PDA

View Full Version : Γύψινα καλούπια



Boogie
11/02/2016, 08:44
Καλημέρα παιδιά,

Προσπαθώ να κάνω ένα γύψινο καλούπι σε ένα πλαινό πλαστικό μοτό, για να κάνω αντίγραφο από πολυεστέρα.

Επειδή δεν έχω εμπειρία και μου έσπασε το πρώτο καλούπι, η ερώτηση μου είναι...

Με τι μπορώ να "οπλίσω" το γύψο για να γίνει πιό στιβαρός και να μη σπάει;


:confused:

lykourgi
11/02/2016, 08:55
Με τζίβα.
Αν βρεις κανέναν γυψαδόρο, ζήτησέ του.

WiSe
11/02/2016, 09:09
ισως μπορεις να το ενισχυσεις και με ψιλο πλεγμα αλουμινιου με μεγαλο "ματι", ειναι ευπλαστο σαν υλικο

GFawkes
11/02/2016, 09:36
Βαλε απλη=φτηνη γαζα με τον γυψο.

λειτουργει ως πλεγμα και ειναι και ευπλαστη.

Μετα γινεται πετρα, σαν τους κοιλιακους μας μετα απο μπυρες.

stam2
11/02/2016, 09:43
Βαλε απλη=φτηνη γαζα με τον γυψο.

λειτουργει ως πλεγμα και ειναι και ευπλαστη.


αυτό!

Boogie
11/02/2016, 10:18
Βαλε απλη=φτηνη γαζα με τον γυψο.

λειτουργει ως πλεγμα και ειναι και ευπλαστη.

Μετα γινεται πετρα, σαν τους κοιλιακους μας μετα απο μπυρες.

Γάζα του φαρμακείου, αυτή που βάζουμε όταν σαβουρδιαζόμαστε?

stam2
11/02/2016, 10:22
δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο εξειδικευμένο, εγώ αυτή χρησιμοποιούσα όταν έκανα εκμαγεία.

πως έκανες την εφαρμογή, έβαλες τον γύψο επάνω στο φέρινγκ και τον άπλωσες, ή τον έριξες σε ταψί και "πάτησες" το φέρινγκ μέσα του?

Boogie
11/02/2016, 10:24
δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο εξειδικευμένο, εγώ αυτή χρησιμοποιούσα όταν έκανα εκμαγεία.

πως έκανες την εφαρμογή, έβαλες τον γύψο επάνω στο φέρινγκ και τον άπλωσες, ή τον έριξες σε ταψί και "πάτησες" το φέρινγκ μέσα του?

Τον έβαλα πάνω στο κομμάτι γιατί του έκανα κάποιες αλλαγές και δε μπορούσα να ακολουθήσω τη δεύτερη μέθοδο.

GFawkes
11/02/2016, 10:32
Γάζα του φαρμακείου, αυτή που βάζουμε όταν σαβουρδιαζόμαστε?

ναι αυτη

3€ το πακετο των 50 νομιζω..

Boogie
11/02/2016, 13:38
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Πήρα γάζες και θα ανακοινώσω τα αποτελέσματα...

GFawkes
11/02/2016, 13:41
Αντε καλο....γυψαρισμα...

βαλε και φωτο στο τελος να δουμε αποτελεσματα

Panos76
11/02/2016, 13:54
Αντε καλο....γυψαρισμα...

βαλε και φωτο στο τελος να δουμε αποτελεσματα

''όλα καλά φιλαράκι''

351924

:bawl:

sniper
11/02/2016, 13:57
Βαλε απλη=φτηνη γαζα με τον γυψο.

λειτουργει ως πλεγμα και ειναι και ευπλαστη.

Μετα γινεται πετρα, σαν τους κοιλιακους μας μετα απο μπυρες.

Το καλύτερο όλων, τσιμέντο γίνεται.

GFawkes
11/02/2016, 14:03
''όλα καλά φιλαράκι''

351924

:bawl:

OTI και να κανεις

καλυτερος δεν γινεσαι!!!!

