PDA

View Full Version : Παιδιά στο ίντερνετ



Nikol1979
13/02/2016, 16:33
Με αφορμή κάτι που διάβασα στο υπέροχο θρεντ του ptc,

θα ήθελα να σταθώ μια στιγμουλα σε κάτι στο οποίο έχω (και εγω) ιδιαίτερη ευαισθησία.

Προσέξτε, εκεί έξω υπάρχουν μυαλά πολύ πιο βρώμικα από τα δικά μας.



http://www.mothersblog.gr/o-kosmos-toy-paidioy/item/14705-na-giati-den-prepei-na-anevazoume-tis-fotografies-ton-paidion-mas-sta-social-media


(δε θέλω ντε και καλά να ανοίξω κουβέντα, απλά σκεφτείτε το)

notakos600
13/02/2016, 17:07
Είμαι αντίθετος με την δημοσιοποίηση προσωπικών στοιχείων του καθενός μας στο διαδίκτυο.
Πόσο μάλλον όταν δημοσιεύουμε φωτογραφίες των παιδιών μας...

taisteal
13/02/2016, 17:12
Είμαι αντίθετος με την δημοσιοποίηση προσωπικών στοιχείων του καθενός μας στο διαδίκτυο.
Πόσο μάλλον όταν δημοσιεύουμε φωτογραφίες των παιδιών μας...

Οι γονεις φταινε 100%.
Οταν βλεπεις εξω στις καφετεριες,στην παραλια,σε ταβερνες κτλ τους γονεις να δινουν ενα tablet η το smartphone στα
παιδια για να ασχολουνται και να μην τους ενοχλουν,απο εκει και περα καταλαβαινεις οτι ολο αυτο γινεται
ανεξελεγκτο.
Η προσβαση στο ιντερνετ υπαρχει παντου,το θεμα ειναι τι μαθαινεις στο παιδι σου και με ποιο τροπο του δινεις
να καταλαβει τι γινεται.

notakos600
13/02/2016, 17:22
Οι γονεις φταινε 100%.
Οταν βλεπεις εξω στις καφετεριες,στην παραλια,σε ταβερνες κτλ τους γονεις να δινουν ενα tablet η το smartphone στα
παιδια για να ασχολουνται και να μην τους ενοχλουν,απο εκει και περα καταλαβαινεις οτι ολο αυτο γινεται
ανεξελεγκτο.
Η προσβαση στο ιντερνετ υπαρχει παντου,το θεμα ειναι τι μαθαινεις στο παιδι σου και με ποιο τροπο του δινεις
να καταλαβει τι γινεται.

+1000

DrEvil
13/02/2016, 17:32
Προσέξτε, εκεί έξω υπάρχουν μυαλά πολύ πιο βρώμικα από τα δικά μας.

+ ολα

BLiTzER
13/02/2016, 19:51
Δε διάβασα το άρθρο, αλλά κάθε φορά που ποστάρετε φωτογραφία των ανήλικων παιδιών σας, σκεφτείτε ότι κάποιος, σε κάποιο υπόγειο, χαϊδεύεται για πάρτη τους.

Και το θέμα φτάνει ακόμα πιο μακρυά, αλλά ας μείνουμε σε αυτό.

