PDA

View Full Version : Ο αρχαιολόγος, τα διόδια και το λουρί της μάνας



Σελίδες : [1] 2

Μανολης67
02/02/2016, 22:48
Ασχετο αλλα...διαβάστε τα σχόλια! κλαιω!!!!!

http://www.protothema.gr/greece/article/550111/sumvasiouhos/

pipe_smoker
02/02/2016, 23:01
Ασχετο αλλα...διαβάστε τα σχόλια! κλαιω!!!!!

http://www.protothema.gr/greece/article/550111/sumvasiouhos/

Μόνο γέλιο προσωπικά δε μου βγάζουν τα σχόλια.

Χειροκροτάνε και φωνάζουν για θέαμα στην αρένα τα βόδια, ενώ ξέρουν (?) οτι μεθαύριο θα έρθει η σειρά τους να γίνουν το γεύμα των λιονταριών.

Cpt. Haddock
03/02/2016, 11:15
Ασχετο αλλα...διαβάστε τα σχόλια! κλαιω!!!!!

http://www.protothema.gr/greece/article/550111/sumvasiouhos/

Μα κι αυτος ρπστμ, σκοινι κορδονι. 130 φορες (!) πέρασε... Να 'ταν 5-10 να ΄λεγα. Ειπαν της γριας να... (αυτολογοκριθηκα)

cityfly
03/02/2016, 11:25
Μόνο γέλιο προσωπικά δε μου βγάζουν τα σχόλια.

Χειροκροτάνε και φωνάζουν για θέαμα στην αρένα τα βόδια, ενώ ξέρουν (?) οτι μεθαύριο θα έρθει η σειρά τους να γίνουν το γεύμα των λιονταριών.

τα σχόλια δεν τα διάβασα αλλά αναρωτιέμαι, όταν σήκωνε την μπάρα και πέρναγε με ποιον τρόπο απευθυνόταν στους άλλους; Σκεφτόταν μακάρι να κάτσει και να μην πληρώσω ποτέ τίποτα ή έλεγε γεια σας κορόιδα εγώ την κάνω τζάμπα κι είμαι ο ωραίος της παρέας. Διότι από όσο θυμάμαι από τη μία είχες το συριζα να λέει δεν πληρώνω κι από την άλλη είχες πολύ κόσμο, δικηγόρους κλπ στα κανάλια που έλεγαν ότι αυτά δεν θα παραγραφούν και μια μέρα θα έρθει ο λογαριασμός. Πήρε λοιπόν μια συνειδητή απόφαση δεν του φταίνε οι υπόλοιποι πολίτες που και εξαιτίας του "δεν πληρώνω" των "ωραίων" πλήρωναν παραπάνω.

pipe_smoker
03/02/2016, 11:38
Μα κι αυτος ρπστμ, σκοινι κορδονι. 130 φορες (!) πέρασε... Να 'ταν 5-10 να ΄λεγα. Ειπαν της γριας να... (αυτολογοκριθηκα)

Ε ναι... Το πήγε λίγο σερπαντίνα:tooth:



τα σχόλια δεν τα διάβασα αλλά αναρωτιέμαι...

Διάβασέ τα και μετά πες μου.

Και δε σου το λέω με ύφος. Ειλικρινά.

Απλά η αντίδρασή μου αφορά καθαρά και μόνο τα σχόλια.

Είτε είναι ο μεγαλύτερος μλκας του κόσμου ο τύπος αυτός, είτε πιάστηκε κορόιδο, είτε ό,τι θες, δεν κρίνω αυτό που έκανε.
Έκανε ό,τι έκανε, καλώς ή κακώς, τώρα έχει κάποιες συνέπειες να αντιμετωπίσει.

Εγώ για τη χολή στα σχόλια αναφέρομαι καθαρά και μόνο, και τη νοοτροπία "οι από δω γ@μάνε τους από κει".
Ενώ και οι από δω και οι από κει, την ίδια ληψώ θα φάνε.

cityfly
03/02/2016, 11:45
Ε ναι... Το πήγε λίγο σερπαντίνα:tooth:


Διάβασέ τα και μετά πες μου.

Και δε σου το λέω με ύφος. Ειλικρινά.

Απλά η αντίδρασή μου αφορά καθαρά και μόνο τα σχόλια.

Είτε είναι ο μεγαλύτερος μλκας του κόσμου ο τύπος αυτός, είτε πιάστηκε κορόιδο, είτε ό,τι θες, δεν κρίνω αυτό που έκανε.
Έκανε ό,τι έκανε, καλώς ή κακώς, τώρα έχει κάποιες συνέπειες να αντιμετωπίσει.

Εγώ για τη χολή στα σχόλια αναφέρομαι καθαρά και μόνο, και τη νοοτροπία "οι από δω γ@μάνε τους από κει".
Ενώ και οι από δω και οι από κει, την ίδια ληψώ θα φάνε.

Δεν με ενδιαφέρει να διαβάσω τη χολή του καθενός αλλά φαντάζομαι ότι δε θα υπάρχουν μόνο κάφρηκες απαντήσεις αλλά αν κάποιος φάει την ίδια επειδη κι αυτός παρανόμησε κατ εξακολούθηση και για το ίδιο πράγμα τον κράζει τότε εκτός από κάφρος είναι κι ηλίθιος, αλλά αν αναφέρεσαι στα της κρίσης, τότε κάτι τύποι σαν τους δεν πληρώνω δεν είναι ακριβώς αθώες περιστερές.

Cpt. Haddock
03/02/2016, 11:51
Είτε είναι ο μεγαλύτερος μλκας του κόσμου ο τύπος αυτός, είτε πιάστηκε κορόιδο, είτε ό,τι θες, δεν κρίνω αυτό που έκανε.
Έκανε ό,τι έκανε, καλώς ή κακώς, τώρα έχει κάποιες συνέπειες να αντιμετωπίσει.

Ναι, μονο που δε θελει να τις αντιμετωπισει, θελει να παραγραφουν γι'αυτο βγαινει και κλαίγεται.

pipe_smoker
03/02/2016, 11:56
Δεν με ενδιαφέρει να διαβάσω τη χολή του καθενός αλλά φαντάζομαι ότι δε θα υπάρχουν μόνο κάφρηκες απαντήσεις

Λάθος φαντάζεσαι.

Κι εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση, γι'αυτό και μπήκα στον κόπο να σχολιάσω (έντιτ: να σχολιάσω εδώ εννοώ).




αλλά αν κάποιος φάει την ίδια επειδη κι αυτός παρανόμησε κατ εξακολούθηση και για το ίδιο πράγμα τον κράζει τότε εκτός από κάφρος είναι κι ηλίθιος

Εμ, εσύ τί νομίζεις?

Ότι όσοι κράζουν είναι Παναγίες που τους πνίγει το δίκιο?

ΥΓ. Όχι δε μιλάω για το τελευταίο που λες, ούτε θεωρώ κανέναν αθώα περιστερα.

devil's animal
03/02/2016, 11:59
Διάβασέ τα και μετά πες μου.

Και δε σου το λέω με ύφος. Ειλικρινά.

Απλά η αντίδρασή μου αφορά καθαρά και μόνο τα σχόλια.

Είτε είναι ο μεγαλύτερος μλκας του κόσμου ο τύπος αυτός, είτε πιάστηκε κορόιδο, είτε ό,τι θες, δεν κρίνω αυτό που έκανε.
Έκανε ό,τι έκανε, καλώς ή κακώς, τώρα έχει κάποιες συνέπειες να αντιμετωπίσει.

Εγώ για τη χολή στα σχόλια αναφέρομαι καθαρά και μόνο, και τη νοοτροπία "οι από δω γ@μάνε τους από κει".
Ενώ και οι από δω και οι από κει, την ίδια ληψώ θα φάνε.



κατσε ρε pipe για να καταλαβω...
ποιος ο λογος να μην κραξεις καποιον που επραξε κατι λαθος?
και μαλιστα οταν το επραττε βρωντοφωναζε οτι αυτος ειναι σωστος και ολοι οι υπολοιποι λαθος ή βλακες ή κοροϊδα ή οτι αλλο θελεις βαλε...

δλδ ειναι χολη να βρισω τον Ακη επειδη εκλεψε και ειναι μεσα?
ειναι καφριλα να βρισω τον μ@λακα που εχτισε μεσα στο δασος με την προοπτικη να την γλιτωσει επειδη ηξερε καποιον στην πολεοδομια αλλα αυτος τελικα ο καποιος εφυγε απο εκει, και τωρα του "μεγαλου" του γκρεμιζουν το αυθαιρετο?
ειναι χολη να περιφρονω τον "τεραστιο" που με περισσιο θαρρος εσπρωχνε την μπαρα μπροστα στις καμερες και το επαιζε καμποσος?


και στην τελικη γιατι να φαμε την ιδια ληψω? εγω δεν εχω κανενα χρεος στο ονομα μου...αυτος εχει...
και βγαινει και κλαιγεται για να του μειωθει κιολας...:rolleyes:

pipe_smoker
03/02/2016, 12:00
Ναι, μονο που δε θελει να τις αντιμετωπισει, θελει να παραγραφουν γι'αυτο βγαινει και κλαίγεται.

Ενός είδους αντιμετώπιση είναι και αυτή.

ΞΑΝΑΛΕΩ!
Δεν παίρνω το μέρος του.
Νομίζω το πρώτο μου ποστ ήταν ξεκάθαρο.
Η δίψα για αίμα και θέαμα έχει ξεπεράσει κάθε όριο.

pipe_smoker
03/02/2016, 12:03
Τα μετέφερα γιατί σήκωνε σφουγγάρισμα το πράγμα καθώς βρισκόμασταν στα ανέκδοτα κλπ.

Και κακώς ίσως το μετέφερα γιατί θα δοθεί συνέχεια και δε νομίζω ότι έχει νόημα, αλλά τέσπα.

Ας το κρατήσουμε σε κάποιο επίπεδο.

pipe_smoker
03/02/2016, 12:11
κατσε ρε pipe για να καταλαβω...
ποιος ο λογος να μην κραξεις καποιον που επραξε κατι λαθος?
και μαλιστα οταν το επραττε βρωντοφωναζε οτι αυτος ειναι σωστος και ολοι οι υπολοιποι λαθος ή βλακες ή κοροϊδα ή οτι αλλο θελεις βαλε...

δλδ ειναι χολη να βρισω τον Ακη επειδη εκλεψε και ειναι μεσα?
ειναι καφριλα να βρισω τον μ@λακα που εχτισε μεσα στο δασος με την προοπτικη να την γλιτωσει επειδη ηξερε καποιον στην πολεοδομια αλλα αυτος τελικα ο καποιος εφυγε απο εκει, και τωρα του "μεγαλου" του γκρεμιζουν το αυθαιρετο?
ειναι χολη να περιφρονω τον "τεραστιο" που με περισσιο θαρρος εσπρωχνε την μπαρα μπροστα στις καμερες και το επαιζε καμποσος?


και στην τελικη γιατι να φαμε την ιδια ληψω? εγω δεν εχω κανενα χρεος στο ονομα μου...αυτος εχει...
και βγαινει και κλαιγεται για να του μειωθει κιολας...:rolleyes:

Βρε κράξε αν θες.

Πέτα του και πέτρες.

Απλά στη δική μου λογική και ηθική, όταν βλέπω κάποιον που έχαψε ένα παραμύθι (σχετικά με τα διόδια) όπως το είχε χάψει κόσμος και ντουνιάς, και ξαφνικά του έρχεται μια καμπάνα ΝΑ (με το συμπάθειο), και δεν ξέρει πού πατάει και πού βρίσκεται, μου προκαλεί θλίψη. Ούτε θυμό μου βγάζει, ούτε καμιά όρεξη να αρχίσω να πατάω κάποιον που είναι πεσμένος στο καναβάτσο.

Τώρα συγκρίσεις με Άκηδες και λοιπούς νομίζω είναι ολίγον τι άκυρες.


Το για πότε μπορεί ξαφνικά κι εγώ κι εσύ κι ο άλλος να αποκτήσουμε χρέος στο όνομά μας, άσ'το καλύτερα....

Αν αύριο έχουν ανάγκη για λεφτά και βγουν και πουν ότι όλες οι φωτογραφίες από ΕΟ και ΑΟ και λοιπά, που ήταν για πέταμα γιατί οι παραβάσεις ήταν "αστείες", τελικά θα αποσταλούν στους παραβάτες και με επιβάρυνση τάδε %, προσωπικά δε θα βγω σε κανά κανάλι να κλάψω.

Αλλά όλους μας θα μας πονέσει.

Κι αν κάποιος βγει να κλάψει δε θα τον αρχίσω στις φάπες.
Θα δείξω κατανόηση.

Αυτό λέω.

sniper
03/02/2016, 12:12
Το θέμα είναι πολύ απλό:

Βασισμένος στο "δεν πληρώνω" του Αλέξις, έκανε κι αυτός την δική του επανάσταση.