(τετοια χαλια δεν διορθωνονται!!!)

Boogie
13/02/2016, 07:10
Θαυματουργές αυτές οι γαζες!:)

Κι έτσι έχω το πρώτο μου καλούπι!(συγκίνηση)

352045

Η επιφάνεια του είναι λεία όπως πρέπει.
Υπάρχουν όμως κάποιες ατέλειες από τη πλαστελίνη που χρησιμοποίησα για να κλέισω κάποιες κούρμπες που είχε το πρωτότυπο και δε μου έρεσαν.
Αυτά με τι τρόπο θα τα σβύσω? Γυαλόχαρτο νερού?

Και έχει και 2 ραγίσματα στις κούρμπες(είναι πίσω φτερό), που δεν φθάνουν όμως στην εξωτερική επιφάνεια.
Το σώζω ή πρέπει να το ξανακάνω?

:confused:

virus
13/02/2016, 08:36
με απλη σπατουλα η σμυριδοπανο ψιλο.

φανταζομαι πολυεστερικο θα κανεις πανω στον γυψο. οποτε δεν σε πολυνοιαζει αφου ουτος η αλλως τον πολυεστερα θα τον στοκαρεις και θα πεσει τριψιμο.

Boogie
13/02/2016, 11:07
με απλη σπατουλα η σμυριδοπανο ψιλο.

φανταζομαι πολυεστερικο θα κανεις πανω στον γυψο. οποτε δεν σε πολυνοιαζει αφου ουτος η αλλως τον πολυεστερα θα τον στοκαρεις και θα πεσει τριψιμο.

Ναι, πολυεστερικό θα κάνω.

Pan (dvs)
13/02/2016, 12:34
Πριν το παρεις με το γυαλοχαρτο αφησε το καποιες ωρες να ξεραθει.

Boogie
13/02/2016, 13:43
Πριν το παρεις με το γυαλοχαρτο αφησε το καποιες ωρες να ξεραθει.

Έχεις δίκιο αλλά άργησα να δω το ποστ.

Είναι πολύ μαλακό ακόμα...

Boogie
18/02/2016, 11:09
Λοιπόν,

το στόκαρα σε κάποια σημεία με ακρυλικό στόκο που δουλεύεται εύκολα,
το έφερα με ψιλό σμυριδόπανο,
ένα σπάσιμο το διόρθωσα με Ατλακόλ και μετά ενίσχυσα με γάζες το σημείο εξωτερικά,

οπότε το αποτέλεσμα είναι:

352469


Λέω να προχωρήσω στο πολυεστέρα και να διορθώσω μετά τις ατέλειες με τρίψιμο και ντρεμελάκι...:confused:

GFawkes
18/02/2016, 11:33
οσο περισσοτερο το φερεις πριν βαλεις τον πολυεστερα
τοσο λιγοτερο τριψιμο θα εχεις μετα...


προσοχη να φορας μασκα διοτι ο πολυεστερας τρυπαει πνευμονι...

Boogie
21/02/2016, 16:18
Κόλλησα στο Gel Coat. Στην επαρχιακή πόλη που μένω δεν υπάρχει. Απίστευτο?

:(

stefanos
21/02/2016, 17:14
Εποξική και κάποιο χρώμα? (είναι και πιο εύκολο)

Boogie
26/02/2016, 09:03
Gel Coat βρέθηκε σε κοντινή πόλη με μεγαλύτερη αγορά και από κει και πέρα τα βήματα που ακολουθήθηκαν είναι(μετά από αρκετό ιντερνετικό διάβασμα βέβαια):

1. Το γύψινο καλούπι περάστηκε με 1 χέρι κερί για να κλείσουν οι πόροι και να αποκολληθεί εύκολα ο πολυεστέρας από το καλούπι.
Ίσως χρειζόταν παραπάνω χέρια.

2. Περάστηκε ένα χέρι gel coat ,το οποίο χρειάζεται και καταλύτη, άρα ο χρόνος που μπορεί να δουλευτεί είναι περιορισμένος, με πινέλο.
Αυτοί που κάνουν πολυεστέρα για βάρκες λένε για 2 χέρια. Επειδή θα βαφεί θεώρησα ότι το 1 χέρι θα είναι αρκετό.

