PDA

View Full Version : Κανενας εμπειρος σε ατυχημα?



Σελίδες : [1] 2

Draculas
08/02/2016, 15:26
Ειναι περιεργο να γραφομαι στο moto.gr οταν πλεον δεν εχω μηχανη.
Θελω τις γνωμες/γνωσεις/συμβουλες σας για το πρωτο μου κανονικο ατυχημα μετα απο 11 χρονια και σχεδον 120000χλμ με το ER6.

Κινουμενος σε επαρχιακη οδο με κανονικη ταχυτητα, μετα απο μια ελαφρα δεξια στροφη οπου μια εκκλησια με εμποδιζε να δω τι υπαρχει στην αλλη πλευρα της στροφης (ο δρομος στην ουσια εινα στροφη και οχι ευθεια λογω της εκκλησιας) βλεπω περιπου στα 42μετρα (μετρημενο αργοτερα με κορδελα) ενα φορτηγακι να εχει παρει θεση σε παραδρομο δεξια για να βγει στην κεντρικη οδο οπου ημουν εγω, αυτοματα κοβω ταχυτητα και μετακινουμε προς το κεντρο του δρομου, για να σιγουρευτω οτι θα με δει, αλλα και οτι εχω μια αποσταση "ασφαλειας" απο τον προφυλακτηρα του.
Καπου στα 20 με 30μετρα μακρια, και ενω μου ειχε δωσει να καταλαβω οτι με ειδε και δεν θα πεταχτει, αρχισε πολυ αργα να προχωραει και να μου κλεινει τον δρομο, ξαφνιαστηκα αλλα αυτοματα αλλαζα θεση ακομα πιο αριστερα (ειχα δει οτι απο το αντιθετο ρευμα δεν ερχοταν κανεις, και υπολογισα πορεια τερμα αριστερα για να τον αποφυγω).
Εαν συνεχιζε να βγαινει τοσο αργα θα ειχα καταφερει να φτασω στη δουλεια μου, αλλα ξαφνικα στα 10 μετρα μακρια αποφασισε να πατησει γκαζι, μπαινοντας μπροστα μου και κλεινοντας μου εντελως τον δρομο.
Ολο αυτο εγινε σε 3 το πολυ 4 δευτερολεπτα.
Το τελευταιο που θυμαμαι ειναι το πλαινο του φορτηγου του στο μισο μετρο, και μετα εγω πεσμενος κατω και κεφαλια πολλα απο πανω μου.
η συγκρουση εγινε περιπου 20-30 εκατοστα μεσα στο αντιθετο ρευμα.
Την γλυτωσα παρα πολυ καλα δεδομενου οτι του βουλιαξα ολο το πλαινο, και το οτι η μηχανη ειναι αχρηστη, με ενα σπασμενο χερι, και μια ρηξη ηβικης συμφησης στη λεκανη.
Δεν περπαταω ακομα εδω και 12μερες που εγινε το ατυχημα, και αποτι μου ειπαν θα χρειαστω σιγουρα 1 μηνα για να το κανω, πληρης αποκατασταση περιμενω μετα απο 1 χρονο, στο χερι εβαλα σιδερο και για την ωρα δεν μπορω να κουνησω τον αντιχειρα επειδη το σπασιμο ειναι πολυ κοντα στον καρπο.

Τα παραπανω ειναι μαθημα προς οποιον υποτιμα τη νοημοσυνη του επαρχιωτη γιδοβοσκου (το επαγγελμα ειναι το πραγματικο), και να προσεχει λιγο παραπανω οποιον παριστανει οτι περιμενει υπομονετικα για να περασει αυτος που κανονικα εχει προτεραιοτητα.

Εχω ασφαλεια, ειχα μπουφαν κρανος γαντια, τα παντα
παραβιασε προτεραιοτητα, ειχε τα τζαμια κλειστα σε διασταυρωση που γνωριζει πολυ καλα οτι δεν εχει επαρκη ορατοτητα (στο χωριο του δηλαδη), δεν με ειδε ουτε με ακουσε και βγηκε, (με βρηκε αργοτερα στο νοσοκομειο και μου το ειπε, οταν τελικα με ειδε, ειχε ηδη πατησει στο δρομο φοβηθηκε/αγχωθηκε και πατησε γκαζι για να προλαβει να φυγει απο μπροστα μου, γιαυτο στο τελος βρεθηκε ξαφνικα μπροστα μου κλεινοντας μου τον δρομο) εγω νομιζα οτι με ειχε δει απο την αρχη γιαυτο και δεν σταματησα εντελως.
Οταν με πηρε το ασθενοφορο η αστυνομια μολις εφτανε, δεν εχω ιδεα τι τους ειπε, τι μετρησανε, κτλ
στα επειγοντα ηρθε ενας αστυνομικος και μου εκανε αλκοτεστ, απο τοτε δεν ξαναειδα κανεναν τους, ουτε για καταθεση, ουτε για κατι αλλο.
Βγηκα μετα απο 9 μερες, για νοσηλεια στο σπιτι, σε ειδικο κρεβατι, με ειδικο γιογιο και παπια, καθως δεν περπαταω ακομα.
Η ασφαλιστικη μου που πηρα τηλ. σημερα (12 μερες μετα), μου λεει οτι δεν υπαρχει δηλωση εμπλοκης της πινακιδας μου σε ατυχημα, τους λεω ΟΚ, εμενα με τρακαρανε, ημουν νοσοκομειο, η μηχανη ειναι κομματια δεν πρεπει να σας ενημερωσω να το ξερετε? να στειλετε καποιον να δει τη μηχανη?
Μου ειπαν οτι πρωτα πρεπει να ολοκληρωθει η αναφορα η δικογραφια η οπως τεσπα το ονομαζουν στην αστυνομια και μετα ο αλλος που φταιει ενημερωνει την δικη του ασφαλιστικη, και αυτη εμας.
Εχω εμπλεξει και δικηγορο σε ολο αυτο παντως, γιατι δεν εμπιστευομαι κανεναν τους.
Εχουν βαση τα παραπανω?
εγω τωρα τι περιμενω? την αστυνομια να κανει δουλεια της?
και κατι τελευταιο...

Στην συγκεκριμενη εκκλησια στατιστικα και μονο, θα γινει θανατηφορο καποια στιγμη...
εκτος απο δυναμιτη, πως μπορουμε να ζητησουμε το γκρεμισμα της?
Σοβαρολογω για το τελευταιο.

PortisHead
08/02/2016, 15:31
Draculas , να ζηταει "εμπειρο" σε ατυχημα....
Spoooooky !!!

Υ.Γ.
και επειδη βιαστηκα να γραψω χωρις να διαβασω το μηνυμα ,ζητω συγνώμη για το πειραγμα και περαστικα.
Ποτέ ξανα.
:blush:

BLiTzER
08/02/2016, 15:32
Δεν κατάλαβα. Έχεις κάνει δήλωση στην ασφαλιστική σου ή όχι;

Billymuse
08/02/2016, 15:33
Φίλε περαστικά εύχομαι να αναρρώσεις τάχυστα. Ειλικρινά δε ξέρω τι να πω για τον οδηγό γιατί απο τι στιγμή που παραδέχτηκε το λάθος του και οτι τον έπιασε πανικός ενω βγήκε απο στοπ πρέπει να το πεις στους μπάτσους να του πάρουν το διπλωμα για καμια 50αρια χρόνια. Είναι περίεργη η ιστορία σου σίγουρα αλλα μια φώτο του σημείου κατα πόσο κλείνει το οπτικό πεδίο η εκκλησία θα βοηθούσε να τα καταλάβουμε το κίνδυνο και τα ατυχήματα που μπορεί να προξενήσει. Ενδεχομένος να υπάρχει κάποιος τρόπος να γκρεμιστεί η Εκκλησία αλλα στο Ιραν της Εύρωπης μη περιμένεις καμια σοβαρή λύση.

Μικe777
08/02/2016, 15:35
Draculas εισαι πιες του το αιμα!κανονικα!του τυπου αφου αυτος φταιει!
αλλα μην περιμενεις και πολλα ου μπλεξεις!περαστικα!!και αγυριστα!:wave2:

Draculas
08/02/2016, 15:38
πηρα τηλ. να τους κανω δηλωση και δεν θελουν!
θελουν λεει πρωτα να βγει η εκθεση της αστυνομιας.
Γιαυτο ρωταω κι εγω... ετσι γινεται συνηθως?

SHOOTER045
08/02/2016, 15:38
Αν ψαξεις στα θέματα, σε είδα- με είδα
Ειναι γεμάτο παρόμοια περιστατικά οπου νομίζουμε οτι μας είδαν αλλά τελικά δεν....
Στο ατύχημα τώρα.

Παράμετροι όπως ταχύτητα (κάπου θα υπάρχει πινακίδα)
Απόσταση κτλπ.
Πραγματογνωμοσύνη.
Αντίγραφο απο την τροχαία του Δ.Ο.Τ.Α
το οποίο μπορείς να το ζητησεις.
Κάποια στιγμή θα σε καλέσουν για κατάθεση εκεί.
Αν η ασφαλιστική σου δεν σου παρέχει νομική προστασία τότε καλώς εβαλες δικηγόρο.
Ελπίζω μόνο να ειδικεύεται σε αυτά

BLiTzER
08/02/2016, 15:39
Τι θα πει "δε θέλουν"; Να πας εκεί και να κάνεις γραπτή δήλωση. Άμεσα. Και να κρατήσεις αντίγραφο, εννοείται. Μαζί με όλα τα χαρτιά από τροχαία, νοσοκομεία, γιατρούς κτλ.

Draculas
08/02/2016, 15:39
[QUOTE=PortisHead;2703893]
lol Δεν το ειχα σκεφτει ετσι!
εισαι πολυ μπροστα!

Bladerunner
08/02/2016, 15:40
Κατ' αρχάς, περαστικά και γρήγορα να επιστρέψεις στην καθημερινότητά σου.

Πολύ καλά έκανες κι απευθύνθηκες σε δικηγόρο. Εκείνος είναι ο πλέον αρμόδιος να σε ενημερώσει για τα δικαιώματά σου και τις κινήσεις που πρέπει να ακολουθήσεις.
Από προσωπική εμπειρία, αυτό που θα σε συμβούλευα είναι, να απαντήσεις θετικά όταν ρωτηθείς από την αστυνομία αν επιθυμείς την ποινική δίωξη του άλλου οδηγού.
Είναι ένας μοχλός πίεσης προς εκείνον και μπορείς να την άρεις όποτε θέλεις.

Edit: Όσο αφορά την εκκλησία, μπορείς να ενημερώσεις την αρμόδια μητρόπολη ή/και δήμο ώστε να βάλουν τουλάχιστον μια προειδοποιητική πινακίδα.

SHOOTER045
08/02/2016, 15:43
Φίλε περαστικά εύχομαι να αναρρώσεις τάχυστα. Ειλικρινά δε ξέρω τι να πω για τον οδηγό γιατί απο τι στιγμή που παραδέχτηκε το λάθος του και οτι τον έπιασε πανικός ενω βγήκε απο στοπ πρέπει να το πεις στους μπάτσους να του πάρουν το διπλωμα για καμια 50αρια χρόνια. Είναι περίεργη η ιστορία σου σίγουρα αλλα μια φώτο του σημείου κατα πόσο κλείνει το οπτικό πεδίο η εκκλησία θα βοηθούσε να τα καταλάβουμε το κίνδυνο και τα ατυχήματα που μπορεί να προξενήσει. Ενδεχομένος να υπάρχει κάποιος τρόπος να γκρεμιστεί η Εκκλησία αλλα στο Ιραν της Εύρωπης μη περιμένεις καμια σοβαρή λύση.

Συγκεντρώσου.
Αν δεν ήταν εκκλησία και ηταν κατι άλλο?
Μην το σκισουμε και εδώ.
Μπορεί για τον α-β λόγο κάτι να υπάρχει στραβό.
Φράχτης, τοίχος, κάγκελα.
Εκεί εχει λόγο η πολεοδομία
Ουτε γκρεμίζουμε ουτε παίρνουμε κεφάλια οπου η σε οποίον δεν γουσταρουμε

Draculas
08/02/2016, 15:43
Τι θα πει "δε θέλουν"; Να πας εκεί και να κάνεις γραπτή δήλωση. Άμεσα. Και να κρατήσεις αντίγραφο, εννοείται. Μαζί με όλα τα χαρτιά από τροχαία, νοσοκομεία, γιατρούς κτλ.

αυτο ειναι το θεμα, δεν μπορω να παω πουθενα ακομα και προσπαθω να βγαλω ακρη με τηλεφωνα.

borbos
08/02/2016, 15:43
πηρα τηλ. να τους κανω δηλωση και δεν θελουν!
θελουν λεει πρωτα να βγει η εκθεση της αστυνομιας.
Γιαυτο ρωταω κι εγω... ετσι γινεται συνηθως?

Απο την στιγμη που υπαρχει τραυματισμος-νοσοκομειο, και εχει ερθει και η τροχαια ναι ετσι ειναι. Αναλογα τι θα βγει απο την εκθεση του συμβαντος πρατεις...

