PDA

View Full Version : Ελαστικά για Yamaha Tracer MT-09



Highwaytohell
05/02/2016, 14:13
Καλησπέρα Φίλοι,

Θέλω να περάσω καινούργια ελαστικά στη μηχανη μου (Tracer MT09). Ποιές είναι οι απόψεις σας?
Το προφίλ οδήγησης μου είναι ως εξής:

- 20.000 χλμ./χρόνο εκτός πόλης σε εθνική.
- κρατήματα σε στροφές και σε στεγνό και σε βρεγμένο δρόμο και σε σχετικά επιθετική οδήγηση. Τα εργοστασιακά ''μαμα'' δεν ήταν ότι καλύτερο.
- οδήγηση αυστηρά σε ασφαλτο.
-:D:D:D:D μπαντιλίκια δεν παίζουν...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις/συμβουλές σας.

spyrakos35
05/02/2016, 15:31
Τι φοραει μαμα;

Highwaytohell
05/02/2016, 15:53
120/70ZR17M/C (58W) (Tubeless)
180/55ZR17M/C (73W) (Tubeless)
Dunlop D222.
naylon...πολυ σκληρα τα οποια ακομη και μετα απο 100 χιλιομετρα δεν λες οτι ζεσταθηκαν...

7Tolis
06/02/2016, 10:37
Τα Dunlop roadsmart 2 τα βρήκα εξαιρετικά.Πολύ καλό κράτημα μόλις ζεσταθουν.3-4 χλμ σε άσφαλτο καλή και είσαι μια χαρά.

spyrakos35
06/02/2016, 10:42
Αν θες μπορω να σου προτεινω λαστιχα ο οποιος και καλο παιδι ειναι και καλες τιμες εχει και θα σου πει τη γνωμη του....

:beer:

devil's animal
06/02/2016, 11:01
120/70ZR17M/C (58W) (Tubeless)
180/55ZR17M/C (73W) (Tubeless)
Dunlop D222.
naylon...πολυ σκληρα τα οποια ακομη και μετα απο 100 χιλιομετρα δεν λες οτι ζεσταθηκαν...



για δες αυτα τα dunlop (https://www.skroutz.gr/c/1225/elastika-moto.html?keyphrase=dunlop+sportsmart+2)...
ειναι σχετικα καινουργια σαν μοντελο 2013-2014 και εγω που τα εχω φορεσει σε motard ειμαι αρκετα ευχαριστημενος πλην της διαστασης τους που ειναι παραπλανητικη, καθ'οτι ειναι πιο φαρδια (το πισω δλδ) και εκει που λεει 160, παιζει να ειναι 180αρι...

παντως βγαινουν διαστασεις και δεικτες για το δικο σου κανονικα...

nikma
06/02/2016, 13:19
Έχω ακούσει καλά λόγια για το bt 16 pro της Bridgestone και πρέπει να είναι κι οικονομικό.

MG-KTiNoS
06/02/2016, 15:21
Εγώ με τα ντάνλοπ ΕΚΛΕΙΣΑ με αφορμή την ανύπαρκτη υποστήριξη σε πρόβλημα που είχα (άσε τα έξωδα που μου προκάλεσε)
Για μένα Pirelli angel.....

Το Βτ 16 τετραγωνίζει σχετικά γρήγορα.

lmb990
06/02/2016, 15:36
τα michelin pilot road??

Highwaytohell
09/02/2016, 09:27
καλημερα σε ολη την παρεα!
Να σας πω την αληθεια η εμπειρια μου με μηχανες ειναι μικρη αρκει να σκεφτει κανεις οτι το tracer για μενα ειναι πρωτη μηχανη και μεσα σε 6 μηνες εκανα 14.000 ερωτευσιμα χιλιομετρα σε ταξιδια. Συνηθως ταξιδευω τριβαλιτσος (givi αλουμινιου trk-58l- πλαινες 33l). Την μηχανη την εχω αγαπησει και η τεχνολογια του traction control και γενικοτερα της μηχανης μου εδωσε αρκετη ασφαλεια και σιγουρια για να οδηγω σχετικα σε υψηλες ταχυτητες. Η αληθεια ειναι ομως οτι τα γουστα βγαινουν στις στροφες και προσωπικα εχω ξεχωρισει καποια λαστιχα ειτε απο φιλους ειτε απο μαγαζια που πηγα και ρωτησα.

