PDA

View Full Version : Help: Συμβουλές για σωστή εγκατάσταση δικτύου



stam2
11/02/2016, 13:08
Επειδή νομίζω ότι υπάρχουν αρκετοί γνώστες εδώ στο χώρο, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που αφορά ενδεχομένως όλους όσους χρησιμοποιούν ιντερνετ:
Έχω την ευκαιρία να κάνω ανακατασκευή στο σπίτι μου και είμαι στη φάση που θα περάσω δίκτυο σε σαλόνι, δωμάτια, γκαράζ κλπ.
Η ερώτηση είναι, από τη στιγμή που έχουμε λευκή επιταγή για να φτιάξουμε ένα σωστό δίκτυο, τι προδιαγραφές καλωδίου, συνδέσεων κλπ πρέπει να ζητήσω από τον τεχνικό να εγκαταστήσει, και πέραν του να τραβήξει κατευθείαν από το κουτάκι εξωτερικα του σπιτιού τη γραμμή, υπάρχει κάποιο άλλο hint για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες σήματος και καλύτερες επιδόσεις (στο σερφάρισμα :D) ???

GFawkes
11/02/2016, 13:15
utp καλωδιο διπλα στην πριζα του τηλεφωνου σε καθε δωματιο
καλης ποιοτητας καλωδιο τηλεφωνου
χωρο να μπει το μοντεμ σου με ρευμα διπλα στον Διακλαδωτήρα[παταρι ;]

7Tolis
11/02/2016, 13:17
Οπτική ινα παντου;

THEOD
11/02/2016, 13:32
utp καλωδιο διπλα στην πριζα του τηλεφωνου σε καθε δωματιο
καλης ποιοτητας καλωδιο τηλεφωνου
χωρο να μπει το μοντεμ σου με ρευμα διπλα στον Διακλαδωτήρα[παταρι ;]

+1

- Το καλώδιο utp cat6 και καλής ποιότητας
- Σωστοί τερματισμοί
- Το ρούτερ σε χώρο που να μπορείς οπτικά να τσεκάρεις (ή αν χρειαστεί να κάνεις reset) χωρίς να χρειάζεσαι σκάλες ή να μετακομίσεις το μισό πατάρι
- Αν υπάρχει άνεση χρήματος καλά θα ήταν το ρούτερ να μην είναι τα κλασικά που δίνουν δωρεάν με την σύνδεση - κατά 99% είναι ότι φθηνότερο έχει στην γκάμα της η εκάστοτε εταιρία

sniper
11/02/2016, 13:33
Επειδή νομίζω ότι υπάρχουν αρκετοί γνώστες εδώ στο χώρο, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που αφορά ενδεχομένως όλους όσους χρησιμοποιούν ιντερνετ:
Έχω την ευκαιρία να κάνω ανακατασκευή στο σπίτι μου και είμαι στη φάση που θα περάσω δίκτυο σε σαλόνι, δωμάτια, γκαράζ κλπ.
Η ερώτηση είναι, από τη στιγμή που έχουμε λευκή επιταγή για να φτιάξουμε ένα σωστό δίκτυο, τι προδιαγραφές καλωδίου, συνδέσεων κλπ πρέπει να ζητήσω από τον τεχνικό να εγκαταστήσει, και πέραν του να τραβήξει κατευθείαν από το κουτάκι εξωτερικα του σπιτιού τη γραμμή, υπάρχει κάποιο άλλο hint για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες σήματος και καλύτερες επιδόσεις (στο σερφάρισμα :D) ???

Ένα-ένα.

Για τι σύνδεση μιλάμε; Aπλό ADSL/VDSL, τι ταχύτητες, θα φέρεις κατευθείαν στο σπίτι OF, Satellite;

stam2
11/02/2016, 13:41
utp καλωδιο διπλα στην πριζα του τηλεφωνου σε καθε δωματιο τσεκ
καλης ποιοτητας καλωδιο τηλεφωνου τσεκ
χωρο να μπει το μοντεμ σου με ρευμα διπλα στον Διακλαδωτήρα[παταρι ;] τσεκ


+1

- Το καλώδιο utp cat6 και καλής ποιότητας
μου είπαν για cat10. είναι καλύτερο? ακριβότερο? τα cat# είναι κατηγορίες, ή ποιότητες? και το κάθε cat έχει διαφορετικές ποιότητες??? :confused:
- Σωστοί τερματισμοί
εννοείς τα βυσματάκια στο τέλος στις πρίζες να είναι σωστά κομμένα και βυσματωμένα?
- Το ρούτερ σε χώρο που να μπορείς οπτικά να τσεκάρεις (ή αν χρειαστεί να κάνεις reset) χωρίς να χρειάζεσαι σκάλες ή να μετακομίσεις το μισό πατάρι
ουπς! για πατάρι έστειλα τις γραμμές!:uplate:
- Αν υπάρχει άνεση χρήματος καλά θα ήταν το ρούτερ να μην είναι τα κλασικά που δίνουν δωρεάν με την σύνδεση - κατά 99% είναι ότι φθηνότερο έχει στην γκάμα της η εκάστοτε εταιρία
οκ, θα κάνω έρευνα αγοράς και συσκευών όταν τελειώσει η εγκατάσταση...