Ohm
08/02/2016, 15:44
Το μόνο για το οποίο μπορώ να σε προειδοποιήσω, είναι: αμοιβή του δικηγόρου να την συμφωνήσεις από τώρα.

SHOOTER045
08/02/2016, 15:46
Σε ενα τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό.
Παίρνουν φωτό απο το σημείο.
Γίνεται σχεδιάγραμμα .
Και.μαζί με τις καταθέσεις των εμπλεκομένων, εξετάζουν αν στέκουν η οχι τα λεγόμενα με τα παραπάνω στοιχεία.
Τα οποία αφου ολοκληρωθεί η δικογραφία θα πάρει τον δρόμο για το δικαστήριο.

Draculas
08/02/2016, 15:57
Το μόνο για το οποίο μπορώ να σε προειδοποιήσω, είναι: αμοιβή του δικηγόρου να την συμφωνήσεις από τώρα.

Συμφωνηθηκε ηδη

Draculas
08/02/2016, 15:59
Σε ενα τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό.
Παίρνουν φωτό απο το σημείο.
Γίνεται σχεδιάγραμμα .
Και.μαζί με τις καταθέσεις των εμπλεκομένων, εξετάζουν αν στέκουν η οχι τα λεγόμενα με τα παραπάνω στοιχεία.
Τα οποία αφου ολοκληρωθεί η δικογραφία θα πάρει τον δρόμο για το δικαστήριο.

καταθεση μπορω να δωσω και μετα απο ενα μηνα δηλ?
δεν θα επρεπε να ερθουν να με βρουν? η μονο το αλκοτεστ ειναι επειγον γιαυτους?

Draculas
08/02/2016, 16:02
Συγκεντρώσου.
Αν δεν ήταν εκκλησία και ηταν κατι άλλο?
Μην το σκισουμε και εδώ.
Μπορεί για τον α-β λόγο κάτι να υπάρχει στραβό.
Φράχτης, τοίχος, κάγκελα.
Εκεί εχει λόγο η πολεοδομία
Ουτε γκρεμίζουμε ουτε παίρνουμε κεφάλια οπου η σε οποίον δεν γουσταρουμε

Θα ειχα θεμα με οτιδηποτε βρισκοταν στη θεση της εκκλησιας, απλα επειδη ειναι εκκλησια θεωρω οτι μαλλον δεν ειναι απλα θεμα πολεοδομιας...
θα δειξει, θα κυνηγησω και αυτο παντως και οτι βγει.

WiSe
08/02/2016, 16:04
Μαλιστα... ωραια τα λετε ολοι.

Και περαστικα σου φιλε μου.

Ασφαλιστη εχεις???????

BLiTzER
08/02/2016, 16:04
Αν το "παίξεις" σωστά, δεν έχει καμία σημασία αν είναι εκκλησία ή το προεδρικό μέγαρο. Ήσουν σε δρόμο προτεραιότητας. Πετάχτηκε από παράδρομο. Τέλος.

Άσε τα τηλέφωνα και στείλε τα πάντα γραπτώς.

Αν δε ζητήσεις τη δίωξή του, δε νομίζω ότι θα σε ψάχνουν με το ζόρι.

WiSe
08/02/2016, 16:06
Αν το "παίξεις" σωστά, δεν έχει καμία σημασία αν είναι εκκλησία ή το προεδρικό μέγαρο. Ήσουν σε δρόμο προτεραιότητας. Πετάχτηκε από παράδρομο. Τέλος.

Άσε τα τηλέφωνα και στείλε τα πάντα γραπτώς.

Αν δε ζητήσεις τη δίωξή του, δε νομίζω ότι θα σε ψάχνουν με το ζόρι.

Τι διωξη? Αφου παει δικαστικως ετσι κ αλλιως. Τι διωξη θα του κανουν για ανθρωποκτονια απο αμελια? :P

Draculas
08/02/2016, 16:06
Μαλιστα... ωραια τα λετε ολοι.

Και περαστικα σου φιλε μου.

Ασφαλιστη εχεις???????

ειχα, αλλα εκλεισε!
εχω ομως κανονικα ασφαλεια, τα παραπανω μου τα ειπαν στο τηλ. απο τα κεντρικα.

SHOOTER045
08/02/2016, 16:08
καταθεση μπορω να δωσω και μετα απο ενα μηνα δηλ?
δεν θα επρεπε να ερθουν να με βρουν? η μονο το αλκοτεστ ειναι επειγον γιαυτους?

Το αλκοτεστ ειναι επείγον να γίνει επιτόπου.
Ώστε πέρα απο τα υπόλοιπα να κινηθεί και αυτεπάγγελτα η δίωξη λόγω αλκοόλ.
Γι αυτο γίνεται επιτόπου μέτρηση.
Αν δεν φυσηξες μάλλον έγινε μεσω λήψης αίματος.
Θα σε πάρουν αυτοι μην αγχωνεααι
Η διαδικασία ειναι απο την φύση της χρονοβόρα.

BLiTzER
08/02/2016, 16:08
Τι διωξη? Αφου παει δικαστικως ετσι κ αλλιως. Τι διωξη θα του κανουν για ανθρωποκτονια απο αμελια? :P

Γενικά, δεν είναι ακριβώς ξεκάθαρο το κείμενό του και το "έχω εμπλέξει δικηγόρο" δε μου είπε και πολλά. Δεν ξέρω τι έχει κάνει.

Εγώ, πάντως, όταν χρειάστηκε, έπρεπε να κινήσω τις διαδικασίες μόνος μου. Ναι, κουτσαίνοντας μέχρι το Τμήμα.

WiSe
08/02/2016, 16:09
ειχα, αλλα εκλεισε!
εχω ομως κανονικα ασφαλεια, τα παραπανω μου τα ειπαν στο τηλ. απο τα κεντρικα.

Σου στελνω ΠΜ το κινητο μου να σε καθοδηγησω καταλληλα γιατι τζαμπα αγχωνεσαι. Ειναι απλα τα πραγματα.

WiSe
08/02/2016, 16:13
Γενικά, δεν είναι ακριβώς ξεκάθαρο το κείμενό του και το "έχω εμπλέξει δικηγόρο" δε μου είπε και πολλά. Δεν ξέρω τι έχει κάνει.

Εγώ, πάντως, όταν χρειάστηκε, έπρεπε να κινήσω τις διαδικασίες μόνος μου. Ναι, κουτσαίνοντας μέχρι το Τμήμα.

Γενικα η "ζημια" ειναι ξεκαθαρη. Υπαρχει υπαιτιοτητα καθαρη, τραυματιας, οποτε παει αυτεπάγγελτα εφοσον επιληφθηκε αστυνομια. Περιμενει το δικαστηριο, γινεται η δικη και αποζημειωνεται. Αυτα εν ολιγης τις λεπτομεριες θα του τις πω απο το τηλ του παιδιου.

Ο δικηγορος αν δεν ειναι ειδικευμενος σε τροχαια δεν εχει να σου πει τιποτα απολυτως.

Draculas
08/02/2016, 16:23
Γενικά, δεν είναι ακριβώς ξεκάθαρο το κείμενό του και το "έχω εμπλέξει δικηγόρο" δε μου είπε και πολλά. Δεν ξέρω τι έχει κάνει.

Εγώ, πάντως, όταν χρειάστηκε, έπρεπε να κινήσω τις διαδικασίες μόνος μου. Ναι, κουτσαίνοντας μέχρι το Τμήμα.

εν μερη φταιει που γραφω με το ενα χερι στο ενσωματομενο keyboard οθονης των windows.
και σκεψου οτι παντα το θεωρουσα αχρηστο...

"έχω εμπλέξει δικηγόρο" δηλαδη μιλησαμε να αναλαβει την υποθεση, ασχολειται μονο με ασφαλειες κτλ, και δεν σκοπευω να παω σε συμβιβασμο.
θα τα ανελυα ολα περισσοτερο, αλλα το onscreen keyboard ειναι πολυ κουραστικο.
γενικα δεν εχω ξανατρακαρει, και ανυσηχω οτι καποιος θα μου την κανει, γιαυτο εγραψα εδω.

manhunter
08/02/2016, 16:27
Δήλωση ο υπαίτιος έκανε? Και αν όχι, γιατι? Δεν παραδέχεται ότι φταίει?

Draculas
08/02/2016, 18:27
Δήλωση ο υπαίτιος έκανε? Και αν όχι, γιατι? Δεν παραδέχεται ότι φταίει?

Οχι, δηλωση δεν εχει κανει, και αυριο μαλλον θα μαθω αν εχει δωσει και καταθεση στην αστυνομια.

AUFGEBRACHT
08/02/2016, 18:35
Περαστικά και σιδερένιος ειλικρινέστατα, αλλά να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα...

dimmie_72
08/02/2016, 19:04
τι δήλωση ρε παιδιά;

υπάρχει τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό=>ενεργείται αυτεπάγγελτα προανάκριση=>θα ληφθούν καταθέσεις=>θα βγει πόρισμα=>θα οριστεί δικάσιμος, τέλος.

duke200
08/02/2016, 19:27
Αν ψαξεις στα θέματα, σε είδα- με είδα
Ειναι γεμάτο παρόμοια περιστατικά οπου νομίζουμε οτι μας είδαν αλλά τελικά δεν....
Στο ατύχημα τώρα.

Παράμετροι όπως ταχύτητα (κάπου θα υπάρχει πινακίδα)
Απόσταση κτλπ.
Πραγματογνωμοσύνη.
Αντίγραφο απο την τροχαία του Δ.Ο.Τ.Α
το οποίο μπορείς να το ζητησεις.
Κάποια στιγμή θα σε καλέσουν για κατάθεση εκεί.
Αν η ασφαλιστική σου δεν σου παρέχει νομική προστασία τότε καλώς εβαλες δικηγόρο.
Ελπίζω μόνο να ειδικεύεται σε αυτά

πολύ σωστα όλα. Αν έχεις νομική προστασία στην ασφάλεια, μιλα με το δικηγόρο της ασφαλιστικής σου να σου πει σε τι ενέργειες έχει προβεί για να ενημερώσεις το δικηγόρο σου και αν χριάζεται κάτι απο σενα. Παρε αμεσα αντίγραφο απο το ΔΟΤΑ και δωστο στο δικηγορο σου. Παρε αντίγραφα απο όλα τα παραστατικά νοσηλείας. Ζήτα αντίγραφο απο αλκοτεστ απο το Τμημα για τον οδηγό του αλλου οχήματος. Ψαξε να βρεις μην τυχόν υπήρχαν μάρτυρες στο συμβάν (κανα μαγαζι-σπίτι κοντά?) . Ο δικηγόρος της ασφαλιστικής (αν έχεις νομομική προστασία) και ο δικηγόρος σου θα σου πουν τι άλλο πρέπει να κάνεις.

Περαστικά σου και καλά ξεμπερδέματα...

δυστυχώς όπως είπανε και άλλοι φίλοι, στην οδήγηση με μοτοσκλέτα, δεν υπάρχει "νομίζω οτι με είδε", πάντα είμαστε έτοιμοι για το χειρότερο. Στην προκειμένη περιπτωση έπρεπε να κόψεις τόσο ώστε να είσαι έτοιμος να αποφύγεις το αμάξι ή να ακινητοποιηθείς. Αλλα βέβαια με τα "επρεπε" δεν βγαίνει κάτι τωρα.

Να ξερεις οτι Αυτος (και ο δικηγόρος του) θα ισχυριστούν οτι εσύ ερχόσουν με ιλιγκιώδη ταχύτητα και έπεσες πάνω τους και ενώ αυτος ήταν κανονικά στο ρευμα κυκλοφορίας του.

Draculas
08/02/2016, 20:11
Να ξερεις οτι Αυτος (και ο δικηγόρος του) θα ισχυριστούν οτι εσύ ερχόσουν με ιλιγκιώδη ταχύτητα και έπεσες πάνω τους και ενώ αυτος ήταν κανονικά στο ρευμα κυκλοφορίας του.

Σε αυτη την περιπτωση ειμαι καλυμενος γατι η θεση που σταματησε ο αλλος και οι φωτο που βγηκαν, τον δειχνουν καθετα προς το οδοστρωμα, οποτε μονο κανονικα δεν ηταν.
Τωρα για την ταχυτητα, νομιζω θα δυσκολευτουν να αποδειξουν το πως εκανα μετωπικη συγκρουση, εριξα κεφαλια στην ουσια στο πλαινο του βαν, και εμεινα εκει σταματωντας επιτοπου στα 0χλμ, και ειμαι ακομα ζωντανος, μονο με ενα σπασμενο χερι και μια ρηξη λεκανης...

θα φτιαξω μια φωτο να ανεβασω, νομιζω θα ειναι πολυ πιο κατατοπιστικη.

duke200
08/02/2016, 20:33
αυτο είναι πολύ ευχάριστο, οτι υπήρχαν φωτό απο το συμβαν και το γεγονός οτι αποδυκνύεται οτι η σύγκρουση ήταν καθετη.

Θα αργήσεις λίγο με τα δικαστήρια, αλλα στο τέλος θα πάνε όλα καλά.

Είσαι πολύ τυχερός πράγματι (ή είχες Άνωθεν βοήθεια), θα μπορούσες κάλιστα να είχες μείνει ανάπηρος.