Ο Αλέξις, τα γύρισε, δεν θυμήθηκε να προστατεύσει τους οπαδούς του κι ο άτυχος φίλος μας τώρα καλείται να πληρώσει προστιματάρα άνευ προηγουμένου.

Όταν παλεύουν τα βουβάλια, την πληρώνουν τα βατράχια... Παλιά αφρικανική παροιμία.

ptc
03/02/2016, 12:19
Μόνο γέλιο προσωπικά δε μου βγάζουν τα σχόλια.

Χειροκροτάνε και φωνάζουν για θέαμα στην αρένα τα βόδια, ενώ ξέρουν (?) οτι μεθαύριο θα έρθει η σειρά τους να γίνουν το γεύμα των λιονταριών.

Εχει σημασια και πού διαβαζεις τα σχολια. Το Πρωτο Θεμα ειναι, δλδ ενα βημα μετα την Espresso... Δε δινω ιδιαιτερη σημασια, ειναι σα να διαβαζεις τα σχολια στο youtube.

Για να παραποιησω λιγο το ρητο του George Carlin, "Σκεψου ποσο μαλακας ειναι ο μεσος ελληνας και μετα συνειδητοποιησε οτι οι μισοι ειναι πιο μαλακες απο αυτον."

devil's animal
03/02/2016, 12:26
Βρε κράξε αν θες.

Πέτα του και πέτρες.

Απλά στη δική μου λογική και ηθική, όταν βλέπω κάποιον που έχαψε ένα παραμύθι (σχετικά με τα διόδια) όπως το είχε χάψει κόσμος και ντουνιάς, και ξαφνικά του έρχεται μια καμπάνα ΝΑ (με το συμπάθειο), και δεν ξέρει πού πατάει και πού βρίσκεται, μου προκαλεί θλίψη. Ούτε θυμό μου βγάζει, ούτε καμιά όρεξη να αρχίσω να πατάω κάποιον που είναι πεσμένος στο καναβάτσο.

Τώρα συγκρίσεις με Άκηδες και λοιπούς νομίζω είναι ολίγον τι άκυρες.


Το για πότε μπορεί ξαφνικά κι εγώ κι εσύ κι ο άλλος να αποκτήσουμε χρέος στο όνομά μας, άσ'το καλύτερα....

Αν αύριο έχουν ανάγκη για λεφτά και βγουν και πουν ότι όλες οι φωτογραφίες από ΕΟ και ΑΟ και λοιπά, που ήταν για πέταμα γιατί οι παραβάσεις ήταν "αστείες", τελικά θα αποσταλούν στους παραβάτες και με επιβάρυνση τάδε %, προσωπικά δε θα βγω σε κανά κανάλι να κλάψω.

Αλλά όλους μας θα μας πονέσει.

Κι αν κάποιος βγει να κλάψει δε θα τον αρχίσω στις φάπες.
Θα δείξω κατανόηση.

Αυτό λέω.



εμενα παλι δεν μου βγαζει θλιψη, μου βγαζει μια μορφης δικαιωση...για τον απλουστατο λογο οτι αποδιδεται δικαιοσυνη...εστω και αργα...
το δικαιο ειναι να ακολουθουμε τους νομους του κρατους...
αν καποιος δεν το κανει, αναλαμβανει τις ευθυνες του...

το ωραιο ειναι να βλεπεις το τοτε και το τωρα...τοτε το επαιζαν μαγκες..αυτο νομιζω οτι την σπαει στον περισσοτερο κοσμο και βγαζει την χολη που λες..
τωρα ειναι γατουλες με κατεβασμενα τ'αυτια...

και αυτο δεν γινεται μονο στα διοδια...
γινεται γενικα...
θα αισθανθω το ιδιο οταν μαθω οτι επιασαν εναν ελ. επαγγελματια που επι χρονια δηλωνε 5000€ ετησιο εισοδημα, ενω ξερω οτι εβγαζε 50.000€...
γιατι τοτε "γελαγε" στις πλατες ολων...
και δεν το παω δημοσιος τομεας vs ιδιωτικος...
το ιδιο ειναι να βρεθει και ενα δημοσιος υπαλληλος που κλεβει ή που δεν πηγαινε στην δουλεια του και λουφαριζε ή ειχε μπει με πλαστα πτυχια και δικαιολογητικα...
να τους σκισουν τον πατο...ολων αυτων...
και αυτων που δεν πληρωναν διοδια, και αυτων που επαιρναν φακελακια, και αυτων που εχτιζαν στα δαση, και αυτων που τους χτυπαγαν αλλοι την καρτα και καθε "εξυπνου" που οταν τα εκανε, ζουσε εις βαρος ολων...
γιατι ολοι αυτοι ειναι αυτοι που εφεραν την Ελλαδα στην κατασταση που ειναι τωρα... ο καθενας με τον τροπο του...

οποτε δικαιοσυνη...

και που λες εγω χρεος λογω φωτογραφιων απο Α.Ο. ή Ε.Ο. δεν θα εχω στο ονομα μου, γιατι επαιρνα και παιρνω τα μετρα μου...μονο επ'αυτοφωρο...
πρεπει να ξερεις το παιχνιδι για να το παιζεις...
και αν πιαστεις, πιαστηκες...γιατι και αυτο μεσα στο παιχνιδι ειναι...

taisteal
03/02/2016, 12:36
εμενα παλι δεν μου βγαζει θλιψη, μου βγαζει μια μορφης δικαιωση...για τον απλουστατο λογο οτι αποδιδεται δικαιοσυνη...εστω και αργα...
το δικαιο ειναι να ακολουθουμε τους νομους του κρατους...
αν καποιος δεν το κανει, αναλαμβανει τις ευθυνες του...

το ωραιο ειναι να βλεπεις το τοτε και το τωρα...τοτε το επαιζαν μαγκες..αυτο νομιζω οτι την σπαει στον περισσοτερο κοσμο και βγαζει την χολη που λες..
τωρα ειναι γατουλες με κατεβασμενα τ'αυτια...



Το οτι πληρωνουμε και ξαναπληρωνουμε τον καθε Μπομπολα για δρομους ηδη πληρωμενους μετραει καθολου;;
Δεν ειναι δικαιωση που τον εσκισαν,ειναι γεγονος οτι οποιο κεφαλι θα σηκωνεται να αντιδρασει με οποιο τροπο,
θα κοβεται..
Και δεν ειναι καθολου καλο αυτο,αν καταλαβαινεις τι εννοω.
Να ακολουθουμε τους νομους του κρατους,το οποιο κρατος μας κατακρεουργει με καθε τροπο,και οποιος αντιδρα
αποκεφαλισμο προς παραδειγματισμο.
Ας μην χαιρομαστε με το αιμα στην αρενα,γιατι οταν ερθει η σειρα μας,που για πολλους θα ερθει,τοτε
θα καταλαβουμε οτι θα επρεπε να ειναι διαφορετικη η σταση μας.

byron
03/02/2016, 12:36
Απλά στη δική μου λογική και ηθική, όταν βλέπω κάποιον που έχαψε ένα παραμύθι (σχετικά με τα διόδια) όπως το είχε χάψει κόσμος και ντουνιάς, και ξαφνικά του έρχεται μια καμπάνα ΝΑ (με το συμπάθειο), και δεν ξέρει πού πατάει και πού βρίσκεται, μου προκαλεί θλίψη.


Ρε αγορίνα, για ποιόν λόγο οταν πας σε ένα μπαρ θα κοιτάξεις καχύποπτα κάποιον που θα σου πει, να κεράσεις όλο το μαγαζί και θα καθαρίσει αυτός?
Γιατί ξέρεις πως θα σε κάνουν νταούλι στο ξύλο, και ο έτσι που θα καθάριζε θα την κάνει με ελαφρά.

Ε, ο "δεν πληρώνω", νόμιζε πως θα καθάριζε ο Alex. :lol:

Bladerunner
03/02/2016, 12:43
Δεν ειναι δικαιωση που τον εσκισαν,ειναι γεγονος οτι οποιο κεφαλι θα σηκωνεται να αντιδρασει με οποιο τροπο,
θα κοβεται..

Οι σκέψεις μου ακριβώς!

Πάντως, τώρα που για τους περισσότερους δεν είναι "τρεις λαλούν και δυο χορεύουν" η κατάσταση, όπως ήταν πριν 8-9 χρόνια, ξεβρακώνονται οι χαρακτήρες δείχνοντας το πραγματικό και κρυμμένο ποιόν τους.

devil's animal
03/02/2016, 12:46
Το οτι πληρωνουμε και ξαναπληρωνουμε τον καθε Μπομπολα για δρομους ηδη πληρωμενους μετραει καθολου;;
Δεν ειναι δικαιωση που τον εσκισαν,ειναι γεγονος οτι οποιο κεφαλι θα σηκωνεται να αντιδρασει με οποιο τροπο,
θα κοβεται..
Και δεν ειναι καθολου καλο αυτο,αν καταλαβαινεις τι εννοω.
Να ακολουθουμε τους νομους του κρατους,το οποιο κρατος μας κατακρεουργει με καθε τροπο,και οποιος αντιδρα
αποκεφαλισμο προς παραδειγματισμο.
Ας μην χαιρομαστε με το αιμα στην αρενα,γιατι οταν ερθει η σειρα μας,που για πολλους θα ερθει,τοτε
θα καταλαβουμε οτι θα επρεπε να ειναι διαφορετικη η σταση μας.



λυπαμαι που θα στο χαλασω αλλα ετσι ηταν για χρόνια...
και στο εξωτερικο ετσι ειναι...απλα οι πολιτικοι τους ειναι λιγο πιο τιμιοι απο τους δικους μας...
αλλα αν καποιος αντιδρασει με οποιονδηποτε τροπο τον τρωει η μαρμαγκα...
και ναι, πολλοι νομοι ειναι αδικοι...αλλα μαντεψε τι? η ιδια η ζωη ειναι αδικη...

οποτε οποιος δεν το αντεχει, μεταναστευει...
ή βρισκει μια καλυβα στο βουνο χωρις ρευμα και νερο και πορευεται οπως μπορει...

spyrakos35
03/02/2016, 12:46
Ρε αγορίνα, για ποιόν λόγο οταν πας σε ένα μπαρ θα κοιτάξεις καχύποπτα κάποιον που θα σου πει, να κεράσεις όλο το μαγαζί και θα καθαρίσει αυτός?
Γιατί ξέρεις πως θα σε κάνουν νταούλι στο ξύλο, και ο έτσι που θα καθάριζε θα την κάνει με ελαφρά.

Για ελα στο κοπη τη πιττα και πετα κανα "κερναω" να δεις τι θα παθεις.....
:lol:

GFawkes
03/02/2016, 12:47
Αυτο το

δυο μετρα δυο σταθμα στην "δικαιοσυνη" ειναι πολυ πρωτοτυπο, δεν λεω...

taisteal
03/02/2016, 12:49
λυπαμαι που θα στο χαλασω αλλα ετσι ηταν για χρόνια...
και στο εξωτερικο ετσι ειναι...απλα οι πολιτικοι τους ειναι λιγο πιο τιμιοι απο τους δικους μας...
αλλα αν καποιος αντιδρασει με οποιονδηποτε τροπο τον τρωει η μαρμαγκα...
και ναι, πολλοι νομοι ειναι αδικοι...αλλα μαντεψε τι? η ιδια η ζωη ειναι αδικη...

οποτε οποιος δεν το αντεχει, μεταναστευει...
ή βρισκει μια καλυβα στο βουνο χωρις ρευμα και νερο και πορευεται οπως μπορει...

That's life δηλαδη,και απλα σκυβουμε το κεφαλι σε ολα.
Η μεταναστευουμε.
Η παμε να μεινουμε σε καλυβα.

Αν δεν μπορεις να το αποφυγεις,απολαυσε το που λενε..

devil's animal
03/02/2016, 13:03
That's life δηλαδη,και απλα σκυβουμε το κεφαλι σε ολα.
Η μεταναστευουμε.
Η παμε να μεινουμε σε καλυβα.

Αν δεν μπορεις να το αποφυγεις,απολαυσε το που λενε..


ακριβως...γιατι ολοι ειμαστε γραναζια του ιδιου συστηματος και αλλα τετοια γραφικα...
αλλα δυστυχως, περα για περα πραγματικα...

DrEvil
03/02/2016, 13:03
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως "την πληρωναν οι υπολοιποι" οταν καποιος πιστολιαζε τα διοδια.
Καθως και το αισθημα αγαλλιασης και δικαιωσης των νομοταγων (που πληρωναν), εναντι των τωρα τιμωρουμενων.

byron
03/02/2016, 13:06
That's life δηλαδη,και απλα σκυβουμε το κεφαλι σε ολα.
Η μεταναστευουμε.
Η παμε να μεινουμε σε καλυβα.

Αν δεν μπορεις να το αποφυγεις,απολαυσε το που λενε..

