PDA

View Full Version : Bandit 650 τεντωτηρας καδενας



alex14
02/02/2016, 11:34
Το λοιπον, το μηχανακι (bandit 650 του 2006) εχει 70.000 χλμ και τωρα τελευταια εχει αρχισει να ψιλοακουγεται η καδενα του εκκεντροφορου. Την ακουω μονο οταν ειναι κρυο, οταν ζεσταθει δεν ακουγεται τιποτα.
Διαβαζοντας διαφορα ειδα οτι ειναι γνωστο το θεμα αλλα δεν καταλαβα ποια ειναι η καλυτερη λυση. Αλλοι λενε αντικατασταση του αυτοματου τεντωτηρα με manual, αλλοι λενε αντικατασταση του ελατηριου, αλλοι λενε για εξαγωγη του ελατηριου και σπρωξιμο με κατσαβιδι ετσι ωστε να "κουμπωσει" στο επομενο δοντι.

Ακουω ... :)

PortisHead
02/02/2016, 12:55
Η Suzuki τι λεει ?
Το manual δλδ.
(Αυτό να κάνεις)

zannisvel
02/02/2016, 12:59
Αν το αφησεις δε θα παει απο μονο του στην επομενη θεση? Μηπως εχει τερματισει και χρειαζεται αλλαγη η καδενα?

alex14
02/02/2016, 13:16
Η Suzuki τι λεει ?
Το manual δλδ.
(Αυτό να κάνεις)

Ελα μου ντε :D

θα το κοιταξω ...

alex14
02/02/2016, 13:22
Αν το αφησεις δε θα παει απο μονο του στην επομενη θεση? Μηπως εχει τερματισει και χρειαζεται αλλαγη η καδενα?

Κανονικα επρεπε να παει στην επομενη θεση αλλα δεν. Καποιοι λενε οτι αμα σκισεις το μηχανακι για ωρα συνηθως παει στην επομενη θεση, αλλα εγω δεν το κανω.
Τωρα, να θελει αλλαγη στις 70.000 χλμ δεν νομιζω. Hi Vo καδενα ειναι, πρεπει να βγαζει πολλα παραπανω χιλιομετρα.

GFawkes
02/02/2016, 13:26
Δες αν εχεις προσβαση στον τεντωτηρα-δεν γνωριζω το μοτερ- και να τον καθαρισεις, ισως ετσι λειτουργει πιο ελευθερα και τεντωσει, αντι να μαγκωνει.

doctoras
02/02/2016, 13:53
εγώ θα έκανα αντικατάσταση τεντωτήρα-καδένα σετ με τα γνήσια ανταλλακτικά του, θα είναι λίγο ακριβά φαντάζομαι κανα 200ρο αλλα περιέχει το λιγότερο δυνατό ρίσκο και θα σου βγάλει σίγουρα άλλα τόσα χιλιόμετρα
το θέμα σε αυτό το μοτέρ(αερόψυκτο) είναι δεδομένο, λύση είναι να οδηγείται πιο smooth χωρίς μεταχείριση on/off throttle

zannisvel
02/02/2016, 13:58
εγώ θα έκανα αντικατάσταση τεντωτήρα-καδένα σετ με τα γνήσια ανταλλακτικά του, θα είναι λίγο ακριβά φαντάζομαι κανα 200ρο αλλα περιέχει το λιγότερο δυνατό ρίσκο και θα σου βγάλει σίγουρα άλλα τόσα χιλιόμετρα
το θέμα σε αυτό το μοτέρ(αερόψυκτο) είναι δεδομένο, λύση είναι να οδηγείται πιο smooth χωρίς μεταχείριση on/off throttle

Εννοεις οτι ειναι δεδομενο το προβλημα στο συγκεκριμενο μοτερ να θελει αλλαγη ο τεντωτηρας και η καδενα τοσο συντομα? Συνηθως αυτο ακουγεται για τα μονοκυλινδρα, αν και παλι μου ακουγεται πολυ συντομο το διαστημα. Επισης με τη πιο smooth μεταχειριση εννοεις οτι φτιαχνει το προβλημα η δεν εμφανιζεται?

