PDA

View Full Version : Αλλαγή στα φώτα σε σκούτερ ZIP ?HELP :D



punker795
10/02/2016, 12:07
Καλησπέρα παιδιά!
Είχα ένα πρόβλημα με το σκουτεράκι μου και ενώ έψαχνα βρήκα την σελίδα αυτή,είδα έχει μπόλικο υλικό,σχετικά πολύ καλή ανταπόκριση και γενικά δεν υπάρχει σνομπαρία οπότε μπορώ φαντάζομαι να βρω εύκολα βοήθεια εδώ πέρα σε ότι χρειαστώ για αυτό και είπα να γίνω μέλος!


Στο πρόβλημα μου!
Δεν είναι τίποτα περίπλοκο,έχω ένα σκουτεράκι Piaggio Zip 125 και μια κοπανιά άρχισαν να σβήνουν τα φώτα,στην αρχή νόμιζα ότι δεν κάνει κάτι καλή
επαφή επειδή άρχισαν μία να ανάβουν,μία να μην ανάβουν και αν κουνούσα το μηχανάκι άναβαν κτλ κτλ,τώρα αυτό άρχισε με το μπροστινό και μετά με το
πισινό φως.Επειδή το χρησιμοποιώ νύχτα και επιβάλλεται να υπάρχουν φώτα ,ξέρετε τι μπορεί να φταίει?
Έχω στο μυαλό μου 3 εκδοχές : Η επαφή των καλωδίων ,καμένες λάμπες,καμένες ασφάλειες .
Ωστόσο αν οι ασφάλειες είναι ενιαίες για τα φλας,δεν φταίει αυτό διότι τα φλας λειτουργούν κανονικότατα.

Να σημειώσω ότι από μηχανάκια είμαι άσχετος εντελώς,τώρα ασχολούμαι ίσως πρώτη φορά,ξέρω κάποια πολύ βασικά μόνο,αλλά δεν είμαι και εντελώς άσχετος με τα μηχανικά μιας και σπουδάζω μηχανικός υπολογιστών(άσχετο αλλά υπάρχει μια επαφή και μία νοοτροπία :P )

Πήγα 3 φορές στο ηλεκτρολογίο και ήταν κλειστό :'(
Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω ή που θα μπορέσουν να μου το κοιτάξουν ?
Θα προτιμήσω πολύ να το κάνω μόνος μιας και είμαι φοιτητής και το χρήμα δεν ρέει άφθονο :D
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

toyar
10/02/2016, 12:52
αρχικα ανοιξε και καθαρισε τον διακοπτη των φωτων
αν δεν φτιαξει κουνα την πλεξουδα του μηπως εχει κομμενο καλωδιο καπου και καθαρισε και τη φισα του
ασφαλειες και λαμπες μην κοιτας καθολου

lykourgi
10/02/2016, 13:01
Ότι είπε ο toyar.

Πριν όμως το ανοίξεις, κάνε μία δοκιμή.
Βάλε μπρος και δοκίμασε (στατικά) αν αναβοσβήνουν γυρνώντας το τιμόνι δεξιά - αριστερά ή κουνώντας το κλειδί στην κλειδαριά.

punker795
10/02/2016, 16:31
Δοκίμασα αυτό που είπες lykourgi με το τιμόνι δεξιά-αριστερά και κουνώντας την κλειδαριά αλλά τίποτα...
Επίσης δεν έχω ιδέα πως να κοιτάξω τον διακόπτη ή την πλεξούδα ή την ασφάλεια...Είναι λες πιο πιθανά από τις λάμπες ?(toyar)

lykourgi
10/02/2016, 16:40
Οι λάμπες και οι ασφάλειες καίγονται "μία και έξω", δεν ανασταίνονται και ξανακαίγονται. Άρα δεν φταίνε αυτές.

Για να ελέγξεις τις φύσες και την καλωδίωση πρέπει να αρχίσεις να λύνεις πλαστικά και να βρεις τις σχετικές παροχές.
Αν δεν έχεις ιδέα, θεωρώ ότι πρέπει να πας σε συνεργείο ή να αγγαρέψεις κάποιον γνωστό σου που ξέρει πέντε πράγματα, τουλάχιστον την πρώτη φορά.

toyar
10/02/2016, 16:42
πενια τεχνας κατεργαζεται:)
ή θα πληρωσεις ή θα το παλεψεις μονος σου να μαθεις
το κοτοπουλο η γυναικα και το μηχανακι θελουν χερι;)

leo1964
10/02/2016, 16:42
Δοκίμασα αυτό που είπες lykourgi με το τιμόνι δεξιά-αριστερά και κουνώντας την κλειδαριά αλλά τίποτα...
Επίσης δεν έχω ιδέα πως να κοιτάξω τον διακόπτη ή την πλεξούδα ή την ασφάλεια...Είναι λες πιο πιθανά από τις λάμπες ?(toyar)

