PDA

View Full Version : Οταν ξεκινησαν ολλα .... Θυμάμαι...



munchkin
13/02/2016, 18:21
Στα εφηβικά μου χρόνια είχα την τύχη και την ατυχία οι γονείς μου να είναι ενάντια στα δίκυκλα (και με το δίκιο τους ως ενός σημείου...) αλλά όλοι μου οι φίλοι (πραγματικά δεν υπερβάλω) να έχουν μηχανάκια . Ενα πλήθος απο 50 άρια street . TZR, YZF, GAGIVA , GILERA ,YSR, ένα supercity 50 ένα aprilia rs 125 και ο κλασσικός συνομίλικος ΑΝΔ που είχε gsxr750 SRAD (ότι νά ναί ...)
Θυμάμαι να πηγαίνω πιτσιρικάς σκαστός στις εκθέσεις Μοτο . Θαυμάζοντας τα τέρατα της εποχής με την ελπίδα , ανάγκη , ευχή κάποια μέρα να έχω και έγώ ένα , ανάμεσα στα πόδια μου.
Θυμάμαι ατελείωτα δικάβαλα σε φίλους να παίζω το ρόλο της κολώνας στη πίσω θέση της σέλας . Οι φίλοι μου έχοντας εμπιστοσύνη στην συγκρατημένη ιδιοσυγκρασία μου μου δάνειζαν τα μηχανάκια τους για βόλτα και έτσι κάπως μετρίαζα την κάψα που μέ έτρωγε.
Το πρώτο μηχανάκι έκανα την απόπειρα να το αγοράσω στα 15 και ήταν ένα NSR 80 πραγματικά διαλλημένο . Αυτο το μηχανάκι μου έδινε μεγάλη χαρά . μέχρι που το άνακάλυψαν οι γονείς μου και ο πατέρας μου (αφού μου τα έπριξε με τα κλασσικά κηρυγματα του κώλου καθώς ο΄ίδιος ουδέποτε είχε μηχανή ) την επέστρεψε στον αρχικό ιδιοκτήτη του. Τότε βέβαια ορκίστηκα αιώνια πίστη στα δίτροχα.

Αρκετά χρόνια μετά στα 21 πήρα επίσημα και νόμιμα απο ένα φίλο με δανικά χρήματα του αδελφού μου ένα typhoon 125 . Το πρώτο επίσημα δικό μου μηχανάκι .Θυμάμαι τις βόλτες , τους καφέδες και την άνεση που ένιωθα καθώς ο μόνιμος εφιάλτης του παρκαρίσματος στην Αθήνα είχε εξαφανιστεί .
Το πρώτο μεγάλο μηχανάκι το πήρα στα 29 αφού πρωτίστως έβγαλα και δίπλωμα και ήταν ένα triumpth sprint 1000 st απο έναν κολλητό φίλο. Μεγαλύτερα ταξίδια και δύναμη , σιγουριά , αγάπη . εμπιστοσύνη.
Απο τότε έχω αλλάξει μηχανάκια , αυτοκίνητα , μηχανές , αγάπες , αλλα τα χιλιόμετρα , το κρύο η αισθηση οι αναμνήσεις η αγωνία η αγάπη για το πρώτο μου μηχανάκι θα μείνουν για πάντα...

Μανολης67
13/02/2016, 19:03
Καλώς ηλθες φίλε! μαμάτο το sprint 1000 st !! :beer:

faltseta
13/02/2016, 19:40
www.youtube.com/watch?v=OW-1kbosNns

munchkin
31/05/2018, 12:42
η φαλτσέτα και η τρομπέτα ... χαχαχαχαχα

telegonos
31/05/2018, 17:06
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, Sprint 1000 ST δεν υπάρχει, και η μάρκα δεν είναι ακριβώς Triumpth εκτός κι αν προφέρει το Triumph o Duffy Duck.