alex14
02/02/2016, 14:00
εγώ θα έκανα αντικατάσταση τεντωτήρα-καδένα σετ με τα γνήσια ανταλλακτικά του, θα είναι λίγο ακριβά φαντάζομαι κανα 200ρο αλλα περιέχει το λιγότερο δυνατό ρίσκο και θα σου βγάλει σίγουρα άλλα τόσα χιλιόμετρα
το θέμα σε αυτό το μοτέρ(αερόψυκτο) είναι δεδομένο, λύση είναι να οδηγείται πιο smooth χωρίς μεταχείριση on/off throttle

:uplate:

και καδενα ? απο τωρα ?
Η μεταχειριση που εχει γινει ειναι κατι παραπανω απο smooth :(

εαν χρειαζεται καδενα απο τωρα το επομενο θα ειναι ducati :D

doctoras
02/02/2016, 14:27
παιδιά το θέμα το έβγαλε σε άλλο 2 μηχανάκια φίλων μου + ότι μαθαίνω απο τα καφενεία μας, εάν αλλάξεις τεντωτήρα δεν θα αλλάξεις την καδενούλα του? αφού θα ανοίξει που θα ανοίξει.θα την κρατήσεις εκεί? γιατί για οικονομία?
συνήθως τα πρώτα 15000 χιλόμετρα με ένα νέο μηχανάκι θα "δοκιμάσεις" αυτά που θέλεις, κοινώς θα το πιείς όσο πιείς στη συνέχεια μεγαλώνεις σου ερθει και τίποτα οικογένεια παραπάς smooth συνεπώς θέλω να πω εάν τα αλλάξεις τώρα και κάνεις 5k τον χρόνο θα το ξαναδείς σε καμιά 15ετία (εάν το έχεις ακόμη). Τι αγχώνεσαι?

όσο για τα desmo που λες, βρες εσύ ενα καλό μεταχειρισμένο(όπως θα έκανες με το bandit) δούλεψε τα το ίδιο σε βάθος 5ετίας.... τράβα μια γραμμή με το τι έβαλες για συντηρήσεις επισκευές στο ένα και το αλλο και φέρτο να το συζητήσουμε

alex14
02/02/2016, 14:45
παιδιά το θέμα το έβγαλε σε άλλο 2 μηχανάκια φίλων μου + ότι μαθαίνω απο τα καφενεία μας, εάν αλλάξεις τεντωτήρα δεν θα αλλάξεις την καδενούλα του? αφού θα ανοίξει που θα ανοίξει.θα την κρατήσεις εκεί? γιατί για οικονομία?
συνήθως τα πρώτα 15000 χιλόμετρα με ένα νέο μηχανάκι θα "δοκιμάσεις" αυτά που θέλεις, κοινώς θα το πιείς όσο πιείς στη συνέχεια μεγαλώνεις σου ερθει και τίποτα οικογένεια παραπάς smooth συνεπώς θέλω να πω εάν τα αλλάξεις τώρα και κάνεις 5k τον χρόνο θα το ξαναδείς σε καμιά 15ετία (εάν το έχεις ακόμη). Τι αγχώνεσαι?

όσο για τα desmo που λες, βρες εσύ ενα καλό μεταχειρισμένο(όπως θα έκανες με το bandit) δούλεψε τα το ίδιο σε βάθος 5ετίας.... τράβα μια γραμμή με το τι έβαλες για συντηρήσεις επισκευές στο ένα και το αλλο και φέρτο να το συζητήσουμε

Εαν η καδενα ειναι οκ μπορεις να αλλαξεις μονο τεντωτηρα (τον ιδιο ή manual). Δεν χρειαζεται ανοιγμα το μοτερ. Και πιστεψε με, το bandit το εχω απο καινουργιο και δεν εχει "ζοριστει" ποτε. Φαινεται εχουν ενα θεματακι με τους τεντωτηρες ανεξαρτητως χρησης.
Οσον αφορα το ducati, προφανως και αστειευομουν :p

:beer:

amyroukai
02/02/2016, 15:10
Περιμένω τον μινάρα να σου πει πόσες φορές έχει αλλάξει την δική του...

alex14
02/02/2016, 15:23
Περιμένω τον μινάρα να σου πει πόσες φορές έχει αλλάξει την δική του...