Μάλλον δεν μπορείς να το αποφύγεις.
Ο Μπόμπολας εξακολουθεί να χρεώνει 1.000.000€ έξοδα συντήρησης ανα χλμ την ΑΟ (βλέπε σύμβαση έξοδα-έσοδα=φόρος προς κράτος), οι Ισπανοί-Ιταλοί-Γερμανοί την έκαναν γιατί δεν συμφέρει, έχεις πολλά έργα μισοτελειωμένα σε ποσοστό >70% που θα πρέπει να τελειώσουν (αλλιώς επιστρέφεις πακέτα συν-χρηματοδότησης), και ο Σπίρτζης βγάζει εκτός την καταχώρηση των δημοσίων έργων στο Εθνικό Σύστημα Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων μέχρι το 2017 καθώς οι υπάλληλοι δεν έχουν επαρκώς εκπαιδευτεί (νιαου νιαου στα κεραμίδια...)

Κάπως έτσι, πεθαίνουν και οι ωραίες ιδέες αντίστασης και πάλης.

taisteal
03/02/2016, 13:09
Καθως και το αισθημα αγαλλιασης και δικαιωσης των νομοταγων (που πληρωναν), εναντι των τωρα τιμωρουμενων.

Δεν καταλαβαινεις;
Μα απεδειξαν οτι δεν ηταν μαλακες αυτοι,αλλα οσοι δεν πληρωναν,και τωρα πανηγυριζουν...

DrEvil
03/02/2016, 13:13
Δεν καταλαβαινεις;
Μα απεδειξαν οτι δεν ηταν μαλακες αυτοι,αλλα οσοι δεν πληρωναν,και τωρα πανηγυριζουν...

Αρα, τωρα ειναι κερδισμενοι απο/σε/για κατι, ε;

taisteal
03/02/2016, 13:15
Αρα, τωρα ειναι κερδισμενοι απο/σε/για κατι, ε;

Ναι,τριβουν τα χερια τους ηθικα ικανοποιημενοι..
Αν τους πανε και φυλακη ακομη καλυτερα,η μαλλον λιθοβολισμο στην πλατεια,ετσι γιατι την ειδαν επαναστα κι ετς.

Ρε γαμω την ανθρωπινη υποσταση και την αλληλεγγυη μας γαμω

sniper
03/02/2016, 13:23
Μάλλον δεν μπορείς να το αποφύγεις.
Ο Μπόμπολας εξακολουθεί να χρεώνει 1.000.000€ έξοδα συντήρησης ανα χλμ την ΑΟ (βλέπε σύμβαση έξοδα-έσοδα=φόρος προς κράτος), οι Ισπανοί-Ιταλοί-Γερμανοί την έκαναν γιατί δεν συμφέρει, έχεις πολλά έργα μισοτελειωμένα σε ποσοστό >70% που θα πρέπει να τελειώσουν (αλλιώς επιστρέφεις πακέτα συν-χρηματοδότησης), και ο Σπίρτζης βγάζει εκτός την καταχώρηση των δημοσίων έργων στο Εθνικό Σύστημα Ηλεκτρονικών Δημοσίων Συμβάσεων μέχρι το 2017 καθώς οι υπάλληλοι δεν έχουν επαρκώς εκπαιδευτεί (νιαου νιαου στα κεραμίδια...)

Venceremos :beer: :smokin:

Fixed

ggs
03/02/2016, 13:28
Ωραία νέα!!!!

Παιδιά, ρωτάει ένας φίλος που έχει μαγαζί και τον έχουν τρελάνει στα φεσια, πως μπορεί να κινητοποίησει ΌΛΟ τον κρατικό μηχανισμό (νομοθεσία, δικαιοσύνη, αστυνομία, εφορία) για να τα εισπράξει.. Και δεν θέλει παραπάνω... Μόνο ότι του χρωστάνε..

spyrakos35
03/02/2016, 13:31
Εξωδικα, ευκολακι

ggs
03/02/2016, 13:33
Εξωδικα, ευκολακι

:bawl:

DrEvil
03/02/2016, 13:36
Κακως!
Κακιστα!
Ακου 'μονο οτι του χρωστανε'.
Εδω οι αλλοι απο 420Ε οφειλη, αξιωνουν 22κ.
Οσο πιο πολλα, τοσο μεγαλυτερη δικαιωση θα νιωσουν αυτοι που δεν τον φεσωσαν και χλευαζουν τους οφειλετες, δημιουργοντας εναν ψυχολογικο μοχλο πιεσης.
Χαζος ειναι.


Αυτη η κατσικα του γειτονα, ποση πουτσ@@ τρωει ρε φιλε....

Bladerunner
03/02/2016, 13:38
Παιδιά, ρωτάει ένας φίλος που έχει μαγαζί και τον έχουν τρελάνει στα φεσια, πως μπορεί να κινητοποίησει ΌΛΟ τον κρατικό μηχανισμό (νομοθεσία, δικαιοσύνη, αστυνομία, εφορία) για να τα εισπράξει.. Και δεν θέλει παραπάνω... Μόνο ότι του χρωστάνε..

Κάτσε ρε συ... Πού ακούστηκε ο κρατικός μηχανισμός είσπραξης να παρεμβαίνει καταλυτικά σε διαφορές ιδιωτών; :evil:

vaska
03/02/2016, 13:38
Βρε κράξε αν θες.

Πέτα του και πέτρες.

Απλά στη δική μου λογική και ηθική, όταν βλέπω κάποιον που έχαψε ένα παραμύθι (σχετικά με τα διόδια) όπως το είχε χάψει κόσμος και ντουνιάς, και ξαφνικά του έρχεται μια καμπάνα ΝΑ (με το συμπάθειο), και δεν ξέρει πού πατάει και πού βρίσκεται, μου προκαλεί θλίψη. Ούτε θυμό μου βγάζει, ούτε καμιά όρεξη να αρχίσω να πατάω κάποιον που είναι πεσμένος στο καναβάτσο.

Τώρα συγκρίσεις με Άκηδες και λοιπούς νομίζω είναι ολίγον τι άκυρες.


Το για πότε μπορεί ξαφνικά κι εγώ κι εσύ κι ο άλλος να αποκτήσουμε χρέος στο όνομά μας, άσ'το καλύτερα....

Αν αύριο έχουν ανάγκη για λεφτά και βγουν και πουν ότι όλες οι φωτογραφίες από ΕΟ και ΑΟ και λοιπά, που ήταν για πέταμα γιατί οι παραβάσεις ήταν "αστείες", τελικά θα αποσταλούν στους παραβάτες και με επιβάρυνση τάδε %, προσωπικά δε θα βγω σε κανά κανάλι να κλάψω.

Αλλά όλους μας θα μας πονέσει.

Κι αν κάποιος βγει να κλάψει δε θα τον αρχίσω στις φάπες.
Θα δείξω κατανόηση.

Αυτό λέω.


Το θέμα είναι πολύ απλό:

Βασισμένος στο "δεν πληρώνω" του Αλέξις, έκανε κι αυτός την δική του επανάσταση.

Ο Αλέξις, τα γύρισε, δεν θυμήθηκε να προστατεύσει τους οπαδούς του κι ο άτυχος φίλος μας τώρα καλείται να πληρώσει προστιματάρα άνευ προηγουμένου.

Όταν παλεύουν τα βουβάλια, την πληρώνουν τα βατράχια... Παλιά αφρικανική παροιμία.


Συμφωνώ 100%

ggs
03/02/2016, 13:43
Κάτσε ρε συ... Πού ακούστηκε ο κρατικός μηχανισμός είσπραξης να παρεμβαίνει καταλυτικά σε διαφορές ιδιωτών; :evil:

α... δεν γινεται, ε;

και τα διοδια κυριε?

εκτος κι αν ενας απο τους δυο ειναι "κρατος"

taisteal
03/02/2016, 13:44
Κάτσε ρε συ... Πού ακούστηκε ο κρατικός μηχανισμός είσπραξης να παρεμβαίνει καταλυτικά σε διαφορές ιδιωτών; :evil:

:bawl::bawl:

spyrakos35
03/02/2016, 13:47
α... δεν γινεται, ε;

και τα διοδια κυριε?

εκτος κι αν ενας απο τους δυο ειναι "κρατος εν κρατει"

Φιξντ

DrEvil
03/02/2016, 13:47
Mα ο μαγκας ο εργολαβος, εχει κανει 'μετοχο' το Κρατος.
Ειναι μεγαλο το ποσο του Φ.Π.Α. που διακυβεβεται, ασε τις προσαυξησεις (στην παρουσα περιπτωση).

dimmie_72
03/02/2016, 13:59
Ρε αγορίνα, για ποιόν λόγο οταν πας σε ένα μπαρ θα κοιτάξεις καχύποπτα κάποιον που θα σου πει, να κεράσεις όλο το μαγαζί και θα καθαρίσει αυτός?
Γιατί ξέρεις πως θα σε κάνουν νταούλι στο ξύλο, και ο έτσι που θα καθάριζε θα την κάνει με ελαφρά.

Ε, ο "δεν πληρώνω", νόμιζε πως θα καθάριζε ο Alex. :lol:

:rotflmao:

μου θύμισες απάντηση τραπεζικού σε ερώτηση γιατί ζητάνε ισολογισμούς , αυξανόμενες κερδοφορίες, βραχυμακροπρόθεσμες υποχρεώσεις κλπ για να δώσουν δάνειο σε πελάτες που είχαν ενταχθεί σε προγράμματα δανειοδότησης Jessica, Jeremie κ.α. όπου υπάρχει για την επιχείρηση εγγύηση του Ελ. Δημοσίου.

.................................................................................................... .................................

- "Τώρα σώθηκες"!

:bawl:

paramedic
03/02/2016, 14:11
Το θέμα είναι πολύ απλό:

Βασισμένος στο "δεν πληρώνω" του Αλέξις, έκανε κι αυτός την δική του επανάσταση.

Ο Αλέξις, τα γύρισε, δεν θυμήθηκε να προστατεύσει τους οπαδούς του κι ο άτυχος φίλος μας τώρα καλείται να πληρώσει προστιματάρα άνευ προηγουμένου.

Όταν παλεύουν τα βουβάλια, την πληρώνουν τα βατράχια... Παλιά αφρικανική παροιμία.

Ο Αλέξης τα έλεγε εκ του ασφαλούς γιατί δεν πρόκειται ποτέ να τον κυνηγήσουν(αν το έκανε κιόλας). Αυτός ήταν τόσο αδαής(μιλάμε για αρχαιολόγο, άρα θεωρήτικά έξυπνο άνθρωπο) που πίστευε οτι δεν θα τα ζητήσουν ποτέ? Απο την στιγμή κιόλας που άλλαξε ο νόμος με τις κάμερες και συμορφώθηκε το 90% όσων δεν πλήρωναν διόδια?
Οι πολιτικοί κάνουν μια χαρά την δουλειά τους αλλά αν εμείς είμαστε τόσο βλάκες ώστε να πιστεύουμε οτι είμαστε στην ίδια μοίρα με αυτούς όντας οπαδοί τους μάλλον δεν έχουμε μάθει τίποτα απο τα τόσα χρόνια κρίσης που ζούμε και έιμαστε άξιοι της τύχης μας. Δεν ήταν άτυχος ο φίλος μας απλά έκανε την μαγκιά του και δεν του βγήκε. Συμβαίνει μερικές φορές...

spyrakos35
03/02/2016, 14:21
Ο Αλέξης τα έλεγε εκ του ασφαλούς γιατί δεν πρόκειται ποτέ να τον κυνηγήσουν(αν το έκανε κιόλας). Αυτός ήταν τόσο αδαής(μιλάμε για αρχαιολόγο, άρα θεωρήτικά έξυπνο άνθρωπο) που πίστευε οτι δεν θα τα ζητήσουν ποτέ? Απο την στιγμή κιόλας που άλλαξε ο νόμος με τις κάμερες και συμορφώθηκε το 90% όσων δεν πλήρωναν διόδια?
Οι πολιτικοί κάνουν μια χαρά την δουλειά τους αλλά αν εμείς είμαστε τόσο βλάκες ώστε να πιστεύουμε οτι είμαστε στην ίδια μοίρα με αυτούς όντας οπαδοί τους μάλλον δεν έχουμε μάθει τίποτα απο τα τόσα χρόνια κρίσης που ζούμε και έιμαστε άξιοι της τύχης μας. Δεν ήταν άτυχος ο φίλος μας απλά έκανε την μαγκιά του και δεν του βγήκε. Συμβαίνει μερικές φορές...

Εισαι κακουλης ομως

THEOD
03/02/2016, 14:22
Να αναφέρουμε όμως και όλους αυτούς που το παίζαν "μάγκες και επαναστάτες" στα φόρουμ (και εδώ μέσα) και προέτρεπαν ελαφρά την καρδία τους συμφορουμίτες να μπιστολιάζουν τα διόδια νομίζοντας ότι έτσι θα.... καταστρέψουν τον Μπόμπολα...
Και μάλιστα αν κάποιος τολμούσε να εκφράσει ανρτίρηση-ανησυχία για πιθανές συνέπειες που μπορεί να σκάσουν στο μέλλον, αυτόματα χαρακτηριζόταν ως "κότα" και ως "βολεμένος του καναπέ"....
Τώρα φυσικά όλοι αυτοί σφυρίζουν αδιάφορα και ο ευκολόπιστος (ανόητος ???) που ακολούθησε την προτροπή τους "ας πρόσεχε"...
Να μην τα ξεχνάμε αυτά εεεε ???

pipe_smoker
03/02/2016, 14:43
Ο αμοραλισμός στον οποίο καταφεύγετε κάποιοι έχει ένα κακό (πολλά έχει αλλά για αυτό λέμε τώρα).
Είναι all or nothing.