Τόλη νομίζω ότι δεν συνεργάζονται όλες οι συσκευές με οπτική ίνα και δεν ξερω αν το κόστος είναι υπέρογκο, αλλά και αν παρέχει κατά πολύ παραπάνω από το κορυφαίο utp για την παρούσα τεχνολογία που διαθέτω...

υπάρχει κανένα εξειδικευμένο ελληνικό site/forum συμπληρωματικά να διαβάσω..???

stam2
11/02/2016, 13:43
Ένα-ένα.

Για τι σύνδεση μιλάμε; Aπλό ADSL/VDSL, τι ταχύτητες, θα φέρεις κατευθείαν στο σπίτι OF, Satellite;

προς το παρόν adsl αργότερα ίσως vdsl (περνάει στην γειτονιά). Πιθανόν να ασχοληθώ με netflix κλπ, στο μέλλον, αλλά επειδή μιλάμε για εγκατάσταση σπιτιού θέλω να είμαι όσο το δυνατόν up to date για τα επόμενα 10 χρόνια (πολλά λέω ε?) με όσο το δυνατόν vfm επιλογές...

nickald
11/02/2016, 13:47
να βαλει οπτικη ινα εσωτερικα στο σπιτι ενώ ο οτες του φερνει την γραμμη με χαλκο της συμφορας? δεν είναι ο ορισμος του overkill ασουμ?

Cat6 εχουμε στο "μαγαζι" για 180 τερματικα που τρεχουν CRM και ERP της εταιρειας.... νομιζω για HomeNet φτανει και περισσευει..

ότι ειπε ο THEOD κατά τα αλλα

7Tolis
11/02/2016, 14:08
δε ξέρω φίλαι.Εγω vdsl 30 που έχω ο,τι υποσχέθηκε ο πάροχος το δίνει πάντως γιαυτό ανέφερα την οπτική ινα.

George_Sp
11/02/2016, 14:08
όταν εννοείς λευκή επιταγή, κυριολεκτείς?

το σπίτι τι έτος κατασκευής είναι και αν σου ανήκει ή είναι ενοίκιο?

μονοκατοικία ή σε πολυκατοικία?

ας ξεκινήσουμε από αυτά και προχωράμε.

GFawkes
11/02/2016, 14:09
όταν εννοείς λευκή επιταγή, κυριολεκτείς?

το σπίτι τι έτος κατασκευής είναι και αν σου ανήκει ή είναι ενοίκιο?

μονοκατοικία ή σε πολυκατοικία?

ας ξεκινήσουμε από αυτά και προχωράμε.

Συμφωνο συμβιωσης και προικα;
Ε9, περιουσιολογιο...
:bawl:

πλακα κανω ρεεεεεεεεεεεεεεεεε

George_Sp
11/02/2016, 14:13
Συμφωνο συμβιωσης και προικα;
Ε9, περιουσιολογιο...
:bawl:

πλακα κανω ρεεεεεεεεεεεεεεεεε

εγώ δε κοιτάζω προίκα. καλή καρδιά να έχει...




(και ωραίο κώλο)




Οι παραπάνω ερωτήσεις είναι για να δούμε τι μας παίρνει να γίνει από επέμβαση, σε ποιο επίπεδο και αν υπάρχουν παράγοντες αποτρεπτικοί για τις επεμβάσεις ;)

SHOOTER045
11/02/2016, 14:16
Συμφωνο συμβιωσης και προικα;
Ε9, περιουσιολογιο...
:bawl:

πλακα κανω ρεεεεεεεεεεεεεεεεε

Αν δεν βρίσκει ατσαλινα να περάσει τα καλώδια απο τους τοίχους θα πας εσυ????
:D

GFawkes
11/02/2016, 14:23
Αν δεν βρίσκει ατσαλινα να περάσει τα καλώδια απο τους τοίχους θα πας εσυ????
:D

Εχω ενα "μερεμετι" βορεια πρωτα να βαλω μακτρο σε κατι "φιλους"

stam2
11/02/2016, 14:35
όταν εννοείς λευκή επιταγή, κυριολεκτείς?

το σπίτι τι έτος κατασκευής είναι και αν σου ανήκει ή είναι ενοίκιο?

μονοκατοικία ή σε πολυκατοικία?

ας ξεκινήσουμε από αυτά και προχωράμε.

δικό μου είναι το σπίτι και είναι μονοκατοικία. Χρονολογία κατασκευής τι σημασία έχει? Θα γίνει ανακατασκευή, νέοι σωλήνες καλωδίωσης μέσα στον τοίχο και ρευματα και δίκτυο/tv/συναγερμός όλα καινούρια....