Πεσμου τετοια, πεσμου τετοια :cry:

Αυτος ομως δεν ειναι μετρο συγκρισης γιατι τη γκαζιερα την στριβει με σωληνοκαβουρα :D

DoctoR_k6
02/02/2016, 15:32
Εχετε ιδεα που πεφτει η καδενα του ληστη κ την αλλαξατε ηδη...??
Θεμα δεν εχει ο τεντωτηρας φιλε μου...τωρα για το ψυχολογικο σου αν θες το πολυ πολυ αλλαξε το ελατηριακι ή ολο τον τεντωτηρα.

Του κολλητου μου το bandit εχει 130-140Κ κ αλλαξε το ελατηριακι μονο στα 110Κ κ ειναι μια χαρα.
Για το σκισιμο που εχει φαει δεν σου λεω...ολα αυτα τα χρονια!!!

DrEvil
02/02/2016, 15:35
Αυτος ομως δεν ειναι μετρο συγκρισης γιατι τη γκαζιερα την στριβει με σωληνοκαβουρα :D

:confused::confused::confused:

alex14
02/02/2016, 15:36
Εχετε ιδεα που πεφτει η καδενα του ληστη κ την αλλαξατε ηδη...??
Θεμα δεν εχει ο τεντωτηρας φιλε μου...τωρα για το ψυχολογικο σου αν θες το πολυ πολυ αλλαξε το ελατηριακι ή ολο τον τεντωτηρα.

Του κολλητου μου το bandit εχει 130-140Κ κ αλλαξε το ελατηριακι μονο στα 110Κ κ ειναι μια χαρα.
Για το σκισιμο που εχει φαει δεν σου λεω...ολα αυτα τα χρονια!!!

Οριστε ρε, να ενας καλος ανθρωπος :lol:

alex14
02/02/2016, 15:38
:confused::confused::confused:

Εχει βαρη χερι θελω να πω :)

DrEvil
02/02/2016, 15:52
Εχει βαρη χερι θελω να πω :)

χαχαχαχα
Ποιος; ο μιναρας? Μονο στο φρενο!

amyroukai
02/02/2016, 17:21
χαχαχαχα
Ποιος; ο μιναρας? Μονο στο φρενο!

Ούτε στο φρένο. Εμπρός τακάκια στις 60,000 είπαμε. Μαζί με την καδένα.

Μικe777
02/02/2016, 18:29
καποιο θεματακι το bandit παιζει να το εχει!
κι εμενα για τεντωτηρα μου ειχαν πει!
στα 60000:rolleyes:η βλακεια εγινε μετα το μεγαλο σερβις
το τεντωσε τσιτα ο π@παρας και ακουγοταν οντως..:a31:
αλλος μου ειπε οτι αν αλλαξεις τεντωτηρα θελει και καδενα
τελικα ποτε δεν καταλαβα ειναι αυτοματος η μανουαλ και τελικα
πρεπει να λυσεις το μοτερ καταλαβα!
ο μιναρακος καθε 12000
εκανε ρυθμιση!
τωρα μου φαινεται βλακεια αλλα το επομενο μηχανακι
δεν ξαναπειραζω τιποτα μονο αναλωσιμα!!μοτερ δεν ξαναπειραζω..:smokin:

catmaster
02/02/2016, 19:08
Το λοιπον, το μηχανακι (bandit 650 του 2006) εχει 70.000 χλμ και τωρα τελευταια εχει αρχισει να ψιλοακουγεται η καδενα του εκκεντροφορου. Την ακουω μονο οταν ειναι κρυο, οταν ζεσταθει δεν ακουγεται τιποτα.
Διαβαζοντας διαφορα ειδα οτι ειναι γνωστο το θεμα αλλα δεν καταλαβα ποια ειναι η καλυτερη λυση. Αλλοι λενε αντικατασταση του αυτοματου τεντωτηρα με manual, αλλοι λενε αντικατασταση του ελατηριου, αλλοι λενε για εξαγωγη του ελατηριου και σπρωξιμο με κατσαβιδι ετσι ωστε να "κουμπωσει" στο επομενο δοντι.