Draculas
08/02/2016, 20:59
351740

spyrval
08/02/2016, 21:47
Ειλικρινά περαστικά ρε φίλε...

lonerider
08/02/2016, 22:04
Εσύ δεν τον είδες γιατί ήταν στροφή και η εκλλησια, ήθελα να ξέρω έτσι όπως το ασθενοφόρο και το βαν κλείνουν και τα δύο ρεύματα κυκλοφορείς αν ερχόταν κάποιος άλλος πιο γρήγορος από εσενα τι θα γινόταν. ....περιπολικό δε βλέπω. ...ότι ναναι...

Triathlon 7
08/02/2016, 23:27
Γεια σου συναδελφε.
Μια απο τα ιδια και εγω. Το Καλοκαιρι. Τυφλη στροφη και εισοδος απο φορτηγακι στο ρευμα κυκλοφοριας μου. Η μηχανη πληρως κατεστραμμενη. Εγω στο χειρουργειο. Η δικη επεται.
Τωρα εχω σχεδον επανελθει και ειμαι σε φαση αναζητησης νεας μοτο. Μαλλον CB 500X.
Απλα κανε υπομονη και προσπαθησε να δεις οσο ειναι δυνατον θετικα τα πραγματα και να φιλοσοφησεις το συμβαν. Απο οτι καταλαβαινω θα επανελθεις πληρως και σε λιγο θα αποτελει μια ακομα αναμνηση της ζωης σου.

Μικe777
08/02/2016, 23:50
Γεια σου συναδελφε.
Μια απο τα ιδια και εγω. Το Καλοκαιρι. Τυφλη στροφη και εισοδος απο φορτηγακι στο ρευμα κυκλοφοριας μου. Η μηχανη πληρως κατεστραμμενη. Εγω στο χειρουργειο. Η δικη επεται.
Τωρα εχω σχεδον επανελθει και ειμαι σε φαση αναζητησης νεας μοτο. Μαλλον CB 500X.
Απλα κανε υπομονη και προσπαθησε να δεις οσο ειναι δυνατον θετικα τα πραγματα και να φιλοσοφησεις το συμβαν. Απο οτι καταλαβαινω θα επανελθεις πληρως και σε λιγο θα αποτελει μια ακομα αναμνηση της ζωης σου.

ωραια τα λες φιλε!!
μαθημα ζωης ειναι τα σιδερα φτιαχνονται η υγεια πανω απ¨ολα!!:wave2:

Draculas
09/02/2016, 00:03
Εσύ δεν τον είδες γιατί ήταν στροφή και η εκλλησια, ήθελα να ξέρω έτσι όπως το ασθενοφόρο και το βαν κλείνουν και τα δύο ρεύματα κυκλοφορείς αν ερχόταν κάποιος άλλος πιο γρήγορος από εσενα τι θα γινόταν. ....περιπολικό δε βλέπω. ...ότι ναναι...

Αποτι ειδα σε αλλες φωτο ειχαν τοποθετησει κωνους σε αρκετη αποσταση για να φαινονται και πριν τη στροφη, αλλα ακομα κι ετσι αν διαβασεις στο κειμενο, δεν επεσα επανω του επειδη ετρεχα και δεν προλαβαινα να σταματησω, αλλα επειδη δεν με ειδε και αποφασισε να βγει τελευταια στιγμη.
Αν εμπαινα στη στροφη (ακομα και πιο γρηγορα αποτι πηγαινα) και εβλεπα απο την αρχη μπλοκαρισμενο το δρομο οπως στη φωτο, τοτε θα προλαβαινα να σταματησω εντελως, καθως θα γνωριζα οτι δεν προκειται να περασω.
εξαλλου ο μονος που ειδε τον αλλο απο την αρχη ημουν εγω, και εκοψα ταχυτητα κιολας για να δω τι θα κανει, αλλα με ξεγελασε γιατι αποφασισε να βγει οταν εγω ειχα ηδη διανυσει την μιση αποσταση προς αυτον.

Draculas
09/02/2016, 00:18
Γεια σου συναδελφε.
Μια απο τα ιδια και εγω. Το Καλοκαιρι. Τυφλη στροφη και εισοδος απο φορτηγακι στο ρευμα κυκλοφοριας μου. Η μηχανη πληρως κατεστραμμενη. Εγω στο χειρουργειο. Η δικη επεται.
Τωρα εχω σχεδον επανελθει και ειμαι σε φαση αναζητησης νεας μοτο. Μαλλον CB 500X.
Απλα κανε υπομονη και προσπαθησε να δεις οσο ειναι δυνατον θετικα τα πραγματα και να φιλοσοφησεις το συμβαν. Απο οτι καταλαβαινω θα επανελθεις πληρως και σε λιγο θα αποτελει μια ακομα αναμνηση της ζωης σου.

ακομα ειναι νωρις και σχεδον δεν πιστευω οτι αυτο σηνεβη σε μενα απο εναν τοσο ηλιθιο λογο, βοηθαει μαλλον και η γνωση οτι ημουν εξαιρετικα τυχερος και την γλυτωσα με τοσο λιγα.
Ειχα αποφυγει εκατονταδες "κοντινα περασματα" απο αυτη την κατασταση και φασεις που ημουν σιγουρος οτι "ΟΚ, σημερα ειναι η φορα που δεν θα φτασω σπιτι"
ελπιζω να μεινω λιγο αναισθητος σε ολο αυτο, γιατι η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομαι σοβαρα να ξαναπαρω μηχανη.
αν και παραδεχομαι οτι το ER6 του 2016 το εχουν κανει πολυ ωραιο, μαλλον θα καταληξω σε κανενα Ι.Χ.
εχω 2-3 μηνες να το φιλοσοφησω μαλλον! :beer:

Acacius
09/02/2016, 01:16
Γράφεις ότι δε σκοπεύεις να συμβιβαστείς οπότε μάλλον δε σε απασχολεί: όταν τράκαρα η ασφαλιστική μου έκανε το παγώνι (αν και είχε σχέση με άλλο, μυθικό πουλί...) διότι λέει ο άλλος δεν είχε κάνει δήλωση στη δική του. Δεν το πήγα δικαστικά -αν και έγινε δίκη, αρκετά αργότερα- διότι θεωρητικά ήμουν συνυπαίτιος και αποζημιώθηκα (λίγα πράγματα) χάρη σε παρέμβαση τρίτου. Τελικά μάλλον λάθος έκανα.

Στην τροχαία όταν σε ρωτήσουν αν επιθυμείς τη δίωξη του άλλου μπορείς να το αφήσεις "ανοιχτό" δηλώνοντας ότι επιφυλάσσεσαι των λοιπών δικαιωμάτων σου. Σε δίκη θα πάει αυτόματα διότι υπάρχει τραυματισμός οπότε αν δεν έχεις βρει το δίκιο σου μέχρι τότε βλέπεις τι κάνεις. Υποθέτω ότι θέλεις απλά να αποζημιωθείς και όχι να στείλεις τον άλλο φυλακή.

toyar
09/02/2016, 07:02
δυστυχως με τη θεση που ειχε στον παραδρομο δεν φαινοσουν στον καθρεφτη του και ως γνωστον κεφαλακι βαριουνται να γυρισουν γιατι τα θεωρουν ολα χωραφια τους
προσεξε μην πανε να σου πουν οτι οταν τρακαρες ησουν στο αντιθετο και οτι ειχες χωρο διαφυγης πισω του γιατι οι δικηγοροι και οι ασφαλιστικες ειναι πιο δρακουλες απο σενα
περαστικα και γρηγορα ορθιος:beer:

nicksior
09/02/2016, 07:56
Περαστικά .
Απο τη φωτό έχω να παρατηρήσω ότι
1) /η θέση που βρίσκεται το φορτηγάκι είναι πολύ μπροστά αν όντως είχε πρόθεση να στρίψει αριστερά.
2) Αριστερά απαγορεύεται να στρίψει λόγω διπλής διαχωριστικής γραμμής.

Ποιό πολύ μου μοιάζει να έστριψε δεξιά και αμέσως μετά να θέλησε να κάνει αναστροφή (θα χωρούσε όμως να στρίψει με τη μία?).

Πάντα απ'ότι βλέπω στην φωτογραφία.

Draculas
09/02/2016, 08:21
1) /η θέση που βρίσκεται το φορτηγάκι είναι πολύ μπροστά αν όντως είχε πρόθεση να στρίψει αριστερά.
2) Αριστερά απαγορεύεται να στρίψει λόγω διπλής διαχωριστικής γραμμής.

Ποιό πολύ μου μοιάζει να έστριψε δεξιά και αμέσως μετά να θέλησε να κάνει αναστροφή (θα χωρούσε όμως να στρίψει με τη μία?).

Πάντα απ'ότι βλέπω στην φωτογραφία.

Σωστη παρατηρηση το πρωτο, αποτι μου ελεγε μετα στο νοσοκομειο, επειδη ξερει οτι ειναι επικινδυνο σημειο (εδω γελαμε) παει παντα λιγα μετρα πιο μακρια για να στριψει και οχι εκει ακριβως που βγαινει ο δρομος.
Δεν μου εξηγησε βεβαια ποτε γιατι ειχε κλειστα τζαμια και κοιταγε αλλου οταν εβγαινε...
Για την διαχωριστικη δεν το ειχα σκεφτει, εισαι θεος! θα το ψαξω και γιαυτο.
:beer:


edit:
δεν το θυμομουν, αλλα η διαχωριστικη εκει τελικα εχει κενο...
351756

Cpt_Slow
09/02/2016, 08:57
να εισαι προσεκτικος στην περιγραφη σου και μην χρησιμοποιησεις λεξεις οπως "φοβηθηκα, νομιζα, δεν υπολογισα σωστα,δεν ειδα" γιατι οι ασφαλιστικες πραγματικα ειναι απο τα πιο χωρις γονεις πραγματα που υπαρχουν. (κοσμιος :lol:)

WiSe
09/02/2016, 09:27
Φιλαρακι τα ειπαμε και στο τηλ.... θα τη βρεις την ακρη και βημα-βημα θα δικαιωθεις...

Θα παρεις το χαρτι ανταλλαγης στοιχειων πρωτα θα κανεις δηλωση μετα και θα περιμενεις να σχηματιστει η δικογραφια και να οριστει δικασιμος

GFawkes
09/02/2016, 09:50
"Κανενας εμπειρος σε ατυχημα? "


θελω να δω ολους οσους απαντησαν σε αυτο το θρεντ τι θα γραψετε οταν πουλησετε την μηχανη σας....
:D

Eversman
09/02/2016, 11:25
Περαστικά και γρήγορα όρθιος φίλε μου.

Θα ήθελες να μας πείς, που βρίσκεται το συγκεκριμένο σημείο, έτσι ώστε όσοι τυχόν περάσουμε από ΄κεί, να έχουμε το νού μας? Ευχαριστώ έκ των προτέρων.

Draculas
10/02/2016, 12:25
Ευχαριστω για τις ευχες, και ο WiSe βοηθησε πολυ με τις διαδικασιες με αστυνομια και ασφαλιστικες. :beer:

Το σημειο βρισκεται στην Μεσσηνιακη Μανη, στο χωριο Καμπος.
Χρονια τωρα σχεδιαζουν παρακαμψη ολου του κωλοδρομου αυτου με νεα χαραξη, αλλα εχουν μεινει στα λογια και τις αντιδρασεις οτι "θα ερημωσει το χωριο χωρις τον δρομο"!

Εχουν να πεσουν πολλες κλωτσιες οταν περπατησω...

Σαν ντοπιος να ενημερωσω οτι εκτος απο κωλοδρομους εδω στην Μανη, εχουμε και απο τους χειροτερους οδηγους
το νου σας στις βολτες σας εδω κατω!

SHOOTER045
10/02/2016, 12:34
Ευχαριστω για τις ευχες, και ο WiSe βοηθησε πολυ με τις διαδικασιες με αστυνομια και ασφαλιστικες. :beer:

Το σημειο βρισκεται στην Μεσσηνιακη Μανη, στο χωριο Καμπος.
Χρονια τωρα σχεδιαζουν παρακαμψη ολου του κωλοδρομου αυτου με νεα χαραξη, αλλα εχουν μεινει στα λογια και τις αντιδρασεις οτι "θα ερημωσει το χωριο χωρις τον δρομο"!

Εχουν να πεσουν πολλες κλωτσιες οταν περπατησω...

Σαν ντοπιος να ενημερωσω οτι εκτος απο κωλοδρομους εδω στην Μανη, εχουμε και απο τους χειροτερους οδηγους
το νου σας στις βολτες σας εδω κατω!