3. 3-4 ώρες μετά το πέρασμα με gel coat(δεν πρέπει να το αφήσουμε να ξεραθει), περάστηκε το πρώτο χέρι υαλουφάσματος 300άρη. Μετά από 6 ώρες περάστηκε και 2 χέρι συν άλλο ένα στρώμα ενίσχυσης στα σημεία που έκρινα ότι χρειαζόταν.
Έκ των υστέρων κατάλαβα γιατί κάποιοι χρησιμοποιούν στο πρώτο χέρι πιό λεπτό ύφασμα και μετά συνεχίζουν με παχύτερο. Εφαρμόζει καλύτερα. Δε πειράζει, την επόμενη φορά...

Μ' αυτά και μ ' αυτά λοιπόν, φτάσαμε εδώ:

353163

Μετά από συμβουλή που διάβασα κάπου, έκοψα τα περίσεια κομμάτια του υαλόπανου με ψαλίδι πριν να ξεραθεί.
Μετά είναι πολύ δύσκολο.

Θα περιμένω να στεγνώσει 1-2 μέρες και μετά θα προσπαθήσω να βγάλω το καλούπι. Άλλη ιστορία αυτή...

Για να δούμε...:):):)

stam2
26/02/2016, 12:25
[QUOTE=Boogie;2713749

Για να δούμε...:):):)[/QUOTE]
ωραία πάει!

κάλυμμα για μονόσελο είναι?

Boogie
26/02/2016, 12:30
κάλυμμα για μονόσελο είναι?


Πίσω φτερό για on-off μοτό.

Boogie
29/02/2016, 13:38
Ορίστε λοιπόν το απότέλεσμα των προσπαθειών μου.
Άτριφρο και αστοκάριστο.

353484

Αν και για πρώτη φορά το αποτέλεσμα είναι αρκετά ικανοποιητικό, αποφάσισα να το ξανακάνω για να δορθώσω τα λάθη που έγιναν.
Τα σημαντικότερα λάθη που έκανα και που τα είδα εκ των υστέρων είναι:
-Δεν περιποιήθηκα καλά το γύψινο καλούπι με αποτέλεσμα να πρέπει να κόβω εκ των υστέρων το περιτό πολυεστέρα με το Dremel.
Σε γενικές γραμμές είναι πιό εύκολο να φέρεις το μαλακό γύψο παρά να τρίβεις το σκληρό πολυεστέρα. Μου το είχαν επισημάνει αλλά...:rolleyes:
-Πέρασα μόνο ένα χέρι κερί το καλούπι, ενώ χρειζόταν 2-3
-Καλό θα ήταν να περαστεί και ένα αντικολλητικό γιατί χρειάστηκε να σπάσω το καλούπι για να βγάλω το φτερό.
-Επειδή βαρέθηκα πέρασα μόνο ένα χέρι gel coat. Καλό θα ήταν να περαστεί και 2ο, δεν είναι και κανένας φοβερός κόπος.
-Όσον αφορά τα υαλουφάσματα, την επόμενη φορά θα αρχίσω με ένα λεπτό και θα προχωρήσω με παχύτερο και ίσως και διαφορετικής πλέξης.

Το πρώτο φτερό που βγήκε θα χρησιμοποιηθεί για πειράματα και πάμε για το επόμενο το καλό.:)

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, ακόμη και η μικρότερη παρατήρηση μου ήταν πολύτιμη.

:beer:

virus
29/02/2016, 17:26
το φτερο που εφτιαξες μην το χαλας. μπορεις παλι να φτιαξεις γυψινη μητρα απο το φτερο που εχεις ηδη.

Boogie
29/02/2016, 17:33
το φτερο που εφτιαξες μην το χαλας. μπορεις παλι να φτιαξεις γυψινη μητρα απο το φτερο που εχεις ηδη.

Το πρώτο μου δημιούργημα να χαλάσω?

:):):)