PDA

View Full Version : Piaggio beverly 500 tsek



nikos_ioannina
06/02/2016, 08:55
Καλημέρα σε όλους. Εδώ και ένα χρόνο είμαι ιδιοκτήτης ενός beverly 500 το οποίο χρησιμοποιώ γενικά ελάχιστα. Εδώ και 2 ημέρες. το πρωί που το βάζω μπροστά ανάβει το τσεκ της μηχανής για δεύτερη φορά και μετά δεν ξέρει τίποτα.Παίζει να είναι νορμάλ??

1) Ανοίγω διακόπτη ανάβει τσεκ και ένδειξη λαδιού, σβήνει το τσεκ.
2) Μιζάρω παίρνει μπροστά κανονικά ελάχιστα τσοκαρισμένο αυτές τις 2 μέρες που έχει κρύο
3) Μετά από κάποια δευτερόλεπτα λειτουργίας ανάβει ξανά το τσεκ .Κάνει ξανά τσεκ , σβήνει και μετά όλη την υπόλοιπη μέρα δεν ξέρει τίποτα όσες φορές και αν το ανοιγοκλείνω.

Στο μηχανάκι έχω αλλάξει .Ανορθωτή γνήσιο ,μπαταρία (όχι μούφα) ,immobilizer, εγκέφαλο , κεραία immobilizer, τρόμπα βενζίνης , έχω καθαρίσει με σπρέι επαφών και αέρα όλες τις φίσες και ασφάλειες που έχει πάνω του το μηχανάκι.Το μηχανάκι δεν φοράει xenon φώτα .

Παίζει να το κάνει από κάποιον αισθητήρα ίσως??

Τα φώτα του κανείς??

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :smokin: :smokin:...

duke200
06/02/2016, 10:32
διαγνωστικο...


πιθανόν είναι η μπαταρια ψιλοπεσμένη και τραβαει κολήματα ο εγκεφαλος μεχρι να στρωσει. πιστευω αμα την φορτίσεις με μηχανημα να στρωσει. Αν δεν στρωσει πρεπει να πας για διάγνωση

nikos_ioannina
06/02/2016, 11:03
H μπαταρία είναι 2 μήνες πάνω στο μηχανάκι. Με το πολύμετρο στους πόλους έχει σωστές ενδείξεις σύμφωνα με το manual .

duke200
06/02/2016, 14:44
τοτε δεν θα ναι απο μπαταρια. πηγαινε το σε διαγνωστικο να δεις τι βλαβη έχει αποθηκευσει και ανάλογα πράττεις.