SHOOTER045
13/02/2016, 21:21
Μ αρέσει που το παίζω έξυπνος και σχετικός.
Πριν λιγες μέρες τσακωσα τον μεγάλο να μιλάει στο viber με ενα κορίτσι του γυμνασίου-εδω να αναφέρω οτι το κινητό πάρθηκε για να τον βρίσκω στο φροντιστήριο στις εκδρομές κτλπ.,οτιδήποτε ειχε σχέση με ίντερνετ κτλπ γινόταν μέσω δικού μού e email και έβλεπα σε τι σελίδες κτλπ έμπαιναν.
Απο την αλλη ηταν και ενεργοποιημένη η ασφάλεια πλοήγησης μέσω της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας.
Αλλά αυτό δεν το περίμενα-
Σε μια ομάδα που είχαν κάνει συμμαθητές του γιού μου.
Είχε παρησφρισει{αυτή}
Βρήκα τα μνμ -αγάπη μου,τι αμο και άλλα τέτοια.
Στην αρχή μου είπε και ψέματα οτι ειναι απο εδώ και πάει στο γυμνάσιο.
Ψάχνοντας ποιο πολύ έλεγε Θεσσαλονίκη.
Παίρνω τηλ το σηκώνει μια εμφανώς μεγαλύτερη απο ηλικία γυμνασίου-αν κρινω απο την φωνή-και μου λέει.
-γεια σου Νικόλα
-δεν ειμαι ο Νικόλας, ο πατέρας του είμαι.
-α συγνώμη κλπ (μου κάνει γύρισμα λέγοντας οτι η κόρη ρης μιλάει με τον γιο μου,και αυτή το γνωρίζει)
Επίσης ανέφερε οτι ειναι απο Θεσσαλονίκη και οτι δεν ξέρει και αυτή!!
Πως η κόρη της(μπήκε) σε αυτήν την ομάδα.
Τέλος πάντων συγκρατήθηκα και είπα να μην το παρατραβηξω αφου δεν ήμουν σίγουρος-μαλακια μου όπως θα δείτε παρακάτω-
Της ζήτησα αυτο να κοπεί κτλπ και κλείσαμε το τηλέφωνο.
Κατι με γαργαλουσε όμως.
Παίρνω τηλ να μάθω στοιχεία του αριθμού.
Και έβγαιναν σε αλλοδαπό!!!!
Εκ Πακιστάν!!!!!!!!!!
Ξανά παίρνω τηλ και ο αριθμός ηταν απενεργοποιημενος -και εξακολουθεί να είναι.
Ρώτησα και μου ειπαν οτι μπορεί να ηταν και άντρας που μέσω προγράμματος αλλοίωσης φωνής μιλάει γυναικεία και άλλα πολλά που με έκαναν να παει το σκατο στην κάλτσα.
Μεγάλη πολύ μεγάλη προσοχή σε κινητά,tablet,pc που έχουν πρόσβαση τα μικρά σας.
Αυτά

GsDakar
14/02/2016, 09:57
Δυστυχως η μερες οι δικες μας οι 'αγνες' που παιζαμε στις αλανες μπαλα, πολεμο κτλ.εχουν φυγει εδω και πολυ καιρο,εχει μπει στην ζωη μας η τεχνολογια για τα καλα,σε βαθμο που οπου και να παμε ακομα και εμεις το πρωτο πραμα που κοιταμε ειναι να εχει wifi,δεν φταιμε ως ενα σημειο,το ιδιο και τα παιδια,πλεον αντι να διαβαζουν μικυ μαους οπως εμεις προτιμουν να παιξουν crash saga, η να δουν καμια ταινια barbie κτλ.στο κινητο του μπαμπα,ετσι ο μπαμπας για να μην του σπασουν το κινητο,τους περνει απο ενα ταμπλετ.Τωρα ξεκιναν τα δυσκολα πως θα το ελεγξεις ; απλα δεν μπορεις οτι και να κανεις το ιντερνετ ειναι ανεξελεγκτο ετσι πρεπει να ξεκινησει μια διαδικασια κουβεντας για το ποσο επικυνδυνο ειναι αυτο,υπαρχει και ο αλλος παραγοντας...οι φιλοι... μεγαλος και σημαντικος ο φιλος εχει μια συνομιλια με μια ομαδα στο viber και ετσι βαζει και το δικο μας παιδι...και αλλα πολλα.Δεν μπορεις να μην του παρεις κινητο η ταμπλετ,η τεχνολογια εξελισεται και πρεπει οσο μπορουμε να την ακολουθουμε.Ολα ξεκιναν απο το σπιτι,να μαθεις στο παιδι σου ποσο επικυνδυνα ειναι εκει εξω,εγω τις εχω και υπολογιστη και ταμπλετ και μεχρι στιγμης οτι περιεργο βγει με φωναζει να το δω,εχω parental control αλλα ολο και κατι μπορει να ξεφυγει.Προσωπικα εννοειται οτι δεν εχω βαλει ουτε μια φωτο απο το παιδι μου.Και δεν επιτρεπω και στον πατερα μου και σε κανεναν αλλο συγγενη να βαλει πουθενα.