Ακουω ... :)

Ανοίγεις το ψευκάπακο , ελέγχεις την τάνιση , καθώς και τις γλύστρες και την γέφυρα και μετά κάνεις "κόλπα" με τον τεντωτήρα ... γνώμη μου είναι μην εμπιστευτείς κανέναν που θα το κάνει χωρίς να λύσει για να ελέγξει ...μπορεί να φτιάξει μπορεί όμως και να κλαίς

pektis
02/02/2016, 20:31
Περιμένω τον μινάρα να σου πει πόσες φορές έχει αλλάξει την δική του...

Ρε μαλακα μια φορα την άλλαξα...
Η καδένα αλλάζει ανά 2ρο τεντοτηρα..!
55.000 χιλ.πρωτος τεντοτηρας& 110-115 2ρος τεντοτηρας μαζί με καδένα...

pektis
02/02/2016, 20:32
καποιο θεματακι το bandit παιζει να το εχει!
κι εμενα για τεντωτηρα μου ειχαν πει!
στα 60000:rolleyes:η βλακεια εγινε μετα το μεγαλο σερβις
το τεντωσε τσιτα ο π@παρας και ακουγοταν οντως..:a31:
αλλος μου ειπε οτι αν αλλαξεις τεντωτηρα θελει και καδενα
τελικα ποτε δεν καταλαβα ειναι αυτοματος η μανουαλ και τελικα
πρεπει να λυσεις το μοτερ καταλαβα!
ο μιναρακος καθε 12000
εκανε ρυθμιση!
τωρα μου φαινεται βλακεια αλλα το επομενο μηχανακι
δεν ξαναπειραζω τιποτα μονο αναλωσιμα!!μοτερ δεν ξαναπειραζω..:smokin:
Μιναρακο! Θα πάρεις το μοτερ στα χέρια με αυτή την λογική!!!
Προσοχη με το νεο εργαλειο...!

pektis
02/02/2016, 20:35
Πεσμου τετοια, πεσμου τετοια :cry:p:

Αυτος ομως δεν ειναι μετρο συγκρισης γιατι τη γκαζιερα την στριβει με σωληνοκαβουρα :D
Υπερβολές.....

amyroukai
02/02/2016, 20:43
Υπερβολές.....

Ε ναι. Αφού όλοι ξέρουμε που είναι ο κάβουρας...


Δηλαδή ρε ρεμάλι, πούλησες μηχανάκι με καδένα/τεντωτήρα υπό διάλυση; Πω πω...




Λεπον, σοβαρά. Άλεξ, δεν πειράζεις τίποτα. Λήξις.

pektis
02/02/2016, 20:50
Ε ναι. Αφού όλοι ξέρουμε που είναι ο κάβουρας...


Δηλαδή ρε ρεμάλι, πούλησες μηχανάκι με καδένα/τεντωτήρα υπό διάλυση; Πω πω...




Λεπον, σοβαρά. Άλεξ, δεν πειράζεις τίποτα. Λήξις.

Λοιπόν...σοβαρα τώρα...!
Το μηχανάκι δώθηκε με πάνω από 156.000 χιλ.με όλα του τα σέρβις! Τεντωτηρα & καδένα είχα αλλάξει!Σου είπα την λογική που τα άλλαζα....Ανα 55-60.000
Τώρα ο Αlex, θελει μόνο τεντωτηρα κατά την γνώμη μου. Δεν χρειάζεται λυσιμο μοτερ!

amyroukai
02/02/2016, 20:56
Ψαρώνεις και έχει πλάκα. :)

pektis
02/02/2016, 21:07
Ψαρώνεις και έχει πλάκα. :)

:confused::smokin:

alex14
03/02/2016, 08:42
Λεπον, σοβαρά. Άλεξ, δεν πειράζεις τίποτα. Λήξις.