όπως είπα και πιο πάνω : "θέλω να είμαι όσο το δυνατόν up to date για τα επόμενα 10 χρόνια (πολλά λέω ε?) με όσο το δυνατόν vfm επιλογές"

sniper
11/02/2016, 14:38
να βαλει οπτικη ινα εσωτερικα στο σπιτι ενώ ο οτες του φερνει την γραμμη με χαλκο της συμφορας? δεν είναι ο ορισμος του overkill ασουμ?

Cat6 εχουμε στο "μαγαζι" για 180 τερματικα που τρεχουν CRM και ERP της εταιρειας.... νομιζω για HomeNet φτανει και περισσευει..

ότι ειπε ο THEOD κατά τα αλλα

Αυτό.

Βέβαια, για τον χαλκό, το last mile σου ανήκει (θεωρητικά) οπότε μπορείς να το αλλάξεις αλλά και πάλι έχει να κάνει με τις κάρτες στο DSLAM.
Δεν ξέρω βέβαια για VDSL τι σου πουλάνε και τι παίρνεις αλλά για ADSL στο ίδιο σπίτι, αλλάζοντας πάροχο απο Forthnet σε OTE, απο 17 έπεσε στα 12 (24mbps ονομαστικό) με καμία ελπίδα να ανέβει (μην πει κανένας τίποτα, εχουν εξαντληθεί τα πάντα όλα, το ΑΚ Ακροπόλεως είναι για τα μπαζα).

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι και ψηλά να παίζεις, και χρυσά καλώδια να βάλεις με 2-3 ταυτόχρονες συνδέσεις, και 2-3 κινητά στο σπιτι, @@ ταχύτητες θα έχεις.

stam2
11/02/2016, 14:50
Αυτό.

Βέβαια, για τον χαλκό, το last mile σου ανήκει (θεωρητικά) οπότε μπορείς να το αλλάξεις αλλά και πάλι έχει να κάνει με τις κάρτες στο DSLAM.
Δεν ξέρω βέβαια για VDSL τι σου πουλάνε και τι παίρνεις αλλά για ADSL στο ίδιο σπίτι, αλλάζοντας πάροχο απο Forthnet σε OTE, απο 17 έπεσε στα 12 (24mbps ονομαστικό) με καμία ελπίδα να ανέβει (μην πει κανένας τίποτα, εχουν εξαντληθεί τα πάντα όλα, το ΑΚ Ακροπόλεως είναι για τα μπαζα).

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι και ψηλά να παίζεις, και χρυσά καλώδια να βάλεις με 2-3 ταυτόχρονες συνδέσεις, και 2-3 κινητά στο σπιτι, @@ ταχύτητες θα έχεις.

λογικά μένουμε στην ίδια περιοχή και βλέπω ακριβώς τα ίδια νούμερα, όμως για τη Νέα Σμύρνη που ρωτάω έχουν αλλαχθεί τα καφάου, και πλέον οι ταχύτητες είναι υψηλότερες. Προφανώς το last mile που λές είναι στη σκέψη να αλλαχθεί, αλλά όλα τα υπολοιπα απ' ότι κατάλαβα είναι αδιέξοδο μετά το cat6. Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να γίνει. Ωστόσο γι' αυτό ρωτάω, γιατί πάντα μαθαίνεις κάτι νέο....

George_Sp
11/02/2016, 14:52
δικό μου είναι το σπίτι και είναι μονοκατοικία. Χρονολογία κατασκευής τι σημασία έχει? Θα γίνει ανακατασκευή, νέοι σωλήνες καλωδίωσης μέσα στον τοίχο και ρευματα και δίκτυο/tv/συναγερμός όλα καινούρια....


όπως είπα και πιο πάνω : "θέλω να είμαι όσο το δυνατόν up to date για τα επόμενα 10 χρόνια (πολλά λέω ε?) με όσο το δυνατόν vfm επιλογές"

καλύτερα δεν γίνεται.
αυτό που σου προτείνω είναι το εξής:

Υλικά
Καλώδιο UTP Cat6 ώστε να σηκώνει και 1000άρι δίκτυο με μηδενικό delay. Το Cat10 είναι overkill και σε συνθήκες σπιτιού δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις τα λεφτά που ζητάει.

To Cat5e όσο μεγαλώνει η απόσταση μεταξύ των συσκευών βάζει και μερικά milliseconds οπότε σε πραγματικό χρόνο και χρήση μπορεί να δεις αν έχει έμπειρο μάτι μια μικρή καθυστέρηση στη μεταφορά των δεδομένων και να μην πιάνει πάντα κόφτες η μεταφορά.

Επίσης το Cat6 σαν ποιότητα καλωδίου δεν θα πάθει τίποτα ακόμα και μετά τη 10ετία. Είναι αρκετά ποιοτικό και επαρκώς μονωμένο και προστατευμένο εξωτερικά.


