PDA

View Full Version : Ρεκτιφιέ πΧοιότητας



kostaspetrou
03/02/2016, 14:48
Θέλω να κάνω ρεκτιφιέ +0.5mm σε vstrom.
Έχω μαμά πιστόνια +0.5mm και ελατήρια.

Το θέμα όμως είναι να βρω ρεκτιφιέ που θα κάνει ότι του πω(κοπτικά σε καλή κατάσταση,το grit που θα επιλέξω εγώ, να κάνει τη δουλειά σιγά σιγά ώστε να μην τσουρουφλίσει τον κύλινδρο κλπ).
Εν ολίγοις να το κάνει όπως στο εξωτερικό.
Toυ στέλνω τα έμβολα,τα μετρά βάσει μάνιουαλ με μικρόμετρο ακρίβειας 1/1000 και προχωρά στο ρεκτιφιέ ώστε να πετύχουμε την επιθυμητή ανοχή.

Πολλοί επώνυμοι κάνουν τραγική δουλειά,οπότε δεν ασχολούμαι καν.

Ξέρετε κάποιον καλό;
Αν ναι,πείτε στοιχεία(έστω με μύνημα ώστε να μη θεωρηθεί διαφήμιση).

Προτείνετε κάποιον αν έχετε ιδία πείρα ή έστω κάποιος πολύ γνωστός σας να έχει αυτός.

Να'στε καλά.

alex14
03/02/2016, 15:22
Γινεται ρεκτιφιε στα κυλινδρα του vstrom ?
Εχω την εντυπωση οτι λογο της special επιστρωσης (δεν θυμαμαι πως λεγεται) που εχει απο το εργοστασιο δεν παιρνει ρεκτιφιε (τουλαχιστον στην Ελλαδα). :confused:

MG-KTiNoS
03/02/2016, 15:37
Γινεται ρεκτιφιε στα κυλινδρα του vstrom ?
Εχω την εντυπωση οτι λογο της special επιστρωσης (δεν θυμαμαι πως λεγεται) που εχει απο το εργοστασιο δεν παιρνει ρεκτιφιε (τουλαχιστον στην Ελλαδα). :confused:

έλα ντε...
Νικασίλ δεν είναι???

kostaspetrou
03/02/2016, 15:56
Δεν είναι νικασίλ,τουλάχιστον όσα είναι πριν το 2007.
Βγαίνει από σουζούκι εμβολο +0,5χιλιοστά, κωδικός 12100-17G00-050

stam2
03/02/2016, 16:07
Η σουζούκι έχει δικό της τύπο επίστρωσης τον οποίο ονομάζει SCEM. Είναι nikasil και τον φοράει σε vstrom, hayabusa...

εδιτ: δεν ξέρω αν απο κάποια χρονολογία και ύστερα ή πριν άλλαξε κάτι, αλλά είναι πιθανό, διότι άλλαξαν και οι προδιαγραφές του κινητήρα...

stam2
03/02/2016, 16:18
Δεν είναι νικασίλ,τουλάχιστον όσα είναι πριν το 2007.
Βγαίνει από σουζούκι εμβολο +0,5χιλιοστά, κωδικός 12100-17G00-050

αληθές, και αυτό είναι το main argument, διότι δεν θα έβγαζε αν δεν έπαιρνε πείραγμα(?).
Όμως η ίδια η σουζούκι αν δεν κάνω λάθος αναφέρει για το scem στο βεστρομάκι, και ενδεχομένως να έχει δεύτερο κωδικό και για +0,5 χιτώνια....(?).

virus
03/02/2016, 17:06
Θέλω να.....

πλακα κανεις ετσι;

ολα αυτα στην ελλαδα; απλα ξεχνα το. θα σε κοιτανε σαν αλιεν :(

βεβαια παντα υπαρχει η ελπιδα για ελλαδα κι εγω να μην τον εχω βρει.