Αν αντιμετωπίζεις τα πράγματα με το "Η ζωή είναι ποτάνα κι άδικη, συνήθισέ το", σε λα βι, grow up κλπ, φρόντισε να τα αντιμετωπίζεις όλα έτσι γιατί θα βρεθείς προ εκπλήξεων.

Στον αμοραλισμό και στο "life's a bitch" δεν υπάρχουν εξαιρέσεις.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, δίκιο και άδικο.

Οπότε μην πιάσει κανέναν το συναίσθημα αν αύριο κάποιος του κλέψει το μηχανάκι/το πορτοφόλι/το σπίτι/το βίντεο για να πληρώσει το πρόστιμο που έφαγε.
Ή, ας τον πιάσει το συναίσθημα, αλλά μην παρεξηγηθεί αν δε βρει ώμο να κλάψει και παίρνει ως απάντηση το "life's a bitch".

Επίσης, μη ρωτήσει τί φταίει αυτός να την πληρώνει.
Το φταίξιμο προϋποθέτει υπευθύνους.
Με την παραπάνω λογική, κανείς δε φταίει, και όλοι φταίνε.

Βασικά, τα φταίει η ποτάνα η ζωή που πάντα τέτοια ήταν και τί να κάνουμε, οπότε put the blame on her και ξεπέρνα το.

Και ούτε στα πιο σοβαρά βεβαίως χωράνε συναισθηματισμοί....

Γιατί κάποιος μπορεί να πληγώνεται βλέποντας παιδιά να πνίγονται, αλλά εκεί μάλλον το ξεχνάει ότι ο ίδιος κανόνας ισχύει και γι'αυτά.

Και μπορώ να το πάω και πολύ πιο μακριά, και να γίνω και πολύ πιο γραφικός, και δε θα πω δεν έχει νόημα. Γιατί έχει νόημα.
Γιατί ο καθένας καλό είναι να παίρνει χαμπάρι ότι έχει στεγανά, κι ότι δεν είναι τόσο "κακός" όσο θα ήθελε να είναι.
Απλά δε θα το κάνω γιατί δε θα ήθελα κάτι τέτοιο.

ΥΓ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, τίποτα από τα παραπάνω δεν το γράφω με κακή πρόθεση, ούτε για να την πω ή να μπω στο μάτι κανενός.

Corki
03/02/2016, 14:58
Ο αμοραλισμός στον οποίο καταφεύγετε κάποιοι έχει ένα κακό (πολλά έχει αλλά για αυτό λέμε τώρα).
Είναι all or nothing.

Αν αντιμετωπίζεις τα πράγματα με το "Η ζωή είναι ποτάνα κι άδικη, συνήθισέ το", σε λα βι, grow up κλπ, φρόντισε να τα αντιμετωπίζεις όλα έτσι γιατί θα βρεθείς προ εκπλήξεων.

Στον αμοραλισμό και στο "life's a bitch" δεν υπάρχουν εξαιρέσεις.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, δίκιο και άδικο.

Οπότε μην πιάσει κανέναν το συναίσθημα αν αύριο κάποιος του κλέψει το μηχανάκι/το πορτοφόλι/το σπίτι/το βίντεο για να πληρώσει το πρόστιμο που έφαγε.
Ή, ας τον πιάσει το συναίσθημα, αλλά μην παρεξηγηθεί αν δε βρει ώμο να κλάψει και παίρνει ως απάντηση το "life's a bitch".

Επίσης, μη ρωτήσει τί φταίει αυτός να την πληρώνει.
Το φταίξιμο προϋποθέτει υπευθύνους.
Με την παραπάνω λογική, κανείς δε φταίει, και όλοι φταίνε.

Βασικά, τα φταίει η ποτάνα η ζωή που πάντα τέτοια ήταν και τί να κάνουμε, οπότε put the blame on her και ξεπέρνα το.

Και ούτε στα πιο σοβαρά βεβαίως χωράνε συναισθηματισμοί....

Γιατί κάποιος μπορεί να πληγώνεται βλέποντας παιδιά να πνίγονται, αλλά εκεί μάλλον το ξεχνάει ότι ο ίδιος κανόνας ισχύει και γι'αυτά.

Και μπορώ να το πάω και πολύ πιο μακριά, και να γίνω και πολύ πιο γραφικός, και δε θα πω δεν έχει νόημα. Γιατί έχει νόημα.
Γιατί ο καθένας καλό είναι να παίρνει χαμπάρι ότι έχει στεγανά, κι ότι δεν είναι τόσο "κακός" όσο θα ήθελε να είναι.
Απλά δε θα το κάνω γιατί δε θα ήθελα κάτι τέτοιο.

ΥΓ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, τίποτα από τα παραπάνω δεν το γράφω με κακή πρόθεση, ούτε για να την πω ή να μπω στο μάτι κανενός.

Μηπως να το κανουμε "sticky".......?

spyrakos35
03/02/2016, 14:59
Κανεις ενα βασικο λαθος....

Το να μου κλεψουν το μηχανακι απο εκει που το εχω, κλειδωμενο, σε υπογειο, με συναγερμο και πεταλο ΔΕΝ ειναι το ιδιο με το να ΠΡΟΚΑΛΕΣΩ να μου το κλεψουν αφηνοντας το ξεκλειδωτο με τα κλειδια πανω και μαλιστα ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ μου το τελευταιο....

ή μηπως οχι;

Ζεύκας
03/02/2016, 15:00
ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι νόημα έχουν όλες αυτές οι πολιτικοκοινωνικές συζητήσεις αφού ο καθένας έχει
τις απόψεις του που δεν θα αλλάξουν για κανένα λόγο και απλά γράφουμε ότι γράφουμε για να νιώσει το
εγώ μας δικαιωμένο και δικαιολογημένο.

byron
03/02/2016, 15:04
Από πότε ο ρεαλισμός=αμοραλισμός ρε pipe? Σε΄χασα.

Από πότε το να λες "πλήρωνε ρε μαλάκα τον Μπόμπολα-λαμόγια-Αμερικάνους" είναι χαριτωμένο, και το αντίθετο θεωρείται κτηνοβασία με ξένες κατσίκες?

MG-KTiNoS
03/02/2016, 15:06
Mα ο μαγκας ο εργολαβος, εχει κανει 'μετοχο' το Κρατος.
Ειναι μεγαλο το ποσο του Φ.Π.Α. που διακυβεβεται, ασε τις προσαυξησεις (στην παρουσα περιπτωση).

Ο οποίος εργολάβος πήρε το δρόμο τσάμπα....



υγ
Το πρώτο θέμα πλοκ δε διαβάζω γιαΤΊ 90% λέει ΨΕΜΑΤΑ

ptc
03/02/2016, 15:08
ώρες ώρες αναρωτιέμαι τι νόημα έχουν όλες αυτές οι πολιτικοκοινωνικές συζητήσεις αφού ο καθένας έχει
τις απόψεις του που δεν θα αλλάξουν για κανένα λόγο και απλά γράφουμε ότι γράφουμε για να νιώσει το
εγώ μας δικαιωμένο και δικαιολογημένο.

Νομιζω ειναι απο τις βασικες λειτουργιες του φορουμ. Περνας το χρονο σου, σα να ριχνεις πασιετζα ενα πραμα.

Δεν παιζεις για τη νικη, αλλα για την αγαπη προς το παιχνιδι. :tooth:

Ζεύκας
03/02/2016, 15:20
παράκληση προς Θωμά: αφαίρεσε τα font size 6&7, και το yellow color. merci.

Nostradamus
03/02/2016, 15:22
Εχουμε την ταση να πηγαινουμε ασπρο μαυρο σε ολα ....

Προφανως και το life is a bitch το παμε σχεδον παντα οπως μας βολευει...εδω ομως δεν μιλαμε για το ιδιο.. ο τυπακος εκανε τον αγωνα του οπως θεωρουσε οτι επρεπε να κανει...

Ηθελημενα η αθελητα, εκανε γαργαρα το οτι αλλαξε η νομοθεσια και συνεχισε να κανει αυτο το οποιο εκρινε ο ιδιος ως σωστο...

Εδω λοιπον εχεις δυο περιπτωσεις... Η πηρες αποφαση οτι θα παρανομεις (δικαιο η οχι αυτος ειναι ο νομος πλεον αν καταλαβα καλα) οποτε ξερεις οτι μπορει και να την φας... Η εδεσες κομπο οτι τα συντροφια θα σε καλυψουν αν γινει η στραβη οποτε εδω τα λογια ειναι περιττα....

Δεν με χαροποιει το γεγονος οτι μιστερ ειναι σε απογνωση... Αν και για να πω την αληθεια οταν το διαβασα τα πρωτα δευτερολεπτα σκεφτηκα το "παρτα μ@λακα"....Απο εκει και περα σιγουρα δεν θα με δυσκολεψει η ιστορια του να κοιμηθω πιο αργα το βραδυ....

Θεωρω οτι υπαρχουν αλλες ιστοριες που εχουν παιξει τα τελευταια χρονια της κρισης πραγματικα πιο σοκαριστικες απο την συγκεκριμενη...

MG-KTiNoS
03/02/2016, 15:23
Νομιζω ειναι απο τις βασικες λειτουργιες του φορουμ. Περνας το χρονο σου, σα να ριχνεις πασιετζα ενα πραμα.

Δεν παιζεις για τη νικη, αλλα για την αγαπη προς το παιχνιδι. :tooth:

Μπα για μένα ήταν μεγάλο σχολείο....
Έμαθα ας πούμε ότι ο πελάτης δεν πιάνεται φίλος και ότι το μαγαζί είναι για να βγάζει ο μαγαζάτορας λεφτά και ΜΟΝΟ
Ως εκ τούτου πρέπει να υπάρχει ένας υπάλληλος της καρπαζάς με μισθό τίποτα και να πουλάει όσο πιο κάτω μπορεί
μακάρι και ιντερνετικά με ανασφάλιστους.... ή πιο καλά μαύρα.
Κάθε προσωπική επαφή είναι... ζημιογόνα.
Με δεδομένα όλα τα παραπάνω κατάλαβα γιατί ο ξάδερφος του Σάνιπερ έφαγε 2,5 εκ. στο μπαρμπούτι
της "συναδέλφισσας" μάνας του κι εγώ παλαεύω για να ζήσω. (και μου τη λένε κι από πάνω)
Μια χαρά είναι το φόρουμ φίλε.
Σου ανοίγει τα μάτια

panavour
03/02/2016, 15:33
η πλακα ειναι οτι ενα μεγαλο ποσοστο εδω μεσα αυτων που τωρα λενε καλα να παθει ,εκλεβε το κρατος κλπ ολους εμας τους αλλους που πληρωνουμε κλπ ειναι αυτοι που εχουν βγαλμενες η κρυμενες πινακιδες και περνανε εκ του ασφαλους αερα πατερα απο τα διοδια κινδυνευοντας να σκοτωθουν και να σκοτωσουν κανενα αθωο ανυποψιαστο που περιμενει να πληρωσει :moutza::moutza::moutza:

pipe_smoker
03/02/2016, 15:37
ή μηπως οχι;

Οχι.

Το τι μπορει ο καθένας να θεωρήσει προκλητικό ειναι άλλη ιστορία.
Εσύ να έχεις μηχανάκι κι αυτός να πεινάει ας πούμε.
Κι ας το έχεις κλειδωμενο.

Πρόσεξε με μόνο λίγο γιατι βαδίζουμε σε τεντωμένο σκοινί φοβουμαι, και μόνο παρεξηγησεις δε θέλω να δημιουργηθούν απο το προηγούμενο πόστ μου, και μάλιστα με άτομα που τα εκτιμώ.


Δεν προτρέπω κανέναν να κάνει κάτι τέτοιο, ούτε δίνω δίκαιο.
Λεω απλα οτι αν αποδεχτούμε οτι για τα πάντα φταίει η ζωή που ειναι σκληρή, τότε όντως να το αποδεχτούμε για τα πάντα.




Από πότε ο ρεαλισμός=αμοραλισμός ρε pipe? Σε΄χασα.


Απο τότε που ο (για κάποιους άλλους) ρεαλισμός=ρομαντισμος, βάδισμα στα σύννεφα, Τσεγκεβαρισμος κλπ.

Απο πάντα δηλαδη:)

Δεν είπα εγω οτι ειναι χαριτωμενιές τα τσιτατα του ΚΚΕ και τα "Κατω ο Μπόμπολας και η πλουτοκρατια".