byron
14/02/2016, 09:57
Μεγάλη προσοχή μεν και έλεγχος, αλλά το παιχνίδι έχει χαθεί. Από το γυμνάσιο και πάνω, παιδί που δεν έχει κινητό και Viber με φίλους και συμμαθητές αντιμετωπίζεται ως εξωγήινος.

Μόνο η καλή σχέση με το παιδί και ο έλεγχος χωρίς να τον/την φέρνει σε δύσκολη θέση θα βοηθήσει. Η γραμμή μεταξύ στήριξης για να γίνει υπεύθυνος άνθρωπος, και στήριξης "καθαρίζουν για όλα οι γονείς", είναι πολύ λεπτή.

MikeG
14/02/2016, 10:09
Τα πάντα εδώ : http://www.saferinternet.gr/

SHOOTER045
14/02/2016, 10:45
Ναι ρε .
Πιστεύω οτι έχω άψογη επικοινωνία με τα παιδιά μού και γι αυτό εκπλησομαι γιατί μου το έκρυψε.
Όπως και να χει όσο ανοίγει ο καιρός θα είναι καλύτερα θα αφήσουν αυτές τις μαλακιες .
Χίλιες φορές με τα ποδήλατα έξω

Pan (dvs)
14/02/2016, 15:00
Ναι ρε .
Πιστεύω οτι έχω άψογη επικοινωνία με τα παιδιά μού και γι αυτό εκπλησομαι γιατί μου το έκρυψε.
Όπως και να χει όσο ανοίγει ο καιρός θα είναι καλύτερα θα αφήσουν αυτές τις μαλακιες .
Χίλιες φορές με τα ποδήλατα έξω

Εκει την παταμε ολοι γιατι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ.Δεν πρεπει να νομιζουμε τιποτε,ουτε να θεωρουμε δεδομενο τιποτε.

Αλλο ειναι ομως το θεμα που ξεκινησε η Νικολ.Οι φωτο των παιδιων στο Ιντερνετ.

Γινεται ρε παιδια να συμβουλεψει ενας γονιος το παιδι του,οταν ο ιδιος απο το πρωι ως το βραδυ τραβαει σελφι ακομη και τις πιο προσωπικες του στιγμες?Τραβαει,ανεβαζει,κοινοποιει την παρουσια του,χαλβαδιαζει και αλλα πολλα.Του λες του αλλου:ρε φιλε μην ανεβαζεις φωτο των παιδιων σου γι αυτο και γι αυτο το λογο.Συμφωνει οτι εχεις δικιο και μετα απο μιση ωρα ανεβαζει 3-4 φωτογραφιες τη στιγμη που το κανει μπανιο,στην μπανιερα.

Το καλο στο φατσοβιβλιο ειναι οτι με το πατημα ενος κουμπιου στελνεις τετοιους ηλιθιους στο διαολο.Το κακο ειναι οτι δεν εχουνε τελειωμο.

Αυτο ομως που ειναι το χειροτερο ειναι οτι,αυτοι που θα επρεπε να προστατευουνε με καθε τροπο τα παιδια τους,αυτοι τα εκθετουνε σε κινδυνους με τον χειροτερο τροπο.Αν θελετε να βοηθησετε τα παιδια αυτων των ηλιθιων,διαγραψτε τους απο φιλους και εξηγηστε τους γιατι το κανετε.Οχι οτι θα λυθει το προβλημα,αλλα ισως ενας δυο απο αυτους να καταλαβουνε οτι αυτο δεν ειναι αποδεκτο και να αρχισουνε να προβληματιζονται.