DUNLOP->Sportsmart2-roadsmart 2
Michelin->Pilon Road 4
Pirelli->Diablo Rosso 3
Bridgestone->battlax 16
------------------------------------------------
Προτεραιοτητα στην επιλογη προσωπικα ειναι η αυτοπεποιθηση που μπορει να προσφερει το λαστιχο στις στροφες(παν μετρον αριστον)!
Με ενδιαφερει να μπορω να βγαλω με το ζευγαρι ενα χρονο τουλαχιστον μεχρι να τα χρειαστει να τα αλλαξω. Ασφαλεια πανω απο ολα.
Ισως καποιος με προσωπικη εμπειρια με καποιο απο τα παραπανω λαστιχα?
Παντα ανοιχτος σε προτασεις για αλλα λαστιχα. αυτα τα αναφερω απλα ενδεικτικα.
Οσον αφορα την τιμη αν και δεν μου περισσευουν θα εδινα μεχρι και 350,00 για καλυτερη προσφυση-ασφαλεια.
------------------------------------------------
Με τα τωρινα λαστιχα η επαφη με τον δρομο ειναι επειδη η μηχανη εχει φιλοτιμο
Ας βρουμε μια καλη λυση και ας την κανουμε ενα καλο δωρο τωρα που ειναι και του αγιου βαλεντινου!


Ευχαριστω για τον χρονο σας :)

xaotikos
09/02/2016, 10:33
Αν σε 6 μηνες εχεις κανει 14000χμλ δλδ σε 1 χρονο θεελεις να σου βγαλει 20+ χιλιαδες χλμ τοτε ξεχνα το στριφτερο κλπ λαστιχο.
Αν θελεις εμπιστοσυνη θα πας σε ενα sport-sport touring. Sport πιο μαλακο καλυτερη συμπεριφορα αλλα φθειρεται πιο ευκολα (υπολογιζεις ~10Κ χλμ),δεν το βοηθάει η συνεχόμενη εθνική. sport touring πιο σκληρο, ζεσταινεται πιο αργα κραταει περισσοτερο αναλογως συνθηκων.

devil's animal
09/02/2016, 10:48
Αν σε 6 μηνες εχεις κανει 14000χμλ δλδ σε 1 χρονο θεελεις να σου βγαλει 20+ χιλιαδες χλμ τοτε ξεχνα το στριφτερο κλπ λαστιχο.
Αν θελεις εμπιστοσυνη θα πας σε ενα sport-sport touring. Sport πιο μαλακο καλυτερη συμπεριφορα αλλα φθειρεται πιο ευκολα (υπολογιζεις ~10Κ χλμ),δεν το βοηθάει η συνεχόμενη εθνική. sport touring πιο σκληρο, ζεσταινεται πιο αργα κραταει περισσοτερο αναλογως συνθηκων.

θα συμφωνησω...


@Highwaytohell
αν σε παιρνει οικονομικα ν'αλλαζεις λαστιχο καθε χρονο, εννοειται πας για πιο sport σειρα...
η γνωμη μου ειναι βρες τα αντιστοιχα διαγραμματα και στις αλλες μαρκες οπως αυτο που σου βαζω και κρινε συμφωνα με την χρηση και την τσεπη σου...
εγω με τα dunlop εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος σε στροφες κλπ, αλλα κανω ελαχιστα χλμ τον χρονο...και τα εβαλα με σκοπο τα μισα χλμ που κανω να τα κανω μεσα σε καρτοπιστα....

351766

Highwaytohell
09/02/2016, 10:50
Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες xaotikos αλλα ενταξει την μηχανη την δουλεψα λιγο παραπανω απ οσο επρεπε λογω της πρωτογνωρης εμπειριας μου σαν μοτοσυκλετιστης. Παντως υπολογιζω οτι περιπου πλεον γυρω στα 20.000 χλμ θα βγαζω τον χρονο και πραγματικα δεν θα με πειραζε να βαλω στην ζωη μου ενα παγιο εξοδο τετοιας φυσης. Ενταξει 350 ευρω για λαστιχα τον χρονο δεν ειναι και λιγα χρηματα αλλα σου παρεχουν 20.000 χλμ με οδηγηση που μπορεις ενα τικ παραπανω να απολαυσεις. Νομιζω οτι τα sportsmart2 χωρις μπαντιλικια και καγκουριες οτι μπορουν να βγαλουν αυτα τα χιλιομετρα. Η αληθεια ειναι οτι λαστιχο και να βαλω θα δω απιστευτη διαφορα διοτι αυτα που φοραω κανονικα θα επρεπε να τα αλλαξω με την αγορα της μηχανης.
Ισως καποια μεση λυση και σε κρατηματα αλλα και σε διαρκεια? η χρυση τομη :>