καλη τυχη :beer:

κι αν τον βρεις πμ me με ενδιαφερει.

kostaspetrou
03/02/2016, 17:22
αληθές, και αυτό είναι το main argument, διότι δεν θα έβγαζε αν δεν έπαιρνε πείραγμα(?).
Όμως η ίδια η σουζούκι αν δεν κάνω λάθος αναφέρει για το scem στο βεστρομάκι, και ενδεχομένως να έχει δεύτερο κωδικό και για +0,5 χιτώνια....(?).
Γύρω στα μέσα του 2007 έγιναν νικασίλ/SCEM.
Δες εδώ:
http://www.ronayers.com/oemparts/a/suz/506b2c32f8700231bc9563df/crankshaft

Το #8,ring set(ελατήρια) άλλαξε από 12140-17G10 έγινε 12140-17G20(για SCEM δηλαδή).

Φυσικά αν κάποιος κάνει ρεκτιφιέ το νικασίλ παίρνει δρόμο οπότε το σετάκι +0,5mm θα έχει άλλα ελατήρια.

@virus: μακάρι να βγούμε ψεύτες και να βρεθεί αξιόλογος άνθρωπος που να κάνει καλή δουλειά.
Αν βρεθεί,να τον στηρίξουμε,να δουλέψει και ένας Έλληνας και να μη τα σκάμε στέλνοντας πράγματα έξω για δουλειές που δεν είναι δα πυρηνική φυσική.

Για να δούμε...

stefanos
03/02/2016, 18:25
ολα αυτα στην ελλαδα; απλα ξεχνα το.


Γιατί μετρήσατε δουλειά Ευρωπαίου και ήταν αυτών των προδιαγραφών?:lol:

virus
03/02/2016, 18:39
προσωπικα ναι :)

με οργανα μετρησης ναι.

aetomenios
03/02/2016, 18:53
Χρόνια τώρα πάω εδώ και ειμαι ευτυχής πάντα...https://www.youtube.com/watch?v=_PW3suEvc5U

stefanos
03/02/2016, 18:57
Και το πιστόνι της suzuki ήταν στρογγυλό με ακρίβεια χιλιοστών του χιλιοστού? :confused:

virus
03/02/2016, 18:59
Και το πιστόνι της suzuki ήταν στρογγυλό με ακρίβεια χιλιοστών του χιλιοστού? :confused:


δεν ειμαι εγω ο δημιουργος αυτου του θρεντ :lol:

stefanos
03/02/2016, 19:17
δεν ειμαι εγω ο δημιουργος αυτου του θρεντ :lol:

Ερώτησα γιατί η honda στο πιστόνι του δικού μου δίνει ανοχή 3 εκατοστά και άλλα τόσα στον κύλινδρο ενώ πιστόνι με κύλινδρο 1-5 εκατοστά.
Λέω μπας και η τεχνολογία έφτασε μέχρι εκεί...

Eversman
03/02/2016, 20:31
Θέλω να κάνω ρεκτιφιέ +0.5mm σε vstrom.
Έχω μαμά πιστόνια +0.5mm και ελατήρια.

Το θέμα όμως είναι να βρω ρεκτιφιέ που θα κάνει ότι του πω(κοπτικά σε καλή κατάσταση,το grit που θα επιλέξω εγώ, να κάνει τη δουλειά σιγά σιγά ώστε να μην τσουρουφλίσει τον κύλινδρο κλπ).
Εν ολίγοις να το κάνει όπως στο εξωτερικό.
Toυ στέλνω τα έμβολα,τα μετρά βάσει μάνιουαλ με μικρόμετρο ακρίβειας 1/1000 και προχωρά στο ρεκτιφιέ ώστε να πετύχουμε την επιθυμητή ανοχή.

Πολλοί επώνυμοι κάνουν τραγική δουλειά,οπότε δεν ασχολούμαι καν.

Ξέρετε κάποιον καλό;
Αν ναι,πείτε στοιχεία(έστω με μύνημα ώστε να μη θεωρηθεί διαφήμιση).

Προτείνετε κάποιον αν έχετε ιδία πείρα ή έστω κάποιος πολύ γνωστός σας να έχει αυτός.

Να'στε καλά.

