PDA

View Full Version : africa 750 vs vfr 800



afric
08/02/2016, 20:54
ναι ξερω, εντελως διαφορετικα μηχανακια, apples and oranges , αλλα ενα φιλαρακι μου προτεινε να κανουμε τραμπα τη μηχανακια μας...

Πανω που συνηθισα την αφρικα, στην αρχη δε μου αρεσε, αλλα αφου ασχοληθηκα με αναρτησεις, σελα και ζελατινα, εχει γινει μια χαρα(η απλα το συνηθισα)
Αλλα απο μικρο παιδακι παντα μου αρεσαν οι αλλαγες

Σκεφτομαι και την καταναλωση , το αφρικα καιει 6 λιτρα στα 100χλμ, το αλλο ποσο να θελει?Ειναι και ψεκαστο και αμα αρχισουν οι αισθητηρες να κανουν τα δικα τους....μπλεξιμο

Ειναι το γραναζωτο, οχι το vtec

spyrakos35
08/02/2016, 21:35
Ντου δε τραμπα

Pan (dvs)
09/02/2016, 08:20
Ντου δε τραμπα

Και πριν το μετανοιωσει.

afric
09/02/2016, 09:28
Δεν το μετανοιωνει με τιποτα.Μου το λεει δυο μηνες τωρα.Το vfr το εχει 5-6 χρονια και δεν το κουναει καθολου.Το βαζει καθε τοσο μπροστα για να κινουνται τα λαδια, στην ουσια τοχει και το κοιταζει.Πριν ειχε africa

Δεν ειμαστε και πιτσιρικια, εγω ειμαι 46 και αυτος κοντα 50.
Εγω παλι ειχα μηχανακια διαφορων κατηγοριων, αλλα

afric
09/02/2016, 09:31
synexeia....σπορ τουρινγκ δεν ειχα ποτε και εχω απωθημενο.

Specialized
09/02/2016, 09:53
Ντου δε τεστ και μετά βλέπεις.

Εγώ θα έμενα στο Άφρικα εκτός αν ταξιδεύεις πολύ εθνική.

GFawkes
09/02/2016, 09:56
Για εθνικη ταξιδι με 160+ ανετα πας για ΒεΦα,

δεν ειναι τοσο ανετη οσο η αφρικανα λογω θεσης οδηγησης, αλλα φρενα, γκαζια, κλπ αλλος πλανητης

Αν θες την μοτο για λιγο απ ολα, κεντρο, νησι, και που και που καμια εκδομουλα το αφρικα ειναι πασπαρτου...

Βαλτα κατω και δες το.

afric
09/02/2016, 10:53
Για εθνικη ταξιδι με 160+ ανετα πας για ΒεΦα,

δεν ειναι τοσο ανετη οσο η αφρικανα λογω θεσης οδηγησης, αλλα φρενα, γκαζια, κλπ αλλος πλανητης

Αν θες την μοτο για λιγο απ ολα, κεντρο, νησι, και που και που καμια εκδομουλα το αφρικα ειναι πασπαρτου...

Βαλτα κατω και δες το.

το χεις πιασει ακριβως φιλε μου.

Δεν ειχα ποτε μηχανη σαν το africa.
Ειχα μονοκυλινδρo 650, απλο πρακτικο αλλα για ταξιδι ξεχασε το.
Ειχα και μεγαλα touring.Πηγαινα ταξιδι εθνικη με 160 με το ενα χερι, αλλα για πολη ξεχασε το.
Το africa ειναι και παπι και μηχανη.Δηλ. παει και ταξιδι αλλα οχι στην αριστερη λωριδα.
Απ την αλλη το vfr ειναι μηχανη με τα ολα της.Δηλ. εχει και την αδρεναλινη της
Στην αρχη το αφρικα δε μου αρεσε καθολου, ουτε γκαζι ουτε φρενα ουτε εστριβε...αλλα τωρα καλομαθα.Πολη, λαικες, πεζοδρομια, πολυ ανεση λογω θεσης οδηγησης και διαδρομων αναρτησεων.Ειμαι και 1.88, και με ενα σποιλερακι στην ζελατινα παω και ξεκρανωτος.Αλλη αισθηση

μαλλον εχω αρχισει και γερναω:cry:

stynikop
09/02/2016, 17:35
το χεις πιασει ακριβως φιλε μου.

Δεν ειχα ποτε μηχανη σαν το africa.
Ειχα μονοκυλινδρo 650, απλο πρακτικο αλλα για ταξιδι ξεχασε το.
Ειχα και μεγαλα touring.Πηγαινα ταξιδι εθνικη με 160 με το ενα χερι, αλλα για πολη ξεχασε το.
Το africa ειναι και παπι και μηχανη.Δηλ. παει και ταξιδι αλλα οχι στην αριστερη λωριδα.
Απ την αλλη το vfr ειναι μηχανη με τα ολα της.Δηλ. εχει και την αδρεναλινη της
Στην αρχη το αφρικα δε μου αρεσε καθολου, ουτε γκαζι ουτε φρενα ουτε εστριβε...αλλα τωρα καλομαθα.Πολη, λαικες, πεζοδρομια, πολυ ανεση λογω θεσης οδηγησης και διαδρομων αναρτησεων.Ειμαι και 1.88, και με ενα σποιλερακι στην ζελατινα παω και ξεκρανωτος.Αλλη αισθηση

μαλλον εχω αρχισει και γερναω:cry:

και μυαλό δεν βάζεις... :nono:


Σχωρα με αλλα δεν τα λεμε αυτά ετσι άνετα! :beer:

motoexelixis
09/02/2016, 20:18
Δε ξερω γιατι το θελει ο φιλος σου το αφρικα, αλλα το 800 θα το επαιρνα χθες προκειμενου να κανω ανταλλαγη....