Highwaytohell
09/02/2016, 10:55
Devils animal αυτο ακριβως επειδη τουλαχιστον για την ωρα υπαρχει η δυνατοτητα να αλλαζω λαστιχα μια φορα τον χρονο σκεφτομουν να βαλω κατι σε ποιο σπορ .
Παντως μια φορα να σε σωσει το καλο λαστιχο νομιζω τα βγαζει τα χρηματα του και με το παραπανω... διοτι οποιαδηποτε πτωση κοστιζει χρηματα και πανω απο ολα ζωες.

xaotikos
09/02/2016, 10:58
Προσεχε ομως οτι ενα sport ελαστικο μετα απο 8-10 χλιλιαδες μπορει να ειναι πολυ πιο γλυστερο και τετραγωνισμενο απο ενα sport touring μετα απο 10-12.
Για 20 δεν θα το συζηταγα καν προσωπικα, τα θεωρω παρα πολλα για να εχω εμπιστοσυνη σε λαστιχο σε στροφιλικια.

spyrakos35
09/02/2016, 11:35
Εγω να πω οτι τα charts καλα ειναι αλλα εδω ειναι Ελλαδα....

Highwaytohell
09/02/2016, 11:41
Για να ειμαι ειλικρινης τα περισσοτερα καταστηματα που ρωτησα μου δωσανε την εντυπωση οτι θα μπορουσα να βαλω τα sportsmart 2 για διαρκεια 20.000 εαν τα συμπεριφερθω σωστα χωρις μπαντιλικια . Εαν τα λαστιχα αυτα θελουν αλλαγη στα 8-10 χιλιαδες χιλιομετρα τοτε οντως θα πρεπει να δω κατι σε πιο sport touring και λιγοτερο hypersport. :/
και ναι φυσικα σκοπος ειναι να μπορουν να βγαλουν τον χρονο πανηγυρικα και οχι να φτασουμε στα λινα και να τα αλλαξω.

alex14
09/02/2016, 11:47
Για να ειμαι ειλικρινης τα περισσοτερα καταστηματα που ρωτησα μου δωσανε την εντυπωση οτι θα μπορουσα να βαλω τα sportsmart 2 για διαρκεια 20.000 εαν τα συμπεριφερθω σωστα χωρις μπαντιλικια . Εαν τα λαστιχα αυτα θελουν αλλαγη στα 8-10 χιλιαδες χιλιομετρα τοτε οντως θα πρεπει να δω κατι σε πιο sport touring και λιγοτερο hypersport. :/

20.000 δεν μου βγαλανε ουτε το roadsmart 2 με πολυ προσεκτικη οδηγηση.
Χλωμο το βλεπω για τα sportsmart.

devil's animal
09/02/2016, 11:49
και εγω εχω την εντυπωση οτι με σεβασμο, σωστες πιεσεις και χωρις παντες και βιαια ανοιγματα, θα σου κρατησουν για καμια 15αρα χιλιαδες...
αν βεβαια θελεις στα τελειωματα τους να στριβεις με τρελες κλισεις σε ελληνικο οδοστρωμα, θα σε προδωσουν....

αν εισαι κατα 80% εθνικη το μεγαλυτερο προβλημα που θα αντιμετωπισεις ειναι να τετραγωνισουν και να δημιουργηθει σκαλοπατι...

οπως και να εχει, αν δεν δοκιμασεις, δεν θα μαθεις ποτε...
και μια παλια ελληνικη παροιμια λεει: "αν δεν πληρωσεις, δεν μαθαινεις"...

Highwaytohell
09/02/2016, 11:58
Καταλαβαινω απολυτα αυτα που μου λετε και αρχιζω να συνειδητοποιω οτι δεν υπαρχει χρυση τομη στα 20.000 και στις στροφες... ειτε λογω τετραγωνισμου ειτε λογω φυσιολογικης φθορας . πανε και τα roadsmart :""(
2 ζευγαρια τον χρονο πολλα λεφτα ρε ... γ...

amyroukai
09/02/2016, 12:58
Κοίτα, δεν είναι ανάγκη να το πας δύο ζευγάρια το χρόνο. Βάλε ένα σπορ λάστιχο να σου βγάζει γούστα στις στροφές που θέλεις και το πας δύο πίσω/ένα εμπρός.

xaotikos
09/02/2016, 12:59
Πανω απο ολα η ασφαλεια