Αύριο το πρωί, θα σου δώσω τηλέφωνο από ρεκτιφιε, έτσι ώστε να μιλήσετε και να του πεις τι ακριβως θες. Συνεργάζεται κυρίως με επαγγελματίες, αλλά μια ερώτηση δεν βλάπτει.

MISKIN
03/02/2016, 22:27
Γύρω στα μέσα του 2007 έγιναν νικασίλ/SCEM.
Δες εδώ:
http://www.ronayers.com/oemparts/a/suz/506b2c32f8700231bc9563df/crankshaft

Το #8,ring set(ελατήρια) άλλαξε από 12140-17G10 έγινε 12140-17G20(για SCEM δηλαδή).

Φυσικά αν κάποιος κάνει ρεκτιφιέ το νικασίλ παίρνει δρόμο οπότε το σετάκι +0,5mm θα έχει άλλα ελατήρια.

@virus: μακάρι να βγούμε ψεύτες και να βρεθεί αξιόλογος άνθρωπος που να κάνει καλή δουλειά.
Αν βρεθεί,να τον στηρίξουμε,να δουλέψει και ένας Έλληνας και να μη τα σκάμε στέλνοντας πράγματα έξω για δουλειές που δεν είναι δα πυρηνική φυσική.

Για να δούμε...

Όμως από το 2004 μέχρι το 2007, ο κωδικός είναι 12140-17G00. Διαφέρει και από τους δυο κωδικούς. Τι σημαίνει αυτό; Έχω το Κ4 και μ' ενδιαφέρει.

sugariasgeorge
03/02/2016, 22:30
Χρόνια τώρα πάω εδώ και ειμαι ευτυχής πάντα...https://www.youtube.com/watch?v=_PW3suEvc5U
εγγυηση ο ''δρακος''........
δεν τον αλλαζω λεμεεεεεεεεε!!!!!!!

sugariasgeorge
03/02/2016, 22:38
Θέλω να κάνω ρεκτιφιέ +0.5mm σε vstrom.
Έχω μαμά πιστόνια +0.5mm και ελατήρια.

Το θέμα όμως είναι να βρω ρεκτιφιέ που θα κάνει ότι του πω(κοπτικά σε καλή κατάσταση,το grit που θα επιλέξω εγώ, να κάνει τη δουλειά σιγά σιγά ώστε να μην τσουρουφλίσει τον κύλινδρο κλπ).
Εν ολίγοις να το κάνει όπως στο εξωτερικό.
Toυ στέλνω τα έμβολα,τα μετρά βάσει μάνιουαλ με μικρόμετρο ακρίβειας 1/1000 και προχωρά στο ρεκτιφιέ ώστε να πετύχουμε την επιθυμητή ανοχή.

Πολλοί επώνυμοι κάνουν τραγική δουλειά,οπότε δεν ασχολούμαι καν.

Ξέρετε κάποιον καλό;
Αν ναι,πείτε στοιχεία(έστω με μύνημα ώστε να μη θεωρηθεί διαφήμιση).

Προτείνετε κάποιον αν έχετε ιδία πείρα ή έστω κάποιος πολύ γνωστός σας να έχει αυτός.

Να'στε καλά.
..
...
DRAKOS ENGINEERING

Τροφωνίου 16, Αθήνα



2108226211

stefanos
03/02/2016, 23:02
Όμως από το 2004 μέχρι το 2007, ο κωδικός είναι 12140-17G00. Διαφέρει και από τους δυο κωδικούς. Τι σημαίνει αυτό; Έχω το Κ4 και μ' ενδιαφέρει.

http://www.ronayers.com/oemparts/p/suzuki/11210-20f30-0f0/cylinder-front

Σαν κύλινδρος πάντως αλλάζει το 12 απ ότι φαίνεται.

duke200
04/02/2016, 07:11
το σωστο ρεκτιφιε είναι μια πληγή στην ελλάδα, οποτε προτιμώ να αλλάζω κυλινδροπιστονα, αντι για ρεκτιφιέ.

Στον Δράκο τα παω ότι έχω, έχει μειώσει κατα πολύ τα σφάλματα του παρελθόντος.