Ειναι μηχανη, ενω το αφρικα ενα μεγαλο παπι, βολικο μεν, παπι δε.

Αν θες μηχανη με οτι αυτο συνεπαγεται τσιμπα το απο προχθες κιολας, αν θες απλα τη χρηστικοτητα και την πρακτικοτητα που σου προσφερει το αφρικα μεινε ως εχει.

Αναλογισου το τι θες εσυ σ αυτη τη φαση.

afric
10/02/2016, 09:46
Αν θες μηχανη με οτι αυτο συνεπαγεται τσιμπα το απο προχθες κιολας, αν θες απλα τη χρηστικοτητα και την πρακτικοτητα που σου προσφερει το αφρικα μεινε ως εχει.

Αναλογισου το τι θες εσυ σ αυτη τη φαση.

Θελω κατι πιο ταξιδιαρικο, καλο χρυσο το αφρικα αλλα λιγο.

Το vfr απ την αλλη φοβαμαι μηπως μου πεσει πολυ σπορ.

Ειμεινα καποια χρονια χωρις μηχανη λογω της γαμημ....ς κρισης, και τωρα που πηρα μια ανασα τσιμπησα το αφρικα.

Πριν ειχα bmw k100rt, και honda paneuropian st1100, ειμαι ταξιδιαρης αλλα οχι καυλογκαζος,

Απ την αλλη δε θελω παλι πολλα κυβικα γιατι με τους μαλακες που μπλεξαμε ποτε δεν ξερεις....

spyrakos35
10/02/2016, 09:53
Τσιμπα το λεμεεεεεε....

Οπως το περιγραφεις, ειναι για σενα.... Το ποσο σπορ θα ειναι, εξαρταται απο το δεξι σου χερι

afric
10/02/2016, 09:59
Τσιμπα το λεμεεεεεε....

Το ποσο σπορ θα ειναι, εξαρταται απο το δεξι σου χερι

και απο τη θεση οδηγησης...εκει κολλαω

Nostradamus
10/02/2016, 10:13
Το vfr το εχει φιλος και το εχω τσαρκεψει λιγο... προσωπικα δεν μου αρεσε μεσα στην πολη.. εκτος ειναι αλλο καπελο αλλα μεσα στην πολη σιχτιριζα..

Βεβαια αυτος δεν εχει θεμα και δεν το αλλαζει με τιποτα..

GFawkes
10/02/2016, 11:00
Το vfr το εχει φιλος και το εχω τσαρκεψει λιγο... προσωπικα δεν μου αρεσε μεσα στην πολη.. εκτος ειναι αλλο καπελο αλλα μεσα στην πολη σιχτιριζα..

Βεβαια αυτος δεν εχει θεμα και δεν το αλλαζει με τιποτα..

το αυτο

εμενα δεν με βολεψε

spyrakos35
10/02/2016, 11:12
Εμενα μου αρεσουν οι μελαχροινες με ανοιχτο χρωμα ματιων

GFawkes
10/02/2016, 11:16
Εμενα μου αρεσουν οι μελαχροινες με ανοιχτο χρωμα ματιων

να της βαλεις ξενον μπλε!

DAYMAN
10/02/2016, 11:51
προχωρα στην τραμπα αμεσα.Η καταναλωση που αναφερεις για 6 λιτρα στο αφρικα ειναι βεβαια εικονικη γιατι μονο με χαδι στο γκαζι μπορει να πετυχεις αυτο το νουμερο.Το vfr βεβαια δεν εχει σχεση με το αφρικα φυσικα,αποδοση χρηστικοτητα ταξιδι,ηχος αναρτησεις κτλ, προσοχη θελει οταν ξεφυγεις απο τα ορια και γενικα πιεζεις αρκετα αλλα και η καταναλωση ειναι χαλαρα στα 10 λιτρα ανα 100 km και μην ακουσεις για μικροτερο νουμερο απο αυτο γιατι απλα δεν υπαρχει.

Nostradamus
10/02/2016, 12:12
προχωρα στην τραμπα αμεσα.Η καταναλωση που αναφερεις για 6 λιτρα στο αφρικα ειναι βεβαια εικονικη γιατι μονο με χαδι στο γκαζι μπορει να πετυχεις αυτο το νουμερο.Το vfr βεβαια δεν εχει σχεση με το αφρικα φυσικα,αποδοση χρηστικοτητα ταξιδι,ηχος αναρτησεις κτλ, προσοχη θελει οταν ξεφυγεις απο τα ορια και γενικα πιεζεις αρκετα αλλα και η καταναλωση ειναι χαλαρα στα 10 λιτρα ανα 100 km και μην ακουσεις για μικροτερο νουμερο απο αυτο γιατι απλα δεν υπαρχει.

