, δεν θεωρω οτι το λες με politically correct τροπο, αλλα ολοι ξερουμε οτι στην διαδρομη του Αγιου Ιωαννη Ρωσσου, ολοι πανε για τις στροφες και το στριψιμο, μετα παει η φυση, τα δεντρα, τα πουλακια και τελος οι λουκουμαδες (ή το τοστακι κατα Πισσαρη, το οποιο ειναι και σωστο γιατι το μελι του το εχει χαλασει και σε καιει στο λαιμο)...:p

το ποσο το κυνηγαει ο καθενας ειναι θεμα δικο του καθ'οτι μεγαλα παιδια ειμαστε...
δεν τιθεται θεμα "χρονομετρημενων"...μονο "προσπαθουμε να παμε σβελτα και γρηγορα" με το μικροτερο δυνατο ρισκο για να το ευχαριστηθουμε...


εκτος αν ο Πετρος ενοιωθε αναπηδησεις σε περισσοτερες στροφες, που σημαινει οτι ή οι αναρτησεις του ειναι κουκουρουκου ή κατι κανει λαθος στην οδηγηση του...ελπιζω Πετραν να μην φρεναρεις πολυ με το πισω και ο μονοδρομος συμπλεκτης να δουλευει υπερωριες, με αποτελεσμα να μεταφερονται αυτες οι "αναπηδησεις"....:rolleyes:

ptc
02/02/2016, 11:30
ελπιζω Πετραν να μην φρεναρεις πολυ με το πισω και ο μονοδρομος συμπλεκτης να δουλευει υπερωριες, με αποτελεσμα να μεταφερονται αυτες οι "αναπηδησεις"....:rolleyes:

Μπααα. Ειπαμε...

https://www.youtube.com/watch?v=zV7tmDbfnZY

Ohm
02/02/2016, 11:56
[...]ολοι ξερουμε οτι στην διαδρομη του Αγιου Ιωαννη Ρωσσου, ολοι πανε για τις στροφες και το στριψιμο, μετα παει η φυση, τα δεντρα, τα πουλακια και τελος[...]

ε, ε, βάστα ρε συ... κάλμα. Δεν είναι όλοι. Κάποιοι πάνε πρώτα για αυτά που ανέφερες "μετά" και κάποιοι πάνε λόγω νοσταλγίας, άλλοι για να συναντήσουν κάποιον, άλλοι για δουλειά.

και το ξαναλέω, γιατί φαίνεται με αγνοούν εδώ μέσα

με τον ptc που πήγαμε παρέα, πηγαίναμε πολύ αργά. Όχι "αργά" όπως το εννοείτε εσείς και φτάνετε μισή ώρα πριν από μένα στην αθήνα από το λαύριο. Το δικό σας "αργά" για μένα είναι "πάει σκοτώθηκα". Το δικό μου "αργά" για εσάς είναι "ξέρει ότι έχει και 2α το μηχανάκι του; lol που πάει θέλει και χόρνετ ενώ τον περνάνε κοπελίτσες με 50άρια τετράχρονα σκουτεράκια".

ptc
02/02/2016, 12:04
με τον ptc που πήγαμε παρέα, πηγαίναμε πολύ αργά. Όχι "αργά" όπως το εννοείτε εσείς και φτάνετε μισή ώρα πριν από μένα στην αθήνα από το λαύριο. Το δικό σας "αργά" για μένα είναι "πάει σκοτώθηκα". Το δικό μου "αργά" για εσάς είναι "ξέρει ότι έχει και 2α το μηχανάκι του; lol που πάει θέλει και χόρνετ ενώ τον περνάνε κοπελίτσες με 50άρια τετράχρονα σκουτεράκια".

Εκεινον τον μπαρμπα με το glx που συναντησαμε εκει που εχει τα προστατευτικα για τα βραχια τον πιστολιασαμε ομως... :a016:

:lol: :p

Ohm
02/02/2016, 12:12
στην αριστερή φουρκέτα εκεί που είχε χιόνια στην άκρη ο δρόμος λες, στην επιστροφή, λίγο πριν φτάσουμε στον παγώντα

και χέστηκα πατώκορφα μόλις άρχισα να στρίβω και είδα ότι το καφετί πράμα δεν είναι χώμα αλλά χιόνια;

ναι, του δείξαμε!!

BLiTzER
02/02/2016, 12:18
είδα ότι το καφετί πράμα δεν είναι χώμα αλλά χιόνια


Εντάξει, θα μπορούσε να είναι χειρότερα.