το nikasil δεν είναι πρόβλημα, απλα το χάνεις με το ρεκτιφιέ. Όταν κανεις ρεκτιφιέ σε Nikasil, πρεπει να βαλεις υποχρεωτικά σφυρήλατο πιστόνι με τα ελατήρια πιστονιού που προτείνει ο κατασκευαστης του πιστονιού

kostaspetrou
04/02/2016, 09:48
Όμως από το 2004 μέχρι το 2007, ο κωδικός είναι 12140-17G00. Διαφέρει και από τους δυο κωδικούς. Τι σημαίνει αυτό; Έχω το Κ4 και μ' ενδιαφέρει.

Aυτό σημαίνει ότι από το 2007(ίσως στα μέσα της χρονιάς) απέκτησε νικασίλ.
Το ότι άλλαξε ο κωδικός κάποιες φορές μπορεί να σημαίνει μικροαλλαγές (πχ άλλο χρώμα εξωτερικά).

Εσύ δεν έχεις νικασίλ 100%.


Και το πιστόνι της suzuki ήταν στρογγυλό με ακρίβεια χιλιοστών του χιλιοστού? :confused:

Καταρχήν όλα τα έμβολα των γιαπωνέζικων τα κατασκευάζει η εταιρεία ART japan.
Αυτά βάζουν στο εργοστάσιο και οι 4 εταιρείες.

Επίσης απόλυτη ακρίβεια δεν υπάρχει.
Επειδή όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος,τα ART έμβολα που βάζουν στα μηχανάκια και οι ανοχές εμβόλου-κυλίνδρου είναι αρκετά καλές ώστε να βγάλουν εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα.

Οπότε ναι,είναι αρκετά στρογγυλό και με επαρκή ακρίβεια κατασκευασμένα.

kostaspetrou
04/02/2016, 09:55
το σωστο ρεκτιφιε είναι μια πληγή στην ελλάδα, οποτε προτιμώ να αλλάζω κυλινδροπιστονα, αντι για ρεκτιφιέ.

Στον Δράκο τα παω ότι έχω, έχει μειώσει κατα πολύ τα σφάλματα του παρελθόντος.

το nikasil δεν είναι πρόβλημα, απλα το χάνεις με το ρεκτιφιέ. Όταν κανεις ρεκτιφιέ σε Nikasil, πρεπει να βαλεις υποχρεωτικά σφυρήλατο πιστόνι με τα ελατήρια πιστονιού που προτείνει ο κατασκευαστης του πιστονιού

Δε χρειάζεται καθόλου να βάλεις σφυρήλατο αν δε θέλεις αγωνιστική πιεσμένη εφαρμογή.

Το μόνο που πρέπει να κάνεις αν κάνει ρεκτιφιέ(όπου θα χαθεί το νικασίλ) είναι να ΜΗ βάλεις ελατήρια για νικασίλ.
Τα ελατήρια για νικασίλ είναι πολύ σκληρότερα και θα σου φάνε τα τοιχώματα.

Για το Δράκο δε θα σχολιάσω.

stefanos
04/02/2016, 09:57
το σωστο ρεκτιφιε είναι μια πληγή στην ελλάδα, οποτε προτιμώ να αλλάζω κυλινδροπιστονα, αντι για ρεκτιφιέ.

Στον Δράκο τα παω ότι έχω, έχει μειώσει κατα πολύ τα σφάλματα του παρελθόντος.

το nikasil δεν είναι πρόβλημα, απλα το χάνεις με το ρεκτιφιέ. Όταν κανεις ρεκτιφιέ σε Nikasil, πρεπει να βαλεις υποχρεωτικά σφυρήλατο πιστόνι με τα ελατήρια πιστονιού που προτείνει ο κατασκευαστης του πιστονιού

Και χιτώνιο.

bros400pgm
04/02/2016, 14:27
Ερώτησα γιατί η honda στο πιστόνι του δικού μου δίνει ανοχή 3 εκατοστά και άλλα τόσα στον κύλινδρο ενώ πιστόνι με κύλινδρο 1-5 εκατοστά.
Λέω μπας και η τεχνολογία έφτασε μέχρι εκεί...