και βεβαια υπαρχει... σβηστο οταν ειναι και στο ρελαντι δεν καιει σχεδον τιποτε... :lol:

Βασικα οσο δεν μπαινει το vtec δεν ειναι τραγικα τα πραγματα απο οτι θυμαμαι...

kordix
10/02/2016, 12:38
Δεν έχει vtech , μιλάμε για το 1 ο. 800. Το μπροστινο του είναι 41 ενώ ακόμα και του αφρικα είναι 43ρι.
Το αφρικα βαριά στην πόλη καίει 6.5 ενώ έξω μετά τα 130-140 καίει πολύ αφού ζορίζεται με το μαμά γραναζωμα.




Πουλά το αφρικα και πάρε vstrom, τέτοιο θες και δε το ξέρεις...

afric
10/02/2016, 13:44
και η καταναλωση ειναι χαλαρα στα 10 λιτρα ανα 100 km και μην ακουσεις για μικροτερο νουμερο απο αυτο γιατι απλα δεν υπαρχει.



το αφρικα στα χερια μου εχει μεση καταναλωση 6 λιτρα (εθνικη max130, επαρχιακους, και λιγο πολη)

το vfr ποσο να καιει στα 150-160?Αυτες οι ταχυτητες με ενδιαφερουν

afric
10/02/2016, 13:48
Πουλά το αφρικα και πάρε vstrom, τέτοιο θες και δε το ξέρεις...

Κωστα το στρομ ειναι γαμω τα μηχανακια, το χω κανει και βολτα, αλλα εμφανισιακα ειναι χαλι μαυρο, οποτε το θεμα ληγει εκει

afric
10/02/2016, 15:58
Παιδια το μηχανακι πρεπει να ρουφαει καργα.
Το φιλαρακι δεν ξερει ποσο καιει, αλλα μου λεει καιει πολυ, εντος πολης ενα citroen saxo1100 που εχει του καιει λιγοτερο, και βασικα γι αυτο θελει να το δωσει.

ταξιδια δεν κανει, οποτε δεν ξερει καταναλωση σε ανοιχτο δρομο.

Ειχα ενα paneuropian του 1992 και κατω απο 9 λιτρα δεν επεφτε με τιποτα..τα v4 ρουφανε και ας λενε τα ξενα φορουμ οτι θελουν..

Pan (dvs)
10/02/2016, 19:06
Υπολογισε γυρω στα 8 λιτρα /100 χλμ μεσα στην πολη.Εκτος γυρω στα 7 αν δεν το σκισεις.

kordix
10/02/2016, 19:11
Δοκίμασε το αφρικα Με 16-43 γραναζωμα και θα εκπλαγείς ευχάριστα. Θα μπορείς να ταξιδεύεις πιο ευχάριστα με 140.


Το συγκεκριμένο vfr μου αρέσει πολύ αλλά γισ χρήση εκτός. Αν δεν κατεβαίνεις συχνά κέντρο παρτο.

Στα 160 - 180 πρέπει να καίει κάπου στα 7 - 7.5 λίτρα στα 100 απ οτι θυμάμαι που είχα ρωτήσει τον Χριστόφορο κάποτε. Τα v2 v4 της χοντα δεν τα λες και οικονομικά.

Η θέση οδήγησης διορθώνεται με αποστάτες αλλά μετά δεν προφορτίζεται αρκετά το μπροστινό σε σπορ καταστάσεις.

Αλλά έχει ωραίο μοτέρ το άτιμο. Ειναι πιο βαρβατο μηχάνημα και με ωραίο ήχο απο το μοτέρ.

afric
11/02/2016, 15:35
Μπα δε το βλεπω τελικα.
Ειναι πολυ σπορ το vfr για τα γουστα μου.

Μπορει να ταξιδευω γρηγοροτερα στην εθνικη και με περισσοτερη ασφαλεια, αλλα τα + τελειωνουν εκει.

Την ευκολια της πολης χεσμενη την εχω, αλλα τελικα το africa ειναι πιο τουρινγκ μηχανη.Πιο μεγαλη, με αργη γεωμετρια, καλυτερη καλυψη απ τον αερα, πιο ανετη.


Ταξιδι δεν ειναι μονο η εθνικη, ειναι και οι επαρχιακοι, γουσταρω τρελλα να πηγαινω με 60χλμ και να χω διπλα τη θαλασσα, η σε ενα βουνο μεσα στο οξυγονο

Με τα μεγαλα touring που ειχα ημουν ανετος και στην εθνικη και στις χαμηλες ταχ. στους επαρχιακους, με το vfr χανεις τη φαση ρολαρω και απολαμβανω το τοπιο.

Νο way, για το στυλ μου η αφρικα μου παει καλυτερα

κι ας μην πηγαινω χωμα