Απλα σαφώς και διαφέρει το τί θεωρεί ο καθένας απο μας ρεαλιστικό, και που βάζει τα όρια για τον κυνισμό, τον αμοραλισμό και αλλα πολλα, όπως αντιστοίχως και που βάζει τα όρια για τις ρομαντικές ιστορίες, τα παραμυθάκια, το "ΚΟΥΚΟΥΕ ΜΑΣΤΟΥΡΑ ΣΕΠΟΥΛΤΟΥΡΑ" και παει λέγοντας.

MG-KTiNoS
03/02/2016, 15:49
Δεν είπα εγω οτι ειναι χαριτωμενιές τα τσιτατα του ΚΚΕ και τα "Κατω ο Μπόμπολας και η πλουτοκρατια".

Μια χαρά τις άνοιγε το ΠΑΜΕ τις μπάρες και πέρναγε ο κόΖμος τΖάμπα
και μια χαρά ο Γκλέτσος πήρε τη μπολντόζα και του γ.... το μ.....
:D

Αζ λένε ότι θέλουν οι κότες...
Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.
(για αυτό είναι και κότες στο φινάλε και σκλαβάρες γιατί ούτε αρετή έχουν ούτε τόλμη)
:cool:

byron
03/02/2016, 15:52
Μια χαρά τις άνοιγε το ΠΑΜΕ τις μπάρες και πέρναγε ο κόΖμος τΖάμπα
και μια χαρά ο Γκλέτσος πήρε τη μπολντόζα και του γ.... τα μ.....
:D

Αζ λένε ότι θέλουν οι κότες...
Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.
(για αυτό είναι και κότες στο φινάλε γιατί ούτε αρετή έχουν ούτε τόλμη)

Αφού έπιασες τον Κάλβο, μην αφήσεις και Κολοκοτρώνη, Σολωμό και Κοέλιο που ταιρίαζει στο θέμα. Πες κάτι ακόμα. :D

DAYMAN
03/02/2016, 15:52
αλλα ελεγε ο θεουλης...............:eek:

https://www.youtube.com/watch?v=SBvvUt44C04

byron
03/02/2016, 15:53
Απο τότε που ο (για κάποιους άλλους) ρεαλισμός=ρομαντισμος, βάδισμα στα σύννεφα, Τσεγκεβαρισμος κλπ.

Απο πάντα δηλαδη:)

Ε?:confused:

MG-KTiNoS
03/02/2016, 15:56
Αφού έπιασες τον Κάλβο, μην αφήσεις και Κολοκοτρώνη, Σολωμό και Κοέλιο που ταιρίαζει στο θέμα. Πες κάτι ακόμα. :D

https://youtu.be/0IFGhkm0BPg

πάρε.... στίχοι....

(γαμότικον με ζεμπεκιά δεν έχει)
:p

pipe_smoker
03/02/2016, 15:58
Ε?:confused:

Δεν το καταλαβαίνεις απο τα συμφραζόμενα μωρε? :lol:

Εννοώ οτι ανάλογα ποιος κάνει τα μαθηματικά και ποια ειναι τα κριτήρια του, μπορει τον πιο άδειο και κενό αμοραλισμό να τον αποκαλεί ρεαλισμό (και να πιστεύει οτι ειναι), και κάποιος αλλος μπορει να κυνηγάει ανεμόμυλους και στα δικά του ματια να ειναι ρεαλιστικός ο στόχος.

devil's animal
03/02/2016, 16:16
η πλακα ειναι οτι ενα μεγαλο ποσοστο εδω μεσα αυτων που τωρα λενε καλα να παθει ,εκλεβε το κρατος κλπ ολους εμας τους αλλους που πληρωνουμε κλπ ειναι αυτοι που εχουν βγαλμενες η κρυμενες πινακιδες και περνανε εκ του ασφαλους αερα πατερα απο τα διοδια κινδυνευοντας να σκοτωθουν και να σκοτωσουν κανενα αθωο ανυποψιαστο που περιμενει να πληρωσει :moutza::moutza::moutza:


πες τα με τους αλητες τους τεντυμποϋδες που εχουμε μπλεξει...
γιουχα (https://www.youtube.com/watch?v=rkfBWMhmKAQ), γουλι (https://www.youtube.com/watch?v=zQSY24o1y4A) και διαπομπευση (https://www.youtube.com/watch?v=EdwLfAMrkTw) τωρα...

BoSS_Man*
03/02/2016, 16:25
Μου θυμίζει το θέμα πρόσφατα που ένας φίλος είχε θυμώσει με κάποιους μηχανόβιους χωρίς πινακίδες και πηγαίνανε με 150χλμ+ και το είχε γράψει εδώ σε ένα τοπικ και οι ίδιοι που το "παίζανε" νομοταγείς και ήταν ενάντια σε τέτοιες ταχύτητες μέσα στην πόλη πέσαν να τον φάνε :confused: , το ίδιο γίνεται και σε αυτό το θέμα, αυτοί που βγάζανε πινακίδες κλπ που το "παίζουνε" νομοταγείς τώρα χαίρονται για τον συνάνθρωπο μας που είναι σε αυτή την δύσκολη θέση. Οι ψεύτες αποκαλύπτονται σίγα σιγά :redcard:

Υ.Γ. Μερικοί είστε παντελώς ..... (την ξέρετε την συνέχεια) :a31:

spyrakos35
03/02/2016, 16:28
:cry:
Αι γκιβ απ, νο χοουπ
:whiteflag:

BoSS_Man*
03/02/2016, 16:35
:cry:
Αι γκιβ απ, νο χοουπ
:whiteflag:

ε μεγάλε χέρι χέρι και λουλούδια στο πανέρι

https://www.youtube.com/watch?v=rkkciMLP-kE

351408

Υ.Γ. χιουμοριστικό το ποστ.

cityfly
03/02/2016, 16:43
αλλα ελεγε ο θεουλης...............:eek:

https://www.youtube.com/watch?v=SBvvUt44C04

ναι έσπερνε ανέμους και τώρα θερίζει θύελλες, με τη μόνη διαφορά ότι αυτές οι θύελλες παίρνουν παραμάζομα δικαίους και αδίκους.

Μανολης67
03/02/2016, 17:22
Ωραία νέα!!!!

Παιδιά, ρωτάει ένας φίλος που έχει μαγαζί και τον έχουν τρελάνει στα φεσια, πως μπορεί να κινητοποίησει ΌΛΟ τον κρατικό μηχανισμό (νομοθεσία, δικαιοσύνη, αστυνομία, εφορία) για να τα εισπράξει.. Και δεν θέλει παραπάνω... Μόνο ότι του χρωστάνε..

Αμα τον χρωστάνε ιδιώτες..τα βρήκε τα λεφτά του, και να τα πάρει (χλωμό) θα του τα πάρουν οι δικηγόροι,,,που θα βάλει.

paramedic
03/02/2016, 17:36
Εχω την εντύπωση οτι αυτός ο Τσίπρας πρέπει να πήρε ελάχιστους ψήφους απο αυτό το φόρουμ ρε σεις!! Όλοι εναντίον του είναι ενα πράμα ξαφνικά.
Η αυτό που όλοι πίστεψαν όλα αυτά που έλεγε και τους "εξαπάτησε" που το βάζεις. Λες και ήταν αθώα παιδάκια και ήταν ο κακός λύκος μεταμφιεσμένος σε γιαγιά κάνουμε.
Σαν το θέμα με το λάδωμα στις εξετάσεις οδήγησης: Όλοι το πήραν με το σπαθί τους, μόνο εγώ λάδωσα!!

notakos600
03/02/2016, 17:38
Να αναφέρουμε όμως και όλους αυτούς που το παίζαν "μάγκες και επαναστάτες" στα φόρουμ (και εδώ μέσα) και προέτρεπαν ελαφρά την καρδία τους συμφορουμίτες να μπιστολιάζουν τα διόδια νομίζοντας ότι έτσι θα.... καταστρέψουν τον Μπόμπολα...
Και μάλιστα αν κάποιος τολμούσε να εκφράσει ανρτίρηση-ανησυχία για πιθανές συνέπειες που μπορεί να σκάσουν στο μέλλον, αυτόματα χαρακτηριζόταν ως "κότα" και ως "βολεμένος του καναπέ"....
Τώρα φυσικά όλοι αυτοί σφυρίζουν αδιάφορα και ο ευκολόπιστος (ανόητος ???) που ακολούθησε την προτροπή τους "ας πρόσεχε"...
Να μην τα ξεχνάμε αυτά εεεε ???

:beer::beer:

stefanos
03/02/2016, 17:46
ναι έσπερνε ανέμους και τώρα θερίζει θύελλες, με τη μόνη διαφορά ότι αυτές οι θύελλες παίρνουν παραμάζομα δικαίους και αδίκους.


Αυτό είναι κάτι που δεν το δέχομαι.
Ο άνθρωπος δεν είπε κάτι αντίθετο με αυτά που κάνει, είπε για την κακή κυβέρνηση και ότι η αντίδραση θα εξαπλωθεί και σε άλλους τομείς της κοινωνικής ζωής.
Ούτε εγώ θα καταργήσω, γκρεμίσω, χαρίσω, ούτε τίποτα.
Από τα διόδια το ΜΙΣΟ χρήμα πάει στο κράτος (χωρίς να υπολογίσουμε φόρους φπαδες κλπ) χωρίς να ξοδεύει το κράτος ΤΙΠΟΤΑ.
Αν υπήρχε η παραμικρή πρόθεση πολιτικού να ελαφρύνει τον πολίτη απλά θα μείωνε εύκολα το ποσοστό του κράτους.
Η θα μηδένιζε τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις της εφορίας ώστε το 500 να μην γίνεται 22κ.
Βέβαια τέτοια πρόθεση δεν υπήρχε ούτε υπάρχει ούτε θα υπάρξει ποτέ.
Όποιος πίστευε το αντίθετο είναι ρομαντικός ή δεν έχει ενημερωθεί επαρκώς.

skylaros
03/02/2016, 19:50
Εχω την εντύπωση οτι αυτός ο Τσίπρας πρέπει να πήρε ελάχιστους ψήφους απο αυτό το φόρουμ ρε σεις!! Όλοι εναντίον του είναι ενα πράμα ξαφνικά.
Η αυτό που όλοι πίστεψαν όλα αυτά που έλεγε και τους "εξαπάτησε" που το βάζεις. Λες και ήταν αθώα παιδάκια και ήταν ο κακός λύκος μεταμφιεσμένος σε γιαγιά κάνουμε.
Σαν το θέμα με το λάδωμα στις εξετάσεις οδήγησης: Όλοι το πήραν με το σπαθί τους, μόνο εγώ λάδωσα!!

Σε αυτό είσαι πολύ λάθος. Αν κάποιος υποψήφιος πρωθυπουργός βγαίνει και λέει ψέματα στον κόσμο για να τον ψηφίσουν γι'αυτό δε φταίει ο κόσμος, όσο και αν κάποιοι μ@λάκες προσπαθούν να μεταφέρουν την ευθύνη του ψεύτη και θύτη στο ευκολόπιστο θύμα. Ο κόσμος καλά κάνει και θέλει να ακούει θετικά γι'αυτόν, αν κάποιος γεννήθηκε μαζόχα και τη βρίσκει να του λένε πως θα τον σκίσουν είναι δικό του πρόβλημα. Όταν εκλέγεται κάποιος εκλέγεται για να κάνει ένα πολιτικό πρόγραμμα που το είχε αναλύσει πριν γίνουν οι εκλογές. Γι'αυτό το πρόγραμμα επιδοτήθηκε, του δόθηκε δημόσιο βήμα, κλείστηκαν δρόμοι για να κάνει τις συγκεντρώσεις του και άλλα "όμορφα". Όταν λοιπόν αυτός εκλεγεί πρωθυπουργός και σχηματιστεί κυβέρνηση πρέπει να κόψει το λαιμό του και να υλοποιήσει το πρόγραμμά του. Μια χώρα δεν είναι καφενείο που βγαίνει ο καθένας να λέει την π@π@ρ@ του και να μη τρέχει κάστανο, αν και ακόμα και στα καφενεία υπάρχει το ενδεχόμενο της φάπας. Θα μπορούσε πολύ εύκολα να λυθεί το πρόβλημα αυτό με μια νομοθεσία που θα έλεγε ο νομοθέτης πως μια κυβέρνηση διώκεται ποινικά με κακούργημα αν δεν υλοποιήσει σε χ ποσοστό αυτά που έλεγε πριν εκλεγεί (όταν λέμε χ ποσοστό μιλάμε για πάνω από 90% ... ) Αυτοί όλοι το μόνο που έχουν είναι θράσος. ανίκανοι, ανάξιοι, γραφικοί γεμάτοι θράσος! Ναι λοιπόν καλά έκανε η κυρά Μαρίκα αλλά και ο Χρήστος ο καθηγητής που τον ψήφισαν γιατί πίστεψαν σε αυτά που έλεγε και καλά κάνουν τώρα και τον κράζουν.

panavour
03/02/2016, 20:04
Η θα μηδένιζε τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις της εφορίας ώστε το 500 να μην γίνεται 22κ.