Router προφανώς δε πας στα ετοιματζίδικα των παρόχων.

Πας σε κάποιο επώνυμο με υποστήριξη VDSL2
το απόλυτο overkill αλλά θέλει γνώσεις στην εγκατάσταση
http://www.mgmanager.gr/modem-routers-wireless/50017-draytek-vigor-2860ac-vdsl2adsl2-router-firewall-wireless-80211ac-6-port-gigabit-ethernet-vpn-annex-a.html

ή
http://www.mgmanager.gr/modem-routers-wireless/52483-tp-link-ac1900-wireless-gigabit-vdsladsl-modem-router-archer-vr900.html
που με λίγο read the manual το στήνεις και μόνος σου.

Τώρα από εκεί και πέρα η ασύρματη τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ που το να σκάβουμε τοίχους για να περνάμε κανάλια utp έχει πλέον καταργηθεί σε οικιακές εγκαταστάσεις. Οπότε είτε πας σε έναν ακόμα αναμεταδότη ασύρματου σήματος στην άλλη άκρη του σπιτιού σαν αυτόν
http://www.skroutz.gr/s/5120584/TP-LINK-TL-WA860RE.html
που με την υποδοχή ethernet και την πρίζα ρεύματος δε σου κόβει κάτι από συνδέσεις και είναι αρκετά ευέλικτο στην τοποθέτηση.


Τα πιο σημαντικά κομμάτια είναι να στηθεί σωστά ο κατανεμητής με καθαρές κλέμες και σωστό πατσάρισμα καλωδίων από τον τεχνικό,
αλλά και να στηθεί το router στα σωστά settings από άποψη καναλιού εκπομπής μέτρηση παρεμβολών μέχρι την άλλη γωνία του σπιτιού κλπ.

stam2
11/02/2016, 15:17
ωραία, θα ρίξω λίγο ψάξιμο με όλα αυτά και αν βρω κάτι αξιοσημείωτο θα επανέλθω.

Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις.

MikeG
11/02/2016, 15:20
Τα έχουν καλύψει σχεδόν όλα οι προηγούμενοι. Εγώ θα σου πρότεινα να περάσεις utp καλώδιο και για τη τηλεφωνία σου και να φτιάξεις δύο patch panel εκεί που θα μπει και το modem/router σου, ένα για φωνή, ένα για data. Όντως το Vigor είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή σε χαμηλό budget για modem/router και συνεργάζεται άψογα με τα dslam του ΟΤΕ/Cosmote. Επίσης άσε χώρο στο control (room) (ράφι) σου για να μπει και ένα NAS.

Τέλος μακριά από TP Link θα έλεγα εγώ.

George_Sp
11/02/2016, 15:41
Τέλος μακριά από TP Link θα έλεγα εγώ.


Τα νέα archer φοράνε broadcom chipset και σε ote dslam κάνουν παπάδες ;)

MikeG
11/02/2016, 15:42
Τα νέα archer φοράνε broadcom chipset και σε ote dslam κάνουν παπάδες ;)

Το chipset είναι σίγουρα καλό "προσόν" το firmware όμως όχι.

:)

George_Sp
11/02/2016, 15:46
Το chipset είναι σίγουρα καλό "προσόν" το firmware όμως όχι.

:)

μη μου το πασάρεις να του προτείνουμε και mikrotik κατάσταση.....είπαμε ζήτησε καλό ίντερνετ...όχι hacker-ιες :)

borbos
11/02/2016, 15:58
μη μου το πασάρεις να του προτείνουμε και mikrotik κατάσταση.....είπαμε ζήτησε καλό ίντερνετ...όχι hacker-ιες :)

+600
Ενα 951Ui-2HnD εχω διπλα μου τωρα...Το φτιαχνω για ενα φιλο.

stam2
11/02/2016, 16:08
ρίξτε και κανα δυο προτεινόμενες μάρκες καλών utp καλωδίων ρε παιδιά...!

annoula1981
11/02/2016, 16:17
Εγώ πάντως αυτό που έχω στο σπίτι μου είναι καλωδιο utp cat6 (δλδ gigabit) σε όλα τα δωμάτια. Επειδή όμως οι περισσότερες συσκευές μου είναι ασύρματες έχω τοποθετήσει ένα range extender στο μέσω του σπιτιού περίπου για φουλ σήμα παντού. Εννοείται βέβαια ότι έχω ένα after market modem router της tp-link 300αρι και οτιδήποτε σε δεδομένα κάνω download τα αποθηκευω σε ένα Nas 4free συνολικής χωρητικότητας 6ΤΒ για να έχω το κεφαλι μου ήσυχο..
Πιστεύω να εδωσα κάποια ιδέα...