Υπάρχει βέβαια Sprint 1050 ST, και μάλλον αυτό εννοείς, αλλά πρώτη σου μηχανή και δεν ξέρεις τι ήταν; Ποιός δεν ξέρει την πρώτη του μηχανη;

andreastwin
31/05/2018, 20:12
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, Sprint 1000 ST δεν υπάρχει, και η μάρκα δεν είναι ακριβώς Triumpth εκτός κι αν προφέρει το Triumph o Duffy Duck.

Υπάρχει βέβαια Sprint 1050 ST, και μάλλον αυτό εννοείς, αλλά πρώτη σου μηχανή και δεν ξέρεις τι ήταν; Ποιός δεν ξέρει την πρώτη του μηχανη;

https://en.wikipedia.org/wiki/Triumph_Sprint_ST

munchkin
01/06/2018, 10:42
ναι ρε πικρόχολε άνθρωπε , απο κεκτημένη ταχύτητα το έγραψα λάθος , δεν την είχα αγοράσει εγώ όμως ήταν κολλητού φίλου ο οποίος έλειπε για σπουδές στην Γαλλία και την είχε αφήσει σε εμένα . Triumph sprint 955i μοντέλο 2001 νομίζω..

BLiTzER
01/06/2018, 10:46
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, Sprint 1000 ST δεν υπάρχει

Άντε πες σε κατόχους 919, 929, 954, ότι τα μηχανάκια τους δεν είναι 1000άρια, αλλά 900άρια, και παρατήρησε αντιδράσεις. :lol:

DoctoR_k6
01/06/2018, 10:53
Άντε πες σε κατόχους 919, 929, 954, ότι τα μηχανάκια τους δεν είναι 1000άρια, αλλά 900άρια, και παρατήρησε αντιδράσεις. :lol:

Μεχρι το 929 δικαολογειται το 900αρι θεωρω.
Μετα απο το .50 αλλαζει κατηγορια κυβισμου κ το θεωρεις 1000αρι.

BLiTzER
01/06/2018, 10:54
Not really. Το πρώτο 1000άρι (998cc) βγήκε το 2004. Όλα τα προηγούμενα θεωρούνται 900άρια. Δεν είναι μαθηματικά εδώ, είναι σοβαρά πράγματα. :lol:

DoctoR_k6
01/06/2018, 11:03
Δεν αντιλεγω οτι το 04 βγηκε το πρωτο (θεωρητικα) 1000αρι αλλα στο οτι κ το 954 το κατατασσεις στα 1000αρια.
Κουβεντα να γινεται.
Ας μας πουν οι κατοχοι σε ποια κατηγορια θελουν να μπουν... :lol:

sapila racing
01/06/2018, 12:19
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω πολύ, Sprint 1000 ST δεν υπάρχει, και η μάρκα δεν είναι ακριβώς Triumpth εκτός κι αν προφέρει το Triumph o Duffy Duck.

Υπάρχει βέβαια Sprint 1050 ST, και μάλλον αυτό εννοείς, αλλά πρώτη σου μηχανή και δεν ξέρεις τι ήταν; Ποιός δεν ξέρει την πρώτη του μηχανη;

telegone παρτο αλλιώς, είσαι επιεικώς απαράδεκτος!
Το έχεις σκεφτεί ποτέ οτι αντι να γράψεις πικρόχολα σχόλια μπορείς να μην γράψεις και καθόλου?

munchkin
10/08/2018, 21:10
πραγματικά όμως αντι να πεί ένα γεια , αμέσως στην διόρθωση και την κρίση !!

telegonos
11/08/2018, 13:23
A μπα το θυμηθήκατε αυτό; Δεν είναι το θέμα αν εγώ είμαι πικρόχολος.

Ξεκινάς να γράψεις συναισθηματική ιστορία, για το πως μπήκες στον μοτοσυκλετισμό, για την εφηβική σου εποχή, και το πως πήρες την πρώτη σου μηχανή.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ. Εγώ σε γουστάρω. Μέχρι εδώ τουλάχιστον.

Και στην πορεία, αναφέρεις για πρώτη μηχανή λάθος το μοντέλο, την μάρκα την γράφεις λάθος...