Μην σκας
Στα περισότερα χωριά, αυτοί έχουν προτεραιότητα

Stefanos73
10/02/2016, 13:22
Περαστικά και γρήγορα όρθιος. Δυστυχώς, το μόνο που μπορεί να μειώσει τις συνέπειες ενός ατυχήματος είναι η αμυντική οδήγηση. Ζήτα ένα αντίγραφο του ιατρικού φακέλου και μια βεβαίωση από το βιβλίο συμβάντων του Νοσοκομείου. Θα σου είναι χρήσιμα όταν θα γίνει η εκδίκαση του συμβάντος. Μετά από καιρό κανένας πια δεν θυμάται λεπτομέρειες. Επίσης, προσπάθησε να μαζέψεις κάθε είδους φωτογραφικό υλικό σχετικό με το ατύχημα. Ακόμα και στο τμήμα επειγόντων του Νοσοκομείου κάποιος μπορεί να έχει καταγράψει εικόνες για αρχειακούς λόγους. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

alexis72
10/02/2016, 23:05
περαστικά κ ποτέ αλλη φορά ατύχημα , από περιέργεια εσύ τόν ειδες από αρκετή απόσταση μακρυά κ εισαι από τήν περιοχή οπως γράφεις κ εχει χάλια οδηγούς δρόμους κλπ , τήν κόρνα σου τήν πάτησες η οχι ? ειδικά στήν επαρχία γιά μένα η κόρνα ειναι υπερ απαραίτητη κ αν δέν τήν πάτησες φταίς εσύ γιατί θά ειχες αποφύγει ολη αυτή τήν στενοχώρια - ταλαιπωρία - αγχος κλπ , πρόσεξε μόνο οι μπλέ ... πού ηρθαν (ειναι από τό ιδιο η κοντινό χωριό) μήν ειναι τίποτα ανήψια - ξαδέλφια κλπ του οδηγού κ σού κάνουν τίποτα ιστορίες ...κ θά βάλεις δικηγόρο αετό κ νά ασχολείται ΜΟΝΟ μέ τέτοιες υποθέσεις κ οχι κανα χαζοπούλι ....αυτές οι υποθέσεις ειναι δύσκολες - χρονοβόρες κ αν εχεις χάνο δικηγόρο τήν εβαψες ...

Draculas
11/02/2016, 08:10
περαστικά κ ποτέ αλλη φορά ατύχημα , από περιέργεια εσύ τόν ειδες από αρκετή απόσταση μακρυά κ εισαι από τήν περιοχή οπως γράφεις κ εχει χάλια οδηγούς δρόμους κλπ , τήν κόρνα σου τήν πάτησες η οχι ?

Δεν πατησα γιατι θεωρησα δεδομενο οτι με ειδε και θα περιμενει την σειρα του, απο συνηθεια μονο (ευτυχως) εκοψα ταχυτητα.
Οταν τελικα καταλαβα οτι δεν ειχε παρει χαμπαρι και ξεκινησε για να βγει, το μυαλο πηγε κατευθειαν στο πως θα τον αποφυγω και στο να μην μπλοκαρουν οι τροχοι απο το πολυ φρενο.
Ετσι κι αλλιως μην φανταστεις οτι εξαρχης ειχαμε μεγαλη αποσταση, τον πρωτοειδα στα 40 μετρα περιπου, και ολα τα παραπανω εγιναν σε 3-4sec το πολυ.

Για την επαρχια και τους οδηγους της, πιστεψε με, ξερω πολυ καλα τι ειδους οδηγοι ειναι, εχω καταφερει να τους αποφευγω δεκαετιες τωρα, αλλα αυτη τη φορα ηταν ολα εναντιον μου, επεσα σε γιδοβοσκο σουμαχερ, εβαλε και η εκκλησια το χερακι της...

leo1964
11/02/2016, 09:12
Πάνω απ'όλα περαστικά και σιδερένιος.
Στο τέλος θα δικαιωθείς αλλά είναι χρονοβόρα η όλη ιστορία.

H.A.Balafoutre
11/02/2016, 09:48
Περαστικά κι αγύριστα. Το ζήτημα είναι πως για να γίνει οτιδίποτε, πρέπει πρώτα να γίνεις εντελώς καλά εσύ. Διότι μέσα σε όλα πρέπει να πληρωθούνε και αυτά που έπαθες στην υγεία σου, τα μεροκάματα που έχασες...κτλ, ηθική βλάβη από όλο αυτό..., όμως πρέπει να γίνεις εντελώς καλά εσύ. Τα μαζεύεις όλα και μετά θα γίνει η δίκη. Υπομονή.

KRS
11/02/2016, 10:10
Καταρχήν περαστικά φίλε και υπομονή!

Φυσικά, όπως προείπε κάποιος, όταν σε ρωτήσουν θα πεις ότι επιθυμείς την ποινική δίωξη του άλλου.
Είναι μοχλός πίεσης για να κάνει θετική δήλωση ο άλλος.

Θα κάνεις την αγωγή και επειδή υπάρχει προφανής παράβαση προτεραιότητας συν την ολική ζημία και τον σοβαρό τραυματισμό σου, θα πάρεις καλά λεφτά με εξωδικαστικό συμβιβασμό και θα συμφωνήσετε να παραιτηθείτε από το δικόγραφο της αγωγής.
Βέβαια όλα τα παραπάνω υπό την προϋπόθεση ότι είναι ασφαλισμένο το όχημα του και σε καλή ασφαλιστική.
Επίσης για ότι κάνεις: φυσιοθεραπείες, μεταφορά, φαρμακευτική αγωγή ζήτα/κράτα αποδείξεις.

Γενικά, παίδες τα τροχαία δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο σαν αντικείμενο. Αν πέσεις τώρα σε κομπογιαννίτη δικηγόρο, καληνύχτα..

Draculas
12/03/2016, 10:23
Καλημέρα

Πήρα στα χέρια μου την δικογραφία που έφτιαξε η αστυνομία, και το πρώτο που πρόσεξα είναι ότι το σχεδιάγραμμα είναι γεμάτο λάθη.
Εκτός από την λάθος σχεδίαση του δρόμου, τις λάθος αποστάσεις, την λάθος τοποθέτηση του αυτοκινήτου που με χτύπησε!! (το έχουν βάλει σχεδόν σαν να κινείται στο ρεύμα του, και όχι κάθετα στον δρόμο) και άλλα 2-3 λάθη μικρότερης σημασίας.
Νομίζω ότι έχουν κάνει λάθος και στο όριο ταχύτητας.

Να σας περιγράψω λοιπόν πώς είναι η σήμανση, και αυτά που ξέρω γιατί θα με τρελάνουν:
Κινούμαστε λοιπόν σε επαρχιακή οδό (Γνωρίζω ότι στο άρθρο 20 παρ.2 η επαρχιακή οδός ανήκει στην κατηγορία του "άλλου οδικού δικτύου" που έχει όριο τα 90χλμ/ώρα)
Εισερχόμαστε σε κατοικημένη περιοχή (υπάρχει πινακίδα Π-17 με το όνομα χωριού, που υποδηλώνει σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. "έναρξη κατοικημένης περιοχής")
Μέσα στην κατοικημένη περιοχή το όριο ρυθμίζεται με πινακίδα Ρ-32 στα 40χλμ/ώρα
Εξερχόμαστε απο την κατοικημένη περιοχή (ξανά, υπάρχει πινακίδα Π-18 με το όνομα του χωριού και την κόκκινη γραμμή που σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. δηλώνει "τέλος κατοικημένης περιοχής")
Απο εκεί και μετά δεν υπάρχει καμία άλλη πινακίδα ρύθμισης ταχύτητας ή κατοικημένης περιοχής κτλ, και εξακολουθούμε και κινούμαστε στην επαρχιακή οδό.
90χλμ/ώρα δεν είναι το όριο εκεί?
Κάνω κάπου λάθος εγώ, ή υπάρχει πουθενά κανένας μυστικός Κ.Ο.Κ. που τον κρατάει η αστυνομία για πάρτη της?

Στην αυτοψία η αστυνομία αναφέρει για το όριο ταχύτητας στο σημείο του ατυχήματος: "Δεν ρυθμίζεται ξεχωριστά με σήμανση, ορίζεται στα 50χλμ/ώρα (κατοικημένη περιοχή), παρόλο που υπάρχει η σχετική πινακίδα που δηλώνει ότι η κατοικημένη περιοχή έχει τελειώσει, και για ενα περίεργο λόγο, η πινακίδα αυτή λείπει απο το σχεδιάγραμμα που φτιάξανε, παρόλο που μέσα στη ζωγραφιά που φτιάξανε, βρίσκεται και το σημείο του δρόμου που υπάρχει στην πραγματικότητα αυτή η πινακίδα!

Και ρωτάω εγώ τώρα, αυτή η ζωγραφιά δημοτικού που μου δώσανε, έχει σημαντική βαρύτητα στο δικαστήριο?
Μπορώ να το εξαιρέσω σαν στοιχείο επειδή έχει λάθη, και να πάω να βγάλω ενα κανονικό τοπογραφικό του δρόμου?
Μπορώ να τους καταγγείλω στην υπηρεσία τους?
Υπάρχουν πολλά ύποπτα λάθη και στο σχεδιάγραμμα και αυτό με το όριο ταχύτητας, που επειδή είναι και χωριά εδώ πέρα και όλοι λίγο πολύ γνωρίζονται, αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως υπάρχει εύνοια της αστυνομίας προς τον ηλίθιο που με χτύπησε.
Μπορώ να τους αρχίσω στις κλωτσιές? - ώπ οχι, δεν μπορώ ακόμα, περπάτησα χωρίς πατερίτσες μόλις χτές!

Το νού σας εκεί έξω!

SHOOTER045
12/03/2016, 10:28
Δεν είμαι της τροχαίας για να σου πω σίγουρα.
Αλλά θα ρωτησω και θα μάθω τι παίζει

sergiosm
12/03/2016, 10:33
Καλημέρα
Και ρωτάω εγώ τώρα, αυτή η ζωγραφιά δημοτικού που μου δώσανε, έχει σημαντική βαρύτητα στο δικαστήριο?
Μπορώ να το εξαιρέσω σαν στοιχείο επειδή έχει λάθη, και να πάω να βγάλω ενα κανονικό τοπογραφικό του δρόμου?
Μπορώ να τους καταγγείλω στην υπηρεσία τους?
Υπάρχουν πολλά ύποπτα λάθη και στο σχεδιάγραμμα και αυτό με το όριο ταχύτητας, που επειδή είναι και χωριά εδώ πέρα και όλοι λίγο πολύ γνωρίζονται, αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως υπάρχει εύνοια της αστυνομίας προς τον ηλίθιο που με χτύπησε.


Αυτή η ζωγραφιά δημοτικού θα είναι το Α και το Ω στο δικαστήριο.

Πρέπει να οργανωθείς. Να βάλεις δικό σου πραγματογνώμονα (και δεν το λέω επειδή έγινε της "μόδας" λόγω Παντελίδη). Να βγάλεις πολλές φωτογραφίες που να δείχνουν και την πινακίδα και, για μένα, να τους κάνεις θέμα -εγγράφως- για το σχεδιάγραμμα.
Ζόρισε τους με χαρτιά αλλά αφού πρώτα συνεννοηθείς με το δικηγόρο σου. Μην κάνεις λάθος κινήσεις, θα βρεθούν σε άμυνα και είναι λογικό να κοιτάξουν να τα κουκουλώσουν. Ειδικά αν πράγματι είναι γνωστός τους και θέλουν να τον βοηθήσουν.

Πρόσεχε.

zopas
12/03/2016, 10:40
Ελπιζω να εχεις καλο δικηγορο που να τα βαλει με την αστυνομια ακολουθώντας νομιμους τροπους..

Το σχεδιάγραμμα της αστυνομιας ναι παιζει καθοριστικοτατο ρολο στην αποφαση του δικαστηρίου αφου ο αντιδικος σου θα συμβουλευτεί το δικο του δικηγορο και θα σε αντικρουσει με δασκαλεμένα ψεμματα..

η διαδικασια να παρεις την δικογραφια θα αργησει πολύ αφου ο αντιδικος σου θα προσπαθησει να την καθυστερησει με το να αναβαλει την καταθεση του συνεχεια μεχρι να επεμβει εισαγγελεας που να τον υποχρεωνει...

μαζι με τις αναβολες υπολογισε γυρω στα 7 χρονια ταλαιπωρια για αστικο-ποινικο...

Καλη σου δυναμη, εσυ να εισαι καλα...

MG-KTiNoS
12/03/2016, 10:41
Το σχεδιάγραμμα της αστυνομιας ναι παιζει καθοριστικοτατο ρολο στην αποφαση του δικαστηρίου αφου ο αντιδικος σου θα συμβουλευτεί το δικο του δικηγορο και θα σε αντικρουσει με δασκαλεμένα ψεμματα..


Όχι πάντα...
Οι δικαστές δε ν χαζοί.....
:rolleyes:

sergiosm
12/03/2016, 10:50
Όχι πάντα...
Οι δικαστές δε ν χαζοί.....
:rolleyes:

Οπωσδήποτε ...

motoexelixis
12/03/2016, 10:53
χαζοι μπορει να μην ειναι σε καμια περιπτωση, αλλα καπουπρεπει να βασιστουν και αυτοι, και δυστηχως η ευτυχως πολλες φορες,βασιζονται σε αυτο το σχεδιαγραμα.

Οπως και να εχει ειναι καθοριστικης σημασιας για την εκβαση της υποθεσης, και δε νομιζω να ειναι και πολυ ευκολο να μη το λαβουν υπ οψιν σοβαρα.

