PDA

View Full Version : Vstrom1000- klv



panosa2
03/02/2016, 01:24
Πρώην κάτοχος ΚΛΕ500 είμαι σε αναζήτηση μεγαλύτερου on-off. Διαθέτω ΜΑΧ 3500ευρα και γλυκοκοιτάζω Vstrom1000 KLV και varadero. Θα ήθελα απόψεις για όλα! Το βαραντέρο με τρομάζει λίγο λόγω του όγκου και των κιλών καθώς και ότι με τα λεφτά που κοιτάω παίζουν κυρίως μοντέλα του 2001-2004. Από την άλλη έχω βρεί κάποια καλά v strom kai klv με αυτά τα λεφτά του 2006 και το σκέφτομαι σοβαρά! Απλά δεν γνωρίζω τι γίνεται με την αξιοπιστία τους και επίσης γιατί να πάρω το Kawasaki και όχι το suzuki ή το αντίθετο. Τέλος,δεν έχω καταφέρει να οδηγήσω ακόμη κάποιο από τα δύο και θα ήθελα και κάποια γνώμη πάνω σε αυτό!!

giannis113
03/02/2016, 02:08
Suzuki kawasaki ειναι το ιδιο ακριβως.

Και πιο μαζεμενα απο varadero

Ας μηλησουν οι ιδιοκτητες

spyrakos35
03/02/2016, 04:46
είναι τα ίδια μηχανάκια

τα 1000αρια τα μπουζούκι είχαν τα παρακάτω προβλήματα
α. καμπάνα.... στα μοντέλα 2002 - 2004 (τουλάχιστον) κοπάναγε..... όχι οτι τρέχει κάτι αλλά ακούγεται αισθητά
β. πηνια.... δε θες να μείνεις από πηνία, ναι?...
γ. ψεκασμός... βήχει, κλάνει, σβήνει, πετάει τις μπεκιέρες όξω
δ. πίσω ανάρτηση που έχανε τα ζουμιά της
στα μοντέλα από 2005 - 2006 και μετά (δε θυμάμαι ακριβώς) λέγανε οτι τα είχανε φτιάξει τα ανωτέρω θεματάκια (τουλάχιστον του ψεκασμού και της καμπάνας).... έχω την αίσθηση πως όχι.... γενικότερα η ίδια η μπουζούκι, το άφησε το μηχανάκι να πάει ακλαφτο
το 2007 (ή 2008?), σταμάτησε η εισαγωγή του στην ε.ε.

διαχωρισμός μοντέλων (μπουζούκι πάντα)
α. 2002.... δεν έχει ρυθμιζόμενη ζελατίνα, δεν έχει μόνιμα αναμένα τα φώτα
β. 2003 ... δεν έχει ρυθμιζόμενη ζελατίνα, έχει μόνιμα αναμένα τα φώτα
γ. 2004... ρυθμιζόμενη ζελατίνα, ασημένιο πλαίσιο
δ. 2005 - ... ρυθμιζόμενη ζελατίνα, μαύρο πλαίσιο


τα καβασάκι είναι από 05 και μετά.... δεν ξέρω γι αυτά αν είχαν τα ίδια θέματα ακουγόταν πως όχι (κατά ένα περίεργο τρόπο).... δεν παίρνω και όρκο όμως
τα καβασάκι που κυκλοφορούν με πρώτη άδεια 2008 ή και παραπάνω, είναι στοκαρισμένα μοντέλα που απλά πουλήθηκαν το 2008...

θεωρητικά όλα τα προβλήματα θα έχουν λυθεί από τον προηγούμενο..... εγώ αν θα επαιρνα, θα έπαιρνα σε καβασάκι, μη με ρωτήσεις γιατί

α, καινε, ναι?

taisteal
03/02/2016, 04:56
είναι τα ίδια μηχανάκια

τα 1000αρια τα μπουζούκι είχαν τα παρακάτω προβλήματα
α. καμπάνα.... στα μοντέλα 2002 - 2004 (τουλάχιστον) κοπάναγε..... όχι οτι τρέχει κάτι αλλά ακούγεται αισθητά
β. πηνια.... δε θες να μείνεις από πηνία, ναι?...
γ. ψεκασμός... βήχει, κλάνει, σβήνει, πετάει τις μπεκιέρες όξω
δ. πίσω ανάρτηση που έχανε τα ζουμιά της
στα μοντέλα από 2005 - 2006 και μετά (δε θυμάμαι ακριβώς) λέγανε οτι τα είχανε φτιάξει τα ανωτέρω θεματάκια (τουλάχιστον του ψεκασμού και της καμπάνας).... έχω την αίσθηση πως όχι.... γενικότερα η ίδια η μπουζούκι, το άφησε το μηχανάκι να πάει ακλαφτο
το 2007 (ή 2008?), σταμάτησε η εισαγωγή του στην ε.ε.