Βρε, τι γραφεις; Διόρθωσε το :)

PS. Βέβαια, επειδή μιλάμε για Honda, παίζει δουλεύει κ έτσι, απλά να μην πηγαίνει βήμα (που έτσι κι αλλιώς δεν πάνε :P )

stefanos
04/02/2016, 15:20
Βρε, τι γραφεις; Διόρθωσε το :)

PS. Βέβαια, επειδή μιλάμε για Honda, παίζει δουλεύει κ έτσι, απλά να μην πηγαίνει βήμα (που έτσι κι αλλιώς δεν πάνε :P )

Νταξ να διευκρινίσω εκατοστά του χιλιοστού αλλά μάλλον είναι αυτονόητο:)

MISKIN
04/02/2016, 16:18
Ερώτησα γιατί η honda στο πιστόνι του δικού μου δίνει ανοχή 3 εκατοστά και άλλα τόσα στον κύλινδρο ενώ πιστόνι με κύλινδρο 1-5 εκατοστά.
Λέω μπας και η τεχνολογία έφτασε μέχρι εκεί...

Δε βλέπω που είναι το λάθος εκτός αν δε κατάλαβα καλά. Είναι λογικό να σου δίνει 5 μικρά ανοχή στο ταίριαγμα. Αν το πιστόνι είναι στη μικρότερη επιτρεπτή ανοχή και το χιτώνιο στη μεγαλύτερη θα έχουν ελευθερία συναρμογής 6 μικρά. Ε σου λέει άντε μέχρι 5 μικρά, να είσαι δηλαδή στις μεσαίες τιμές των ανοχών των εξαρτημάτων.

toyar
04/02/2016, 16:21
5 εκατοστα ειναι 50 μικρα

duke200
04/02/2016, 16:48
Δε χρειάζεται καθόλου να βάλεις σφυρήλατο αν δε θέλεις αγωνιστική πιεσμένη εφαρμογή.

Το μόνο που πρέπει να κάνεις αν κάνει ρεκτιφιέ(όπου θα χαθεί το νικασίλ) είναι να ΜΗ βάλεις ελατήρια για νικασίλ.
Τα ελατήρια για νικασίλ είναι πολύ σκληρότερα και θα σου φάνε τα τοιχώματα.

Για το Δράκο δε θα σχολιάσω.

το να μην "σχολιάζουμε" είναι ευκολο. το να αιτιολογούμε την άποψη μας με παραδείγματα είναι πολύ καλύτερο.

εγω είπα την εμπειρία μου. Ουδεποτε έχω στειλει δουλεια στο δράκο και δεν έμεινα ικανοποιημένος. Υπ' οψην οτι πήγαινα μαζι και το νεο πιστόνι , για να φτιαχτουν τα διακενα όπως πρεπει. Αν πας μόνο τον κύλινδρο, χωρις το πιστόνι είναι λογικό να γίνουν λαθη.

kostaspetrou
04/02/2016, 18:55
το να μην "σχολιάζουμε" είναι ευκολο. το να αιτιολογούμε την άποψη μας με παραδείγματα είναι πολύ καλύτερο.

εγω είπα την εμπειρία μου. Ουδεποτε έχω στειλει δουλεια στο δράκο και δεν έμεινα ικανοποιημένος. Υπ' οψην οτι πήγαινα μαζι και το νεο πιστόνι , για να φτιαχτουν τα διακενα όπως πρεπει. Αν πας μόνο τον κύλινδρο, χωρις το πιστόνι είναι λογικό να γίνουν λαθη.

Δεν έβαλα κανένα εισαγωγικό.
Είπα ότι δε θα σχολιάσω.
Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.
Δεν είπα τίποτε κακό για κανέναν επαγγελματία,οπότε;

Επιλογή μου να μη θέλω να σχολιάσω,είτε θετικά είτε αρνητικά.

Ο καθένας ας το εκλάβει όπως θέλει.