MG-KTiNoS
12/03/2016, 11:00
χαζοι μπορει να μην ειναι σε καμια περιπτωση, αλλα καπουπρεπει να βασιστουν και αυτοι, και δυστηχως η ευτυχως πολλες φορες,βασιζονται σε αυτο το σχεδιαγραμα.

Οπως και να εχει ειναι καθοριστικης σημασιας για την εκβαση της υποθεσης, και δε νομιζω να ειναι και πολυ ευκολο να μη το λαβουν υπ οψιν σοβαρα.

Εύκολο δεν είναι αλλά άμα είναι άκυρο και κάνει μπαμ τους τα ψέλνουν και από πάνω...
;)

WiSe
12/03/2016, 11:10
Αυτή η ζωγραφιά δημοτικού θα είναι το Α και το Ω στο δικαστήριο.

Πρέπει να οργανωθείς. Να βάλεις δικό σου πραγματογνώμονα (και δεν το λέω επειδή έγινε της "μόδας" λόγω Παντελίδη). Να βγάλεις πολλές φωτογραφίες που να δείχνουν και την πινακίδα και, για μένα, να τους κάνεις θέμα -εγγράφως- για το σχεδιάγραμμα.
Ζόρισε τους με χαρτιά αλλά αφού πρώτα συνεννοηθείς με το δικηγόρο σου. Μην κάνεις λάθος κινήσεις, θα βρεθούν σε άμυνα και είναι λογικό να κοιτάξουν να τα κουκουλώσουν. Ειδικά αν πράγματι είναι γνωστός τους και θέλουν να τον βοηθήσουν.

Πρόσεχε.

Αυτο ακριβως θα σου ελεγα και γω φιλε... οπως σου τα ειπε ακριβως... οργανωσου με το δικηγορο σου.

DAYMAN
12/03/2016, 11:26
πολλες φωτογραφιες η "ζωγραφια" που λες ειναι το πιο σημαντικο παραστατικο στο δικαστηριο και τελος υπομονη (δικηγορο φανταζομαι εχεις καλο),θα δικαιωθεις σιγουρα.Εκανα 6 χρονια υπομονη αλλα δικαιωθηκα στο τελος.

SHOOTER045
12/03/2016, 11:36
Καλημέρα

Πήρα στα χέρια μου την δικογραφία που έφτιαξε η αστυνομία, και το πρώτο που πρόσεξα είναι ότι το σχεδιάγραμμα είναι γεμάτο λάθη.
Εκτός από την λάθος σχεδίαση του δρόμου, τις λάθος αποστάσεις, την λάθος τοποθέτηση του αυτοκινήτου που με χτύπησε!! (το έχουν βάλει σχεδόν σαν να κινείται στο ρεύμα του, και όχι κάθετα στον δρόμο) και άλλα 2-3 λάθη μικρότερης σημασίας.
Νομίζω ότι έχουν κάνει λάθος και στο όριο ταχύτητας.

Να σας περιγράψω λοιπόν πώς είναι η σήμανση, και αυτά που ξέρω γιατί θα με τρελάνουν:
Κινούμαστε λοιπόν σε επαρχιακή οδό (Γνωρίζω ότι στο άρθρο 20 παρ.2 η επαρχιακή οδός ανήκει στην κατηγορία του "άλλου οδικού δικτύου" που έχει όριο τα 90χλμ/ώρα)
Εισερχόμαστε σε κατοικημένη περιοχή (υπάρχει πινακίδα Π-17 με το όνομα χωριού, που υποδηλώνει σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. "έναρξη κατοικημένης περιοχής")
Μέσα στην κατοικημένη περιοχή το όριο ρυθμίζεται με πινακίδα Ρ-32 στα 40χλμ/ώρα
Εξερχόμαστε απο την κατοικημένη περιοχή (ξανά, υπάρχει πινακίδα Π-18 με το όνομα του χωριού και την κόκκινη γραμμή που σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. δηλώνει "τέλος κατοικημένης περιοχής")
Απο εκεί και μετά δεν υπάρχει καμία άλλη πινακίδα ρύθμισης ταχύτητας ή κατοικημένης περιοχής κτλ, και εξακολουθούμε και κινούμαστε στην επαρχιακή οδό.
90χλμ/ώρα δεν είναι το όριο εκεί?
Κάνω κάπου λάθος εγώ, ή υπάρχει πουθενά κανένας μυστικός Κ.Ο.Κ. που τον κρατάει η αστυνομία για πάρτη της?

Στην αυτοψία η αστυνομία αναφέρει για το όριο ταχύτητας στο σημείο του ατυχήματος: "Δεν ρυθμίζεται ξεχωριστά με σήμανση, ορίζεται στα 50χλμ/ώρα (κατοικημένη περιοχή), παρόλο που υπάρχει η σχετική πινακίδα που δηλώνει ότι η κατοικημένη περιοχή έχει τελειώσει, και για ενα περίεργο λόγο, η πινακίδα αυτή λείπει απο το σχεδιάγραμμα που φτιάξανε, παρόλο που μέσα στη ζωγραφιά που φτιάξανε, βρίσκεται και το σημείο του δρόμου που υπάρχει στην πραγματικότητα αυτή η πινακίδα!

Και ρωτάω εγώ τώρα, αυτή η ζωγραφιά δημοτικού που μου δώσανε, έχει σημαντική βαρύτητα στο δικαστήριο?
Μπορώ να το εξαιρέσω σαν στοιχείο επειδή έχει λάθη, και να πάω να βγάλω ενα κανονικό τοπογραφικό του δρόμου?
Μπορώ να τους καταγγείλω στην υπηρεσία τους?
Υπάρχουν πολλά ύποπτα λάθη και στο σχεδιάγραμμα και αυτό με το όριο ταχύτητας, που επειδή είναι και χωριά εδώ πέρα και όλοι λίγο πολύ γνωρίζονται, αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως υπάρχει εύνοια της αστυνομίας προς τον ηλίθιο που με χτύπησε.
Μπορώ να τους αρχίσω στις κλωτσιές? - ώπ οχι, δεν μπορώ ακόμα, περπάτησα χωρίς πατερίτσες μόλις χτές!

Το νού σας εκεί έξω!

Λοιπον
Μονο το σχεδιάγραμμα υπάρχει?
Φωτογραφίες για την θέση των οχημάτων δεν βγαλανε?
Τα όρια ταχύτητας ορίζονται με σχετικές πινακίδες, τώρα αν στο τέλος της κατοικημένης περιοχής έπρεπε να υπάρχει και δεν υπάρχει σχετική σήμανση για τέλος ορίου ταχύτητας είναι ευθύνη του δήμου-τροχαιας κτλπ.
Μηπως υπάρχει ποιο κάτω?
Ένας εξωτερικός πραγματογνώμονας θα σε κατατοπισει

Draculas
12/03/2016, 13:39
Λοιπον
Μονο το σχεδιάγραμμα υπάρχει?
Φωτογραφίες για την θέση των οχημάτων δεν βγαλανε?
Τα όρια ταχύτητας ορίζονται με σχετικές πινακίδες, τώρα αν στο τέλος της κατοικημένης περιοχής έπρεπε να υπάρχει και δεν υπάρχει σχετική σήμανση για τέλος ορίου ταχύτητας είναι ευθύνη του δήμου-τροχαιας κτλπ.
Μηπως υπάρχει ποιο κάτω?
Ένας εξωτερικός πραγματογνώμονας θα σε κατατοπίσει

Υπάρχουν 3 φωτογραφίες από την αστυνομία και καμιά 30ριά δικές μου.
Ευτυχώς δηλαδή, γιατί σκέφτομαι να τα μαζέψω όλα και να πάω στον εισαγγελέα να τους σκίσω λίγο για παράλειψη καθήκοντος, ψευδή αναφορά, και ότι άλλο σκεφτώ.
Για τα όρια ταχύτητας δεν ξέρω αν θα έπρεπε να υπήρχε και δεν υπάρχει, σημασία έχει ότι επιβεβαιωμένα δεν υπάρχει πουθενά πινακίδα ρύθμισης ταχύτητας για τουλάχιστον 2km μετά την πινακίδα που δηλώνει τέλος κατοικημένης περιοχής.
Αλλα πραγματικά νομίζω ότι έχω δίκιο, δεν λάδωσα για να βγάλω το δίπλωμα, και τυπικά αν πιστέψουμε τις πινακίδες, ο δρόμος έχει όριο τα 90χλμ/ώρα
Θα πάω στα κεντρικά της τροχαίας να το ζητήσω εγγράφως, και αν όντως είναι έτσι θα τους το τρίψω στη μούρη.

Θα γίνει καταγγελία και στον δήμο-τροχαία μάλλον, γιατί ενώ υπάρχει λοξή δεξιά οδός (σε τυφλό σημείο κιόλας!) που διασταυρώνεται με τον κεντρικό δρόμο που ήμουν εγώ, δεν υπάρχει πουθενά αντίστοιχη πινακίδα (Κ-29δ) που να προειδοποιεί γιαυτό.
Τώρα που αρχίζω να περπατάω θα ψάξω και πολεοδομία-μητρόπολη, για να δω αν η εκκλησία έχει άδεια για το κτήριο και την υπερυψωμένη κατασκευή που έχουν φτιάξει και εμποδίζει την ορατότητα.

Γενικά θα τους κάνω να με θυμούνται για καιρό. μόνο για τα όρια ταχύτητας δεν είμαι σίγουρος, γιατί όσους γνωστούς ρωτάω μου λένε 50χλμ/ώρα αλλά χωρίς να ξέρουν γιατί, ενώ εγώ βάση πινακίδων λέω το αντίθετο...

blackbusa
12/03/2016, 13:43
εν μερη φταιει που γραφω με το ενα χερι στο ενσωματομενο keyboard οθονης των windows.
και σκεψου οτι παντα το θεωρουσα αχρηστο...

"έχω εμπλέξει δικηγόρο" δηλαδη μιλησαμε να αναλαβει την υποθεση, ασχολειται μονο με ασφαλειες κτλ, και δεν σκοπευω να παω σε συμβιβασμο.
θα τα ανελυα ολα περισσοτερο, αλλα το onscreen keyboard ειναι πολυ κουραστικο.
γενικα δεν εχω ξανατρακαρει, και ανυσηχω οτι καποιος θα μου την κανει, γιαυτο εγραψα εδω.


αν η ασφαλιστικη του σου δινει οσα σχεδον ζητας, μεχρι ενα 20% κατω μαξ, παρτα να τελειωνει εκει το θεμα...δεν μας ειπες ποια ασφαλιστικη εχει ο αλλος και ποια εσυ...περαστικα και αγυριστα...

Draculas
12/03/2016, 13:50
Intersalonica εγώ, και Αγροτική ασφαλιστική ο άλλος.

Θα δούμε και πως θα παει με τον δικηγόρο για τον συμβιβασμό βέβαια.

blackbusa
12/03/2016, 17:18
Intersalonica εγώ, και Αγροτική ασφαλιστική ο άλλος.

Θα δούμε και πως θα παει με τον δικηγόρο για τον συμβιβασμό βέβαια.

δεν υπαρχει συμβιβασμος αλλα διακανονισμος η πως στα κομματια λεγετε...δεν μας ειπες τι δηλωση εκανε ο αλλος...δεχτηκε την ευθυνη?αν την δεχτηκε εισαι σε καλο δρομο και δεν χρειαζεσε δικηγορο...απλα πας τα παραστατικα και περιμενεις να δεις ποσα θα σου δωσουν...οπως προειπα οτι αν σου δωσουν μεχρι 20% λιγοτερα απο οσα ζητας τα παιρνεις και κανεις και παρτυ...αν οχι καλη υπομονη και καλα ξεμπερδεματα...το βασικοτερο ειναι να γινεις καλα....
υ.γ. μην παραμυθιαστεις στα λογια οτι θα ζητησουμε 100.000 για ηθικη βλαβη και παπαρια μαντολες για να το πας δικαστικος....φιλικη συμβουλη απο παθων...twice

leo1964
12/03/2016, 18:52
Αυτή η ζωγραφιά δημοτικού θα είναι το Α και το Ω στο δικαστήριο.

Πρέπει να οργανωθείς. Να βάλεις δικό σου πραγματογνώμονα (και δεν το λέω επειδή έγινε της "μόδας" λόγω Παντελίδη). Να βγάλεις πολλές φωτογραφίες που να δείχνουν και την πινακίδα και, για μένα, να τους κάνεις θέμα -εγγράφως- για το σχεδιάγραμμα.
Ζόρισε τους με χαρτιά αλλά αφού πρώτα συνεννοηθείς με το δικηγόρο σου. Μην κάνεις λάθος κινήσεις, θα βρεθούν σε άμυνα και είναι λογικό να κοιτάξουν να τα κουκουλώσουν. Ειδικά αν πράγματι είναι γνωστός τους και θέλουν να τον βοηθήσουν.

Πρόσεχε.