διαχωρισμός μοντέλων (μπουζούκι πάντα)
α. 2002.... δεν έχει ρυθμιζόμενη ζελατίνα, δεν έχει μόνιμα αναμένα τα φώτα
β. 2003 ... δεν έχει ρυθμιζόμενη ζελατίνα, έχει μόνιμα αναμένα τα φώτα
γ. 2004... ρυθμιζόμενη ζελατίνα, ασημένιο πλαίσιο
δ. 2005 - ... ρυθμιζόμενη ζελατίνα, μαύρο πλαίσιο


τα καβασάκι είναι από 05 και μετά.... δεν ξέρω γι αυτά αν είχαν τα ίδια θέματα ακουγόταν πως όχι (κατά ένα περίεργο τρόπο).... δεν παίρνω και όρκο όμως
τα καβασάκι που κυκλοφορούν με πρώτη άδεια 2008 ή και παραπάνω, είναι στοκαρισμένα μοντέλα που απλά πουλήθηκαν το 2008...

θεωρητικά όλα τα προβλήματα θα έχουν λυθεί από τον προηγούμενο..... εγώ αν θα επαιρνα, θα έπαιρνα σε καβασάκι, μη με ρωτήσεις γιατί

α, καινε, ναι?

Ψιλολογια δηλαδη..

:lol:

spyrakos35
03/02/2016, 05:01
Ψιλολογια δηλαδη..

:lol:

χα, ναι

και μιλάω για βλάβες που έβγαλε το δικο μου, όχι "άκουσα, μου είπαν, φιλος φίλου" κιέτς...

βέβαια φταίει και το βαρομετρικό της Ελλάδας, γιατί στη Γερμανία "δεν έχουν πρόβλημα" (:moutza: πάρτα ρε μλκ καστανέμπορα, είθε να σε πιάσει το ΣΔΟΕ ρε καστανά :lol:)

πάντως είναι κρίμα που βγήκε ένα μηχανάκι με τόσες δυνατότητες και δεν ασχολήθηκαν....

MISKIN
03/02/2016, 09:55
Χιλιαρι του κουνιάδου μου μέχρι τα 100.000 χλμ έβγαλε καμπάνα, πηνία, ψεκασμό. Το τελευταίο αλλάχτηκαν τα σώματα με άλλα μεταχειρισμένα γιατί είχε μποσικάρει όλο το σύστημα. Τα πηνία κάηκαν και η καμπάνα πήγε για επισκευή.

spyrakos35
03/02/2016, 09:57
Χιλιαρι του κουνιάδου μου μέχρι τα 100.000 χλμ έβγαλε καμπάνα, πηνία, ψεκασμό. Το τελευταίο αλλάχτηκαν τα σώματα με άλλα μεταχειρισμένα γιατί είχε μποσικάρει όλο το σύστημα. Τα πηνία κάηκαν και η καμπάνα πήγε για επισκευή.

Επομενως, δε λεω παρλαπιπες.....

Μονδελο;

THEOD
03/02/2016, 10:29
Μέχρι το 2004 όντως υπήρχαν θέματα... Από τα 2004 και μετά έχουν παραμείνει κάτι ψιλά (TPS) που κατά κανόνα θα έχει ήδη λύσει-αντιμετωπίσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Μόνη εξαίρεση τα πηνία που είναι απρόβλεπτη βλάβη αλλά δεν συμβαίνει και τόσο συχνά όσο ακούγεται (στα FZ1 να δεις τι γίνεται...). Γειικά αν είναι μετά 2004, έχει συντηρηθεί σωστά και έχει οδηγηθεί ανθρώπινα δεν έχεις να φοβάσε περισσότερο από οποιοδήποτε μεταχείρω...

MISKIN
03/02/2016, 12:02
Επομενως, δε λεω παρλαπιπες.....

Μονδελο;
2006 πρώτο χέρι αγορασμένο από σουτζούκι Μιχαλακοπούλου (τότε). Πάντως να δώσω ένα ελαφρυντικό στο μηχανάκι που άντεξε 100.000 χλμ στα χέρια του καγκουρα του κουνιάδου μου.

spyrakos35
03/02/2016, 12:10
2006 πρώτο χέρι αγορασμένο από σουτζούκι Μιχαλακοπούλου (τότε). Πάντως να δώσω ένα ελαφρυντικό στο μηχανάκι που άντεξε 100.000 χλμ στα χέρια του καγκουρα του κουνιάδου μου.

2006 εεεε;

Επομενως δε φτιαχτηκανε τα θεματακια του ποτες.....