George_Sp
11/02/2016, 16:19
ότι καλώδιο έχω πάρει από αυτούς είναι τοπ.
https://www.emimikos.gr/Kalodia-Diktyoy-UTP--FTP/

Ichigo
11/02/2016, 16:34
Last mile λογιζεται ο χαλκος του ΟΤΕ απο το Α/Κ εως και την εισαγωγη πελατη (ή Χ/Κ αναλόγως πως το τερματίζει ο ΟΤΕ). Εσωτερικα του κτηριου το καλωδιο το χαρακτηριζουμε απλα εσωτερικη καλωδιωση. Αν μιλαμε για δομημένη καλωδιωση τοτε οι καλωδιωσεις απο οροφο σε οροφο ονομάζονται κάθετες και αυτες που αφορουν τον ιδιο οροφο οριζοντιες. To CAT6 δεν ειναι δια πασαν νοσον και μαλακιαν αναφορικα με τη χρηση για τηλεφωνικο/dsl signal αν δεν γειωσεις σωστα το foil που εχει μεσα και αν δε διαλεξεις ζευγος με σωστη συστροφη των αγωγων. Για ethernet χρηση φυσικα και ειναι οτι καλυτερο. Αν θέλουμε να έχουμε καθαρο dsl χωρις να εχουμε στο μελλον αποσυνδεσεις το να φτιαξουμε ενα σκασμο πρίζες που ολες παίρνουν σημα απο το δικτυο του ΟΤΕ ειναι οτι χειροτερο. Σκεφτειτε το σα μια μεγαλη κεραια που θα μπορουσε να τραβήξει ολο το ηλεκτρομαγνητικο σκουπιδι αλλα και το ζορι που θα φαει το δικτυο για να τηλετροφοδοτησει το συφερτο απο συσκευες τηλεφωνου που θα συνδεσετε. Βαλτε ενα patch panel και μοιραστε απο ενα voip router το σημα τηλεφωνιας οπου θελετε (ετσι κ αλλιως σε λιγο το POTS και το ISDN θα μας χαιρετησουν και θα μπουν στο χρονοντουλαπο της ιστοριας):cool:

vaska
11/02/2016, 17:11
ειπώθηκαν πολλά και σωστά. Εγώ αν ήταν δικό μου το σπίτι και είχα την ευκαιρία να το κάνω ταναπου και όλα από την αρχή θα έβαζα
* cat 6 (παντουί ή λεγκράντ ή κάποιο άλλο επώνυμο)
* θα πέρναγα και τις τηλεφωνικές γραμμές με καλώδιο UTP
* Αφού ο ηλεκτρολόγος θα σου περάσει και νέες ηλεκτρικές γραμμές θα ήμουν από πάνω του με ένα ματσούκι και θα του απαγόρευα ρητά να είναι το 220 με τα ασθενή ρεύματα στο ίδιο κανάλι (το συνηθίζουν πολλοί για οικονομία χρόνου αλλά δεν είναι σωστό) Τουλάχιστον 15 cm απόσταση τα μεν από τα δε ορίζει η δομημένη καλωδίωση
* Τερματισμοί όπου υπάρχουν να μετρηθούν για να είσαι σίγουρος ότι όλα δουλεύουν σωστά (προτίμησε να γίνουν όλα σύμφωνα με T568b) για λόγους συμβατότητας
* Πάρε ένα καλό modem router πχ Asus DSL AC68U και βάλε σίγουρα πατς πάνελ
* Ακούω ότι και ο ΟΤΕ περνάει σιγά σιγά σε VOIP οπότε καλό είναι να το έχεις στα υπ' όψιν μιας και το μέλλον είναι εκεί
* UPS οπως και δήποτε για να έχεις τηλ αν κοπεί το ρεύμα αλλά και για προστασία
* να είναι όλα μαζεμένα και τακτοποιημένα κάπου που θα έχεις εύκολη πρόσβαση και να μην έχει υγρασία (πατάρι και υπόγεια απορρίπτονται για να εκμεταλευτείς και το WiFi του Asus που είναι εκπληκτικό), όπως επίσης να κάνεις αρίθμηση στα καλώδια σε συνδυασμό με τα μπριζάκια για να βγάζεις εύκολα άκρη αν χρειαστεί.

Τα υπόλοιπα ειπώθηκαν. Γενικά πρόσεχε την υπερβολή είναι εύκολο να ξεφύγεις σε χρήματα.

powerglove
11/02/2016, 20:10
Καλησπέρα !

Μιάς και κάνω κάποια χρόνια αυτην την δουλειά ... εάν σε παίρνει οικονομικά παντού cat6 (χιλιάρι πιάνεις και με 5άρι αλλά ας κοιτάμε στο μέλλον ) τηλέφωνα και δεδομένα σε κάθε δωμάτιο αλλα και δίπλα από κάθε τηλεόραση, στο κέντρο του συναγερμού και στο καταγραφικό εάν βάλεις κάμερες και σε κάθε κάμερα προς το καταγραφικό ( προτίμησε να βάλεις ψηφιακές επώνυμες και όχι αναλογικές ) ξεχωριστεί καλωδίωση των ασθενών ρευμάτων από τα 220 !!! Πάνω απο όλα βρές ένα καλό και ειληκρινή τεχνικό που να μπορέσει να σε βοηθήσει και να ξέρει όχι κάποιον που έχει μείνει πίσω στις νέες τεχνολογίες .

ggs
11/02/2016, 20:23
Αφού κοιτάς στο μέλλον, το μέλλον στο σπίτι δεν θα έχει καλωδια για δίκτυο...