Αυτο ακριβως θα κανω μιας και το μοτερακι δουλευει ρολοι μολις ζεσταθει λιγο.:beer:

Pan (dvs)
03/02/2016, 15:22
Αστογια κανα μηνα ακομη και το ξαναβλεπεις τοτε.

alex14
03/02/2016, 15:26
Αστογια κανα μηνα ακομη και το ξαναβλεπεις τοτε.

Εχει κανει γυρω στα 5-10.000 χλμ απο τοτε που αρχισε να ακουγεται

DrEvil
03/02/2016, 17:08
Εχει κανει γυρω στα 5-10.000 χλμ απο τοτε που αρχισε να ακουγεται

Στα λογια του μιναροπαιδου ερχεστε σιγα-σιγα, παντως.

amyroukai
03/02/2016, 18:04
Απλά υπάρχει και το δικό μου 650 που είχε βγάλει 60,000 όλο πενταψηφια στο κοντέρ, χωρίς ήχους κλπ.

Μάλλον δεν θέλει ήπια οδήγηση... :)

DrEvil
03/02/2016, 18:29
Απλά υπάρχει και το δικό μου 650 που είχε βγάλει 60,000 όλο πενταψηφια στο κοντέρ, χωρίς ήχους κλπ.

Μάλλον δεν θέλει ήπια οδήγηση... :)

Αποδειξη του οτι ο μιναρουλης (ο αγαπημενος) δεν ειναι γκαζοταναλιας;
:p

Pan (dvs)
03/02/2016, 19:11
Εχει κανει γυρω στα 5-10.000 χλμ απο τοτε που αρχισε να ακουγεται

Και τωρα μας το λες?:D

alex14
03/02/2016, 19:35
Και τωρα μας το λες?:D

Τι θα αλλαζε στη διαγνωση γιατρε μου ? :D

alex14
03/02/2016, 19:41
Απλά υπάρχει και το δικό μου 650 που είχε βγάλει 60,000 όλο πενταψηφια στο κοντέρ, χωρίς ήχους κλπ.

Μάλλον δεν θέλει ήπια οδήγηση... :)

Στα 61 αντε 62000 θα ακουγες τους πρωτους ηχους :lol:

Πενταψηφια ρε συ ??? :sick:

Pan (dvs)
03/02/2016, 20:23
Τι θα αλλαζε στη διαγνωση γιατρε μου ? :D

Δεν ξερω ρε φιλε,οι γνωσεις που ειναι περιορισμενης ευθυνης,αλλα αν στο κανει τα τελευται 10000 χλμ και δεν ειχε αλλο θεμα,μηπως να το αφηνες στην ησυχια του και οτι γινει?

Φυσικα,εσυ ξερεις καλυτερα,μιας και το ξερεις απο πρωτο χερι.

pektis
03/02/2016, 21:18
Αποδειξη του οτι ο μιναρουλης (ο αγαπημενος) δεν ειναι γκαζοταναλιας;
:p

Καπου στην μεση ειμαι γιατρε; :beer:
(Το σκισιμο που ειχε φαει το δικο μου, ηταν σε εκδρομες με τον κ. ''ρυθμοι τουριστικοι'')
:lol:

DrEvil
03/02/2016, 23:20
Καπου στην μεση ειμαι γιατρε; :beer:
(Το σκισιμο που ειχε φαει το δικο μου, ηταν σε εκδρομες με τον κ. ''ρυθμοι τουριστικοι'')
:lol:

Αυτο δεν ηταν σκισιμο, καλε μου.
Τσαλακωμα σε βαμβακερο βρακακι με εμβλημα την μαργαριτα ηταν.
Ο αμυρου ναι, το εσκιζε.
Αλλον με το παλιο μοτερ ειχαμε;
Γιατι με το νεο δεν εχουμε δεδομενα (εχω 'κολλησει' κατω απο τις 50κ χλμ :( ).

amyroukai
04/02/2016, 08:31
Πενταψηφια ρε συ ??? :sick:

Ε για να έχει λίγη ζωή και σπιρτάδα... :)