PDA

View Full Version : Καμιά γνώμη για παντελονάκι



gardelis_
01/02/2016, 17:43
Καλησπέρα,

Ψάχνομαι για παντελονάκι κορντούρα και καθότι πρωτάρης θα ήθελα γνώμες κυρίως στο θέμα της εφαρμογής.

Για να πω και την αλήθεια χαλβαδιάζω αυτό (http://www.spiliotis.gr/20531-prp520ar-odyssee) το μοντέλο (Bering Odyssey)
(μαγαζί τυχαίο).

Πήγα, το δοκίμασα φορώντας και την αδιάβροχη μεμβράνη και τη θερμική προστασία και μου φάνηκε ελαφρώς
έως πολύ ελαφρώς φαρδύ σε μέση (διορθωνεται με του σφηχτήρες), καβάλο και πόδια.

Αμέσως έκανα τη σκέψη ότι αν βγάλω πχ τις αφαιρούμενες εσωτερικές επενδύσεις θα γίνει πολύ πιο φαρδυ με συνέπεια τα
κόκκαλα να μην καθονται καλά σε ενδεχόμενο πτώσης.

Ο μαν βεβαια με διαβεβαίωνε ότι αυτό είναι το νούμερό μου ίσως και γιατι ήταν το τελυταίο κομμάτι σε αυτό το μοντέλο και το τελευταίο νούμερο!

Επίσης το φερμουάρ δεν εφάρμοζε τελείως με αυτό του μπουφάν. Το μπουφάν είναι και αυτό Bering (μοντέλο Neutron).

Η λύση είναι προφανώς να δοκιμάσω το ένα νούμερο μικρότερο αλλά που να το βρω...?

Εν γένει το τόπικ είναι πιο γενικό (δεν αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο)
Ας πούμε για γνώμες και οδηγίες όσον αφορά την εφαρμογή του παντελονιού καθώς και άλλες προτάσεις μοντέλων

spyrakos35
01/02/2016, 18:03
Τι μεγεθος κοιτας;

karellen
01/02/2016, 19:44
Μην καίγεσαι και τόσο να ενώνουν μπουφάν με παντελόνι.Το νούμερο όμως να προσέξεις να είναι επάνω σου σωστό γιατί αλλοιώς θα σου προκαλεί δυσφορία μετά από κάμποση ώρα.
Κοίτα και τα Dainese (Ducati ή άλλο μοντέλο),το συγκεκριμένο μου χει βγάλει απίστευτους χειμώνες.

gardelis_
01/02/2016, 20:14
Τι μεγεθος κοιτας;

Μedium ή Small μάλλον


Κοίτα και τα Dainese (Ducati ή άλλο μοντέλο),το συγκεκριμένο μου χει βγάλει απίστευτους χειμώνες.

Ωραίος θα το κοιτάξω :)

zygos30
03/02/2016, 01:03
Εχω αυτο http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=403 εδω και δυο χρονια.
Δοκιμασα αρκετες μαρκες πριν καταληξω σε αυτο.Το φοραω χειμωνα καλοκαιρι σε βολτες και ταξιδια και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.Εκατσε ''κουτι'' επανω μου-και οταν ειμαι πανω στην μηχανη αλλα και οταν περπαταω.Αυτο ομως ειναι υποκειμενικο γιατι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι!!!!! Για αδιαβροχοποιηση δεν το συζηταω.........καρατσεκαρισμενο.Κανε μια δοκιμη...αλλωστε ειναι στα λεφτα σου απ'οτι βλεπω.

yes-u
03/02/2016, 07:46
Εχω αυτο http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=403 εδω και δυο χρονια.
Δοκιμασα αρκετες μαρκες πριν καταληξω σε αυτο.Το φοραω χειμωνα καλοκαιρι σε βολτες και ταξιδια και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.Εκατσε ''κουτι'' επανω μου-και οταν ειμαι πανω στην μηχανη αλλα και οταν περπαταω.Αυτο ομως ειναι υποκειμενικο γιατι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι!!!!! Για αδιαβροχοποιηση δεν το συζηταω.........καρατσεκαρισμενο.Κανε μια δοκιμη...αλλωστε ειναι στα λεφτα σου απ'οτι βλεπω.