Αν θες ντε και καλά να το κανείς μιας και κανείς ανακατασκευή, να ξέρεις ότι ή σωστή δουλειά στα ασθενή ρεύματα θα σου κόστισει διπλάσια+ λεφτά απ ότι τα ηλεκτρικά. Τα καλώδια είναι το λιγότερο. Μπριζακια,τερματισμοί,πιστοποιήσεις, πατσ πανελς κλπ είναι τα πιο πόλλα.
Αν είσαι αποφασισμένος, ξεχωριστά και σε απόσταση ασθενή-ισχυρα,AMP ,panduit καλώδια ,Μπριζακια, πατσ πάνελ (legrand ξεχνατα).
Και,το βασικό, τεχνίτη να ΞΕΡΕΙ και να έχει και τα σωστά εργαλεία
Οτι σού είπαν περίπου οι από πάνω ,αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει

sniper
11/02/2016, 20:26
Ρε σεις, να μπαίνει στο FB από κάθε δωμάτιιο θέλει ο άνθρωπος, όχι να φτιάξει Data Center ή Κέντρο Επιχειρήσεων...

Μόνο ραντάρ δεν του είπατε να βάλει στην ταράτσα!

virus
11/02/2016, 20:36
απλως βαλε σε καθε δωματιο μια πριζα και στο σαλονι δυο. ειναι υπεραρκετα πιστευω και θα σε καλυψει απολυτα.

θα εγκαταστησεις κανα σερβερ σπιτι σου και θελεις τοσες απαιτησεις; :D

vaska
12/02/2016, 07:54
Ρε σεις, να μπαίνει στο FB από κάθε δωμάτιιο θέλει ο άνθρωπος, όχι να φτιάξει Data Center ή Κέντρο Επιχειρήσεων...

Μόνο ραντάρ δεν του είπατε να βάλει στην ταράτσα!


χμμ το ξεχάσαμε αυτό. Δίκιο έχει ο Νίκος, βάλε και ένα ραντάρ στην ταράτσα
:lol:

351982

stam2
12/02/2016, 08:04
καλημέρα!

διάβασα προσεκτικά τα πάντα και ήδη έχω ξεκινήσει το διάβασμα και τη μελέτη. Δυστυχώς αλλαγές στη δόμηση της καλωδίωσης δεν μπορώ να κάνω, διότι ήδη πρόλαβαν σπάσανε τοίχους, πέρασαν αγωγούς/σωλήνες, και τους ξαναέχτισαν. Το μόνο που μπορώ να αλλάξω είναι το περιεχόμενο των σωλήνων. Οι σωλήνες είναι ξεχωριστοί για TV, ξεχωριστοί για δίκτυο και ξεχωριστοί για το ρεύμα και είναι σε απόσταση περίπου 10 cm μεταξύ τους. Δεν ξέρω πόσο θα επηρεάσει αυτό την ποιότητα του σήματος, δεδομένου ότι η ρευματοδότηση θα γίνει με 2,5άρια καλώδια, ενώ σε ένα σημείο που θα γίνει το εργαστήριο/γκαράζ του σπιτιού, θα περάσει και τριφασικό σε απόσταση 20 cm από το utp (θα μπούν τρεις πρίζες δίπλα δίπλα, με την εξής σειρά: utp/Tv/ρευμα) ελπίζω να μην έχω κάποιο πρόβλημα.

Γενικά η χρήση του internet προς το παρόν είναι χαλαρή, και ερασιτεχνική, δηλαδή κατέβασμα ταινιών, μουσικής, απλό σερφάρισμα και streaming.
Αλλά ακόμα και γι' αυτά η ταχύτητα παίζει τον πρώτο ρόλο. Θες να κατεβάσεις μία sacd δισκογραφία, να μην περιμένεις μιαμιση μέρα... ή μία μεταφορά αρχείων μεγάλου όγκου επίσης.

Με τη βοήθειά σας κατάλαβα ότι ακόμα και με τα σωστά υλικά, οι μικρές λεπτομέρειες ίσως κάνουν μεγάλη διαφορά, και σε αυτό θα πρέπει να ενσκύψω, αφού το καλώδιο οκ, έκλεισε σαν προδιαγραφή. Θα μου περάσει λοιπόν από τους αγωγούς τα καλώδια ο ηλεκτρολόγος να είναι όλα ασύνδετα σαν αναμονές, και μετά θα αναζητήσω εξωτερική βοήθεια για τις λεπτοδουλειές...

Sapadak
12/02/2016, 08:12
Γιατι τι πρόβλημα έχεις με το wifi και θες να σκάψεις όλο το σπίτι???

