PDA

View Full Version : Ανορθωτής σε hayabusa gen2;



k0stas.k1979
04/02/2016, 11:25
Καλημέρα σας,

εχθές και μετά από διαδρομή 320χλμ με το που έφτασα στον προορισμό μου το μηχανάκι σε πολύ χαμηλές rpm και σε φάση εκκίνησης από φανάρι έσβησε. Το ξανά έβαλα μπροστά και έφυγα.Μετά από λίγο και αφού έφτασα στο σπίτι μου μου ξανά έκανε το ίδιο καθώς είχα 1η στο κιβώτιο και πήγα να ξεκινήσω πάλι. Το ίδιο βράδυ και ενώ ήμουν συμπλεκταρισμένος και σε φάση μανούβρας δεν έσβησε το μοτέρ αλλά στιγμιαία έσβησαν τα φώτα και το καντράν και μετά ξανά άναψαν;
Τον ανορθωτή τον άλλαξα πριν από 3 με 4 μήνες περίπου μέσα στα πλαίσια προηγούμενης ανάκλησης.
Φοράω xenon χαμηλή σκάλα εδώ και 2 χρόνια και συναγερμό.

Υποψιάζομαι τον ανορθωτή αλλά είναι καινούριος ρε γμτ. ήμουν μπροστά όταν τον βάζανε στο συνεργείο.
Έχεις κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορεί να παίζει; Θα το πάω συνεργείο απλά είμαι εκτός περιοχής και θέλω απλά να μου φύγει και η απορία για το τι γίνεται μέχρι να γυρίσω Αθήνα την άλλη εβδομάδα

toyar
04/02/2016, 20:20
κουνα το τιμονι δεξια αριστερα (σταματημενος ε;:D) μηπως το ξανακανει ή παιξει λιγο μετα καλωδια του διακοπτη κοντα στο λαιμο

k0stas.k1979
05/02/2016, 10:18
Ευχαριστώ για την πληροφορία και ενώ το έψαξα και εγώ λίγο παραπάνω έπεσε το μάτι μου σε μία ανάκληση για για έλεγχο στα καλώδια του κεντρικού διακόπτη. Η ανάκληση αφορά 190 μοτοσικλέτες, με έτος κυκλοφορίας 2008 και εύρος αριθμού πλαισίου από JS1CK111100100741 έως JS1CK111100103998.
Το δικό μου είναι μέσα σε αυτά τα νούμερα και μου κάνει πιο πολύ για κάτι τέτοιο αφού είναι για διακοπή ρεύματος και δε το κάνει συνέχεια αλλά κάποιες φορές.
Επίσης παρατήρησα ότι κάποιες φορές με στρίψιμο του τιμονιού κάνουν ένα αστραπιαίο φλασάρισμα τα φώτα.
Το μηχανάκι είναι και 3ο χέρι και σαν βιβλίο σέρβις υπήρχε ένα μπολκ από ελεύθερο εισαγωγέα με ένα βασικό σέρβις στα χλμ που το πήρα και οπότε δε ξέρω αν το έχουν αλλάξει.
Τον ανορθωτή πάντως, στα πλαίσια της ανάκλησης, δεν τον είχαν αλλάξει και το είδαμε στην αντιπροσωπία στη βάση δεδομένων που έχουν.
Απλά είμαι εκτός Αθηνών και θα το δω σε κανένα 10 ήμερο που θα γυρίσω.

k0stas.k1979
05/02/2016, 10:50
Αν και από ότι είδα έχει ξανά αναφερθεί το θέμα ορίστε ξανά και το σχετικό link

http://www.yme.gr/?getwhat=7&tid=1289&aid=1514&id=0