Στην Ελλάδα ζούμε,φτάνει να έχουμε έναν γνωστό και αλλοιώνεται όλη η δικογραφία!!!

typhoon
12/03/2016, 19:35
Πάντως στη φώτο φαίνεται να τον έχεις χτυπήσει όντας στο αντίθετο ρεύμα. Πιθανόν να υποστηρίξει ο δικηγόρος του ότι αυτος είχε βγει κανονικά έχοντας ελέγξει κλπ κ εσύ λόγω υπερβολικής ταχύτητας έφυγες ευθεία στη στροφή.

blackbusa
12/03/2016, 20:22
Υπάρχουν 3 φωτογραφίες από την αστυνομία και καμιά 30ριά δικές μου.
Ευτυχώς δηλαδή, γιατί σκέφτομαι να τα μαζέψω όλα και να πάω στον εισαγγελέα να τους σκίσω λίγο για παράλειψη καθήκοντος, ψευδή αναφορά, και ότι άλλο σκεφτώ.
Για τα όρια ταχύτητας δεν ξέρω αν θα έπρεπε να υπήρχε και δεν υπάρχει, σημασία έχει ότι επιβεβαιωμένα δεν υπάρχει πουθενά πινακίδα ρύθμισης ταχύτητας για τουλάχιστον 2km μετά την πινακίδα που δηλώνει τέλος κατοικημένης περιοχής.
Αλλα πραγματικά νομίζω ότι έχω δίκιο, δεν λάδωσα για να βγάλω το δίπλωμα, και τυπικά αν πιστέψουμε τις πινακίδες, ο δρόμος έχει όριο τα 90χλμ/ώρα
Θα πάω στα κεντρικά της τροχαίας να το ζητήσω εγγράφως, και αν όντως είναι έτσι θα τους το τρίψω στη μούρη.

Θα γίνει καταγγελία και στον δήμο-τροχαία μάλλον, γιατί ενώ υπάρχει λοξή δεξιά οδός (σε τυφλό σημείο κιόλας!) που διασταυρώνεται με τον κεντρικό δρόμο που ήμουν εγώ, δεν υπάρχει πουθενά αντίστοιχη πινακίδα (Κ-29δ) που να προειδοποιεί γιαυτό.
Τώρα που αρχίζω να περπατάω θα ψάξω και πολεοδομία-μητρόπολη, για να δω αν η εκκλησία έχει άδεια για το κτήριο και την υπερυψωμένη κατασκευή που έχουν φτιάξει και εμποδίζει την ορατότητα.

Γενικά θα τους κάνω να με θυμούνται για καιρό. μόνο για τα όρια ταχύτητας δεν είμαι σίγουρος, γιατί όσους γνωστούς ρωτάω μου λένε 50χλμ/ώρα αλλά χωρίς να ξέρουν γιατί, ενώ εγώ βάση πινακίδων λέω το αντίθετο...

επειδη βλεπω οτι τονιζεις συνεχομενα τα ορια ταχυτητας...ειπες στην καταθεση σου οτι πηγαινες περισσοτερο απο τα 50χλμ???η μαλλον ποσο περισσοτερο ειπες οτι πηγιανες...δεν βλεπω και ιχνος απο φρεναρισμα που αυτο μπορει να ειναι υπερ σου οπως και εναντιον σου αν ειναι ετσι...το πως φαινετε στο σχεδιαγραμμα δεν πρεπει να σε απασχολει 100% απο την στιγμη που υπαρχουν οι φωτογραφιες με το σημειο της συγκρουσης (σπασμενα γυαλια και υγρα)...αυτο για τις καταγγελιες κλπ σορρυ και παλι αλλα μονο πεταμενα λεφτα χωρις αποτελεσμα θα ειναι...αυτο που μπορεις να ψαξεις μεσα της Τροχαιας η ΥΠΕΧΩΔΕ αν δεν κανω λαθος ειναι ποιες ειναι οι πινακιδες βαση των σχεδιαγραμματων...για να το κανω και ποιο λιανα...μπορει σε ενα σημειο να μην εχει πινακιδα αλλα σε καποιον αρμοδειο φορεα φαινονται χαρτογραφημενες ολες οι σημανσεις βασει υπουργεικων νομψν στον ΚΟΚ...η καπως ετσι....

blackbusa
12/03/2016, 20:47
τι δήλωση ρε παιδιά;

υπάρχει τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό=>ενεργείται αυτεπάγγελτα προανάκριση=>θα ληφθούν καταθέσεις=>θα βγει πόρισμα=>θα οριστεί δικάσιμος, τέλος.

χωρις να ειμαι σιγουρος αν εχουν αλλαξει οι νομοι...ολα αυτα γινονται και αφορουν το ποινικο και οχι αστικο (δηλαδη οικονομονικη αποζημιωση) σε περιπτωση που:

- εμπλεκετε επαγγελματικο διπλωμα
- υπο εππηρεια μεθης η ναρκωτικων ουσιων
- ζητηθει ποινικη διωξη απο τον/τους εμπλεκομενους
- υπαρξει θανατηφορο ατυχημα (φτου κακα)

υ.γ. σχεδιαγραμμα κλπ κανει η τροχαια σε καθε τροχαιο που την καλουνε...το δικαστηριο (ποινικο) το ζητας εσυ με την ποινικη διωξη του αλλου...το αστικο γινετε αν δεν τα βρεις με την ασφαλιστικη του αλλου...

motoexelixis
12/03/2016, 21:34
δυστυχως αυτο θεωρω κι εγω το πιθανοτερο

Draculas
12/03/2016, 21:49
Πάντως στη φώτο φαίνεται να τον έχεις χτυπήσει όντας στο αντίθετο ρεύμα. Πιθανόν να υποστηρίξει ο δικηγόρος του ότι αυτος είχε βγει κανονικά έχοντας ελέγξει κλπ κ εσύ λόγω υπερβολικής ταχύτητας έφυγες ευθεία στη στροφή.

Στις φωτογραφίες το όχημά του δεν φαίνεται καθόλου κανονικά στο ρεύμα του πάντως, δεδομένου ότι έχει σταματήσει ακριβώς στο σημείο της σύγκρουσης.
Το μόνο σημείο που φαίνεται τοποθετημένο κανονικά σαν να κινείται στο ρεύμα του είναι το κωλόχαρτο της αστυνομίας!

Στο αντίθετο ρεύμα πέρασα την τελευταία στιγμή για να αποφύγω την σύγκρουση, υπάρχει και άρθρο στον Κ.Ο.Κ. που το προβλέπει σε τέτοιες περιπτώσεις

Draculas
12/03/2016, 22:01
επειδη βλεπω οτι τονιζεις συνεχομενα τα ορια ταχυτητας...ειπες στην καταθεση σου οτι πηγαινες περισσοτερο απο τα 50χλμ???η μαλλον ποσο περισσοτερο ειπες οτι πηγιανες...δεν βλεπω και ιχνος απο φρεναρισμα που αυτο μπορει να ειναι υπερ σου οπως και εναντιον σου αν ειναι ετσι...το πως φαινετε στο σχεδιαγραμμα δεν πρεπει να σε απασχολει 100% απο την στιγμη που υπαρχουν οι φωτογραφιες με το σημειο της συγκρουσης

Δεν έτρεχα, ούτε κατέθεσα κάτι τέτοιο, απλά επειδή πρόκειται να πάμε δικαστικώς τελικά, θέλω να είμαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση, για να μην τρέχω και δεν φτάνω τελευταία στιγμή.
Ιχνος δεν υπάρχει γιατί παρόλο που φρέναρα δεν μπλόκαρα τις ρόδες γιατί ήμουν υπο κλίση ακόμα, μόλις είχα βγει απο την στροφή και θα έμπαινα επιτόπου σε μια άλλη, οπότε ή θα έπεφτα από μόνος μου και με περισσότερα χιλιόμετρα μάλιστα, ή θα φρέναρα όσο καλύτερα μπορούσα για να τον αποφύγω και έστω να τον χτυπήσω με λιγότερα χλμ.

blackbusa
12/03/2016, 22:08
Δεν έτρεχα, ούτε κατέθεσα κάτι τέτοιο, απλά επειδή πρόκειται να πάμε δικαστικώς τελικά, θέλω να είμαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση, για να μην τρέχω και δεν φτάνω τελευταία στιγμή.
Ιχνος δεν υπάρχει γιατί παρόλο που φρέναρα δεν μπλόκαρα τις ρόδες γιατί ήμουν υπο κλίση ακόμα, μόλις είχα βγει απο την στροφή και θα έμπαινα επιτόπου σε μια άλλη, οπότε ή θα έπεφτα από μόνος μου και με περισσότερα χιλιόμετρα μάλιστα, ή θα φρέναρα όσο καλύτερα μπορούσα για να τον αποφύγω και έστω να τον χτυπήσω με λιγότερα χλμ.


κοιτα τα πμ σου

Draculas
29/03/2016, 21:58
Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία
Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. Άρθρο 1 παράγραφος 1γ: Έχει χαρακτηριστεί και έχει ειδική σήμανση με πινακίδες ως Κατοικημένη περιοχή: Η περιοχή που έχει σημανθεί με πινακίδες ως κατοικημένη στις εισόδους και εξόδους της.
Εννοεί εδώ ο ποιητής τις γνωστές πινακίδες με το όνομα μιας πόλης, και μετά το όνομα της πόλης με την κόκκινη διαγώνιο.
355774 355775
Δηλαδή οι πινακίδες Π-17 και Π-18 αντίστοιχα, ανακοινώνουν την αρχή και το τέλος της κατοικημένης περιοχής, σωστά?

Εστω τώρα ότι κινούμαστε σε επαρχιακό δίκτυο με όριο τα 70χλμ/ώρα, και εισερχόμαστε σε κατοικημένη περιοχή (περνάμε πινακίδα Π-17) αυτόματα το όριο ταχύτητας γίνεται 50χλμ/ώρα (εκτός αν ορίζεται διαφορετικά με άλλη πινακίδα κτλ κτλ) συνεχίζουμε και μετά απο λίγο βγαίνουμε απο την κατοικημένη περιοχή (πινακίδα Π-18) οπότε κινούμαστε και πάλι σε επαρχιακό δίκτυο και το όριο επανέρχεται στα 70χλμ/ώρα.
Τώρα, στα 350 μέτρα ΜΕΤΑ την πινακίδα Π-18 υπάρχει ένα σπίτι.
ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ο δρόμος έξω απο το σπίτι τι θεωρείται?
Εκτός απο τον ορισμό κατοικημένης περιοχής στον Κ.Ο.Κ. και τα όρια ταχύτητας που ισχύουν εκει, υπάρχει άλλη νομοθεσία που να προβλέπει ότι αν υπάρχει ένα σπίτι στην ερημιά αυτόματα θεωρείται κατοικημένη περιοχή ακόμα και χωρίς να υπάρχει σχετική σήμανση? (έστω και τοπωνύμιο σε χαρτόνι!) και σε τί απόσταση ισχύει? 100μέτρα πρίν το σπίτι? 500? 1000?
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απόσταση που ξεκινάνε να ισχύουν αυτές οι πινακίδες? (π.χ. 100 μέτρα πρίν, και 100 μέτρα μετά την πινακίδα)
Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την προσωπική γνώμη του Αστ.Σαϊνη που έκανε την καταγραφή, ακόμα και να περάσουμε την Π-18, αν υπάρχει σπίτι πιο κάτω θεωρείται ακόμα κατοικημένη περιοχή.
Έχω φάει τον κόσμο και σχετική νομοθεσία δεν έχω βρει πουθενά. και αν αποδειχτεί ότι έχω δίκιο του ετοιμάζω άλλα πράγματα ωραία, που θα με θυμάται για πολύ καιρό.
Έχει κανείς γνώση?

Nostradamus
29/03/2016, 22:05
κανονικα δεν θα επρεπε να βαλεις ενα δικηγορο ? Λεω εγω τωρα...

Draculas
29/03/2016, 22:16
κανονικα δεν θα επρεπε να βαλεις ενα δικηγορο ? Λεω εγω τωρα...

Εχω βάλει δικηγόρο, αλλα θα βρεθούμε σε 3 μέρες.
Δεν θελω να ψάχνομαι τελευταία στιγμή, θέλω να συμπεριλάβω στην αγωγή όσα περισσότερα μπορώ.
Και θέλω να έχω και εγώ μια άποψη περι του θέματος, γιατί ο μπάτσος θα με κάνει να ξεχάσω και αυτά που ξέρω

Shinji Ikari
29/03/2016, 22:55
Στην τροχαία όταν σε ρωτήσουν αν επιθυμείς τη δίωξη του άλλου μπορείς να το αφήσεις "ανοιχτό" δηλώνοντας ότι επιφυλάσσεσαι των λοιπών δικαιωμάτων σου. Σε δίκη θα πάει αυτόματα διότι υπάρχει τραυματισμός οπότε αν δεν έχεις βρει το δίκιο σου μέχρι τότε βλέπεις τι κάνεις. Υποθέτω ότι θέλεις απλά να αποζημιωθείς και όχι να στείλεις τον άλλο φυλακή.

Δεν μπορείς να δηλωσεις ότι επιφυλάσσεσαι. Το δοκίμασα και εφαγα ακυρο. Και ουτε πηγε αυτεπάγγελτο .