Καλα το ελεγα απο τοτενες....

zopas
03/02/2016, 17:58
και δεν εχει ABS..

panosa2
04/02/2016, 00:19
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Επισης να επιλεξω μοντελο με abs η οχι? Καθε αλλη αποψη καλοδεχουμενη γιατι το κλε με εβγαλε ασπροπροσωπο και αν το επομενο με τρεχει καθε τρεις και λιγο συνεργειο θα φουνταρω!!!

lmb990
04/02/2016, 00:34
απο οτι ξερω καποια ανταλακτικα ταιριαζουν και στα 2 και η kawasaki τα εχει φθηνοτερα!

spyrakos35
04/02/2016, 01:39
και δεν εχει ABS..


Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Επισης να επιλεξω μοντελο με abs η οχι? Καθε αλλη αποψη καλοδεχουμενη γιατι το κλε με εβγαλε ασπροπροσωπο και αν το επομενο με τρεχει καθε τρεις και λιγο συνεργειο θα φουνταρω!!!

εμ, δεν είμαι σίγουρος οτι διαβάζεις και κατανοείς αυτα που σου λέμε

nickald
04/02/2016, 08:18
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Επισης να επιλεξω μοντελο με abs η οχι? Καθε αλλη αποψη καλοδεχουμενη γιατι το κλε με εβγαλε ασπροπροσωπο και αν το επομενο με τρεχει καθε τρεις και λιγο συνεργειο θα φουνταρω!!!

Ναι στο μοντελο με ABS αλλα άλλη μαρκα άλλο μηχανακι.....

MISKIN
04/02/2016, 08:44
Κοίτα και τα GS προ 2003. Σε αυτά τα λεφτά παίζουν και αν το ψάξεις βρίσκεις καλά μηχανάκια. Έτσι κι αλλιώς θα το παντρευτείς που θα το παντρευτείς, ας είναι και κάτι διαχρονικό...

notakos600
04/02/2016, 08:51
Ψιλολογια δηλαδη..

:lol:

:bawl:


Μέχρι το 2004 όντως υπήρχαν θέματα... Από τα 2004 και μετά έχουν παραμείνει κάτι ψιλά (TPS) που κατά κανόνα θα έχει ήδη λύσει-αντιμετωπίσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Μόνη εξαίρεση τα πηνία που είναι απρόβλεπτη βλάβη αλλά δεν συμβαίνει και τόσο συχνά όσο ακούγεται (στα FZ1 να δεις τι γίνεται...). Γειικά αν είναι μετά 2004, έχει συντηρηθεί σωστά και έχει οδηγηθεί ανθρώπινα δεν έχεις να φοβάσε περισσότερο από οποιοδήποτε μεταχείρω...

Για τα FZ1 διατίθεται πλέον βελτιωμένο βολάν με τους μαγνήτες τοποθετημένους αλλιώς.

THEOD
04/02/2016, 10:12
Για τα FZ1 διατίθεται πλέον βελτιωμένο βολάν με τους μαγνήτες τοποθετημένους αλλιώς.

Το ξέρω φυσικά - 7 χρόνια κάτοχος του FZ1 ήμουν, αυτό όμως έγινε εδώ και 1 χρόνο... Σε όλο αυτό το διάστημα από το 2006 έως εκατοντάδες άτυχοι αναβάτες πλήρωσαν κανένα χιλιάρικο για πηνία-βολάν (κάποιοι και για 2η φορά) την στιγμή που το πρόβλημα είναι καραμπινάτη εργοστασιακή αστοχία... Το ότι 7 χρόνια μετά κυκλοφόρησε νεο-βελτιωμένο ανταλλακτικό (και το οποίο δεν δίνεται με γενναία έκπτωση όπως τουλάχιστον θα ήταν το σωστό αλλά πωλείται κανονικά - βλέπε ακριβά) δεν λέει κάτι στους παθόντες ούτε αποτελεί κανενός είδους εξιλέωση για την Yamaha που σφύρίζει αδιάφορα για το πρόβλημα...

notakos600
04/02/2016, 14:27
Το ξέρω φυσικά - 7 χρόνια κάτοχος του FZ1 ήμουν, αυτό όμως έγινε εδώ και 1 χρόνο... Σε όλο αυτό το διάστημα από το 2006 έως εκατοντάδες άτυχοι αναβάτες πλήρωσαν κανένα χιλιάρικο για πηνία-βολάν (κάποιοι και για 2η φορά) την στιγμή που το πρόβλημα είναι καραμπινάτη εργοστασιακή αστοχία... Το ότι 7 χρόνια μετά κυκλοφόρησε νεο-βελτιωμένο ανταλλακτικό (και το οποίο δεν δίνεται με γενναία έκπτωση όπως τουλάχιστον θα ήταν το σωστό αλλά πωλείται κανονικά - βλέπε ακριβά) δεν λέει κάτι στους παθόντες ούτε αποτελεί κανενός είδους εξιλέωση για την Yamaha που σφύρίζει αδιάφορα για το πρόβλημα...

Δεν αντιλέγω κι έχεις απόλυτο δίκιο, απλά το επισήμανα.
Τραγική η Yamaha....