Η προσαυξηση ειναι η τιμωρια και ο παραδειγματισμος σε επαναλαμβανομενη παραβατικοτητα.Εδω και χιλιαδες χρονια,σε ολους τους πολιτισμους.Ο φοβος φυλαει τα ερημα

paramedic
03/02/2016, 20:08
Σε αυτό είσαι πολύ λάθος. Αν κάποιος υποψήφιος πρωθυπουργός βγαίνει και λέει ψέματα στον κόσμο για να τον ψηφίσουν γι'αυτό δε φταίει ο κόσμος, όσο και αν κάποιοι μ@λάκες προσπαθούν να μεταφέρουν την ευθύνη του ψεύτη και θύτη στο ευκολόπιστο θύμα. Ο κόσμος καλά κάνει και θέλει να ακούει θετικά γι'αυτόν, αν κάποιος γεννήθηκε μαζόχα και τη βρίσκει να του λένε πως θα τον σκίσουν είναι δικό του πρόβλημα. Όταν εκλέγεται κάποιος εκλέγεται για να κάνει ένα πολιτικό πρόγραμμα που το είχε αναλύσει πριν γίνουν οι εκλογές. Γι'αυτό το πρόγραμμα επιδοτήθηκε, του δόθηκε δημόσιο βήμα, κλείστηκαν δρόμοι για να κάνει τις συγκεντρώσεις του και άλλα "όμορφα". Όταν λοιπόν αυτός εκλεγεί πρωθυπουργός και σχηματιστεί κυβέρνηση πρέπει να κόψει το λαιμό του και να υλοποιήσει το πρόγραμμά του. Μια χώρα δεν είναι καφενείο που βγαίνει ο καθένας να λέει την π@π@ρ@ του και να μη τρέχει κάστανο, αν και ακόμα και στα καφενεία υπάρχει το ενδεχόμενο της φάπας. Θα μπορούσε πολύ εύκολα να λυθεί το πρόβλημα αυτό με μια νομοθεσία που θα έλεγε ο νομοθέτης πως μια κυβέρνηση διώκεται ποινικά με κακούργημα αν δεν υλοποιήσει σε χ ποσοστό αυτά που έλεγε πριν εκλεγεί (όταν λέμε χ ποσοστό μιλάμε για πάνω από 90% ... ) Αυτοί όλοι το μόνο που έχουν είναι θράσος. ανίκανοι, ανάξιοι, γραφικοί γεμάτοι θράσος! Ναι λοιπόν καλά έκανε η κυρά Μαρίκα αλλά και ο Χρήστος ο καθηγητής που τον ψήφισαν γιατί πίστεψαν σε αυτά που έλεγε και καλά κάνουν τώρα και τον κράζουν.

Εχω διαφορετική γνώμη. Και βασίζομαι για αυτό που λέω σε συζητήσεις της προεκλογικής περιόδου με φίλους, γνωστούς, συναδέλφους που κανένας δεν πίστευε οτι θα κάνει όσα λέει. Απλά οτι θα έβαζε και τους πλούσιους να πληρώσουν επιτέλους ενα μερίδιο(γιατί το δικό τους μεγάλο μερίδιο δεν πρόκεται ποτέ να το πληρώσουν). Μάλιστα λέγανε το εξής : Θα του δώσουμε μια ευκαιρία μπας και κάνει τίποτα γιατί οι τωρινοί τα κάνανε σκατά και άντε να δούμε και αυτόν. Αν δεν κάνει τίποτα ή τα κάνει σκατά τον πούλο και αυτός.
Αν εν έτει 2016(2015 αν θες για τις εκλογές) και μετά απο τόσα έτη ψέματος και κρίσης πιστεύουμε όλα όσα λένε οι πολιτικοί τότε είμαστε τουλάχιστον φαιδροί. Ειδικά αν πιστεύουμε οτι με την οικονομία στον πάτο και με μηδενικές επενδύσεις όχι τώρα αλλά και στον ορίζοντα θα έρθει ενας πολιτικός και με το μαγικό του ραβδάκι θα γίνουμε όλοι πρόγκηπες και πριγκήπισσες ε τότε είμαστε για τα πανηγύρια και καλά να πάθουμε.
Πρέπει επιτέλους να αρχίσουμε να παίρνουμε και εμείς ένα μερίδιο ευθύνης για την κατάντια μας σε αυτό τον τόπο. Αλλά δεν υπάρχει σωτηρία για κανέναν μας. Πάλι θα πάμε να ψηφίσουμε τους αντιπάλους του Τσιπρα που θα μας τάξουν κορδέλες και καθρεπτάκια.
Κοινώς : στο ίδιο έργο θεατές και μόνο...

stefanos
03/02/2016, 20:09
Σε αυτό είσαι πολύ λάθος. Αν κάποιος υποψήφιος πρωθυπουργός βγαίνει και λέει ψέματα στον κόσμο για να τον ψηφίσουν γι'αυτό δε φταίει ο κόσμος, όσο και αν κάποιοι μ@λάκες προσπαθούν να μεταφέρουν την ευθύνη του ψεύτη και θύτη στο ευκολόπιστο θύμα. Ο κόσμος καλά κάνει και θέλει να ακούει θετικά γι'αυτόν, αν κάποιος γεννήθηκε μαζόχα και τη βρίσκει να του λένε πως θα τον σκίσουν είναι δικό του πρόβλημα. Όταν εκλέγεται κάποιος εκλέγεται για να κάνει ένα πολιτικό πρόγραμμα που το είχε αναλύσει πριν γίνουν οι εκλογές. Γι'αυτό το πρόγραμμα επιδοτήθηκε, του δόθηκε δημόσιο βήμα, κλείστηκαν δρόμοι για να κάνει τις συγκεντρώσεις του και άλλα "όμορφα". Όταν λοιπόν αυτός εκλεγεί πρωθυπουργός και σχηματιστεί κυβέρνηση πρέπει να κόψει το λαιμό του και να υλοποιήσει το πρόγραμμά του. Μια χώρα δεν είναι καφενείο που βγαίνει ο καθένας να λέει την π@π@ρ@ του και να μη τρέχει κάστανο, αν και ακόμα και στα καφενεία υπάρχει το ενδεχόμενο της φάπας. Θα μπορούσε πολύ εύκολα να λυθεί το πρόβλημα αυτό με μια νομοθεσία που θα έλεγε ο νομοθέτης πως μια κυβέρνηση διώκεται ποινικά με κακούργημα αν δεν υλοποιήσει σε χ ποσοστό αυτά που έλεγε πριν εκλεγεί (όταν λέμε χ ποσοστό μιλάμε για πάνω από 90% ... ) Αυτοί όλοι το μόνο που έχουν είναι θράσος. ανίκανοι, ανάξιοι, γραφικοί γεμάτοι θράσος! Ναι λοιπόν καλά έκανε η κυρά Μαρίκα αλλά και ο Χρήστος ο καθηγητής που τον ψήφισαν γιατί πίστεψαν σε αυτά που έλεγε και καλά κάνουν τώρα και τον κράζουν.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Τσίπρας έχει κερδίσει 2 γενικές μια τις Ευρωεκλογές και ένα δημοψήφισμα.
Η πιθανότητα να έχει κοροϊδέψει κάποιον είναι μηδενική.

Μικe777
03/02/2016, 20:15
Εχω την εντύπωση οτι αυτός ο Τσίπρας πρέπει να πήρε ελάχιστους ψήφους απο αυτό το φόρουμ ρε σεις!! Όλοι εναντίον του είναι ενα πράμα ξαφνικά.
Η αυτό που όλοι πίστεψαν όλα αυτά που έλεγε και τους "εξαπάτησε" που το βάζεις. Λες και ήταν αθώα παιδάκια και ήταν ο κακός λύκος μεταμφιεσμένος σε γιαγιά κάνουμε.
Σαν το θέμα με το λάδωμα στις εξετάσεις οδήγησης: Όλοι το πήραν με το σπαθί τους, μόνο εγώ λάδωσα!!

ετσι ειμαστε βαριεμαι να ψαχνω ποστ αλλα μην πας μακρια το καλοκαιρι
καποιοι μας ελεγαν να παμε στην δραχμη!θα πονουσαμε λιγοοο ελεγαν
αλλα τωρα ολα καλα!!

skylaros
03/02/2016, 20:19
Εχω διαφορετική γνώμη. Και βασίζομαι για αυτό που λέω σε συζητήσεις της προεκλογικής περιόδου με φίλους, γνωστούς, συναδέλφους που κανένας δεν πίστευε οτι θα κάνει όσα λέει. Απλά οτι θα έβαζε και τους πλούσιους να πληρώσουν επιτέλους ενα μερίδιο(γιατί το δικό τους μεγάλο μερίδιο δεν πρόκεται ποτέ να το πληρώσουν). Μάλιστα λέγανε το εξής : Θα του δώσουμε μια ευκαιρία μπας και κάνει τίποτα γιατί οι τωρινοί τα κάνανε σκατά και άντε να δούμε και αυτόν. Αν δεν κάνει τίποτα ή τα κάνει σκατά τον πούλο και αυτός.
Αν εν έτει 2016(2015 αν θες για τις εκλογές) και μετά απο τόσα έτη ψέματος και κρίσης πιστεύουμε όλα όσα λένε οι πολιτικοί τότε είμαστε τουλάχιστον φαιδροί. Ειδικά αν πιστεύουμε οτι με την οικονομία στον πάτο και με μηδενικές επενδύσεις όχι τώρα αλλά και στον ορίζοντα θα έρθει ενας πολιτικός και με το μαγικό του ραβδάκι θα γίνουμε όλοι πρόγκηπες και πριγκήπισσες ε τότε είμαστε για τα πανηγύρια και καλά να πάθουμε.
Πρέπει επιτέλους να αρχίσουμε να παίρνουμε και εμείς ένα μερίδιο ευθύνης για την κατάντια μας σε αυτό τον τόπο. Αλλά δεν υπάρχει σωτηρία για κανέναν μας. Πάλι θα πάμε να ψηφίσουμε τους αντιπάλους του Τσιπρα που θα μας τάξουν κορδέλες και καθρεπτάκια.
Κοινώς : στο ίδιο έργο θεατές και μόνο...


Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι διαφορετικό. Η κουβέντα γίνετε μέσα στο πλαίσιο της αστικής(?) δημοκρατίας. Αν θέλεις να μιλήσουμε με προσωπικά δεδομένα αν εξαιρέσεις τους παιδικούς μου φίλους (που τους αγαπάω γιατί είναι παιδικοί μου φίλοι με ότι αυτό συνεπάγεται αλλά εδώ και κοντά δεκαπέντε χρόνια δεν έχουμε τίποτα κοινό στο πως θα θέλαμε/αντιλαμβανόμαστε την κοινωνία) οι δικοί μου φίλοι δε ψήφισαν αλλά ούτε και πιστεύουν στη δημοκρατία τουλάχιστο όπως έχει επικρατήσει. Σε καθαρά προσωπικό επίπεδο πιστεύω πως αυτό το πράγμα θα αλλάξει με βία όταν η βία δεν είναι αυτοσκοπός και όταν αυτό διαχυθεί στην κοινωνία. Δεν είχα ούτε έχω καμιά πίστη σε κανέναν πολιτικάντη αλλά όπως είναι το πράμα δε μπορώ να ρίχνω την ευθύνη στον κόσμο (σε αυτό τον τομέα έτσι, γιατί γενικά ναι σκατ@ στους νοικοκυραίους) και να την αφαιρώ από την πλάτη του κάθε λαμόγιου.

Acacius
03/02/2016, 20:31
Δε θα σχολιάσω επί του θέματος (έχω φυσικά άποψη, διότι είναι σαν την κωλοτρυπίδα...), αλλά θεωρώ κερασάκι στην τούρτα του όλου ζητήματος ότι ο συγκεκριμένος πολίτης ήταν αρχικά στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ και κατόπιν υποψήφιος βουλευτής με τη Λαϊκή Ενότητα.

http://thecaller.gr/callers-choice/den-plirone-diodia-epidi-ithele-na-pame-sti-draxmi-ipopsifios-me-ti-lae-o-g-theofanou/
(αγνοήστε το ύφος της δημοσίευσης, για την ουσία της την αναμεταδίδω)

Πιο πολύ ενδιαφέρον θα είχε πάντως να βλέπαμε πώς λειτουργούν κράτος/εφορία/δικαιοσύνη αν είχε μπει η ΛαΕ στη βουλή και ο ίδιος είχε εκλεγεί βουλευτής.

stefanos
03/02/2016, 21:31
Αυτό που περιγράφεις είναι κάτι διαφορετικό. Η κουβέντα γίνετε μέσα στο πλαίσιο της αστικής(?) δημοκρατίας. Αν θέλεις να μιλήσουμε με προσωπικά δεδομένα αν εξαιρέσεις τους παιδικούς μου φίλους (που τους αγαπάω γιατί είναι παιδικοί μου φίλοι με ότι αυτό συνεπάγεται αλλά εδώ και κοντά δεκαπέντε χρόνια δεν έχουμε τίποτα κοινό στο πως θα θέλαμε/αντιλαμβανόμαστε την κοινωνία) οι δικοί μου φίλοι δε ψήφισαν αλλά ούτε και πιστεύουν στη δημοκρατία τουλάχιστο όπως έχει επικρατήσει. Σε καθαρά προσωπικό επίπεδο πιστεύω πως αυτό το πράγμα θα αλλάξει με βία όταν η βία δεν είναι αυτοσκοπός και όταν αυτό διαχυθεί στην κοινωνία. Δεν είχα ούτε έχω καμιά πίστη σε κανέναν πολιτικάντη αλλά όπως είναι το πράμα δε μπορώ να ρίχνω την ευθύνη στον κόσμο (σε αυτό τον τομέα έτσι, γιατί γενικά ναι σκατ@ στους νοικοκυραίους) και να την αφαιρώ από την πλάτη του κάθε λαμόγιου.