SHOOTER045
29/03/2016, 23:41
Ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία
Σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. Άρθρο 1 παράγραφος 1γ: Έχει χαρακτηριστεί και έχει ειδική σήμανση με πινακίδες ως Κατοικημένη περιοχή: Η περιοχή που έχει σημανθεί με πινακίδες ως κατοικημένη στις εισόδους και εξόδους της.
Εννοεί εδώ ο ποιητής τις γνωστές πινακίδες με το όνομα μιας πόλης, και μετά το όνομα της πόλης με την κόκκινη διαγώνιο.
355774 355775
Δηλαδή οι πινακίδες Π-17 και Π-18 αντίστοιχα, ανακοινώνουν την αρχή και το τέλος της κατοικημένης περιοχής, σωστά?

Εστω τώρα ότι κινούμαστε σε επαρχιακό δίκτυο με όριο τα 70χλμ/ώρα, και εισερχόμαστε σε κατοικημένη περιοχή (περνάμε πινακίδα Π-17) αυτόματα το όριο ταχύτητας γίνεται 50χλμ/ώρα (εκτός αν ορίζεται διαφορετικά με άλλη πινακίδα κτλ κτλ) συνεχίζουμε και μετά απο λίγο βγαίνουμε απο την κατοικημένη περιοχή (πινακίδα Π-18) οπότε κινούμαστε και πάλι σε επαρχιακό δίκτυο και το όριο επανέρχεται στα 70χλμ/ώρα.
Τώρα, στα 350 μέτρα ΜΕΤΑ την πινακίδα Π-18 υπάρχει ένα σπίτι.
ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ο δρόμος έξω απο το σπίτι τι θεωρείται?
Εκτός απο τον ορισμό κατοικημένης περιοχής στον Κ.Ο.Κ. και τα όρια ταχύτητας που ισχύουν εκει, υπάρχει άλλη νομοθεσία που να προβλέπει ότι αν υπάρχει ένα σπίτι στην ερημιά αυτόματα θεωρείται κατοικημένη περιοχή ακόμα και χωρίς να υπάρχει σχετική σήμανση? (έστω και τοπωνύμιο σε χαρτόνι!) και σε τί απόσταση ισχύει? 100μέτρα πρίν το σπίτι? 500? 1000?
Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απόσταση που ξεκινάνε να ισχύουν αυτές οι πινακίδες? (π.χ. 100 μέτρα πρίν, και 100 μέτρα μετά την πινακίδα)
Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την προσωπική γνώμη του Αστ.Σαϊνη που έκανε την καταγραφή, ακόμα και να περάσουμε την Π-18, αν υπάρχει σπίτι πιο κάτω θεωρείται ακόμα κατοικημένη περιοχή.
Έχω φάει τον κόσμο και σχετική νομοθεσία δεν έχω βρει πουθενά. και αν αποδειχτεί ότι έχω δίκιο του ετοιμάζω άλλα πράγματα ωραία, που θα με θυμάται για πολύ καιρό.
Έχει κανείς γνώση?

Μπλέκεται η πολεοδομία η νομαρχία κτλπ
Αν δηλαδή έχει γίνει επέκταση σχεδίου,αν έχει γίνει τοτε και η πινακίδα τέλους οικισμού θα έπρεπε να μπει μετα την οικία.
Θα ρωτησω αύριο για σίγουρα και θα σου πω

Draculas
29/03/2016, 23:49
Δεν μπορείς να δηλωσεις ότι επιφυλάσσεσαι. Το δοκίμασα και εφαγα ακυρο. Και ουτε πηγε αυτεπάγγελτο .

Δεν πήγε αυτεπάγγελτο παρόλο που είχες τραυματισμό?
εγώ ζήτησα έτσι κι αλλιώς την δίωξή του, οπότε δεν ξερω τι άλλες επιλογές παίζουν πρακτικά, αλλα μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες.

Draculas
30/03/2016, 00:04
Μπλέκεται η πολεοδομία η νομαρχία κτλπ
Αν δηλαδή έχει γίνει επέκταση σχεδίου,αν έχει γίνει τοτε και η πινακίδα τέλους οικισμού θα έπρεπε να μπει μετα την οικία.
Θα ρωτησω αύριο για σίγουρα και θα σου πω

Ναι σκατα, εχω μιλήσει με τον τοπικό δήμο, δεν εχουν ιδέα ούτε καταγράφουν κάπου τις πινακίδες.
Βρήκα το σχέδιο του οικισμού, αλλα έχει να ανανεωθεί απο το 1923 και τελειώνει 500 μέτρα πρίν την Π-18
Τους ρωτάω σε μια φάση, δηλαδή αν πάω εγώ και ξηλώσω τις πινακίδες όλες, εσείς μετά δεν θα ξέρετε σε ποιό σημείο πάει η κάθε πινακίδα για να βάλετε καινούργιες?
-καμμία απάντηση εκεί-
Τέλος πάντων, την άλλη βδομάδα μάλλον θα πάω στη (πρώην) νομαρχία (τεχνικές υπηρεσίες) να κάνω μια αίτηση να μου απαντήσουν αν ξέρουν αυτοί για την θέση των πινακίδων, για το αν υπάρχει επέκταση σχεδίου που δεν γνωρίζει ο δήμος (!!) και άλλους γρίφους.
Με κατατόπισαν σχετικά και οι φίλοι παραπάνω, αλλα δεν εχω πολλές ελπίδες.

Απλά έχω μείνει τώρα με την απίστευτη κοτσάνα του μπάτσου...
Ότι επειδή έχει σπίτι λέει, αυτός το θεωρεί κατοικημένη περιοχή (όχι επειδή είναι εντός οικισμού, ή είναι λάθος τοποθετημένη η Π-18, αλλά απλά το ότι υπάρχει ένα σπίτι).

SHOOTER045
30/03/2016, 00:10
Κοιτά
Και εγώ αστυνομικός είμαι.
Αλλά δεν κατέχω απο αυτά.
Δεν είναι ο τομέας μού.
Θα ρωτησω κάποιον σχετικό αύριο

Acacius
30/03/2016, 00:49
Δεν μπορείς να δηλωσεις ότι επιφυλάσσεσαι. Το δοκίμασα και εφαγα ακυρο. Και ουτε πηγε αυτεπάγγελτο .

Τι να σου πω, όταν την έπαθα εγώ αυτό μου πρότεινε να γράψω ο αστυνόμος που μου πήρε κατάθεση και αυτό έκανα. Όσο για το αυτεπάγγελτο, εγώ δεν ζήτησα δίωξη και όμως το ζήτημα κατέληξε στο δικαστήριο "από μόνο του", όπου και δήλωσα ότι δεν επιθυμώ τη δίωξη/τιμωρία του αντιδίκου. Να σημειώσω ότι επρόκειτο για επαγγελματικό όχημα οπότε πιθανόν να έχει διαφορά.

blackbusa
30/03/2016, 00:53
Ναι σκατα, εχω μιλήσει με τον τοπικό δήμο, δεν εχουν ιδέα ούτε καταγράφουν κάπου τις πινακίδες.
Βρήκα το σχέδιο του οικισμού, αλλα έχει να ανανεωθεί απο το 1923 και τελειώνει 500 μέτρα πρίν την Π-18
Τους ρωτάω σε μια φάση, δηλαδή αν πάω εγώ και ξηλώσω τις πινακίδες όλες, εσείς μετά δεν θα ξέρετε σε ποιό σημείο πάει η κάθε πινακίδα για να βάλετε καινούργιες?
-καμμία απάντηση εκεί-
Τέλος πάντων, την άλλη βδομάδα μάλλον θα πάω στη (πρώην) νομαρχία (τεχνικές υπηρεσίες) να κάνω μια αίτηση να μου απαντήσουν αν ξέρουν αυτοί για την θέση των πινακίδων, για το αν υπάρχει επέκταση σχεδίου που δεν γνωρίζει ο δήμος (!!) και άλλους γρίφους.
Με κατατόπισαν σχετικά και οι φίλοι παραπάνω, αλλα δεν εχω πολλές ελπίδες.

Απλά έχω μείνει τώρα με την απίστευτη κοτσάνα του μπάτσου...
Ότι επειδή έχει σπίτι λέει, αυτός το θεωρεί κατοικημένη περιοχή (όχι επειδή είναι εντός οικισμού, ή είναι λάθος τοποθετημένη η Π-18, αλλά απλά το ότι υπάρχει ένα σπίτι).

στα πολυ γρηγορα....
α) σε τροχαιο με οχι θανασιμο αποτελεσμα αυτεπαγγελτα γινετε ποινικη διωξη μονο σε επαγγελματιες οδηγους...οχι απαραιτητα με επαγγελματικο διπλωμα μοναχα...πρεπει να αποδειχτει οτι ηταν εν ωρα εργασιας....
β) για της πινακιδες μιλησαμε και μεσω πμ....βεβαια δεν πιστευα οτι ειναι τοσο μπουρδελο στα μερη μου...την κατοικημενη περιοχη την οριζει το σχεδιο πολης και οχι το καθε χτισμα....απο οσ ξερω δηλαδη....αρα αρχιζεις να ψαχνεσε και με πολεοδομια....σου ξαναειπα οτι σε μια χωρα σαν την Ελλαδα ειναι αρκετο χασιμο χρονου κοπου και εννιοτε και χρηματων....βασικα καλη ανναρωση και τα υπολοιπα ερχονται (λεμε τωρα)....

blackbusa
30/03/2016, 01:05
Τι να σου πω, όταν την έπαθα εγώ αυτό μου πρότεινε να γράψω ο αστυνόμος που μου πήρε κατάθεση και αυτό έκανα. Όσο για το αυτεπάγγελτο, εγώ δεν ζήτησα δίωξη και όμως το ζήτημα κατέληξε στο δικαστήριο "από μόνο του", όπου και δήλωσα ότι δεν επιθυμώ τη δίωξη/τιμωρία του αντιδίκου. Να σημειώσω ότι επρόκειτο για επαγγελματικό όχημα οπότε πιθανόν να έχει διαφορά.

απο την στιγμη που ζητας την ποινικη διωξη ο μονος τροπος να την αποσυρης ειναι μονοστο δικαστηριο πριν δικαστει...και εσυ να μην πας πρεπει να παει ο δικηγορος η καποιος νομιμος εκπροσωπος...βεβαια για πιο οικονομικα πας μονος και λες οτι δεν την ζητας πια....ο μονος σκοπος του ποινικου ειναι οτι δενει καλυτερα τον αντιδικο σου στο αστικο (εκει που περνεις λεφτα) αν βγει υπερ σου....κατα τα αλλα μπαρμπουτσαλα....να εχοθμε να λεμε...

Draculas
30/03/2016, 08:25
για της πινακιδες μιλησαμε και μεσω πμ....βεβαια δεν πιστευα οτι ειναι τοσο μπουρδελο στα μερη μου...την κατοικημενη περιοχη την οριζει το σχεδιο πολης και οχι το καθε χτισμα....απο οσ ξερω δηλαδη....αρα αρχιζεις να ψαχνεσε και με πολεοδομια....σου ξαναειπα οτι σε μια χωρα σαν την Ελλαδα ειναι αρκετο χασιμο χρονου κοπου και εννιοτε και χρηματων....βασικα καλη ανναρωση και τα υπολοιπα ερχονται (λεμε τωρα)....

Ναι άστα, είναι τόσο μπουρδέλο, το μόνο καλό πάντως είναι ότι έμαθα ποιός είναι υπεύθυνος για την συντήρηση των δρόμων.
χρήσιμο για όποιον πέσει σε λακκούβα πελοποννησιακή είναι αυτό:
Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1932 Β/26-9-2007:
Στη συντήρηση των δήμων και κοινοτήτων ανήκουν τα τμήματα των εθνικών οδών και επαρχιακών οδών που διέρχονται εντός εγκεκριμένων σχεδίων ή επεκτάσεων τους και σε αποστάσεις τουλάχιστον 200μ. πρίν και μετά τα όριά τους, ή σε αποστάσεις εφόσον είναι μεγαλύτερες των 200μ. που τοποθετούνται οι πληροφοριακές πινακίδες του Κ.Ο.Κ. αρχής και τέλους κατοικημένης περιοχής (Π-17 και Π-18)

Πάντως ακόμα και στα ΦΕΚ, οι κατοικημένες περιοχές ορίζονται απο τις Π-17 και Π-18 όσον αφορά τον Κ.Ο.Κ.
Και μπορούν να τοποθετηθούν και πιο μακριά απο τα κανονικά όρια του οικισμού.
Δεν βρήκα πουθενά όμως κάτι να αναφέρει ότι ο οικισμός υφίσταται έξω απο τα όρια των πινακίδων, οπότε εδω κάτω μάλλον ισχύει ο νόμος της άγριας δύσης και αποφασίζει ο σερίφης...

Draculas
16/10/2016, 19:52
Καλησπέρα.

Έμαθα ότι πριν λίγες μέρες, στο ίδιο σημείο, με τον ίδιο τρόπο, είχε ατύχημα ακόμα ένας μοτοσικλετιστής που είχε πάει για εκδρομή με άλλους 2 φίλους του.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες, παρά ότι είχε μηχανή "με σίδερα μπροστά" και ότι ο ίδιος μάλλον είναι ΟΚ.