Κάπου, σε όλο αυτό, η μαγεία που πας να βγάλεις με το κειμενό σου, πως να το πω, χάνεται. Πάω να φτιαχτώ διαβάζοντας, είμαι υποψιασμένος ότι θα διαβάσω ωραία πράγματα, και στην εξέλιξη, το πράγμα χαλάει. Ξενερώνει. Και το χαλάς χωρίς λόγο ρε φίλε.

Πραγματικά δλδ δεν ξέρεις τι μηχανή είχες για πρώτη; Ή ξέρεις και δεν μπορείς να το γράψεις;

Ποιός κάτοχος Triumph δεν ξέρει αν είχε 955 ή 1050; Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άλλες μηχανές.

Πως να πάρω σοβαρά μια ιστορία, που δείχνει να μην ξέρει για τι μιλάει;

Μα την παναγία, δεν στα λέω για να σε αποπάρω, αλλά πραγματικά, μπήκες που μπήκες στον κόπο να μας πεις την -ομολογουμένως- υπέροχη ιστορία σου, που σε πολλούς κάτι θυμίζει, σε πολλούς κάτι λέει, ποιός δεν πέρασε κάτι ανάλογο. Κι εκεί που πας να μας αγγίξεις, παφ! το ξενέρωμα. Γιατί να το χαλάς για 2 γράμματα-ψηφία υπόθεση; Πόσο δύσκολο ήταν να το κάνεις σωστό

Δεν είμαι πικρόχολος. Στεναχωριέμαι. Πήγες να κάνεις κάτι καλό, και το χάλασες στο τέλος, μόνος σου.

teogtp
11/08/2018, 15:02
Απορω με την έκταση του θέματος.
Δεν μας ζήτησε δανεικά ο φίλος......
Μια ιστορία μοιράστηκε μαζί μας και τον ευχαριστούμε γι' αυτό.
Τώρα αν το μηχανάκι ήταν 950-989-992,25% δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει το χαμόγελο που μπορεί σου αφήσει μια αφήγηση.

rainmike
12/08/2018, 02:19
Από ότι είδα,σβήστηκε το post μου.Δεν νομίζω ότι πρόσβαλλα κανέναν.Λογοκρισία δεν ανέχομαι για κανένα λόγο.
Το forum έχει τελειώσει για μένα.Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που με βοήθησαν κατά καιρούς.Καλή τύχη σε όλους.

ανυποτακτος
12/08/2018, 11:36
ειμαι 60 δεν θυμαμαι πλεον ποσα μοτερ εχουν περαση απο τα χεριαμου μονο στιγμεσ ομορφεσ και ασχημεσ 1976 πατρα αθηνα τραβοντασ φιλο με δανικο σχοινι με σημαιακια απο βενζιναδικο

DRAKONET
12/08/2018, 11:41
telegone παρτο αλλιώς, είσαι επιεικώς απαράδεκτος!
Το έχεις σκεφτεί ποτέ οτι αντι να γράψεις πικρόχολα σχόλια μπορείς να μην γράψεις και καθόλου?

:D:beer::p

thunder ace
12/08/2018, 11:55
Άντε πες σε κατόχους 919, 929, 954, ότι τα μηχανάκια τους δεν είναι 1000άρια, αλλά 900άρια, και παρατήρησε αντιδράσεις. :lol:

Και το δικο μου το 3μπουρδελο μη το ξαναπει καποιος 1000αρι.
1002 cc ειναι (αλλη κατηγορια λοιπον)και τα χιλιαρακια τα απαξιωνω.
Ετσι για να μπουνε τα πραγματα στη θεση τους πια.
Ακου εκει,να θελουν τα 9ταδε να τα λεμε 1000...πφφφφ

Apache
12/08/2018, 12:44
Εγώ τι να πω ο δισμοιρος, που με κατατάσσουν στα 900 αλλά έχω μόλις 847? Ποια είναι η θέση μου σε αυτή την κενωνια? Σε ποια κατηγορία ανήκω? Η ζωή μου έχει γίνει μία κόλαση...