Μήπως θα πρέπει να αναλογιστείς ότι ψηφίζουμε με γνώμονα την προσωπικό μας συμφέρον και όχι το καλό της κοινωνίας?
Και ποιά είναι η κοινωνία?
Πάντα το συμφέρον μου είναι απέναντι στο συμφέρον κάποιας κοινωνικής ομάδας.
Το τι λέει ο κάθε πολιτικός και το κάθε πρόγραμμα δεν με νοιάζει τα διόδια δεν με ενδιαφέρουν η κοινωνική δικαιοσύνη καλή είναι αν είμαι στην απ έξω όχι αν τρέφομαι από την αδικία, το ίδιο και η διαφθορά, και η αναξιοκρατία και το μέσον...

skylaros
03/02/2016, 21:57
Μήπως θα πρέπει να αναλογιστείς ότι ψηφίζουμε με γνώμονα την προσωπικό μας συμφέρον και όχι το καλό της κοινωνίας?
Και ποιά είναι η κοινωνία?
Πάντα το συμφέρον μου είναι απέναντι στο συμφέρον κάποιας κοινωνικής ομάδας.
Το τι λέει ο κάθε πολιτικός και το κάθε πρόγραμμα δεν με νοιάζει τα διόδια δεν με ενδιαφέρουν η κοινωνική δικαιοσύνη καλή είναι αν είμαι στην απ έξω όχι αν τρέφομαι από την αδικία, το ίδιο και η διαφθορά, και η αναξιοκρατία και το μέσον...

Διαφωνώ. Έτσι θέλουν να το βλέπουμε, αλλά δεν είναι έτσι. Το συμφέρον της συντριπτικής πλειοψηφίας είναι και το κοινό συμφέρον. Να στο θέσω και έτσι στη γαλέρα που ονομάζεται πλανήτης οι περισσότεροι τραβάνε κουπί, κάποιοι πιο τυχεροί βαράνε το τύμπανο, άλλοι δουλεύουν το μαστίγιο και τέλος μόνο ένας-δύο κάνουν τα κουμάντα. Οι κωπηλάτες το βράδυ κοιμούνται στα αμπάρια αυτοί με το τύμπανο ο ένας πάνω στον άλλο σε κάνα δωματιάκι και μόνο οι κουμανταδόροι έχουν τις κουκέτες τους. Στο τέλος όμως φίλε μου στην ίδια γαλέρα είναι όλοι, ίδια νερά περνάνε και μπορεί οι από κάτω να υποφέρουν περισσότερο στο πετσί τους αλλά και οι άλλοι υποχρεωμένοι να μυρίζουν το αίμα και τον ιδρώτα των δούλων είναι. Αν ο κόσμος πάρει τις ζωές του στα χέρια του μόνο καλό έχει να βγει και να σου πω και κάτι, όσο και να κωλοχτυπιούνται μερικοί αυτή η κοινωνία και οι σχέσεις εξουσίας που έχει είναι σίγουρα προσωρινά. Το μέλλον είναι μπροστά και ο άνθρωπος θα εξελιχθεί. Αυτό τώρα είναι ένας ιός στο σώμα μας, δημιουργούνται αντισώματα που θα μας βοηθήσουν και με επόμενους ιούς, περισσότερη ώθηση θα μας δώσει στο μέλλον η μέχρι τώρα ιστορία μας παρά μας κρατάει πίσω. Ουτοπίες για πολλούς αλλά μπορεί κάποιοι να ζούμε έστω και λίγο τη δική μας ουτοπία μωρέ :)

stefanos
03/02/2016, 22:18
Αυτό τώρα είναι ένας ιός στο σώμα μας, δημιουργούνται αντισώματα που θα μας βοηθήσουν και με επόμενους ιούς, περισσότερη ώθηση θα μας δώσει στο μέλλον η μέχρι τώρα ιστορία μας παρά μας κρατάει πίσω. Ουτοπίες για πολλούς αλλά μπορεί κάποιοι να ζούμε έστω και λίγο τη δική μας ουτοπία μωρέ :)

Μεγάλη κουβέντα, αλλά είναι κρίμα να πρέπει να την ζούμε στο πετσί μας, ενώ είναι εύκολα ορατή και απόλυτα λογική...

skylaros
03/02/2016, 22:25
Μεγάλη κουβέντα, αλλά είναι κρίμα να πρέπει να την ζούμε στο πετσί μας, ενώ είναι εύκολα ορατή και απόλυτα λογική...

Ε μη νομίζεις και εμένα με πιάνει "το παράπονο" με αυτό κάπου κάπου. Κρίμα είναι ναι.

devil's animal
04/02/2016, 06:30
Ο αμοραλισμός στον οποίο καταφεύγετε κάποιοι έχει ένα κακό (πολλά έχει αλλά για αυτό λέμε τώρα).
Είναι all or nothing.

Αν αντιμετωπίζεις τα πράγματα με το "Η ζωή είναι ποτάνα κι άδικη, συνήθισέ το", σε λα βι, grow up κλπ, φρόντισε να τα αντιμετωπίζεις όλα έτσι γιατί θα βρεθείς προ εκπλήξεων.

Στον αμοραλισμό και στο "life's a bitch" δεν υπάρχουν εξαιρέσεις.
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, δίκιο και άδικο.

Οπότε μην πιάσει κανέναν το συναίσθημα αν αύριο κάποιος του κλέψει το μηχανάκι/το πορτοφόλι/το σπίτι/το βίντεο για να πληρώσει το πρόστιμο που έφαγε.
Ή, ας τον πιάσει το συναίσθημα, αλλά μην παρεξηγηθεί αν δε βρει ώμο να κλάψει και παίρνει ως απάντηση το "life's a bitch".

Επίσης, μη ρωτήσει τί φταίει αυτός να την πληρώνει.
Το φταίξιμο προϋποθέτει υπευθύνους.
Με την παραπάνω λογική, κανείς δε φταίει, και όλοι φταίνε.

Βασικά, τα φταίει η ποτάνα η ζωή που πάντα τέτοια ήταν και τί να κάνουμε, οπότε put the blame on her και ξεπέρνα το.

Και ούτε στα πιο σοβαρά βεβαίως χωράνε συναισθηματισμοί....

Γιατί κάποιος μπορεί να πληγώνεται βλέποντας παιδιά να πνίγονται, αλλά εκεί μάλλον το ξεχνάει ότι ο ίδιος κανόνας ισχύει και γι'αυτά.

Και μπορώ να το πάω και πολύ πιο μακριά, και να γίνω και πολύ πιο γραφικός, και δε θα πω δεν έχει νόημα. Γιατί έχει νόημα.
Γιατί ο καθένας καλό είναι να παίρνει χαμπάρι ότι έχει στεγανά, κι ότι δεν είναι τόσο "κακός" όσο θα ήθελε να είναι.
Απλά δε θα το κάνω γιατί δε θα ήθελα κάτι τέτοιο.

ΥΓ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, τίποτα από τα παραπάνω δεν το γράφω με κακή πρόθεση, ούτε για να την πω ή να μπω στο μάτι κανενός.



Λεω απλα οτι αν αποδεχτούμε οτι για τα πάντα φταίει η ζωή που ειναι σκληρή, τότε όντως να το αποδεχτούμε για τα πάντα.
.



ρε συ pipe ή εσυ εχεις μπερδευψει τα μπουτια σου ή εγω δεν καταλαβαινω γρι...
αρχικα, αμοραλιστης ειναι ο ανηθικος...που ειδες εσυ το οτι οταν λεμε "ναι, η ζωη ειναι αδικη εν τη γενεσει της", προϋποθετει οτι δεν αναγωριζουμε ηθικες αξιες?

οι ηθικες αξιες ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχουν για να ειμαστε σε μια (ας το πουμε) σωστη κοινωνια...
παρ'ολα αυτα η ζωη ΟΝΤΩΣ ειναι αδικη και π0υτανα...
αλλα επειδη παει μακρυα με τον αμοραλισμο το αφηνω και πιανω την ζωη...


φυσικα και ειναι αδικο να πεθαινουν αθωες ψυχες τους πρωτους μηνες ή τα πρωτα χρονια της ζωης τους λογω του πολεμου, λογω αρρωστιων, λογω πεινας, λογω...λογω..λογω...
ειναι αδικο γιατι δεν τους δοθηκε η ευκαιρια να ζησουν...
οπως αδικο ειναι και το οτι καποιοι περνανε πολυ καλα σ'αυτο τον κοσμο και καποιοι σκατα...και ειναι καθαρα θεμα τυχης και γεωγραφιας το πως θα περασεις...
γιατι αλλιως περνουν αυτοι που γεννιουνται στα νοτια, αλλιως στα βορεια, αλλιως στα ανατολικα και αλλιως στα δυτικα...

και φυσικα η ζωη ειναι σκληρη για τα παντα και πρεπει να το αποδεχτουμε με το που γεννιομαστε...

η ζωη ειναι αδικη δλδ για εναν αρχαιολογο και για τα 20 χιλιαρικα που χρωσταει και δεν ειναι αδικη οταν καθε μερα πεθαινουν παιδια? φυσικα και ειναι...τουλαχιστον,ομως, αυτος ο αρχαιολογος με καποιο τροπο θα βρει τα βασικα..τροφη, στεγη, ρουχα...αλλοι που ειναι πολυ κοντα (γεωγραφικα) σ'αυτον δεν τα εχουν ουτε αυτα...

και φυσικα η ζωη ειναι αδικη που μας βαζει το κρατος και ο μπ0μπολας να πληρωσουμε ενα καρο διοδια ενω δεν υπαρχουν δρομοι και παροχες, αλλα τι να κανουμε?
ας γεννιομασταν Αυστραλια ή Αυστρια ή δεν ξερω και εγω που στο διαολο αλλου...ή ας γεννιομασταν απο πλουσια @@ και να μην μας ενοιαζε αφου θα περναμε το ελικοπτερο...
αλλα οχι γεννηθηκαμε εδω απο φτωχα @@ και εχουμε να αντιμετωπισουμε αυτα...τα καθημερινα...
αλλοι εχουν χειροτερα...αλλοι καλυτερα...

αλλα επειδη ολα ξεκινησαν με αφορμη αυτη την απαντηση μου, ας μην το παμε παρακατω γιατι ξεφευγει...

Το οτι πληρωνουμε και ξαναπληρωνουμε τον καθε Μπομπολα για δρομους ηδη πληρωμενους μετραει καθολου;;
Δεν ειναι δικαιωση που τον εσκισαν,ειναι γεγονος οτι οποιο κεφαλι θα σηκωνεται να αντιδρασει με οποιο τροπο,
θα κοβεται..
Και δεν ειναι καθολου καλο αυτο,αν καταλαβαινεις τι εννοω.
Να ακολουθουμε τους νομους του κρατους,το οποιο κρατος μας κατακρεουργει με καθε τροπο,και οποιος αντιδρα
αποκεφαλισμο προς παραδειγματισμο.
Ας μην χαιρομαστε με το αιμα στην αρενα,γιατι οταν ερθει η σειρα μας,που για πολλους θα ερθει,τοτε
θα καταλαβουμε οτι θα επρεπε να ειναι διαφορετικη η σταση μας.


λυπαμαι που θα στο χαλασω αλλα ετσι ηταν για χρόνια...
και στο εξωτερικο ετσι ειναι...απλα οι πολιτικοι τους ειναι λιγο πιο τιμιοι απο τους δικους μας...
αλλα αν καποιος αντιδρασει με οποιονδηποτε τροπο τον τρωει η μαρμαγκα...
και ναι, πολλοι νομοι ειναι αδικοι...αλλα μαντεψε τι? η ιδια η ζωη ειναι αδικη...

οποτε οποιος δεν το αντεχει, μεταναστευει...
ή βρισκει μια καλυβα στο βουνο χωρις ρευμα και νερο και πορευεται οπως μπορει...