Μήπως αν κάνεις εγκατάσταση ολούθε θα κλείσεις το ασύρματο?

vaska
12/02/2016, 08:14
ξέχασα να πω ότι είναι πολύ σημαντικό για τα καλώδια utp να μην υπάρχει πουθενά τσάκισμα, κάνε όσες καμπύλες θες αλλά προσοχή να μην τσακίσουν πουθενά. Τσακίζουν συνήθως όταν τα περνάνε τα μαστόρια και ξετυλίγουν την κουλούρα από την κούτα, αν μπορείς να είσαι εκεί να επιβλέπεις δεν θα ήταν άσχημο.

stam2
12/02/2016, 09:36
@sapadak

κανω ανακατασκευή διότι είναι παλιό και πονάει σε πολλά σημεία. Μέρος αυτής είναι και το δίκτυο. Προτιμώ τα μηχανήματά μου να είναι συνδεδεμένα ενσύρματα και όχι ασύρματα. Βέβαια θα υπάρχει και wifi διότι έχουμε και φορητές συσκευές, αλλά τα βασικά pc από και στα οποία θα γίνεται κατέβασμα, επικοινωνία, διασκέδαση κλπ, θα είναι ενσύρματα συνδεδεμένα.

@vaska

μία διευκρίνηση σε αυτό που είπες: Υποθέτω αν τσακίσει στο χέρι αλλά μετά ισιώσει στην τοποθέτηση είναι οκ το καλώδιο σωστά? δεν θέλει πέταμα δηλαδή επειδή τσάκισε καταλάθος στο χέρι...? στην τοποθέτηση θα το προσέξω πάντως όλες οι γραμμές να είναι χωρίς τσακίσματα.

manhunter
12/02/2016, 10:30
Αν θες μετά να μιλήσουμε και για Disaster Recovery που είναι και της μόδας.

(Καλώδια για ηχεία να περάσεις επίσης, αν δεν έχεις ήδη :) )

stam2
12/02/2016, 10:49
(Καλώδια για ηχεία να περάσεις επίσης, αν δεν έχεις ήδη :) )

σωστός! αυτό δεν είναι προς υλοποίηση ακόμα διότι είναι στον επάνω όροφο που θα πάρει μετά σειρά... έχεις κάποιο tip να το έχω υπόψιν μου...?

discstarter discovery? τί είναι αυτό?

sniper
12/02/2016, 10:52
...
discstarter discovery? τί είναι αυτό?

Όχι disc, dis... DR, backup όλης της υποδομής και των δεδομένων σε διαφορετικά μέσα και σε άλλη τοποθεσία.

Ουσιαστικά σου λέει να χτίσεις μια 2η μονοκατοικία.

Παίζει να μην εχω γελάσει τόσο μ' αυτα που διαβάζω...

manhunter
12/02/2016, 10:58
Παίζει να μην εχω γελάσει τόσο μ' αυτα που διαβάζω...

Καλά κάνεις γιατί για αυτό το έγραψα ;)

stam2
12/02/2016, 10:59
ουπς! από τις πολλές πληροφορίες παρα-μορφώθηκα και διαβάζω ότι ναναι...!

Παιδιά δεν φτιάχνω πυρηνικό καταφύγιο... μία εγκατάσταση ερασιτεχνική αλλά σύγχρονη θέλω
που να μην χρειαστεί αν μου βγει ο γιος κομπιουτεράκιας, σε 10 χρόνια να ξαναξηλώνω καλώδια...!

manhunter
12/02/2016, 11:00
σωστός! αυτό δεν είναι προς υλοποίηση ακόμα διότι είναι στον επάνω όροφο που θα πάρει μετά σειρά... έχεις κάποιο tip να το έχω υπόψιν μου...?

discstarter discovery? τί είναι αυτό?

Διακομοδώ την κατάσταση με πλακίτσα μην ασχολείσαι :D

Τip όχι κανένα. Δεν είμαι σχετικός με τα ηχεία πέρα από απλός χρήστης. Απλά αν έχεις κάποιο υπάρχων home cinema πχ του οποίου τα ηχεία δεν είναι ασύρματα, βοηθάει ώστε να μην έχεις μες την μέση καλώδια κλπ. Συνήθως βάζεις πριζάκια για ηχεία πίσω από εκεί που θα κάθεσαι, και πίσω από την tv.

stam2
12/02/2016, 11:00
Καλά κάνεις γιατί για αυτό το έγραψα ;)

:beer:

θα σε έχουμε στα υπόψιν για το bunker στο εξοχικό.... :lol:

sniper
12/02/2016, 11:01
ουπς! από τις πολλές πληροφορίες παρα-μορφώθηκα και διαβάζω ότι ναναι...!