Έχει χειμερινή επένδυση αυτό? (γιατί έχω την αίσθηση ότι τα dainese είναι για κορμάρες??)

kalampokas
03/02/2016, 13:00
Bering και Macna, πιστεύω ότι έχουν την καλύτερη σχέση αξίας-ποιότητας. από εκεί και πέρα καλό θα είναι το δοκιμάσεις πριν το πάρεις, γιατί τα σουλούπια-μεγέθη διαφέρουν από μάρκα σε μάρκα

George_M.
03/02/2016, 13:52
Bering και Macna, πιστεύω ότι έχουν την καλύτερη σχέση αξίας-ποιότητας. από εκεί και πέρα καλό θα είναι το δοκιμάσεις πριν το πάρεις, γιατί τα σουλούπια-μεγέθη διαφέρουν από μάρκα σε μάρκα

ετσι ειναι κ μιλω ο πρωην κατοχος Bering.
Ομως την εφαρμογη κ τα προστατυετικα που εχει η Dainese δεν τα βρισκεις σε αυτες τις εταιριες.

MG-KTiNoS
03/02/2016, 14:25
κοιτα και στο Πίσσαρη....
Έγω είχα πάρει από εκεί ένα και το χω ακόμα

petros1479
03/02/2016, 22:07
Alpinestars???? Τα χρησημοποιω εδώ και χρόνια και καλή ποιότητα και καλές τιμές!

leo1964
06/02/2016, 15:28
Καλησπέρα,

Ψάχνομαι για παντελονάκι κορντούρα και καθότι πρωτάρης θα ήθελα γνώμες κυρίως στο θέμα της εφαρμογής.

Για να πω και την αλήθεια χαλβαδιάζω αυτό (http://www.spiliotis.gr/20531-prp520ar-odyssee) το μοντέλο (Bering Odyssey)
(μαγαζί τυχαίο).

Πήγα, το δοκίμασα φορώντας και την αδιάβροχη μεμβράνη και τη θερμική προστασία και μου φάνηκε ελαφρώς
έως πολύ ελαφρώς φαρδύ σε μέση (διορθωνεται με του σφηχτήρες), καβάλο και πόδια.

Αμέσως έκανα τη σκέψη ότι αν βγάλω πχ τις αφαιρούμενες εσωτερικές επενδύσεις θα γίνει πολύ πιο φαρδυ με συνέπεια τα
κόκκαλα να μην καθονται καλά σε ενδεχόμενο πτώσης.

Ο μαν βεβαια με διαβεβαίωνε ότι αυτό είναι το νούμερό μου ίσως και γιατι ήταν το τελυταίο κομμάτι σε αυτό το μοντέλο και το τελευταίο νούμερο!

Επίσης το φερμουάρ δεν εφάρμοζε τελείως με αυτό του μπουφάν. Το μπουφάν είναι και αυτό Bering (μοντέλο Neutron).

Η λύση είναι προφανώς να δοκιμάσω το ένα νούμερο μικρότερο αλλά που να το βρω...?

Εν γένει το τόπικ είναι πιο γενικό (δεν αφορά το συγκεκριμένο μοντέλο)
Ας πούμε για γνώμες και οδηγίες όσον αφορά την εφαρμογή του παντελονιού καθώς και άλλες προτάσεις μοντέλων

Η COLORI έχει φοβερές τιμές και εκπτώσεις,αγόρασα τις προάλλες...είναι και Ελληνική εταιρία,στο φτιάχνουν και στα μέτρα σου,αν κάτι δεν σου κάθεται καλά

duke200
06/02/2016, 17:54
παντελόνι με προστατευτικά δεν είχα ποτε (εχω μόνο τζακετ). Με τα πολλα κρύα και βροχές βάζω το παντελόνι του σκι απο το lidl με 17 ευρω. Κρυο δεν καταλαβαίνω παντως.

ειναι και αυτο κατα την γνώμη μου μια εναλλακτική πρόταση, μέχρι να βρεθουν τα λεφτα/καλή προσφορά για να αγοραστει παντελόνι της προκοπής.
Άσε που είναι και καλή ευκαιρία να ξεκινήσει κάποιος και σκι.

zygos30
08/02/2016, 00:23
Έχει χειμερινή επένδυση αυτό? (γιατί έχω την αίσθηση ότι τα dainese είναι για κορμάρες??)
Εχει και χειμερινη επενδυση,κανονικα,που αφαιρειται!!!!