Ohm
04/02/2016, 07:39
και φυσικα η ζωη ειναι αδικη που μας βαζει το κρατος και ο μπ0μπολας να πληρωσουμε ενα καρο διοδια ενω δεν υπαρχουν δρομοι και παροχες, αλλα τι να κανουμε?

εεε... ο μπόμπολας είναι άδικος, σε αυτή την περίπτωση, όχι η ζωή.

Pan (dvs)
04/02/2016, 09:14
Πιστεψε στα λογια του ΣΥΡΙΖΑ η τον βολευε η κατασταση.


Οπως και να χει ενηλικες ειμαστε,σκεπτομενοι (?) ειμαστε,ας αναλαβουμε τις ευθυνες των πραξεων και των επιλογων μας.

Ohm
04/02/2016, 09:32
τον βόλευε η κατάσταση και πάει να ρίξει την ευθύνη στον τσίπρα

"δε φταίω γω! Αυτή μου είπε να το φάω!"

κυριολεκτικά η πρώτη μαλακία που είπε ο άνθρωπος (αν ακολουθήσουμε την χριστιανική διδαχή)

devil's animal
04/02/2016, 09:40
εεε... ο μπόμπολας είναι άδικος, σε αυτή την περίπτωση, όχι η ζωή.



δεν θα'λεγες τα ιδια αν ησουν το μπ0μπολακι ομως...
αρα η ζωη ειναι αδικη...ο μπ0μπολας κανει αυτο που θα εκανε ο καθενας αν του δινοταν η ευκαιρια...

και μην ακουσω φαιδρα του τυπου: "εγω θα ημουν κυριος και δεν θα πατουσα πανω σε εκβιασμους και νομους για να βγαλω χρημα"...γιατι και εκβιασμους σε πολιτικους θα κανατε και χρημα με την σεσουλα θα βγαζατε αν σας δινοταν η ευκαιρια...
αν δε, ειχατε γεννηθει και απο τα @@ του μπ0μπολα και σας ερχοντουσαν ολα ευκολα, δεν θα βγαζατε κιχ....

Ohm
04/02/2016, 10:05
και μην ακουσω φαιδρα του τυπου: "εγω θα ημουν κυριος και δεν θα πατουσα πανω σε εκβιασμους και νομους για να βγαλω χρημα"...γιατι και εκβιασμους σε πολιτικους θα κανατε και χρημα με την σεσουλα θα βγαζατε αν σας δινοταν η ευκαιρια...
αν δε, ειχατε γεννηθει και απο τα @@ του μπ0μπολα και σας ερχοντουσαν ολα ευκολα, δεν θα βγαζατε κιχ....

αν νομίζεις ότι καθημερινά περιτριγυρίζεσαι αποκλειστικά από τέτοιας ποιότητας ανθρώπους, πρέπει να περνάς μία κόλαση.

Ευτυχώς, δεν είναι έτσι. Υπάρχουν και τίμιοι άνθρωποι. Λίγοι μεν, αλλά υπάρχουν.

devil's animal
04/02/2016, 10:12
αν νομίζεις ότι καθημερινά περιτριγυρίζεσαι αποκλειστικά από τέτοιας ποιότητας ανθρώπους, πρέπει να περνάς μία κόλαση.

Ευτυχώς, δεν είναι έτσι. Υπάρχουν και τίμιοι άνθρωποι. Λίγοι μεν, αλλά υπάρχουν.

:plaf::plaf:

pipe_smoker
04/02/2016, 10:35
ρε συ pipe ή εσυ εχεις μπερδευψει τα μπουτια σου ή εγω δεν καταλαβαινω γρι...
αρχικα, αμοραλιστης ειναι ο ανηθικος...που ειδες εσυ το οτι οταν λεμε "ναι, η ζωη ειναι αδικη εν τη γενεσει της", προϋποθετει οτι δεν αναγωριζουμε ηθικες αξιες?

Αμοραλιστής και ανήθικος δεν είναι το ίδιο πράγμα, αλλά μην μπλέξουμε μα λεπτομέρειες που δεν έχουν και σημασία.

Όταν λες ότι η ζωή είναι άδικη εν τη γενέσει της, αμέσως αποστασιοποιείς τον εαυτό σου και τις όποιες ευθύνες μπορεί να έχεις (εσύ, εγώ, ο απέναντι, ο Μπόμπολας) και φταίει για όλα η ζωή.
Ή πιο σωστά ούτε η ζωή φταίει.
Έτσι είναι από τη φύση της, έτσι τα φέρνει.

Οπότε έχουμε μία "οντότητα", τη ζωή, που κάθε κακό και καλό μπορούμε να το βγάζουμε από τους δικούς μας ώμους και να το φορτώνουμε πάνω της.

Ή μπορούμε να λέμε (όπως λέγανε κάποτε) "Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου", έτσι θέλει έτσι τα φέρνει, ξέρει αυτός τί κάνει, ξέρει ποιούς πρέπει να έχει φτωχούς και ποιούς πλούσιους, ξέρει ποιοι πρέπει να ζουνε και ποιοι να πεθαίνουνε....

Και οι φτωχοί απλά κάνανε το σταυρό τους που δεν είχανε να φάνε, αποδεχόμενοι το θέλημα του Κυρίου.

Ε, μέχρι που κάποιοι ξυπνήσανε και μας έδωσαν να καταλάβουμε ότι τελικά δεν τα φέρνει ο θεός όπως θέλει.
Εμείς τα καθορίζουμε.

Ούτε ο θεός έχει αποφασίσει τον Χ να τον έχει στα σκουπίδια και τον Ψ στα πέπουλα.
Απλά όσο ο Χ έλεγε "Έτσι το θέλει ο Θεός, τί να κάνουμε?...." δεν άλλαζε και τίποτα σαφώς.



.....και φυσικα η ζωη ειναι σκληρη για τα παντα και πρεπει να το αποδεχτουμε με το που γεννιομαστε...

Εδώ τώρα υπάρχει αντίφαση.

Όταν αναγνωρίζεις ότι υπάρχουν ηθικές αξίες κλπ, δεν πρέπει να αποδεχτείς κάτι για τη ζωή.
Δεν τα φέρνει αυτή όπως της καπνίσει.

Υπάρχουν δίκαιοι και άδικοι άνθρωποι (καλοι και κακοί ή ό,τι άλλο θες), οι οποίοι καθορίζουν το πώς θα έρθει η ζωή κάποιων.

Όσο αυτοί οι άνθρωποι τηρούν ένα Α σύστημα ηθικών αξιών, όλα είναι όμορφα.
Όταν παύουν να το τηρούν, βρέχει φούτσες.

Δεν της ρίχνει τις φούτσες η ζωή, έτσι αόριστα και γενικά.




και φυσικα η ζωη ειναι αδικη που μας βαζει το κρατος και ο μπ0μπολας να πληρωσουμε ενα καρο διοδια ενω δεν υπαρχουν δρομοι και παροχες, αλλα τι να κανουμε?

Για το τί να κάνουμε, δεν έχω να σου δώσω απάντηση.

Προσωπικό θέμα του καθενός είναι.

Άλλος το αποδέχεται, άλλος δεν το αποδέχεται (και προσπαθεί να το αλλάξει, ή τελος πάντων κάνει ό,τι νομίζει ο ίδιος).


Τέσπα.

Επειδή τα μπούτια μου δεν τα έχω μπλέξει, κι επειδή διακρίνω κι έναν γενικότερο εκνευρισμό, ας το αφήσουμε εδώ.
Δε χάλασε κι ο κόσμος:beer:

devil's animal
04/02/2016, 10:41
Τέσπα.

Επειδή τα μπούτια μου δεν τα έχω μπλέξει, κι επειδή διακρίνω κι έναν γενικότερο εκνευρισμό, ας το αφήσουμε εδώ.
Δε χάλασε κι ο κόσμος:beer:


ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε...
:beer:

dimmie_72
04/02/2016, 14:22
351448

notakos600
04/02/2016, 14:35
:bawl::bawl::bawl::bawl:

alex k8
04/02/2016, 17:12
εμενα παλι δεν μου βγαζει θλιψη, μου βγαζει μια μορφης δικαιωση...για τον απλουστατο λογο οτι αποδιδεται δικαιοσυνη...εστω και αργα...
το δικαιο ειναι να ακολουθουμε τους νομους του κρατους...
αν καποιος δεν το κανει, αναλαμβανει τις ευθυνες
το ωραιο ειναι να βλεπεις το τοτε και το τωρα...τοτε το επαιζαν μαγκες..αυτο νομιζω οτι την σπαει στον περισσοτερο κοσμο και βγαζει την χολη που λες..
τωρα ειναι γατουλες με κατεβασμενα τ'αυτια...

και αυτο δεν γινεται μονο στα διοδια...
γινεται γενικα...
θα αισθανθω το ιδιο οταν μαθω οτι επιασαν εναν ελ. επαγγελματια που επι χρονια δηλωνε 5000€ ετησιο εισοδημα, ενω ξερω οτι εβγαζε 50.000€...
γιατι τοτε "γελαγε" στις πλατες ολων...
και δεν το παω δημοσιος τομεας vs ιδιωτικος...
το ιδιο ειναι να βρεθει και ενα δημοσιος υπαλληλος που κλεβει ή που δεν πηγαινε στην δουλεια του και λουφαριζε ή ειχε μπει με πλαστα πτυχια και δικαιολογητικα...
να τους σκισουν τον πατο...ολων αυτων...
και αυτων που δεν πληρωναν διοδια, και αυτων που επαιρναν φακελακια, και αυτων που εχτιζαν στα δαση, και αυτων που τους χτυπαγαν αλλοι την καρτα και καθε "εξυπνου" που οταν τα εκανε, ζουσε εις βαρος ολων...
γιατι ολοι αυτοι ειναι αυτοι που εφεραν την Ελλαδα στην κατασταση που ειναι τωρα... ο καθενας με τον τροπο του...

οποτε δικαιοσυνη...

και που λες εγω χρεος λογω φωτογραφιων απο Α.Ο. ή Ε.Ο. δεν θα εχω στο ονομα μου, γιατι επαιρνα και παιρνω τα μετρα μου...μονο επ'αυτοφωρο...
πρεπει να ξερεις το παιχνιδι για να το παιζεις...
και αν πιαστεις, πιαστηκες...γιατι και αυτο μεσα στο παιχνιδι ειναι...


δεν διαβασα ολο το νημα εδω σταματησα...
για τους 300 που εχεις ψηφησει τι εχεις να πεις?

devil's animal
04/02/2016, 17:20
δεν διαβασα ολο το νημα εδω σταματησα...
για τους 300 που εχεις ψηφησει τι εχεις να πεις?



καλως ή κακως δεν ψηφισα ουτε στις προηγουμενες εκλογες, ουτε στις εκλογες του Ιανουαριου 2015...οχι απο επιλογη...λογω ανωτερας βιας...
αλλα ακομα και να ψηφιζα, παλι προδοτες θα τους ελεγα, οπως τους λεω και τωρα...
σαφεστατα κοροϊδεψαν τον κοσμο ΚΑΙ αυτοι...


δεν καταλαβαινω ομως το ερωτημα σου...

alex k8
04/02/2016, 17:32
ρωταω γιατι λες οτι καλα κανουν οι νομοι και τιμωρουν τους πολιτες, αυτους που βγαζουν τους νομους οι οποιοι νομοι δεν τους πιανουν πως θα γινει να τιμωρηθουν για τις παρανομιες που κανουν?

stefanos
04/02/2016, 17:34
ρωταω γιατι λες οτι καλα κανουν οι νομοι και τιμωρουν τους πολιτες, αυτους που βγαζουν τους νομους οι οποιοι νομοι δεν τους πιανουν πως θα γινει να τιμωρηθουν για τις παρανομιες που κανουν?

Ποια παρανομία έχουν κάνει?

alex k8
04/02/2016, 17:37
ελα ντε αφου εχουν πολιτικο ασυλο....

alex k8
04/02/2016, 17:39
το τελευταιο που θυμαμαι ειναι ποθ βρεθηκαν κατι χιλιαρικα, μυρια στα γραφεια του πασοκ

devil's animal
04/02/2016, 17:43
ρωταω γιατι λες οτι καλα κανουν οι νομοι και τιμωρουν τους πολιτες, αυτους που βγαζουν τους νομους οι οποιοι νομοι δεν τους πιανουν πως θα γινει να τιμωρηθουν για τις παρανομιες που κανουν?

ναι, ειναι οι λεγομενες εννοιες "ισονομια", "ισοπολιτεια" και θελει παρα πολλη δουλεια απ'ολους για να εφαρμοστουν...

stefanos
04/02/2016, 17:45
το τελευταιο που θυμαμαι ειναι ποθ βρεθηκαν κατι χιλιαρικα, μυρια στα γραφεια του πασοκ

Το ίδιο και οι μισοί Ελληνες πλέον στο σπίτι τους τα έχουν ,είναι παράνομο κάτι τέτοιο?
Από τον φόβο της δραχμής έγινε.