Οι λάμπες ή ανάβουν ή δεν ανάβουν,το ίδιο και οι ασφάλειες ή δουλεύουν ή δεν δουλεύουν αν καούν
κοίτα και τα ντουι

punker795
10/02/2016, 16:45
Ευχαριστώ παιδιά θα προσπαθήσω να το λύσω σε λίγο πριν φύγω αν είναι και θα σας πω! Ευχαριστώ πολύ!!Αν δεν καταφέρω κάτι θα το πάω στο συνεργείο !

lykourgi
10/02/2016, 16:54
Μην το λύσεις "πριν φύγεις".
Αυτές οι δουλειές θέλουν χρόνο και προσοχή, για να μην γίνουν ζημιές.
Πιάσε το κάποια στιγμή που θα έχεις άνεση χρόνου, και φως για να βλέπεις σωστά. Και πρόσεξε τα πλαστικά. Είναι ευαίσθητα, ιδιαίτερα τα κουμπώματά τους.

punker795
10/02/2016, 17:47
Μην το λύσεις "πριν φύγεις".
Αυτές οι δουλειές θέλουν χρόνο και προσοχή, για να μην γίνουν ζημιές.
Πιάσε το κάποια στιγμή που θα έχεις άνεση χρόνου, και φως για να βλέπεις σωστά. Και πρόσεξε τα πλαστικά. Είναι ευαίσθητα, ιδιαίτερα τα κουμπώματά τους.

Το άνοιξα φίλε μου και είδα για το μπροστινό φως τουλάχιστον είχε κοπεί το καλώδιο και το πλαστικό μπροστά που κουμπώνει είχε σαπίσει ...Όταν το ένωσα στην υποδοχή το μπροστινό φως άνοιξε ,τώρα για το πισινό δεν γνωρίζω ακόμα τι έγινε...Πόσο λες να μου κοστίσει αν το πάω σε μαγαζί αύριο ?Θα του γνωστοποιήσω ότι ξέρω τι παίζει μη πάει να μου πιάσει τον κώλο :P Επίσης όταν είπα πριν φύγω,εννοούσα με λεωφορείο,δεν θα βγω με το μηχανάκι το βράδυ χωρίς φώτα,είναι αυτοκτονία/δολοφονία :) !

toyar
10/02/2016, 17:50
κομμενο καλωδιο ''σαπια'' φισα..........
ρε μπας και εχει χαιρετησει ο ανορθωτης και κανει υπερτασεις;:rolleyes:

lykourgi
10/02/2016, 17:58
Αφού ήταν τόσο εύκολο να το βρεις, γιατί θα πας σε ηλεκτρολόγο; Δεν μπορείς να ματίσεις το καλώδιο μόνος και να τελειώνεις;

punker795
11/02/2016, 00:01
Αφού ήταν τόσο εύκολο να το βρεις, γιατί θα πας σε ηλεκτρολόγο; Δεν μπορείς να ματίσεις το καλώδιο μόνος και να τελειώνεις;

Δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό ....Και επίσης ακόμα δεν κοίταξα το πίσω φως...Πρέπει να ανοίξω και πίσω??

punker795
11/02/2016, 00:01
κομμενο καλωδιο ''σαπια'' φισα..........
ρε μπας και εχει χαιρετησει ο ανορθωτης και κανει υπερτασεις;:rolleyes:

Δεν ξέρω φίλε μου :'/ Αλλά και το πλαστικό στο τέλος δεν υπήρχε καν άρα...

toyar
11/02/2016, 04:49
καλο θα ειναι να πας αμεσα σε μαστορα γιατι αν το προβλημα ειναι πιο βαθια μπορει να χασεις καμμια ηλεκτρονικη

punker795
11/02/2016, 12:57
καλο θα ειναι να πας αμεσα σε μαστορα γιατι αν το προβλημα ειναι πιο βαθια μπορει να χασεις καμμια ηλεκτρονικη

Μα ρε συ το μηχανάκι ήταν ταλαιπωρημένο το είχα πάρει πριν κανα 3μηνο μεταχειρισμένο,φαντάσου είχε βγει το πλαστικό φισάκι από τα καλώδια,τέλος πάντων πήγα σε ένα ηλεκτρολογίο τους ζήτησα φισάκια ,μου έδωσαν 2 και δεν μου πήραν καν λεφτά...Έτσι και έκανα και έφτιαξα το μπροστινό φως μόνος μου,τώρα για το πίσω καμιά ιδέα?
Λάμπα λέτε?