Σε ποιά υπηρεσία πρέπει να γίνω τσιμπούρι για να απαγορευτεί η στροφή αριστερά ξέρει κανείς?
Να μπεί μια πινακίδα STOP, ένας μεγάλος καθρέφτης έστω...
Να γκρεμιστεί η @#$%εκκλησία που εμποδίζει την ορατότητα!
Η αστυνομία απ'οτι έμαθα είναι μάλλον άσχετη με το θέμα, και δεν μπορώ να πάρω σβάρνα τις υπηρεσίες ακόμα για να βγάλω άκρη, καθώς έχω ακόμα πρόβλημα με το περπάτημα.


Υ.Γ. το παιδί που έπεσε είναι απο περιοχή Κορώνη-Μεθώνη-Πύλος ή κάπου Δυτική Μεσσηνία, αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες θέλω να επικοινωνήσω μαζί του.
Έχω μαζέψει τα πάντα για το σημείο, απο τι ισχύει στον Κ.Ο.Κ. μέχρι φώτο, βίντεο, αποστάσεις και τοπογραφικό.
Θα γλυτώσει εβδομάδες έρευνας και ίσως να καταφέρουμε μαζί να καταργηθεί η συγκεκριμένη διασταύρωση.

BLiTzER
16/10/2016, 20:18
Να γκρεμιστεί η @#$%εκκλησία που εμποδίζει την ορατότητα!

:lol:

Πιο πιθανό είναι να απαγορέψουν την κίνηση κάθε μηχανοκίνητου και πεζού σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων από το σημείο, παρά αυτό.

teogtp
16/10/2016, 20:22
Καλησπέρα.

Έμαθα ότι πριν λίγες μέρες, στο ίδιο σημείο, με τον ίδιο τρόπο, είχε ατύχημα ακόμα ένας μοτοσικλετιστής που είχε πάει για εκδρομή με άλλους 2 φίλους του.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες, παρά ότι είχε μηχανή "με σίδερα μπροστά" και ότι ο ίδιος μάλλον είναι ΟΚ.

Σε ποιά υπηρεσία πρέπει να γίνω τσιμπούρι για να απαγορευτεί η στροφή αριστερά ξέρει κανείς?
Να μπεί μια πινακίδα STOP, ένας μεγάλος καθρέφτης έστω...
Να γκρεμιστεί η @#$%εκκλησία που εμποδίζει την ορατότητα!
Η αστυνομία απ'οτι έμαθα είναι μάλλον άσχετη με το θέμα, και δεν μπορώ να πάρω σβάρνα τις υπηρεσίες ακόμα για να βγάλω άκρη, καθώς έχω ακόμα πρόβλημα με το περπάτημα.


Υ.Γ. το παιδί που έπεσε είναι απο περιοχή Κορώνη-Μεθώνη-Πύλος ή κάπου Δυτική Μεσσηνία, αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες θέλω να επικοινωνήσω μαζί του.
Έχω μαζέψει τα πάντα για το σημείο, απο τι ισχύει στον Κ.Ο.Κ. μέχρι φώτο, βίντεο, αποστάσεις και τοπογραφικό.
Θα γλυτώσει εβδομάδες έρευνας και ίσως να καταφέρουμε μαζί να καταργηθεί η συγκεκριμένη διασταύρωση.


:lol:

Πιο πιθανό είναι να απαγορέψουν την κίνηση κάθε μηχανοκίνητου και πεζού σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων από το σημείο, παρά αυτό.

Και το αμεσως επομενο πιο πιθανο ειναι να κρεμασουν σκορδα απ'εξω για να μην περνας ρε dracula...........

Draculas
16/10/2016, 20:35
Και το αμεσως επομενο πιο πιθανο ειναι να κρεμασουν σκορδα απ'εξω για να μην περνας ρε dracula...........

Το όνομα και οι καταστάσεις είναι εντελώς τυχαία, και δεν σχετίζονται με υπαρκτά πρόσωπα! :p

cityfly
16/10/2016, 20:48
Ναι άστα, είναι τόσο μπουρδέλο, το μόνο καλό πάντως είναι ότι έμαθα ποιός είναι υπεύθυνος για την συντήρηση των δρόμων.
χρήσιμο για όποιον πέσει σε λακκούβα πελοποννησιακή είναι αυτό:
Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1932 Β/26-9-2007:
Στη συντήρηση των δήμων και κοινοτήτων ανήκουν τα τμήματα των εθνικών οδών και επαρχιακών οδών που διέρχονται εντός εγκεκριμένων σχεδίων ή επεκτάσεων τους και σε αποστάσεις τουλάχιστον 200μ. πρίν και μετά τα όριά τους, ή σε αποστάσεις εφόσον είναι μεγαλύτερες των 200μ. που τοποθετούνται οι πληροφοριακές πινακίδες του Κ.Ο.Κ. αρχής και τέλους κατοικημένης περιοχής (Π-17 και Π-18)

Πάντως ακόμα και στα ΦΕΚ, οι κατοικημένες περιοχές ορίζονται απο τις Π-17 και Π-18 όσον αφορά τον Κ.Ο.Κ.
Και μπορούν να τοποθετηθούν και πιο μακριά απο τα κανονικά όρια του οικισμού.
Δεν βρήκα πουθενά όμως κάτι να αναφέρει ότι ο οικισμός υφίσταται έξω απο τα όρια των πινακίδων, οπότε εδω κάτω μάλλον ισχύει ο νόμος της άγριας δύσης και αποφασίζει ο σερίφης...
Γενικά είναι ένα μπάχαλο, κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ταχύτητα με το 50 όταν μπαίνεις στην κατοικημένη περιοχή και ο λευκός κύκλος με τις διαγώνιες ριγέ γραμμές (τέλος απαγορεύσεων από ρυθμιστικές πινακίδες) όταν βγαίνεις.
Πάντως αν δεν ήταν κατοικημένη περιοχή το όριο είναι 90 όχι 70.
Καλά ξεμπερδέματα και περαστικά

cityfly
16/10/2016, 20:52
Δες κι αυτό (αν δεν το έχεις ήδη βρει δηλαδή)
http://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/Ευρετήριο/ΚΩΔΙΚΑΣΟΔΙΚΗΣΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ/tabid/338/language/el-GR/Default.aspx

Draculas
16/10/2016, 21:53
Δες κι αυτό (αν δεν το έχεις ήδη βρει δηλαδή)
http://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/Ευρετήριο/ΚΩΔΙΚΑΣΟΔΙΚΗΣΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ/tabid/338/language/el-GR/Default.aspx

Το έχω βρει ήδη, και αυτό και άλλα πολλά!
Γενικά επειδή μάζευα στοιχεία για μήνες, έχω μάθει σχεδόν απέξω τον Κ.Ο.Κ., τι ισχύει στις διασταυρώσεις, σε χωματόδρομους, κτλ.
Το μόνο που δεν έχω ψάξει ακόμα λόγω δυσκολίας στη μετακίνηση, είναι με ποιο τρόπο θα ισοπεδωθεί η εκκλησία (ή θα καταργηθεί η "διασταύρωση") ώστε να μην έχουμε και χειρότερες περιπτώσεις απο εμένα.

Όταν ξεκίνησα να οδηγώ (αυτοκίνητο, με το κάθισμα σε θέση "ξαπλώστρας" :D) είχα ένα κάποιο κόμπλεξ, και πήρα μέχρι και dashboard κάμερα.
Πλέον ο επόμενος δεν θα λέει το μακρύ του και το κοντό του, θα φάει και μήνυση για ψευδορκία, παραπλάνηση κτλ, αν μπορέσω να τον στείλω να σπάει 40 χρόνια πέτρες στα κάτεργα, θα τον στείλω!

Τέσπα, σόρρυ για το ύφος, έχω 8 μήνες νεύρα! κάπου πρέπει να τα βγάζω :)

Το όριο ταχύτητας είναι 90χλμ για μηχανή μεγαλύτερη από 125κ.ε., έτσι λέει ο Κ.Ο.Κ. έτσι λένε στο υπουργείο, και έτσι λένε στην "κανονική" τροχαία!
Ο μπάτσος, παρόλο που του ζήτησα συμπληρωματικό έγγραφο επειδή "ξέχασε" να αναφέρει την ύπαρξη της πινακίδας "τέλος κατοικημένης περιοχής" στο σχεδιάγραμμα που έστειλε στον εισαγγελέα, επιμένει στην εκδοχή του ότι το όριο είναι 50χλμ επειδή "και μετά την ανωτέρω πινακίδα Π-18 υφίστανται κατοικίες" παρόλο που αυτές ΔΕΝ φαίνονται κάν απο το σημείο!
Ετοιμάζω και σε αυτόν χουνέρι καλό, για παράβαση καθήκοντος και προσπάθεια παραπλάνησης με επίσημο έγγραφο, θα τον σκίσω με όποιο τρόπο μπορώ.

Γιαυτό θέλω να βρω τον άλλο που έπεσε πριν λίγες μέρες, θα γλυτώσει από τρεχάματα για χαρτιά και ερμηνείες του νόμου, και επιπλέον θα χρησιμοποιήσουμε ο ένας την υπόθεση του άλλου, σαν μοχλό για να κουνήσουν τον κ@#Ο τους οι υπηρεσίες να βελτιωθεί η επικινδυνότητα του σημείου.

Δεν συνεχίζω γιατί μπορώ να βρίζω για πολλές σελίδες ακόμα :p

cityfly
16/10/2016, 22:24
Το έχω βρει ήδη, και αυτό και άλλα πολλά!
Γενικά επειδή μάζευα στοιχεία για μήνες, έχω μάθει σχεδόν απέξω τον Κ.Ο.Κ., τι ισχύει στις διασταυρώσεις, σε χωματόδρομους, κτλ.
Το μόνο που δεν έχω ψάξει ακόμα λόγω δυσκολίας στη μετακίνηση, είναι με ποιο τρόπο θα ισοπεδωθεί η εκκλησία (ή θα καταργηθεί η "διασταύρωση") ώστε να μην έχουμε και χειρότερες περιπτώσεις απο εμένα.

Όταν ξεκίνησα να οδηγώ (αυτοκίνητο, με το κάθισμα σε θέση "ξαπλώστρας" :D) είχα ένα κάποιο κόμπλεξ, και πήρα μέχρι και dashboard κάμερα.
Πλέον ο επόμενος δεν θα λέει το μακρύ του και το κοντό του, θα φάει και μήνυση για ψευδορκία, παραπλάνηση κτλ, αν μπορέσω να τον στείλω να σπάει 40 χρόνια πέτρες στα κάτεργα, θα τον στείλω!

Τέσπα, σόρρυ για το ύφος, έχω 8 μήνες νεύρα! κάπου πρέπει να τα βγάζω :)

Το όριο ταχύτητας είναι 90χλμ για μηχανή μεγαλύτερη από 125κ.ε., έτσι λέει ο Κ.Ο.Κ. έτσι λένε στο υπουργείο, και έτσι λένε στην "κανονική" τροχαία!
Ο μπάτσος, παρόλο που του ζήτησα συμπληρωματικό έγγραφο επειδή "ξέχασε" να αναφέρει την ύπαρξη της πινακίδας "τέλος κατοικημένης περιοχής" στο σχεδιάγραμμα που έστειλε στον εισαγγελέα, επιμένει στην εκδοχή του ότι το όριο είναι 50χλμ επειδή "και μετά την ανωτέρω πινακίδα Π-18 υφίστανται κατοικίες" παρόλο που αυτές ΔΕΝ φαίνονται κάν απο το σημείο!
Ετοιμάζω και σε αυτόν χουνέρι καλό, για παράβαση καθήκοντος και προσπάθεια παραπλάνησης με επίσημο έγγραφο, θα τον σκίσω με όποιο τρόπο μπορώ.

Γιαυτό θέλω να βρω τον άλλο που έπεσε πριν λίγες μέρες, θα γλυτώσει από τρεχάματα για χαρτιά και ερμηνείες του νόμου, και επιπλέον θα χρησιμοποιήσουμε ο ένας την υπόθεση του άλλου, σαν μοχλό για να κουνήσουν τον κ@#Ο τους οι υπηρεσίες να βελτιωθεί η επικινδυνότητα του σημείου.

Δεν συνεχίζω γιατί μπορώ να βρίζω για πολλές σελίδες ακόμα :p

Καλά κάνεις και το κυνηγάς και μπράβο σου, μόνο έτσι ίσως αλλάξει κάτι.
Με την εκκλησία το μόνο που ίσως μπορέσεις να κάνεις είναι να βρεις αν κάποιο κτίσμα, περίφραξη, επέκταση οτιδήποτε είναι παράνομο, παράτυπο ή κάτι πολεοδομικό και μόνο σεαυτήν την περίπτωση αυτό το κάτι να γκρεμιστεί. Να γκρεμιστεί ολόκληρη η εκκλησία γιατί εμποδίζει την ορατότητα μάλλον αποκλείεται. Αν όμως πετύχεις να μπει σωστή σήμανση ή ακόμα καλύτερα (και δυσκολότερο) να αλλάξει η χάραξη του πλαϊνού δρόμου πάλι κέρδος θα είναι.