Γνωρίζω πολύ καλά τί μετρήσεις απαιτούνται,πότε πρέπει να παίρνονται,τί άλλα εξαρτήματα χρειάζονται(έν' απ' αυτά είναι το έμβολο) και πώς πρέπει να γίνουν.

sapila racing
04/02/2016, 19:15
Οπότε καταλήξαμε οτι δεν έχει Nikasil το Vstrom και θα κανει ενα ωραιότατο ρεκτιφιέ.
ΟΚ.

kostaspetrou
04/02/2016, 19:19
vstrom πριν το 2007 δεν έχει νικασίλ.
vstrom μετά το 2007 έχει επίστρωση SCEM.

Θα δούμε τί θα γίνει.

7Tolis
04/02/2016, 19:24
Παιδιά αν θυμάμαι καλά, τα freewind είχαν την ίδια επίστρωση από το 1999 και από όσο ξέρω κανένα δεν έπαθε κάτι. Είναι δυνατόν να μην έχουν βάλει αυτή την επίστρωση στα πρώτα vstrom?

sapila racing
04/02/2016, 19:24
vstrom πριν το 2007 δεν έχει νικασίλ.
vstrom μετά το 2007 έχει επίστρωση SCEM.

Θα δούμε τί θα γίνει.

Ρεκτιφιέ θα γίνει. Δεν είναι επιστημονική φαντασία!
Και επίστρωση να έχει δεν είναι Nikasil. Εχει σιδερένιο χιτώνιο οπότε είναι απλά τα πράγματα, μην τα περιπλέκουμε!

kostaspetrou
04/02/2016, 19:44
Ρεκτιφιέ θα γίνει. Δεν είναι επιστημονική φαντασία!
Και επίστρωση να έχει δεν είναι Nikasil. Εχει σιδερένιο χιτώνιο οπότε είναι απλά τα πράγματα, μην τα περιπλέκουμε!

Δες παραπάνω τα προηγούμενα.

Μετά το 2007 έχει SCEM.Αυτό είναι η πολύ σκληρή ηλεκτροχημική επίστρωση που κατασκευάζει η Σουζούκι.Μ'άλλα λόγια έχει ιδιότητες νικασίλ,οπότε καταχρηστικά το καλούμε έτσι,ωραία;
Σε σιδερένιο χιτώνιο δεν κολλάει η επίστρωση,εφαρμόζεται κατευθείαν στο αλουμίνιο του κυλίνδρου.Δεν υπάρχει δηλαδή χιτώνιο.

sapila racing
04/02/2016, 20:06
Δες παραπάνω τα προηγούμενα.

Μετά το 2007 έχει SCEM.Αυτό είναι η πολύ σκληρή ηλεκτροχημική επίστρωση που κατασκευάζει η Σουζούκι.Μ'άλλα λόγια έχει ιδιότητες νικασίλ,οπότε καταχρηστικά το καλούμε έτσι,ωραία;
Σε σιδερένιο χιτώνιο δεν κολλάει η επίστρωση,εφαρμόζεται κατευθείαν στο αλουμίνιο του κυλίνδρου.Δεν υπάρχει δηλαδή χιτώνιο.

Aν δεν έχει χιτώνιο ξεχνάς το ρεκτιφιέ.

kostaspetrou
04/02/2016, 20:07
Aν δεν έχει χιτώνιο ξεχνάς το ρεκτιφιέ.
Προφανώς.Εκτός και αν στείλεις τον κύλινδρο στο εξωτερικό για επίστρωση νικασίλ.

kostaspetrou
20/02/2016, 10:59
Μίλησα με αρκετούς εππαγελματίες(με όσους δηλαδή σήκωσαν το τηλέφωνο).
Κάποιοι πετυχαίνουν ακρίβεια 0,01mm αλλά μου ξεκαθάρισαν ότι δεν μπορούν να πετύχουν τις γωνίες γυαλίσματος.
Οπότε μάλλον πάμε για μετάχειρα απ' έξω ρεκτιφιαρισμένα.
θα πρέπει όμως να στείλω έξω τα έμβολα,ώστε να ταιριαστούν.

Κρίμα γιατί σπάζομαι να κάνω δουλειές έξω...