Παιδιά δεν φτιάχνω πυρηνικό καταφύγιο... μία εγκατάσταση ερασιτεχνική αλλά σύγχρονη θέλω
που να μην χρειαστεί αν μου βγει ο γιος κομπιουτεράκιας, σε 10 χρόνια να ξαναξηλώνω καλώδια...!


Μείνει στα cat6 utp καλώδια κλπ κι άσε τα υπόλοιπα.

Με μια καλή σύνδεση θα είσαι έτοιμος.

Edit: και κάτι να θες να κάνεις στο μέλλον, με καναλάκια κι άντε καμια τρύπα σε τοίχο είσαι έτοιμος.

kostas777
12/02/2016, 11:16
Σε 10 χρόνια θα έχουμε ασύρματο ρεύμα. Εκεί που θα υπάρχει πολιτισμός δηλαδή, όχι εδώ.

borbos
12/02/2016, 11:21
Σε 10 χρόνια θα έχουμε ασύρματο ρεύμα. Εκεί που θα υπάρχει πολιτισμός δηλαδή, όχι εδώ.

Ενας πελατης μια φορα ενω περιμενα να πληρωσω λογαριασμο σε μαγαζι εταιριας τηλ/νιων, ειπε την ατακα:
Εχεται δορυφορικο ρευμα?

kostas777
12/02/2016, 11:39
Ενας πελατης μια φορα ενω περιμενα να πληρωσω λογαριασμο σε μαγαζι εταιριας τηλ/νιων, ειπε την ατακα:
Εχεται δορυφορικο ρευμα?

:lol:

Με «αι» το είπε το «έχετε»;

virus
12/02/2016, 14:45
ξέχασα να πω ότι είναι πολύ σημαντικό για τα καλώδια utp να μην υπάρχει πουθενά τσάκισμα, κάνε όσες καμπύλες θες αλλά προσοχή να μην τσακίσουν πουθενά. Τσακίζουν συνήθως όταν τα περνάνε τα μαστόρια και ξετυλίγουν την κουλούρα από την κούτα, αν μπορείς να είσαι εκεί να επιβλέπεις δεν θα ήταν άσχημο.

παρα πολυ μεγαλη προσοχη σε αυτο που ειπε ο βασκα. και οχι δεν πρεπει να τσακισει το καλωδιο με το χερι και να το ξαναισιωσεις οπως γραφεις παρακατω σταμ.

παρε και σαπουνι πλακα να περνας το καλωδιο οταν θα το τραβανε με την ατσαλινα. να περναει χαλαρα κι ανετα απο τους αγωγους και στις γωνιες να το υποβοηθας να μην τραυματιστει.

τα αναφερω να τα ξερεις σε περιπτωση που ο μαστορας ειναι λιγο ατσουμπαλος.

σαν δεις το καλωδιο θα καταλαβεις αυτα τα λεγομενα. ειναι πολυ ψιλα καλωδιακια και νημ οχι πολυκλωνα και κοβονται σχετικα ευκολα σε περιπτωση τσακισης.

καλες δουλειες!!!!

vaska
12/02/2016, 15:50
@vaska

μία διευκρίνηση σε αυτό που είπες: Υποθέτω αν τσακίσει στο χέρι αλλά μετά ισιώσει στην τοποθέτηση είναι οκ το καλώδιο σωστά? δεν θέλει πέταμα δηλαδή επειδή τσάκισε καταλάθος στο χέρι...? στην τοποθέτηση θα το προσέξω πάντως όλες οι γραμμές να είναι χωρίς τσακίσματα.

Όχι, αν θες να είσαι σωστός και μιας και μιλάμε για κάμποση απόσταση, καλώδιο που τσάκισε μην το βάλεις, δεν είναι ότι κόβονται αλλά δημιουργούν άλλα προβλήματα στην μετάδοση που έχουν να κάνουν με την συχνότητα. Τα καλά καλώδια εκτός από τα 4 συστραμμένα ζεύγη αγωγών έχουν κι ένα εύκαμπτο πλαστικό στέλεχος στην μέση που απαγορεύει αυτό ακριβώς,να τσακίσει το καλώδιο. Αν βέβαια ο άμπαλος από την άλλη μεριά συνεχίσει να τραβάει όση κόντρα και να βρίσκει, και αυτό θα τσακίσει.
Ξαναλέω, δεν μιλάω για καμπύλες - κούρμπες, μιλάω για τσάκισμα, να κάνει γωνία δλδ.

352006

noodles
13/02/2016, 13:48
ενα απλο καλωδιο 4ζευγων χρειαζεσαι οπως σου ειπαν πιο πανω (0.80-1.00 το μετρο κοστιζει. καλυτερα παρε αυτο με το πλαστικο στη μεση). το περνας κατω κατω παραλληλα με το τοιχο (για να μη φενεται ασχημο βαζεις και καναλια αν θες) και εχεις απροβληματιστο ιντερνερ για τα επομενα 30 χρονια.

τιπ: ασε αρκετο κενο στο καλωδιο στο τελος, μη το φερεις ισα ισα. :cool: